SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Zázraky pro zdraví

15.2.2022

Zpět na výpis článků

Na základě propagace některých potravin, suplementů a kosmetiky je snadné nabýt dojmu, že nám tyto produkty mohou zajistit zdraví, štíhlost i štěstí.

Příklady zázraků:

  • čokoláda, která může při pravidelné konzumaci zvýšit IQ o 10 %
  • sušenka, která zlepšuje zručnost a koordinaci pohybů
  • cukr, který pomáhá zhubnout
  • limonáda, která pomůže zatočit s nadváhou
  • čokoláda, která má pozitivní vliv na imunitní systém
  • sirup, který slibuje hmotnost pod kontrolou
  • jogurt, který může zvýšit aktivitu imunitních buněk až o 25 %
  • fruktózový sirup, který dodává sladkou chuť zdravěji a bez kompromisů
  • olejíček, který přináší zdraví a krásu v jedné kapce
  • suplement, který aktivně rozpouští tuk během spánku

Příklady jsou vymyšlené a podobnost se skutečnými tvrzeními je samozřejmě čistě náhodná.

Mnohé z propagovaných produktů na trhu samozřejmě obsahují i některé zajímavé mikroživiny, extrakty nebo vitamíny, u nichž mohou být prokázány prospěšné efekty. To však automaticky neznamená, že obsah složky se solidně nezávisle prokázanou efektivitou jednoznačně zaručuje prospěšnost každého produktu, který ji obsahuje. Otázkou je, jaká je v produktu koncentrace účinné látky, jaké bylo zpracování, které rozhoduje o vstřebatelnosti, dále jaký je obsah potenciálně neprospěšných látek, jako jsou třeba cukry, umělá sladidla, konvenční barviva nebo konzervanty. Ze všeho nejdůležitější je však zdravotní stav a skutečné potřeby konkrétního zákazníka. Do debaty také je, jak etická je reklama, která vydává produkty za zázrak, který sám o sobě může zajistit krásu, štíhlost a zdraví.

Co všechno výrobci a prodejci mají

Firmy, které prodávají potravinové zázraky, mají i armády právníků, nebo se s jimi alespoň ohánějí. Mají také dostatek básníků, kteří vymýšlejí líbivá hesla a tvrzení na hraně, a dostatek lidí, kteří dodávají přesvědčivé osobní příběhy – samozřejmě často bez přiznání, že jsou za to honorováni. Jako příklad uvedu popis zázračného produktu, který jsem u nás zachytila asi před šesti lety:

Čistí trávicí trakt a detoxikuje organismus, podporuje střevní peristaltiku a působí proti zácpě, pomáhá při hubnutí, pomáhá proti celulitidě, účinně neutralizuje metabolické překyselení organizmu, zvyšuje hladinu hemoglobinu, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zásobuje důležitými látkami játra a ledviny, urychluje léčbu rýmy a nemoci dýchacího ústrojí, urychluje hojivé procesy, blahodárně působí na nervový systém, působí proti chronické únavě, potlačuje problémy spojené s menopauzou.“

Jak firmy zastrašují?

V arzenálu výrobců je osobní napadání, zpochybňování vašich znalostí, lhaní o tom, co děláte, shazování a obviňování. Jako třeba:

Rád bych udělal tečku za paní Margit Slimákovou, paní Margit dělá do hubnutí a výživy a je jasné, že když prodává výrobky jiných MLM firem, tak že člověk snadno neodolá lákadlu, pomluvit náš ‚konkurenční’ produkt.

Příklady, co a proč kritizuji

  • Jakékoliv produkty a suplementy, které mají přinést zázračné efekty (jako třeba vyšší IQ), nebo nesmysly typu sušenek, které zlepšují koordinaci pohybů.
  • Tvrzení a zavádějící výroky, že produkt či suplement udrží štíhlost nebo pomáhá zhubnout, aniž by bylo jednoznačně uvedeno, že je k tomu potřeba zásadně omezit nezdravosti a vstát z gauče, tedy jíst skutečné jídlo a hýbat se, žít zdravě.
  • Prodejce a influencery, kteří zaplavují sítě svými fantastickými zkušenostmi s produktem a zatajují, že produkt prodávají.
  • Propagaci „superpotraviny“, která je zpracována do tablet a která má být najednou násobně zdravější než běžné potraviny.

Konkrétní příklady:

Tvrzení: Naše tableta je bohatým zdrojem bílkovin a obsahuje aminokyselinu tryptofan.

Fakta: Aminokyselinu tryptofan běžně obsahují všechny potraviny, které obsahují bílkoviny, například maso, mléko, obilniny, luštěniny, ořechy.

Tvrzení: Náš doplněk obsahuje více vápníku než mléko, více bílkovin než maso a více železa než špenát.

Fakta: Všechny uvedené potraviny jsou dokonce i v bio kvalitě mnohem levnější než tento doplněk, na rozdíl od typické třígramové denní porce doplňku jsou běžně konzumovatelné i ve stogramových porcích.

Tvrzení: Náš doplněk obsahuje 17x více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenoidů než mrkev.

Fakta: 100 g doplňku skutečně obsahuje více kyseliny askorbové než pomeranč, ale 100 g doplňku v podstatě není možné sníst, zatímco jeden pomeranč běžně konzumujeme. Jedna denní dávka doplňku (3 g) obsahuje 2,5 mg beta-karotenoidů, což je množství, které najdeme ve 44 g mrkve, jež je celoročně běžně dostupná, levná a dokonce vhodná k vlastnímu vypěstování na zahrádce.

Proč nemusím vyzkoušet všechno?

  • Protože nemusím skákat z okna, abych mohla říct, že to není dobrý nápad.
  • Protože nejsem nezávislá laboratoř, jsem pouze nezávislá specialistka.
  • Protože se nevyjadřuji k chuti, ale ke složení a předpokládaným či deklarovaným účinkům produktu, a to na základě složení, které si můžu přečíst na obalu.

Jak si můžu dovolit kritizovat jiné?

Mám čisté svědomí. V mých knihách, na webech ani na mých slajdech není ani jediná reklama. Žádné produkty ani suplementy neprodávám a samozřejmě jsem ani nikdy neprodávala. Neplánuji cokoliv prodávat MLM prodejem. Nepropaguji nic na objednávku. Naopak nabízím volně dostupné edukační weby, kde jsou dnes už stovky textů a videí, nově i podcasty. Jestliže něco občas doporučuji, je to jen proto, že jsem produkt vyzkoušela a nadchl mě nebo že jsem na základě svých profesních znalostí nadšená z jeho složení. Také to tak v daných případech vysvětluji. Na rovinu říkám, že není v mých možnostech všechno nezávisle testovat, a doporučuji proto jen na základě vlastních znalostí a  zkušenosti.

Chcete pravdu?

Zázraky se dějí v pohádkách. V reálném životě můžeme za zázrak považovat naše těla. Jsou fakt neuvěřitelně dokonalá a vybalancují i mnohé z našich hříchů, třeba protančené noci, přejedení se na párty nebo nárazovou konzumaci alkoholu. Cévy začnou regenerovat v okamžiku, jakmile přestaneme i s mnohaletým kouřením. Náš vysoký krevní tlak, nadměrná hmotnost, vyšší hladina cholesterolu nebo glukózy, faktory zánětu a hladina stresového kortizolu se mohou zlepšovat v průběhu několika týdnů zdravého života.

Jenomže všechno má své meze. Pro udržení zdraví je naprosto nezbytné, abychom se aktivně zapojili. Základem našeho zdraví, pohody, přirozené krásy a dlouhověkosti je to, co jíme, co děláme a jak myslíme. Bez ohledu na jakýkoliv zázrak zabalený do sebekrásnějších slov a papírů.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

8 komentářů: “Zázraky pro zdraví”

  1. Lea napsal:

    Naprosto se vším souhlasím. A mohla byste se prosím pokusit změnit stravovací způsob v největším molochu nemocnic AGEL? Naše těla i duše by to moc potřebovaly a jistě mnohokrát ocenil. Děkuji a přeji mnoho sil v další propagaci zdravého stravování.

  2. Dobrý den, rádi a je to jen na nich. Když se ozvou, pomůžeme, Margit

  3. Petra napsal:

    Velmi pěkně, srozumitelně sepsaný článek, jednoznačně vysvětleno i laické veřejnosti, co pomáhá a co naopak tahá zbytečně peníze spořebitelům „z kapsy“, které by mohli upotřebit v rámci svého zdraví a fyzické kondice rozhodně lepším a smysluplnějším způsobem.
    Díky za Vaš články, podcasty, názory a vysvětlení! Jsem ráda, že jste a nebojíte se své ověřené a podložené názory zveřejnit a stát si za tím! Jen tak dál…, máte naši plnou podporu!

