SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
20.8.2017
V oblasti výživy dospělých panuje spousta omylů a mýtů, které roky podporovali i mnozí lékaři a výživoví poradci. Mezi ty nejšílenější řadím doporučení jíst margaríny plné trans tuků, pokud chcete mít zdravé srdce, a slazení fruktózou, pokud máte diabetes. Mnohé další omyly vysvětluji ve svém blogu na Aktuálně.cz. Důvody, proč k omylům došlo a proč trvá mnoha vědcům tak nesmírně dlouho uznat své pochybení, rozebírám v dalším blogu.
V obdobném stavu je téma výživy dětí. V uplynulých letech někteří odborníci a výrobci jídla nekriticky vychvalovali umělou kojeneckou výživu a speciálních potraviny pro děti vůbec. Autority ve svém oboru rodičům radily, aby první příkrmy důkladně mixovali a zakládali je na zelenině, ovoci a obilných kaších. Všechno může být správně úplně naopak. Mateřské mléko je jednoznačně mnohem prospěšnější než jakékoliv jeho náhrady. Zelenina, ovoce a kaše jsou primárně zdrojem sacharidů, které by bylo prospěšnější omezovat, a mnohé děti nepotřebují stravu mixovat ani být krmeny, ale mohou se stravovat samy a jíst celé potraviny.
Co děti doopravdy potřebují? Nejlepší vysvětlení tématu a doporučení jsem našla v knize od odborníků, kteří kriticky vyhodnocují aktuálně tradovaná doporučení a oddělují vědou podložená fakta od záměrů potravinářského průmyslu a jeho expertů. Kniha srozumitelně a jasně vysvětluje výživovou teorii a je doplněna o recepty. Praktická i teoretická doporučení jsou rozdělena podle věku, vždy od doporučení pro těhotné ženy až po doporučení pro dospívající děti.
Knihu napsala trojice profesionálů. Výživová teorie je vysvětlena profesorem sportovní medicíny, vědcem a autorem desítek knih včetně bestselleru The Real Meal Revolution Timem Noakesem. Noakesovu teorii skvěle doplňují recepty šéfkuchaře a znalosti specialistky na dětskou výživu.
Základním a pro mnohé možná revolučním doporučením knihy je: vylučte, nebo alespoň omezte cukr a obiloviny ze stravy svého dítěte. Podávejte skutečné výživově bohaté potraviny. Žádný přidaný cukr, žádné rafinované obiloviny a žádné vysoce průmyslově upravované produkty.
Podle autorů knihy tvrzení, že živočišné tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a riziko nemocí srdce a cév, je v lepším případě příšerné zjednodušení, v horším nepravda. Výživné tuky, které dobře sytí a chutnají, byly neférově démonizovány, zatímco nevyživující cukry, které podporují obezitu a ničí zdraví, byly ponechány bez omezení. Epidemie nadváhy a cukrovky přišla se zvýšením konzumace obilovin, rostlinných olejů, margarínů a s omezením konzumace masa, vajec a másla, přesně jak nám odborníci od osmdesátých let minulého století radili. V únoru 2015 došlo v americkém dietetickém doporučení ke zmírnění postoje k tukům, zcela bylo zrušeno doporučení omezovat cholesterol ve stravě, které bylo platné po mnoho let.
Předávám výběr informací, jež mě zaujaly. Kniha má více než tři sta stran, zde jsou jen střípky z každé kapitoly. Pro úplně všechny platí doporučení:
V závěru knihy je vedle shrnutí uvedených rad a jejich vědeckých podkladů popsána i fascinující studie. Odpovídala na otázku, jestli jsou děti od prvních příkrmů (od 7. měsíce věku) schopné si samy z nabídky skutečných (jednotlivých, nedochucovaných) potravin vybrat vhodnou stravu.
Americká pediatrička ve dvacátých a třicátých letech minulého století zorganizovala dvě víceletá sledování vlastního volného výběru stravy u malých dětí. Dětem se nabízelo 34 možností potravin v oddělných miskách v rámci tří nebo čtyř jídel denně. Rozhodnutí dětí, stejně jako jejich zdravotní stav, byly detailně sledovány a vyhodnocovány.
Výsledky jsou až neuvěřitelné, ze sledování vyplývají následující závěry:
Doplňuji, že studie probíhala na dětech z ústavů, dnes by byl takový protokol nepřípustný. Z etických důvodů je nemožné obdobné sledování opakovat.
Doporučení autorů vycházejí z odborně podložených faktů a také aktuálního zdravotního stavu populace vyspělých zemí. Je pravdou, že mnohé současné nejběžnější zdravotní potíže jsou spojovány s nadbytkem cukrů ve stravě. Je bez diskuze, že přislazování, sladkosti, krekry a chipsy nikomu neprospívají. Méně se už uznává, že i průmyslově zpracované obiloviny, jako jsou třeba výrobky z bílé mouky, bílá rýže, těstoviny a pečivo, se také rozkládají na úplně stejné cukry, jaké dodávají sladkosti.
Mnozí z nás mohou prospívat na 100 – 200 gramech sacharidů denně a dopřávat si i kvalitnější obiloviny, jako je třeba kváskové pečivo, jáhly nebo kroupy. Podle autorů ale jedinci s inzulinovou rezistencí potřebují hlídat příjem sacharidů na minimu, tj. asi do 25 g denně. Dětem jenom může prospět strava bez sladkostí a průmyslově zpracovaných obilovin. Co taky stále doporučuji, je zakládat stravu na skutečných kvalitních potravinách. Nový je důraz na význam tuků a živočišných bílkovin.
Je mi jasné, že mnohá z uvedených doporučení mohou být pro někoho těžce stravitelná. Určitě je možné stravovat se i s převahou rostlinných potravin či dokonce vegetariánsky, a to včetně dětí. Je však třeba přiznat, že strava s dostatkem kvalitních živočišných potravin je výživově bohatší a snadněji díky ní zajistíme živiny a vyhneme se nadbytku riskantních sacharidů. Jejím problémem ale může být právě nalezení těch kvalitních potravin, živočišné biopotraviny jsou také zpravidla dražší než převážně rostlinný jídelníček.
Knihu doporučuji úplně všem. Pro vegetariány je minimálně zásadním upozorněním na potřebu hlídat příjem živin a inspirací pro omezování nadbytku sacharidů. Nejdůležitější zprávou z knihy je potvrzení, že zdravá strava znamená konzumaci skutečných potravin, při které není potřeba speciálně počítat jakékoliv živiny anebo cokoliv speciálně kombinovat.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Dobrý den, a jak jste na tom Vy? Ještě jste své vegetariánství nepřehodostila? Já už ano – zatím zdá se k vlastnímu prospěchu. Co je ale na „tom všem“ kolem výživy (tím myslím roky propagované a měnící se doporučení tzv. odborníků) asi nejsmutnější, že pravdu nakonec měla babička, která se prostě a sveřepě držela svých – tedy po předcích podědných – zásad a jedla hádjte co? No přesně to, o čem se píše výše. Škoda, že jsem ji více neposlouchala…
Dobrý den, my jsme vždy byli LOV, tedy s dostatkem kvalitních vajec a mléčných produktů. Souhlasím s fakty z knihy, že živočišná strava je výživově bohatší, a tedy snazší pro zajištění všeho. Sama pokračuji ve vegetariánství a děti také – vítězí u nich návyk a etické hodnoty. Předpokládám, že někdy později připravím i detailnější vyjádření k tomuto tématu. Margit
Děkuji, zajímalo mě to. Etické důvody chápu a respektuji, ale sama nakupuji na farmě, kde je pro mě přístup ke zvířatům vpořádku. A neeticky lze podle mého postupovat i v rostlinné výrobě, viz letošní diskuze o suchu, lánech kukuřice a řepky, vlivu na krajinu atd. „Náš“ farmář dokonce tvrdí, že aby hospodářství fungovalo dobře jako celek, rostlinná a živočišná výroba patří k sobě.
Přeji hezký den,
děkuji za krásný článek, ale nedá mi, abych nepoukázala na kousek textu:
‚Doplňuji, že studie probíhala na dětech z ústavů, dnes by byl takový protokol nepřípustný. Z etických důvodů je nemožné obdobné sledování opakovat.“
Co je neetického na tom, nechat děti rozhodovat, co budou jíst?
Myslím, že taková studie by šla zopakovat i v domácích podmínkách.
Jinak opět krásný článek.
Děkuji
Dobrý den, myslela jsem tím zejména využití dětí z ústavů k testování. Margit
Dobry den, dekuji za velice inspirativní revoluční článek a za Vas celkový osvetovy přínos. Jak je to vsak prosím se stravitelnosti, resp.zatezi na nas trávicí systém pri tak časté konzumaci živočišných produktu (u batolat při každém jídle)? Platí nadále, ze je lepší omezovat mléko ve prospěch kysanych mléčných produktu? Jak by pak mely vypadat svacinky deti? Dnes resim např.cerstvym ovocem, na podzim zpravidla povarenymi neslazenymi jablky. Dle clanku výše bych to měla obohatit napr.jogurtem? Jenže ovoce ve spojením s mlecnymi výrobky v žaludku kvasi.. Předem děkuji za odpověď.
Hezký den, Margit, nevíte, jestli se dá kniha sehnat i v češtině? Moc děkuji.
Dobrý den, stravitelnost je vždy individuální a je potřeba zkoušet. Ano, kysané mléčné výrobky jsou z mléčných produktů nejprospěšnější. Vše ostatní najdete detailně v knize. Margit
Dobrý den, doposud ne, ale zaslechla jsem, že se má překládat, jen to bylo bez odkazu na cokoliv konkrétního. V okamžiku, kdy budu vědět, přidám odkaz. Margit
Dobrý den,
zaujal mě tento bod : „Mateřské mléko je strava s vysokým obsahem tuku, jeho příjem vede ke ketóze, která pomáhá růstu a vývoji mozku kojence.“
Na tohle téma jsem kdysi objevil zajímavý blog, ze kterého jsem pochopil, že hladina ketonů klesá jak u kojených, tak i uměle vyživovaných novorozenců. Kojené děti měly vyšší hladinu ketonů pouze v prvních 3 dnech po narození.
http://carbsanity.blogspot.cz/2015/06/babies-in-ketosis.html
Moje dcera od začátku přikrmování odmítala pyré, tak jsme přešly na BLW. A překvapilo mě, že ve většině případů snědla pouze maso (občas ho dokonce i očistila od rýže :-)
Zajimave. Zrovna jsem dnes listovala knihou „Aby detem chutnalo“ a musim rict, ze rada informaci je v primem rozporu s tim, co je uvedeno vyse (napr. maso neni udajne vubec potreba az do 2 let veku ditete, informace o vejcich apod.). Znate tuto knihu? Jaky je vas nazor na ni? Predem dekuji.
Dobrý den, knihu nemám, jen jsem v ní listovala a znám autora Dr. Fořta. Odborně upřednostňuji doporučení Tima Noakese z knihy Superfoods for Superchildren a myslím, že i Petr Fořt se už ve svých doporučeních posunul tímto směrem. Margit
Dobrý den,
už nějakou dobu sleduji váš blog, ale teď už musím říct, že mě to sledování momentálních výživových doporučení nebaví, pokaždé slyším něco jiného: málo masa, hodně ovoce a zeleniny-teď zase říkáte málo zeleniny, hodně masa. Radši budu trávit víc času s dětmi a manželem, místo čtení knih a článků o výživě. Na shánění biopotravin taky nemám čas, peníze ani se nehodlám kvůli tomu hádat s manželem. Po delší době jsem došla k tomu, že nejdůležitější pro děti je aby se rodiče měli rádi ne jestli mají dost ovoce, zeleniny, masa, málo cukru apod. Jen bych chtěla varovat všechny matky, že zdravá výživa není všechno.
Dobrý den, děkuji za upřímné vyjádření. Máte naprostou pravdu, že někdy se mohou doporučení zdát matoucí, anebo si dokonce odporují. Texty publikuji s cílem zodpovědně předávat ty nejzásadnější, zdraví podporující informace. K posunům dochází, ale zrovna u mě k žádným převratům. Po celou dobu své profesní dráhy jako nejdůležitější doporučuji skutečné potraviny a vysvětluji, že výběr těch konkrétních je na chutích, potřebách a zvycích jednotlivce.
Souhlasím s Vámi i v tom, že pro zdravé jedení doma není třeba nic studovat. Jenže při sledování zdravotních potíží v populaci a propagačních tvrzení médií a bohužel i dosti expertů se zdá, že mnozí nezávislé informace potřebují. Proto je předávám.
Ta zmínka o zelenině byla více pro zajímavost (moje texty sleduje i hodně profesionálů z médií a zdravotnictví, tak spíše pro ně k zamyšlení) než jako doporučení k jejímu omezení v jídelníčku – přebytek nám skutečně nehrozí. A to, že zdravé jedení není vše, je také jasné, i myslím sama roky předávám.
Přeji, ať se jen daří. Margit
Dobry den, Margit. Jiz leta jsme s manzelem prosperujici vegetariani (prevazne OV). Nyni uvazujeme o zalozeni rodiny a radi bychom se i s ditetem stravovali nadale vegetariansky. Jsem zcela ztracena v rade protichudnych doporuceni ohledne detske vegetarianske stravy, z clanku vyse dokonce trochu vydesena. Prosim, podle jakych doporuceni jste vy sama ve strave svych deti postupovala (chapu spravne ze byli veg od narozeni)? Doporucila byste nejakou publikaci zabyvajici se veg stravou deti? Neplanujete clanek na toto tema? Mnohokrat dekuji a preji mnoho radosti ze zivota!
Dobrý den, moje základní doporučení zdrojů je zde: https://www.youtube.com/watch?v=fCLFT8A20DM.
A stále platí, co opakovaně říkám: LOV je možné, i když s konzumací kvalitního masa – nebo alespoň ryb – je snazší vše zajistit. Veganství je už hodně omezující a pro rodiny s malými dětmi nedoporučuji. Margit
Dobrý den, ohledně výživy dětí a hlavně konzumaci margarínu….asi před týdnem jsem poslouchala rozhovor s uznávaným výživovým specialistou Dr. Igorem BUKOVSKÝM na téma máslo verzus margaríny a z jeho slov jako jednoznačně prospěšnější pro zdraví vyšly kvalitní rostlinné margaríny, které již neobsahují trans mastné kyseliny. Jak se v tom má chudák člověk, který se o výživu nějak zásadně nezajímá orientovat!Děkuji MARIE
Dobrý den, Marie, s výživovými doporučeními Dr. Bukovského nesouhlasím, je na prvním místě propagátor veganství a pro jeho obhajobu si vybírá data, která se mu hodí.
Zde jsou texty, které téma protichůdných názorů detailněji vysvětlují:
Výživový proces století: http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-slimakova.php?itemid=29158.
Jak se špičkoví vědci mohli tak dlouho mýlit: http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-slimakova.php?itemid=29326.
Margit
Dobry den, jen bych polozit otazku. Myslite si,ze je tento zpusob vyzivy trvale udrzitelny pro vsech 7 miliard obyvatel Zeme? Muj nazor je,ze to mozne neni (ekologicka narocnost zivocisne vyroby, s poptavkou rostouci ceny …).
Dobrý den, obdobně je možné si pokládat otázku, jestli je udržitelné zvládat rostoucí náklady na zdravotní péči, kterou potřebujeme. Už dnes jde skoro 80 procent výdajů ve zdravotnictví na terapii chronických nemocí, které zásadně souvisejí s výživou a životním stylem, a k těm nejvíce rozšířeným zdravotním potížím patří i obezita, cukrovka 2. typu a nově Alzheimerova demence. Těmto všem prospívá omezení sacharidů a konzumace kvalitních tuků. Margit
Dobry den Margit. Takove razantni zmeny pristupu dle meho soudu nejsou nikdy dobre.Knihu jsem necetla ale doporuceni low carb, whole30 znam. Jine smery jsou zase na obilovinach a lusteninach postavene.takze pro me pestra strava od vseho neco.a rocni dite odmita mixovane maso ale cele rado zuzla..miluje ryzi a zeleninu a cocku a taky maslo.
Dobry den Margit. Ako uz bolo opakovane spominane, je velmi matuce zorientovat sa v oblasti zdravej vyzivy, podla mna mozno vela ludi to ani neriesi a zacne az ked pridu deti – vtedy zacina clovek viac uvazovat. Len ma tak napada, ze sposob akym bola prikrmovana generacia nas (myslim napr. mna – 32r.) a teda vselijake (na moj vkus) divociny ako prisladzanie (aby nam lepsie chutilo a aby sme jedli aj to co by sme inak nechceli) a ochucovanie, prilis vcasene zavadzanie prikmov (od 4 mes, v 6.mes som udajne uz tlacila halusky), gro mliecne vyrobky atd.. Ja teda obezna nie som a nemam ani vela „rovesnikov“ kamosov co by boli obezni alebo mali zdravotne potiaze, resp. teraz sa stravuju podla mna normalne – teda ze istym sposobom dbame na to co jeme. a tiez sa snazime hybat. No, skratka, nezda sa mi ze sme na tom nejak zle. Alebo sa mam obavat, ze napriek tomu sa mame obavat ze tie civilizacne, resp. metabolicke ochorenia si na nas pockaju aj tak?
Ja som totiz hodne presvedcena o tom ze „velke veci“ sa deju vo veku do tych 3 r – myslim, co sa tyka spravnych stravovacich navykov, vychovy a pod.. A nase mamy to podla mna teda (a podla terajsich nutricnych dop. nerobili celkom koser). NO a tak mi nejde do hlavy, ako to s nami je.. Nie sme chori (zatial), snazime sa detom a aj sebe davat to najlepsie (sezonne, nerafinovane, „bio eko dia“).
Viem, ze som nepolozila priamu otazku, ale budem rada, ak mi napisete, co si o tom myslite.
Dobrý den, opakuji, že o razantní změny vůbec nejde. Stále se jako základ stravy doporučují základní kvalitní potraviny. Autoři této knihy doporučují i kvalitní živočišné bílkoviny a tuky a vysvětlují proč, ale také je napsáno, že u zdravých dětí je 100 až 200 gramů sacharidů možné, a dokonce i vegetariánství je možné. Jediné, co jednoznačně nedoporučují, jsou sladkosti. Já na tom nic extrémního nevidím. Margit
Dobrý den, vedle stravy zdraví ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, jak třeba popisuji zde:
Co všechno dokáže mozek?
Je účinnost léků přímo úměrná naší víře v jejich moc? Může být cvičení placebo? Získáváme svaly a fyzickou sílu silou myšlenky? Může informace o složení jídla zásadně určovat bezprostřední reakci našeho těla? Můžeme se cítit sytí nebo hladoví na základě toho, co si myslíme o jídle, které jíme? Odpověď na všechny otázky je jednoznačně ano. Všechny uvedené vlivy jsou dobře zdokumentované.
http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-slimakova.php?itemid=29754
A druhá poznámka k uvedenému: patříme k nejnezdravějším zemím světa, výskyt obezity, cukrovky, nemocí srdce a cév anebo rakoviny tlustého střeva je extrémně vysoký.
Margit
Dobrý den, Margit,
můžete mi prosím poradit, co pro roční a sedmileté dítě ke snídani? Doufala jsem, že různé druhy kaší jsou ok, ale teď nevím.
Děkuji za Váš čas.
Dobrý den, kvalitní kaše jsou jednou z možností, ale lépe je střídat i se snídaněmi více postavenými na bílkovinách a tucích. Jako příklad mohu doporučit kaši z mandlí a kokosového mléka, nejrůznější úpravy vajec se zeleninou, tvarohové dipy se zeleninovými proužky… Další inspirace potom nabízí kniha.
Margit
Dobrý den, milá Margit,
a není kniha podobná Vyživujícím tradicím od Sally Fallon a teoriím dr.Westona A. Price?? Co si myslíte o tomto směru? Osobně mi zlepšilo zdraví,fyzické i psychické vzhledem k rodinné konzumaci 50 vajec týdně nepotřebuji již pár let AD a děti se mají taky čile k světu. Ovšem nejsou to jen vejce, že. Každopádně na náplavce ze mě mají radost:-) Děkuji za odpověď.
Dobrý den Margit,
díky za zajímavý článek. Určitě souhlasím s třemi doporučeními, která z knihy vyvozujete pro všechny.
K výroku „Ovoce a zelenina jsou výživově chudé, jejich význam a potřeba pěti porcí denně je nadhodnocená. (…) Doporučení pěti porcí zeleniny a ovoce denně není podloženo žádnou vědou.“ mě napadá:
Je to vhodné pro vysoký obsah surové vlákniny. Ta je důležitá pro trávení, ale také, jak zdůrazňují novější výzkumy lidské mikrobioty, pro vznik rozmanitého střevního osazenstva. Viz třeba kniha Zdravá střeva od Sonnenburgových, kde vlákninu nazývají „mikrobiotou zužitkovatelné sacharidy“. Doporučují tam právě i luštěniny a kvalitní obiloviny. Autoři v ní mimo jiné varují před vnímáním potravy jenom jako zdroje vitamínů, minerálů a primárních živin, protože i ty složky, které nejsou nutričně zajímavé, mají velký přínos pro fungování našeho vnitřního prostředí. Tak to jenom k tomu, jestli je to vědecky podloženo. Já myslím, že jo. I když není jasné proč právě pět porcí a více.
Tak jako další, kteří komentovali tento článek, mám v tom teď trochu nejasno, jak dál. Osobně mám také problém s tím, že větší množství masa, které je doporučované, se mi zdá problematické z etického, ale také technického pohledu na věc. To množství zvířat, které by bylo potřebné, pokud by si takto dopřávali všichni, by asi naše planeta neunesla. A každý si ho z různých důvodů dopřát nemůže. Tak mám trochu problém s tím, že to je vlastně způsob stravování pro elity – na úkor jiných. Ale je pravda, že v domácnostech našich babiček se masem šetřilo na neděli a pro zvláštní příležitosti, ovšem vajíčko (a mléko) se používalo hojně. To je možná řešení více trvale udržitelné a v mojí rodině se na to takto díváme.
Každopádně díky za Vaši práci!
Dobrý den, knihu a český web, který ji propaguje, znám – jeho autorce jsem i nabízela videorozhovor, ale zatím odmítla. Jedná se o podobnou stravu, i když Vyživující tradice jsou asi o něco blíže Paleo a GAPS stravě než LCHF – nízkosacharidové – vysocetukové, kterou zde popisuje profesor Noakes.
Když zevšeobecním, je GAPS zaměřena na terapii střeva a potíží, které jeho zvýšená propustnost způsobuje, a LCHF na prevenci a terapii inzulinové rezistence a potíží s ní souvisejících. Margit
Dobrý den, za mě souhlas se vším, co uvádíte. Práci a doporučení profesora Noakese předávám zejména pro vysoký výskyt obezity a cukrovky v naší společnosti, protože u těchto potíží je LCHF skutečně to nejlepší, co znám. Margit
Margit a co jsou to zdravé tuky? Resp.v čem jsou?
Dobrý den, kopíruji z webu Globopolu: http://www.cukrpodkontrolou.cz/cukrovka:
Kvalitní tuky: Je však třeba vybírat jen kvalitní tuky jako je máslo, přepuštěné máslo (ghí), smetana, slanina, sádlo, za studena lisované oleje (olivový, avokádový), domácí majonéza (bez cukru), kvalitní kokosový tuk, semínka, ořechy, ořechová másla, avokádo, kokos, olivy.
Je třeba se vyhnout průmyslově upraveným tukům a olejům (margaríny, běžné stolní rostlinné oleje, ztužené a částečně ztužené tuky).
Margit
Clanek je moc hezky. Bohuzel nejsem schopna me 2,5lete dceri vysvetlit, ze mnou upecene bio kure a brambory jsou pro ni lepsi nez testoviny. Ze prirodni rizek je lepsi nez obaleny ve strouhance. Ze michana vejce jsou chutna a vyzivna. Nevim kde jsem ve stravovaci vyzive udelala chybu, sama jim vyvazene, kvalitni potraviny. Presto ji ten hnusny parek k veceri udelam, abych do ni alespon neco dostala :(
Dobrý den, takto na dálku nemohu posuzovat, ale obecně děti nevyžadují řízky, dokud jim je nepodáme, párky nejí, když doma nejsou… A hlavně jim zpravidla nehrozí nedostatek potravy, takže i vyhladovění může pomoci. Držím pěsti. Margit
Dobrý den paní Slimakova,
máme doma 19 měsíční batole, má Downův syndrom a před měsícem jsme byli v nemocnici s hypoglykemii. Bylo to docela šokující zjištění, protože cukrovku nemá. Ty stavy se opakují. Navíc nám rostou zuby a malý nám přestal přijímat vše co jedl. Dokud mu to nerozmixujeme, nejí. Z nemocnice jsme dostali doporučení doslazovat medem čaje před a po spaní… Rád bych Vas poprosil o radu, co malému dát? Už jsme oba s manželkou zoufalí… Děkuji Lukáš
Dobrý den Lukáši, musím přiznat, že nevím. Děti s Downovým syndromem mají o něco častěji cukrovku 1. typu, ale nenašla jsem důvod možné hypoglykémie bez cukrovky. Pro vyrovnanou hladinu cukru je nejlepší jeho nižší příjem – tak, ať nejsou výkyvy, které je třeba balancovat. Proto mě také napadá jedině zkoušet stavět jídla na dostatku bílkovin a tuků se stabilním množstvím přirozeně obsažených sacharidů. Namísto jídla jde vyzkoušet jídlo v podobě nápoje – typu smoothies a lassi, která lze postavit na plnotučném jogurtu, přidávat ořechová másla… Zkoušet, co bude chutnat. Držím pěsti. Margit
Děkuji za podnětný článek.
Jestli mohu – přispěji vlastní zkušeností. Starší syn měl tu smůlu, že byl první a na prvním se vždy rodiče „vyřádí“. Stal se experimentální obětí všech doporučení, která byla k mání. Bohužel ač sportovec (hraje hokej a plave), horko těžko se nám daří jeho sklon k obezitě držet na uzdě (a to zejména kvůli tomu, že výživově opravdu nespolupracuje a preferuje bílé pečivo a průmyslově zpracované potraviny, které si neváhá kupovat sám; navíc odmítá většinu běžného skutečného jídla). A to i přes to, že byl 2 roky kojený. Na druhého syna už nebyl takový čas a většinou si rozhodoval sám, co bude jíst (přesně jako ve studii). A tak není dodnes výjimkou, že když dostane talíř, kde je maso, zelenina a příloha, tak zeleninu sní celou, maso také a přílohu celou ponechá. Do ledničky si jde pro okurku, k pohádce si vezme jablko nebo misku oříšků… připravovat mu zdravé svačiny do školy je radost. O vlivu nezdravých potravin na chování se snad ani nebudu zmiňovat, každý rodič pozná dítě, které snědlo balíček bonbonů…
Dobrý den, Margit. Ráda bych se Vás zeptala na pravidelnost v jídle. Nedávno jsem zhlédla Vaše video o počtu porcí denně. Z mého pohledu je pro mě nejlepší jíst 3 hlavní jídla + občas odpolední svačinku. Zajímalo by mě však, zda mám jíst, až když mám hlad, nebo si plus minus nastavit, kdy budu jíst. Třeba dnes ráno jsem ještě nesnídala, hlad stále nemám. Na druhou stranu dnes dopoledne nikam nemusím. Když ale jiný den musím, většinou se najím, i když hlad ještě nepřišel, protože vím, že se k tomu pak dlouho nedostanu. Podobně ne to s večeří. Obecně mě tedy zajímá, jestli čekat, než dostanu hlad, nebo plus minus zařadit nějakou časovou pravidelnost. Sem tam se mi stane, že ráno dlouho čekám, než dostanu hlad, ale pak mám během odpoledne velké chutě a končí to vydatnou několikachodovou večeří, kdy do sebe rvu všechno možné (i když většinou zdravé, ale zastavím se až ve chvíli, kdy jsem úplně přejedená – a to klidně například rýží s avokádem a zeleninou…) Necítím se takto komfortně a nevím, jak z toho ven.
Dobrý den, v případě, že neřešíte žádný zdravotní problém, skutečně stačí řídit se svým vnímáním těla a jeho potřebami. Margit
Já děkuji za takto skvělé doplnění z praxe. Margit
Myslím, že pravidla “zdravého” stravování je možno shrnout do 5-10ti vět a není nutno se potácet v přemíře informací z knih. To už pokládám za závislost, neschopnost jedince spolehnout se na vlastní úsudek a intuici. Moje první dcera od mala jí převážně zeleninu a navaluje se jí z přemíry masa, tak jí to samozřejmě nebudu nutit, přesto vždy kousek ochutná a nemyslím, že je nutné abych v ní hned podporovala vegetariánství. Druhá dcera se naopak od roku neštítí dát si škvarky, buček a silný vývar, do 5 ti let vypije denně !! půl až litr kravského mléka – máme denně čerstvě od krávy, mimochodem nikdy jsem je nepřevařovala…nikdy z toho neměla potíže a stále mléko 3* denně vyžaduje. jogurty nejí. pokud bych jí začala nahrazovat maso a mléko zeleninou a sojou,zcela jistě by radši by umřela hladem. Obezní nikdo nejsme, alergie nemáme, nemoci jen občas rýma max 3 dny, na cukrovku ani vysoký tlak netrpíme, prarodiče jsou všichni v 65 letech zdrávi. Denně sladkost, maso, mléko nebo med, jíme jen podle chuti, nikdo nikomu nic nikdy nezakazoval, nekázal a proto nechápu proč bychom to měli měnit dle “doporučení”. Ryby ani luštěniny nám nechutnaji, ale v rámci pestré stravy je občas dáme, ale že bych jako měla čas přepočítavat kalorie a kolikrát co týdně jíme, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Možná by si měl každý uvědomit, kolik strachu a obav v nás mohou podobné články a studie vyvolat, proto se taky názory za čas mění, zda si zdravotní problémy nezpůsobujeme přílišnou upjatostí a odpíráním, žijeme jen dle názorů jiných nebo se dovedeme řídit vlasní intuicí? Nenutím děti dojídat, samy poznají, kdy mají plné bříško, a na co mají chuť… mohou jíst 3* ale i 6* denně , každý den jinak a dokonce i každé v jinou dobu…málokterý dospělý dokáže jíst do polosyta a vrátit doma ženě poloplný talíř.. děti dokáží po obědě hned skákat a na dospělého jde únava…Dodržovat ve všem střed, ve stravě, v činnostech a práci, vztazích – naslouchat si, tim se řídíme.
Dobry den, mam 6mesicni miminko a budeme zacinat s prikrmy. Zajimalo by me, kdyz se tak doporucuji vejce, jake mnozstvi je mozne kojenci podat a jak by podle Vas mel vypadat jidelnicek tak maleho miminka, kdyz bychom chteli omezit ovocne prikrmy na svacinky. Podavala byste masove prikrmy na obed i veceri? A co potom na snidane a svacinky, aby se omezily sacharidy? Muze dite jiz od 6-7 mesice zakysane mlecne vyrobky? Dekuji za Vas nazor.
Dobrý den, ideální je alespoň do jednoho roku ještě dostatečně kojit a třeba svačinky takto řešit kojením. Množství je vždy vysoce individuální a v podstatě skutečnou potřebu určuje nejlépe dítě – a to za jediné podmínky, podávat mu jen skutečné potraviny a jídla z nich. Zakysané mléčné výrobky kojenec může, ale jestliže budete dostatečně kojit, není je potřeba takto brzy zavádět, stačí i až před jedním rokem věku. Margit
Dobrý den, děkuji za zajímavy článek. Utvrdila jste mě v tom, že děti si umějí sami vybrat, co budou jíst. Co ale dělat v případě, když ma člověk alergii na mléko a vejce a maso ani soju jíst nechce? Děkuji za odpověď. Lenka
Dobrý den, Lenko, zejména v takto omezeném jídelníčku ze zdravotních důvodů bych moc doporučovala zvážit, jestli z chuťových či jiných ještě vyřazovat maso a ryby. Sóju jako hlavní zdroj bílkovin samozřejmě nedoporučuji. Margit
Dobrý den, částečně jste již odpovídala na stravování kojenců, respektive od 6.m – do roku, jen prosím ještě o upřesnění. Pokud ne po ránu ovoce, co by bylo vhodné? A pak prosím jak zpestřit obědy, maso již občas dávám, zeleninu vždy a nějak moc často se mi tam vkrádá brambor, což je bohužel zas dost sacharidové:-(Mohu již zkusit třeba celozrnnou rýži,či jaké jsou jiné možnosti. A co si myslíte o kaších či mlécích pro batolata? Zatím jsme nezahájili, ale nejsem si jistá, že jí dodám dostatek všeho potřebného, kojením a přeci jen omezenou stravou, obzvlášť v zimě a jak je to ještě prosím s luštěninama, příjdou mi to výborné potraviny,ale kojencům se nedoporučuji, že? A je dobré přidávat do jídel kojenci oleje za studena lisované, pokud ano, jaký je prosím nejvhodnější? Jinak kojím a se svačinkama v podobě kojení, to tak budu dělat, potvrdila jste mi jen co cítím, že mateřské mléko je nej:-)Děkuji moc Marie
Dobrý den, před týdnem jsem na Facebooku vyzvala k poslání otázek k dětské výživě a pak odpovídala. Výsledkem je hodinové video speciál o výživě dětí, zveřejníám jej do konce roku, tak prosím o trpělivost, protože není v mých silách jednotlivě denně takto řešit desítky dotazů k individuální stravě (pro individuální konzultace je pak poradenství anbeo školení Jídlověda). Děkuji za pochopení. Margit
Dobrý den, nevíte, zda vyšla k nížka už i v češtině? Děkuji za info
Dobrý den, má vyjít v lednu. Margit
Dobrý den, moje dcera 2r3m by se pořad jenom kojila:-( Nemyslím si už, že by to pro ní mohlo být prospěšné, :-(ale prostě všechno odmíta. Za celý den sní trošku zeleninové polévky a kousek jablka, maso nechce vůbec.:-( Nebylo by lepsi přestat kojit? Jaký je na to váš názor? Děkuji
Dobrý den, nejdůležitější pro rozhodnutí je stav dcery, jak prospívá, jestli skvěle, ještě bych vydržela a jen vytrvale nabízela kvalitní potraviny. Margit
Dobrý den, velmi mne článek zaujal.Kniha asi není v češtině že? Velmi by mne zajímala .
Je toto na principu paleo stravy? Nevíte kde najít inspiraci na vaření a ev jidelnicek dětem dle toho co píšete v článku?
Děkuji Sylvie Černá
Dobrý den, kniha by měla vyjít nyní v lednu i v češtině a je na proncipu nízkosacharidové stravy – LCHF, Margit
Děkuji. Netusite jak se bude v Čr jmenovat ?Děkuji S
Nejsem si jistá, ale až vyjde, budu ji propagovat, Margit
Dobrý den, mohu se zeptat, co si myslíte o podávání makového mléka dětem? Mám čtyřletou dceru a rok a půl staré batole. Poslední půlrok jsem na radu pediatričky semtam vyrobila a podala oběma. Teď se dovídám od znamých, že obsah „opiátů“ a pod. je právě v makovém mléce nejvyšší a „dětem proboha nikdy!“, jenomže osobně jsem se to nikde nedočetla, mléko připravuji jedině slabé a ze zralého černého máku. Jinak mák bohužel nejíme. Mladší dcera není zrovna nejrychlejší dítě, proto mám pochybnosti.
Ráda bych ještě dodala, že sem vaše věrná čtenářka, velká obdivovatelka!
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, ne v máku opiáty nejsou a makové mléko je samozřejmě vhodné i pro děti. Kritici si jej asi pletou ze šťávou z makovic, která se dříve používala k uklidňění dětí – ta mohla opiáty obsahovat, Margit
Dobrý den, děkuji za pěkný článek – ztotožnuji se s těmito názory. Ale bohužel jsou pro mě, jako matku nerealizovatelné. Máme holčičku, 1 rok, která má alergie na BKM, vejce, soju, luštěniny, většinu druhů ovoce, všechny ořechy a mnoho dalšího. Z masa snese jen krůtí, telecí a jehněčí. Nastudovala jsem mnoho knih a článků na toto téma a čím více o stravování zajímám, tím více mám obavy, zda jí něco zásadního nechybí. Od narození je váhově spíše podprůměr (nyní 8 kg), kognitivně bych řekla, že odpovídá, pohybově o měsíc zpátky. Jí však s chutí a větší porce, a je velice akční. Kojím 1x denně, přidávám do stravy nutrilon alergy care (cca 300 ml/den) a maso má k obědu. Myslíte si, že je to dostatečné zastoupení živočišných tuků a bílkovin pro alergické dítě? Rozumím tomu, že nelze dělat závěry na základě „diagnózy od oka“, ale budu ráda za jakékoliv vyjádření. Děkuji, Petra
Dobrý den, takto mohu skutečně jen obecně, je skvělé, že stále kojíte a i v tom omezení je strava pestrá. Prospívání je třeba sledovat s lékařkou, zásadní je aby se dcera ve vývoji nějak nezastavila, Margit
Dobrý den, doporučujete např. kaši z mandlí a kokosového mléka ke snídani pro malé děti. Když pominu cenu mandlí, jak např. kokosové mléko „ladí“ s názory na to, že bychom měli jíst „lokální“ potraviny. To vím, že není zcela možné, ale KOKOS, je opravdu opravdu z daleka.
Dobrý den, uvedený recept je nízkosacharidový a tedy vhodný prevenci a terapii určitých potíží. Není však žádný problém kokosové mléko nahradit lokálním kravským a mandlí na kaši stačí pár lžic, proto ta cena nebude tak vyjímečná. Margit
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na Váš názor na syrová vejce (domácí)? Já běžně jím vejce na měkko nebo si přidám syrový žloutek do tvarohu či smoothie. Na mercola.com doporučují jíst syrová vejce s tím, že riziko salmoneozy je minimální u domácích vajíček. Nyní čtu tuhle knihu od T.Noakese a on tam varuje, ať je vždy vejce řádně uvařeno (tzn.ani na měkko). Přitom podle mě je vejce na měkko stravitelnější a ponechá si více vitamínů. (Nyní začínám s příkrmy u 6.m. dcery). Moc Vás obdivuji a děkuji za vaše články a rady! :-)
Dobry den, velmi jsem resila prvni prikrmy. Bohuzel mi sklenicky vysly jako nejzdravejsi. Samozrejme myslim ty v bio kvalite a ne hamanek a hami apod, ktere nezraly ani nase kocky. Je to tim, ze nemam jednoduchy pristup na farmarske trhy a zelenina a maso v obchodech mi prijdou nevhodne pro kojence. Ted resim kase – prekvapilo me, ze ty instantni nejsou dobre. Davala jsem je na snidani a vecer (maly ma projevy ekzemu, tak mu nedavam mlecne a lepkove vyrobky). Nekdo dava na vecer polevku, ta se mi ale nezda vhodna kvuli zelenine a jejim traveni na noc. Co si o tom myslite?
Dobrý den, syrová vejce jsou vždy určité riziko , ale vaření na měkko a zejména u domácích vajec, považuji za dostatečnou ochranu a sama také takto nejraději připravuji. Margit
Dobrý den, paní Margit. Před pár lety jsme s dcerou konzultovaly osobně u vás naše vgt. Vnoučata též vegetariáni. Vše ok, až na čtyřletou vnučku. Je velmi tvrdohlavá a odmítá většinu jídla, naprosto odmítá. Jí pouze: avokado,banány, okurky, jahody, smažený květák, těstoviny se špenátem, veškeré pečivo, bílky z vajec, ovesnou kaši. Nejí máslo, sýry, jogurty… Velmi se snažím to změnit, zatím nelze. Máme přidávat vit D a B12?Moc děkuji…Zuzana
Dobrý den Zuzano, ano, v tomto případě jsem pro suplementaci B12 a u vitamínu D alespon nyní v zimě anebo nejlépe zkusit s pediatrem zjistit stav při odběrech a suplementovat na základě výsledků. Magit
Děkuji za článek. Ráda bych se zeptala na to lněné semínko. Bylo mi v těhotenství doporučeno na prevenci zácpy a tak mě uvedená informace překvapila.
Dobrý den, lněné semínko je jako přírodní prostředek proti zácpě dobré doporučení a takto jako lék bych je také doporučila i v těhotenství. Margit
Dobrý den, paní doktorko, děkuji za skvělý a přínosný článek. Sama se stravuji LCHF a tento typ stravy považuji za vhodný i u dětí. Poraďte mi ale prosím, co mám dělat jako maminka novorozence, kterého bohužel nemůžu kvůli zdravotnímu problému sama kojit. Přijde mi, že snad všechny umělé výživy jsou plné nadbytečných sacharidů.. Moc děkuji.
Dobrý den, přiznávám, ž nabídku umělých výživ nesleduji. Myslím, že nejlepší přehled budou mít porodní asistentky a laktační poradkyně, zkuste prosím řešit s nimi. Margit
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké mléko by jste podávala 2,5 letému dítěti, kdyz kazdý den „vyzaduje“ cca 250 ml a popř. jaký je váš názor na množství, které by takové dítě mělo denně vypít. moc dekuji! krásný den přeje Eva
Dobrý den Evo,
kravské mléko není esenciální potravina, a proto není ani nezbytné denní množství. Je to tedy o zvyklostech a chutích. Jestliže pije kvalitní tučné, ideálně od farmáře a prospívá je vše v pohodě. Naopak ochucovaná anebo odtučněné bych vůbec nedoporučovala. Margit
Hezký den, chtěla bych se zeptat z jakého důvodu je lněné semínko nevhodné v těhotenství? Dále bych se chtěla zeptat na knihu Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Zerzán), kde se naopak uvádí, že maso je vhodné zařazovat později především kvůli imunitě. Střevo prý není připraveno, čím více a dříve se zatěžuje, tím je pro dítě do budoucna horší…alergie, imunita. Tzn. naopak doporučují stravu rostlinnou, především ovoce, zelenina, pak obilné kaše, luštěniny. Moje kamarádka tímto způsobem vyživuje své dvě malé děti (1 rok) a zatím vůbec nestonaly, dobře prospívají. Co si tedy vlastně vybrat? Ve videu Kdy a jaké příkrmy uvádíte, že alergeny je vhodné zařadit především v době kojení, což i já beru jako klíčové, ale trošku tápu s tím, co tedy postupně zařazovat. Moc děkuji za odpověď a Váš čas. Iva
moc dekuji. Omlouvám se, asi jsem špatně formulovala dotaz – nešlo mi jen o kravské mléko, ale obecně o mléko živočišné i rostlinné. Tj. jaké mléko je podle vás nejvhodnější pro časté pití 2 letého dítětě? Já dávám kravské tučné a pak rýžové, ovesné a špaldové, které jsou podle mě z rostlinných nejvhodnější (kupuji Bio DM tak, aby nemelo jiná aditiva či co nejméně – vím, že by bylo lepší rostlinná mléka připravit doma, ale ještě jsem se k tomu nedostala…). Mléka ředím vodou, aby byla spíše zdrojem tekutin. Předpokládám, že kvalitní ovčí, kozí, makové, kokosové a mandlové mléko by bylo také vhodné, ale asi ne na časté pití? Soja pak nikoliv. Jiné druhy mléka uz asi neznám. Vím, že pití kravského mléka není esenciání, ale malá miluje odmala jakékoliv mléko (mateřské, kravské, rostlinné). Kojila jsem ji do 18m, ale pak jsem musela přestat a mateřské mléko nahradit. Ochucená a odtučněná samozřejmě nedávám. dekuji, že jste si našla cas na odpoved, a zdravím:)
Dpobrý den Ivo, něné semínko obsahuje fytoestrogeny, v malém množstí nevadí, ale k pravidelné konzumaci v těhotenství se nedoporučuje. Uvedená kniha je směřována k makrobiotice a s mnoha doporučenámi a tvrzeními nesouhlasím. Vybrat si každý musí to, co je mu blízké a prospívá, neexistuje jediná správná zdravá strava pro všechny. Margit
Dobrý den, z uvedených mlék mohou děti vše. Sama mimo sójového nijak nedoporučuji ani rýžové, ovesné a špaldové – výživově jsou tato mléka chudá, není důvod je konzumovat. Mnohem prospěšnější jsou kvalitní živočišná mléka a z rostliných mléka ořechová a semínkova, ideálně doma připravovaná. Margit
Dobry den, chtela jsem poprosit o radu, jake kvalitni tuky dceri (4roky) davat. Ma histamin.intoleranci a alergii na bilkovinu krav.mleka
Nemuze olivy, kokos, orechy, mak,seminka, maslo (mimo tuky ani lusteniny, nektere druhy ovoce a zeleniny)… taky si nevim rady s jidlem na svaciny a snidane. Co davat misto peciva s margarinem a sunkou nebo vajickem? Kase nema rada
Taky by potrebovala doplnit vapnik
Jsem z tech vsech rad a doporuceni zmatena. Kdyz uz se zacnu orientovat a zavedu nejaky system v jidle, tak najdu clanek, ve kterem je zas vse jinak.
Dekuji
Dobrý den, v případě takto velkých omezení mohu jen doporučit najít v okolí kvaulifikovaného terapeuta se kterým budete přímo řešit stravu. U vás není přitom na prvním místě zajistit maximálně nízkosacharidový jídelníček, jak se snaží Tim Noakes, ale jídelníček nízkohistaminový, Margit
Vážená pani Slimáková,
jsme celá rodina vegetaráni, vnučka má tři roky, maso jí nedáváme, vnouček 6 měsíců nebyl kojený (nedostatek mléka) taky neplánují dávat maso, prosím o názor, je pro dítě možné se zdravě stravovat i bez masa a na co by jsme měli dát největší pozor? Prosím, jak by jste se rozhodovala Vy sama? děkuji za odpověď. PS – mám Vaši knihu velmi osobní kniha o zdraví a je skvělá . S pozdravem Vlasta Š.
Dobrý den Vlasto, děkuji za milá slova ke knize. Vegetariánství je i u dětí možné, ale jsem pro pravidelné podávání vajíček a alespoň zakysaných mléčných výrobků. Takot dokážete velmi efektivně omezit veškerá rizika z nedostatku mikroživin, Margit
Dobrý den.Pro 16 měsíčního syna atopika s intolerancí na bílkoviny kravského mléka by jste doporučila jakou náhradu tuků? Při vaření používám olivový,nebo slunečnicový olej,ale nevím co synovi namazat na chléb.Peču domácí kvaskovy chléb a občas namažu nějakou pomazánkou ze zeleniny,nebo domácí marmeládou.Neměla by jste ještě nějaký tip, co by se dalo použít jako náhrada másla?
Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, nejlépe ty pomazánky anebo namísto mazání namáčet chléb do oleje, zde recepty pro inspiraci: https://www.margit.cz/co-na-snidane-a-svaciny/
Margit
Dobrý den Margit,
synovi budou 2 roky, doposud byl kojen. Chtěla bych z nejrůznějších důvodů s kojením již skončit. Syn však mléko vyžaduje, chutná mu i klasické kravské a tak hledám náhradu za kojení. Slyšela jsem o
Kendamil https://kendamil.cz/portfolio-item/kendamil-100-bioorganicke-plnotucne-kojenecke-mleko-1/.
Co si o něm myslíte? Vím, že nejste zastánce umělých mlék, ale přesto, byla by toto vhodná alternativa?
Dále jsem se chtěla zeptat, zdali máte nějaké poznatky o vlivu kojení na mléčné zoubky. Synovi nedáváme žádné sladkosti, přesto má počínající demineralizaci zubní skloviny. Může to být způsobeno nočním kojením?
Děkuji Vám za odpověď
Dobrý den, dítě je kojencem jen do jednoho roku a poté nepotřebuje žádná speciální mléka, jestliže má mléko rád, podávejte kravské plnotučné. Ano, noční kojení může být podle některých omezených dat také problematické z hlediska kazivosti zubů, proto se po něm doporučuje vytřít ústa dítěte vlhkým ubrouskem, Margit
Dobry den. Hledam nejaky model, jak zivit sve deticky. Od makrobiotiky, paleostravu, klasicke prikrmy aj. Stale mi nejde do hlavy, kdybych zila v souladu s prirodou, tak, abych prezila zimu, asi bych nemohla jist denne maso. Nebo to jde? Prijde mi, ze bych radsi kravu leta dojila, nez hned snedla. Na vejcich se shodneme. To mi prijde rozumny, deti miluji vajicka.
Dobrý den, nepotřebujete pro sebe ani děti řádný speciální výživový směr a pravidla, úplně stačí jídelníček postavený na skutečných potravinách a jídlech z nich, Margit
Dobrý den, chtela bych se zeptat, jestli je skutecne bezpecne podávat cele vejce, vcetne bilku ditete pred prvnim rokem ..kdyz vyloucime alergii. Spis me to zajima z hlediska mnozstvi bilkovin.
Děkuji Jana
Dobrý den Jano, ano, je to možné, množství můžete odhadovat podle doporučených receptů z knihy ze které tento text vychází, Margit
Dobry den Margit,
dekuji za skvely clanek a rada bych se zeptala na Vase doporuceni, prosim. Mame zdravou prospivajici 9kg,16m dceru, ktera byla 15m kojena. Vzhledem k memu dalsimu těhotenství vyrazne poklesla tvorba mleka a dcera se v noci budi a ma hlad. I pres dostatecne velkou veceri ji v noci nabizeny caj ani voda nestaci, UM nechci zacinat a kravske mleko dcera nechce. Takze vstanu a pripravim pohankovou kasi s mandlovym maslem a dcera sni celou misku a je ok. Napadlo me, zda byste nemela pripadne doporuceni ohledne alternativy místo vareni kase v 1:30 rano, prosim. Velmi děkuji, s pozdravem Katerina.
Dobrý den Katarina, zauste prosím navýšit množství a hlavně výživnost jídla přes den tedy více bílkovin ze skutečných potravin a v noci nabízet postupně čím dál ředěnější kaši a pak přejít na neslazený čaj a pak vodu, Margit
Dobrý den,
v rychlosti mezi péči o potomky se snažím procházet Vaše články. Zřejmě špatně hledám, omluvte mě prosím. Chtěla jsem Vás moc požádat, jestli jste nevydala nějakou knihu, kdy a jakou stravu u kojenců zavádět, případně recepty nebo doporučení. Nemám problém s vařením a budu dělat cokoliv, jen aby děti resp. to mladší dobře jedlo. Starsimu synovi i tak vařím odlišné jídlo než nám.. Prosím o odkaz, popř. název. Kdybyste takovouto knihu, popř článek nenapsala, prosím o doporučení.
Děkuji moc za skvělou práci..
Ivana
Dobrý den Ivano, knihu zaměřenou na výživu dětí jsme nenapsala, ale to nejdůležitější vysvětluji ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=pgCF-dbuN-A&t=908s
Margit
Dobrý den,
děkuji moc. Kdybyste měla v plánu takovouto knihu napsat, maminky by Vám určitě utrhaly ruce.. Každý si to tak nějak patlá a dělá podle „citu“, případně dle často zastaralých rad pediatrů.. Máme celou řadu surovin, ale raději je nevyužíváme, protože jsou trochu „neobvyklé“, a tak se je bojíme zavádět příliš brzy, vůbec?. Kroupy, quinoa, luštěniny všeho druhu, oleje z ořechů atd. Kdyby někdo poradil aktuálně nastudovanou literaturou, jak vy, myslím, že mluvím za více žen, byly bychom neskonale vděčné..
S pozdravem
Ivana
Dobrý den Ivano, děkuji za zájem o téma, já vlastně dětskou výživu ani nijak speciálně neřeším, protože za mě i dětem prospívají jen skutečné potraviny a jídla z nich, tedy žádné speciální omezení nejsou, Margit
Přesně je to tak. A co se týče sladkostí jako tabulkové čokolády, tak ty dnešní už nemůžeme ani vidět. Už si fakt potrpíme jen na tý kvalitnější a bez přidaných chemií jako má například Janek.
Dobrý den Margid,
jaký je Váš názor na vyřazení mléčných výrobků z jídelníčku? Po chronických obtížích s kvasinkami, močovým měchýřem a ledvinami mi ulevila teprve eliminace kravského mléka ve stravě. Mé první dceři teď bude 6 měsíců a tedy začneme doplňovat kojení o další potraviny. Bude jí něco chybět, když kravské mléko a produkty z něj nebude jíst? Děkuji za odpověď
Dobrý den, v případě chronických potíží bez známé příčiny, vždy stojí za to na pár týdnů vyzkoušet kompletní vyloučení mléka a mléčných produktů. V případě, že stav zhoršují, není problém mléko a produkty z něj i zcela vynechat. V případě, že mléko nedělá potíže, nevidím důvod pro jeho kompletní vyřazování, margit
Dobry den, chtela bych se zeptat ohledne stravy meho 2,5 leteho syna. Od malicka si sam vybira co bude jist, ale mam pocit, ze ji hodne jednostrane, ma oblibene potraviny, kterych se prejida. Jako priklad uvedu olivy, je schopen jich snist i celou velkou sklenici, nebo vajicka – na snidani sni klidne tri a chce dalsi. V tomto ho omezujeme a dame mu treba jen dve, oliv take jenom nekolik… Oblibene potraviny ma maso, ryzove chlebicky, kukuricne chrumky, zeleny hrasek, kedlubna, kukurice, susene ovoce, orechy, seminka, testoviny, ryze… ale obecne ma neustale hlad a porad by neco jedl a je pro me tezke mu pripravit neco co ho zasiti (zejmena na svacinky). Ve 2 letech se mu zacal delat atopicky ekzem, takze nyni ma on i ja omezene mlecne vyrobky, lepek, mrkev a jine drazdive potraviny (orechy), takze neni uplne stoprocentne „zdrav“. Jinak se vyviji v poradku, ale je takovy hodne nespokojeny, nevim zda to je jeho povaha. Kdyz neco upecu, vetsinou mu to nechutna a uplne to odmita, stejne jako odmita namazany chleba s nejakou pomazankou a jeste nez se mu objevil ekzem, nejedl zadne mlecne vyrobky. Myslite si, ze i v tomto pripade nemame nic omezovat a nechat ho si vybrat uplne vsechno, i ty olivy, nebo tri vajicka na snidani? Sladke neji zadne. Moc dekuji za Vas nazor.
Dobrý den, omluvám, se, ale takto mohu jen odhadovat, k zodpovědnému poradenství je potřeba situaci detailněji probrat, doporučuji konzultovat stav s výživářem přímo, Margit
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na stravu dcery, které jsou tři roky, zda je možné, že jí opravdu nic nechybí.
Jí následující potraviny:
– kuřecí a krůtí maso, losos, vysokoprocentní šunka drůbeží nebo vepřová
– vejce
– neslazený bílý jogurt, kefír, neslazená zakysaná smetana, lučina, eidam, gouda aj. tvrdé sýry
– brambory
– rýže
– těstoviny
– všechno možné pečivo, cornflaky,
– zeleninové polévky, zeleninové placičky,
– v malých porcích oříšky,
– olivy.
Pije čistou vodu.
Tím v podstatě končíme. Spontánně zcela odmítá sladké – z toho mám samozřejmě radost, ale zároveň i ovoce, zeleninu ve většině úprav, omáčky.
Váha i nemocnost zcela v normě.
Dobrý den, skoro jistě je vše v pořádku, ale na základě takovéto komunikace není vhodné dávat jakákoliv jednoznačná vyjádření ke konkrétnímu dítěti, Margit
Dobry den, dekuji za clanek, jen mam dotaz, doporucuje se podavat cele vejce. Jak by jste postupovala v pripade, kdy ma starsi sourozenec alergii na bilek, podala by jste mladsimu nejdrive pouze zloutek a casrm pridala bilek?
Děkuji předem za odpověď.
Hezký den Alena
Dobrý den Aleno, ano, v takovémto případě bych postupovala přesně, jak píšete, Margit
Dobrý den, Margit, četla jsem váš příspěvek, protože mě teď docela trápí přijímání zdravé stravy u našeho 4letého syna. Myslím, že to má vliv i na jeho chování (ale nemám to od nikoho potvrzeno – je takový jakoby „motací“ behem dne, někdy i až moc zrychlený – mluva, pohyby). Stravujeme se s mužem zdravě, kupujeme bio potraviny, a hodně věcí od farmářů, vaříme denně čerstvá zdravá jídla, ale syn je nejí…nemůžeme do něj dostat žádnou zeleninu (kromě brambor, ty by nejraději jedl pořád), z kuřete sní jen kůžičku, ryby vůbec nechce, a jí momentálně jen suché potraviny (těstoviny s máslem, brambory s máslem a cibulkou, toustový bezlepkových chleba apod.). Chtěla bych se zeptat, jestli by mu při takové stravě nechybí třeba nějaké vitamíny nebo minorály, a jestli to lze (dokud nezačne jíst vše) to nahradit nějakým sirupkem, nebo vitamíny pro děti. Před pár dny nastoupil do školky a tam nejí vůbec (je to soukromá školka s bio zdravou stravou). Děkuji moc za vaší radu.
Dobrý den, omlouvám se, ale to je na osobní poradenství, najdete v okolí nutriční terapeutku, psychologa anebo se objednejte ke mě, Margit
Dobrý den, Margit, děkuji, díky vám jsem objevila tuto knihu. Syn má ukončený 4. měsíc a protože mám málo mléka a dostává i umělé, přejdeme už od 5. na příkrmy, aby se množství UM postupně snižovalo.
Mám na vás hned tři dotazy, pokud na ně najdete čas, budu vám vděčná za odpovědi:
1) Potřebovala bych rozluštit, zda je maso vhodné už od 5. měsíce. V knize je totiž nadpis „První jídlo: 5-8 měsíců“, ale pak v textu je „…když začnete v šesti měsících…nejlepším nutričním krokem je jít rovnou na vejce a maso.“
Znamená to tedy, že mám s masem a vejci počkat od 6. měsíce? Děkuji.
2) A pak mě zajímá, zda byste doporučila obilné mléko používat od 5. měsíce místo UM (a pokud ano, zda částečně, nebo jím UM úplně nahradit). Recept na něj je zde: https://www.jimejinak.cz/obilne-mleko-pro-nekojene-deti/
3) Je vhodné u dítěte, které není krmeno jen mateřským mlékem, používat při přechodu na maso a zeleninu probiotika?
Děkuji vám za osvětu, odpovědi a inspiraci. Ať se vám daří.
Dobrý den, u nekojených dětí jde s příkrmy začít už od 4. měsíce, a jde to i s masem, s vejci bych počkala do 6. měsíce. Obilné mléko kojencům nedoporučuji. Do jednoho roku jako náhrada za matéřské mléko raději kvalitní umělou kojeneckou výživu a po roce už stačí vše zajistit skutečným jídlem. S probiotiky si nejsem jistá, nevidím nezbytnost je nyní podávat, Margit
Dobrý den, dcera 20m mi v poslední době odmítá veškeré hlavní jídlo. Do 14 měsíců byla kojena, umĕlou vyzivu, ani kravské mleko nikdy nepila. Jedla ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, syry, velmi malé mnozstvi masa a ryb. Teď posledni týdny vyzaduje jen chleb s oriskovym maslem, müsli s jogurtem, ovoce (cele nebo ve forme pyre) a syry (predevsim parmezan). Nic jineho nechce, zadne uvarene jidlo mi nesni, ani např. chleb se sunkou a syrem, zadne maso, vejce, ryby, radeji bude hladem. Každý den ji to stejné. Nevím, jestli to nejak řešit nebo je to jen nejake obdobi. Děkuji.
Dobrý den, doporučuji trpělivě nabízet skutečné potraviny a inspirovat spíš vašim samotným jezením, Margit
Dobry den Margit, mohla byste mi prosím ze svého pohledu říct, jak dlouho je možné tolerovat, když dítě odmítá normalne jíst a kdy je vhodné už řešit presbpediatra třeba přes nutridrinky.
Mám 3r holcicku. Od narození resime neprospivani po doktorech (i na endokrinologii). Zaver je, ze asi bude mala. Do roku a pul jedla vse a zdrave, spousta zeleniny, zadny cukr ani bila mouka. Cca ve 2 letech zlom a je to cím dal horsi. Odmita jakoukoliv zeleninu. Vybira i kousk cibule, nejake skryvani zeleniny do jidel a mixovani prokoukne a proste to ani neda do pusy. K obedu sni vetsinou jen suchou prilohu, obcas naopal jen maso. Nejradsi by zila na suchych rohlikach a sladkostech (zkouseli jsme ji je davat, jestli nepribere a nepomohlo). Takze jsem se rozhodla zas sladkosti zcela vyradit, ale ona proste uz od tech 2 let odmita jist normalni jidlo jako my. Myslite, ze ma smysl pozadat pediatricku o krevni testy, zda ji neco nechybi, nebo nakoupit nejake multivitaminy? Prijde mi, ze beznou stravou do sebe nema sanci dostat potrebne ziviny.. Dekuji
Dobrý den, zásadní je jestli dcera skutečně neprospívá – tedy zaostává ve vývoji nebo je často nemocná nebo jestli jenom málo jí s nejí zeleninu. V případě neprospívání je určitě vhodné řešit dále s endokrinologem. Neobvyklý je zlom, který neumíte vysvětlit, vedle detailnějších krevních testů je třeba zvážit i onemocnění střev s omezeným vstřebáváním život, al sto vše jen jestli je tam to neprospívání.
Je mnoho dětí co jí omezeně, ale bez vývojových zpomalení a jen jsou takovýto nejedlýci, Margit
Dobrý den paní Margit.
Zajímal by mě Váš názor na celozrnné výrobky, včetně mouky, rýže, těstovin. Je vhodné podávat tyto výrobky dětem od 1 roku?
Doma peču z obilovin od farmáře (špaldová zrna), dcera má 17 měsíců a problémy s trávením nemá.
Ráda bych právě do jídelníčku přidala špaldové kroupy, černou a natural rýži.
Děkuji za Váš názor.
Dobrý den, ano, i malé děti mohou v rámci zdravé stravy základní potraviny včetně celozrnné mouky. To, že by ji děti neměly je pouhé tvrzení pocházející od výrobců dětských potravin, kterým se podařilo rozšířit na veřejnosti a mezi zdravotníky, Margit
Dobrý den ,článek mi připadá plný toho, co nepodávat, ale co podávat – tam se dočtu jen opravdové potraviny. Šlo by to trochu konkretizovat? Zelenina a ovoce jsou přece taky opravdové, ale kniha od nich odrazuje? Vždy jsem šla směrem, který mne osobně zní jako ty opravdové potraviny – maso, vejce, nějaké ty mléčné výrobky (hlavně kysané), ovoce, zelenina, a ideálně ne pšeničné obiloviny (žito, oves, jáhly, pohanka,…). Je to tedy myšleno takto?
Dobrý den, ano, skutečné je i to co píšete, jen knih jde více di detailu a posunu s omezením sacharidů, Margit