SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
30.8.2018
Nejlepší výživa kojenců a batolat je mateřské mléko a skutečné potraviny. Teorie, že je dobré předčasně doplňovat kojení o příkrmy, se nepotvrdila. Umělá kojenecká mléka nejsou vhodnou náhradou za mateřské mléko a speciální dětské příkrmy jsou zpravidla zbytečné. Níže uvádím nejdůležitější informace k tématu ze skvělé prezentace MUDr. Mydlilové.
Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit kojení časně – už do jedné hodiny po narození. Ve svých vyjádřeních z roku 2013, 2016 i 2017 doporučuje výhradně kojit po dobu 6 měsíců, a to z důvodu optimálního růstu, vývoje a zdraví dítěte. Dále doporučuje pokračovat v kojení do dvou a více let věku.
Systematický přehled Cochrane databáze z roku 2016 neshledal důvody podávat tekutiny a potraviny před 6. měsícem věku. A stejně jako WHO doporučuje kojit 6 měsíců, až poté zavádět příkrm a zároveň pokračovat v kojení.
Ve skutečnosti je však v Česku běžné, že už v porodnici dostane asi třetina dětí nějaký dokrm během prvních hodin či dnů života –nejčastěji umělou výživu. To je zcela nežádoucí, protože i jediná lahev mění střevní mikrobiom a dokrm zkracuje dobu, po kterou je dítě výhradně kojeno.
Ve zkratce: plošné podávání příkrmů před 6. měsícem věku dítěte není zdravotně opodstatněné. Jestliže se takto předčasně příkrmy podávají, jde v důsledku neschopnosti kousat téměř výhradně o kašovitou stravu. Kašovitá strava má často formu průmyslově upravených speciálních potravin. Prospěšnější je ale doma připravená rodinná strava. To, že průmyslové zpracování potravin nemusí být prospěšné, detailně vysvětluji v mém blogu Jak škodí potravinářský průmysl – zde výtah z něj:
Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) v roce 2008 doporučila zahájit podávání lepku mezi ukončeným 4. a 7. měsícem věku dítěte a pod ochranou kojení s odůvodněním, že podávání potenciálně rizikových potravin v tomto období, které nazvala imunologickým oknem, snižuje riziko vzniku alergií v pozdějším věku. Většina odborných pediatrických společností toto doporučení přijala a samotní pediatři se k němu stavěli individuálně. Někteří jednoznačně doporučovali takto předčasně podávat skoro vše jedlé, jiní zdrženlivě zůstávali u doporučení 6 měsíců plně kojit.
Novější studie prokázaly, že zavedení lepku mezi 4. až 6. měsícem věku ve srovnání s jeho zavedením po 6. měsíci nesnižuje výskyt celiakie. (S.L. Vriezinga 2014, LIONETTI, 2015) ESPGHAN proto na základě nových důkazů v roce 2016 změnil své stanovisko a už nedoporučuje předčasně zavádět lepek a příkrmy.
Porovnáním vstřebávání železa z hlavních zdrojů kojence do 6. měsíců je jednoznačné, že nejlepším zdrojem je mateřské mléko, tedy dostatečné kojení, a od 6. měsíce je vhodnější nabízet potraviny, které jsou přirozeně bohaté na železo (jak třeba vysvětluji v blogu o přirozené výživě dětí), než železem obohacené potraviny.
Zdroje železa dětí do 6. měsíců věku a procento vstřebaného železa z nich:
Mateřské mléko: 50 až 70 %
Obiloviny obohacené o železo: 4 až 10 %
Železem obohacená formule: 3 až 12 %
Kravské mléko: 10 %
Studie CARDIA zdokumentovala silný protektivní vliv kojení na vznik diabetu u žen v plodném věku. Při kojení po dobu do 6 měsíců dochází ke snížení rizika o 25 %. Kojení po dobu delší než 6 měsíců znamená snížení rizika o 45 %.
Dle zákona 48/1997 má každá žena v České republice nárok na návštěvu porodní asistentky v domácím prostředí, a to 1x v těhotenství a 3x v šestinedělí. Tuto péči má hradit zdravotní pojišťovna. Ve skutečnosti však většina porodních asistentek nedostává smlouvy se zdravotními pojišťovnami a pokud smlouvu mají, jsou jim kladeny další překážky v práci. Potřebují ještě potvrzení z porodnice, kde žena rodila, nebo od jejího obvodního gynekologa, že doporučuje návštěvu porodní asistentky. Tato doporučení však většina gynekologů a porodnic nedává, a to bohužel ani ženám po ambulantním porodu, pro které je odborná péče porodní asistentky zvlášť potřebná. Ženy si proto službu nejčastěji hradí samy.
Doporučuji maminkám, aby si zjistily, co v rámci prevence jejich zdravotní pojišťovna proplácí. Některé pojišťovny např. proplácí laktační poradenství. Pokud je tedy součástí návštěvy laktační poradenství, je možné tak část návštěvy vykázat a žádat pojišťovnu o proplacení.
Podle výsledků testu dětských příkrmů z 20. dubna 2018 v nich chybí kalorie i tuk. Naopak nadbytečné je množství soli a koření. Kvalita a složení kojenecké stravy ovlivňují, jakými chorobami mohou děti trpět, až budou dospělé. Děti, které jsou živeny pouze kupovanými příkrmy, neprospívají.
Podle usnesení Světové zdravotnické organizace (69.9 z roku 2016) mají rodiče dostávat jasné a přesné informace o výživě dětí k prevenci obezity a jiných nepřenosných nemocí. Cílem usnesení je ukončit nevhodnou propagaci. Není možné, aby komerční výživové produkty byly inzerovány způsobem, jehož cílem je nahradit mateřské mléko.
Komerční výživové produkty jsou počáteční kojenecká výživa, „follow-up“ nebo „pokračovací“ kojenecká výživa, lahve, dudlíky a komerční příkrmy, „batolecí mléka“ nebo nápoje pro děti do 36 měsíců věku. V souladu s Globální strategií výživy kojenců a malých dětí by reklama měla podporovat doplňkové krmení místními potravinami z široké škály skupin potravin.
MUDr. Anna Mydlilová pracuje v Thomayerově nemocnici v Praze jako vedoucí Národního laktačního centra, publikuje v odborných časopisech, vydala několik knih zaměřených na výživu a péči o novorozence, je šéfredaktorka časopisu MaMiTa.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Dobry den,Škoda jen ze sestřičky v porodnici ve TN dávají dětem dudliky,glukosu a maminkam kloboucky nebo rady typu kojit každé 3 hodiny a tím kojeni poškozují.
Dobrý den, to vše jsou nesprávné praktiky a maminkám doporučuji nenechat si vůbec dítě odnášet. V případě, že maminka nemůže být neustále s dítětem, doporučuji zapojit takto tatínka. Margit
Dobry den, dekuji za clanek, prosim co byste doporucila v pripade, ze neni kojeni mozne, napr. pri adopci..
Dobrý den, asi nejlepší by bylo, kdyby jste v blízkosti měla banku mateřského mléka, jinak doporučuji vždy individuálně konzultovat s laktační poradkyní nebo porodní asistentkou, tyto zpravidla mají aktuální praktické zkušenosti i s umělými kojeneckými výživami, Margit
Dobrý den, děkuji, skvělý článek, víc takových. Dcerce je 20 měsíců a je stále na požádání kojená, i když k tomu normálně jí, okolí se diví, že stále kojíme, tvrdí nám, že jí to už nic nedává… Jaká je pro ní teď výživa mateřského mléka? Intuice mi říká, že ona sama nejlíp ví co potřebuje, a když chce prso, tak dostane prso.
Dobry den, dekuji za nejnovejsi pohled na prikrmy -> tyto informace dle me zkusenosti zcela chybi v pediatrickych ordinacich, coz je velka skoda. Mam na Vas dotaz ohledne zpusobu zavadeni lepku po ukoncenem 6. mesici – pediatr radi nasucho oprazit 2 lzicky mouky a pridat k zelenine. Takto se nestravuji ani ja a nedovedu si predstavit takto “zabetonovat” kojence… Jakym zpusobem byste zdraveji poradila zavadet lepek do stravy kojence? Predem moc dekuji za Vas cas.
Dobrý den, popsané doporučení také nechápu. Sama bych podala lepek přirozně až na něj dojde čas, když budete stále kojit, tak klidně až okolo jednoho roku a v rámci kváskového pečiva, Margit
Dobrý den, děkuji za článek. Také mě strašili imunologickým oknem. První dcera byla plně kojená do konce 7.měsíce, druhá 7,5 měsíce. Lepek tedy dostaly obě cca v 9.měsíci.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký je Váš názor na požívání alkoholu matkou během kojení dítěte. Známá si někde přečetla, že pokud matka není vyloženě „pod obraz“, kojenému dítku nic nehrozí, protože se do mléka nic nedostane. A to se nebavíme jen o pivu, či vínu, jde například třeba i o rum apod. Mohu se zeptat na Váš názor? Děkuji, Lenka
Dobrý den Lenko, s názorem nesouhlasím. Placenta není dokonalý filtr, který dokáže s jistotou vše riskantní zadržet, Margit
Dobrý den,
děkuji, v těhotenství známá také nepožívala alkohol, ale měla jsem na mysli spíš to, když je třeba dítěti už půl roku, rok, matka ho standrdně kojí a požívá alkohol. Nemůže se to nějak projevit v mateřském mléce? Děkuji ještě jednou. Lenka
Ano také může, Margit
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy je vhodné začít s příkrmy u nekojeného dítka (z důvodu adopce). Jako náhradu mateřského podáváme britské mléko Kendamil, které se od jiných liší tím, že je vyrobeno z plnotučného kravského mléka a navíc je v bio kvalitě. Děkuji!
Dobrý den, i zde je stejné doporučení, jestliže dítě prospívá, stačí začít s příkrmy asi od 6. měsíce, Margit
Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor, že jsou lepší kupované příkrmy u kterých je přísně sledován obsah nežádoucích látek, například dusičnanů. Pokud nemám možnost domácí zeleniny, nikdo mi nezaručí, že zelenina z obchodu nebude nadlimitní a tím pro tak malé dítě nevhodná. Prosím o Váš názor. Děkuji.
Dobrý den, jednoznačně jsem pro čerstvé ovoce a zeleninu a příkrmy z nich, riziko dusičnanů a dalších agrochemikálií jde podstatně snížit nákupem biopotravin. Margit
Dobrý den, mohu poprosit o radu Co kortikoidy a kojení když teda užívám matka (masticky). Jinak malý má osm měsíců od té doby co jsme zavedli příkrmy máme častou zácpu. Děkuji za radu
Dobrý den, každý přípravek je třeba posuzovat individuálně, detailní informace jsou v příbalovém latáku a pak také můžete probrat s lékařem, který kortikoidy předepsal, Margit
Dobrý den, zaujalo mě vše, co je ve článku napsáno, neboť všichni kolem mě, stále vycházejí ze starších informací. Mám dotaz, ke kterému Vám trochu popíši naši situaci. Mám 6 měsíční miminko, stále kojené na vyžádání. V prvních měsících života dítě neprospívalo tak, jak by dle lékaře mělo, nejprve nám bylo doporučeno přikrmovat UM, což jsem zamítla. Dle LP bylo vše s kojením v pořádku, jen mě upozornila na projevy potravinových alergií, po zavedení diety u mě, došlo ke zlepšení. Kvůli silnému „refluxu“ a dle lékaře pořád nedostatečným přírůstkům nám byl doporučen příkrm od ukončeného 4. měsíce. Ten jsme tedy bohužel nasadili (dítě mělo už velký zájem o jídlo), ale musíme mixovat, neboť neumí kousky polknout (prý důsledkem zvracení, neboť to nepřestalo ani se nezmírnilo). Dáváme zeleninu, králičí maso, začínáme ovoce a lékař chce zavést i lepek, rýži, atd. Toho se týká můj dotaz. Lékař doporučil zavedení přes piškot, já s podáváním piškotů dětem nesouhlasím a navíc nemáme zavedeno vejce (podezření na alergii). Já navrhuji zavést jako první přes kukus k zelenině, je to takto možné? Ostatní bych pak chtěla formou kaší bez mléka. Je to tak správně? To odpovídá o mnoho více i naší rodinné stravě. Prosím i o Váš názor na zavedení lepku, rýže apod. v naší konkrétní situaci.
Dobrý den, souhlasím s vámi, doporučení piškotu vůbec nechápu, zkuste kuskus, nebo později kváskový chléb, Margit
Dobrý den,
dcera má 15 měsíců, již měsíc není kojená. Je však navyklá každé ráno i večer na láhev s umělým mlékem – Nutrilonem. Nevím, jestli je to vhodné, jaký na to máte, prosím, názor? Případně čím vhodnějším jí Nutrilon nahradit?
Děkuji za Vaši odpověď, L.
Dobrý den, po roce dítěte není důvod podávat umělé kojenecké mléko, přejděte na skutečné potraviny, Margit
Dobrý den,
svého syna výlučně kojím. Oběma nám to velmi vyhovuje, syn dobře prospívá (při narození 4020 g/51 cm, nyní v 5,5 měsíci 7630g/67,5 cm). Mne kojení nijak fyzicky/psychicky nevyčerpává.
Moje otázky:
1) Kdy nejpozději skončit výlučným kojením a proč?
2) Hrozí nějaké riziko, pokud nezačneme podávat příkrmy na konci 6. měsíce, jak je obecně zažito?
3) Přináší výlučné kojení i po 6. měsíci nějaké užitky (kromě pohodlí pro mne jako matku)
4) Syn v současné době vyžaduje kojení 7 – 8x denně. V případě, že začneme zavádět příkrmy, jaký by asi měl být poměr mezi výživou kojením a výživou příkrmy? Jak by se takový poměr měl měnit v čase (např. jak by to mělo vypadat ve 12.měsíci věku dítěte)?
5) Pokud skončíme s výlučným kojením a začneme s příkrmy, naleznu někde nějaké doporučení ohledně zavádění konkrétních potravin (můžete mne prosím navigovat, pokud je takový materiál někde k dispozici)?
Děkuji za zodpovězení mého mnohonásobného dotazu.
S pozdravem Zuzana
Dobrý den Zuzano, k vašim otázkám:
první příkrmy by se měly podávat asi od 7. měsíce, ale pát týdnů plus a mínus nejsou problémem, jestliže vy i dítě propsíváte. V této době už obvykle mateřské mléko nestačí i je díky zájmu dítěte – růst zubů, schopnost sedět, něco udržet v ruce a zvědavost vhodné pokrmy nabízet. Režim kojení s příkrmy může být velmi individuální a za mě nemá význam předávat jakákoliv vzorová doporučení. Jediné doporučení je podávat skutečné potraviny a jídla z nich, vše ostatní je spíš o výživě v rodině, chutích, zvycích, na světě jsou i velmi rozdílně způsoby, jediné zásadní jsou ty skutečné potraviny, téma detailně vysvětluji i ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=pgCF-dbuN-A&t=756s
Margit
Dobrý den, paní Margit, ráda bych se zeptala, jak je to s KAŠEMI PRO malé DĚTI – miminka a batolata (dcera 7 měs. ještě kojená, ale o jídlo má zájem). Z ČEHO, příp. JAK můžu doma kaši pro dceru uvařit? S odkazem na článek o knize Superfood for superchildren, kde se nedoporučují OBILOVINY.
Od kupovaných instantních kaší jsem rychle odstoupila a začala jsem dělat DOMA kaši rýžovou a vločkovou (oves). Metodou BLW se ještě „pustit“ nemůžu, protože dcera sama nesedí (to nechci dál rozebírat, částečně BLW praktikujeme). Se zeleninou a masem nemám problém. Chtěla bych dělat ale takové kaše, aby byly výživné.
2. otázka: Pohankový mlýn Šmajstrla uvádí, k POHANKOVÉ MOUCE že „Bohužel tepelnou úpravou se vitamíny a aminokyseliny ničí“ – jak s ní tedy pracovat? (vyhovuje mi chuť, tak s ní nahrazuji mouku pšeničnou třeba při pečení)
ps: ty instantní kaše bývají označeny „BIO“, „vícezrnná“, „kukuřičná“, „jáhlová“, „ječná“ … – nikde na obalu ale není napsán technologický postup výroby. Jestli chápu dobře, tak jde vždy o metodu extrudace? Kolik tam pak zůstává toho „bia“ a zdravých živin?
Děkuji. (nevím, jestli jsem ten článek pochopila správně)
Dobrý den, kale je nejlépe vařit z co nejméně zpracovaných potravin, tedy třeba z jáhel, ovesných vloček, rýže. Instantní jsou vždy více upravované a tedy poslední vobou pro kaši. Tepelnou úpravou se vždy něco může ničit, u jiných látek třeba zase zvyšovat dostupnost, zde nevidím problém, Margit
Dobrý den pani, Slimáková,
syn má ted 7 měsíců, prvních 6 měsíců plně kojen. Posledni měsíc zavádíme přikrmy. Ráda bych zkusila před spaním kaši,jelikož se za noc mnohokrát budí na kojení.
Poradila byste mi prosím, jaké kaše mu doma připravovat, když se chci vyhnout kupovaným.
Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, kale je nejlepší z těch nejméně zpracovaných obilovin, tedy třeba z jáhlí, rýže, ovesných vloček, Margit
Dobrý den,
váš článek a celkově tento web jsme objevili až dnes, ale jsme zastánci též co nejvíce přirozené potravy a kojení.
Proto mě napadlo se zeptat: Naše dcera se od počátku pátého měsíce (snad shodou náhod akorát od aplikace první dávky „hexavakcíny“) dožaduje velkého množství stravy, takže MM už nestačí, a to i při odsávání (přímé kojení se nedařilo nikdy, vypila i s kloboučkem směšné množství, takže až na výjimečné přiložení vždy saje mléko z injekční stříkačky nebo nyní už z lahvičky s malou dírkou). Kromě cca devítihodinové pauzy v noci dokáže vypít každé dvě hodiny více jak 150 ml (intervaly mezi dokrmením a dožadováním se dalšího jsou často pod dvě hodiny), takže přes litr denně.
Zatím jsme z nouze přešli na krmení zhruba 100 ml MM a dokrmujeme zbylých cca 50 ml UM. Ale právě nyní na začátku 6. měsíce (za měsíc jí bude půl roku) i na základě vašeho článku si říkáme, jestli nemáme raději místo UM začít vkládat příkrmy (plánujeme začít mrkví), byť o měsíc dříve.
Nebo vás napadá ještě nějaké jiné doporučení, když se ženě nedaří vyprodukovat dostatek mléka?
Dodám jen, že dcera jinak prospívá (před tí měsícem, kdy začala být taková žravá), akorát prvních pár měsíců byla na dolní hraně grafů a 5 kg dosáhla až na konci 4. měsíce, nyní má 6 kg.
Dobrý den, pro podporu kojení mohu doporučit zkusit kontaktovat laktační poradkyni a řešit přímo – takto v rámci online komunikace moc nejde. Jestliže žena vydrží do jednoho roku kojit – i když jen omezeně, jde postavit příkrmy na potravinách a mateřském mléku. Kdyby nekojila bude asi UM potřeba, Margit
Dobrý den, syn 8 mesicu krmen odstrikanym materskym mlekem a nutrilonem+prikrmy 3x denne. vecer ma rad kase,rada bych delala domaci,ale z ceho? sveho mleka na kase mam nedostatek,vodou mi to prijde nedostatečné. poradite? prip. mate recept na pripravu? dekuji
Dobrý den, kaše nejlépe z minimálně zpracovaných obilovin jako třeba jáhel, rýže a ovesných vloček, Margit
Dobrý den, mám 2 měsíční dceru po císaři. Je na umělém hypoalergenním mléce od narození. Kojila jsem pouze v porodnici, kde dostávala dcera ihned dokrm. Doma se nám bohužel nepodařilo přisátí a krmila jsem odstříkáváním cca 10 dní. Mám celiakii, alergii na kasein i laktózu a v rodině je také výskyt alergie na laktózu a atopycký ekzém.
Chtěla bych prosím moc poradit,kdy mám začít s příkrmy a případně zaváděním lepku.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, moje obecná doporučení jsou zde na webu i ve videu o dětské výživě. Vaše situace je specifická a pro individuální poradenství doporučuji přímo kontaktovat odborníky – může to být laktační poradkyně, nutriční specialistka, moje poradna, Margit
Hezký den paní Margit, pokud budu dělat domácí kaše z rýže, jáhel či vločkovou, jaké mléko použít. Vařit jen ve vodě a pak přidat do hotové kaše sušené mléko? Vnučce je 8m, přibývá dost pomalu, váha kolem 7kg, stále ještě částečně kojená ráno, po příkrmu a v noci. Jsem dětská sestra a za nás se doporučovalo střídat v přikrmu jeden den maso, druhý den žloutek a oříšek másla. Dnes v poradně maminky moc poučeny nejsou. Jak u kterého pediatra.
Dobrý den, přidat mléko můžete, ale raději bych vždy vmíchala plnotučné skutečné než práškové a v takovémto případě raději zkusila více kojit a podávání kravského mléka oddálila. Výživnost příkrmů jde navýšit tím vejcem, masem, ořechovým máslem. Aktuální doporučení k výživě dětí hezky vysvětluje i kniha Superjídlo pro superděti, o které píši zde: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/
Margit
Dobry den Margit,
chtela bych se zeptat na skodlivost podani glukosove gazy novorozenci. Pri porodu jsem si zvrtla kotnik a druhy den jsem musela na RTG, bohuzel jsem byla natlacena do situace, kdy mi bylo znemozneno vyckat na manzela, aby syna pohlidal, a kdyz jsem se asi za hodinu vratila, i pres muj pisemny i vyslovny zakaz, mel syn v pusince gazu s glukosou. Pisete o podani UM a naruseni mikrofoly ve strevech. Jak moc mohlo poskodit toto jednani synovy streva? Dekuji za odpoved.
Dekuji za vyvraceni imunologickeho okna, clanek predam nasi pediatricce, aby nemystifikovala maminky.
Dekuji moc za to, co delate!
Lenka
Dobrý den Lenko, Takto jednorázové podání skoro jistě škody nenadělá, ale je to samozřejmě naprosto nesprávné rozhodnutí, zejména v okamžiku, kdy jste předem uvedla svůj nesouhlas, Margit
Dobry den, cim krmit miminko 3 tydny stare? Resim to, ale milko nemam. Dekuji za radu. Andrea.
Dobrý den Andreo, umělou kojeneckou výživu musíte řešit přímo s pediatrem (ideálně i laktační poradkyní), kteří kojence znají, margit
Dobrý den, paní doktorko,
naše 20 měsíční dítě nesmí přijímat mléčné výrobky, lze vápník doplňovat mletými skořápkami z bio vajec? Jaký na to máte názor?
A mohla byste mi, prosím, doporučit nějaké knihy s vhodnými recepty pro batolata, knihu Super jídlo pro super děti již vlastníme, ale tam je těch receptů poměrně málo.
Děkuji a zdravím.
Jirka V.
Dobrý den Jiří, ty skořápky si nedovoluji doporučit. Z knih za bezva zdroj doporučuji i Bioabecedář a Biokuchařku Hanky Zemanové, Maergit
Hezký den, Margit,
synovi je 13 měsíců. Kojen je stále hodně. K snídani mu dávám ovesné vločky s bílým jogurtem, ráda bych ale zkusila nějaké kaše (jáhlovou, pohankovou) jen nevím,zda už můžu připravovat z kravského mléka.
Děkuji za odpověď.Šárka
Dobrý den Šárko, ano, kravské mléko můžete asi od jednoho roku věku běžně podávat, Margit
Dobrý den,
pediatrička mi doporučila dávat do prvních příkrmů kapku olivového oleje jako zdroj kvalitních tuků. Chtěla bych se proto zeptat, které oleje kromě zmíněného olivového bych kohla do příkrmů použít.
Děkuji za odpověď, Bára.
Dobrý den Báro, můžete jakýkoliv z kvalitních za studena lisovaných olejů a vhodné je i máslo, Margit
Dobrý den, Margit,
Ráda bych se zeptala na imunologické okno. Z kurzu o kojení i z informací na Vašem webu vím, že příkrm je vhodné začít dávat až od 7m, ale už nerozumím, zda se tím myslí i zkoušení různé zeleniny pár lžiček denně jen z důvodu zjištění potravinových alergií. Protože lékaři i některé publikace toto doporučují v rámci 4.-6.m života. Zatím plně kojim a teď váhám, zda již něco zkoušet (syn 5m) a nebo počkat ještě měsíc. Děkuji za Váš čas a odpověď. Ivana
Dobrý den Ivano, teorie o vhodnosti podávat jídlo v tzv. imunologickém okně se nepotvrdila, dítě je skutečně nejlépe kojit 6 měsíců a až pak začít s příkrmy – tedy i jakoukoliv zeleninou, Margit
Dobry den,Margit,dekujeme za Vase skvele stranky,moc radi je cteme :) Rada bych se zeptala,odkdy je mozne/vhodne dat diteti Kolackuv mrkvovy chleba.Jiny domu nekupuji,s pecivem to nijak neprehanime,tak by urcite neslo o denni konzumaci a dala bych pozor na ta cela seminka :) Dceri je 14 mesicu a neni zrovna jedlik,ale dobry kvaskovy chleba ma rada.Dekuji predem za Vasi odpoved.Tereza
Dobrý den Terezo, Koláčkovi chleby jsou bezva a i pro malé děti vhodné, dceři jej podávat můžete, Margit
Dobrý den, na začátku článku zmiňujete, že umělá kojenecká mléka nejsou vhodnou náhradou za mateřské mléko. Chci se zeptat, čím mám tedy dítě krmit, když se mi ani s pomocí tří laktačních poradkyň po porodu nepodařilo spustil laktaci, a to ani po 2měsíčním podstupováních všemožných rad a jejich doporučení. Ani jedna laktační poradkyně mi nepomohla a mé dítě je od narození na UM. Bohužel, jak víte, tak v prvních několika měsících díte nemůže nic jiného než mléko, tak se chci zeptat, čím tedy doporučujete děti krmit, když nemohou být kojeni MM a krmit své dítě MM jiné matky mi přijde nechutné. děkuji za odpověď
Dobrý den, omlouvám se jestli je text nejasně napsán, UM jsou samozřejmě nezbytná, když není jiné možnosti, to, že nejsou vhodnou náhradou je myšleno, že je nedoporučujeme jako volbu mezi kojením a UM, Margit
Dobrý den,
chtěla jsem Vás požádat o dva dotazy., poř. názor. Co se týká imulogického okna, přijde mi logické, aby děti, pokud jsou ve věku, kdy jsou schopne chytit a strčit si do pusy věc, mohli by i věci „ochutnávat“ ne se jimi krmit (ne jen ocucávat plastové hračky bez chuti). Co se týká dcery, museli jsme zavést příkrm před ukončeným 6. měsícem (zhruba 10) dní. Večer se u prsu hrozně vztekala a nebyla schopná sát, aby ji vydalo druhou, popř. třetí dávku. Po zavední je klidnější a počká i na 3. dávku, pokud neusne… I tak se v lepším přípafě kojí 4-5x za noc. Viděla byste v tomto problém? I přes nedopotučované velké množství sacharidů, dávám cca hodinu před spaním rýžovou kaši (pomixovaná važená rýže). K obědu jsme začali s testováním zeleniny, kterou (popř. směsí s kaší) bych chtěla navečer nahradit samotnou kaši. Myslíte, že už nyní můžeme zkoušet přidávat oleje do kaše?
Hezky den, přeji
Dobrý den, pro jezení je zásadní nejen zájem něco chytit a olizovat, ale třeba i sedět a většina dětí přirozeně toto vše zvládá na přelomu 6. a 7. měsíce. Každé dítě je jiné a vždy je nejlépe respektovat individuální potřeby, kvalitní oleje přidávat můžete, Margit
Dobrý den, dnes se znovu hodně píše o studii EAT z roku2016, kde bylo 1300 britských deti a ukazalo, ze zavedenim.napr.vajicek a arasidu od 3.měsíců se výrazně méně objevovaly alergie.než u děti, které je měly až od 6mesicu. Bylo to vyvrácena? Co si o tom myslíte? Díky Tomas
Dobrý deň,
ďakujem za skvelý článok. Chcela by som sa spýtať na Váš názor. Mám 4,5 mesačnú dcérku, doteraz kojená, do 3 mesiacov bezproblémovo prospievala, od začiatku 4.mesiaca sa prospievanie zhoršilo, preto som dostala doporučenie začat podávať príkrmy a samozrejme i na základe Vašeho článku a podobných informácií mám dilema, či jej tým neublížim? kojím často a dosť, takže pokusy v tom pridať mi nevyšli. Dcérka na mňa pôsobí, že javí záujem o jedlo. Ďakujem za odpoveď a Váš čas
Dobrý den, v takovémto případě můžete pokrmy – jídla ze skutečných potravin zkusit, al ejen to nejlepší a nejvýživnější, více k tématu třeba zde: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/
Margit
Dobrý den Tomasi, spíš nebylo jednoznačně potvrzeno, že ochraňuje dřívější zavedení problematické potraviny, další teorií je, že ochraňuje kojení, kdy 3 měsíční děti jsou zpravidla při příkrmech i kojené, zatímco po 6. měsíci už mnohe ne, Margit
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na něco, čím mě dost znejistil pediatr. Chtěla jsem začít podávat 6,5 m kojenci již tuky ve formě žloutku a avokáda. Pediatr mi to však silně nedoporučil a argumentuje tím, že se jedná o moc tučné potraviny a v toto věku se dítěti zakládají tukové buňky. Jestliže mu prý budu podávat tučné potraviny, tak se mu tukových buněk vytvoří až moc a zadělám mu tím v budoucnu na nadváhu (kterou bohužel „máme v rodině“). Ačkoliv jsem octivě projela všechna vaše videa i články a pročetla i knihu superjídlo pro super děti, tak na toto téma jsem nikde nenarazila. Nedaří se mi ani nic moc k tomu najít na internetu, natož nějakou studii. Jen útržkové informace, že u kojence se opravdu tvoří tukové buňky a je třeba ho nepřecpávat a dát si na to pozor. Co konkrétně však má a nemá vliv jsem nenašla. Nemáte tedy, prosím, radu, co konkrétně má vliv na založení tukových buněk u kojence? Děkuji. S pozdravem Anna H.
Dobrý den Anno, tato teorie se skutečně dříve předávala, ale posledni konsenzualni stanovisko ESPHGAN uz zrušilo omezení na příjem tuků. Více třeba zde: https://insights.ovid.com/pubmed?pmid=18162844
https://zero.sci-hub.tw/5020/79fdf9586fa1430adf0c3e7f19720d12/agostoni2008.pdf
https://insights.ovid.com/crossref?an=00005176-201704000-00035&isFromRelatedArticle=Y
https://twin.sci-hub.tw/6665/bccdd22889e9f91de4238c1b940a31f8/fewtrell2017.pdf
Margit
Dobrý den, Margit, ráda bych se zeptala na tři věci ohledně kaší.
1) Jakou tekutinu pro přípravu domácích kaší použít pro 7,5 měsíční dítě?
2) Kupovat obilniny určené přímo pro kojence nebo lze použít i suroviny „pro dospělé“ (jde mi o obsah škodlivých látek)?
3) Souhlasíte s názorem, že je nevhodné podávat dětem kaše k večeři z důvodu nadměrného přetěžování slinivky?
Syn je stále plně kojen + k obědu a večeři dostává navíc domácí příkrm. Mléčnou dávku po obědě někdy vynechá. K večeři má raději kaši než zeleninový příkrm. Momentálně podávám jeden druh kaše instantní (jako jediná má relativně slušné složení bez maltodextrin, palmového oleje a podobně), raději bych však dělala kaše domácí, jen si nejsem jistá, jaké suroviny mohu použít, aby to bylo správně. Děkuji za rady. Petra
Dobrý den Petro, k otázkám:
1. obyčejnou vodu
2. u kojence je vždy lepší upřednostnit bio kvalitu, ale samozřejmě můžete i běžné obiloviny
3. nesouhlasím
Margit
Mockrát děkuji za odpověď. Ještě mě napadlo – přicházely by v úvahu i kaše dělané za studena, např. ovesné vločky v bílém jogurtu?
Petra
Dobry den Margit, synovi je 5 měsíců a já si začínám hledat informace ohledně příkrmů, a tak bych se chtěla zeptat, zda mám nějak speciálně zavádět potraviny jako např. mrkev, jablka, ořechy, sóju (tu asi vynechám:), když jsem na tyto potraviny ja sama v průběhu života dostala alergii (mohu je pouze tepelně upravené)? Nebo pouze stačí více sledovat, zda se neobjeví u syna nějaká reakce a pak případně řešit?
A můj druhý dotaz – manžel trpí zvýšenou funkčností štítné žlázy a tento problém mají i v rodině, jsou nějaká doporučení ohledně stravy pro děti, kde je „genetické riziko“?
Děkuji moc za odpověď Kristyna
Dobrý den Kristýno, riskantní potraviny doporučuji zavádět samostatně s odstupem dnů a sledovat reakci. Ohledně štítné žlázy, takto ani nevím jaká je příčina hyperfunkce, takže si nedovoluji cokoliv radit, proberte prosím přímo s vašimi lékaři, Margit
Dobrý den Margit, chtěla bych Vás požádat o doporučení. Moje dcera bude mít brzy pět měsíců. Do 3,5 měsíce byla plně kojená, od tohoto věku ji přikrmuji umělým mlékem (cca z 1/3), jelikož dcera nepřibírala a nepovedlo se navýšit tvorbu mléka ani po konzultaci s laktační poradkyní z Mamily. Doporučila byste zavádět zeleninové příkrmy již nyní? Nejsem si jistá, jak je to u částečně kojených dětí, názory se různí. Dcera každopádně jeví o jídlo zájem. Předem Vám děkuji.
Dobrý den, jestliže dcera jeví zájem o příkrmy, můžete to zkusit jen spíš na úkor umělého mléka než mateřského, Margit
Dobry den Margit, dostala jsem knihu Vaříme pro kojence a batolata, kde se uvádí, že kojenci do 8 měsíců by neměli oleje lisované za studena (z důvodu pesticidů a kovů), ale řepkový, slunečnicový nebo kukuřičný olej. Dále se v knize uvádí, že do 1 roku by neměli luštěniny ani vývary z hovězích kostí. Mohu se zeptat na Váš názor na tyto tvrzení? Mě se nějak nezdají, ale třeba nemám jen dostatek informací. Děkuji Kristýna
Dobrý den Kristýno, knihu neznám, ale z tvrzeními jak je předáváte nesouhlasím. Za studena lisované oleje jsou ty nejkvalitnější a není problém je mít i přímo v bio kvalitě. Vývary i luštěniny mohou i děti do jednoho roku, detailnější vysvětlení k dětské výživě najdete zde: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/
Margit
Dobrý den, na roční prohlídce jsme u syna zjistila podprůměrný váhový přírůstek. Stále kojim cca 5x denně a cca 2-3x v noci. K tomu příkrmy od 6. měsíce různé konzistence,takže mix lžičkou i BLW metodou. Jídlo nabízím mezi kojením,snazim se rozmanité. Přesto syn moc i jídlo nejeví zájem. Sní od všeho jen pár lžiček, nejraději by přežíval o rohlíku a krupkach. Pediatricka radi přidávat piškoty do přesnídávky. Snažím se cukru vyvarovat. Syn mi nepřijde,že by strádal. Je živý, pohyblivý. Děkuji Magda
Dobrý den Magdo, takto na základě pár věta nemohu zodpovědně posuzovat zdraví a výživu vašeho syna. Co mě však překvapuje a určitě nedoporučuji jsou rohlíky, křupky a piškoty, ani jedno z toho bych nepodávala. Zásadní jsou skutečné výživově přínosné potraviny, jak detailněji vysvětluji třeba zde: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/
Margit
Dobrý den,
dcera má 18 měsíců, do 17 měsíce byla kojena, sama pak přestlala mít o kojení zájem. Doktorka mi doporučila, abych nadále podávala UM. Je to nutné? Dcera jí v podstatě již vše, co konzumujeme my, umělé mléko mi přijde zbytečné, když nechtěla už moje.
Děkuji. Tereza
Dobrý den Terezo, podávání UM po jednom roce je zcela zbytečné, vše můžete zajistit skutečnými potravinami, Margit
Dobrý den,
syn je plně kojený. Podle pediatra jsem měla začít od 4 měsíce s příkrmy s tím, že se sice všude uvádí konec 6 měsíce, ale že teď je to jinak (imunologické okno).
Ve 4 měsíci měl 6,75 kg, porodní 3,2kg, přišlo mi to brzy, když mu stačilo MM. S příkrmy jsem tedy i přes doporučení pediatra nezačala.
V necelém 5 měsíci jsem pediatrovi posílala e-mail s fotkou a dotazem, že syn zatím stále plně kojený má 2x denně řídkou a lehce zapáchající stolici, je bez teplotu a má cca 8 promočených plen denně.
Její reakce byla:
Dobrý den, to vypadá jen na lehkou střevní dysmikrobii. Pokud dítě nemá teploty a jí s chutí, hraje si, nejde o nic vážného V tomto období by už dítě mělo dostat příkrmy!!!, Zkuste dát bezmléčnou instatní rýžovou kaši a mrkvové pyré a několikrát za den tochu černého nebo zeleného slabého čaje. Tyto potraviny zklidňují zažívací trakt a zároveň jsou vhodné jako počáteční příkrm. .
Můžete přidat i BIo-GAIU /probiotika /.
Zarazila mě věta, že jsem dávno měla začít s příkrmy. Z jakého důvodu nutí prospívající a kojené děti do příkrmů už od 4 měsíce? Jsou na to nějaké směrnice? Byla by Vaše doporučení stejná?
Syna jsem dál pouze kojila a stolice se po týdnu vrátila do pořádku i bez kaše a čaje.
btw: brožury o příkrmech co jsem dostala od pediatra jsou od výrobců dětské výživy, kde samy autoři doporučují začít s příkrmy u kojenců až od ukončeného 6. měsíce
Předem děkuji za odpověď
Daniela
Dobrý den Danielo, pediatři jsou v Česku pod vlivem kampaně 1000 dnů do života, kterou ale organizuje firma Nutricia (výrobce UM a kaší) a některá její doporučení jsou v rozporu s doporučeními WHO i aktuálními doporučeními zde, třeba právě to o potřebě pokrmů od 4. měsíce, Margit
více k programu třeba zde: http://www.mozaikapotravin.cz/2017/01/jak-nutricia-nutricne-programuje-deti.html
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u plně kojeného a prospívajícího dítěte možné jej jen kojit výlučně do jednoho roku (tedy jen MM, bez příkrmů)? Má to nějaká pro a proti? Děkuji. Martina Kocourková
Dobrý den Martino, hrozí, že takto promeškáte správnou dobu, kdy má dítě přirozeně zájem zkoušet nové věci – testovat, okusovat, olizovat, naučit se jíst příkrmy a samozřejmě to může být i výživově nedostatečné, Margit
Dobry den, dceri je 7 mesicu, celych 6 mesicu plne kojena, od 6.mesice zavadime prevazne doma pripravovane jidlo. Dcera sni cca 120-140g prikrmu a pote ji dokojim. Pediatricka jiz doplrucuje nedokojovat, pokud sni takoveto mnozstvi. Laktacni poradkyne doporucila nabidnout ji po prikrmu prs, prevazne na doplneni tekutin. Jine tekutiny jako caj ci vodu dcera temer nepije. Poradte jak s prikrmy a kojenim dale pokracovat. Vahove i vyskove je na 50.percentilu.
Dekuji moc
Dobrý den, určitě jsem pro pokračování v kojení a to alespoň do konce jednoho roku, možná jej střídat s příkrmy, třeba 2x nebo 3x den příkrm a mezi tím kojení, Margit
Dobrý den, ráda bych Vám poděkovala za Vaši práci – za čtivé články, které obsahují podložené informace i Vaše názory a tipy ohledně zdravého stravování. Velmi mě oslovilo, že v jednom z článků píšete, že jako výživový poradce doporučujete stravu, která obsahuje i maso, ale zároveň jste vy i vaše děti, myslím, vegetariáni – to mi připadá velmi sympatické a takové lidské :-). A také děkuji za informaci a argumentaci k tomu, proč plně kojit do 6. měsíce a proč! I já se setkávám s jiným pohledem… Chtěla bych se Vás přeci jen zeptat, jestli mi můžete doporučit zdroje (knihy, odkazy), jak konkrétněji zavádět příkrmy u miminek? A u vegetariánů? Co byste mi, prosím, doporučila? Předem velmi děkuji a přeji vše dobré. Martina.
Dobrý den Martino, ano děti vyrostly jako vegetariáni a i zůstaly, manžel maso už jí, já velmi omezeně – spíš občas ochutnám od něj a vysvětluji svůj posun zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-slimakova.php?itemid=32686
k výživě dětí od příkrmů mám video: https://www.youtube.com/watch?v=pgCF-dbuN-A&t=309s
Z knih bych doporučila poradit se s vegetariánskou společností, přiznávám totiž, že si nyní neuvědomuji nějaké skvělé aktuální dílo, ale možná jen nezachytím vše, více než kuchařské knihy sleduji výživové studie, Margit
Dobrý den, Margit, děkuji za veškeré informace. Mám málo mléka (řeším s laktační poradkyní přes byliny a akupunkturu, daří se navyšovat, ale stále nestačí). Museli jsme zavést i UM. Syn má ukončený třetí měsíc a LP mi sdělila, že je lepší už od ukončeného čtvrtého měsíce dávat místo UM skutečné jídlo a pokračovat v kojení. Je to OK, nebo mám pokračovat do šestého s kojením a UM? Děkuji
Dobrý den, souhlasím s vaší LP, pokračujte jak půjde s kojením a namísto UM zkoušejte příkrmy, Margit
Děkuji vám za odpověď. Zařadila byste v tomto případě (kdy MM je málo) do stravy kojence pre/probiotika? Pokud ano, v jaké formě? Nebo až bude výhradně jen papat jídlo?
Dobrý den, omlouvám se, ale dotaz nechápu, denně řeším stovky rekcí, o jak staré dítě se jedná, co jí? m.
Dobrý den, upřesňuji svůj dotaz: Věk miminka 4 měsíce, dostává mateřské mléko, ale málo, v tuto chvíli ještě má UM, které probiotika obsahuje. S ukoncenym 4. měsícem přejdu na kaloricke prikrmy z čerstvých surovin, UM už mít nebude a bude mít nadále moje mléko, ale jen proste, co budu mít. Protože je mleka málo, zajímá mě, zda je vhodné zařadit probiotika, prebiotika a pokud ano, v jaké forme. Ve 4. měsíci těhotenství jsem kvůli komplikovanému zánětu měla antibiotika, to mu možná mohlo zamavat s mikrobiomem, tak to raději uvádím. Děkuji vám velice, Margit.
Dobry den, Margit,
velmi vam dekuji za predavani informaci tak skvelou formou, jste hvezda! Rada bych se zeptala na vas nazor, jakym korenim zacit u deti a od jakeho veku? Predpokladam, ze kmin, majoranka budou „v pohode“, ale co treba takova skorice, kurkuma? A jak je to se soli- od jakeho veku doporucujete lehce prikrm solit? Popripade nemela byste odkaz na nejaky clanek? Velmi vam dekuji.
Dobrý den, jestliže s pediatrem vyberte vhodná probiotika pro kojence asi to v takovémto případě stojí za vyzkoušení, Margit
Dobrý den, vše, co uvádíte by mohlo být v pohodě, ale ani není kam spěchat. Zhruba kolem jednoho roku by dítě mohlo čím více přecházet k vhodné stravě rodičů a v této době bych i méně běžná koření přidávat. Totéž platí se solí, nepovažuji ji za takového strašáka, jak je často tvrzeno, před pár měsíci jim ek ní předávala detailnější odkaz na sítích, Margit
Zdravim pani doktorko.Jaky je vas nazor na krmeni deti zpusobem prt do ust ditete a mleko strikackou vstrikovat.Jsem detska sestra a nikde jsem necetla doporuceni pro maminky,aby si umyly prsty alespon 10 minut kartackem,mydlem a vodou.Vse ma byt u maleho kojence sterilni a maminky strkaji dle me malicek plny bacilu diteti do ust.Za nehty se drzi spina.Vnoucek je stale hladovy,mel by vypit cca 70 ml(z duvodu nemoci matky nelze nyni kojit 14 ti denni decko).Lahvicku s malou dirkou v dudliku odmita mama decka pouzit,ze vnuk nebude chtit pit z prsu.Miliony maminek kojilo a dokrmovalo klasicky lahvi a deti nechtely prs zejmena v pripade,ze byla velka dirka v ddliku.Pusobi to na me zvlastne a to jsem alternativec.Mam fojem,ze se dnes mnoho veci prehani.Zajima me,kdo konkretne tento zpusob vymyslel.Byl to lekar ci zdravitni pracovnik?Dekuji za odpoved.
Dobrý den, tento způsob podle mě není běžné a od vás slyším poprvé, ale takový strach bych neměla a drhnutí kartáčem nepovažuji za nezbytné. Vždyť maminky s dítětem jsou celé dny a sdílí běžně mnoho mikrobů, včetně těch z prstů, Margit
Dobrý den, syn, 9 měsíců, odmítá jíst. Do ukončeného 6 měsíce byl plně kojen a kojim doteď. Nicméně jakékoliv příkrmy zcela odmítá. Začátku jsem dávala jen zeleninou, poté jsem začala dávat ovoce, už jsem zkoušela i maso a vaječný žloutek, k tomu dávám různé křupky (takové ty dětské, výhradně z jahel, pohanky, kukuřice a podobně…). Jakš takš někdy papá to ovoce (3-4 žlučky) nebo ty křupky. Zkoušela jsem i kousky napařené zeleniny, ale velky zájem neměl navic má trochu problém to kousat, protože se potykame s lehkou hypotonií… Většinou maximální olizne lžičku a začne se po mě sápat a chce prso, když mu ho hned nedám, vzteká se a mlátí sebou. Takže většinou ho prostě po chvíli nakojim, pak už samozřejmě jíst nechce už vůbec…
Mám ho do jídlo více nutiti? Od začátku jsem se snažila jen nabízet a moc nenutit, ale když do teď prakticky nic nejí, mám pochyby o tom jestli mu MM pořád stačí… Na druhou stranu, váhový přírůstek je zcela v pořádku, syn, leze, hraje si, a co se týče té hypotonie, zda se že jež je téměř v pořád. Akorát se v noci dost budí třeba i 4-5 za nic a usíná znovu po nakojeni…
Děkuji za odpověď a radu.
S pozdravem
Martina
Dobrý den Martino, je bezva, že syn roste a prospívá, al popsané odmítání stravy ideální není. Jen na základě dotazu na webu nemohu řešit takto důležitý individuální stav. Určitš doporučuji detailněji probrat s vašim pediatrem nebo nutričním terapeutem, Margit
Dobry den,pani Slimakova,
moc Vam dekuji za Vaši práci- Vaše články, knihy, šíření erudovanych informaci i odpovidani na dotazy!
Mela bych na Vas dve otazky.
Ve 4 mesicich se u syna objevila ve stolici krev,ktera po vysazeni mlecnych vyrobku u me (syn v te dobe plne kojeny), zmizela. Podle doporuceni dr.jsme dodrzovali bezmlecnou dietu a pro jistotu i sojovou. Alergie na mleko (podle me reakce na druhou davku synova očkování) se objevila koncem listopadu,hned na to jsem zacala drzet bezml.dietu (cca tri ctvrte roku) a přibližně v unoru se synovi na tváři objevila kozni dermatitida. Podle dr.ji ma vetsina deti v zime…Po vic jak pulrocni bezml.diete v jsme loni v lete zacali jist mlecne vyrobky,pote i soju a vse vporadku,zadna krev. A ohledne vyrazky v te době moc nevim-asi takrka nebyla. S nástupem zimy se vyrazka ovsem na tvarich opet vytvorila a na kontrole nam dr.opet doporucila bezmlecnou a bezsojovou dietu a na pul roku. Nyni to je mesic,co jsme na diete,ale vyrazka je beze zmeny. Vim,ze v knize/clancich uvádíte,ze staci dietu drzet 3-4tydny,podle dr.ale je treba pul rok. Muzete mi prosim priblizit,proc podle Vas staci jen 3-4tydny? Muzete mi,prosim,poradit,jak prip. postupovat?
A jeste se na Vas s dovolenim obrátím s druhym dotazem. Syn (19m) moc neji. Ze zacatku jedl celkem pěkne,ale jak mu v roce zacaly rust zuby,tak vic a vic vyzadoval kojeni,a to,co muze sam vzit a jist. Kombinovala jsem jidlo do tlapky s mixovanim,pouze zdravou stravu. Ale syn toho sni malo nebo nechce nejcasteji vubec a ma pouze par svych oblivenych veci (domaci kvaskove pečivo,nektere druhy ovoce,obcas kousek susen.ovoce,testoviny-nejcasteji suche). Celkem pekne ji chleb namazany,s arasid.maslem nebi humusem, vajicko sni jen občas,ale napr.testoviny jen suche. Vymyslim napr.kvaskove tortilly z quinoove mouky,nasladle quinove muffiny z mrkve a jablek (samozrejme bez cukru),aby aspon jedl neco vyzivnejsiho.. Jsem vegetarian,maso jsem mu i tak nabizela,ale nechtel. Syry mel syn moc rad,ale kvuli diete ani ty ted.nejime. Bojím se,aby nemel nedostatek zivin. Mam i ruzne kapky (zelezo,B12,omega) pro nej,ale odmita je ve strave… Syn vyzaduje stale hodne kojeni. Ja synovi davam mleko dle jeho libosti,do jidla ho nenutím,varim zdrave,ale obcas je to narocnejsi. Manzel rika,ze snad jedine odstavit. Muzu Vas prosim poprosit o radu??
Predem moc moc dekuji!
Dobrý den, omlouvám se, ale dotaz zde nechávám, jen jako příklad problému, které nemám šanci řešit v rámci debaty pod příspěvky. Bylo by ode mě nezodpovědné bez dostatku znalosti řešit na dálku individuální zdravotní potíže a také časově zcela nemožné, omlouvám se, Margit
Dobrý den, paní Slimáková, píši Vám již z lehkého zoufalství ohledně váhy své 9m dcery. Je stále kojena, s příkrmy jsem začala po 6.m, dcera krásně baštila a přibírala ukázkově. Porodní váha byla 3.960g. Vše se změnilo po prodělání 6.nemoci cca v 7.m., kdy trpěla nechutenstvím. Dcera zhubla 300g a ač mi přijde, že toho nyní přes den sní dost, přibírá malinko. Aktuálně má v 9.m 7,730g. a paní pediatrička mi doporučila zavést UM, z důvodu, že mé mléko již dceři nestačí, jak množstvím, tak obsahem…
Přijde mi, že neřeším v hlavě nic jiného, jsem zoufalá. Je velkým problémem to, že stále neváží dvojnásobek porod.váhy? Může být mléka skutečně nedostatek? V noci malá krásně spí, přes den není vůbec plačtivá..uklidňuji se tím, že snad nemá hlad. Trápí mě jen, aby měla dostatek všech živin..
Omlouvám se předem, je to mé první dítě a nemám to s kým probrat, paní doktorka je vždy časově v presu..
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Adina
Dobrý den Adino, za mě je důležité jestli je nyní dcera zdravá a prospívá, ne tabulkové hodnoty a když tak raději než UM bych zkoušela přidávat na příkrmech, držím pěsti, Margit
Dobrý den,
ačkoliv plně kojim a 5ti měsíční dcerka krásně prospívá, pediatr tak dlouho strašil a tlačil na příkrmy v tzv.imunologickém okně, že jsem i přes své přesvědčení zhruba ve 4,5m zavedla k obědu domácí příkrm (zatím měla jen mrkev, brambor a jejich kombinace). Po přečtení tohoto bych nejraději příkrmy vyřadila a zůstala pouze u kojení. Je to vhodné, když už jsme začali? Nebo mám teď už pokračovat? Nutno říci, že dcera o jídlo jeví zájem a docela dost toho sní. Vyloženě ale hladová mi nepřijde, spíš jí to chutná. Nerada bych ji svou chybou ublížila. Děkuji Klára.
Dobrý den Kláro, asi bych už příkrmy také nechala, nejdůležitější ze všeho je totiž pohoda dcery a vaše, jen na ně nemusíte nijak tlačit ani navyšovat, stále zkuste kojit, jak je to půjde, držím pěsti, Margit
Dobrý den, dceru 5 týdnů plně kojím. Měla bych při kojení užívat doplňky stravy- vitaminy, mineraly, omega kyseliny ?
Dobrý den, záleží na vaší stravě a zdravotním stavu, pak individuálně cíleně nastavit, jako třeba když nejíte ryby, užívat omega 3MK apod., Margit