SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
20.11.2015
Svátky by měly být obdobím klidu a odpočinku, pohody a tolerance. Když vidím obchodní centra, která jsou přeplněna spěchajícími človíčky s krabicemi v náručích, mám pocit, že jsou Vánoce o stresu. Občas mám pocit, že Vánoce jsou i o odříkání, to když si přečtu, že je nejlepší dopřát si dort z mrkví za studena.
Chápu, že každý z nás má odlišné představy o jídle a oslavách. Co doporučuji, je navzájem se tolerovat a brát vše s nadhledem. Stres neprospívá nikomu. Tolik z mého dřívějšího textu, kde najdete i pár praktických doporučení. Níže vám předávám ještě mnohem více z mých aktuálně prověřených tipů.
Pravidlo „jeden člověk, jeden dárek“ jsme poprvé vyzkoušeli, když jsme trávili Vánoce na bio farmě na Novém Zélandě. Ještě před příletem nám pan majitel oznámil, že v rodině se dává každému dítěti jeden dárek, dospělí si jen popřejí. To byla naráz pohoda, kdy jsem vynechala desítky hodin pečení a spousty hodin běhání po obchodech. Každé dítě dostalo jeden dárek a všichni jsme byli stejně spokojení, jako když bylo dárků víc.
Nejlepší zkušenost máme opět z dovolené na farmě. Na Štědrý den jsme zajeli s farmářem zkontrolovat ovce na pasekách, po cestě jsme uřezali menší jehličnan, který rostl na nevhodném místě a který děti zbytek dne zdobily. Paní domácí upekla ovocný chlebíček a jednoduchou vegetariánskou večeři, takže jsme všichni měli spoustu času na příjemné povídání.
Čím dál více jsem nadšená z úžasných dobrot, které si opět mnoho z nás připravuje doma, místo aby nakupovali zpravidla chemicky vylepšovaná a děsivě přeslazovaná jídla ze supermarketů. Mnohé drobnosti mohou být také nejlepším vánočním dárečkem.
Můžete zkusit hezky zabalit a darovat sušené bylinky, například šípky nebo mátu na čaj, domácí povidla, pesto z medvědího česneku, křížaly, sklenici vlastního kysaného zelí nebo pickles. Tipem pro ty, kdo zrovna nestihli domácí výrobu, může být i pytel jablek ze zahrady. Stačí je zabalit do praktického farmářského sáčku. Dalším variantou je třeba dýně Hokaido s ozdobnou stužkou na stopce anebo hezké pytlíky kešu ořechů, které si během několika minut připravíte, když je přebalíte z několikakilogramového balení, jež lze objednat v papírovém sáčku z bezobalového Opobchodu, do menších ozdobných sáčků.
Pro praktické balení drobností pro děti mohu doporučit i krásné svačinové kapsy.
Čtení je má celoživotní vášeň, přivedli mě k němu rodiče a prarodiče, všichni nadšení čtenáři. Knihy jsou skvělým a vděčným dárkem. Pro zpestření doporučuji vyzkoušet také audioknihy nebo elektronickou čtečku knih. Audioknihy už po několik let vybíráme ze zahraniční nabídky, a tak si se čtením procvičujeme i jazyky.
Z knih pro děti mě nedávno obrovsky zaujala série Hraničářův učeň. Díky deseti letům života v zahraničí naše děti pohodově a nadšeně čtou anglicky, musíme je však podporovat i v češtině. S nejmladším občas stále čtu na střídačku. Takto jsem s Victorem, který do té doby jako jedinou českou publikaci se zájmem přečetl manuál k použití Škoda Yetti, před několika měsíci začala číst první díl Hraničářova učně. Během týdne jsem tajně dočetla všech jedenáct dílů, když byl ve škole. Zjednodušeně řečeno jde o krásnou napínavou pohádku ve stylu Harryho Pottera, ovšem s rozdílem, že “zázraky“ jsou reálné a děti vítězí svou chytrostí a vytrvalostí. Autorem knihy je australský novinář a tatínek, který příběh napsal pro svého syna, aby ho přivedl ke čtení. Nevím, jak toho svého, ale našeho syna přesvědčil. Victor celou sérii sám a rychle dočetl.
Pro malé děti (včetně nečtenářů) moc doporučuji úžasnou a krásně ilustrovanou knížku S Biáčkem na ekostatku aneb Jak se rodí bio. Oslík Biáček během šesti kapitol dětem vysvětlí, odkud se berou biopotraviny, například chleba, sýr, čaj, ovoce, zelenina a vejce. Poutavě zachycuje cestu z pole, sadu a pastviny až na stůl. Samostatná kapitola je věnována životu na ekostatku a zachycení práce rodiny sedláka během dne. V poslední kapitole představuje Biáček dětem ostatní zvířata, která žijí na statku.
Zejména pro děti doporučuji jako dárek předplatné kvalitního časopisu. Pro studenty, kteří se intenzivněji učí cizímu jazyku, úplně nejvíce prospěje předplatné zahraničního časopisu. Kvalitních titulů jsou spousty, uvedu jen příklady našeho výběru:
Kvalitní přírodní kosmetika téměř jistě potěší každou ženu a dospívající dívku. Můžete vybrat cokoliv z bio značek. Nabízí se spousta produktů zahraničních firem, ale vzniká čím dál více nových českých a slovenských výrobců kvalitní bio kosmetiky. Samostatný blog o kosmetice, kterou používám, teprve připravuji, a proto si dovolím jen jedno doporučení. V posledním roce mě nejvíce zaujaly nádherné přírodní produkty slovenské firmy Dulcia, které úžasně voní a díky kterým se skvěle cítím. Vyzkoušela jsem například šlehané čokoládové tělové máslo a byla jsem naprosto nadšená.
Úplně nejlepší by bylo kvalitně jíst a pravidelně se hýbat. Manuálně pracující lidé a lidé žijící na venkově zpravidla mohou takové doporučení pohodově zvládat bez jakéhokoli měření, vážení nebo přemáhání. Jenže pro nás měšťáky, kteří navíc hodně pracují u počítače, může být i běžný pohyb oříškem. Proto doporučuji kontrolku v podobě monitoru zdraví (Health Tracker).
Sama právě zkouším Fitbit Charge HR, který manžel vybral z tisíců možností na trhu jako nejvhodnější. Pro mě je zásadní, že sleduje počet ušlapaných kroků, podlaží a kilometrů. Díky Fitbitu jsem si uvědomila, jak snadno v některé dny, kdy přednáším, nachodím dostatek, ale jak obtížné je dodržet alespoň minimální míru pohybu ve dnech, kdy potřebuji převážně studovat a psát. Nedostatek chůze v odpoledních hodinách mě jednoznačně pohání a zvedá ze židle. Zajímavé je i sledování délky a kvality spánku. Co mě nezajímá, jsou kalorie spálené či snědené, to nepotřebuji a ani nedoporučuji sledovat, protože pro bezva tělo nikdo nepotřebuje nic počítat. A jestli je tu někdo, kdo ještě neví, jak sestavit zdravý talíř a s ním i jídelníček bez potřeby hlídat kalorie či počty porcí, nechť se podívá na detailní vysvětlení.
Před několika lety jsme v zahraničí žili v klubech se sportovišti, bazény a trenéry. Stejně jako všichni naši zahraniční sousedé jsme se v prostředí, které podporuje pohyb, denně dostatečně hýbali. Navštěvovali jsme posilovnu, sportovní kurzy nebo jsme pobíhali a procházeli se po bezva trasách mezi domy. Po návratu do Česka se mi sportování podstatně ztížilo. Třeba i pro naši oblíbenou jízdu na bruslích potřebujeme nejdříve vyjet autem ke stezce, která stejně není ani zdaleka tak dobrá, jako byly stezky v Německu.
Poslední roky proto převážně cvičím doma a z pohybu se stala monotónnost. Nedávno jsem si proto zaplatila na několik hodin trenéra, který může vyhodnotit moji aktuální kondici a znovu rozjet intenzivnější cvičení, které za pár týdnů opět převezmu sama. Dárkový poukaz na několik hodin s trenérem může být bezva dárkem třeba pro ženy po mateřské, které také potřebují nově nastavit svůj pohybový režim.
Úplně jinou kategorií jsou monitory sledující ženský cyklus. Už mnoho let kritizuji užívání riskantních hormonů pro prevenci otěhotnění. Jako rozumnou možnost řešení plánování těhotenství doporučuji minipočítače NaturComp, které stejně spolehlivě jako hormonální pilulky zajišťují antikoncepci, případně naopak pomáhají otěhotnět párům, které dlouhodobě řeší problém s neplodností. Zcela přirozeně, jednoduše jen díky změření teploty v ústech a bez jakýchkoliv zdravotních rizik.
LadyComp sama používám už 15 let, plně se na jeho předpovědi spoléhám a jeho existence mě zachránila před užíváním jakékoliv hormonální antikoncepce.
Naprosto nově se na trhu objevil i monitor plodnosti iFertracker, který právě testuji. Jedná se o miniaturní teploměr, který pracuje celou noc. Po nalepení pod paži provede více než dvacet tisíc měření teploty. Rovnou přiznávám, že jsem zpočátku vůbec neměla chuť mít na sobě v noci cokoliv umístěného, ale hned po první noci jsem zjistila, že to není žádný problém. Než vstanete z postele, teploměr snadno sundáte, přiložíte jej k telefonu a on okamžitě přenese svá data. Ihned se vám zobrazí bazální teplota a den cyklu. iFfertracker přímo neuvádí, že zajišťuje antikoncepci, ale ukazuje menstruaci, ovulaci a mezi nimi neplodné dny. Je koncipován jako pomoc pro oplodnění s přesnou indikací ovulace. Více o něm napíši za několik týdnů, až si jej sama podrobně vyzkouším.
Před několika týdny jsem měla příležitost představit iniciativu Skutečně zdravá škola v obdivuhodné české firmě Tescoma, kterou jsme se snažili takto požádat o podporu programu a tím i zdravé výživy dětí ve školách. Naše první žádost neuspěla. Teskoma aktuálně nechce rozšiřovat portfolio iniciativ, které podporuje. Jsem přesvědčena, že je jen otázkou času, kdy pochopí jak obrovskou příležitost by jí podpora zdravé stravy dětí a praktických hodin vaření na školách nabízela, a své původní rozhodnutí přehodnotí.
V každém případě jsem si v průběhu návštěvy firmy všimla zajímavého produktu: kleští na jedlé kaštany. Kaštany jsou u nás doma oblíbenou pochoutkou, letos jsme si na pozemku zasadili pět stromečků, vždy na podzim kaštany pravidelně kupujeme. Jen mé ruce dosud trpěly při pracném řezání a loupání. Kleště jsem proto hned koupila, s nadšením je používám a doporučuji vám je jako drobný praktický dárek pro nadšené kuchtíky. Nabízím také tip na naše nejoblíbenější kaštanové jídlo.
Kaštany po uvaření oloupu, trochu posekám a přidám k jemně opražené cibulce s paprikou a případně i další zeleninou, dochutím ostřejším kořením s kurkumou a chilli anebo chilli olejem. Na talířích kaštanovo-zeleninovou směs zjemním lžící zakysané smetany anebo posypu strouhaným sýrem a podávám s bulgurem nebo kuskusem.
Mlýnek a vločkovač máme doma už skoro 15 let a mlýnek na obilí je tím úplně nejčastěji používaným robotem v kuchyni. Proto jsem jej také nabídla do akce v mých listopadových Zdravých zprávách, které může každý přihlášený odebírat. Do konce listopadu je ještě možné akci využít. Níže vysvětluji, jak kuchyňské pomocníky za výhodnou cenu objednat.
Na listopad jsem pro vás domluvila SLEVU 10 % na ideální vánoční dárek pro všechny milovníky kvalitních domácích jídel — elektrický mlýnek na obilí KoMo. Čerstvě pomletá celozrnná mouka má nejvyšší výživovou hodnotu, chutná skvěle a můžete ji použít do všech běžných receptů. Mlýnky KoMo jsou spolehlivé a bezúdržbové, na stránkách mého oblíbeného eko-shopu Econea si můžete vybrat hned ze čtyř modelů. Sleva 10 % je již započtena v ceně, akce potrvá do konce listopadu, platí se předem a dodání proběhne po přijetí všech objednávek v průběhu prosince. http://bit.ly/Mlynky
Dlouhodobě doporučuji zkusit běžné materiální dárky nahradit zážitky. Po návratu ze zahraničí jsme našim dětem darovali poznávací cestu Prahou na vozítkách Segway. Děti během několika hodin viděly ta nejdůležitější historická místa v centru Prahy. Vrátily se nadšené a dnes jim obdobnou projížďku darujeme, když si občas pozvou kamarády ze zahraničí. Zážitkovým dárkem mohou být i lístky do divadla nebo výjimečná dovolená, případně klidně jen víkend, jaký jsme sami nedávno zkusili.
Nedávno jsme otestovali největší evropské termální koupaliště Therme Erding. Koupaliště je od Prahy vzdáleno několik hodin cesty vozem, cenově vyjde zhruba jako den lyžování a namísto nákladné výbavy a oblečení vám stačí sbalit jen plavky s ručníkem.
Na místě nás nadchla typická německá funkčnost a perfektní čistota. Naprosto zásadní pro mě byla příjemná teplota nejen vody, ale i vzduchu. V Česku se po skončení pobytu v jakémkoli bazénu klepu zimou a je mi nepříjemně, takže už do českých krytých bazénů v podstatě ani nechodím. V Erdingu měla voda ve všech bazénech více než 34 °C a vzduch byl teplý tak, že jste ani nepotřebovali ručník. Jedná se o cenově náročnější dárek, ale jeden až dva celé dny vám zde k odpočinku úplně stačí. Koupaliště je samozřejmě velmi vhodné pro rodiny s dětmi, ale k mému překvapení je i super místem pro dospěláky bez dětí. Mnohé části areálu jsou přístupné až od šestnácti let a páry zde najdou spoustu prostoru pro nerušenou relaxaci.
Pro ženy a maminky dospívajících dcer doplňuji, že jen díky menstruačnímu kalíšku, který už několik let používám, jsem se i v počátku cyklu mohla zcela bez omezení koupat. Proto jej zde doporučuji jako tip na drobný, ale velmi praktický dárek pro dcery.
Mnozí z nás pravidelně podporují nejrůznější neziskové akce a posílají pomoc potřebným. Pro ty, kteří by letos rádi podpořili své vlastní okolí a zdravé jezení, moc doporučuji přímou pomoc školám.
Po celý rok peču různé dobroty a připravuji dezerty. Obvykle dělám další druh, když dojíme ten předchozí, přičemž nejčastěji jde o jídla ze sezónních potravin. Naším aktuálním vánočním hitem jsou včelí úlky, které obsahují jen ty nejlepší suroviny a jsou raw. Těsto připravuji tak, že rozsekám vlašské ořechy v mixéru. K najemno nasekaným ořechům přidávám změklé máslo a trochu cukru a kakaa, abych vytvořila lepivé těsto. Krém připravím ze změklého másla, sušené třtinové šťávy (objednávám si ji v Opobchodě) a žloutků. Dochucuji vanilkou nebo několika kapkami rumu.
Do třetí mističky připravím rýžovou mouku, a to pomletím rýže na mlýnku, který doporučuji výše. Rýžová mouka je krásně bílá a nemá výraznou chuť, používám ji namísto cukru k vysypání úlkové formičky, aby se těsto nelepilo.
Dalším letošním hitem jsou svěží bonbony – peprmintové čokokokosky, které připravíte z pouhým pěti ingrediencí za několik minut. Nastrouhaný kokos propojte změklým kokosovým tukem a podle chuti medem, ochuťte několika kapkami kvalitního peprmintového oleje. Vzniklou hmotu rukou stlačte na tácku s pečícím papírem do přibližně centimetr vysokého obdélníku a dejte na hodinku do mrazničky. Ztuhlé těsto rozkrájejte ostrým nožem na kostky, které následně namočte do rozpuštěné horké čokolády. Po namočení je můžete zdobit jedlými květy, ořechem anebo brusinkou, popřípadě i posypat růžovou solí a opět nechat chvíli zmrazit. Uchovejte v chladničce.
Z materiálních dárků jsem si napsala o monitor Fitbit. To nejdůležitější pro mne však je, abych si užila volné dny s manželem a dětmi. Letos poprvé jsou už naši dva starší na školách mimo Prahu a domů jezdí jenom občas. O to více se na ně těšíme, chceme být spolu a také všichni co nejvíce venku. Těším se i na seznámení s novým členem rodiny – chameleonem Timem, kterého si nejstarší syn pořídil jako společníka na kolej a o kterého se vzorně stará. Až se zdá, že namísto techniky, kterou studuje, z něj bude biolog!
Pohodové svátky s rodinou přeji i vám všem.
Margit
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Kalendář Krásné paní je take jedním z prima vanocnich dárků.
Ja moc rada daruji „zdravi v krabicce“ :) takze treba balicky ze zdrave vyzivy kazdemu clenovi rodiny na miru. Neurazi a jeste k tomu prekvapi, jak dobra muze byt nejaka potravina ve zdravejsi variante (treba raw cokolada misto te plne cukru a dalsich pridatnych latek, ktere telu nic pozitivniho neprinesou) a pak se stane, ze si ji dotycny dojde koupit i sam od sebe. Nebo treba kvalitni potravinovy doplnek, poukazku nekam, kde se nejakym zpusobem o zdravi pecuje (masaz, solna jeskyne, zdrava restaurace atp.), napadu je velka spousta :) co se tyce charity, kdo nechce darovat penize ze strachu, ze se nedostanou tam, kam maji, muze byt resenim dat treba materialni darek do detskeho domova vybranemu diteti (tyhle akce se poradaji kazdorocne, vloni to tusim delal Cesky rozhlas) nebo zavolat do psiho utulku a zeptat se, co konkretne potrebuji (krmivo, deky, obojky atd.) a pak primo vec koupit a osobne tam donest (v lepsim pripade si nejakeho chlupace rovnou odvezt domu) :)
Mila Margit, moc dekuji za inspirativni clanek zejm. tipy na cteni po cely rok! Mejte sehezky, Veronika
Dobrý den, moc hezký článek s inspiracemi na kdeco. Moc se těším na nový blog o přírodní kosmetice. Už před nějakým časem jsem si říkala, že se Vás budu muset zeptat, jak to máte s kosmetikou, že určitě nepoužíváte nic z běžné drogerie.
Mila a obdivuhodna Margit!
Dnes jsem „nahodou“objevila Vase stranky.Moc dekuji a urcite nejen ja za jejich EEXISTENCI!!
Vase jmeno i prispevky do casopisu znam jiz dlouho,myslim,ze min.20 let,kdy jste spolupracovala s MUDr.Jonasem.Tehdy jste byla patrne prvni ci ojedinela poradkyne v oblasti
ZDRAVE VYZIVY!A tak dodatecne bych Vam moc rada podekovala za Vasi OBETAVOST,EMPATII se kterou naplnujete sve POSLANI-POMAHAT lidem na jejich ceste .Moc moc GRATULUJI K VASEMU DOKTORATU:-)
S UCTOU Ancka
Ancko, já moc děkuji za takto milou zpětnou vazbu.
Dobrý večer Margit,
taky bych si dala říct strávit Vánoce na farmě. Můžete zveřejnit místo, kde jste byla? A ještě jednu prosbu mám. Jaký byste doporučila mlýnek na obilí, kdy už s ním máte zkušenosti? Už dlouho zvažuji si jej koupit.
Děkuji.
D.
Dobrý den D.,
dovolené jsme trávili na biofarmách v Indii, na Novém Zélandě, v Anglii, Francii, Německu a Rakousku. Vždy jsme aktuálně vyhledávali a všechny pobyty byly skvělé – stačí zadat hesla jako dovolená na biofarmě v němčině, angličtině anebo dnes i češtině. Zde příklady stránek:
http://www.landsichten.de/hoftypen/urlaub-auf-dem-biohof/
http://www.urlaubambauernhof.at/mainmenu/themen/biobauernhoefe.html?L=1&uabthemen=1&themen_id=1&themen_uid=8#tab=info
Margit
Milá paní Margit, i já děkuji (opět) za zajímavé typy. Mlýnek už mám objednaný,nadělíme si ho pod stromeček, tak se nemůžu dočkat. Měla bych dotaz – normálně totiž kupuji buďto rýži basmati nebo jasmínovou, ale do mlýnku je to asi zbytečné, ne? Pokud melete rýži, jakou používáte – tu obyčejnou (nejlevnější)? Předem děkuji za odpověď. A ještě jeden dotaz – nevěnovala jste se v některém z článků otázce zdravých pomazánek? Hodně toto téma teď řeším, a ne že bych vůbec nevěděla, ale byla jsem zvyklá používat třeba jako základ pomazánkové máslo a tomu bych se ráda vyhnula. Tak bych se třeba inspirovala. Krásný čas předvánoční Vám i Vaší rodině, Mariana
Dobrý den Marie,
děkuji za napsání a tip na další článek. Receptář s pomazánkami hned domluvím s Evou Francovou a sama hned doporučuji zkusit jako jejich základ rozmixované, předem namočení kešu ořechy. Takovýto základ lze jakkoliv dále dochucovat. Na mletí používám basmati anebeo jasmínovou rýži, protože tyto také máme nejčastěji doma a ta trocha třeba na vysypání formiček od úlků není problém. Margit