SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
26.3.2021
Protože tyto nenáročné rostliny, které mnozí vyháníme ze zahrádek, obsahují zdraví prospěšné látky. K tomu jsou také skvělým kulinářských doplněním jídel a ozdobou na talíři. Rostu skoro všude a nestojí nic.
Mezi prvními zelenými lístečky, které se hned v březnu prodírají ze země, jsou často právě jedlé rostlinky, z nichž mnohé hanlivě označujeme jako plevel. Mohou být po zimě první úrodou na zahradě, první čerstvou zeleninou. Přinesou na naše talíře novou chuť, ozdobí jej barvami a tělu dodají dávku těch nejčerstvějších vitamínů a dalších rostlinných prospěšných látek. Rostou skoro všude, samozřejmě doporučuji je sbírat jen na bezpečných místech. Nejlépe na vlastní (samozřejmě chemicky neošetřované) zahrádce a v přírodě bez intenzivního zemědělství.
Divoké byliny mohou výživově předčit i běžně pěstované rostliny. Jaké jsou příklady bioaktivních látek těchto rostlin a jejich působení v těle:
Jedlých rostlin je spousta, ale pro sběr je potřeba mít aspoň nějaké znalosti. Proto těm, kteří bylinky neznají a zatím je běžně nesbírají, doporučuji začít jen s naprosto jistými bezpečnými druhy a sběr bylinek rozšiřovat postupně podle rostoucích znalostí. K bezpečným druhům podle mě patří pampelišky, sedmikrásky, violky, jitrocel, bršlice, řebříček, kopřivy a hluchavky, lístky jetele a česneku medvědího.
V kuchyni se dají zpracovávat podobně jako listová zelenina a běžné bylinky. Úplně nejsnazší je přidávat je do salátů nebo podobně jako pažitku nasekané na chleba, do polévky a do pomazánek. Můžete z nich připravovat ochucené oleje a octy nebo pesta. Jde je přidávat do špenátu, mladé lístečky kopřiv jde použít i na výrobu kopřivového „špenátu“. Žahavost snadno odstraníte spařením kopřiv. Doporučuji vyzkoušet pesto z medvědího česneku, tvarohové a smetanové pomazánky s bršlicí a květy violek, čaj ze sedmikrásek. Výhonky podběle před rozkvětem se dají dusit na másle podobně jako chřest.
Tip: Česnek medvědí zkonzumujte celý. Z listů připravíte pesto nebo pomazánky. Poupata, květy a nepřezrálé plody můžete nakládat do octa nebo soli. Připomínají pak kapary, které jde přidávat do salátů nebo k sýru. V některých zemích se využívá i cibulka, u nás je ale česnek medvědí chráněný, a proto je povolený jen šetrný sběr nadzemní části. Pro zajištění dostatku doporučuji zkusit na jaře koupit sazeničky a začít si pěstovat vlastní úrodu.
Pro ty, které plevelm divoké byliny a jedlé květy zaujaly, doporučuji k dalšímu studiu třeba tyto skvělé knihy:
Jaké plané rostliny – plevele jíte sami? Které máte nejraději? Přidejte prosím své tipy na recepty nebo i knihy k dalšímu studiu.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Medvědí česnek už mnoho let. A vloni jsem díky každodenním procházkám v lese objevila, kde roste bršlice kozí noha a violka. Ze zahrady pak sedmikrásky a pampelišky
Občas zobnu květ sedmikrásky. Letos se polepším.
Výborný je i ptačinec žabinec. Sbírám ho pro slepice i pro sebe .
Všetky uvedené bylinky poznám a používam. Zabezpečujú mi dobré zdravie. Nechodím k lekárovi a neužívam žiadne lieky už celé desaťročia. Margit obdivujem Vás a súzním s Vami, Srdečná vďaka, za všetky Vaše múdre rady.Helena
Dobrý den, děkuji a poprosím kde knihu: Bylinky v kuchyni
Autor: Jeff Cox; Marie-Pierre Moine koupit přes Google jsem nikde nenašla díky mhr
Dobrý den, právě vidím, že je už nedostupná, proto mohu jen doporučit zeptat se u prodejce a sama zkusím najít i další vhodné knihy, Margit
Dobrý den, přehled knih s tématikou „jedlé plané rostliny“ najdete v katalogu Národní knihovny (https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&ccl_term=wkw=jedlé+plané+rostliny).