SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
18.6.2017
To je zjednodušené, ale jasné vysvětlení výživového směru, který je kritizován jako nová módní dieta a přitom jde o více jak sto let stará terapeutická doporučení. O výživovém směru založeném na striktním omezení sacharidů panuje spousta nejistoty, mýtů až nesmyslů. Proto jsem se rozhodla předat rozhovor Mariky Sboros s profesorem Timem Noakesem, aktuálně předním propagátorem nízko sacharidové vysoce tukové stravy. Tento typ stravy se nejčastěji označuje zkratkou LCHF, která je ze slov „low carb high fat“. V odpovědích najdete jak se LCHF liší od Paleo stravy, proč není třeba nic vážit ani počítat kalorie, jaké jsou nejlepší zdroje tuků a bílkovin, co s alkoholem, co na svačinky anebo jak tuto stravu mohou zvládat vegetariáni.
Tim Noakes je celosvětově uznávaný profesor sportovní medicíny, vědec a autor desítek studií a knih. Po většinu své kariéry obhajoval standardní nutriční doporučení: stravu s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků, kterou prosazují odborné společnosti v USA, Velké Británii a v Jihoafrické republice, kde Tim Noakes působí. V České republice mají podobu desítek let staré výživové pyramidy se základem dříve v jedenácti, dnes v sedmi porcích obilovin. Jenže zmíněná doporučení nedovedou řešit mnoho zdravotních potíží. V zemích, které je prosazují, dokonce dramaticky narůstají počty nemocí souvisejících s výživou. Sedmdesát procent světové populace umírá na chronická onemocnění způsobená stravou, kterou podporuje silně zmanipulovaná věda. Součástí směrodatných studií je třeba i výzkum financovaný výrobcem nápoje Coca-Cola, podle jehož výsledků je přiměřená konzumace zpracovaných cukrů a slazených nápojů součásti zdravého životního stylu a příčinou zdravotních problémů jsou tuky a lenivost (nedostatek pohybu).
Sportovní vědec a profesor z Kapského Města Tim Noakes je veskrze fit. Ve věku 65 let, po čtyřech letech na své vlastní nízkosacharidové dietě s vysokým obsahem tuku (LCHF), je plný energie a dosahuje skvělých běžeckých výkonů. „Už neběhám tak rychle, jako když mi bylo 20, ale v tréninku vidím jasné zlepšení a také si to více užívám než před 20 lety,“ sděluje Noakes. Z 20 kilo, které shodil během prvních dvou let na dietě, se mu nevrátil ani gram a jeho zdravotní stav se celkově zlepšil. Noakes má diabetes 2. typu (má ho v rodinné anamnéze), který se u něj rozvinul přesto, že až fanaticky po 33 let dodržoval tehdy doporučovanou dietu s vysokým obsahem cukru a nízkým obsahem tuku. Pravděpodobně by léky mohl vysadit zcela, nicméně preferuje „dokonalou kontrolu cukru v krvi‘.
Spí jako dítě, zbavil se chrápání (což jeho manželka Marilyn hluboce oceňuje) a u televize už také neusíná. Všechny ostatní zdravotní obtíže – opakující se zánět průdušek, rýma, migréna, syndrom dráždivého tračníku a žaludeční reflux, u kterých zvažoval chirurgický zákrok – jsou ty tam.
Jeho dietu stále obklopuje kontroverze. Odborníci tvrdí, že je nevědecká a nebezpečná – stejně jako Noakes. Důkazy pro a proti LCHF dietám a Noaksově přístupu byly posouzeny na mezinárodním setkáním vrcholných vědců a odborníků na LCHF diety v Kapském Městě, které se uskutečnilo 19. až 22. února tohoto roku. Setkání se účastnila Karen Thomson, vnučka zesnulého průkopníka kardiochirurgie profesora Chrise Barnarda, a smetánka mezinárodních lékařských a vědeckých odborníků na LCHF stravu v panelu řečníků.
V následujícím rozhovoru s Marikou Sboros Noakes vyjasňuje terminologii jeho LCHF diety a přestavuje svoji knihu:
Není vaše dieta podobná té Atkinsově?
Ne, Atkinsova dieta obsahuje více bílkovin než ta naše. Naši dietu můžete definovat jako s vysokým obsahem tuku a středním obsahem bílkovin.
Nejedná se tedy o paleo dietu?
Ne. Paleo dieta má nízký obsah sacharidů, ale ne tak nízký jako ten náš. Paleo dieta vylučuje cereálie a mléčné výrobky, ale zahrnuje ovoce, což u nás neplatí. Snad s výjimkou některého bobulového ovoce, které je vysoce výživné, ale obsahuje málo sacharidů.
A není to Bantingova dieta?
Správnější by bylo říci Ebsteinova – po německém lékaři Wilhelmu Epsteinovi, který s vysokým obsahem tuku přišel první. Tuto dietu podporoval Sir William Osler ve své přelomové knize Principy a praxe medicíny (v originále the Principles and Practices of Medicine) publikované ve Spojených státech v roce 1892. Každý, kdo tvrdí, že Bantingova nebo Ebsteinova dieta jsou módními výstřelky, jednoduše neví nic o historii dietologie. Lidé s tím nezačali v roce 1977, jak tomu byli, zdá se, někteří z našich studentů učeni.
Zahrnuje váš přistup vážení potravin?
Ne, to je komické. Člověk nemůže nikdy přesně stanovit absolutní kalorický obsah potravin, které hodlá konzumovat. A také nikdy nevíte, kolik kalorií kdo potřebuje. Jediné, co můžete vážit, jste vy sami. Pokud je vaše hmotnost stabilní, konzumujete přibližně tolik kalorií, kolik jste chtěli. Pokud jste štíhlý, pravděpodobně se vám dostává správného množství kalorií pro vaše tělo a úroveň fyzické aktivity. Neexistuje žádný jiný způsob, jak dostatečně přesně určit, kolik kalorií potřebujete.
Není vaše dieta extrémní?
Pouze v tom, že obsahuje velmi nízký obsah sacharidů, jediné živiny, pro kterou lidské tělo nemá žádnou zásadní potřebu. V roce 1977, kdy nám bylo řečeno, že bychom měli jíst stravu s vysokým obsahem sacharidů, započalo extrémní zhoršení lidského zdraví v globálním měřítku. Umírněnost ve stravě je domýšlivé, puritánské slovo. Žádný savec nejí s mírou. Všechny druhy stravování v přírodě jsou extrémní – lvi jedí pouze maso, lední medvědi jedí hlavně tuk, panda zase jenom bambusové výhonky, žirafy nejedí nic jiného než akátové listy. Rovnováha je to, co těmto druhům pomohlo přežít po miliony let.
Je vaše dieta vhodná pro každého?
Neexistuje dieta, která by byla vhodná pro každého. LCHF dieta je nejlepší pro ty, kdo jsou rezistentní na inzulín.
Kritici tvrdí, že vaše dieta je nebezpečná, protože obsahuje vysoký obsah nasycených tuků. Jsou ale nasycené tuky skutečně hrozbou pro zdraví?
Mohou být, a to za přítomnosti vysokého obsahu sacharidů, cukru, ve stravě, který způsobuje zvýšené koncentrace inzulínu v důsledku nadměrného příjmu sacharidů. Inzulín pak řídí změněný metabolismus, kdy se tvoří škodlivý oxidovaný (LDL) cholesterol, který je pravděpodobně hlavním faktorem při vzniku onemocnění srdce.
Tak jaký je tedy klíč?
Jíst takovou stravu, která udržuje koncentrace inzulínu a glukózy v krvi na nízké úrovni, protože zvýšené koncentrace inzulínu jsou spojeny s dlouhodobými zdravotními problémy. My říkáme: jezte, co vám chutná. Myslíme si, že jakmile snížíte sacharidy, váš mozek vám řekne, že potřebujete více tuku nebo bílkovin. Je to o nalezení rovnováhy, která vám bude vyhovovat.
Co omezit, když chceme s vaší dietou začít?
Pečivo, brambory, rýži, těstoviny, pizzu, cukr, všechny obiloviny, zpracované, balené, nekvalitní potraviny, cukrovinky, sušenky, šumivé nápoje – všechny návykové věci. Cokoliv, co je sladké nebo obsahuje škrob, musí pryč. A taky nízkotučné potraviny.
A co bychom naopak jíst měli?
Tuk a bílkoviny. Tuku můžete sníst relativně neomezené množství, ale bílkovin pouze střídmě. Zdravá strava s vysokým obsahem bílkovin pro člověka neexistuje. Pokud by se vaše strava skládala výhradně z bílkovin, zakrátko byste onemocněli a zemřeli. Tukem se nepředávkujete. Snižuje chuť k jídlu a je to také nejlepší způsob, jak se zbavit závislosti na cukru.
Jaké jsou dobré zdroje bílkovin?
Zkuste vejce, plnotučné mléčné výrobky, sýry, jogurty – to jsou dobré nouzové potraviny. Ryby a kuřecí – s kůží a z volného výběhu. Dále nějaké to červené maso, ideálně z bio chovu nebo alespoň chované na pastvě. Nesmí se jednat o maso ze zvířat, která neviděla pastvu a byla krmena obilovinami, protože tím maso ztrácí kvalitu. Maso ale není to hlavní, ačkoli takové jehněčí je vhodné, protože je tučné a z volného chovu. Kořeněné klobásy jsou také v pořádku, ale nesmí obsahovat obiloviny. Dále také slanina, pokud není příliš vyuzená.
A jaké jsou dobré zdroje tuku?
Máslo, smetana, maso, zelenina na másle, smetana v čaji nebo kávě. Kokosový olej – ten je velmi zdravý. Každý by ho měl vypít dvě polévkové lžíce denně. Avokádo, oříšky – mandle, vlašské ořechy, pekanové ořechy, zejména makadamové ořechy – to jsou vlastně kapky tuku. Všechny stromové ořechy. Avšak ne arašídy. Jsou to totiž luštěniny, nikoli ořechy.
Jsou mléčné výrobky problematické?
Pouze pro osoby s průjmem, nesnášenlivostí na laktózu nebo ty, kteří bojují s nadváhou – to se týká většinou žen. Je docela dobře možné, že mléčný tuk u nich spíše hlad zvyšuje, než tlumí. Zatím nevíme, jestli je to jen vliv nasycených tuků u některých osob. Nejjednodušší způsob, jak snížit příjem mléčného tuku, je omezit mléčné výrobky a jíst především jiné zdroje tuku, jako jsou tučné ryby nebo avokádo.
A co zelenina?
Všechna zelenina obsahuje sacharidy. My doporučujeme tu s nejnižším obsahem sacharidů a nejvyšší výživnou hodnotou. Listová zelenina, jako je kapusta, je jedna z nejvíce výživných druhů zeleniny. Dále také květák nebo brokolice. I ty jsou na našem zeleném seznamu
Mohu být s vaší dietou vegetarián?
Ano, pokud budete jíst mléčné výrobky. Doporučujeme však zahrnout i vejce a ryby. Vegetariáni, kteří „podvádějí“, mohou být až neuvěřitelně zdravý.
A platí to i pro vegany?
Znám jednoho vegana-sportovce, bývalého profesionálního cyklistu, jehož strava obsahuje 80 % tuku – spoustu kokosového oleje a avokáda. Je to extrémní strava, ale pro něj funguje. Jeho střevní mikroflóra to očividně zvládá. Také jsem potkal člověka, který jí pouze syrové maso. Nevíme, jak se chovají bakterie ve střevech takovýchto lidí a jak mohou vynahradit to, čemu nazýváme stravovací deficity.Jaký je nejlepší poměr sacharidů, tuku a bílkovin?
To záleží na tom, jak špatně na tom jste. Jste-li diabetik, doporučujeme 20 % až 30 % bílkovin, 60 % až 70 % tuku a 5 % sacharidů. Čím horší je váš zdravotní stav, tím více tuku potřebujete, protože tuk je z pohledu inzulínu neutrální. Čím více jste rezistentní na inzulín, tím více tuku můžete sníst, protože i když slinivka selhává, tuk je jediné palivo, které můžete bezpečně metabolizovat bez inzulínu. Tuk je pro kontrolu hladiny cukru v krvi ideální. Nechceme říkat lidem, kolik gramů čeho mají sníst – kromě sacharidů, kde je to přibližně 25 g, pokud jste na tom opravdu špatně.
A co alkohol?
Alkohol je toxin a při naší dietě značně zpomaluje hubnutí. My říkáme: nejprve shoďte kila, a až potom případně zkuste znovu začlenit menší dávky alkoholu. Dieta je tenká hranice. Pokud správně nestanovíte poměr tuků, bílkovin a sacharidů, stačí jedno jablko, jedno pivo nebo dvě sklenky vína a už jste za hranou a nedostaví se celkové účinky snížení sacharidů ve stravě.
A co příležitostné hřešení?
Malý kousek hořké čokolády je v pořádku, ale u toho většina lidí nezůstane. Stejně jako kuřáci, kteří si také nedají jen jednu cigaretu. Klíčem k úspěchu je dostat ze stravy cukr. Lidé si neuvědomují, jak moc je cukr návykový nebo co to vlastně je – nejen sacharóza, tedy například krystal, ale i fruktózový ovocný cukr (HFC) ve zpracovaných potravinách. To je to, co bych klasifikoval jako cukr – ten, který je návykový. Pokud se vám podaří snížit příjem cukru na 25 g denně na pár měsíců bez dalšího přidaného cukru, mozek ho přestane vyžadovat. To je to, co dělá naši dietu tak úspěšnou.
Jaké jsou nejvhodnější svačinky?
Ořechy, sušené maso, sýr, kokos. Osobně miluji kokosové lupínky. A také plnotučný jogurt.
Jak často bychom měli jíst?
To záleží na tom, jak špatně na tom jste, co se týče zdraví a váhy. Jsem diabetik, takže podle mého názoru čím méně, tím lépe. Mám velkou snídani, odpoledne jednu či dvě malé svačiny a v sedm večer večeřím.
Doplnění: Přísně vzato, nízkosacharidové dietě Tima Noakse s vysokým obsahem tuku (LCHF) není správné nazývat Bantingova dieta. Zmíněný William Banting byl silně obézním, skomírajícím hrobařem, který jedl nízkosacharidovou stravu na radu Dr. Williama Harveyho v roce 1862. Banting díky ní zhubl a cítil se skvěle. Harvey o tom napsal odbornou práci, nicméně pod tlakem kolegů svůj názor změnil a dietu změnil na stravu s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Německý lékař Dr. Wilhelm Epstein jeho myšlenku přivezl do Evropy, kde ji upravil na nízký obsah sacharidů a vysoký obsah tuku poté, co si uvědomil, že klíčem bylo nahrazení sacharidů tuky, nikoli bílkovinou, jelikož tuk tiší hlad efektivněji. Je tedy správnější dietu Tima Noakse nazývat Ebsteinovou, případně ketogenní. V JAR už asi jméno Banting zůstane – stalo se z něj populární slovo s vlastními restauracemi, pokrmy a všemožnými výrobky.
I díky tomu někteří lékaři a dietologové skřípají zuby a na Tima Noakse nahlížejí jako na dalšího „doktora smrt“. Prezidentka Asociace pro diabetiky v JAR Claire Julsing Strydom oznámila, že Noakes bude předvolám před komisi za to, že jedné kojící matce na Twitteru doporučil LCHF stravu, tedy maso a zeleninu. Komise tak připomíná nutriční ekvivalent španělské inkvizice, kdy se ortodoxní establishment snaží potlačit kacířské názory jednou provždy. Zda se jim to podaří, se lze jen dohadovat. Jistější je, že se Bantingova dieta stává globální s tím, jak se vrší důkazy ve prospěch její bezpečnosti a účinnosti pro léčbu inzulínové rezistence a pro snižování tělesné hmotnosti.
Víc než tři roky kárného procesu, čtyřicet hodin výpovědí, přes jedenáct stovek slajdů a šest tisíc stránek dokumentů obětoval světově uznávaný vědec pro obhajobu výživového doporučení. Důvod? Nelíbilo se zájmovým skupinám.
Po třech letech procesů byl profesor Noakes kompletně zproštěn obvinění. Zde detailní vysvětlení o co v procesu šlo a jak dopadl.
Ne. Doložená zdravotní prospěšnost nízkosacharidové stravy s vysokým obsahem tuků znamená, že LCHF strava představuje jednu z výživových možností, kterou je třeba sledovat a zkoušet. Že se jedná o stravovací způsob, který může některým jedincům pomoci v prevenci a terapii určitých onemocnění. Otázkou do diskuze a tématem ke sledování je, jestli by LCHF strava, případně strava, která se zkrátka jen liší od současné oficiálními odbornými organizacemi a odborníky prosazované stravy, nebyla pro většinu z nás prospěšnější. Zdá se, že aktuální doporučení nás dovedla k rozmachu nadváhy, cukrovky, nemocí srdce a cév a různých druhů demence, které jsou všechny spojovány s nadbytkem sacharidů. Namísto bezhlavého prosazování jednoho modelu zdravé výživy potřebujeme mnohem větší toleranci k individuálně nastaveným dietám. Aktuální výživová doporučení potřebují řádnou aktualizaci.
Pro zdravou stravu nikdo nepotřebuje encyklopedie výživy, výživové poradce, zavádějící značky potravinářů, jako třeba Vím co jím, ani nejnovější studie. Úplně si vystačíme s jedinou větou: jezte kvalitní základní potraviny a jídla z nich. A pro ty, kteří chtějí podrobnější radu: nepijte soft drinks a nejezte junk food, kam řadím všechna vysoce průmyslově zpracovaná jídla jako třeba jsou i přeslazené snídaňové cereálie, margaríny anebo uzeniny z mouky a sóji.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Mám dotaz. Všude se uvádí, jak je dobrý kokosový olej. Je nějaký rozdíl mezi konzumací oleje nebo přímo strouhaného kokosu? Zřejmě v množství sacharidů, ale v mém případě nejde o hubnutí. Je mi stokrát milejší si dát kokos, než si pochutnat na dvou lžících tuku. Přecejen jsem ještě normální člověk a nemlsám máslo nebo olej.
Dobrý den, kokosový tuk je čistý tuk, zatímco kokos obsahuje i malé množství sacharidů a bílkovin.
Zajimal by me prakticky priklad jidelnicku
Margit, jak se díváte na ten kokosový tuk ve srovnání např. s olivovým, slunečnicovým olejem či dalšími rostlinnými oleji (sezamový, dýňový apod.), a ve srovnání s živočišnými tuky – sádlo, máslo? Ke kokosovému oleji jsem četla články o tom, že vlastně není o moc lepší než palmový tuk, pak zase doporučení k jeho konzumaci (já kokosák používám jako kosmetiku, v kuchyni zatím ne)… A jak se dívat na kokosový tuk nebo např. avokádo (které mám mimochodem moc ráda) z pohledu preferování lokálních potravin? Máme v našich zeměpisných šířkách něco, co je kvalitativně srovnatelné s avokádem?
Dobrý den, právě intenzivně s profíky z Globopolu pracuji na přípravě edukačního webu Cukr Pod Kontrolou, který bude předávat praktická doporučení pro běžně se stravující i nemocné, a to včetně sezónního jídelníčku a receptů. Po prázdninách by mělo být hotovo, mezitím doporučuji třeba skvělý zahraniční web: https://www.dietdoctor.com anebo skvělou českou kuchařku Cukrfree od Janiny Černé: https://www.kosmas.cz/knihy/222526/cukrfree/?gclid=CO3c6qvex9QCFWUz0wodP6gMiA.
Margit
Dobrý den, kokosový tuk moc doporučuji do kuchyně i kosmetiky, určitě více než vysoce zpracované rostlinné oleje. Taky jsem zastáncem upřednostňovat lokální zdroje, ale proti doplňkové konzumaci kávy, avokáda nebo kokosu nic nemám. Zde vysvětluji detailněji: http://www.margit.cz/mazani-a-smazeni/.
Margit
Výživě rozumím jen omezeně, zato se dost vyznám v alergii na BKM a soudím-li kvalitu článku perspektivou toho, čemu rozumím sama, tak slabé. A to přitom dostatek kvalitních tuků (u mě především přes zimu) a omezení sacharidů jsou zásady mého stravování.
Ano! Jsem na ketogenní „dietě“ (spíše životní styl) již 5 měsíců a zdravotní benefity jsou evidentní. Držím se pod 20g sacharidů denně, 50g bílkovin a 200g tuku. Mléčné výrobky sporadicky, spíše ne, důležité je omezit i kofen (dávám se tak 1-2 kávy za týden). Na tento životní styl mne oklikou přivedlo video s Dr. Jasonem Fungem na vašem FB, takže díky, Margit!
Já bych těmto šarlatánům nevěřil. Jeden tvrdí to, druhý pravý opak. Normální je jíst pestrou stravu, nepřežírat se a nepřehánět to s chlastem a nekouřit. Jinak ale z vlastní zkušenosti vím, že konkrétně mi vadí spíš sladké než tučné. Tedy stran udržení váhy.
Jinak za deset let bude zase všechno opačně. Tím jsem si jist. Pamatuji toho už opravdu hodně, abych nenaletěl na špek kdejakému dietologovi. NAvíc máme každý jiný metabolismus a co dělá dobře jednomu, dělá blbě druhému a opačně. Takže opatrně s důvěrou těmto hlásačům diet.
Neutrpí vysokou dávkou tuku napr. žlčník alebo pankreas?
Dobrý den, moc by mě zajímal Váš názor na knihu Tuk – velké překvapení, která se částečně touto problematikou také zabývá. Hlavně se ale zaměřuje na to, jak marketing a zájmové skupiny dokáží ovlivnit veřejné i odborné mínění ve stravování. A také bych se velice rád zeptal ještě na jednu věc. Myslíte si, že teď už se přišlo na to správné řešení a že to co se teď doporučuje, někdo za pár let nevyvrátí? Díky, Tom
Dobrý den, Tome, LCHF je jedna z možností, pro mě hlavně jako terapeutická strava pro nemocné s obezitou, cukrovkou a metabolickým syndromem. Určitě to není jediná zdravá možnost pro všechny. Takto si myslím, že fungovat zůstane, a co se týká obecných výživových doporučení, tak jako jediné všeobecně platné je pro mě upřednostňování základních kvalitních potravin a jídel z nich. Uvedenou knihu neznám. Margit
Dobrý den, ne, u zdravých lidí se to nepotvrzuje.
Je možné nějak otestovat/ověřit inzulinovou intoleranci, zda ji člověk má? (nejedná se o diabetika) Kdo to provádí a jak?
Dobrý den, paní Margit,
LCHF dodržuji krátce, zatím jen 10 dní, ale zatím cítím neustále nafouklé břicho. Co mohu dělat špatně? Nebo je to běžný jev a časem ustoupí?
Dobrý den, určitě konzumuje většina z nás nadbytek sacharidů, ale v některých případech jsou kvalitní sacharidy nenahraditelné a musím se jich zastat. Pokud si dám k snídani třeba jáhlovou kaši, tak ani po 4 hodinách jízdy na kole nebo namáhavé práci v lese necítím hlad. Když naši předkové pracovali celý den na poli, tak nepotřebovali problém sacharidů vůbec řešit. Zajímalo by mě, zda by takový konzument nízkosacharidové diety vydržel celodenní fyzickou práci nebo náročnou vysokohorskou túru. Dost o tom pochybuji. Já osobně ne.
Dobrý den,zajímala by mě nejaká studie o změně hormonálního fungování těla při tomto typu stravování.Dočetla jsem se,že ženám v produktivním věku není doporučována tato strava kvůli narušení menstruačního cyklu.Něco bližšího k tomu?
Dobrý den, přímo inzulinová rezistence se jako parametr nestanovuje. Základem vyšetření pro vyhodnocení rizik cukrovky budou běžně prováděné testy, domluvte se s vaším lékařem. Margit
Dobrý den, mohu jen odhadovat, jestli to pro vaše trávicí enzymy není příliš rychlá změna, a doporučit důkladnější kousání, anebo dokonce zpomalení v zavádění změn. Margit
Dobrý den, obecně mají tuky a bílkoviny mnohem větší sytivost než sacharidy. Na LCHF stravě jsou už i mnozí sportovci a právě proto, že jim tato strava více vyhovuje. Margit
Dobrý den, přiznám, že tuto informaci jsem v podobě studie nezachytila, jestli máte, pošlete prosím odkaz. Děkuji. Margit
Dobrý den Margit, léčím se roky s vysokým choresterolem (dědictví po otci, který má i diabetes tapu 2, mě se zatím vyhýbá-je mi 50 let) . Po mnoha letech jsem přestala brát statiny a neustále studuji, jak mít svůj choresterol pod kontrolou. Zajímá mne velice váš názor, zda i já se můžu řídit novými pozatky o tuku a stravováním s tím spojené….
Děkuji předem za vaší odpověď.
Moc vás zdravím z Liberce Kamila K.
Dobrý den, Kamilo, určitě můžete zkusit upravit stravu směrem k zásadnímu omezení sacharidů až LCHF, ale to pouze ve spolupráci s vaším lékařem, který by stav sledoval a popřípadě i upravoval léky. Margit
Pěkný večer, už delší dobu sleduji Tuto problematiku a Vaše články k ní a dumám nad tím, co si z toho vzít. Vpodstatě celá rodina „jedeme“ instinktivně podle Vašeho talíře, s tím že manžel a synové více taků a masa, já to maso tak nemusím. Zeleniny všichno hodně. Nikdo se s ničím neléčí, k lékaři tak snad na prevenci. Je potřeba tohle nějak měnit? Připadá mi to spíše jako strava pro ty nešťastníky, kteří se už na „běžné“ stravě pokazili. Pokud nemáme žádné potíže, proč by najednou jáhlová nebo pohanková kaše k snídani nebo domácí kváskový chleba měly být problém. Pokud vím (a to vím, dost jsem se tomu věnovala), naši předci na takových věcech běžně prosperovali. Mám najednou vyhodit mlýnek a vločkovač a přemlouvat se k vyšší spotřebě něčeho, co mi nechutná a taky je to násobně dražší než jiné základní potraviny (maso z volného chovu versus luštěniny a obiloviny). Pro pořádek dodávám, že věci jako „snídaňové cereálie“ nebo musli tyčky ze „zdravých výživ“ jsme nikdy nejedli.
Dobrý den, v takovémto případě není potřeba nic měnit. Zde popisovaná strava je terapeutická, která, zdá se, bude prospívat mnoha dnes nemocným s obezitou, cukrovkou, metabolickým syndromem, možná i Alzheimerovou demencí. Jak už jsem vysvětlovala i ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=yfiXDi0vTWc, stále propaguji a doporučuji jíst základní kvalitní potraviny a jídla z nich. Které potraviny si kdo přesně vybereme, záleží na našich chutích a zdravotních potřebách. Margit
Jak dlouho lze na této dietě být, aniž bych ohrozila své zdraví? A co se týče množství konzumovaných sacharidů (a ostatních makroživin), mám se orientovat na procenta, nebo na gramy?
Děkuji ♥
Dobrý den, na LCHF stravě lze žít i desítky let, nejlepším příkladem je asi Dr. Bernstein. Na webu najdete jeho knihy i videa, zde krátký příklad: https://healthunlocked.com/diabetesindia/posts/131178959/dr-richard-bernstein-benefits-of-low-carb-high-fat-diet-for-diabetics.
Margit
Dobrý den, chci se zeptat jestli bych se mohla takto stravovat. Mám od 35 let vysoký cholesterol. Nyní je mi 51. V lednu jsem měla žlučníkovou koliku a byly zjištěny žlučníkové kaménky. Jinak žlučník nezánětlivý. Léčím se průběžně přírodně, více způsoby. Ořechy, semínka a třeba i produkty Raw od Life Food, mi nedělají žádný problém. Jen při vaření používám méně tuku, mám trochu obavy. Na kontrolním sonu jsem zatím nebyla. Moc děkuji za odpověď :-)
Dobrý den, musím přiznat, že si nejsem jistá a vyzkoušení bych doporučila pouze v případě, kdy se domluvíte s vaším lékařem a ten bude stav sledovat. Margit
Dobrý den, na stravu LCHF jsem se v průbehu 2 let snažila najet několikrát, teoreticky mám nastudováno, co se dá, včetně členství na stránkách dietdoctor.com a dalších, i přesto, že jsem vždy zařadila velké množst í zdravých tuků, nikdy se mi nepodařilo vydržet déle, jak 3-4 dny (mám závislost na sladkém) i přesto, že většina lidí tvrdí, že chuť na sladké jim zmizela téměř okamžitě, i když celý život byli na cukru závislí.
Dobrý den, pokud vím, tak většina jedlíků LCHF uvádí, že prvních pár týdnů je obtížných, často právě pro chutě na sladké. To, co přichází rychleji, je nasycenost. Margit
Dobrý den, moje vlastní zkušenost s LCHF:
Prediabetes (měsíční průměr na lačno 6,0, HbA1c 4,8%), po 6 měsících LCHF (průměrná konzumace sacharidů asi 50g/den, tuky asi 100g/den – převážně nenasycené, tj. rybí maso, ořechy, apod., bílkoviny 70g/den) glykémie na lačno 5,6, HbA1c 40%), podstatné zhoršení celkového cholesterolu (z 3,38 na 5,8), LDL přes hranici, HDL na hranici, TAG z 0,68 na 0,98). Téměř každou noc masivní křeče dolních končetin.
Po návratu na původní složení stravy (sacharidy 80 – 100g/den, tuky max. 50g/den, bílkoviny 70g/den) všechny problémy vymizely (bez křečí, cholesterol 3,9, LDL 2,05, HDL 1,8, TAG 0,59). Křeče vymizely již po týdnu zvýšené konzumace sacharidů.
Co se týče hmotnosti před a po LCHF, k žádné významnější změně nedošlo (72,5 kg před LCHF, 71,1 po LCHF).
Dobrý den,
asi už před 20ti lety jsem četla knihu Dr.Kwasniewskeho “ Optimální dieta“. Detailně zde popisuje příčinu nemocí ve vztahu s příjmem potravin.
Podle této diety na jeden g bílkovin musí připadat 2,5g tuku a ne více jak 0,8g sacharidů. Dospělý člověk nepřekračuje 50g bílkovin denně. Myslím, že to je hodně podobné dnešnímu LOW-carb. Kniha mě nadchla v tom, jak je to jednoduché.
Začala jsem se stravovat podle ní. Všichni si klepali na čelo, když viděli jak jím sádlo, jitrnice, tlustý bůček, vejce, máslo. Ale mě bylo lépe a zhubla jsem asi 8kg. Je fakt, že tento typ jídel se dá jíst v zimě, ale přes léto mi chyběli “ letní jídla a zelenina a ovoce“.
Dobrý den,
patří mezi vhodné bílkoviny při LCHF také seitan? Díky!
Dobrý den, spíš ne, bílkovina to je, ale současně i lepek, který LCHF nedoporučuje. Margit
Myslím si, že člověk je ve své přirozenosti fruktivor, tedy plodožravec, tak mi přijde nesmyslné bránit se jedení ovoce. Já osobně si nedovedu představit sníst denně jen jedno jablko, když jsem zvyklá sníst jich třeba 5 naráz jako jedno plnohodnotné jídlo. Ale každý ať si jí, jak mu to vyhovuje.
Dobrý den, vaše čísla jsou skutečně málo pravděpodobná. Je velmi obtížné takto přesně stanovit příjem živin, i nutriční terapeuti s profesionálními nutričními databázemi a programy v kapse často mají potíže přesná čísla zajistit. Ta vaše čísla vychází na příjem 1380 kcal a po snížení tuků na 1130 kcal, tj. dost přísná hypokalorická redukční dieta. A nehubnete. Tato informace anebo tato čísla nesedí.
80–100 gramů sacharidů na den, ke kterým jste se vrátil, je pořád nízkosacharidová strava.
Nepíšete, jestli jste bral/berete/vysazoval nějaké léky. Ten výchozí cholesterol 3,38 je na prediabetes dost nízký – zpravidla mají jen pacienti na statinech. Mírné zakolísání hodnot cholesterolu je navíc normální.
Sledování hmotnosti bez zohlednění poměru svalové hmoty vs. tukové tkáně není vhodné pro vyhodnocování vhodnosti stravy. Margit
Dobrý den,
chtěla bych se jen zeptat….při hledání normálních hodnot glukozy u zdravého člověka ať už na lačno nebo po jídle,nachazím nemalé rozdíly a hlavně: doporučované hodnoty jsou hodnoty žilní nebo kapilární krve?
Uděláte mi v tom prosím jasno? Děkuji.
Dobrý den, omlouvám se, ale dotaz nechápu. Kde nacházíte rozdíly? Doporučuji probrat přímo s vaší lékařkou, která odběry dělá. Margit
Dobrý den Margit, chtěla bych se zeptat zda je výše uvedená nízkosacharidová dieta vhodná pro matky po porodu či pro kojící matky. V současné době jsou právě tyto diety zejména na západě velmi oblíbené hlavně pro rychlou redukci váhpo porodu, což mnohé maminky považují (bohužel) za prioritu č.1. V nedávné době proběhla zpráva o úmrtí jedné maminky která se dostala do metabolického rozvratu po dodržování ketodiety. Je to tedy vhodné, přestože daná žena má obezitu, příp. diabetes? Díky a hezký den.
Pardon, ale tohle je nesmysl. Je to klasický dietní výstřelek, který za rok zase nahradí nějaká jiná „zázračná“ dieta. Ve východní a jihovýchodní Asii lidé konzumují rýži a luštěniny pořád, stejně jako ovoce – tedy samé potraviny zapovězené touto dietou. Naopak jejich tradiční strava postrádá mléčné výrobky a není tak bohatá na maso jako ta naše. A nezdá se mi, že by na tom Asiaté byli zdravotně špatně.
Dobrý den,
ví prosím paní doktorka, nebo někdo z diskutujících, jaký opravdu glykemický index má žitný chléb?
Narazil jsem na internetu na dramaticky rozdílně udávané hodnoty: od 44 až po 89…
Mám na mysli celožitný (tedy bez příměsi pšenice), necelozrnný chléb, vyrobený ze žitného kvásku.
https://aktin.cz/glykemicky-index
http://www.fitweb.cz/clanky/kuchyne/458365-jak-se-stravovat-podle-glykemickeho-indexu
https://domaciposilovna.cz/stravovani/glykemicky-index-potravin-v-praxi
http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/glykemie.pdf
Dobrý den, hned v úvodu píši, že jde o více než 100 let používanou terapeutickou dietu, tedy jistě ne žádný dietní výstřelek. K vlivu LCHF stravy a také cukrů na zdravotní stav prosím prostudujte odkazy a doporučení prof. Noakese. M.
Dobrý den, v době těhotenství a kojení nejsou ideální žádné zásadní změny stravy – tedy mimo zlepšení. Omezení cukrů může jen prospět, ale přechod na restriktivnější režim doporučuji jen ve spolupráci s odborníky či vašim lékařem, který je ochoten stav sledovat. Margit
Dobrý den, omlouvám se, ale sama nemám šanci si GI stanovovat a také mohu jen vycházet z obdobných dat. Margit
Dobrý den, chcete říct, že tato dieta je správná a je to to samé co ketonová dieta? U nás v práci dva po ketonové dietě zhubli, vypadali jako by měli rakovinu. Teď se vrátili k normální stravě a zase se zakulacují. Navíc jsem slyšel, že ketonová dieta není zdravá.
Ještě jednou dobrý den.
Ohledně GI žitného chleba jsem tedy zapátral i v zahraničí a opravdu to není tak jednoznačné, viz např. GLYCEMICINDEX.com: 1url.cz/CtDZa
Zároveň jsem při svém pátrání narazil na zajímavou informaci, jak jednoduše snížit GI u chleba: nechat ho zmrazit a pak ho rozpéct, 13: 1url.cz/7tDZV
Začala jsem se zajímat o ořechy (doteď jsem se jich spíš bála – coby bohatého zdroje tuků) a velmi mě překvapilo, když jsem se např. na obalu ořechů kešu dočetla, že obsahují asi 30 % sacharidů! Podobně mandle – okolo 20 %. Měla jsem za to, že je to „samý tuk.“ Člověk se holt stále učí :-) Také v restauraci se musí člověk mít neustále na pozoru, jídelní lístky neposkytují vždy kompletní informace, kolikrát jsem dostala nějakou sacharidovou přílohu, kterou jsem si neobjednala (např. boeuf bourguignon automaticky dostanete s bramborovou kaší), ale i tady konstatuji, že člověk se holt stále učí :-)
Dobrý den, předávám odpověď přímo od kolegy Honzy Vyjídáka, který se LCHF intenzivně věnuje a pro detailní doporučení k této stravě právě v rámci Globopol.cz připravujeme samostatnou edukační webovou stránku. Prosím o trpělivost, měla by být hotová po prázdninách.
„Neni zrejme, co mate na mysli pod pojmem ‚ketonova dieta‘ – nizkosacharidova strava/LCHF byla loni oficialne doporucena napr. Australskou akademii ved CSIRO na zaklade revize dostupnych studii i jejich vlastnich dlouhodobych studii (CSIRO 2016). Predtim podobne doporuceno zdravotnickymi autoritami take ve Svedsku (2007) a na Islandu, v kontextu tehotenstvi uz se stala soucasti vyzivovych doporuceni i v CR (prevence a lecba tehotenske cukrovky). Neni znamo, ze by LCHF strava zpusobovala, ze lide vypadaji, jako ze maji rakovinu – LCHF neni relevantni jen pro redukci tukove tkane. Vice viz napr. Paoli (2013) a cela rada dalsi autoru.“
K paní Evě: spíše než sacharidů bych se u ořechů obával vysoké hodnoty kalorií, cca 600 – 700 na 100g ořechů, viz předposlední odstavec zde: 1url.cz/xtDSO. Na tomto webu lze zjistit podíl (nejen) sacharidů u většiny potravin.
Dobry den. Chtela bych se zeptat na spravne hodnoty cukru v krvi u zdraveho cloveka na lacno i po jidle. Pri patrani na internetu jsem zjistila, ze doporucovane hodnoty od ruznych lekaru jsou ruzne! Treba jeden uvadi hodnoty na lacno 4-6mml, jiny doporucuje nad 5,6 opakovane jit k diabetologovi na dalsi vysetreni, protoze uz jste ohrozen preddiabetem. Taky nevim jestli jsou to hodnoty zilni nebo kapilarni krve. ( zilni z ambulance, kapilarni pomoci glukometru doma).
Nejsem diabetik, ale moje hodnoty na lacno se pohybovali od 6,5 do 7,3. Merila jsem se dva tydny denne a zacala jsem ze zvedavosti pote co se mi dostali do rukou clanky o LCHF. Prislo mi to tak prirozene a logicke….bez problemu se tak stravuji od 14.6. Merim se dal a posledni tyden moje nejvyssi ranni hodnota cukru je 5,3 mml a po jidle 7.1. a bonus? Minus 3.1 kg a skvely pocit. Rozhodne budu pokracovat a sledovat vase nazory a doporuceni Margit.
Dekuji.
Dobrý den, předávám přímo odpověď diabetoložky MUDr. Hany Krejčí, se kterou spolupracuji v rámci Globopolu: „Hodnota nalačno (tedy alespoň 8 hodin od posledního jídla) je v normě do 5,5 mmol/l. Hodnoty opakovaně 5,6–6,9 jsou prediabetes, hodnoty 7,0 a více jsou už diabetes.
Po jídle a vlastně jakákoli ‚náhodná‘ glykémie (tedy kdykoli během dne, ne nalačno) je do 7,7 mmol/l. Hodnoty 7,8– 11,0 můžou být prediabetes, hodnoty 11,1 a více diabetes.
Přesnější je měření z žilní krve, proto jsou-li tyto hodnoty zachyceny jen na glukometru, je třeba je ověřit laboratorně. Paní gratuluji, protože podle těch měření se posunula z pásma (minimálně) prediabetu do normy.“
Margit
Zajímavý článek o kokosovém oleji: http://www.trxsystem.cz/kokosovy-olej-a-jeho-ucinky/
Mám dotaz, ráda zavařuji a dělám si domácí marmelády.Ale jsem DM 1 typ LADA,aplikuji si INZ 4x denně , jaký je nejlepší prostředek na zavařování marmelád a kompotů.Děkuji
Dobrý den, omlouvám se, ale kompoty a marmelády podle mě vůbec nepatří do jídelníčku diabetika. Margit
Dobry den a kolikrat denne by tedy clovek mel pri tehle strave jist? Staci trikrat? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, stačí i jen 2–3x. Margit
Dobrý den, mohu se zeptat – cvičím dosti intenzivně s vlastní váhou těla minimálně 3x týdně. Mám sportovní postavu a své svalíky miluji, jelikož jsem si je tvrdě vytvořila. Jelikož jsem závislá na cukru, tak mne tato dieta zajímá. Je jistota, že své svaly neztratím, i když sacharidy omezím pod 50g na den?
Mám nadváhu (15 kg), křečové žíly, cholesterol 7,4. a objevila se mi plíseň na nechtech i nohou. Co se mnou? Je pro mne takové stravování přínbosem. Poraďte mi, jak mohu tyto oblasti vylepšit. Děkuji.
Stando, já to celé pochopila tak, že při tomto způsobu stravování nejde o počítání kalorií, ale primárně o přísun relativně neomezeného množství zdravých tuků. Těch ořechů samozřejmě nesním půl kila, ale třeba 30-50 g. Kdybych měla při LCHF počítat kalorie, tak nesním skoro nic, když je jídelníček tvořen převážně tuky.
Jsem na LCHF už cca 6 týdnů a co se týče hmotnosti, nepozoruji naprosto žádnou změnu. Vlastně nepozoruji vůbec žádnou změnu. Cítím se fajn (ale ne lépe než dříve), cukry mi nechybí, ale asi dělám něco špatně, když se nedostavují žádné výsledky… To, co jsem si o této dietě přečetla, mi dává smysl, a asi na tom něco je, když při tom neomezeném příjmu tuků netloustnu, ale co dělat, abych začala hubnout?
Dobrý den.Vážená paní Slimáková. Moc děkuji za Vaše články i další aktivity, kterých si velmi vážím. Mám krátký dotaz.
Nízkosacharidová strava nám vyhovuje, jen hledám tu hranici kolik sacharidů je ještě OK aby se strava dala nazvat nízkosachar. Aby jsme nejedli moc tuků a k tomu hodně sacharidů, což by bylo špatně.Jsme zdraví, máme jen domácí maso, domácí vejce, škvaříme si sádlo, polotovary vůbec nekupujeme, občas si uděláme doma šunku, hodně zeleniny, i ze zahrady, ořechy, luštěniny atd.
Je v pořádku zhruba 80-100 gr.sacharidů za den, a to ve formě ovoce, příloh ,luštěnin atd?
Čistý cukr máme tak 1x 10 dní /zmrzlina ,buchta atd./
Děkuji
Vyležíková
Dobrý den, svaly se na LCHF neztrácejí, i když jisté záruky v biologii dávat snad ani nelze. Margit
Dobrý den, ano, určitě stojí za to pár měsíců vyzkoušet. Právě intenzivně v rámci Globopolu pracujeme na přípravě webové stránky s praktickými doporučeními, jak tuto stravu zvládat. Web bude hotov v září. Margit
Dobrý den, doporučuji pročíst další odkazy, weby a doporučení specialistů na LCHF. Sama k ní připravuji novou webovou stránku, prosím o trpělivost. Margit
Dobrý den, za nejméně striktní nízkosacharidovou stravu se považuje právě strava pod 100g sacharidů za den. Doporučuji takto pár měsíců zkoušet a poté individuálně vyhodnotit, jak vám prospívá. Margit
Dobry den, mam dotaz ohledne LCHF v souvislosti s Crohnovou chorobou. Zkousela jsem Paleo ale orisky mi pravdepodobne privodily dalsi zanet. Ted jim spise sacharidy. Rano jahlova kase, obed rizoto losos, vecere vychladle brambory kvuli rezistentnimu skrobu. Jim spis zakladni potraviny. Zpracovanym prumyslem se vyhybam. Ptam se jak tato dieta dokaze ovlivnit autoimunitni choroby? Dekuji
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o vynechácání příloh (rýže, brambory, jáhly,…).
Jím 3 krát denně- největším jídlem je snídaně, zeleninu si dopřávám v každém jídle ( hlavně lisotovu zeleninu), jím hodně kvalitních tuků (oříšky, ryby, avokádo) a dostatek bílkovin. Upravila jem si svůj talíř dle svého- více zeleniny na ukor příloh. Jako sacharidy jím pouze z ovoce, zeleniny, oříšků a občas si dopřeji vločky. Dalo by se říct skoro paleo.
Myslíte, že neškodím svému tělu? Já si upřímně myslím, že i tak má mé tělo sacharidů až až- z ovoce, zeleniny a ořechů. Jinak tohle stravování a pohyb dodržuji 3 měsíce a z 62 kg mám už 55 a cítím se skvěle. Nejím žádné zpracované potraviny a má pleť se neuvěřitelně zlepšila. Děkuji, že jsem Vs objevila. Počítání kalorií není nic pro mě. Hezký den a
Děkuji za odpověď
Dobrý den, téma autoimunitních nemocí vysvětluji zde: http://www.margit.cz/autoimunitni-onemocneni/
Margit
Shoda podmětu s přísudkem:
neuvěřitelně zdravý –> neuvěřitelně zdraví
Děkuji za upozornění, jen se mi nedaří najít, kde ta chyba je. Margit
Dobrý den,
Teprve nedávno jsem objevila vaše stránky a začala vstřebávat informace. Od letošního dubna jsem výrazně omezila příjem sacharidů ve stravě a na víceméně na základě vašich článků a videi – celkově přehodnotila a změnila skladbu stravy – přestala jsem se bát tuků. Je mi skvěle, odezněly zažívací potíže, zhubla jsem, mám víc energie a nehoní mě mlsná. Chtěla bych vám tímto poděkovat.
Hledala jsem na vašich stránkách nějaká doporučení nebo nformace ohledně stravy sportujících dětí a nenašla. Po dnešní absolvované přednášce o „zdravé stravě “ ,kterou pořádal basketbalový mládežnický klub (a která mě dost zklamala) jsem se opět vrhla na vyhledávání potřebných informací a opět neúspěšně. Mohla bych vás poprosit o navedení, případně na odkaz týkající se složení a množství stravy pro sportující děti?
Přeji hezký den
Radka,Pardubice
Dobrý den Radko, pro stravu pro sportující mám připravené video, které do konce roku zveřejním. Obecně doporučuji stejně zdravou výživu, jako pro ostatní, jen v nožství a případně s úpravou poměrů živin potřebnými pro výkon… Ideálně, když není třeba užívat neustále doplňky – ani speciální sportovní komerční přípravky, protože to už pak podle mě není moc zdraví sport. Margit
Dobrý den,
dnes vyšel tento rozhovor https://goo.gl/aLaEWy s českým vědcem a lékařem, který považuje kokosový olej za zdraví škodlivý a obhajuje dnešní margaríny, tedy má názory opačné než Vy. Zajímá mě, proč se doporučení odborníků tolik liší? Jak se máme rozhodovat a orientovat mezi rozdílnými názory, pokud se chceme zdravě stravovat? Děkuji.
Dobrý den, zde je moje detailní vyjádření včetně vysvětlení vyjádření AHA na které se pan doktor odvolává: http://blog.aktualne.cz/blogy/margit-slimakova.php?itemid=29465
Zde detailní odborné vyjádření s desítkami studií: https://www.globopol.cz/pdf.php?x=1
Margit
Zkoušela jsem podobnou paleo dietu. Cítila jsem se dobře, cukr jsem nijak nepostrádala, dokonce jsem i jedla zdravěji. Normálně při konzumaci sacharidů vůbec nepotřebuji jíst ovoce ani zeleninu, nemám na ně chuť. Při paleo diete a vynechání sacharidů naopak jsem pociťovala velkou potřebu jíst zeleninu a ovoce, takže mi to vyhovovalo. Nicméně mi vadilo, že při nízkosacharidové dietě dochází k nepříjemnému efektu a sice nepříjemnému dechu. Jistě, vím, dá se žvýkat hřebíček apod., ale tento problém mi velmi vadil. Dá se tomu nějak zamezit? Děkuji za informaci.
Dobrý den, řešení se nabízí více, ale je třeba zkoušet. Sama bych doporučila více fermentovaných potravin do jídelníčku a možná zkusit i pár týdnů zelené potraviny. Zde je detailnější popis možností: http://thepaleodiet.com/bad-breath-body-odor-paleo-fix-turn-stink/
Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné mít nastavená makra např. 110g tuku, 140g bílkovin a 180g sacharidů? Chtěla bych se zeptat, jestli mi takové množství tuku v kombinaci se sacharidy muže nějak uškodit. Procentuálně se uvádí asi 35% z celkového příjmu, pokud tedy nejedete LCHF, jestli tomu dobře rozumím. Je pro mne obtížné sníst 140 a více g tuku, proto se ptám na tuhle variantu:)) předem děkuji
Dobrý den, neexistuje jasná jednoznačná správná strava, jen třeba zkoušet, vždy závisí i na dosavadní výřivě – tedy jakou změnu děláte a na zdravotním stavu. Zcela obecně by LC mělo být něco mezi 30 – 100 g sacharidů na den. Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nízkosacharidová dieta dobrá na přemnožené kvasinky v těle? A je vůbec vhodná pro lidi s podváhou ( 45kg 168cm)? Cukr jako takový nejím, ani moc sladkého ovoce. Předem děkuji za reakci
Dobrý den, pro terapii kvasinkové infekce je LCHF strava výborná možnost, ale při podváze už ne. Musela byste skutečně moc hlídat dostatečný příjem energie z tuků a v případě hubnutí přestat. Margit
Dobrý den Margit, chtěla bych se zeptat, zda se podařilo rozjet web Cukr Pod Kontrolou, jak jste zde avizovala. Děkuji za informaci.
ano, asi za hodinu jej začnu propagovat, m.
Tak při takové stravě si žlučník a slinivka musejí pískat… Já bych skončila v nemocnici co by dup…a jestli takhle jedli naší předkové.. No tak ti moji rozhodně ne…na to jsem se ptala….není nad pestrou stravu a trochu u toho jídla přemýšlet.
Každý extrémismus je špatný a tento výživových směr je děsivý…..jak může za nějakou dobu vypadat žlučník a slinivka na to nechci pomyslet….a takové nesmysly, že se takhle stravovali naši předci …..no tak jsem se byla zeptat babičky a dědy a ti se rozhodně v másle a smetaně nekoupali….máslo, smetana, špek byly velice vzácné komodity jen tak na ovonění jídla…..hlavně je jedly brambory a chleba občas kaše a to mí předci měli vždy statek, ale co se vypěstovalo se z větší části prodalo…..já sama jsem pro zdravou stravu, ale rozumnou stravu …přestávám to všechno chápat.
Dobrý den, toto je především terapeutická strava reagující na dnes převládající potíže související s inzulinovou rezistencí a následně uvedenými nemocemi. Margit
Dobrý den, přidám svoji zkušenost. Na keto „dietě“ jsem byla 10 měsíců – kvůli hubnutí. Za těch 10 měsíců jsem zhubla 28 kg – bez hladovění, upravila jsem cholesterol do normálních hodnot, ale hlavně – nikdy v životě jsem neměla tolik energie (doslova návaly energie) jako po tuto dobu. Začala jsem aktivně sportovat, celá jsem se tak nějak nastartovala. Z ketózy mne „vyhodila“ až coca-cola, kterou jsem vypila v Egyptě na dovolené (potkala jsem se s faraónovou pomstou a vodu jsem nemohla ani vidět). Potom jsem se do ketózy už nevracela. Dnes po dvou letech se stále stravuji dost nízkosacharidově, váhu držím, cholesterol držím, ale ta energie je pryč – zvažuji znovu ketózu, ale ten jídelníček je fakt strašně omezený a dneska už by mi chyběla zelenina.
Už několik měsíců na LCHF a hlavně ketoze velmi , ale velmi zdravotně i mentálně prosperuji. Měla jsem už jednoroční zkušenost před pár lety, ale neuměla jsem s nízkosacharidovou dietou ketozou zacházet tak dobře jako teď. Své poznatky chci jako člověk s autoimunit. nemocí, bývalý vegan a rawfood, který je v kontaktu se spoustou lidí s metabolickými poruchami a nemocemi různého typu, jako farmaceut.laborant, výživář a hlavně celoživotní experimentátor s tělem i duchem. Tato zdánlivě protiproudová a u nás i ve světě stále kontroverzní terapie, vyvolávající spoustu emocí (uvnitř nás samých a hlavně okolo nás i v odborných kruzích…), podle mne přináší opravdovou revoluci a úlevu u spousty chorob a bolestí, které vysokosacharidové stravování jakéhokoliv směru s sebou přináší … a jde hlavně velmi zajímavý a efektivní způsob jejich léčby (vzmáhající se obezita, rakovina, cukrovka, autoimunitní choroby, zánětlivé procesy, psychiatrické nemoci a ´j). Velmi mne těší podpora světových odborníků a výzkumníků v této oblast, kde se to rok od roku hemží novými souvislostmi a výzkumy. Přibývají tisíce ketonových nadšenců a jejich letitá praxe a většinou uzdravení nebo zlepšení zdravotního stavu jsou jejich motivací i odkazem. Stejně jako u mne. Je to součást mého puzzle… teď a určitě o tom hodlám podat zprávu i po dalších měsících…
Já jsem na LCHF asi tři měsíce. Moc jsem nezhubla (asi 4 kg, ale nevíc čeho), ale zaznamenala jsem obrovský rozdíl v zasycenosti. Dřív jsem měla každou chvíli hlad, i pozdě večer nebo v noci. Teď jím třikrát denně, naposledy v 18:00 večer. Takže jsem nadšená, protože mi to dost zjednodušilo život.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli má LCHF nějaký pozitivní vliv na psychiku a psychická onemocnění jako je deprese. Děkuju!!
Dobrý den, ano i zprávy o zlepšení psychiky se už objevují, Margit
Dobrý den Margit,mám rád ve všem jasno tak se chci zeptat.Jaký je v mém případě optimální denní příjem:kalorii,bílkovin,sacharidu a tuků když chci zhubnout 15 kg.Jsem zdravý,momentálně nesportují,věk 42 let,výška 180 cm,váha 80 kg.Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, omlouvám se, ale toto je přesně způsob výživy, který nedoporučuji. Zdravě jíst jde i bez počítání čehokoliv, myslím, že je to prospěšnější a příjemnější. Na druhé straně jsou zde výživáři, kteří čísla staví nade vše a nemělo by být problém takovéto najít. Margit
Předem děkují za odpověď.Jestli to dobře z Vašeho komentáře chápu správně, nemám se stresovat čísly a radějí se řídit doporučeními z výše uvedeného članku.Ještě prosím o vysvětlení,jaký je rozdíl mezi LCHF a Ketodietou kromě toho že u Ketodiety přijímate skoro výhradně instantní stravu?Děkuji za odpověď,hezký zbytek dne.
Dobrý den, ano nedoporučuji se stresovat počítáním ani slepě dodržovat jakákoliv přesná doporučení. Mnohem lepší je sám zkoušet, co vám sedí, řídit se vlastními výsledky. LCHF je především strava s omezením sacharidů a v jejím rámci i velké individuální rozdíly. Keto strava je také nízkosacharidová strava, kdy organismus spaluje ketolátky a k tomu dochází, když jsou sacharidy na nejnižší možné hranici, ale i to je opět individuální.
Keto dieta z instantních potravin je jen marketingový produkt, který nikomu nedoporučuji. Margit
Dobrý den pani doktorko.Jsem vegetarian a upřednostňují mléčné výrobky (jogurt,sýr,zakysaná smetana atd.).V článku jsem se dočetl JEN OMEZENĚ.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v textu se jen popisuje určitý stravovací způsob, který však není jediný správný ani nejlepší pro úplně všechny, Margit
Mozek dokáže získávat energii pouze z glukózy, proto jsou ve výživě důležité cukry.
http://edu.techmania.cz/cs/veda-v-pozadi/888
Dobrý den, glukóza není esenciální živina, naše tělo si ji tvoří v procese nazývaném glukoneogeneze a alternativním paliven pro mozkové buňky jsou ketolátky, zdroje, které téma vysvětlují není problém najít, jako třeba zde: https://www.audible.com/pd/Bios-Memoirs/Total-Recall-Audiobook/B009GLC5ES
https://ketosource.co.uk/exogenous-ketones-how-they-work/
https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-ketogenic-diet-brain
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK209323/
https://www.marksdailyapple.com/the-fat-burning-brain-what-are-the-cognitive-effects-of-ketosis/
https://www.perfectketo.com/ketosis-brain-trauma/
Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je i u této diety LCHF doporučováno nejíst na večer, aby šla váha dolů. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nezbytné to neni, spíš se doporučuje omezit počet denních jídel a zkusit občas zařadit přerušované hladovění, tj. vynechat snídani nebo večeři a tak zvýšit počet hodin, kdy se se spánkem není. Margit
Dobrý den, můj švagr již deset let dodržuje tento druh stravování. Klesl mu cholesterol a cukrovka téměř zmizela. Má 63 let, vypadá na padesát. Nesportuje, přesto je štíhlý.
Cítí se výborně. Chci také začít. Vlastně už tak měsíc zkouším. Celý život zkouším různé diety, vše je na nic. Jen tápu ve výběru potravin. Ryby, ořechy, avokádo, kokosový olej chápu. Ale kolik tedy masa? Aneb jinak, je alternativa masa při tomto způsobu stravování? Mám to totiž zase trochu složitější, miluji zvířata, tak mám psychický blok. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nízkosacharidová – vysoce tuková strava jde i ve vegetariánské verzi, ale je to mnohem obtížnější. Pro detailnější informace k LCHF doporučuji web: http://www.cukrpodkontrolou.cz
Margit
Dobry den, poprosila bych Vas o radu. Drzim tuto dietu 14 dni. Prvni tyden sla vaha dolu o cca 2kg a druhy tyden zustala vaha stejna. Stravu drzim striktne. Male porce, zhuba 3x denne. Merim si ketony v moci a to je take v poradku. Jde mi primarne o snizeni vahy. Vubec nevim, proc se to zastavilo. Nepomohlo by napriklad udelat si cheat day? Takovy restart? Nebo jak na to? Moc dekuju za radu. S pozdravem, Andrea
Dobrý den Andreo,
takto v rámci komentáře mohu jen odhadovat, výkyvy v hmotosti mohou být dány třeba i jen fází ženského cyklu, doporučuji zkusit pokračovat, Margit
Dobrý den Margit, chtěla bych poprosit o Váš pohled na kokosový tuk obecně. Může zvyšovat hodnoty LDL cholesterolu? Jím myslím dost zdravě (žádné průmyslově zpracované potraviny, vařím jen doma, převaha zeleniny a ovoce, velké omezení cukru – jen co upeču doma, i toho nesním moc, maso minimálně, tučné vůbec, nadváha není), přesto podle posledního krevního rozboru mám poměrně vysokou hladinu LDL (4,24), všechno ostatní je prý výborné (HDL je 2,04). Léky mi naštěstí lékař nenutí. Jediné, co mě napadá, že by mohl být ve stravě problém, že jím ve větším množství kokos v různých úpravách – dělám si doma kokosové mléko, kokosové tyčinky, používám kokosový olej. Mléko jsem proto už nahradila mandlovým, kokos hodně omezím, ale stejně by mě zajímalo, jestli může kokosový tuk zvyšovat hladinu LDL cholesterolu. Co jsem přečetla, tak názory jsou velmi protichůdné (např. brožurka od lékaře považuje kokosový tuk za nevhodný). Může to být případně i individuální záležitost? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ke kokosovému tuku jsem opakovaně posílala odkazy na odborná vyjádření přes svůj Facebook a následně ve Zdravých zprávách. Opakovaně vychází pozitivně i když individuálně možnou nesnášenlivost anebo negativní působení nemohu vyloučit. Vyzkoušení omezení je dobrá cesta. Margit
Dobrý den, děkuji za přínosné iformace. Jsem na dietě pár dní a musím říct že to zatím není tak hrozné. Hodně se píše co se nesmí a naopak má. Nicméně všude je že mezi 20g až 50g sacharidů se může. Ale nikde sem se nedočetl které to můžou být? Chápu že rafinovaný cukr je blbost, ale můžu si dát třeba jednu bramboru denně? Hrst rýže?
Dobrý den, detailní seznamy vhodných a méně vhodných potravin u nízkosacharidové sravy najdete na webu: http://www.cukrpodkontrolou.cz
Margit
Dobrý den, děkuji za spoustu informací. Já jsem na LCHF stravu přešla před 10 dny kvůli nálezu polycystických ovarií. Chuť na sladké přešla hned, ale nedaří se mi držet odstupy mezi jídly – i po najezení dosyta mám do 2 hodin velký hlad – jím tak častěji než dřív. Nevíte prosím, co by to mohlo zlepšit?
Dobrý den, deset dnů je krátká doba pro vyhodnocování vlivu LCHF, může jít jen o návykový pocit potřeby častějšího jídla, prosím zkuste pokračovat, Margit
Dobry den prosim vas ma 35 let 172cm a 108 kg chtela bych 30 kg dat dolu d prosince sem vypustila pecivo mouku pij jen vodu jim zeleninu maso syr semtam jogurt atd a chleb si pecu sama otrubovy vaha ale furt stoji a i cm co je spatne ?dekuji jsem uz zoufala
Dobrý den, omlouvám se, příčin může být mnoho, ale takto bychjen hádala, zkuste konzultovat s nějakým odborníkem nebo i vašim lékařem. Margit
Dobrý den,
již 2 měsíce se striktně vyhýbám rafinovanému cukru a sirupům. Jím však stále obiloviny, luštěniny a pečivo jako dříve (osobně nepovažuji za zdravé je nejíst). Jím více tučně, především ve spotřebě smetany a para ořechů. Zcela výjimečně jim 90% čokoládu nebo sušené ovoce či pár kapek medu. Čili nejsem striktní, jen se snažím maximálně vyhýbat cukru. Zhubla jsem 5kg a již nehubnu (což je škoda, ale netrvám na tom). PŘEDEVŠÍM se ale cítím výborně – mám více energie, nehoní mě chutě – jím jen tehdy, když mám hlad. Moc se mi to takto líbí. Mám ale trochu obavu, zda po delší době nemůžu svému tělu uškodit – jím totiž více tuků, ale sacharidy (jak je popsáno výše) rozhodně nejsou na nízké úrovni. Mohlo by to dle Vašeho názoru mít neblahý vliv na cévy, tepny, slinivku, žlučník…? Ráda bych takto jedla dál, cítím se skvěle, striktnější asi být ani nezvládnu. Jen mám tu obavu. Žádné zdravotní omezení nemám. Děkuji
Dobrý den, nízkosacharidová strava, tj. asi pod 130g sacharidů na děn, kdy jinak jíte zdravě, včetně přirozených tuků z ořechů nebo smetany, nemáte zdravotní potíže a udržujete si zdravou hmotnost by měla být naprosto v pořádku, Margit
Dobrý den, paní doktorko, předem bych Vám chtěla poděkovat za pěkný a přínosný web, velmi ráda si čtu Vaše články, protože mi Vaše názory v tomto bláznivém světě, kde se „pravda“ o správné výživě střídá rychleji než aprílové počasí, připadají rozumné a umírněné. Již pár let se stravuji vegetariánsky. Přes rok jsem vyzkoušela i čistě rostlinnou stravu, ale u té jsem bohužel narazila na několik negativ a proto se opět vrátila k vegetariánství. Prakticky celý život se potýkám s nadváhou v rozmezí 3-8 kil. V dětství jsem byla pecivál a sport mi až do mých 26 let nic neříkal. V současné době již pár let pravidelně 3x až 5x týdně navštěvuji fitness, běhám, cvičím jógu atd. V současné době mám 37,7 % svalové hmoty, což je na ženu poměrně hodně, přesto se mi stále dlouhodobě nedaří shodit pár kilo tuku, který mě (především v ženských problémových partiích) trápí. Vzhledem k tomu, že to objektivně musím přisoudit tomu, že celý život miluji sladkou chuť a tomu, že při různých pokusech o snížení příjmu následně docházelo k přejídání (byť neholduji nezdravím a průmyslovým jídlům přejíst se dá i ovocem, oříšky, datlemi atp.), rozhodla jsem se vyzkoušet LCHF. Bohužel informací o této dietě (kterou vnímám jako terapeutickou a v přísnější formě – max. 50 g sacharidů – jí nemám v plánu dodržovat celoživotně) ve „vegetariánské verzi“ není mnoho. Načerpala jsem dostupné informace (především na cizích webech) a teď jsem se pustila do experimentu. Dle diagnostiky se po pár dnech dostávám do stavu ketózy. Příjem je 100 – 110 g tuků, 80 g bílkovin, 40-50 g sacharidů. Bílkoviny čerpám především z vajec, čerstvých ne příliš slaných sýrů, tvarohu, jogurtů, kefírů atp. Jím, ale také seitan a robi maso, u seitanu jste výše zmiňovala, že není vhodný (je to pšeničná bílkovina – lepek), nicméně já osobně s jeho konzumací nikdy problém neměla. Po několika dnech začala váha klesat, což se mi za poslední rok nepodařilo ať jsem ve fitku dřela sebevíc. Ráda bych rozumně (za několik měsíců) zhubla tak 6-7 kilo a pak postupně přešla třeba na 100 až 120 g sacharidů denně, nechci už se vracet k vysoké konzumaci sacharidů. Moje otázka na Vás je jestli si myslíte, že je to takto v pořádku, především pak to, že konzumaci masa kompenzuji poměrně velkým příjmem vajec a tučných mléčných výrobků? Platí i pro mne, že je to bezpečné z hlediska cholesterolu, žlučníku atd. a nemusím se obávat jojo efektu ? Máte nějaké zkušenosti s tím, zda u této diety nedochází často u pacientů k nějakému „zkratu“ a záchvatovitému přejedení se sacharidy? Zatím se i při relativně hodně nízkém příjmu kalorií cítím dost sytá, zároveň ale chvílemi pociťuji únavu. Moc děkuji za odpověď. Jana
Dobrý den Jano, zkušenosti s nízkosacharidovými jídelníčky jsou zatím velmi individuální, vím o mnoha jednotlivcích, kterým strava dlouhodobě vyhovuje a vůbec neuvažují o žádném návratu. Vyšší konzumace přirozeně tučnějších potravin s omezením sacharidů je bezpečná. Margit
Dobry vecer, pani doktorko, mohla by prosim tato dieta pomoci mamince s revmatoidni artritidou? Napadaji Vas pripadne jina vyzivova doporuceni krome tech Vasich doporucovanych? Dekuji, Petra
Dobrý den Petro, takto v rámci dotazu bez jakýchkoliv znalostí maminku mohu jen odhadovat a doporučit stravu zkusit, omezení sacharidů určitě prospět může a navíc mě napadá doplnit se zásadami stravy při autoimunitních onemocněních. Margit
Dobry den,chtěla bych se vás zeptat,zda bych mohla držet tuhle dietu,když mám dg.471
Chron.myeloproliferativ.nemoc a další různé nemoci? Děkuji Dana Volfová
Dobrý den Dano, upřimně, nevím o žádné studii – vyjádření k LCHF u této diagnózy, ale také mě nenapadá nic, proč by měla být nevhodná. Margit
Všem lidem bych doporučila přečíst knihu „Moučný mozek“ velmi mnoho vysvětluje, jak fungují živiny a hormony včetně cholesterolu, mě pomohla pochopit proč sacharidy (škroby) už ne, nebo jen málo. Knihu napsal neurolog, nejspíš obsahuje podobné infpormace jao kniha Tima Noakese. LCHF strava mi velmi prospívá, je mi 38 a měla jsem nadváhu, teď už se to zpravilo :-) rozhodně bez hladu
Dobry den, na cukru jsem asi zavisly:-). Pravidelne sportuji, problemy s vahou ani s tukem nemam, resp. mam, ale z opacne strany:-). Sacharidy a s tim spojeny i cukr proste beru jako palivo pro svaly pri sportu. Je nutne v mem pripade nahrazovat sacharidy (cukry)? Jestlize ano, cim nahradit, aby nedoslo k poklesu vykonnosti (prevazne ve vytrvalostnim sportu, cca 35-40 hodin mesicne, prevazne aerobni aktivity)? Dekuji.
Dobrý den, jednoduché cukry nikomu neprospívají, ale převedení přo inzitenzivním sportu může být náročnější, doporučuji zkoušet posouvat poměry živin a ze sachraidů směrem k těm komplexnějším. tedy více bílkovin a tuků, méně sacharidů a ty přednostně v přirpzené podobě. Omlouvám se, ale přesněji s ohledem na výkon nemohu na základě takovéto internetové reakce a omezených znalostí, Margit
Dobrý den, v pár článcích jsem narazila na informaci, že pokud jí člověk vysokotučnou stravu, ale množství sacharidů není dostatečně nízké, může právě tato kombinace způsobit ztukovatění jater a další zdravotní potíže. Vypadá to tedy, že pokud chce člověk jíst vysokotučnou stravu, musí si dát na sacharidy opravdu pozor (působilo to tak, že pokud chce člověk jíst tučně, opravdu by neměl ani pečivo a velmi omezovat ovoce a třeba na banán také zapomenout – nemluvím tedy o sladkostech). Může to být pravda? Děkuji
Dobrý den, ano, nejhorší ze všeho je kombinace mnoha cukrů a tuků v jídlech. Zde detailnější vysvětlení: https://www.margit.cz/kalorie-vs-hormony/
Margit
Dobrý den paní doktorko.
Předem děkuji za besudu v Ostravě 7.6.2018,které jsem se zúčastnil.Chci zhubnout tak mě oslovila nízkosacharidová strava a rozhodl se pro tento životní styl.V lednici převažovali:Slanina;Tučný Tvaroh;16% Zakysaná Smetana;Sýry 45%;Vejce;Zelenina (Ledový salát,Rajčata),Ovoce (hlavně Jablka).Po dvou týdnech LCHF jsem zjistil že váha šla o kilo nahoru.Kde dělám chybu?Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, omlouvám se, ale na zákloadě takovéhoto minima informací a v rámci reakce na online dotaz se nemohu zodpovědně vyjadřovat k příčině, Margit
Dobrý den, vy se s LCHF 100% ztotožňujete? Jsem zastáncem přirozené stravy – jíst to, co někde vyrostlo, nebo „má maminku“. Žádné polotovary. A samozřejmě souhlasím, že je dobré trochu omezit pečivo, cukr a tak, ale není zbytečné vynechávat například kukuřici nebo fazole? Nebo taková kaše pouze z nabobtnalé pohanky, banánu a řeckého jogurtu přece také není nic nevhodného, i když to není low carb.
Přísná LCHF je pro mě terapeutická strava, kterou doporučuji při řešení nemocí jako třeba jsou cukrovka anebo metabolický syndrom. Nízkosacharidová strava, kdy se omezuje slazení a sladkosti je pak vhodná pro úplně každého, Margit
Dobrý den paní doktorko
Je nějaká stanovená maximální denní dávka tuku u Nízko sacharid o ve stravy?Děkuji za odpověď.
Kdysi jsem napsal dotaz na Vím co jím, ohledně jimi nedoporučovaného kokosového tuku a doporučovaného např. řepkového oleje. Dostalo se mi odpovědi:
„Veškeré tuky s převahou nasycených mastných kyselin představují prázdné kalorie. Zvyšují příjem energie, aniž by je organismus potřeboval, nasycené mastné kyseliny je schopen si vytvořit sám. Vyšší konzumace nasycených mastných kyselin a nízký příjem polynenasycených naopak zvyšují hodnoty CRP, účinek je tudíž prozánětlivý.“
Dále u omega 6 nevidí problém v jejich množství ve stravě a jejich prozánětlivost je prý mýtus.
Dobrý den, Vím co jím je marketing maskovaný jako značka kvality a matení spotřebitele. Je založena výrobci margarínů a dalších vysoce zpracovaých potravinářských produktů, propaguje tyto produkty a kritizuje přirozené potraviny, deztailní vysvětlení je zde: http://www.mozaikapotravin.cz/2016/07/kdo-to-je-ten-kdo-co-ji-pije.html
Detailní vysvětlení ke zdravotnímu působení nasycených mastných kyselin je zde: https://www.globopol.cz/pdf.php?x=1 Ve shrnutí: „Předpoklady o přínosech snižování příjmu nasycených tuků nemají konzistentní oporu v dostupných datech, a nepodařilo se dosud věrohodně prokázat, že snižuje úmrtnost.“
Margit
Dobrý den paní doktorko.
Můj dotaz zní,existuje nějaká maximální hranice v příjmu tuku za den u Nízkosacharodové stravy.Denně spořádám cca 250g tuku někdy taky více.Děkuji za odpověď,Marek.
Dobrý den Marku,
u LCHF stravy se obvykle přijímá něco mezi 60 – 80 procenty energie z tuků, o gramovém ohraničení nevím. Zásadní je, jak na stravě prospíváte. Rozsáhlé dlouhodobé studie takto se stravujících nemáme, trend se v podstatě znovu dostal do popředí, je hodně individuálních velmi pozitivních zkušeností, ale na všeobecně platná exaktní doporučení málo dat. Margit
Dobrý den paní doktorko.
Moc děkuji za doporučení příjmu tuku.Stále trošku tápu,znamená to že když denně příjmu 9000 kj můžu sníst 540g-720g tuku (60%-80%)?To je hrozně moc,asi mám někde chybu.Vím že čísla a počítání nemáte ráda,ale snad mi odpovíte.Děkuji Marek
Paní doktorko moc omlouvám za hloupý dotaz.Chybíčku jsem objevil,správné hodnoty.Pokud denně příjmů 9000kj,tuky budou 142g-190g což je 60%-80%.Ještě jednou přijměte mojí omluvu,Marek.
Marku, v pohodě, než jsem stačila reagovat jste problém sám vyřešil a to je bezva, Margit
Dobrý den Margit,
LCHF je vynikající v tom že nepotřebují často jíst,někdy nemám potřebu jíst celý den.Rád bych znal Váš názor,zahrávám si se zdravím a být celý den bez jídla je hloupost?Mám se přinutit aspoň něco málo sníst?Děkuji za názor,Marek.
Marku, zásadní je jak se cítíte a prospíváte, občas jde určitě zařadit i celodenní hladovku anebo prospívat i jen na dvou denních jídlech. Margit
Dobrý den, je tenhle druh stravování (NÍZKOSACHARIDOVÁ STRAVA) vhodný pro manžela, který má cukrovku 2. typu, ale je štíhlý? Je to padesátní. Januvia a Glukofáš nemají valné výsledky. Nyní mu doktor zkouší nový – piaglitozone. Hubnutí je u něj spíše na škodu. Má tendence jíst často a v malých dávkách – na doporučení lékaře.
Děkuji moc.
Marcela
Dobrý den Marcelo, přiznávám, že takto v rámci online dotazu nemohu zodpovědně radit. Jako nejideálnější by bylo kdyby jeho diabetolog prostudoval LCHF u cukrovky, třeba podle http://www.cukrpodkontrolou.cz a sám vhodnost u vašeho manžela posoudil. Margit
Zdravím Margit,občas bych rád doplnil jídelníček kouskem kvalitní Slaniny.Tady nastává menší problém,v obchodních řetězcích obsahují většinou cukr (vakuové balené) a jiné přidané látky.U lokálního Řezníka v místě bydliště nemám.Můžete mi poradit jak si tedy vybrat?Děkuji,Marek
Dobrý den Marku, teď jsme v šoku, cukr ani aditiva by mě u slaniny nenapadly. Nic z toho nemohu doporučit. Jedině zkusit hledat možná i v online farmářských obchodech anebo farmy v okolí. Držím pěsti at se povede, Margit
Zdraví Margit,opravdu na obale se Slaninou ve složení figuruje cukr někdy taky pod názvem dektroza což pokud se nepletu je taky druh cukru,potom různé Dusičnany atd.Neberu to jako velkou překážku,prospívám i bez Slaniny a masa celkově,preferují mléčné výrobky.Sice je to těžké,ale snažím se momentálně dostat Sacharidy pod 50g na den,ještě nedávno jsem klidně dokázal sníst i kg Jablíček,teď si dám jedno středně velké co tří dny,v mém případě velká změna.Někdy mě přepadne únava,asi malo jím,někdy se nedostanou ani na svůj Bazální.Mám dost fyzickou práci a k tomu ještě sportují.V pití nebude problém,denně zvládnu přes 4 litry.
Dobrý den, dextrosa skutečně cukr je, starší název glukózy, jen mě vůbec nenapadlo, že by někoho napadlo ji přidávat ke slanině. Únava by při správné stravě být neměla, zkuste přidat bílkovin a tuků anebo se i navrátit k vyššímu příjmu přirozených sacharidů, Margit
Margit děkuji za doporučení.Sacharidy moc navyšovat nechci,raději budu zkoušet vybalancovat Bílkoviny a Tuky.Zatím jsem na LCHF týden a mám nastavené Bílkoviny cca 100g,Tuky cca 160g.Moc děkuji za cenné informace které nám všem poskytujete na této stránce když v něčem plaveme.
Zdravím Margit.Tahle strava mi opravdu vyhovuje.Sice jsem psal o občasné únavě,ale většinou se cítím v úplné psychické pohodě,plný energie ( hlavně v den kdy vůbec nejím),nebál bych se definicí posunout na slovo EUFORIE.Mám rád,přesněji řečeno,měl jsem rád sladká jídla (Nudle s Tvarohem,Šišky s Mákem,Žemlovku atd.).Teď chutě úplně odezněli,což je vynikající.Uzeniny taky nevyhledávám.Vypadá to že jsem objevil nový styl stravování.LCHF je v mém případě skvělá volba.Marej
skvělé, tak to držím pěsti ať takto strava dále prospívá, m.
Dobrý večer Margit.Co je pravdy na tom,pokud přijmu více Bílkovin denně než organizmus dokáže zpracovat může se nadbytek uložit jako Tuk nebo přeměnit na Cukry?Děkuji za odpověď,Marek.
Dobrý den Marku, bíokoviny se mohou použít v procesu glukoneogeneze pro tvorbu glukózy, ale teto se pak spíš použije pro nezbytnou výživu některých buněk, nejedná se tedy o běžný, energeticky významný krok a bezpečná dávka bílkovin má široké rozmezí zhruba mezi 0,6 až 2,6 g/kg tělesné hmotnosti, Margit
Nenašla jsem zde podobný příklad a tak bych se chtěla zeptat, zda tento způsob stravování mohu vyzkoušet i když mi byl před 3 lety vyoperován žlučník a měla jsem díky jemu akutní zánět slinivky. Momentálně jsem celkem bez problémů i když někdy je mi trochu těžko a nejím tolik smaženého a tučného. Bojím se recidivy zánětu slinivky. Ráda bych se ale zbavila sladkého a pečiva, na kterém jsem trochu závislá. Používám hodně kokosový olej i na vaření, ale jinak se tuků bojím. Mám to vyzkoušet?
Dobrý den, vím, že jsou jednotlivci, kteří i bez žlučníku na nízkosacharidové stravě prospívají, ale je třeba individuálně zkoušet a ideálně ve spolupráci s někým, kdo LCHF zvládá anebo vašim lékařem, Margit
Dobrý den Margit.
LCHF stravu mám založenou hlavně na mléčných výrobcích:Smetanovy jogurt,Tučný tvaroh,Polotvrdý sýr Gouda 48%;Eidam 45%;Hermelín atd.,Zakysaná smetana 12%-18%.Údajně mléčné výrobky mohou způsobovat přibírání na váze.Co je na tom pravdy?Nebo je to mýtus?Většinou se stravují jednou někdy dvakrát denně. Znamená to nasoukat do sebe všechno na takzvané posezení z denního příjmu Makroživin (Kalorie,Bílkoviny,Sacharidy,Tuky),které mám nastavené?Moc děkuji za odpověď,Maro.
Dobrý den Maro, je pravda, že bílkoviny také trochu podporují uvolnění inzulinu, a proto někteří řešící nadváhu, vynechávají i mléčné výrobky. Zásadní je, jak sám prospíváte. Jestliže v pohodě, můžete pokračovat, Margit
Margit děkuji za odpověď.Jak už jsem zmiňoval,jídelníček se převážně skládá z mléčný výrobku které obsahují také sacharidy,ty si počlivě hlídám (denně cca 50g).Tak si myslím že s vyplavováním inzulínu by nemusel být problém.Maro
Přejí hezké odpoledne.
Zdravím Margit.Je možné přijímat 300g a více Tuků denně u LCFH? Mám fyzickou práci a ještě sportuji (cyklistika),za den příjmů cca 13 000kj z toho 80% Tuk.Jak si nastavit zbylých 20% mezi Bílkoviny a Sacharidy?Děkuji za odpověď, Maro
Zdravím Margit.Je možné se dostat na 300g a více Tuků denně u LCFH.Tohle množství hravě pokryjí konzumaci Másla (třeba celých 250g denně),nebo Tučnými jogurty a Zakysanou smetanou.Je to přibližně 80% s 13 000kj které za den do sebe nasoukám.Mám fyzický náročnou práci a ještě sportuji (cyklistika).Jak si mám nastavit zbylých 20% mezi Bílkoviny a Sacharidy?Děkuji za odpověď, Maro
Dobrý den Maro, možné to takto je (i když už hraniční) – při LCHF se příjem tuků pohybuje zhruba okolo 70 – 80 procenty z celkově přijaté energie. Bílkoviny je možné přijímat v hranicích 0.8 až 2.6 g na kilogram tělesné váhy. Sacharidy v podstatě není přeba, při LCHF bývají mezi 5 – 50g na den. Exaktní čísla, ale nemáme, LCHF je stále vívce ve fázi individuálního zkoušení než oficiálních studiemi ověřených lékařských doporučení. Margit
Dobrý den Margit.Za prvé-moc děkuji za vyčerpávající odpověď.Za druhé-Výše v textu zmiňujete Vegana a profesionálního cyklistů konzumujícího spoustu Kokosového oleje a Avokáda.Zajímalo by mě jeho denní příjem tuků?Děkuji za odpověď.Taky milují cyklistiku (Horské kolo),včera jsem zvládl 150km,takový standard (určitě neberte jako chlubení) spíše jako názornou ukázku že mám opravdu velký výdej.Možná bude 13 000kj denního příjmu ještě málo.Dneska se opět vydáván na vyjížďku.Přejí hezký víkend,Maro.
Dobrý den Maro, zde se musím omluvit, protože více nevím – denně dostávám přes různá fóra desítky až stovky reakcí, které pouze prolétnu, ale neukládám, takže k tomu příkladu nevím detailnější informace ani kontakt, Margit
Dobrý den, požádal bych Vás o objasnění principu, jak jsou tělem využívány ketolátky při ketóze. Tuto informaci jsem bohužel nikde nedohledal. Při LCHF, potažmo ketodietě se uvádí neomezené množství tuků. Při snaze shodit nějaké to kilo pak udržovat kalorický deficit. Toto mi příjde trochu jako protimluv, když deficitem hubnu, tak musím nadbytkem na váze přibírat. Při standardní stravě je za plnění tukových buněk odpovědný inzulín, který v nich ukládá nadbytečný glykogen. Jak je to s využitím nadbytku, nebo nadprodukce ketočástic? Ukládá je tělo také ve formě tuku? Hraje i v tomto případě roli inzulin, nebo je mechanismus jiný? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, lépe než neomezené množství tuků bych řekla, že při tásadním omezení sacharidů a stravě postavené na kvalitních tucích, bílkovinách a dostatku zeleniny, není třeb acokoliv hlídat. Budete zasycen a bez potřeby se přejídat. Otázku kalorické teorie obezity právě řeším v přípravovaném blogu a videu, prosím o trpělivost – vysvětlím. nyní jen zjednodušene: kalorie není kalorie, o ukládání tuků v tukové tkáni zásadně rozhodují hormony a také mikroby. Ano, pro ukládání tuků je potřaba inzulinu, při nedostatku inzulinu a cukrů se přednostě a efektivně spalují tuky – ketolátky z nich. Margit
Dobrý vecer Margit. Chcem sa opytat, či ketogenne stravovanie s cieľom chudnúť, je vhodne aj pre ľudí, ktorí potrebuju schudnúť 5 kg? Ja ju dôsledne dodrzujem, som v ketoze, pravidelne športujem a okrem 2 kg na úvod som viac neschudla. Kde robím chybu? Ďakujem Andrea
Dobrý den Andrea, pro redukci dokonce není nezbytné dodržovat striktní ketogenní stravu, většina by mělo stačit snížit množství sachraidů – přestat sladit a zásadně omezovat přílohy. Proč u vás nedošlo k redukci nedokáži odhadovat – anebo naopak na základě takovéhoto dotazu mohu jen hádat, chce to promyslet nejen stravu, ale i co děláte, jak spíte, jak zvládáte stres,…. Margit
Dobrý den Margit.Mám dotaz,není zdraví škodlivé u LCHF stravy jíst jenom živočišné výrobky?Stravují se převážně-Smetanový jogurt,Zakysaná smetana (12%;15%;18%),Smetana ke šlehání 31%,Tvaroh tučný,Sýr polotvrdý (Eidam 45%;Gouda 48%),Máslo (někdy sním během dne 250g).Je nutné jíst vysokotučné a plnotučné potraviny u LCHF stravy,nebo můžu zařadit taky polotučné?Například-Bílý jogurt 3,7%,Cottage sýr,polotvrdý sýr 30%,Tvaroh polotučný.Co si myslíte o Taveném sýrů,je možno občas jíst?Maso moc nevyhledávám,myslíte že by bylo rozumné nějaké do jídelníčku zařadit?Na dovolené jsem převážně konzumovat hodně-Máslo,Tvrdý sýr (tučnost nevím),Šunku,něco málo Uzenin,Zeleninu.Na večeří-Polévky a maso bez příloh (i když bylo zmíněno maso nevyhledávám, spíš to byla z nouze ctnost).Děkuji za odpověď.
Hezký den,Maro
Dobrý den Maro, nechci takto vytrženě v rámci otázky z webu posuzovat zdravost jídelníčku. Obecně je možné jíst převahu tuků ze živočišných potravin, ale samozžejmě záleří právě na celkocé skladně jídelníčku. Polotučné potraviny nejsou potřeba i ksyý bílá 3,7 procenta tučný jogurt je za mě plnotučný. Tavené sýry nedoporučuji, Margit
Dobrý den, mam otazku ohledně IF. Jsem DM2, 3 x denne inzulin plus vecer nocni. Pul roku jsem na LC, prvnich pet mesicu ohromne zlepseni, na lacno glykemie do 6, nyni asi mesic neuveritelne zhorseni, na lacno 12jako pred LC. prisuzuji cestovani s inzulinem v horku, ale i castecnemu porusovani zasad LC. Chtela bych prejit na IF, protoze si myslim, ze mensi picet jidel me nebude svadet k porusovani LC, ale je IF u diabetika na inzulinu vhodne a pokud ano, jak byste doporucila pomer? Jsem si vedoma, ze rozhodnuti je na me, ale prosim o vase poznatky. Velmi dekuji.
Dobrý den, LCHF strava i IF jsou vhodné i u diebetikůl na inzulinu, samozřejmě je třeba individuálně testovat a vyhodnocovat, podle výsledkl upravovat dávkování inzulinu a to vše ve spolupráci s vašim lékařem, Margit
Moc vám děkuji za odpověď. Bohužel se musím pídit na intzernetu, moje diabetoložka nechce o LC nich slyšet, je zásadně proti, takže nemám šanci. Nezajímá ji nijak zvlášť, co jím, jen se vždy ptá, jestli pravidelně a poctivě píchám inzulin. Jen v momentě, kdy jsem jí řekla, že se stravuji LC zpozorněla a vynadala mi za experimentování.
Margit moc děkuji za odpověď.Jsem trošku překvapený, já osobně zařadil Jogurt 3,7% do polotučných potravin,do plnotučných mléčných výrobků zařazují 10% a výše (Jogurt 10%,Sýry nad 30%,Smetana 12%;15%;18%;31%).Ale to je asi věc názoru.Předem děkuji za reakci,Maro.
Dobrý den Maro, kravské mléko přirozeně běžně obsahuje něco mezi 3.3 až 4.2 procenta tuku, tedy jogurt s takovýmto obsahem je přirozeně plnotučný. Odtučněný a polotučný by měl být i správně takto označen, Margit
Dobrý večer Margit.Moc oceňují Vaše rady a pomáhají mi se orientovat v LCHF.Můžete mi poradit v otázce plnotučných výrobků, od jaké hodnoty (procentuálně) začínají plnotučné mléčné potraviny (Jogurt,Tvaroh, Zakys.Smetana,Tvrdý a polotvrdý Sýr atd.).Dozvěděl jsem se že třeba Jogurt 3,7% už může být plnotučný,což se mi moc nezdá!Já vždycky myslel že plnotučný je deseti procentní.Moc děkuji za odpověď, Maro
Dobrý den všem,
trpím obezitou a LCHF mohu jako terapii vřele doporučit. Zpočátku jsem se samozřejmě bála, že budu tloustnout, když budu jíst tučné potraviny, ale „kupodivu“ je to naopak. Sacharidy jsem vyřazovala postupně, člověk si na změny zvyká pomalu, nejde to ze dne na den, ze začátku pořád přemýšlíte a studujete, co jíst a co ne, ale teď už mi to přijde naprosto přirozené a na nic myslet nemusím. Jím hodně zeleniny, oříšky (ale u těch pozor, některé, např. kešu, obsahují hodně sacharidů, volím třeba vlašské nebo makadamiové), sýry, vajíčka, maso, jogurt, mléko, vše samozřejmě plnotučné. Z tuků používám převážně máslo a sádlo, ale mám ráda i kokosák. A smažím na rýžovém oleji – kdysi jsem ho začala kupovat, že ho někdo doporučoval, ale teď jsem si zase přečetla, že není zase tak skvělý, tak smažím spíš na sádle. Ale obecně tedy moc nesmažím. První měsíc jsem shodila asi 6 kg. Teď se mi zdá, že se to trochu zpomalilo, ale možná mám méně pohybu.
Dobrý den,
máme v rodině Parkinsonika. Nyní s tímto stravováním začal. Moc bychom si přáli, aby to pomohlo. Myslíte, že to pomůže? Děkuji za názor.
Dobrý den Maro, zjednoušeně odtučněný produkt je označen, jako polotučný, odtučněný, light. Zcela přesné procenta plnotučnosti nejsou, protože jsou i různě tučná mléka, Margit
Dobrý den, k LCHF stravě je už dostatek velmi slibných individuálních zkušeností, ale rozsáhlé kvalitní studie a ještě k jednotlivým nemocem ještě nemáme. I zásadní omezení cukrů ve stravě však může jen prospět a to komukoliv, Margit
Dobrý den Margit.Chci vyzkoušet jak budu prospívat na půstu (4 a více dnů) u LCHF stravy.Prosím o Váš názor.Trošku mám obavu z nedostatků energie (fyzický náročná práce).Pokud vydržím,dám vědět jak tělo reagovalo.S pozdravem,Maro.
Dobrý den Maro, vícedenní půsty nijak nedoporučuji, téma vysvětluji zde: https://www.margit.cz/posteni-vs-dietovani/
Margit
Dobrý den Margit.Jaký máte názor na tzv. podváděcí den u LCHF,systém 6+1?Šest dnů jíte nízkosacharidově,a sedmý den který je pevně stanovený (ideálně sobota) se bezhlavě cpát zakázanými potravinami obsahující především ,,sacharidy“(Čokoláda,Koblihy,sušenky atd.).V jednom z mnoha článků které jsem pročetl týkající se LCHF je dobré takhle tělo šokovat.Zakázané potraviny mi osobě nechybí,nepotřebují se ládovat potravinami obsahující mnoho ,,SACHARIDŮ „.Jen mě zajímá Váš názor Paní doktorko.Děkuji za odpověď, Maro.
Dobrý den Maro, nejsem zastáncem takovéhoto režimu. Sama doporučuji jíst dlouhodobě skvěle a pak není problém do takovéhoto jídelníčku občas dát narozeninový dort, babiččiny buchty nebo vánoční perníčky, Margit
Zdravím všechny
Je mi 60 roků a před dvěma roky mi lékaři indikovali silný diabetes 2. typu. Měl jsem navíc vysoký tlak a byl jsem obézní (ve vrcholu až 115 kg). Začal jsem studovat vědecká pojednání a výsledky výzkumů a došel jsem k tomu, že musím hlavně změnit stravování na LCHF. Výsledek je pro mě dodnes šokující. Netrpím hladem, cítím se skvěle, odpadla únava, moje hmotnost klesla během 4 měsíců na 82 až 84 kg a tam se sama drží. Přestaly mě taky bolet klouby. Troje prášky na tlak mi lékař odebral, protože tlak je ok. Klesl mi i vysoký cholesterol. No a to hlavní: hladina cukru se mi drží jako u zdravého člověka a bez inzulínu! Beru jen denně jednu tabletku na povzbuzení slinivky. Je to prostě bomba. Mí známí mi fandí a říkají, že jsem mnohem vitálnější a veselejší než dřív. Nenašel jsem ale ve svém okolí nikoho, kdo by našel morální sílu tak dramaticky změnit styl stravy, jak jsem to udělal sám. Vše je dnes již známo a vyzkoumáno, problém je ale v našich zvyklostech a ochotě je změnit.
Zdravím Ivo,moc gratuluji k velkému pokroku ve stravování.Taky chci dostat nějaké to kilo dolů a zkouším LCHF,ale po cca dvou měsících nepozoruji žádnou změnu.Asi tento styl stravování není pro mě vhodný,přemýšlím že to ukončím,což bych hrozně nerad.Můžu se zeptat jaké potraviny kupuješ?Já osobně Maso moc nevyhledávám proto můj jídelniček tvoří hlavně:Tvrdé sýry (45% a více),Smetanový jogurt (10%),Zakysaná smetana (10%,12%,15%,18%),Máslo,Olivy,Zelenina.Ovoce jsem úplně vyřadil z jídelníčku.Děkuji za radu,Maro.
Těší mě Marku tvůj zájem o „můj“ styl stravování. V podstatě je to přesně podle toho, co je v úvodu článku. Nejsem ale až tak radikální, i když mi moje okolí hlásí, že jsem radikální příliš. Popíšu stručně zásady podle důležitosti. Z jídelníčku jsem zcela vyloučil jednoduché cukry jako je řepný nebo třtinový cukr (sacharóza), med (glukóza), velmi sladké ovoce jako je hroznové víno a banány (fruktóza). Dále jsem z jídelníčku téměř vyloučil složité cukry (škroby a průmyslově vytvořené sacharidy). Sem patří hlavně chléb, pečivo, brambory, knedlíky, rýže, těstoviny. Zvýšil jsem příjem tuků, bílkovin a hlavně zeleniny. Jako sladidla používám náhradní sladidla s nulovým obsahem cukru. Je to prášek ze stévie sladké a eryrhritol. Z mléčných výrobků konzumuji v omezené míře mléko, tvrdé sýry dle chuti, na tučnosti nezáleží, máslo, smetanu, tvaroh. Maso jím jakékoliv, moc si nevybírám, na tučnosti mi nezáleží. Takže jím vepřové, hovězí, drůbež, ryby, uzeniny také. Vajíčka jím podle chuti. Střídám to. Zvykl jsem si na to a vzhledem k benefitům, které jsem již popsal, už bych se nikdy k původní stravě nevrátil. Jsem poměrně tvořivý člověk a tak jsem si upravil mnoho českých tradičních receptů tak, abych snížil obsah sacharidů na minimum a přitom chuť zůstala téměř zachována. Musím pro úplnost dodat, že jsem výrazně omezil solení. Když potřebuji osolit například maso, použiji vždy sůl „Salka“, která obsahuje 60% soli NaCl (chlorid sodný) a 40% soli KCl (chlorid draselný). Dalo by se o tom dlouze diskutovat a vysvětlovat souvislosti. Stále hledám nové recepty a potraviny, je to docela zábavné. Baví mě taky, když já – již štíhlý a fit člověk, potkávám tlusté a neforemné lidi, kteří na svém těle nosí několik „kbelíků tuku“, lopotí se a totálně se ničí.
Ivo díky za detailní popis.Takže nemusím vybírat výhradně nejtučnější varianty potravin jak se doporučuje?Jaké Uzeniny konzumuješ?Většina obsahuje nekvalitní suroviny (strojově oddělené maso,kůže a některé dokonce cukr).Jaké spektrum tučností u jednotlivých výrobků preferuješ?Maro
Marku, musíš začít uvažovat v jiných dimenzích. Náš největší nepřítel je cukr a hned po něm ostatní sacharidy a škroby. Tloustneme jen z cukru a sacharidů. Tuku a bílkovin můžeme sníst podle chuti. Kupuji si plnotučné mléko, sýry s obsahem 45% tuku, maso může být jakkoli tučné. Nevyhýbám se ani majonéze, do zeleninových salátů přidávám řepkový olej. Uzeniny samozřejmě vybírám kvalitní a bez přidaného cukru. Moji stravu si sestavuji tak, aby obsahovala doporučených 20 % až 30 % bílkovin, 60 % až 70 % tuku a pouze 5 % sacharidů. Nepočítám to, jím podle chuti a hlídám si jen sacharidy. Dopřávám si i malé množství chleba, ale ten si peču sám podle vlastního receptu. Obsahuje 5x méně sacharidů než jakýkoli jiný chléb, který se dá koupit jako „zdravý“. Můj chléb s pažitkovou Lučinou nebo s máslem a rajčetem je lahůdka. Tady je pro představu recept:
Otrubový hléb (4 porce)
vyzkoušeno, velmi chutný, nadýchaný, rychlá příprava, dlouho vydrží
pšeničné otruby 50g, sacharidy 24%, 12g
pšeničné klíčky 50g, sacharidy 24%, 12g
psylium 10g (2 polévkové lžíce), sacharidy 0%
sůl Salka 5g (1/2 kávové lžičky), sacharidy 0%
jedlá soda 10g (1 kávová lžička), sacharidy 0%
drcený kmín 10g (1 kávová lžička), sacharidy 0%
promíchat
měkký tvaroh 125g (1/2 balíčku), sacharidy 4%, 5g
vejce 1ks (50g), sacharidy 1%, 0.5g
mléko 250g, sacharidy 4%, 20g
řepkový olej 10g (2 polévkové lžíce), sacharidy 0%
promíchat
ocet 10g (2 polévkové lžíce), sacharidy 0%
promíchat
4 bochánky na pečící papír, péct cca 50 minut na 160°C
suroviny celkem cca 600g, po upečení celková hmotnost cca 500g, sacharidy celkem jen 10%, 50g
pro porovnání: chléb klasický má cca 50% sacharidů, rohlík má cca 55% sacharidů, což je 5x více!
Závěrem bych ještě jednou doporučil: Až se ti podaří výrazně snížit zastoupení sacharidů v jídelníčku, začni se teprve zabývat tuky. Nezabývej se množstvím tuků, které sníš, ale jen jejich kvalitou. Znovu si pozorně přečti to, co je psáno v úvodním pojednání. Je to založeno na vědeckých výzkumech a nikoliv na laických představách samozvaných „výživových poradců“.
Dobrý den,
všechno se to krásně čte, ale co si mám vybrat, když po jídlech s tuky mám chronický průjem (již 7 let),nafouklé břicho a migrény, zřejmě po prodělané se zpožděním 2 let diagnostikované mononukleozy? Když dodržuji jaterní dietu, průjem není, zato je neustálý hlad, protože chybí tuky. Cukry jíst nechci, ale jaterní dieta jsou cukry a bílkoviny.Existuje nějaký rozumný jídelníček, který by řešil příjem cukrů a jaterní problémy? Nebo víte o nějakém pracovišti, kde by mi mohli poradit?
Dobrý den, v takovémto případě doporučuji směřovat jídelníček ke kvalitní vegetariánské stravě, tedy dostatku zeleniny a bílkovin, sacharidy ze skutečných potravin, Margit
Dobrý den Margit,může způsobit zvýšená konzumace tučných mléčných výrobků (LCHF mám převážně takto nastavenou plus zeleninu) že se mi stálé nedaří hubnout?Vážně zvažují zařadit Vejce,Ořechy,Maso a kvalitní Uzeniny.Do teď jsem Maso jedl vyjímečně.Myslíte že omezení mléčných výrobků,zařazení Vajíček a Masa může přispět aby se hubnutí konečně podařilo?Děkuji za odpověď,Maro.
Dobrý den Maro, v prípadě, že držíte LCHF stravu z důvodů redukce je třeba počítat s tím, že tělo nejdříve spaluje tuky ze stravy a až poté ty uložené na těle. Proto je v této fázi třeba nepřehánět to ani s příjmem tuků ve stravě a to z jakéhokoliv zdroje, Margit
Dobrý den Margit,moc děkuji za odpověď.Jestli to dobře chápu neplatí pro mě osobně pravidlo přijímat denně Tuky v rozmezí 60%-80% z celkového kalorického příjmu když chci hubnout?Jaké rozmezí si tedy nastavit?LCHF zkouším po třetí během čtyř let v rámci redukce hmotnosti ale výsledek se nikdy nedostavil což mě dost demotivuje a stresuje.Myslím že netrpím nadváhou (výška-180cm;váha-cca 80g) přesto chci aspoň pět kilo dolů.Jak bylo zmíněno v úvodu článku,LC nemusí vyhovovat každému.Přesto nechci LCHF ukončit.Máte nějakou radu co dál?Děkuji,Maro.
Dobrý den Maro, do dosažení požadované hmotnosti to nepřehánějte ani s tuky, zkuste zařadit více zeleniny. Ale problém může být i v tom, že současná hmotnost je pro vaše tělo ideální a tak se brání další redukci, Margit
Dobrý den, začala jsem s dietou s minimální hodnotou sacharidů. Zhruba denně 27g. Za jak dlouho dochází ke stavu ketozy? Jsou stránky na recepty? Inspirace o přípravu jídel? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dosažení ketózy je vysoce individuální, neexistuje přesně daný počet sacharidů, ani délka této stravy, která by ji zajišťovala. Je třeba individulně testovat, Margit
Dobrý den Margit,
Chtěla bych se zeptat, zda je problém low carb strava – ať už se jedná o liberální nastavení sacharidů (150g) nebo striktní formu – u oslabení jater. Každá jaterní dieta doporučená od lékařů je nizkotučná a obsahuje mnoho jednoduchých sacharidů, jako bílou rýži, pečivo a brambory. Je mi jasné, že hydrogenované oleje, přepálené tumy nejsou vhodné, ale dle některých zdrojů je vysokotuková dieta s mírným množství bílkovin a velkým obsahem zeleniny nejlepší volbou pro jaterní zatížení.
Prosím o odpověď, jaký na to máte názor.
S pozdravem,
Karin
Dobrý den Karin, máte pravdu, že jsou zdroje, které doporučují LCHF při jaterních onemocněních a že většinové klékařské doporučení je vyhýbat se tukům. Je mi líto, ale nemáme ještě rozsáhlé klinické studie, které by zdravotní prospěšnost LCHF takto doporučovali, a proto je to jen na vaší zodpovědnosti a zájmu opatrněji vyzkoušet. Jako první krok bych doporučila jíst jen skutečné potraviny a jídla z nich, zcela vynechat jednoduché cukry a přidávat kvalitní tuky, Margit
Dobrý den, zkusila jsem na 7 týdnů Profidiet (nizkosacharidova jidla balena v.porcich),vysledkem byla zanedbatelna ztrata tuku vč. Vnitrnich, svaly šly dolů, hodnoty %tuku a svalu pořád nahoru,dolů. Nakonec jsem to vzdala,penize byly zbytečně vyhozeny. Nevěděli si se mnou rady, prý je tov hlavě anebo věkem(61). Chodim cvicit 2-3x týdně + rychla chuze mezi tim. Doporuceno zkusit LC. Potrebuji sundT tak 6kg, hlavne vnitrni tuk,ale i podkozni, a nabrat trošku svaly. Jak to vidíte,pomuze mi LC? Dekuji
Dobrý den, základem jakékoliv zdravé stravy jsou skutečné potraviny, proto s balenými jídly nesouhlasím a nedoporučuji. Takto v rámco dotazu přes web, ale nemohu hádat, co je pro vás nejvhodnější, Margit
Dobrý den, mám zřejmě náběh na dnu. Začala jsem polovegetarianskou stravu a tím zvýšila uhlohydráty, ale mám pocit, že se mi obtíže ještě zvýšily i když se kyselina močová dostala do normy. Mám také kameny ve žlučníku i zvětšená a ztučněná játra i když nepiji alkohol, jim zdravěji a piju vodu a čaje. Čím více jsem omezila puriny, tím mě začaly bolet palce na nohou i pod nehty. Jsem v začarované uličce. Poradila byste mi jak dál? Bývala jsem člověk s potřebou neustálého jídla. Nyní mám mírnou nadváhu 80/173 a snažím se omezovat, poslední týden mi vyhovuje přerušovaný půst. Po něm se cítím po těle dobře, ale palce na nohou pobolivaji, tak nevím, či mám dělat. Můžete poradit, Sylva, 55 let
Dobrý den Sylvo, doporučuji vyhledat nutričního terapeuta a přímo konzultovat, toto není na jednoduchou odpověď přes web, Margit
Dobrý den Margit, marně se snažím dopátrat, jak je to s nízkosacharidovou stravou při kojení. Poradíte prosím?
Mám dvouměsíční dítě, které plně kojím. V těhotenství jsem měla gestační DM (na dietě i inzulinu) a ani po porodu jsem nezačala jíst cukr, ale přidala jsem sacharidů. Máme v rodině histaminovou intoleranci, takže už téměř 2 roky vaříme jen z čerstvých – “opravdových” surovin, pečeme si kváskový chléb atd. Bylo pro mě překvapením, že i při této stravě mám zvýšené ranní i postprandiální glykémie…. Nejsou to vyložen cukrovkové hodnoty, ale 5,8-6,0 na lačno a 10,7 po jídle asi úplně v pořádku není. Jsem spíše štíhlá, celý život sportuji a ráda bych se do budoucna cukrovce vyhlnula. Jen nevím, kolik sacharidů mohu ubrat, abych mohla dál v pohodě kojit. Moc děkuji.
Dobrý den, takto na dálku na základě omezených informací nemohu zodpovědně individuálně radit. Napadá mě doporučit vám řídit se podle: https://www.tehotenskacukrovka.cz a jako další zdroj knihu Superjídlo pro superděti, kde je i kapitola pro těhotné a kojící ženy, Margit
Dobrý den, děkuji za vaši práci, která jako jedna z mála nenutí konkrétní produkty. Snažím se už asi měsíc o nízkosacharidovou stravu, konkrétně i o ketozu s přijmem pod 50 g sacharidů. Z 129 kg jsem teď na 119, zhruba po dvou měsících. Někde jsem od Vás četla, že pokud má být tato dieta redukční, tak by při ní měl člověk ale omezit i tuky. Já do sebe obecně moc tuků nedostanu, 150 g za den je moje maximum a to už pak pociťuji i nevolnost. Ale nevím, co tedy vlastně jíst, abych hubla a zároveň dodala tělu, co potřebuje. Při 50g sacharidů se dostávám na třeba 70g bílkovin a 90g tuku za den. Ale vlastně mě to vůbec nebaví, protože tak hodně omezuji i zeleninu a pořád mám téměř stejné hodnoty bílkovin a tuků (vysokotučné potraviny nebo tučné maso mi dělají pocit na zvracení). Abych se vešla do oněch 50 g sacharidů, ubírám hodně na porcích a mám tak i relativně nízký kalorický příjem (cca 1300 kcal denně) a ani vlákniny moc nemám (prům 12g). Tak se trochu obávám, aby moje hubnutí pak nebylo zapříčiněno spíš kalorickým úbytkem než low carb stravou. Dává v takovém případě smysl zvýšení sacharidů (ve formě více zeleniny)? Nebo jakého poměru se držet? Vůbec si nedovedu představit ještě nižší počet sacharidů, už teď se omezuji na listové saláty, cukety či okurky, a pestřejší zelenina mi dost chybí. Děkuji moc předem, A.
Dobrý den, jestliže takto úspěšně redukujete, můžete pokračovat, neexistuje žádný jednoznačný návod na zaručeně prospěšnou nízkosacharidovou stravu u všech, je třeba zkoušet, strava vám stále musí chutnat a zasytit, jen takto vydržíte i dlouhodobě, Margit
Dobrý den, přešel jsem před cca 3 měsíci na nízkosacharidovou stravu a velmi mě vyhovuje, jenže dnešní výsledek gastroskopického vyšetření je: známky GERD, refluxní esophagitis II. stupně, naznačený Schatzkiho prstenec, iritačně-poapulzní antrumgastriris, bulbitis. Medikace Pantomyl a hodně přísná dieta s omezením tuků.
Myslím si, že jde o následek předchozí nesprávné životosprávy s vysokou konzumací sacharidů a následnou obezitou, ale co s tím mám teď dělat, když dietní doporučení je omezit tuky na absolutní minimum. Máte nějakou zkušenost s touto situací?
Předem děkuji za radu. Jarda.
Dobrý den Jardo, omlouvá se, ale takt vysoce specifický problém si nemohu dovolit řešit v rámci webové poradny. Jediné jisté je, že můžete jíst kvalitní – skutečné potraviny, Margit
Dobrý den,nic proti LCHF (taky jsem 9 měsíců zkoušel),ale výsledný efekt nikde.Hubnutí se dostavilo až v okamžiku kdy bylo LC ukončeno a Makra nastavené:B-170g,S-100g,T-50g.Momentálně nakupují mléčné výrobky Nízkotučné popřípadě Polotučné.Závěrem bych rád poznamenal co je zmiňované výše,ne každá strava vyhovuje Všem a je potřeba si najít správný směr.Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stravovací režim,držím palce.
Dobrý den, prosím o radu, snažím se při LCHF držet sacharidy do 30 g na den. Začala jsem na dvaceti, ale přišlo mi, že jím hrozně málo zeleniny (a to i jen zelené) a hrozně rychle těch 20g přesáhnu. Hodnota 30g se mi zdá reálně udržitelná, nicméně neustále mám poměrně vysoký podíl bílkovin oproti tukům a jakékoli tuky mě napadne přidat (pokud tedy nechci pít olej), zvyšuji tím buď bílkoviny (tučné síry, ryby), nebo cukry, nebo oboje (ořechy a semena). Máte prosím nějakou radu, jak správně vyvážit svůj jídelníček? Navíc se mi stále nedaří přijímat dostatek vlákniny a dojít si na velkou je pro mne jedno velké utrpení. Jím lněné semínko po lžících (drcené, nebo řádně rozkousané) a vidím pouze mírné zlepšení. Máte radu i v tomto směru? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den, omlouvám se, ale zde mohu jen hádat, pro individuální doporučení je třeba už individuální konzultace, detailnější znalosti stavu. Prosím najděte si místního terapeuta anebo se objednejte na poradenství, děkuji za pochopení, Margit
Dobrý den,
prosím o radu:
Začala jsem s LCHF asi před 6 týdny. Strava mně moc chutná, hlad ani chuť na sladké nemám, ale bohužel výsledky nejsou takové jako se prezentují. Mám – 2,5kg a 2cm v pase (ale už 2 týdny žádný posun), přes břicho nic. Jím 3x denně, max. hrst oříšků a semínků dopoledne nebo večer, piju vodu nebo vodu s citronem 1-1,5l, káva 3x denně černá bez cukru. Alkohol žádný. Tuky používám olivový olej, kokosový tuk, máslo, ghi, sádlo
Příklad jídelníčku:
snídaně: 2 míchaná vejce, 1/2 avokádo, 5 cherry rajčat nebo tvaroh, jogurt 10% s malinami, jahodami, oříškys
oběd: steak kuřecí, vepřový,zelenina syrová nebo cibulový koláč nebo chilli con carne nebo maso (karbanátek se sýren) s květákovou rýží nebo zapečená brokolice nebo zapečený květák s uzeným masem… Pokud jsem v restauraci tak hovězí steak se zeleninou…
večeře: 2 vejce natvrdo, zelenina syrová nebo mozarela s rajčaty nebo tuňáková pomazanka na zelenině…
Děkuji za pomoc
Romana
večeře:
Dobrý den Romano, omlouvám se, ale takto na základě jednodenního jídelníčku a bez jakékoliv další znalosti bych jen hádala, kde je problém. doporučuji individuální poradenství, Margit
Zdravím Vás,
mám dotaz ohledně čekanky, doporučuje se čekankové sladidlo, avšak jsem někde vyčetla, že čekanková káva nikoliv, chápu, že je tam cca 80g sacharidu na 100g, ale když si dám max jedno čekankové kafčo, což bude nějakých 5g (a to možná ani ne-ale radši jsem napsala větší gramáž), dělá to 4g sacharidů/nápoj, nebo spíš radíte při ketu/LC odloučit se od čekankové kávy a pít max 2x šálek kávy arabika ? Možná píši zmateně, avšak líná ústa, nedostatečné pojetí keta/LC :))))) Jinak děkuji za Vaše přínosná videa a jak se mnozí na YT vyjadřovali k Vašemu skákání do řeči, tak mne to tak nepřipadá, prostě jste přirozená a energetická osůbka a na tom není nic špatného, buďte svá! A ještě jednou děkuji předem za odpověď. Naďule
Dobrý den Naďule,
LC není jednoznačně daná dieta, záleží na vás jak hodně sacharidy omezujete, do běžných LC jídelníčků se může jedna čekačková káva i občasné použití sladidla vlézt, i když sama bych jako vhodnější doporučila skutečnou kávu a ze sladidel alkoholické cukry jako třeba xylitol, Margit
No a není příliš vysoký příjem tuku s nízkým příjmem cukrů důvod pro vznik cukrovky? Přeci jen je to dost brutální narušení rovnováhy mezi tuky a cukry, podle mě je nejlepší hubnout jako chlupatý krokodýl.
Dobrý den, už máme studie potvrzující přínos nízkosacharidové vysocetukové stravy právě i v terapii diabetu 2. typu, jako třeba zde: The diet, because of its low requirement for insulin, has been recognised by the Swedish government as being suitable for people with type 2 diabetes and as helpful to individuals looking to lose weight or maintain a healthy weight.
https://www.diabetes.co.uk/diet/low-carb-high-fat-diet.html
Milá Margit,
po celou dobu preferujete vždy kvalitní čerstvé a skutečné potraviny a na tom stavět a naopak nepreferujete nějaké kalorie s čím se samozřejmě pojí ale i třeba počítání makroživin a zkrátka sledování vůbec nějak kalorií, poměrů gramů apod. Sama s tímto Vaším tvrzením naprosto souhlasím a už přes 2 roky se tak stravuji. Z kvalitních, čerstvých potravin, v mém případě i výhradně BIO z české produkce (maso, vajíčka, mléčné) ale i obiloviny i luštěniny a ovo-zel si vybírám co nejvíce BIO, nebo alespon IPZ/SISPO, takže opravdu jím výhradně nejlepší kvalitu. Mám každý den různé zdroje a hlavně jídelníček opravdu každý den jiný, čili hodně pestrý. Je pravda, že se absolutně neomezuji a jím opravdu kvalitně a dostatečně, což se projevuje i následně na mých výsledcích laboratoře od lékařů, které se za tyto poslední 2 roky enormně zlepšily a například i vitamín D, K2 a dokonce i poměry omega 3 a 6 mám naprosto ukázkové, přesto NEUŽÍVÁM ŽÁDNÉ DOPLŇKY STRAVY :) Naopak jím viz. zmíněné potraviny, které tyto vitamíny přirozeně obsahují, což jsou ryby, kterých jím každý týden opravdu hodně a mám výhradně divoké ryby z moří, které nebyly romrazovány průmyslem apod, jím různé druhy ryb (mořské i sladkovodní) a opravdu velké porce + vit. K2 mám přímo z nejlepší potraviny, což je Natto, které jako jedna z mála jím a to též každý týden :),k tomu samozřejmě fermentované výrobky jako pickles, zelí, kimchi, ale i čerstvý přírodní tempeh, takže tento vitamín mám též a co se omega 3 týče, tak ty taktéž k tomu tím, že nejím žádné oleje , tak do sebe nepřijímám omega 6 zbytečně navíc a ořechy si vybírám též podle obsahu, takže střídmě :)
Řekněme, že opravdu stravu mám zvládnou velmi kvalitně i lékaři mi chválí a dokonce chtěli sami poradit :-))
Co a s čím se však trošku potýkám s neúspěchem je právě to, že získávám poměrně dost negativních zpětných reakcí od výž. poradců, nutričních terapeutů apo z důvodu toho, že třeba jím hodně bílkovin. Popravdě ano, občas jsem si svůj jídelníček zkusila zadat do tabulek a tedy bílkoviny mi třeba vylétávají až někde nad limity, které jedí i třeba kulturisté – řekněme že nemám problém sníst z přrozených surovin (opět podotýkám, že jsem nikdy neužívala žadné protein apod a nikdy bych to ani nevzala), ale ano – tvarohy, maso, ryby -zkrátka dávám si velké proce, které mi však dělají dobře, trávím je a nemám absolutně problémy, ba naopak, ale v číslech a hodnotách jsem třeba až kolem 4g/kg mé těl.hmotnosti a třeba i tuky mám poměrně na svou konstituci vysoké. A zde nastává ten můj dotaz trošku na Vás.
Pokud Vy sama nedoporučujete a sama to nikde neděláte nějaké takovéto počítání na gramy, hlídání kalorií , tak myslíte, že to mám řešit? Popravdě jsem navíc hodně aktivní žena, takže vím, že tu energii potřebuji a zároven to vše krásně ujím a i podle všeho nemám problémy, nicméně opravdu tu kritiku slýchám a rozhodně mi několikrát bylo doporučeno, abych porce snižovala, že přeci nemohu jíst jako nějaký dřevorubci, nebo 100kg chlapi…
Pro představu se jedná třeba o to, že má klasická porce třeba u ryb je min. 350 g, maso (červené i kuřecí) min. 250-300g, vnitřnosti (játra, ledviny, srdce) min. 250-280g – VŠE SAMOZŘEJMĚ UVEDENO ZASYROVA a mléčné výrobky (tvaroh, jogurty) min. 250g a tekuté jako např. kefíry, podmáslí, syrovátky či mléko klidně až. 1l, přílohy např. zasyrova též poměrně hodně např. od 120g (rýže, pohanka, jáhly, quinoa apod..) a luštěniny taktéž – min. 120g. Naopak ale nějaké pochutiny – oříšky, semínka, nebo nějaká čokoláda apod – čím se většina láduje, tak toho mít ani tolik nemusím a stačí mi opravdu třeba malá hrstka pro chut cca 10g…Nicméně zkrátka ty kvalitní skutečné zdroje mám takto vysoké a mám to opravdu tak ráda.
Zajímá mě Váš názor. Myslíte si, že má cenu se tedy nějakými gramy/kg stresovat, nebo byste to vůbec neřešila, když jinak problémy nemám a zaroven mám opravdu výbornou kvalitu všech potravin. Jsem z toho totiž docela špatná, protože mě furt straší, že jednou ty problémy ve stáří (nyní je mi 30) mít mohu.
Děkuji moc.
Dobrý den Andreo, nechápu proč stravu řešíte s poradci, máte nějaké zdravotní potíže? Takto čistě vytrženě je to množství skutečně vysoké – tedy posuzováno těmi gramy potravin, ale v rámci dotazu přes web si nemohu vůbec dovolit posuzovat individuální výživu, to by bylo neseriózní. Takže jen obecně je to neobvykle vyšší, ale jsou mezi námi i velké individuální rozdíly, nemohu automaticky psát, že špatné. Margit