SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Stres a co s ním?

28.6.2022

Zpět na výpis článků

Chronický stres může způsobit některé nemoci a téměř všechna onemocnění zhoršuje. Potlačuje imunitní systém, zužuje cévy a podporuje vznik inzulinové rezistence. Tím zvyšuje krevní tlak, riziko cukrovky 2. typu, nadváhy a obezity.

Chronický stres je epidemií moderní společnosti, ve které platí, že rychleji znamená lépe. Společnosti, kde si spousta lidí myslí, že místo jídla je lepší rychle vypít koktejly živin, které vám ušetří čas, umožní vám do programu nacpat ještě víc a pracovat ještě rychleji. Naše těla mohou nějakou dobu vydržet i přetížení, ale je jen otázkou času, kdy se chronický stres přetaví v psychické i fyzické zdravotní potíže, které nás skolí.

Stres je dobrý, když potkáte mamuta

Základní reakcí těla při stresu je uvolnění stresových hormonů, které mají zajistit zvládnutí krizové situace. Hlavním stresovým hormonem v těle je kortizol, který se spouští při reakci na nebezpečí ve stylu „útěk nebo boj“. Kortizol je prospěšný, když potkáte mamuta – jakýkoliv úkol, výzvu nebo ohrožení, které potřebujete zvládnout. Kortizol v danou chvíli prospívá také imunitnímu systému, reguluje zpracování živin a zapojuje se do léčby zánětu.

Problém nastává, když v životě kličkujete mezi mamuty a jedna krize střídá druhou. Tehdy se hladina kortizolu dlouhodobě udržuje nepřiměřeně vysoko. Chronicky vysoká hladina kortizolu je spojena s depresemi, přibýváním na váze, úzkostmi a vysokým krevním tlakem.

Jak kortizol ovlivňuje tělo?

  • Podporuje rozklad svalových vláken a uvolnění aminokyselin, které se pak mohou přeměňovat na glukózu, čímž dojde ke zvýšení hladinu krevního cukru.
  • Mobilizuje mastné kyseliny z tukových zásob, které se využívají jako zdroj energie.
  • Blokuje funkci pohodových systémů, jako je trávení, rozmnožování nebo spánek, protože se vše soustřeďuje na záchranu života (přestože dnes zpravidla na životě ohroženi nejsme).
  • Při chronickém zvýšení snižuje počet bílých krvinek, čímž oslabuje imunitu.
  • Snižuje množství neurotransmiterů, jako je dopamin, a tím zvyšuje riziko deprese.
  • Zvyšuje krevní tlak.
  • Podporuje ukládání vnitřního tuku, čímž způsobuje riziko vzniku obezity (zejména v oblasti břicha a tváře) a zánětu.
  • Snižuje hladinu testosteronu a růstového hormonu.
  • Snižuje kvalitu spánku a zrychluje proces stárnutí.

Co podporuje uvolnění kortizolu?

  • Fyzický a psychický stres.
  • Nadměrná zátěž i intenzivní sport.
  • Dlouhodobá nadměrná konzumace sacharidů a vysoce průmyslově zpracovaných produktů.

Co se stresem?

V některých obtížných situacích stresovou reakci těla potřebujeme, abychom je dokázali zvládnout.  Problém tedy není samotný stres, ale jeho přemíra a nedostatek pohody a zklidnění. Co s tím? Učte se stres zvládat, udržujte ho v rovnováze, využívejte ho ve svůj prospěch. Stres pod kontrolou pomáhá dosahovat výkonu, podporuje naši aktivitu i imunitní systém.

Jak stres zvládnout

Zvládání stresu je o pohodě. Ale pozor, někdo si pod slovem pohoda představí pivo a pohovku. Tato kombinace většinou nepřináší pohodu a zklidnění, ale otupění a zlenivění. Stres je třeba balancovat aktivním odpočinkem a zdravým životem. Je třeba něco prospěšného dělat.

Nejlepším lékem proti chronickému stresu je balancování denních aktivit chvílemi zklidnění a pohodou. Doporučuji dopřávat si přírodu, pobyt venku, vyvětrání bytu, oblíbenou hudbu, dostatek spánku, péči o zvíře, humor a pohodový pohyb. Pozor na to, aby vás pohyb nevyčerpával a nestresoval, každý máme jiné limity. Můžete také zkusit omezit kofein. Káva a čokoláda, kterou si užíváte, mohou prospívat, ale pokud je potřebujete jako drogy k přežití potíží a překonání vyčerpání, mohou vám spíš uškodit. Samozřejmě doporučuji skutečné jídlo. Zajímavý vliv má sprchování a otužování. Zatímco studená sprcha po ránu kortizol navýší, a tak pomůže probrat se do nového dne, večer spíš prospěje teplá voda, která zklidní.

Doplňky mohou pomoci

Žádný doplněk na světě nevykompenzuje nezdravé chování, ačkoli to prodavači zázraků mohou tvrdit. Doplněk může jen podpořit vaši snahu. Mezi mikroživiny, které mohou pomáhat zvládnout stres a snížit příznaky úzkosti nebo deprese, patří:

  • Kyselina gama-aminomáselná (GABA), živina, která pracuje jako brzda nadměrné stimulace v mozku. Když máte nízkou hladinu GABA, je pro vás těžší si odpočinout poté, co vaše tělo uvolnilo excitační neurotransmitery, jako je epinefrin a noradrenalin.
  • Vitaminy B-komplexu.
  • L-theanin, aminokyselina obsažená v zeleném čaji, která podporuje uvolnění a zklidnění.
  • 5-hydroxytryptofan neboli 5-HTP, prekurzor serotoninu a dopaminu.
  • Byliny, jako je třeba rhodiola rosea nebo ashwagandha, ale i mnohé běžné čaje nebo aromaolejíčky z našich bylinek jako třeba jsou heřmánek nebo meduňka.

V pohodě jde všechno líp

Pokud snížíme míru stresu a získáme větší pocit klidu, budeme schopni zůstat pozornější a odolat pokušením, o kterých víme, že nám neprospívají. Je daleko pravděpodobnější, že zhltnete každou pocukrovanou koblihu, kterou potkáte, když budete vystresovaní nebo vyčerpaní. Stres, náročnou práci a intenzivní pohyb vyvažujte zklidněním, procházkou nebo třeba pomazlením s domácím mazlíčkem. Tím omezíte riziko přejídání a dopování se nezdravostmi.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

9 komentářů: “Stres a co s ním?”

  1. Pavel Křivka napsal:

    Pro zájemce o otázky stresu velmi doporučuji knihu prof. Koláře: Posilování stresem, cesta k odolnosti.

  2. Děkuji za doplnění, skutečně výborná kniha, stejně jako jeho první, Margit

  3. Denisa napsal:

    Dřív bych tento článek přešla. Teď už vím, že stres dokáže pěkně „zničit“ život a nevěřila bych, kolik zdravotních problémů si tím můžu přivodit. Z důvodu vážné nemoci v rodině a následné nečekané ztráty mi doslova přeskočilo. Obrátilo mi to můj docela normální život vzhůru nohama. Za rok +30kg, kortizol nad 700, permanentní stres a deprese, lupénka, vysoký tlak a mnohem víc. Trvá to rok a jsem zvědavá, zda se mi někdy podaří vrátit se do normálu. Jsem teď ze sebe opravdu nešťastná, z toho, jak jsem dopadla.

  4. Lucie napsal:

    Dobrý den Margit, co říkáte na užívání CBD přípravků?

  5. Dobrý den, asi nadějná možnost, ale praktické zkušenosti nemám, Margit

  6. Pěkný článek, který se vymyká podobným na internetu. Díky němu mě téma zaujalo a určitě si od vás přečtu další příspěvky. Cítím, že nebudu litovat :)

  7. Děkuji, za milou zpětnou vazbu, jsem ráda, že zpracování tématu dává smysl, Margit

  8. Petra Gugler napsal:

    Potvrzuji za rok 10kg a nevím ani jak? Velký stres a být on-line … musím začít zase znova žít normální život

  9. Adéla napsal:

    Skvělý článek. Dříve jsem účinky stresu bagatelizovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem