SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Proč se přejídáme?

23.5.2023

Zpět na výpis článků

Protože namísto výživově přínosného jídla do sebe jako závisláci cpeme návykové šmakulády potravinářského průmyslu.

Přejídání se není znakem poruchy charakteru člověka, ale biologickou reakcí na nepřirozeně koncentrované a dochucované potravinářské produkty. Potravinářský průmysl v laboratořích cíleně hledá tu nejlepší kombinaci cukru, tuků, soli, dochucovadel a křupavé konzistence, která zajistí blaženost a závislost na jejich produktu a potlačí schopnost kontrolovat množství konzumovaného jídla. Tyto produkty nejíme proto, že bychom je z výživového hlediska potřebovali. Jíme je, protože nejsme schopni přestat jíst.

Kombinaci, která blokuje přirozenou schopnost našeho organismu dosáhnout nasycení a včas zastavit nadbytečný příjem, průmysl posiluje také přídavkem tzv. food enhancers, jako jsou třeba glutamáty, které zvýrazňují chuť a usnadňují vybudování závislosti.Přestože ne každý konzument brambůrkových chipsů podlehne závislosti, tak narůstá počet lidí, kteří spoustu let bojují s jídlem a se strachem z něj.

Pocit blaženosti

Pojem „bod blaženosti“, anglicky „bliss point“ vymyslel Howard Moskowitz, experimentální psycholog, který studoval, jak složení produktů ovlivňuje naše chování. Pomáhal potravinářskému průmyslu s vývojem konzervovaných špaget, šumivých nápojů, polévek nebo salátových zálivek, které navodí blaženost a zajistí závislost na dalších dávkách.

Typické příklady návykových produktů

Solené brambůrky, křupky, chipsy a hranolky s cukry, které pocházejí z oloupaných brambor nebo z mouky usmažené v oleji. Sladké pečivo a sušenky, kde je hladká pšeničná mouka (tedy cukr) dochucena cukrovo-tukovou náplní. Salátové zálivky a kečupy, kde je zpravidla rostlinný olej, cukr i sůl. A samozřejmě všechny běžné vysoce zpracované produkty, hotová jídla, náhražky skutečných potravin a jídel, a to včetně těch, které jsou propagovány jako prospěšné.

Drogy, facebook a nezdravosti

Co mají společného kokain, alkoholický koktejl, lajky na sociálních sítích nebo pocukrovaná kobliha? Podporují v mozku uvolnění nervového přenašeče dopaminu. Dopamin je také označován jako mediátor štěstí nebo neřesti a na aktivitách, které vedou k jeho uvolnění, může vznikat závislost. Ta pak způsobuje sníženou citlivost k dopaminu a potřebu ještě vyšších dávek návykové látky či chování. Tudíž budeme vyhledávat čím dál větší dávky dané substance – ať už je to nezdravé jídlo, drogy nebo čas na sociálních sítích.

Jak vyřešit závislost na jídle a přejídání?

  • Jezte skutečné jídlo. Za více než třicet let praxe výživářky jsem neměla klienta, který by mi ztloustl nebo onemocněl z ovesných vloček, vlašských ořechů, vajec nebo mrkve. Proč? Protože skutečné jídlo zasytí, ale nepřejídáme se jím.
  • Vždy zajistěte dostatek bílkovin a zeleniny. Bílkoviny a vláknina ze zeleniny zasytí a dodají živiny. Bez dostatečného množství bílkovin a objemu ze zeleniny nebudeme vnímat zasycení, budeme se přejídat.
  • Jezte v pohodě a vědomě. Jen při vnímání chutí jídla je možné cítit spokojenost. Jen když jíme v pohodě, má tělo čas na vyloučení hormonů sytosti a tedy signalizaci, kdy je dost.
  • Vařte od základů. Jen tak máte pod plnou kontrolou, co jíte. Vaření ze základních potravin přitom nemusí být náročné na znalosti ani na čas. Většinu z mých domácích receptů jde připravit z 3 až 5 ingrediencí a vyžadují jen pár minut aktivní práce. Ty nejlepší najdete v mé nové knize Osobní receptář pro zdraví a pohodu.
  • Dopřávejte si prospěšné přiměřené navýšení dopaminu. Jak? Dostatkem spánku a pohybu, pobytem na slunci. Vyzkoušejte meditace, relaxační techniky nebo kreativní práci.

Jak zajistit zdravý vztah k jídlu a zdravou hmotnost?

Především bychom si měli užívat skutečné jídlo. Ignorujme vysoce průmyslově zpracované potravinářské produkty a dietní produkty, tvrzení průmyslu a jeho placených expertů. Jídlo není nepřítel, jídlo dodává živiny. Příprava jídla a jedení je příležitost, jak o sebe pečovat, podporovat své zdraví a udržovat zdravou hmotnost.

A pro úplnost doplňuji, že i přejídání se samozřejmě může mít další důvody vedle jídla. Někteří z nás jídlem mohou řešit své jiné potíže, někteří se nedokáží zklidnit a věnovat jídlu čas a pak i prostor na dostatečné uvolnění hormonů sytosti, někteří máme geneticky o něco bližší k rozvoji závislosti než jiní.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

16 komentářů: “Proč se přejídáme?”

  1. Helena napsal:

    Je to krásně popsané a je to pravdivé. Ale já vařím od základu a nikdy nevím kdy mám dost a tak sním zbytečně hodně. To je asi proto, že zjistím, že mám dost třeba až za hodinu. Tak že, prostor a čas je velmi důležitý. Děkuji moc za tento článek.

  2. Jarmila napsal:

    Já jsem téměř celoživotně závislá na brambůrkách. A téměř celoživotně bojuji se svou hmotností. Dříve jsme neměli tolik informací o zdravém stravování, takže jsem se uchylovala k různým pochybným a hlavně neúčinným dietám. V dnešní době jsou informace tohoto typu snadno dostupné všem. Paradoxně vidím kolem sebe více silných mladých lidí a dětí.
    Všechny Vaše články a videa sleduji a moc mě baví. Tento poslední text je naprosto výstižný. Opravdu bychom si měli my, kdo máme ve stravování rezervy, vzít Vaše slova k srdci. Děkuji za článek. Jarmila

  3. Šárka napsal:

    Dobrý den a děkuji za tento článek. Kéž by se to takovými články jen hemžilo, aby se dostaly tyto informace více mezi lidi. Každý z nás je na určitém stupni uvědomění a od toho se odvíjí schopnost kontrolovat, co a kolik si toho strkáme do pusy. Každý má také jiné podmínky, za kterých vyrůstal a získával návyky, jak se stravovat. Já jsem asi průměrná klasika. Doma se vařilo klasicky česky, mamka na nás byla sama, takže levnějších sladkých jídel bylo víc než je zdrávo. V dospělosti mi začaly zdravotní problémy, ale tak nějak jsem tušila, že úpravou stravy mohu vše změnit a musím říct, že se mi podařilo zbavit se návyku na cigaretách, alkoholu, kávě a začala jsem vařit mnohem zdravěji a kvalitněji, než jsem bývala zvyklá z dětství. Jedna závislost mi však ještě přetrvává a to na cukrovinkách. Je to horší droga než cigarety a alkohol a káva dohromady. Ale já to nevzdám a jednou se zbavím i této závislosti. Jde o moje zdraví a můj život. A chci jen to nejlepší pro svoje děti a manžela. Přeji vám hodně spokojených a zdravých čtenářů.

  4. Jitka napsal:

    I já děkuji za podobné články, tento zvlášť. Cukr jsem omezila, jak nejvíc to jde (banán, rozinka, datle, brusinka bez) ale ujíždím na sušenkách, sojovém suku, levných belgických pralinkách, českých kaštanech apod. A aby se tak pro zachování mého zdraví, hmotnosti, radosti nedělo, tak v tom mi VÝZNAMNĚ POMÁHAJÍ Vaše články a celá práce. Pokud vím, že na mě systematicky praktikují šlendrián pro jejich zisky, pomáhá mi to se od těch sajrajtů oprostit. Moc Vám držím pěsti v jednání s Harmonelem, nesmíte být na to sama, a v zájmu nás všech by mělo být odhalování jakéhokoliv šméčka na lidi. I jinak. Zdravím z TU, JM.

  5. Dobrý den, moc děkuji za takovouto podporu a držím pěsti a’t se daří i sušenky a spol. zvládat, Margit

  6. Evelína napsal:

    Margit, moc děkuji za krásné připomenutí podstatného. Jednou za týden si dělám půst. Většinou to vychází na pondělí. Je to skvělá dovolená pro tělo od trávení. Srovnání si priorit a myšlenek. A opravdu moc moc potvrzuji váš důraz na kvalitu. Hlavně ta kvalita v hlavě
    Videla jsem i váš podcast v ženy s.r.o. máte nádhernou pestrou enegii a tu jste mi předala. Tak “jen” DĚKUJI za celkovou inspiraci, kterou světu dáváte
    Přeji moc krásné dny. Evelína Hettnerová

  7. Radka napsal:

    Úžasné články a informace, díky vašim návodům jsem zhubla 13kg, a zbavila se některých zdravotních problémů. Byla jsem v šoku, když jsem zjistila, že lze žít bez pocitu hladu i při mnohem menším objemu jídla. Vzhledem k tomu, že mám nemocnou dceru, navštěvujeme lázně, kde jsme bohužel nuceni jíst jídlo, které tam je. Okamžitě se mi vrací závislosti, chutě, hlad a zánět dásní. Nejméně 3 měsíce se vždy dávám dohromady. Vždy mě to jen utvrdí v tom jak cenné rady dáváte a jak je to jednoduché. Velice mě mrzí, že ve školách a školkách je vůbec nezajímá Vaše doporučení. Jsem z malého města ve školce, která se pyšní tím, že má zdravé stravování nemají absolutně problém 3x denně pečivo , když štrůdl, tak samozřejmě pocukrovat. Je ohromná škoda, že váš projekt s ministerstvem zdravotnictví není pro školy a školky povinný. Školku jsem o něm informovala vzali na vědomí a nezměnilo nic. Děkujeme, jste snad jediná, kdo dělá takovouto osvětu zdarma. Ještě Rozum v troubě a Igor Bukovský. Je velmi smutné, že vláda ani lékaři problém stravy vůbec neřeší.

  8. Hana napsal:

    Dobrý den,vaříme doma z bio surovin,základy našeho jídelníčku jsou vejce,maso,vejce,zelenina,kvasena zelenina,ovoce,bezlepkove obiloviny,domácí brambory,kvaskove pečivo,luštěniny atd.mame velkou zahradu,takze i spousta vlastních plodu.v podstatě jime jen základní suroviny,z kterých vařím,pecu a kvasim.pecu i sladké,na pout koláče,buchtu na svačinu,jen výrazně ubírám nebo nahrazuji cukr.pijeme vodu nebo rooibos.deti mají každý den po oleji z trescich jater kousek hořké cokolady.na oslavách nebo návštěvě si deti daji i chipsy nebo dort.snažím se to udržet v mezích,aby nebyly ve společnosti ostatních deti “příliš divné” a zaroven,aby dostaly zdravy zaklad do budoucna.doma mluvíme o jidle jako o cestě ke zdravi (vahu,hubnutí atd. u nas vubec neresime).I tak si 9 leta dcera začala tajně kupovat sladkosti,přestože vi,ze to pro ni není dobre (mela jeden epi zachvat a léčí se).nutričně ji určitě nic nechybí,je i na tzv.horcikovem protokolu pro deti,kde je vse 100%prirodni a ze stravy,aby její nervové soustavě nic nechybělo.snažím se s ni domluvit na kompromisu,ze obcas koupíme bramburky nebo dostane cokoladu navic…ale ta lež mě vyděsila.přesně tohle totiž hodně s maminkami,které se snaží deti vést ke zdravé stravě,řešíme.ze jakmile se dite “dostane do světa” mezi vrstevníky,kteří se cpou každý den na svačinu pytlikem bonbonu (a u dcery je to fakt celá trida),začne dite tajne shánět “junk Food”.hrozne bych ocenila,kdybyste toto tema nějak zpracovala pro nas rodiče,co se fakt snažíme.co s tím?kdyz bude jist sladkého a pochutin více,vznikne závislost,kdyz ji budu více hlídat,vznikne odpor a vzdor a zatajovani…diky za tipy.

  9. Dobrý den, u dospívajících dětí je zásadní prostředí doma – tedy doma jí to co je a pak už jen v klidu jako rodiče vydržet. Ne vše můžete ovlivnit a je celkem přirozené, že děti zkouší i zakázané. Detailněji vysvětluji ve svých knihách. Margit

  10. Jana Kodytkova napsal:

    Dobry den, mohu se zeptat na Vas nazor na psyllium, plantajnovou a tapiokovou mouku? Jsou vhodne pro deti (2 a 8 let), pripadne v jakem mnozstvi? Mam na mysli ve forme pridani do domaciho peciva, zeleninovych placicek, pripadne domacich dezertu.
    Druhy dotaz, mate nejaky tip jak naucit male dite jist zeleninu. Syn 2 roky neji vařenou, pecenou ani syrovou, a to presto ze ji u me denne vidi na taliri (ja jsem na bezobilne strave z duvodu intolerance). Pokud ji vezme do pusy, okamzite ji plive. Jedine co sni je polevka, varim tedy denne, a zeleninove placicky ovsem pouze smazene (na ghi), coz mi tez nepripada idealni jidlo na denni bazi. Jakmile jsou placicky z trouby, tak je nechce.
    Dekuji za rady
    Jana

  11. Martina Koněprusová napsal:

    Je velká škoda, že na lidi, jako jste Vy ostatní výživoví odborníci nehledí a naopak na Vás posílají špínu a kritiku se slovy, že do všeho jen rejpete a máte na všechno nějaké komentáře. O to víc je to smutné, že to samé by mělo přeci platit o ostatní, kteří se věnují výživě, což nechápu.
    Samotnou mě to jen utvrzuje v tom, že dokud nebudou ale odborníci stát při sobě a neustále si budou podkopávat nohy tím, že jeden doporučí to a druhý ono, tak se to opravdu nepodaří plošně, aby lidé konečně začali rozumět tomu, co je skutečné jídlo a strava. Viz. vaše edukační materiály, články a osvěta o obezitě přímo ostatním vadí a už jsem zaznamenala válku na Vás. Jenom nechápu proč. Proč nedokáží stát odborníci při sobě? Vždyt přeci všichni se snaží o to samé , jíst kvalitně a zdravě, tak ale proč vzápětí jdou proti tomu tvrzení? Viz. i to téma o křehkých extrudovaných výrobích, které Vy sama nepovažujete v pořádku a pan inženyr Havlíček, který mimochodem aktuálně asi dělá nějakou kampan či co s těmi jeho výstupy a videi pro Fitness007, tak tvrdí něco jiného.
    To samé pak Vy píšete a neustále opakujete, jak se nedá přejídat zdravým jídlem a skutečnými potravinami a on v jeho poradně tvrdí opak, to samé o kaloriích atd..Upřímně moc nechápu, jak jste kdysi s ním mohla točit 2 videa o mýtech ve stravě, protože ten člověk je úplně jinde, než jste Vy, Margit.
    Vy se snažíte pomáhat lidem a ostatní vám podkopávají nohy, proč? Jak mají pak lidi tedy věřit a hlavně čemu mají věřit? Pak přichází na scénu i hoši páni z Institutu moderní výživy, kteří všude metou jen evidence based studie, ale ti zase naprosto ale úplně o 360 stupnu otočí to, co řeknete Vy – viz. o mléce třeba a o tucích.

    Je to jeden velký chaos a bordel a já bych už moc ráda konečně, aby se něco s tímto udělalo. Mám vaši knihu, sleduji všechny vaše články a blogy a rozhovory, protože snad jediná Vy máte opravdu znalosti, přitom se ale nepovažujete za Nutrčiní nebo výživovou specialistku. Moc ráda bych někdy zašla i na vaše školení, jenomže do večera to je pro mě absolutně nepřijatelné :(

    Děkuji i tak a snad se to bude dařit dál. Jsem s vámi. Margit

  12. Dobrý den,
    přiznávám, že sama sleduji jen odborníky, kteří zvládají nejen profesionálně odborná témata, ale i profesionální chování. Není problém mít i jiné odborné názory, ale zásadní je stále schopnost slušně a konstruktivně je komunikovat. Osobní napadání za mě znamená, že chybí argumenty nebo schopnost je předat a experty, kteří napadají jednoduše nesleduji, od takovýchto se nemám co učit.
    A právě zvažuji vypsat i nějaké školení dopoledne, tak s možná i potkáme, Margit

  13. Dobrý den Jano, vše uvedené děti také v přiměřených množstvích mohou, jen to zrovna nejsou lokální potraviny. Se zeleninou je třeba trpělivě a klidu zkoušet dále, jak i vysvětluji v knihách, Margit

  14. Martina napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za odpověd Margit. Já chápu, ale my – běžní smrtelníci, kteří se snažíme orientovat, tak známe hlavně české specialisty a popravdě pana Havlíčka, případně Cajthamlovou zná nejvíc asi většina té starší generace jako ty hlavní. Já jsem na Vás také narazila až teprv nedávno a úplně jste mi otevřela oči, když jsem se začala stravovat podle Vašich doporučení a vařit i dle vaší knihy, ale popravdě jsem trošku v šoku, když pak jsem slyšela právě i diskuzi od Havlíčka o těch pufovaných extrudátech, nebo i modelu toho, že množství dělá jed, ale že není pravda, že je zdravé a nezdravé jídlo apod….
    No, pokud bude školení někdy i v jiném čase, než je večer, tak určitě moc ráda přijedu Margit, moc ráda. Martina

  15. Martino, děkuji, tak se budu těšit na setkání na školení a obecně mě by třeba stačilo zachytit, jak Dr. Cajthamlová propagovala pro Nestlé cereální snídaně, takovýmto profesním vyjádření pro mě púropfesuonoál končí, Margit

  16. Martina napsal:

    Margit, já také a popravdě právě proto jsem se zamyslela nad tím, že jste právě v minulosti natáčela se zmíněným Havlíčkem o mýtech a o stravě, když prakticky on nyní propaguje něco, co vy vyvracíte, ostatně si vzpomínám na velmi populární projekt Vím, co jím, jehož byl velkou ikonou a tváří pro margaríny, nyní je to zase asi fitness strava a doplnky, akorát nějak nechápu, proč někdy skutečné potraviny a pak vzápětí pufované výrobky apod jsou vlastně v pohodě a fermentovaná kvašená zelenina by se podle něj též jíst neměla pravidelně. Ach jo…
    Paní Cajthamlová, hlavně sacharidy, to je její neustálé doporučování na min. 55-65 % ve stravě a při MS u žen jíst v pohodě sladkosti a půst v žádném případě, protože to vůbec nemá být. Přerušovaný půst je, podle paní doktorky, největší ptákovina. No, ještě že vás tady máme :))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem