SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
16.1.2025
Kontinuální glukózový monitor (CGM) je revoluce v měření krevního cukru nejen pro diabetiky. Představte si technologii, která vám odhalí, co se nonstop děje ve vašem těle. Tohle zařízení je nejen zdravotnický hit, ale i tajná zbraň biohackerů, sportovců a technologických nadšenců.
CGM je malý senzor, který si připevníte na kůži a který měří hladinu glukózy z mezibuněčné tekutiny. S pomocí chytré aplikace v telefonu pak sledujete hladinu cukru v reálném čase. Co jíte, jak cvičíte nebo spíte – všechno se promítne do vašich hodnot. Data proudí do mobilu přes Bluetooth, takže máte přehled jako nikdy dřív.
Hodnoty se mohou mírně lišit od těch přímo z krve (zpoždění cca 10–15 minut). Senzor může občas vadit alergikům, a pokud máte sklony k přehnané kontrole stravy, raději se vyhýbejte měření, které může dále jen stresovat a omezovat vaši výživu.
Minimonitory, jako je CGM, nám pomáhají lépe chápat vlastní tělo a dělat informovaná rozhodnutí. Umožňuje optimalizovat jídelníček, pohyb a životní styl, což vede ke zdravějšímu životu a lepším výkonům. I bez diagnózy diabetu může CGM odhalit skryté souvislosti. Třeba proč jste po určitém jídle unavení, nebo proč máte během dne nečekané výkyvy nálad.
Testovala jsem kontinuální glukózový monitor Sibionics, protože mě firma sama zkontaktovala a zcela nezávazně testování nabídla (a podobně jsem otevřená k vyzkoušení i jiných CGM). Přístroj přišel s detailním návodem k aplikaci, připevnění na paži a rozběhnutí sledování bylo snadné. Jak vysvětluji ve své Velmi osobní knize o zdraví, mám až panický strach z lékařů a zákroků, a proto byla bezbolestná aplikace příjemným překvapením. Monitor „vadil“ jen pocitově, prvních pár hodin, kdy jsem si uvědomovala, že jej mám na paži. V průběhu dvou týdnů mi asi 3x hlásil přerušení přenosu měření, ale v podstatě okamžitě se vždy sám chytil.
Popisek: Záznamy glykémie za dva týdny měření. V detailnějších záznamech u sebe mám i propojení s konkrétními jídly a pohybem. A aplikace samozřejmě nabízí i přidání záznamu o užívání inzulinu, o spánku či jiných událostech.
Dva peaky v úterý představují vypití smoothie běžně nabízeného v síti jednoho známého občerstvení. Vybrala jsem si cíleně smoothie kombinující ovoce se zeleninou, a dokonce i přídavkem údajné superpotraviny – spiruliny. Po prvním smoothie jsem šla rychlou chůzí asi půl hodiny na pracovní termín, po druhém jsem se už jen posadila do auta a více než hodinu řídila. Nápoj byl stejný, a to i v objemu. Oba významně navýšily glykémii, jen ten první propojený s pohybem významně méně. Po tom druhém a bez pohybu po něm došlo k hyperglykémii, po které dokonce následovala hypoglykémie.
Toto jsou moje osobní zkušenosti, tedy nemusí být univerzální. Přesto je pravděpodobné, že podobné reakce budou platit pro většinu z nás a doporučení z nich jsou jasná:
Pro upřesnění doplňuji, že toto jsou ideální doporučení a nepropaguji život bez dezertu nebo bez smoothie. Obojí může být součástí zdravého života, jen je fajn znát souvislosti, naučit se minimalizovat rizika, vybírat si jídla podle svého zdraví, potřeb a chutí, respektovat i potřebu pohody, užívání si rodiny a přátel, společných jídel a oslav, které také prospívají.
Jsem si skoro jistá, že tento a další minimonitory budou za pár let běžnou součástí zdravotní prevence skoro každého z nás. Namísto dnes typických kontrol u lékaře, kde během pár minut po několikahodinovém čekání absolvujeme pár jednobodových měření v nereálném stavu, nám monitory nabízejí křivky dat sbíraných v několikaminutových intervalech po dobu hodin až měsíců, a to ještě v průběhu našeho běžného života a aktivit, tedy mnohonásobně přínosnější data a detailněji k nim i v mém dřívějším blogu.
Tímto neříkám, že každý hned máme shánět CGM a neustále jej nosit. Aktuálně ho určitě a moc doporučuji jedincům s DM1 a DM2 a hodně mohou, i kdyby jenom na jedno vyzkoušení, pomoci i při podezření na prediabetes (inzulinovou rezistenci). Ostatní asi mohou počkat, až budou dostupnější, levnější a budeme umět data lépe interpretovat i u zdravých, kde výkyvy glykémie nejsou tak výrazné.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Dobry den, Margit, moc diky
za vase sdileni.. moc by me zajimalo, jestli snidate, prip. co jite dopoledne..v grafu je videt urcita dopoledni pravidelnost nizke glukozy, kterou mam
take, ale pouze pokud nejim..:D
Dobrý dem, jak vysvětluji ve svém Osobním průvodci pro zdraví a pohodu, poslední roky, po odchodu dětí z domu mi nejvíce vyhovuje snídani posouvat na později či někdy vynechávat. Nejčastěji je v podobě plnotučného jogurtu nebo zakysané smetany, a pak už různě kakao, ořechy, ovoce, med…..
A kdo vám řekl že smoothie je zdravé, po jeho přípravě se oddělí cukry takže máte nějakou šťávu a v tom spousta rychlých cukru takže je logické že vám glykemie stoupá do výšin…… ten kdo řekl že smoothie je zdravé tomu vůbec nerozuměl
No, problém je v tom, že člověk musí mít chytrý telefon
Váš komentář nechápu, asi vůbec nesledujete, co zde roky vysvětluji, jako třeba, že máme jíst skutečné jídlo, tedy základní a minimálně zpracované a takto právě kritizuji takovéto a podobná myslí tvrzení.
Za mě pořád mnohonásobně výhodnější mít chytrý telefon než si několikrát denně píchat prsty.
Dobrý den,
moc děkuji za zajímavý článek. Napadlo mě k tomu, že by se data o tom, co jíte, které jste zapisovala do aplikace, dala využít pro zodpovězení věčných otázek na téma co jíte. Vím, že o tom máte i nějaké video na youtube, ale jen mě to napadlo, že by se dalo využít toho, že už to máte jednou napsané.
Chtěla bych se Vás ještě zeptat na jednu věc – vím, že občas zmiňujete, že si ráda dáváte kafe se šlehačkou – a já bych si ho také ráda občas dala, ale neumím si připravit šlehačku v množství na jednu porci, protože toho mixér potřebuje mít víc, aby to ušlehal. Máte na to nějakou vychytávku? moc děkuju a ať se Vám daří
Dobrý den, ta jídla se do aplikace zapisovala trochu komplikované, takže mám ve zkratkách a ideální na předávání není. Trochu smetany si vždy našlehám ve sklenici na 2-3 dny do lednice, takto v pohodě vydrží.
Dobrý den Margit. Omlouvám se, nebudu se držet téma, ale moc ráda bych znala Váš názor. V knize Pravda o curku je doporučováno pravidelné pití ředěného octa. Myslíte si i Vy, že je to zdraví prospěšné? Moc Vám děkuji za Vaše rady, blog i knihy. Často a ráda se k tomu vracím a moc Vám fandím ve Vaší práci.
Pro lidi s dia2 je senzor za 1800 na 14 dní příliš dráhy.Neuvazuje se o úhradě pojistovnou?
Dobrý den, o tomto doporučení vím a špetku funguje, ale nepřijde mi přirozeně ani chutné popíjet ocet, proto jsem ani nezkoušela. Ale do salátů jej samozřejmě ráda dávám, m.
Dobry den Margit. Urcite super moznost ako zistit ako na nas jednotlivo posobi to, ktore jedlo. V suvislosti so zravim ma hned napadne otazka ohladom bluetooth prenosu, nakolko coraz castejsie sa doporucuje minimalizovat jeho vplyv na nas organizmus. Pri dlhodobom pouzivani na tele a celom tom prepojeni dat nehrozi ziadny negativny vplyv? Rada by som vyuzila rozne benefity monitorovania vsetkeho mozneho, len ma odradza mozny negativny vplyv na zdravie. Co vy na tento nazor? Dakujem pekne
Děkuji za Vaše odborné a přínosné vysvětlování problematiky….! ❤️
J. W. Neviem ako je to v Čechách, ale na Slovensku človek nemusí mať chytrý telefón, lebo mu k senzoru dajú Čítačku. A senzor na vyskúšanie dostane zdarma pokiaľ má DM 1 a potom mu senzory predpíše lekár podľa toho, na koľko senzorov má nárok. Je to odstupňované.
Pani Margit má pravdu s tým pichaním do prstov, ja som ich mala dopichané ako rešeto….
Dobrý den, takovéto a podobné minimonitory už nosí roky miliony lidí a nezachytila jim žádné solidní sledování rizik / poškození, Margit