  4. Hanka napsal:

    Dobrý den, Margit, prosím, jestli byste mi mohla poradit, jak složit jídelníček, mám vyšší chlesterol (nechce se mi brát léky),
    vyšší jaterní testy, a zvýšené riziko tvorby ledvinových kamenů a žlučníkový kamen. Je to zřejmě špatně složenou stravou a také trochu
    dědičné. Ráda bych ale změnila stravu. Děkuji. Hanka

  5. Dobrý den Hanko, obecná doporučení najdete volně na webu i téma řeším třeba v podcastu: #018 – O zdraví srdce s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, který najdete třeba na: https://www.pickey.cz/margit a pro individuální poradenství je třeba ase objednat, nabídka zde: https://www.margit.cz/sluzby/
    děkuji, Margit

  6. Estera napsal:

    Je neuveritelne, ze ani po procteni rady velmi zajim.clanku od p. Margit, kde jsou navodne tipy jak a co jist/ nejist, nejsou zdegenerovani obezni lenivi cesti lide zmenit mysleni a stravu smerem ke zdravi, a radeji se cpou jedovatym metforminem( prece jim to predepsal lekar na cukrovku, ale uz jim zamlcel, ze jim za cas budou selhavat ledviny)
    Ja vubec nechapu, ze se lidi nechaji radeji zabit inzulinem, nez by se zacali hybat a lepe jist. Musite vsichni denne z.r.a.t. to JEDOVATE BILE PECIVO A VSECHNY TAKTEZ JEDOVATE PRUDUKTY Z PSENICE????
    Ja opravdu zasnu. Jak omezeny a tupy je cesky tzv.narod!!!! Je spousta edukativnich videi, clanku, informaci, hl. na internetu. Ale lidi jsou proste lenivi uplne na vsechno, o pohybu uz nemluve.
    Mel by se zmenit system, obezni by meli mit vyrazne vyssi zdrav.pojisteni, a system tedy spolecnost, by mela sankcionovat tyto morbidne obezni lidi, uz jde o 1/3;deti, mlade lidi, tohle vidim denne, jim to nevadi jak vypadaji, a jake zdravotni rizika to nese do budoucnosti? Je to katastrofa, takova epidemie obezity a cukrovky!!! A vse zacina v hlave. Kdyz ve meste nejsou schopni jit ani 2 zastavky pesky, nebo se jen vozi autem, s vymluvou, ze nema cas, tohle proste nema reseni. Jen vyrabet vetsi rakve, protoze je jasne, ze tahle nemocna a preockovana oslabena populace prinese tucny benefit pouze pohrebnim sluzbam ve zvysene mire mortality!!!

  7. Andy napsal:

    Pěkný den Margit. Zajímá mě, jaký máte názor vlastně na takové ty superpotraviny v naší stravě jako bonusy a benefity? Mají podle Vás takové potraviny jako např. : ACAI prášek, Camu Camu, Maca, Acerola, Včelí pyl, Goji apod.. ( což jsou vše ale přirozené potraviny, respektive přírodní produkty vyrobené z nich) opravdu nějaké významy a jste třeba pro zařazování takových potravin? Například o tom Camu Camu a Aceroře se hovoří jako vůbec o největším zdroji přírodního vit. C a rozhodně je to za mě lepší, než třeba syntetický vit. C (doplnek) z kyseliny askorbové.
    Například bylo by podle Vás lepší si dopřát nějaký takový „zázrak“, nebo je za Vás přínosnější si vzít třeba lyofilizované ovoce (např. černý rybíz, borůvky jako zdroj právě vit. C) a takové ty výše zmíněné potraviny nechat být? A co taková semena a jejich účinky – např. chia, konopná apod – což jsou též už potraviny, které se mezi ně řadí, případně i kakaové nepražené boby apod..
    Řadí se podle Vás už též do zpracovaného průmyslu, nebo stále je to přírodní potravina a máme je vůbec zařazovat? Pokud se budeme bavit o tom, co je skutečné jídlo a opravdu přirozená – naše lokální – strava, pak by toto vše tam vlastně nepatřilo. Nicméně to bychom se dál mohli bavit i o ořeších, rýži apod – takže to asi takto nemá moc štěstí vnímat, nebo ano?

    Moc děkuji za Váš názor a odpovědi.

  8. Dobrý den, velmi obecně vždy je nejdůležitější skutečné jídlo a ideálně lokální a sezonní. A detailně k jedné skupině superpostavin třeba zde v odborném textu: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2016/02/07.pdf
    Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem