SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Vzorové vaření ve školce

28.1.2013

Zpět na výpis článků

Pravidelně dostávám dotazy, jak má vypadat zdravý jídelníček ve školce. Mnozí zaměstnanci jídelen se ptají, jak mohou na základě nezdravých doporučení současného spotřebního koše zdravě vařit.

Pro inspiraci jsem se po dohodě s MŠ Semínko rozhodla publikovat jejich příklad. Semínko je ekologická školka v Toulcově dvoře v Praze. Na základě žádosti rodičů o biopotraviny zde už před několika lety začali zavádět zdravější potraviny a jídelníček. Paní kuchařky si připravují i vlastní recepty a neustále zkoušejí něco nového. Většina potravin je v bio kvalitě, ale i při nákupu a vaření z konvenčních potravin můžete použít úžasných zkušeností a doporučení této školky pro zdravé vaření v kterékoliv školní jídelně.

Celodenní stravování 

Strava dětí (ve složení svačina – oběd – svačina) je zajištěno vlastní jídelnou. K vaření jsou používány denně čerstvé a z 92 % bio suroviny. Ke svačinkám je podáváno čerstvé pečivo s pomazánkami z luštěnin, vajec, zeleniny, tvarohu, obilnin anebo ryb. Denně je ke svačině čerstvá zelenina a ovoce. Paní kuchařky pro děti připravují obilninové kaše, domácí moučníky. Jednou do týdne je zařazen jogurt nebo tvaroh.

Polévky se připravují ze základního vývaru z čerstvého masa, kořenové zeleniny nebo několika druhů zeleniny a koření, nikoliv z polotovarů. Jako zavářka se používají luštěniny (červená čočka, zelený a žlutý hrách, pohanka), obilniny (zrno a vločky z ječmene, ovesné vločky, rýže, ječné kroupy), těstoviny, drožďové kapání s vejci. Z dochucovacích prostředků se používají pouze ty bez aditiv a aromat (zeleninové bujóny, mořská sůl, pažitka nebo petržel kadeřavá, koření). Jednou za čtrnáct dní je do jídelníčku zařazováno rybí maso – čerstvý chlazený filet z lososa, chlazený filet tilápie nilské, zamražené filé ze štiky mořské.

Děti dostávají denně dle možností zeleninové saláty, zelné saláty, saláty z červené řepy.

Pitný režim je dodržován po celý den. Jako teplé nápoje jsou podávány bylinné čaje a ovocné sypané čaje s plodem šípku, rakytníku, borůvky, s květem ibišku, listem ostružiny, jahodníku a mléko. Džus je zařazován na jídelní lístek minimálně dvakrát týdně. Jedná se o ovocný koncentrát s ovocným podílem 25 % a karotkovým podílem 5 %, který po naředění v poměru 1:1 s vodou děti pijí. V sezóně děti dostávají čerstvé lisované mošty – řepné, jablečné, hruškové. Vždy je připravena voda, kterou mnoho dětí upřednostňuje.

Místo dortu na narozeninové oslavy ve školce upřednostňují, když rodiče přinášejí pro své kamarády něco zdravějšího. Netradiční ovoce, různá semínka, sušené ovoce, oříšky, ovocné tyčinky.

Důležitou podporou zdravého jezení dětí ve školce je i domluva mezi rodiči a vedením školky, že rodiče nedávají svým dětem v prostorách školky žádné bonbóny, žvýkačky a podobné sladkosti. Děti je ani nedostávají od učitelek. Toto je opět dohoda, kterou bych doporučovala pro každou školku a základní školu, protože neustálé se krmení sladkostmi může být hlavním důvodem, proč děti odmítají i výborná zdravá jídla. A nezdravá strava u starších dětí může vedle zdraví negativně ovlivňovat i chování dětí a jejich školní výsledky.

Vedle výborné stravy se děti v této školce učí i poznávat jak se potraviny pěstují  a práci na bio farmě.

Zde najdete informace, jak školka nakupuje bio:

http://www.toulcuvdvur.cz/vzdelavani/materska-skola/informace-pro-rodice/stravovani

Příklad týdenního jídelníčku

PONDĚLÍ

  • svačina: kukuřičné cornflakes bio, mléko bio, dýňová semínka bio, čaj bio
  • oběd: masový vývar, nudle s mákem, cukrem a rozpuštěným máslem bio, čaj
  • svačina: cvrčovický chléb, tvarohová pom. zelenina bio, ovoce, čaj bio

ÚTERÝ

  • svačina: chléb, pomazánka z bio vajec, zelenina, mléko bio, čaj bio
  • oběd: sedmizrnná polévka, vepřové maso s mrkví bio, brambory, zeleninový salát bio, čaj bio
  • svačina: slunečnicový chléb, lučina, zelenina bio, ovoce, ovocný džus bio, čaj bio

STŘEDA

  • svačina: kukuřično-prosná kaše bio, mléko bio, čaj bio
  • oběd: rajská polévka bramborovo-jáhlové šťouchance, zelný salát s červenou řepou bio, čaj bio
  • svačina: hostivařský chléb, máslo bio, šunka bio, zelenina bio, ovoce, čaj bio

ČTVRTEK

  • svačina: chléb, tuňáková pomazánka, zelenina bio, mléko bio, čaj bio
  • oběd: vločková polévka, špagety s rajčatovou omáčkou a sójovým masem bio , čaj bio
  • svačina: žitný chléb, máslo bio, kozí sýr bio zelenina bio, ovoce, čaj bio

PÁTEK

  • svačina: výlet – pečivo
  • oběd: zeleninová polévka, hovězí plec bio se svíčkovou omáčkou a špaldovým knedlíkem, ovocný džus bio,čaj bio
  • svačina: ovocný kozí jogurt bio, čaj bio

Pohanková pomazánka

Samostatně na sucho opraženou a poté uvařenou pohanku lámanku promíchejte se samostatně na oleji anebo másle orestovanou cibulkou, mrkví, popřípadě i další zeleninou a částečně rozmixujte ponorným mixérem. Vmíchejte sýr Almette (anebo Lučinu či zakysanou smetanu), osolte a mažte na chleba anebo podávejte s proužky zeleniny.

 

Výzva: posílejte mi prosím fotky a tipy na zdravá jídla z vaší školky anebo školy. Ráda je budu postupně zveřejňovat pro inspiraci ostatním. Stejně tak uvítám i fotky nezdravých jídel, školních bufetů anebo automatů s junk potravinami, které mohu zveřejňovat (na přání i anonymně) jako špatné příklady. Děkuji! Margit

 

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

31 komentářů: “Vzorové vaření ve školce”

  1. Úžasné, to zní skoro jako science fiction :-) Jen víc takových školek!

  2. Dana Matejsková napsal:

    Dobrý den, v tomto ukázkovém jídelníčku mě trochu zaráží sojové maso, jinak moje poklona patří nejen kuchařkám, ale i celému týmu pedagogů a v neposlední řadě rodičům!

  3. Dobrý den,
    souhlasím s Vámi, že sojové maso není nijak zdravou potravinou a doporučím jej nahradit seitanem. Děkuji za upozornění.

  4. Jana H. napsal:

    Dobrý den,
    velmi inspirativní! Měla bych jen dotaz, proč není sojové maso nijak zdravé? A platí totéž i o tofu a jiných sojových výrobcích? Děkuji.

  5. Dobrý den,

    sojové maso je vysoce průmyslově upravovaný produkt a celkově soja se v Asii běžne konzumuje ve své fermentované podobě (tempeh, natto, kvalitní miso pasta anebo sojová omáčka) a ne v takovýchto koncentrátech jako je nyní běžné na západě. Fermentací dochází ke zlepšení stravitelnosti soji a mnozí odborníci doporučuji v případě konzumace soji pouze takovéto fermentované potraviny.
    Více o izolované sojové bílkovině píši i v Encyklopedii: http://www.margit.cz/encyklopedie/izolovany-proteinovy-koncentrat/

  6. Míša D. napsal:

    Dobrý den, děkuji za skvělý článek. Proč není sojové maso vhodné (myšleno s. maso nebo soja obecně)? A v čem je lepší seitan (lepek)? Mě spíš překvapilo, že dávají dětem poměrně často mléko (přestože v bio kvalitě)… Jinak opravdu smekám před ochotou takto vařit.

  7. Dobrý den,

    mléko dávají, protože to nařizuje dnešní spotřební koš a je hlídáno. Není však žádný problém v této školce domluvit, že Vaše dítě nebude dostávat žádné mléko anebo žádné maso. Náš nejmladší do školky chodil a bez potíží bez masa i mléka.
    Soja je skutečně těžce stravitelná a v podobě sojového masa vysoce průmyslově upravovanou potravinou, jak už popisuji v odpovědi na předcházející dotaz. jediné bezproblemové sojové produkty jsou ty fermentované a omezeně přijatelné je i tofu.
    Seitan je pšeničná bílkovina, tedy nevhodný při alergii na lepek, ale jinak dobře stravitelná a nepříliš průmyslově upravovaná potravina, proto jej na rozdíl od sojového masa doporučuji.

  8. Hana Chvojová napsal:

    Dobrý den,
    velmi děkuji za tento inspirativní jídelníček. Ve školce mého syna se paní ředitelka s kuchařkami snaží o změnu, která by odpovídala současným poznatkům o zdravém stravování ( žádné tavené sýry, uzeniny a o to více zařazení luštěnin a celých obilovin). Ale neumíme si poradit s velkým množstvím masa, které je dle vyhlášky o spotřebním koši stanoveno na 55 g masa (+10 g ryby) na den a strávníka. V tomto jídelníčku je 1x vepřové k obědu, 1x šunka ke svačině, 1x hovězí k obědu. To by znamenalo, že k jednomu hlavnímu chodu 122 g masa na porci + 30g šunky na svačinu Jestliže bereme v úvahu, že průměrně předškolák váží cca 15-18 kg a budeme počítat dle ofic. doporučení 1g/kg/den, pak by porce 122 g hovězího odpovídala asi 24,4g na strávníka o váze 15-18kg. Vychází mi, že je to o 6,4-9,4g více než je doporučené množství na den (a to nepočítám mléčnou bílkovinu v podobě povinného mléka či sýrů a ještě schází bílkovina z dalších potravin, kterou děti zkonzumijí doma u snídaně a večeře).

    Předem děkuji za odpověď
    Hana Ch.

  9. Dobrý den,
    pokud vím, tak doporučení spotřebního koše je možné už i dnes o 10 až 15% upravovat, ale pro konkrétní radu Vám doporučuji zkusit kontaktovat přímo uvedenou školku a zeptat se na jejich zkušenosti, jak nevhodné normy řeší. Margit

  10. Radka Bednářová napsal:

    Dobrý den, na stránkách uvedené MŠ je cena stravného 65,– Kč, podle vyhlášky 107/2005 o školním stravování je nejvyšší možné stravné 48,– Kč denně. V této ceně není možné vařit pokrmy bio, jak jsou uvedeny v jídelníčku. Bohužel výše našeho stravného je někde jinde, proto dětem bio potraviny podáváme pouze občas, ale také se snažíme a rodiče jsou spokojeni. vedoucí ŠJ MŠ

  11. Dobrý den, MŠ Semínko je soukromá a rodiče na stravné doplácejí. Je mi jasné, že většina školek si nemůže dovolit nakupovat v takto velké míře bio, ale uvedené zásady zdravé výživy lze využít i při přípravě z konvenčních potravin. Je skvělé, že Vaše školka se o zdravou stravu také snaží.

  12. Radka Bednářová napsal:

    Pro paní Chvojovou – poznatek ze státní MŠ: norma masa v MŠ na 1 oběd je 50 g, do masové polévky je to 20 g, v týdnu 4x maso + polévka = 220 g : 5 dny = 44 g masa průměrně na den a dítě. 55 g masa je měsíční průměr (ne denní) pro spotřební koš, kde je podle platné vyhlášky tolerance +- 25 %. Pokud vaříme 2x měsíčně sladké jídlo a 2x měsíčně bezmasé, tak plníme spotřební koš asi na 85 %. Ryby také dětem nepodáváme denně, ale 2x měsíčně, k tomu polévku a asi 3x za měsíc pomazánku a z tohoto vychází průměr do spotřebního koše 10 g na dítě a den.

  13. Hana Chvojová napsal:

    Pro paní Bednářovou – děkuji paní Bednářové za upřesnění v množství masa. Stále se ale domnívám, že 4x týdně maso k obědu je mnoho. Jen bych se chtěla zeptat, zda považujete současný spotřební koš za vyhovující. Nebylo by vhodnější upřednostnit bílkoviny spíše rostlinného původu? Alespoň v poměru 60:40 ve prospěch luštěnin a obilovin? Vím, že je možnost navýšit množství luštěnin, ale pokud zůstane zachováno množství masa a mléčných produktů, pak by byly porce podávané dětem tak velké, že by je nedojídaly a docházelo by k plýtvání a také by nestačil limit stravného.

  14. Hana Svobodova napsal:

    Dobrý den, všem zájemcům o zdravou výživu doporučuji http://www.jimejinak.cz
    V jídelníčku, lterý zde uvádíte, je zásadní nadbytek bílkovin živočišného původu. Mléčné výrobky denně jsou pro děti velmi nevhodné, stejně jako nadbytek jednoduchých cukrů .

  15. Jen doplním, že mléčné výrobky jsou nabízenou možností, s cílem splnění spotřebního koše, ale nebyl žádný problém požádat ve školce, aby je vašemu dítěti nepodávali.

  16. Linda Pecháčková napsal:

    Dobrý den,
    učila jsem na běžné státní ZŠ, ve které se nacházel jeden automat se sladkými tyčinkami a brambůrky a jeden se sladkými nápoji. Když jsem já a pár kolegů navrhovali změnu, bylo nám řečeno, že změna nastane, pokud si to vyžádají rodiče. I když jsme o tomto problému rodičům říkali, až na pár výjimek jim to bylo vcelku jedno. To mě dost zaráželo. Toto berte jen jako malý postřeh k tomuto článku. Jinak jídelníček školky je super.

  17. Dobrý den, děkuji za sdílení Vaší zkušenosti, která není nijak vyjímečná. Pravidelně dostávám ohlasy, jak od některých pedagogů, kteří se snaží a rodiče posílají do škol sladkosti, tak i od rodičů, kteří mají zájem a naopak ve škole se odměňuje sladkostmi anebo se prodávají na chodbách. Je to vždy na konkrétních jedincích. Přesto mě těší, jak vzrůstá zájem o zdravou výživu a věřím, že spějeme k lepším časům.

  18. Mína Kobrová napsal:

    jak je to prosím s cenou stravování ve školce či škole je dnes plně hrazeno rodičem (tj. suroviny, mzda, provoz a vybavení kuchyně)? nebo je nějak dotováno z rozpočtu školy?
    děkuji za info, popřípadě odkaz kde informace jsou.

  19. Dobrý den, pokud vím, tak ve státních školách rodiče většinou platí obědy – suroviny a stát mzdy a provoz, ale pro přesnější čísla je třeba se vždy zeptat v konkrétní školce.

  20. Kateřina Čápová napsal:

    Dobrý den, právě se u nás ve waldorfské škole a školce v Písku chystá rodičovská iniciativa na toto téma. Dokud jsme měli svou jídelnu s kuchyní, ledasco se dalo, kuchařky se snažily.Nicméně město si vytvořilo svůj systém několika centrálních vývařoven, kde se vaří pro všechny veřejné instituce- školy, školky, domovy důchodců atd. Z těchto míst se uvařené jídlo převáží do jídelen- výdejen. V kuchyni se pouze ohřívá a vaří se polévky. Školka má jídlo z jiné vývařovny než škola. Neodbytným a vytrvalým rodičům se podařilo ve škole vymoci nabídku bezmasé stravy, ale podle ohlasů není stejně o co stát. Jakékoliv připomínky ke složení stravy jsou odmáznuty spotřebním košem a poznámkou, že nikdo jiný si nestěžuje. Máte tip, jak na to? Díky

  21. Dobrý den,
    určitě s vámi souhlasím, že vlastní jídelna je ve školkách a školách mnohem více zdraví prospěšnější než centrální vývařovna, rozvážení a přihřívání jídel. Je děsivé, že přibývá zřizovatelů – měst, která takto řeší stravu ve školních zařízeních, ale povzbudivé, že stejně tak roste i odpor rodičů a jejich aktivita na změnu popsaného stavu. Doporučení, jak organizovat svůj nesouhlas, popisuji pod dřívějším článkem a postupně plánuji zveřejňovat postupy, které v různých městech vycházejí. Držím pěsti a uvítám zpětnou vazbu, jak se vaší iniciativě daří. Margit
    http://www.margit.cz/sladkosti-skola/

  22. Oldřich Forman napsal:

    Dobrý den,
    mé dítě dochází do školky v malé obci, kde se sice vaří ve školní kuchyni, ale jídelníček je plný vepřového, mletého a uzeného masa. Protože jsem jediný, kdo to řeší, nezbývá mi, než dítě odhlašovat z nejhorších jídel a vařit doma. Nyní však mi bylo řečeno, že i neustálé jednotlivé odhlašování je pro ně zátěží a dostáváme se do nepříjemného tlaku. Přitom změna školky, či úplné vysazení není možné. Proto bych se rád pokusil jim vysvětlit, proč je takováto strava nevhodná. Všiml jsem si, že se tu argumentuje „současnými poznatky o zdravém stravování“. Dají se někde na netu najít? Myslím ty, které by byli neodiskutovatelné, z autoritativních zdrojů respektovatelných i „běžnými“ :-) lidmi. Děkuji za odpověď. Olda

  23. Dobrý den, hlavním problémem je, že s velkou pravděpodobností v jídelně vaší školky dodržují u nás stále platná výživová doporučení, která jsou popsána v tzv. Spotřebním koši. V zahraničí došlo v posledních letech k aktualizaci doporučení, zatímco spotřební koš nebyl téměř 25 let smysluplně aktualizován. Doporučení k jeho aktualizaci i vysvětlení, že u nás se doporučuje mnohem více bílkovin a masa speciálně najdete např. ve studii KHS Ústeckého kraje: http://apps.szu.cz/svi/hygiena/archiv/full10/h2010-3-02-full.pdf
    Margit

  24. Martina Cibulková napsal:

    Dobrý den, naše lesní školka se také snaží o zdravou stravu a vedeme o tom již čtvrtým rokem diskusi s rodiči. Hlavně jestli maso ano či ne. Dospěli jsme k závěru, že kvalitní maso by velmi zvýšilo cenu oběda, která by už pro nás nebyla únosná. Proto preferujeme kvalitní vegetariánskou/makrobiotickou stravu. Stále jsou ovšem rodiče (menšina), kteří by maso uvítali s argumentem, že „děti maso pro svůj vývoj potřebují“ . Jaký na to máte názor?
    Svačinky si rodiče dělají sami a pro inspiraci posílám seznam, který si rodiče postupně doplňují.

    špaldová linecká kolečka s jahodovou marmeládou
    mrkvové šátečky
    ovocná přesnídávka, špald. sušenky
    jablečný koláč s datlema
    pudink s jahodami a piškoty
    domácí housky s rybičkovou pomazánkou
    minipizzy
    tortilly se sýrem a salátem
    zeleninový špíz a tyčky
    chleba s pomazánkou z červené čočky
    domácí brumíci
    ovoce, oříšky
    jahelník nebo jah. lívance pečivo s rybičkovou pomazánkou, zelenina
    bagetka s máslem a šunkou, cherry rajčátka, mrkev, zelená paprika makový závin, hroznové víno, jabko
    pohanková omeleta, zelenina přesnídávka jablečná, piškoty
    chleba s domácí játrovou paštikou, zelenina domácí musli, ovoce,
    rýžový chlebík, zelenina domácí Brumík, ovoce
    chleba s rybičkovou, zelenina pudink
    ovesné placičky, zelenina ovoce, oříšky, sušenky
    domácí perník s čoko polevou ovocný pudink s piškoty
    špaldové krekry, zelenina, sýr burizonová tyčinka se sušeným ovocem
    chleba s pomazánkou (vajíčko nebno tvaroh, uvidím)
    pečivo s lososovou pěnou, zelenina
    žitný perníček a ovoce
    chléb s tvarohovo-zeleninovou pomazánkou muffiny
    dalamánek se sojovým salámem
    domácí skořičák
    toust ze žitného chleba s máslem, sýrem a kečupem, zelenina crumble z jablek, jahod a meruněk
    jáhlové lívance s domácí marmeládou (nebo suché s ovocem, jak chcete) ovocná přesnídávka, bezl piškoty
    vege párky zapečené v těstě, zelenina ovoce
    chleba s rybičkovou pomazánkou – zelenina (mrkev, paprika) pohankové palačinky s „marmeládou“ ze sušenýho ovoce
    bulgur s mungem a mrkví, celerem
    bramborový muffiny – zelenina pudink nebo přesnídávka, uvidíme podle chuti a surovin
    tortilla se zeleninou (mrkev, salat, okurka) a domacim kozim syrem
    domaci hrozny, svestky, jablka, bezlepkove susenky
    spaldove tycinky na slano, zelenina (mrkev, okurka), premyslim, jestli i dip, ale to vsem nenabalim tak nejspis bez nej, nebo syr nejak na tycky zapecu…
    jablecno-svestkovy crumble (na lzicku)
    kvaskovy chleba s pomazankou a zelenina
    puding z cerstveho mleka s jahodami a bezl piskoty
    domaci rohlik, syr ,zeleninka ovoce a susenka
    strudlik, k tomu kousek ovoce tortilla zapecena ,zelenina
    zapecene vlocky se susenym ovocem a ovoce cerstve kvaskovy chleba s gervais a zelenina
    male pizzy
    jahodovy puding z ryzoveho mleka s piskotama. zapecenou tortillu, syr, zeleninku, spaldove tycinky. mozna neco upecu – datlovy dort asi. ovoce kvaskovy chleba s „lucinou“ nebo klasika syr, sunka a zelenina.
    sparena jablicka s hrozinkama, trochou skorice a oriskama/mandlema – testovin. salat se zeleninou, tofu.
    domaci musli tycinky, k tomu kousek jablicka. – zeleninka, chlebik (vajicko/vajickova pomazanka, nebo syr/sunka)
    slane placky: bramborove, nebo se zeleninou, adzuki fazolema, cizrnou, cockou, da se pridat, co doma je, spojuji vetsinou zitnou nebo spaldovou moukou
    bramboraky (jahlove, nebo klasika)

  25. Dobrý den, popsané svačinky jsou skvělé a s Vašimi rozhodnutími souhlasím. Kvalitní maso může být výživově výborným doplněním jídelníčku, ale rodiče, kteří si jej přejí mohou jeho dostatečné množství bez potíží zajistit ve stravě mino školku.maso 2 až 3x denně určitě není potřeba. Margit

  26. Marie napsal:

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat – moje dcerka chodí do školky, která vlastní certifikát zdravého vaření.Nicméně dle mého moc zdravě tedy děti nejí :( Jako příklad – na svačinu dostávají paštiku nebo kupovanou šunkovou pěnu, k pití dostávají pouze slazené čaje – medem či nějakým sirupem – přitom já dcerku od malička učila pít čistou vodu nebo čaje neslazené (samozřejmě teď chodí domů a chce „to pití ze školky“). Mléčných výrobků taky nedostávají dost. A teď má otázka – mohu já jako rodič něco změnit nebo docílit nějaké kontroly ve školce? – když se jdu na cokoliv zeptat, tak paní ředitelka umí jedinou naučenou větu „to není v mé kompetenci“. Děkuji za odpověď, Marie

  27. Dobrý den Marie, to co, popisujete se mi také nelíbí a doporučuji zkusit spojit se s více nespokojenými rodiči a znovu jednat s paní ředitelkou. V případě, že to nepomůže, lze se obrátit i na zřizovatele školky, i když je téměř jisté, že paštiky a šunkové pěny bohužel pravidly Spotřebního koše v pohodě projdou. Margit

  28. Dana napsal:

    Dobrý den paní Margit,
    stále slyším a čtu o zdravých školkách, jaké změny se dějí v mateř. školkách, jak vycházejí školky vstříc rodičům co se týče stravy…..
    Bohužel v Ostravě je situace zcela jiná. Jelikož mám tříletou vnučku a stravujeme se zdravě (bez mléka, cukru, masa…), zajímali jsme se již před rokem, jak která školka vaří. Nenašli jsme jedinou školku vč. soukromých kde vaří zdravě, příp. kde by nám dovolili malé donést vlastní jídlo.O zdravém talíři nevědí nic, o projektu zdravá školka nevědí nic, o zdravém stravování nevědí nic!!!! V Ostravě-Zábřehu je „Zdravá školka,, podle které zdraví spočívá jen ve výuce angl. jazyka, v logopedické poradně, když je ve třídě méně dětí, v plavání, o zdravém stravování se vůbec nezmiňují. V nabídce stravy této školky najdete kromě masa, nutelu, tvarohové Bobíky, dětské piškoty … Od září malá nastoupila do školky, kterou jsme vybrali alespoň podle toho, že nemá na talíři maso denně, za to má ale chleba 2-3x denně!-nechápu. Po čtyřech dnech malá dostala zažívací problémy, ze školky jsme ji odhlásili. A že bychom v okolí našli nějakou lesní školku? Cha, cha, nejbližší je 35 km. Mám švagrovou, která pracovala jako učitelka v mateř. školce 40 let, a když jsem se ji ptala, proč alespoň na snídaní školky nevaří dětem obilné kaše s tím, že je to zdravé, levné, rychlé a chutné, tak mi řekla, že kdo by to jedl? Tím myslela učitelky. Takže milí rodiče, ve školkách se vaří podle toho co chutná zaměstnancům ústavu ne dětem.
    Je mi z toho smutno. Jak to změnit v té naší lhostejné Ostravě???!!!

  29. Dobrý den, sledujte prosím stránky a Fb Skutečně zdravé školy, právě zkoušíme v Ostravě nabídnout seminář pro školy o tom, jak výživu lze zlepšovat. Margit

  30. Dana napsal:

    Děkuji paní Margit za odpověď. V seznamu školek, které jsou zapojeny do projektu Skutečně zdravá škola, jsem v celém Moravskosl. kraji našla jen 2. Ve Frýdku-Místku a Karviné. V Ostravě ani jednu. Bohužel ovšem na jídelním lístku se objevovala např. Rama !!!!, obilná kaše ani jednou. Už fakt nevím co k tomu dodat.
    Jenže nejhorší je, že současné stravování ve školkách a školách většině rodičům nevadí. Oni totiž ani nevědí nebo nechtějí vědět, že se mohou stravovat lépe a nebýt každý měsíc např. na paragrafu kvůli nemocnosti svých dětí.
    Děkuji, že se zasazuje o zdravější stravování nás všech.
    D.

  31. Dobrý den, jsem přesvědčena, že situace se zlepšuje. Program skutečně zdravá škola doposud proběhl jen v testování a až nyní od září se do programu hlásí větší množství škol. Prosíme o trpělivost. Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem