SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
1.3.2020
Je snídaně nejdůležitějším jídlem dne? Jak pro koho. Mnozí si bez snídaně začátek nového dne nedovedou představit, zatímco jiní ji raději odkládají na později nebo nesnídají vůbec. Přitom oba přístupy mohou prospívat našemu zdraví. Jak je to možné?
Po dlouhá léta se tradovalo přesvědčení, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Podle mnoha expertů pomáhá snídaně rozběhnout metabolismus a snižovat množství snědeného jídla v pozdějších hodinách. Mnohé zdravotní benefity přiznávají také studie. Potíž je ale v tom, že se jedná o pozorovací studie, které nemohou prokázat žádnou příčinnou souvislost.
Výsledky zmíněných studií už totiž nepotvrzují kvalitní kontrolované klinické studie ani naše historické zkušenosti. Dnes se dokonce objevují nové studie, podle kterých není ku prospěchu jíst v průběhu celého dne, ale je vhodné časové rozmezí pro příjem potravy omezit. A toho můžeme dosáhnout třeba právě vynecháním snídaně.
Bývaly doby, kdy se běžně jedlo jenom jednou denně, bylo to spíš odpoledne nebo večer. Tehdy naši předci neměli ledničky ani spížky, a tak jedli to, co zrovna ulovili nebo nasbírali. Lovec až odpoledne nebo večer snědl, co přes den ukořistil. A tak pořád dokola. S příchodem zemědělské revoluce se ale začalo běžně jísti dvakrát denně, před odchodem na pole a večer po návratu. Když jsme pak na pole chodit přestali, začali jsme jíst třikrát denně.
Dnes už lovíme pouze v supermarketech, jediný boj o jídlo známe ze slevových akcí. Doma máme spižírny, sklípky a lednice. Abychom ani na okamžik nehladověli, obklopili jsme se jídlem úplně všude. Prodává se na ulicích, na zastávkách, na chodbách pracovišť, škol i nemocnic. Spíš než jídlo jsou to ale různé produkty, které jsou zpravidla složeny z několika málo hlavních průmyslových ingrediencí: cukru, tuku a velkého množství dochucovadel. To proto, aby byl výsledek nejen jedlý, ale také návykový. Pak totiž vzniká velká pravděpodobnost, že se budeme přejídat. A tak se stalo, že snadná dostupnost levného a návykového jídla vrátila mnohé z nás do historie. Zase jíme jen jednou denně, jenže tentokrát celé dny bez přestávky.
V předchozích letech bylo provedeno několik pozorovacích studií, které dávaly do souvislosti vynechávání snídaně s nadváhou. Nedávno publikovaný systematický přehled randomizovaných kontrolovaných studií, které sledovaly změnu v hmotnosti dospělých v závislosti na snídani anebo jejím vynechání, ale nenašel žádný důkaz, že by snídaně snižovala riziko nadváhy, případně že by její vynechání vedlo k nárůstu hmotnosti. Bylo tomu přesně naopak: účastníci studie, kteří snídali, zpravidla celkově přijímali více kalorií za den.
Tyto výsledky jsou ve shodě s publikovaným přehledem o prospěšnosti přerušovaného půstu, stejně tak i s výsledky etnografických studií. Studie totiž potvrzují, že přerušovaný půst, který mít podobu právě posunutí či vynechání snídaně, vede ke snížení příjmu kalorií, rychlejšímu hubnutí a ke zlepšení metabolismu. Novější a kvalitnější studie tak zpochybňují staré tvrzení, že snídani nenahradíme.
Přerušovaný půst je stravovací způsob, při němž se střídají fáze půstu a fáze jídla. Neřeší konkrétní složení jídelníčku, ale vymezuje dobu, kdy je vhodné jíst.Při přerušovaném půstu vycházíme z běžného nočního postění, které prodloužíme právě třeba posunutím snídaně na pozdější dobu. Výsledkem je, že se upraví poměr mezi dobou půstu a dobou jídla z běžných 12:12 třeba na 14:10. Kalorický příjem se u přerušovaného půstu nemusí měnit.
Během období půstu je však třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (čistá voda, neslazený čaj, možná je i káva), díky kterému překonáme případnou únavu.
Přerušovaný půst zlepšuje inzulínovou senzitivitu a zvyšuje hladiny růstového hormonu, čímž podporuje spalování tuků a budování svalové hmoty. Zlepšuje buněčnou regeneraci, snižuje riziko srdečních onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce. Pomáhá při redukci váhy a léčbě cukrovky 2. typu, při vysokých hladinách triacylglycerolů, LDL cholesterolu a chronickém zánětu.
V porovnání s dietami je přerušovaný půst prokazatelně účinnější strategií, jak snížit hmotnost. Důvodem je fakt, že prospěšné hormonální změny, které nastávají při půstu, jsou při konstantním příjmu potravy zcela vyloučeny. Je to právě ona nepravidelnost půstu, která z něj činí efektivní nástroj pro předcházení vzniku inzulínové rezistence. Jak často přerušovaný půst zařadíme, je zcela individuální: můžeme se tak stravovat dlouhodobě, nebo třeba jen jednou týdně. I to má své opodstatnění.
Půst však nemusí být vhodný pro každého. Nehodí se pro jedince, kteří trpí podváhou, dále také v těhotenství, při kojení nebo pro děti ve vývoji. Nemocní a starší lidé by jakékoliv větší omezení stravy měli vždy konzultovat i se svým lékařem. Půst si dovedu představit jako prospěšný a očistný proces například u člověka s nadváhou a hypertenzí, ale už nemusí být (bez lékařského dohledu) vhodný pro člověka, který se léčí s nádorovým onemocněním a u kterého už došlo k velkému úbytku hmotnosti.
Kvalitní studie nenašly na snídani nic speciálního. Není to nejdůležitější jídlo dne, není nezbytná pro rozběhnutí metabolismu ani není zárukou štíhlosti a zdraví. Pravděpodobně je tedy jedno, jestli snídáte nebo ne. Důležitější je kvalita potravin.
Snídejte, pokud se probouzíte hladoví a máte tendenci se během dne přejídat, pokud ráno nic nesníte. Pokud ale nemáte po probuzení na jídlo ani pomyšlení, klidně snídani posuňte anebo vynechejte.
Řešíte-li nadváhu nebo cukrovku 2. typu, zkuste snídani aspoň trochu posunout na později a prodlužte přirozené noční hladovění. V této době může tělo efektivně spalovat uložené tuky. Ideální stav podle mě nastává, když jste schopni vnímat skutečné potřeby svého těla: jíte, když to skutečně potřebujete, a nemáte z toho zbytečný stres.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Dobrý den, toto je moc zajímavý článek, za který Vám děkuji. Máte prosím nějaké informace, jestli má tento přerušovaný půst pozitivní vliv i na tzv. „Leaky gut syndrome“? Sleduji mnoho příspěvků a článků, že právě mnoho civilizačních chorob je způsobeno tím, že střevo nepropouští ty správné živiny, nebo naopak propouští ty škodlivé látky. Předem děkuji za odpověď. Martin S., Brno
Dobrý den Martine, leaky gut syndrom je soubor potíží daných neefektivní funkcí střeva a jeho podpora v podobě omezení zátěže – časové (IF) i výběrem potravin (eliminační strava) podle mne stojí za to. Postup při eliminaci a znovuzavádění detailněji vysvětluji v textu o Autoimunitním protokolu: https://www.margit.cz/autoimunitni-protokol/
Margit
Dobrý den,
myslím, že toto je velmi rozumný článek. Každý jsme originál a žádná doporučení nelze paušalizovat. Každý má také jinak rychlý metabolismus. Např. já lehce snídám až kolem 11. hod. a tak mi to vyhovuje. Naopak moje kamarádka snídá v 7 hod. a říká, že kdyby se hned ráno nenajedla, nejspíše by omdlela. Někteří odborníci na výživu říkají, že posunutá snídaně má ještě jiný efekt. Nejen ráno, ale i během dopoledne, probíhá v těle proces vyprazdňování a pokud brzy snídáme, nastartuje se navíc proces trávení a organismus tak přetěžujeme. Děkuji Vám paní Margit za pěkný článek a souhlasím s Vámi, že máme naslouchat svému tělu. To je jediná správná cesta.
Srdečně Vás zdraví Zdeňka z Brna.
Milá Margit, opravdu Vám děkuji za tento článek. Prakticky téměř celý život (a je mi 65) nesnídám a první jídlo si dávám obvykle kolem 11 hodiny. Kolikrát jsem slyšela od rodiny či kamarádů varování, že nečiním dobře. Konečně se tedy na stará kolena dozvídám, že můj systém je zcela v pořádku. Ještě jednou díky.
Marie
Milá Margit, moc Vám fandím a děkuji za článek. Je mi 52 a přerušovaný půst mi vyhovuje . Mám ale lehce zvýšenou kyselinu močovou. Nevadí to?
Děkuji, Zuzana J.
Dobrý den Zuzano, zvýšená kyselina močová ideální není, zde více k tématu: https://www.margit.cz/dna-z-masa-nebo-cukru/
Margit
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Jím večer naposledy kolem 18 hod. Ráno snídám kolem 8. Dá se tohle počítat jako přerušovaný půst? Je mě 68 let dělám správně?
Dobrý den, ano děláte to skvěle, máte takto 14 hodin postění se a 10 hodin jezení, Margit
Dobrý den.
Přerušovaný půst 16/8 je ten nejlepší režim, který jsem kdy dodržoval.
Nejen, že jsem dal dolů kila, o kterých jsem myslel, že už je mám navždycky, ale hlavně jsem se zbavil snídaně.
Snídaně mně nikdy nedělala nijak dobře. A bylo jedno, co jsem si dal. Jenže všeobecná masáž, že toto je přece to Nejdůležitější Jídlo Dne mě udržovala v pocitu, že snídat se musí. Už vím, že nemusí. Teda já nemusím a je mi určitě líp.
A taky mi půst vyhovuje z důvodu, že jíst 5x denně prostě nezvládám časově a nemám na to ani potřebnou vůli. Možná v opačném pořadí.
Jsem rád, že jsem si před 3/4 rokem tento režim pro sebe objevil. V systému stravování jsem nic lepšího zatím neprožil.
Přeju hezké dny. Jirka.
Jirko, děkuji za sdílení bezva zkušenosti a držím pěsti ať se daří, Margit
Dobrý deň. A ako to je s lisovanými zeleninovými šťavami? Tiež sa môžu piť počas prerušovaného pôstu? Ďakujem. Naďa
Dobrý den Naďa, v době půstu se může pouze voda, neslazené čaje a káva, Margit
Dobrý den paní Margit,začala jsem s nízkosacharidovým stravováním,ale po třetím dnu lchf mi není dobře od žaludku,řekla bych,že je toho tuku na mě asi moc,tělo není zvyklé. Jedla jsem dobře,podle doporučení, vejce,šunka,tučnější sýry,maso,tvaroh,jogurt,zelenina atd.,nic nedoslazované,nic ultrazpracované. Prosím o radu. Mám si nastavit jídelníček s trošku volnějším režimem lchf,pak už to nebude lchf. Co teď? Snažím se zredukovat nadváhu. Velmi děkuji za odpověď. Ráda vás sleduji na Margit.tv a na blogu. Kateřina.
Dobrý den Kateřino, v případě, že chcete snížit hmotnost je stejně třeba zkoušet LCHF v podobě, kdy omezujete sacharidy i tuky, protože tělo nejdříve spaluje tuky z talíře a až pak ty z těla. Takže doporučuji snížit množství masa, smetany, vajec… a klidně až půl porce každého jídla zelenina, držím pěsti, Margit
Dobrý deň Margit,
chcela by som sa opýtať, aký je dôvod na to, že sa počas prerušovaného pôstu vynechávajú práve raňajky? Nebolo by rozumnejšie vynechať večeru, aby sa nezaťažovalo trávenie pred spaním? Je ok ísť ráno na energiu, ktorú sme do seba nahádzali večer? Priznám sa, že mi to veľmi nedáva zmysel a myslím si, že by bolo ideálne vynechať večeru.
Dobrý den, je to úplně jedno a jak každému vyhovuje, já jen postavila text na tom, že tvrzení, že snídat je nejdůležitější není pravda. Vynechat snídaně je vhodná pro ty, kteří se budí a nemají hlad, do jídla ase jen nutili, Margit
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na Váš názor. Se známým vedeme takovou rozepři, jestli při LC dietě je vhodnější polotučný nebo tučný tvaroh. Dieta je zaměřená na tuky, ale tučný tvaroh má celkově vysokou kalorickou hodnotu a nevím, zda tuky v něm jsou až tak dobré a nezvolit spíš polotučný tvaroh a tuky nahnat jinde. Co myslíte vy?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, za mě plnotučný a jestliže držíte LCHF stravu z důvodů redukce hmotnosti přidejte raději na každý talíř zeleniny na úkor tuků, Margit
Dobrý den, Paní Margit, i já se řadím k těm, kterým vždy vyhovovalo nesnídat, protože ráno necítím hlad, a když jsem okolnostmi nucená se nasnídat, tak je mi těžko… Konečně mám argument pro vyčítavé poznámky příbuzných :-)
Zajímalo by mě, zda si do ranní kávy mohu kápnout trochu mléka?
Děkuju za odpověď a také za Vaše poutavá a vysvětlující videa. Hana
Dobrý den Hanko, mléko obsahuje mléčný cukr, a proto do doby půstu nepatří, kapka skoro jistě zásadní vliv mít nebude, jen jde spíš o princip, Margit
Dobrý den, konečně zdravý pohled. Doktorka z endokrinologie mi říkala, že se musím naučit snídat, abych zhubla. Jenže já do sebe ráno žádné jídlo nedostanu, první jídlo si dávám mezi 9 – 10 hod. Ale chtěla bych se zeptat, co dělat, když mám neustále chuť na sladké, hlavně odpoledne. Děkuji, přeji pěkný den. Monika
Zajímavý článek a budu skoušet si dávat snídani později a to třeba v době svačiny kolem půl desáté plus mínus v pracovní den a třeba budu postupně v budoucnu skoušet vůbec nesnídat. Uvidím co mě bude více vyhovovat.
Děkuji a později napište, jak vaše zrušení dopadlo, Margit
Dobrý den Margit,
děkuji za článek, který vysvětluje, že to každý může mít jinak. Nikdy jsem nepotřebovala snídat hned po probuzení, neměla jsem hlad, nevyhovovalo mi to. Kvůli dětem jsem se ale spoustu let snažila snídat s nimi, abych je naučila pravidelně jíst a aby pochopili, že je nutné se v jejich věku najíst, protože ve škole se k jídlu dostanou až kolem 10 hodiny a to již budou bez energie. Spoustu let jsem lehce trpěla, ale co bych pro děti neudělala :-) Poslední 3 roky nesnídám, mé první jídlo je oběd, někdy kolem 12 hodiny, někdy kolem 13 hodiny. Vím, že mám takto prostor jíst cca do 20 hodiny, držím tedy půst 16/8. Naprosto mi to vyhovuje, cítím se lehce, nejsem unavená, někdy sním 2 jídla denně, někdy 3….a někdy klidně uzobávám častěji celé odpoledne :-) Je důležité poslouchat své tělo a krmit se kvalitními potravinami tak, jak nám vyhovuje:-)
Dobrý den,děkuji za vaše videa a články.Potřebuji zhubnout a vylepšit zdraví,tak jsem se pustila do keto čerstvé diety.Po měsíci mám dole 4.5 kg a potřebují ještě 12kg.Nechtěla bych ale na této stravě zůstat,chybí mi ovoce a zelenina a také chleba.Bojím se přechodu,abych zase nenabrala.Nevím kde sehnat informace.Můžete,prosím,poradit?Děkuji Martina
Dobrý den Martino, po dosažení požadované hmotnosti je třeba opatrně zkoušet, co vaše tělo zvládne, skoro jistě se nebudete moci vrátit plně ke stravě, která vás k nadváze dovedla, ale najít nějaký balanc mezi, Margit
Prosim o Vas nazor na tapiokovy pudink s ovocem k snidani (sladila jsem datlovym sirupem). Dekuji
Dobrý den, za mě nic co bych doporučila, v takovéto snídani dodáváte jen cukry a škroby, Margit
Dobrý den, je vhodné přerušovaný půst držet vždy ve stejné hodiny, nebo to jde měnit?
Př. jeden den začnu v 8 rano, skončím v 18 a další den v 9 ráno a skončím v 19hod.
děkuji
Dobrý den, přerušovaný půst nemá žádné speciálně nastavené správné časy ani není nezbytné jíst každý den stejně. Vycházejte z toho, co vám nejvíce sedí a je možné, Margit
Dobrý den, paní Margit, naučila jsem se u přerušovaného půstu cvičit nalačno (většinou střídám běh, rychlochůzi nebo veslovací trenažer a to 3x týdně). Pokud se cvičením skončím např. v 8h,, jsem stále (dle mého nastavení) v půstu. Je vhodné si v tuto dobu dát protein a počítat ho jako tekutinu? A protein všeobecně – lze ho zařadit do jídelníčku místo jednoho jídla a jak často? Děkuji Vám za odpověď a za Vaše skvělé články. Ať se Vám daří. Petra.
Dobrý den Petro, protein do času postelí se nepatří, bílkoviny mohou také podporovat svolení inzulinu. V době jezení jde proteiny použít, al esa mě vždy lépe skutečnou vysoce-proteinovou potravinu jako jsou vejce, ryby nebo maso, Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli máte volný termín? Nedaří se mě zhubnout. Děkuji
Dobrý den, poradenství nabízím zde: https://www.margit.cz/sluzby/ a s každým individuálně domlouvám termín,
prosím zavolejte mi a také se domluvíme, děkuji, Margit
Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či môže človek držať tento pôst dlhodobo, poprípade celoživotne alebo je to odporúčané len na určitú dobu? Ďakujem. Beáta
Dobrý den Beáta, můžete i dlouhodobě, ale ani to není nezbytné, postění se je více terapeutickou možností nebo občasnou změnou než každodenní normou, Margit
Dobrý den, Margit,
mockrát díky za super článek.
Pokud jsem to pochopila správně, 14 hodin se postíme a zbylých 10 projíme, nehledě na to, v kolik přesně během dne začneme a skončíme.
V době půstu můžeme pouze vodu, neslazené čaje a kávu – pokud není vhodné mléko kravské, je možné je nahradit mlékem sojovým, rýžovým, kokosovým etc.?
Mockrát děkuji, Jaru
Dobrý den Jaru, ano, správně, jen v době postelí se jen kávu bez mléka a bez rostlinných nápojů, Margit
Dobrý den, je nutné aby můj syn (14) svačil ve škole? Snídá ráno kolem sedmé (přa obědvá v půl druhé, někdy dříve. Vyhovuje mu pak ale odpolední svačina a pozdější večeře. Je to takto vpořádku?
Dobrý den, svačiny zcela jistě nejsou nezbytné, i u dětí za mě platí, že mají mít možnost rozhodovat o množství svých jídel a striktnější bych byla pouze kdyby dítě neprospívalo, Margit
Dobrý den paní Margit
Jsem neskutečně ráda za tento článek. Je skvělé, že boříte mýty. Navíc souhlasím, že každému může vyhovovat něco jiného. Pro mě osobně snídaně do 2 hodin po probuzení nebyla nikdy idelaní. Pracuji jako učitelka a jedla jsem vždy tedy až ve škole a to většinou ve spěchu a nuceně (pod tlakem doporučení, že snídaně je základ). Tak jsem si řekla, že zkusím na základě tohoto článku IF obráceně než dosud. Jsem nadšená jak to funguje. Dopoledne se cítím skvěle a na oběd ani nejdu s velkým pocitem hladu, jak bych čekala. Jen příjemně natěšená na teplé jídlo. Většinou ještě vynechán sacharidy. Odpoledne nebo k večeru mám pak více času nachystat si čerstvé jídlo a pořádně v klidu si ho vychutnat. Po týdnu jdou dokonce kila dolů, i když to nebyl hlavní cíl.
Jen mnohdy z časových důvodu jím třeba i 2 hodiny před spaním, někdy ještě později. Jdu spát sytá a ráno se také tak cítím. Myslíte, že by bylo dobré udělat ještě větší mezeru a nejíst moc před spaním? Spím dobře. Jen nemám takový ten dobrý pocit, že jdu spát lehce hladová, tak jak se to mnohdy doporučuje.
Dobrý den, děkuji za sdílení vašich skvělých zkušenosti a večerní jídlo je skutečně vhodné jíst nějakou dobu před spánkem, jen i ten potřebný čas může být hodně individuální. Záleží na vašem trávení, jak se cítíte, dvě hodiny jsou pro mnohé zdravé úplně dostačující, Margit
Dobrý den Margit, děkuji mnohokrát za vaše články a prosím o radu. Můj manžel se již nějaký ten týden snaží formovat postavu, tzn. hodně cvičí, aby shodil břicho a nabral svaly. Jeho výživový poradce mu radí, aby si dával bílkovinové svačiny. Je toto v souladu s inzulínovou tolerancí, kdy Vy doporučujete nesvačit? Jak potom ale na ty svaly? Děkuji předem za odpověď, Jana
Dobrý den Jano, ano, doporučuji nesvačit, není problém zajistit dostatek bílkovin v hlavní jídlech, Margit
Dobrý den Margit,
děkuji za krásně shrnující článek.
Píšete, že opodstatněné je provádět přerušovaný půst i třeba jen jednou týdně.
Ráda bych se zeptala, zda je stejně efektivní, když jednou prodlužuji okno bez jídla posunutím snídaně, a o dva dny později vynecháním večeře? Nebo je vhodnější si vybrat buď to či to? Z článku mi vyplývá, že je to jedno, ale i tak bych se na to ráda zeptala, jelikož mám nepravidelný týdenní režim.
Moc děkuji,
Klára
Dobrý den Kláro, přerušovaný půst nemusí být žádný pravidelný režim, tělu prospěje i vyhození z rovnováhy, změna, Margit
Dobry den.
Dodrzuji prerusovany pust (16/8) vzdy po 4 dny v tydnu uz celych 5 tydnu a nic. Zadny ubytek vahy. Ani pul kila.
Co s tim?
Jsem muz, 53 r., 175 cm, 100kg
Dekuji predem za nazor.
K.
Dobrý den, omlouvám se, ale jen na základě takovéhoto minima informací nechci hádat, co se děje, Zkuste najít poradce, který se tématem zabývá a řešit cestou individuálního poradenství, Margit
Dobrý den, dovoluji si mít otázku, která se jen okrajově týká Vašeho zajímavého článku. Mám léta problémy s ranním vstáváním, zkrátka „se mi nechce“:-) ani v 8, ani v půl či před devátou.. Déle, tedy vstávat ještě později jsem již dlouho nezkoušela. Je mi líto času, který prospím. Chodím spát kolem 23. hod. Byla jsem i ve spánkové laboratoři, kde nezjistili žádný problém. Na podzim jsem zkusila „fintu“, že v půl 7 (při budíku a v polospánku) vypiji půl hrnku černé kávy a vstávám před 7 hod. (budík pro jistotu nařízen). Je to trochu lepší, hodlám v tom pokračovat. Samozřejmě jsem si vědoma, že černá káva na lačno do žaludku je nevhodná. Nicméně bych se ráda trochu ujistila, že v mém věku (65) už se toho nedá moc zkazit:-). Myslíte, že je to hodně nerozumné? Nebo byste poradila něco jiného povzbudivého na lačný žaludek? Předem děkuji za odpověď. Dagmar
Dobrý den Dagmar, černá káva nemusí být ani na lačno a brzy po ránu problém, jestliže vy to tak nevnímáte. A kdybyste chtěla zkoušet změnu, doporučila bych zelený čaj, který má podobné povzbudivé účinky, Margit
Dobrý den, mám období, kdy nemám chuť se napít, nemám pocit žízně.Denně vypiju 2 rozpustné kávy s mlékem (odvodňuje, vím) max.1l vody, někdy s citronem někdy čistou, sním 2 pomeranče.Jak se mám donutit k pití? Děkuji
Dobrý den, na základě takto málo informací mohu jen hádat, možná jíte dost ovoce a zeleniny a stačí to nebo je za tím nějaký zdravotní problém, nevím. Zkuste třeba přidat tekutiny v jídle – více polévek, zeleniny…. Margit
Dobrý den Margitko,jsem strašně moc ráda, že jsem na vás narazila. Měla bych spoustu otázek, ale chtěla bych se zeptat. Totiž vloni jsem přestala vidět na jedno oko,potom mi diagnostikovali RS a nasadili biolečbu, která mo ale nedělá dobře a tak jsem přišla na to,že přesně takováhle strava by mi mohla pomoci.. myslíte že můžu třeba arasidové máslo? A jak je to s ovocem? Třeba banány asi také né? Nebo jaké ovoce se může?
Dobrý den, strava pomoci může, je třeba ji vyzkoušet, al zcela jistě sama nevysazujte předepsané léky, změnu řešte se svým lékařem, margit
Dobrý den Margit, můžu půst 16/8 držet každý den, a jak dlouho?
Dobrý den, ano, můžete, a nejlépe tak, jak budete zvládat, je třeba zlepšit stravu, tak ať nemáte hlad, ať jídlo pohodově posouváte, Margit
Dobrý den paní Margit,
úplně náhodně při hledání zpracování vlašských ořechů se mi vyloupl tento váš web. Po zběžném přeletu textu, jsem si článek prošel podrobně a posléze poznámky čtenářů s vašimi replikami.
Vzhledem k datu zveřejnění, nevím zda vlákno komentářů je ještě aktivní, nevadí alespoň se vypíši se svým zvykem.
Ráno vstanu, vypiji tak 2 deci vody, sednu na kolo a jedu cca 13 km na kole do práce, pokud možno co nejrychleji, ale pod 25 min se nedostanu. V práci na ex vypiji 3 deci vody a pak do půl hodiny další 3 deci spolu s malou kávou bez cukru. Během dopoledne piji další 3 deci a k tomu jím jablka. než odejdu z práce tak sním všechna jablka, tj obvykle 6 kousků. když ne jablka, tak hrozno, rajčata, nejlépe co zahrádka dá k rychlému snědku. Vynechávám oběd v kantýně ze dvou důvodů, primární – pálení žáhy, sekundární – poobědová demence. Dám si druhé kafe a po práci sednu na kolo a jedu domů a tam jím co mne napadne, klidně třeba i o půlnoci, stejně jdu spát tak okolo jedné. Efekt je ten, že jsem přestal jezdit autem, zpevnil jsem si svaly na lyže, zhubnul jsem z 86 na 82 kg při mé výšce 180 cm. Ale především jsem se otužil, nevadí mi zima, déšť. Fyzicky i psychicky se cítím podstatně lépe než kdy dřív.
A chci se vás zeptat, je špatně že jím ovoce během dne a doma pak cokoli do své sytosti??
Dobrý den, váš režim je neobvyklý, ale jestliže vám takto vyhovuje a cítíte s dobře, jak píšete, mohu jen doporučit takto pokračovat a dál vnímat své tělo, stravovat se a žít podle svým potřeb. Držím pěsti! Margit
Dobrý den,
také jsem na tento článek narazil pozdě, ale protože mám zkušenost, která závěry tohoto článku poměrně jasně potvrzuje, rozhodl jsem se uvést ji zde.
V posledních několika letech jsem jezdil do práce pravidelně na kole 14 km. Před odjezdem z domu jsem pouze vypil cca 3,5 dcl čaje a snídal jsem až v práci. Často až poté, co jsem vyřídil nějaký ten neodkladný úkol, tedy až pár hodin po probuzení. Před čtyřmi měsíci jsem odešel do důchodu a můj režim se změnil. Snídat jsem začal poměrně záhy po probuzení. I když jsem pohyb na kole nahradil běháním, přibral jsem za 3 měsíce asi 7 kg. Na stránkách pro běžce jsem si přečetl, že nejefektivněji se tuk dá spalovat déledobou zátěží v aerobním pásmu (tedy mírnější zátěží – pomalejším během) a tento efekt se dá zesílit, pokud takový trénink provádíme na lačno. Začal jsem to praktikovat jednou až 2x týdně a i mimo tyto dny snídám, až dostanu hlad. A moje hmotnost začala rapidně klesat. Za jeden měsíc 3 kg.
Dobry den,můj syn (9 let), když vstane, tak o snídani si umí rict klidne až 2 hodiny po probuzení. Já ho nenutim, bohuzel okolí to shledána jako špatným přístupem. Do školy mu dělám vetsi svačinu. Obed normalne sní. A další jídla také. Ji vše – zelenina, ovoce. Je hubený. Já si myslím, ze nutit ho snídat je špatně. Nebo se pletu? Moc dekuji za odpověď.
Dobrý den, je sice pravda, že většině dětí prospěje spíše snídat a když odmítají snídani je to častěji protože jen nejsou dost vyspalé než že by neměly hlad. Ale situace, kterou popisujete u vás, kdy syn pak svačí i obědvá a jí dobře je za mě také v pořádku a souhlasím, že nutit není třeba, Margit
Dekuji za rychlou odpověď.Syn je spáč.Ale snazim se,aby spal cca 9-10 hodin denně. Chodiva do postele mezi 8-9 vecer.Vstává něco málo před 7. O vikendu ho nechávám vyspat jak dlouho potřebuje. A stejne nemá rano chuť snídat. Verim,ze se to casem srovná. Naše pani doktorka říká,ze nemam nutit,ale jen nabízet. Ještě jednou dekuji. Hezky den.
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat na přeruš.pust a menopauzu.
Menopauza cca rok.
158cm, 80,kg,108cm přes břicho, věk 48.
Potřebuji zhubnout a nevím si už rady .
Je vhodný přeruš. půst v tomto období?
Jaký by byl nejlepší?
Děkuji Lenka.
Dobrý den Lenko, omlouvám se, obecná doporučení jsou na webu, ale pro individuální poradenství skutečně potřebuji s klienty mluvit a vědět mnohem více, Margit