Na šíření osvěty, informací a aktuálních poznatků o zdravém jídle mají svůj ohromný podíl nejen alternativci a foodbloggeři, ale také farmářské trhy a prodejny zdravé výživy. Mnozí z nadšenců předběhli nejednoho výživového a lékařského experta. Zatímco odborníci živili protitukovou hysterii, praktici z terénu doporučovali jíst nejkvalitnější potraviny a vyhýbat se vysoce průmyslově upravovaným produktům, zbytečným aditivům a reziduím agrochemikálií. A měli pravdu.
Dnes už i většina odborníků doporučuje upřednostňovat skutečné potraviny. Třeba v Brazílii mají dokonce státní výživová doporučení postavená na kvalitě potravin. Pionýrům, kteří u nás roky před dnešní módní vlnou propagovali skutečné potraviny, patří dík. Ale pozor, neznamená to, že vše, co se označuje jako zdravé a co najdete na pultech v obchodě se zdravou výživou, skutečně prospívá. V mnoha prodejnách nacházím i produkty, které bych si nikdy nekoupila – a nedoporučuji to ani vám.
Konkrétní maskované nezdravé potraviny
Kterým „zdravým produktům“ bychom se měli obloukem vyhýbat? Uvítám, když můj seznam doplníte o nezdravé potraviny, které jste v prodejnách zdravé výživy našli.
- Extrudáty jsou nejrůznější obiloviny zpracované za použití vysokých teplot a tlaku, mohou mít například podobu křehkých plátků. Preferují je hubnoucí lidé, kterým je jako dietní produkty doporučují výživoví poradci. Jsou totiž lehoučké. Že mají vysoký glykemický index, jsou obvykle naprosto nechutné a v podstatě nemají výživovou hodnotu, mnoho poradců vůbec neřeší. V podobě nejrůznějších křupek a instantních kaší jsou extrudáty oblíbené i u některých maminek. Tělu dodávají jen cukry. Obzvláště pro lidi s cukrovkou nebo s nadváhou by měly být naprosté tabu.
- Sójové produkty mohou být jogurty, různé dezerty, mouka a proteinové izoláty. Posledně jmenované obvykle najdeme v produktech pro vegetariány a vegany od zmrzlin až po salámy. Sójové produkty jsou až na vzácné výjimky těžce stravitelné a přinášejí spíše rizika než zdravotní profit. Jinak je to v případě fermentované sóji, která našemu zdraví prospívá a která může mít podobu kvalitní miso pasty, tradiční sójové omáčky nebo sýrů tempeh a natto.
- Sušená mléka mohou podle výsledků analýz Vysoké školy chemicko-technologické obsahovat rekordní množství trans tuků. Závěry sledování VŠCHT zní: „Analýzy sušených sójových nápojů jsme dělali letos, a to již potřetí. Zajíc byl vždy nejhorší z pohledu obsahu trans kyselin z celkových mastných kyselin. Letos jsme analyzovali Zajíc natura (42,7 % TFA), Zajíc plus (33,75 % TFA), Zajíc smetana 36,95 % TFA a Zajíc vláknina (35,27 % TFA), což jsou velmi vysoké obsahy, které se v jiných potravinách již nevyskytují.“ Produkt není ani bez trans tuků nic prospěšného, jde jen o směs škrobu a tuku s velmi malým množstvím extraktu ze sójových bobů. Ještě doplňuji, že obsah trans tuků dnes není na obale uváděn, zákazník tak nemá šanci se o něm dozvědět. Při nákupu skutečných základních potravin se však trans tukům pohodově vyhneme.
- Rostliná mléka jsou nápoje připravované z vody, obilovin, ořechů a semínek. Teoreticky potraviny, které jde jen doporučovat. Problémem průmyslově připravovaných rostlnných mlék je, že ve skutečnosti skoro nic z toho prospěšného neobsahují a naopak jsou zbytečně obohacována o cukry a aditiva, které už určitě doporučovat nebudu. Na trhu jsou i mléka s homeopatickou přítomností hlavní složky, jako třeba mandlové mléko značky Alpro, ve kterím najdete pouhé 2% mandlí.
- Agávový sirup je zpravidla vysoce průmyslově upravovaný produkt získávaný ze sukulentů, jež rostou v Jižní Americe. Pro svůj nízký obsah glukózy má i nízký glykemický index, a to jenom 15. Jenže sirup po zpracování obsahuje přes 75 procent zdraví škodlivé fruktózy.
- Sladkosti slazené agávovým sirupem nebo přímo fruktózou, jako třeba některé rakytníkové bonbony, nejsou zdraví prospěšné. Fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence, významně zvyšuje hladinu triglyceridů, rizikového faktoru srdečně-cévních nemocí. Podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko vzniku obezity, cukrovky 2. typu, nemocí srdce a metabolického syndromu.
- Vysoce průmyslově zpracované produkty, jako třeba mnohé bezlepkové pečicí směsi a bezlepkové produkty, jsou často koktejlem škrobů s hromadou aditiv a sacharidů. Přitom bezlepkové směsi jde udělat i zdravě, ze základních potravin bez kypřidel, fosforečnanů atd., jako třeba umí a nabízí PROBIO.
- Müsli tyčinky jsou zpravidla různé zdroje cukrů slepené dalšími cukry. Výsledkem je produkt a vysokým glykemickým indexem se všemi jeho zdravotními riziky.
Proč jsou nezdravé potraviny v prodejnách zdravé výživy?
Křehké chlebíčky a další extrudáty vymyslel průmysl jako nabídku pro lidi, kteří drží diety nebo mají fobii z tuků. Prodejny je přebraly, protože dietní produkty jsou některými experty chybně propagovány jako zdravé. Ve skutečnosti neprospívají vůbec nikomu a jednoznačně je nedoporučuji.
Sušené sójové mléko a obecně produkty s ultra zpracovanou sójou jsou doporučované a konzumované mnoha striktními vegetariány, kteří chtějí jíst jako ostatní, a přitom dodržovat svoji výživovo-etickou restrikci. Vegetariánská strava může pohodově zajišťovat zdraví, ale i ta by měla být postavena na základních skutečných potravinách. Konzumace vysoce zpracovaných napodobenin založených na sójových izolátech neprospívá.
Slávu fruktózy a agáve sirupu rozběhli lékaři doporučující diabetikům sladit fruktózou. Tento omyl přebrali neznalí propagátoři zdravé stravy, někteří z nich problém pořád ještě nechápou, případně neradi přiznávají vlastní omyl. Vysoce průmyslově zpracované potraviny ve zdravé výživě jsou nesmyslem.
Kde nakupovat?
Ve zdravých výživách pořád najdete spoustu prospěšných potravin. Pokud chcete to nejčerstvější, zkuste jít přímo ke zdroji. Nakupujte skutečné potraviny u jejich pěstitelů a chovatelů. Základní minimálně zpracované potraviny (jako je třeba kváskové pečivo nebo jogurty a sýry) kupujte u jejich lokálních výrobců.
Souhlasím. Podotýkám ještě, že k dokonalosti extrudované výrobky dotáhli někteří výrobci tím, že je ochucují a obarvují, aby byly pro děti víc atraktivní. Také moc nemusím různé obilné a sójové náhražky smetany, z velké části tvořeny slunečnicovým olejem s vysokým obsahem omega 6 MK a zahušťovadlem. A vůbec mi vadí to množství různých tekutých a tuhých rostlinných olejů, ale kvalitní sádlo ve zdravé výživě neseženu. A asi největší bingo jsou sušené ovoce (sířené) a oříšky obalované v jogurtu a mléčné čokoládě.
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať ohľadom extrudovanych kukuricnych chrumiek. Synček má 6mesiacov a začala som mu dávať papať nesolene kukuričné chrumky. Je to podľa Vás vhodné, či sú, ako píšete v článku, nezdravé? Ďakujem pekne.
Dobrý den, platí pro ně vše uvedené, jsou pouze zdrojem rychle se uvolňujícího cukru. Margit
Dobrý den,
mohla bych se zeptat na Váš názor na čekankový sirup? Má vysoký podíl vlákniny (až okolo 70%) a asi jen 10% cukrů- jak je ale možné, že je tak sladký? Navíc s takovým složením a tedy i velice nízkou kalorickou hodnotou (na sirup) by to přeci byla superpotravina v pravém slova smyslu?
Děkuji, Nela
Dobrý den Nelo, samotný čekankový sirup mohu doporučit, hlavní složkou je vláknina. Pozor ale na výrobky, kde je čekankový sirup doplněn sladidlem sukralóza – tyto určitě nedoporučuji. Margit
Dobrý den,
nejdříve bych Vám chtěl moc poděkovat za perfektní stránky na kterých má člověk dobrý pocit, že čte objektivní a ověřené informace. Začínám se intenzivně zajímat o to jak se stravovat, jelikož mi lékař na prevenci sdělil vyšší hladinu cholesterolu. A zde nacházím hodně odpovědí jak na to.
Pak bych se chtěl zeptat, ačkoli už odpověď tuším. Máme ročního syna ještě dost kojeného, ale již i přikrmovaného (snídně, oběd, večeře). Žena nakoupila různé kaše např. Osmizrnou ale i nějaké instatntní z prodejny zravé výživy, např pohankovou, kukuřičnou,… a dává mu je spolu s dušeným ovocem k snídani a večeři. Z toho co se uvádí v článku mi vyplývá, že by bylo lepší kaše připravovat napřiklad povařením ovesných, či pohankových vloček?
Děkuji
Dobrý den, je to přesně, jak sám píšete. Kaše nejlépe vařit z celých zrn anebo vloček a pro další inspiraci k výživě dětí doporučuji i dřívější článek: https://www.margit.cz/doporuceni-deti/. Kniha v něm doporučovaná má vyjít v lednu v češtině a do konce roku sama zveřejním hodinové video k výživě dětí. Margit
Dobrý den,
děkuji za odpověď, na video se těšíme a na knihu si počkáme.
Přeji pěkný den.
Dobrý den,
měl bych ještě jeden dotaz. Dostal jsem se i na stránky Globopol. Kde mě v desateru zarazilo, že až v bodu 7 se zmiňují obilniny a to vy smyslu omezit. Dtto platí pro luštěniny. Desatero na mě působí poněkud extremisticky, skoro něco jako paleo. Mám tedy pocit, že pokud si dám k snídani vločkovou kaši, k obědu rizoto z neloupané rýže a k večeři dýňovou polévku s kouskem žitného chleba, vlastně pořád nejím zdravě. Přitom z vašeho zdravého talíře se zdá, že správné obilniny a luštěniny mají podíl cca 20%. Odhadl jsem množství cca správně?
Ještě jedna věc. Řeším tepelnou úpravu zeleniny. Četl jsem i o TČM kde bylo doporučováno především přes zimu zeleninu tepleně upravovat. Na toto téma jsem tu ještě nenarazil. Při tak velkém objemu zeleniny denně je to celkem zásadní informace, mohl bych se zeptat na Váš názor? Zeleninu spíše tepelně upravenou, nebo syrovou?
Děkuji
Dobrý den,
píšete o Desateru nízkosacharidové stravy, která je primárně určena pro nemocné cukrovkou. Desatero je shrnutím, detailní vysvětlení najdete na webu, na který leták odkazuje: http://www.cukrpodkontrolou.cz. Hned v úvodu tohoto webu je napsáno, že efektivní dietoterapie obezity a cukrovky je možná více cestami a náš web popisuje dvě možnosti – nízkosacharidovou a vegetariánskou (detailně tu nízkosacharidovou, protože je méně známa).
V případě chronického degenerativního onemocnění, za něž je cukrovka 2. typu moderní medicínou považována, je podle mě smysluplné vyzkoušet i výraznější dietní omezení, které má zdokumentovanou reverzi tohoto onemocnění. A ještě doplním, že většině jedinců na této nízkosacharidové stravě (LCHF) strava prospívá a chutná, nejde pro ně o žádnou omezující dietu. Když to zjednoduším, více z nás se vzdá raději obilné kaše než vajíček se slaninou.
Ano, zeleninu v zimě přednostně tepelně upravenou, ale základem pro rozhodování je individuální snášenlivost a chuť, možné je skoro vše. Margit
Děkuji za vysvětlení a rychlou odpověď. Fakt, že jde o stravu, která je určena nemocným jsem přehlédl. Což se mi občas stává :)
Dobrý den, v lékárnách se prodává čekankový sirup tohoto složení: extrakt z kořene čekanky 91%,glycerol,karamel,sukraloza 0,01%.Je to velice sladké,
,je to vůbec vhodné pro diabetiky? A jaký to může mít vliv na glykemický index?Nevíte o lepším produktu z čekanky?
Dobrý den, sladidlo se sukralózou nedoporučuji a pokud vím, na trhu je i čekankový sirup bez ní, je myslím označen jako Čekankový sirup pro děti. Pro diabetiky je vždy nejlepší naučit se omezit všechno doslazování. Margit
Dobrý den, děkuji za hezký článek! Za sebe doplňuju jako nezdravou potravinu, která se prodává ve „zdravých“ obchodech: „proteinové“ tyčinky plné chemie a ještě přelité polevou ze ztužených tuků a pufované rýžové chlebíčky rovněž s polevou – neobsahují žádné nutrienty a hlad v žádném případě nezaženou – naopak, kvůli vysokému GI je po nich hlad ještě větší. ..
Dobrý den Margit, ráda bych se zeptala, co si myslíte o výrobcích Šmakoun? A o mléčných výrobcích se sníženým obsahem laktozy pro lidi s laktozovou intolerancí, jedná se stále ještě o základní potravinu? Je dle Vás vhodnější koupit si jogurt se sníženým obsahem laktozy, který například obahuje pouze tři ingredience, nebo zcela rostlinný jogurt, který má ale složení podstatně delší?
Díky. Ať se v novém roce daří.
Dobrý den, zatímco vejce je superpotravinou, Šmakoun je průmyslově upravený bílek a nechápu důvod takovýto produkt jíst. Namísto produktů se sníženým obsahem laktózy bych při potížích trávit mléko (mléčný cukr) jej raději omezila anebo vybírala zakysané mléčné produkty, kde je laktóza částečně natrávena. Rostlinné jogurty vůbec nedoporučuji. Při rozhodování mezi bezlaktozovým a rostlinným jogurtem, bych upřednostnila ten bezlaktozový. Margit
Dobrý den Margit, právě ke svačině přikusuji pohankové křehké plátky, koupené před hodinou ve zdravé výživě :). Sic mi chutnají, ale napříště si je již odepřu, když jsou pro tělo tak zbytečné jak píšete. Chci se zeptat, zda-li se to vztahuje i na knäckebroty, např. od firmy Racio. Velice děkuji za odpověď a přeju mnoho zdraví, jste pro mne velkou inspirací.
Dobrý den, ano knackebroty mají podobný efekt a také nevidím důvod je doporučovat, Margit
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na 100% JAVOROVÝ SIRUP GRADE C BIO od Country Life, ke slazení kaší, čaje, atd.Děkuji.
Dobrý den , ano, instantní kaše hýbou světem, všichni je jí a mnoho firem je na nich postavených, např. Nomina, Semix, jsou ve všech zdravých výživách, lidi je považují za zdravé. Mohla byste určitě napsat ještě nějaký další populárně naučný článek, proč toto nejíst. Pátrala jsem po kojeneckých kaších Nestle, Sunar, Hami. atd. hojně prodávané v DM i jinde. Označují se jako instantní, jsou tedy také extrudované?? Takže pro výživu vlastně nevhodné? Ve složení to nenajdete. Napíšou jen třeba oves, kukuřičná krupice ani slovo o extruzi. Mladé maminky zase z důvodu financí přechází na Nominu nebo Semix kaše, ale to jsou vedle jak ta jedle, neboť tyto kaše nemusí splňovat normy kojenecké na pesticidy, mykotoxiny, těžké kovy atd. Nejsou označované jako pro děti, i když se tak někdy tváří jinými skrytými formami.Stálo by toto určitě za téma.
Dobrý den, ke sladidlům se vyjadřuji zde: https://www.margit.cz/cukr-a-zdrave-alternativy/ Margit
Dobrý den, ano takovýto instantní produkt vzniká pravděpodobně extrudací. Pokud vím, neexistuje žádná povinnost na obalech uváděch technologie výroby produktu, takže jistotu nikdo nemáme. Margit
Dobrý den Margit,
rád bych se zeptal a možná se opakuji s dotazem, a to na kaše značky Nomina – Jáhlová, Pohanková, Lahodná apod. I tyto kaše nejsou v pořádku? Uvádí zde např. u pohankové – Složení 100% pohanka.
Předem Vám děkuji a přeji pěkný den. OH
Margit, a jak to vypadá s různými „ořechovými“ mléky v tetrapaku? Když jsem koukala na složení, většinu bych lila rovnou do kanálu…. :o
Omlouvám se, ale nechci takto posuzovat jednozlivé značky, jen vysvětlení ke složení – obsah nic neříká o způsobu technologie výroby, Margit
Dobrý den, mnohá rostlinná mléka skutečně obsahují nesmysly a většina je jich zbytečně drahá. Sama za ideální vidím je doma připravovat anebo kupovat jen čerstvá bez zbytečných doplnění – k téímatu mám i videa, Margit
https://www.youtube.com/watch?v=EaMTu-O_-BM
https://www.youtube.com/watch?v=M0C-sC6Frdc
Dobrý den,
děkuji za pěkný článek. Jaký máte v tomto ohledu názor na celozrný žitný chléb (jedná se o chléb vyrobený z čerstvě drceného žita, vody a droždí, prodává se krájený v 500 g balení s celkem dlouhou dobou spotřeby. Něco podobného jako pumpernickel). Má relativně nízký obsah sacharidů (32g). Je vhodný a nebo je lepší kupovat si klasický žitný chléb? Děkuji.
Dobrý den, dlouhá trvanlivost je vždy podezřelá a vadí mi to droždí. Sama bych upřednostlinal čerstvý kváskový chléb. Margit
Dobrý den, mám doporučenu bezlepkovou dietu. Jedla jsem proto rýžové a pohankové chlebíčky. Ale jak vidím, není to správné. Též jsem si zakoupila směs na bezlepkový chléb, že si ho upeču doma, ale vídím, že to je též špatně. Jaké bezlepkové pečivo bych tedy vlastně mohla jíst?
Dobrý den, ideálně zkusit pečivo z obilovin a škrobů nejíst, jde jej nahradit některými plackami z ořechových a luštěninových mouk, recepty pro inspiraci nabízí nízkosacharidové stravování, jako třeba zde: http://www.cukrpodkontrolou.cz/nizkosacharidova-strava
Margit
Dobrý den Margit, měla bych k Vám dotaz, zda nevíte, za jak dlouho (za kolik dní) se zvýší hladina glukosy v krvi u diabetiků po požití většího množství sladkého jídla a sladkých nápojů. Moc děkuji za odpověď a ať se Vám v novém roce daří.
Dobrý den, hladina krevního cukru se po jídle zvyšuje v podstatě okamžitě po strávení – přechodu živin ze střeva do krve, Margit
Dobrý den,
ohledně dotazu a odpovědi ohledně V zimě zeleninu spíše tepelně upravenou…
Zajímal by mě v tomto směru prosím Váš názor, na pití zeleninových a ovocných šťáv z odšťavňovače právě v zimě…
Dobrý den, pití šťáv nijak nedoporučuji – raději ovoce a zeleninu pojídám vcelku a v zimě jsou šťávy samozřejmě ze všeho nejméně vhodné. Margit
Dobrý den, mohu prosím znát důvod, proč pití šťáv nedoporučujete?..
Dobrý den, protože za vhodnější považuji jíst celé ovoce a zeleninu, Margit
Dobrý den,
již dlouhou dobu se snažím přijít na to, jak by měla vypadat zdravá snídaně. Nakonec jsem skončila s bio žitnými či ovesnými vločkami (asi jedna lžíce vařená ve vodě), zrající jogurt, předem namočená semínka chia a lněná (rozdrcená) a oslazeno čerstvým ovocem. Často s přáteli diskutujeme o zdravé výživě, ale vždy se zasekneme na jednom místě: VLOČKY. Tak Vás prosím, jaké je pravda o vločkách? Často se doporučují při nabírání svalové hmoty či potřebě ztloustnout. Mohou mi vločky více škodit nebo po nich ztloustnu? A je má snídaně v pořádku, pokud ne, jak má vypadat správná zdravá snídaně?
Názory se obecně,hlavně na internetu, liší. Doufám, že u Vás konečně naleznu pravdu. Mockrát děkuji za Váš čas!
Dobrý den, vaše snídaně je naprosto skvělá, vločky sice skutečně dodávají i dost tuků a tedy energie, ale to obojí také potřebujeme a v takto bezva podobě jen doporučuji. Sama často snídám podobně, Margit
Mockrát děkuji za odpověď! Jen bych se chtěla doptat, zda u vloček nevadí, že se vyrábějí loupáním, tedy neobsahují slupky, ve kterých je většinou nejvíce cenných látek?
Děkuji
Dobrý den, i takto jsou vločky zdrojem mnoha živin, zrovna jejich slupky by byly spíš těžce stravitelné, Margit
Zdravím paní Margit a mám tento dotaz:mám knihu „Stravou proti zánětu“ od MUDr.Davida
Freje.Informace v knize jsou postavené na faktu,že jsou potraviny prozánětlivé a
protizánětlivé.Nevím zda-li již knihu znáte a jest-li ano,zajímal by mě na ni Váš názor !
Publikace navazuje na předchozí titul stejného autora:“Zánět-skrytý zabiják.“
Děkuji a fandím Vaší činnosti !
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda tofu, jako sojový produkt, patří k těm špatným nebo zdravím prospěšným? Nedávno jsem viděla dokument What the health a ráda bych slyšela názor nějakého odborníka. Předpokládám, že jste tento dokument neviděla, ale pokud ano, zajímal by mne Váš názor. Mockrát děkuji za odpovědi a za skvělé články, kterých si moc vážím. Hezký den.
Dobrý den, omlouvám se, ale knihu neznám, od Dr. Freje jsem zachytila pár vyjádření a nijak mě nazaujal, proto sleduji zejména zahraniční kolegy a studie, Margit
Dobrý den, tofu není fermentovaný sojový produkt, ale ani není vysoce průmyslově zpracován, proto jej hodnotím tak na hraně. Občas jde, ale není žádný důvod doporučovat jíst. K soji se detailněji vyjadřuji zde: https://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/
Margit
Dobrý den Margit,
Chtěla bych se zeptat na Tempeh. S dětmi 3,5 a 1 rok ho milujeme, ale nevím jak často ho můžou, hlavně ta mladší. Druhý problém je, že jsem nikde nenarazila na jiný než od firmy Sunfood – smažený, nebo uzený. Je nějaký jiný producent tempehu, hlavně toho přírodního? Nebo vrobit doma? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, tempeh mohou pravidelbě i malé děti, ale také bych doporučila ten přírodní. Vyrábí jej i Sunfood, jen se méně kupuje, a proto prodejny méně objednávají. Domluvte se v prodejně, kde nakupujete. Domácí výroba je také možná, ale náročná – potřebujete koupit speciální bakterie a pak několik dnů udržovat fermentaci při vyšší než pokojové teplotě – přirozeně se vyrábí třeba v Indonsii, kde je vhodná venkovní teplota. Margit
Dobrý den, Margit,
je nějaký rozdíl mezi výrobky extrudovanými a pufovanými? (Pufovaný amarant, quinoa…) Nedaří se mi k tomu on-line nic rozumného najít. Nezdravost extrudovaných výrobků je zcela pochopitelná, vztahuje se to samé i na pufovaná zrna, jejichž výroba je méně „náročná“?
Mockrát děkuji (i za všechny Vaše další skvělé články)!
Lucie
Dobrý den Lucie, musím přiznat, že si nejsme jistá, jen se obávám, že ta technologie je minimálně podobná. Doporučuji obrátit se na potravinářské technology. Margit
Dobrý den Margit, je neuvěřitelné jak vždycky Váš aktuální článek se potkává s mým právě řešícím tématem. :-) Od testů na tehotenskou cukrovku přes zdravou výživu u děti a teď tento poslední článek. Jsem prave 2. mesic po porodu máme s manželem krásného zdravého syna a já občas nestíhám se najíst. Na českém trhu se objevil produkt MANA a já bych rada znala Váš názor na tento produkt při kojení. Výrobce doporučuje poradit se s lekarem…Nemám na to provedené žádné testy ale nevyhovují mi mléčné výrobky a tento výrobek je vegansky. Díky za odpověď
Dobrý den, ve zkratce: MANA jako občasná náhrada jídla asi jde, i když mě osobně náhrada skutečného jídla práškovanou směsí nic neříká. Jako kompletní dlouhodobá náhrada za mě ne a detailněji vysvětluji ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=rIeFTjABaKs
Margit
Dobrý den paní Margit,
Velmi vám děkuji za osvětu. Navazují na přispěvky o zdravé snídani tj kombinace s čerstvým ovocem. Někteří odborníci nedoporučují kombinovat ovoce s ostatními potravinami (např. Kaše z vloček a ovoce ksnidani) z důvodu, že pak ovoce způsobuje kvašení v žaludku. Prosím o váš názor. Děkuji.
Dobrý den, trávení a snášenlivost potravin a jejich kombinací je vysoce individuální. S takto obecným tvrzením nesouhlasím a detailněji vysvětluji ve svém dřívějším blogu: https://www.margit.cz/boreni-mytu-o-delene-strave/
Margit
Dobrý den paní Margit,
Chci se zeptat jak správně připravovat ovesné vločky.Cetla jsem, že vařením vloček se ztrácí až 80% živin a následně,pak při jejich konzumaci odbourává vápník z těla.
Přeji hezký den Vlaďka
Dobrý den Vlaďko, údaj o zničení 80 procent živin nechápu a nesouhlasím – vysvětlení žádejte prosím u zdroje takovéhoto tvrzení. Vločkovou kaši jde připravit vařením vloček i jen jejich přelitím vříci vodou, anebo namočením do studené vody či mléka na pár hodin. Rozdíly jsou především v konzustenci a chuti. Margit
Dobrý den,
používám jako kaše např. pohankové a jáhlové vločky, některé značky mají na obalu ještě připsáno: instantní. Jsou to tedy také extrudáty? Přijdou mi stejné jako ty, kde to napsáno není, ale všechny se připravují snadno – 3 minuty v horké vodě.
Děkuji za odpověď.
Michaela
Dobrý den Michaelo, produkt neznám a ani nechci takto jednotlivě posuzovat. Jde stejně o dotaz na výrobce nebo potravinářského technologa. Jitotou je příprava kaše přímo z vloček a pohankové ani jáhlové nejsou z 3 minuty hotové. Margit
Dobrý den,
poprosil bych o aktuální doporučení jaká strava je vhodná pro snížení vysokého cholesterolu.
Zatím jím všechno,doposud jsem neměl žádné zdravotní potíže, nemám nadváhu, mám spíš nižší tlak,mám 63 let a jsem poměrně často v pohybu v přírodě.
Děkuji.
Ivan
Dobrý den Ivane, k tématu cholesterolu se vyjadřuji na webu, nejlépe vyhledávat podle hesel: https://www.margit.cz/?s=cholesterol
Margit
Ráda bych se doptala ještě na to odšťavňování, pokud dítě miluje odšťavené ovoce i zeleninu a syrové si dá, ale jen trošku, je to pro Vás tedy přijatelná forma, jak dodat tělu potřebné vitamíny?Děkuji
Dobrý den, čerstvé šťávy mohou být také zdrojem vitamínů, ale zpravidla jsou i zdrojem koncentrovaných sacharidů. Důležité je zde proto množství. Margit
Dobrý den, mohu Vás poprosit o názor na náhražku mléka, konrétně sojový nápoj Zajíc natural? Přikládám jeho složení: částečně hydrogenovaný sójový olej, sušený kukuřičný sirup, tepelně upravená sója, regulátor kyselosti fosforečnan draselný, emulgátory lecitin a E 471, protispékavá látka oxid křemičitý, barviva E 160b a E 100, přírodně identické aroma
Děkuji, Lenka
Doobrý den Lenko, ideálně kvalitní čerstvé kravské mléko, nebo doma připravovaná ořechová mléka. Sušená mléka nedoporučuji. Margit
Trochu zavádějící článek, má jak pravdivé, tak i zkreslující informace.
Co se týče „MLÉKA“, tak zřejmě autorka myslela sójové nápoje. Bohužel sušené nápoje jsou vyráběny na bázi ochuceného sójového oleje, nikoliv tradičním postupem výroby sójového nápoje („mléka“), ze kterého se vyrábí například tofu. Mají maximálně podobný název… (Poznámka: Označení „MLÉKO“ , „SÝRY“ či „JOGURTY“ se pro sójové výrobky nemůže dle legislativy používat.)
Vytváření jednoho velké pytle „sójové produkty“ či věty typu „Sójové produkty jsou až na vzácné výjimky těžce stravitelné a přinášejí spíše rizika než zdravotní profit.“ ve mě vyvolává, že sójové výrobky jsou obecně špatné, což je velmi zavádějící a z mého pohledu neodborně populistické. Bylo by vhodné jasně pojmenovat výrobky, jaké jsou tedy „špatné“ a „dobré“ včetně zdravotních benefitu či rizik a poté o tom můžeme férově diskutovat. Podle výkladu článku nefermentované sójové výrobky jsou špatné. Bohužel, existují i nefermentované výrobky (v případě použití vhodného zpracování), které jsou kvalitní, dobře stravitelné i podle mého názoru zdraví prospěšné.
Dobrý den, vysvětlení k sóji je přímo v odkaze k detailnějšímu textu a za svým vyhodocením prospěšnosti/neprospěšnosti jíst tyto produkty si stojím. Margit
Dobrý den, ráda bych znala váš názor na Sunar a podobná dětská mléka. Proč je praktičtí doktoři dětem s klidem doporučují? Existuje nějaká zdravá varianta těchto dětských mlék a příkrmů? Předem děkuji za odpověd.
Dobrý den, pediatři zpravidla nejsou experti na výživu, umělá kojenecká mléka naprostá většina dětí vůbec nepotřebuje, k tématu mám i videa, kde vysvětluji detailněji: Potřebují děti mléko?: https://www.youtube.com/watch?v=PiB3Fogftak
Výživa dětí – odpovědi na vaše otázky: https://www.youtube.com/watch?v=pgCF-dbuN-A&t=3122s
Kdy a jaké příkrmy pro kojence: https://www.youtube.com/watch?v=SCOZi3fi3Eg
Margit
četl jsem komentáře,ale asi jsem to přehlédl. Jak je to tedy s vločkama? jsou nějaké zdravé nebo jsou všechny špatné? Na snídani hodně dbám,tak bych uvítal radu jaké vločky můžu jíst či nějakou alternativu. Děkuji
Dobr7ý den, obyčejné vločky jsou v pohodě a doporučuji. Co kritizuji jsou pouze ty instantní. Margit
Zdravím! Tak teď nevím…. mám závislost na pečivu a ke snídani jsem tedy už před časem nahradila bílé pečivo (sladké i slané) žitným knäckebrotem. Takže zase špatně? Myslela jsem, že když je to vláknina a není tam bílá mouka, co nedělám pro své zdraví:-( Přes víkend bych si tedy mohla dělat ovesnou kaši, ale ve všední dny, kdy vstávám před půl šestou a snídám v sedm v práci, to nevím.. Možná najdu odpověď ve Vaší nové knize? Děkuji.
Dobrý den, tento posun je správný a ještě lépe můžete kváskové pečivo anebo občas snídani bez pečiva. Margit
Dobrý den, nevím, jestli moje otázka přímo souvisí s tématem. Jedná se o úpravu vody z kohoutku. Dlouhé roky piju jen vodu z kohoutku, nebo čaj rooibos a snažím se k tomu vést i svoje děti. Poslední dobou často čtu články, že je nutno i vodu z kohoutku filtrovat. Je podle Vašeho názoru vhodné používat filtrační konvice? Nezbavujeme se takto i minerálních látek ve vodě obsažených?Děkuji.
Dobrý den, já naopak předávala na svém profesním Fb odkazy na nezávislé testy, kde česká kohoutková voda vychízela velmi dobře. Fitrace je podle mne možná, ale ne nezbytná. Jen se omlouvám, nesleduji nabídku filtrů na trhu – pro výběr doporučuji také nezávislé testování. Margit
Dobrý den, mam dotaz. Připravuji si domácí jogurt z čerstvého mléka, smetany a přidává se tam i několik lžic sušeného mléka. Dost často ve vašich článcích čtu kritiku sušeného mléka, a chci se zeptat zda je lepší kupovat jogurt z obchodu, nebo si ho připravovat doma i za cenu použití sušeného mléka. Děkuji za odpověď
Dobrý den, nejlepšé je připravovat doma jogurt z jogurtové kultury, nevidím důvod přidávat sešené mléko, Margit
Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně oleje. V naší prodejně mají v nabídce slunečnicový olej lisovaný za studena. Na etiketě je uvedeno: ze speciální odrůdy slunečnicového semínka, které poskytuje olej bohatý na jedenkrát nenasycenou kyselinu olejovou. Olej byl poté pouze přefiltrován, ale nebyl dezodorizován. Dále je v nabídce stejný, jen určený ke smažení – ten je dezodorizován. Jsou vhodné? Přeji hezký víkend.
Dobrý den, slunečnicový olej ideální není, vždy má základ v omega 6MK, Margit
Nejedná se tedy o olej vyrobený z High Oleic Sunflower semínek?
Dobrý den, ano asi jedná, ale to automaticky neznamená, že bude mít převahu omeha 3MK – to jde posoudit pouze jestli je takto na obale ve složení rozepsané na omega 3 a omega 6, Margit
Moc děkuji za odpovědi. Přiznám se, že tuky jsou oblast, kde hodně tápu. Začala jsem používat máslo na studenou kuchyni, pomazánky typu Lučina, na tepelnou úpravu extra panenský olivový a kokosový. Chtěla jsem zkusit i další. Následující složení slunečnicového oleje na tepelnou úpravu (příprava masa, příp. pečení moučníků) tuky: 100 g (z toho nasycené mastné kyseliny 7,49 g, mononenasycené mastné kyseliny 82,07 g, polynenasycené mastné kyseliny 10,2 g) – to je v pořádku? Příp. můžete mi doporučit konkrétní produkt?
Dobrý den rostlinné oleje nejsou vhodné na tepelnou úpravu, raději sádlo a kokosový tuk šetrně přepuštěné máslo, Margit
Dobrý den, třeba u nás, v prodejně Hanácké koloniál v Prostějově, najdete i to kvalitní sádlo :-), farmářské maso i mléko. Naše bzl. pečivo je sice ze směsí, ale je v něm rovněž kvásek, ať už rýžový, či z jiných bzl. muk. Snažíme se i omezovat prodej pufovaných výrobků, které nyní doprodáváme a při jejich prodeji upozorňujeme na možná rizika při jejich časté konzumaci. Snažíme se jít cestou základních potravin, pokud to jen trošku jde, případně nabízet kvalitu i za cenu vyšší prodejní ceny. :-)
Dobry den Margit, chtela bych se zeptat na Vas nazor co se tyka veganskych nahrazek masa, syru,vajicek apod. Tyto vyrobky se vetsinou tvari jako „zdrave“, kdyz nejsou zivocisneho puvodu, ale tusim, ze obsahuji spoustu umelych latek,ktere asi moc prospesne nejsou? Take predpokladam,ze kdyz si da vegan jednou za cas tyto potraviny,tak to nic moc telu nezpusobi, ale co si myslite o zarazeni techto potravin do jidelnicku ,rekneme 2-3x tydne? Dekuji predem za odpoved a pokud jiz tu nejaka podobna otazka byla,tak se omlouvam, ale prehlidla jsem. Misa
Dobrý den Míšo, zpravidla jde o vysoce průmylsově upravované produkty a spíš nedoporučuji. Jezení ze základních potravin má vždy přednost, i když jejich občasná konzumace také bude skoro jistě bez potíží, Margit
Dobrý den,
prosím o názor na Miso bílé sušené? patří také mezi nezdravé?
Děkuji Eva
Dobrý den Evo, miso je z fermentan sóji a tedy zcela v pohodě, Margit
Dobrý den ,
Mohu se zeptat na Váš názor na instantní kaše značky Nomina.
Děkuji a přeji pěkný den.
Marii
Dobrý den, jsou to instantní kaše, a proto už průmyslově zpracované, chodnější je vařit kaše z celých zrn jako třeba jáhel nebo rýže anbeo z méně zpracovaných voček, Margit
tak ted jsem z toho uplne paf.Poradila byste mi, cim bych mohla nahradit mleko do bezlepkovych cerealii, ktere ma rad? syn je celiatik s pretrvavajicimi obtizemi a ted budeme zkouset stravu bez mleka (a bez lepku), pote co nezabrala bezlaktozova dieta? je mi lito mu rici, ze uz nebude mit nikdy palacinky ci livance nebo musli s mlekem/jogurtem. Jo, taky ma alregii na kokos.
Dekuji za radu.
Dobrý den, dotazu zcela nerozumím kaše jde vařit třeba s rýže nebo jáhel a ve vodě anebo domácím „mandlovém mléce“, Margit
Dobrý den, Margit,
někteří lidé v mém okolí stále trvají na názoru, že kompotované ovoce, tedy ovoce zavařené v cukerném roztoku, se považuje za zdravou potravinu. Můžu poprosit o Váš názor, jestli existují nějaké přínosy takto zpracovaného ovoce, např. jestli tam mají šanci zbýt nějaké vitamíny a minerály, které by převážily negativa?
Děkuji, Petra.
Dobrý den Petro, ovoce v podobě běžného slazeného kompotu samozřejmě nic mimo cukru nepřináší. Doporučuji zkusit zavřeniny – tj. ovoce uložené bez cukru a vody, fermentované, Margit
Pěkný den Margit. Zajímalo by mě, co si myslíte o pravidle tzv. 80:20, respektive takové to “ nezdravé neexistuje, jen množství dělá jed“. Já upřímně s tímto moc nesouhlasím a to hlavně z důvodu toho, že právě to „nezdravé neexistuje a jen množství dělá jed…..“ toto mi přijde jako blbosti a největší hovadina, díky které právě neustále vznikají problémy s obezitou, kaloriemi a neustálé boje s chutěmi apod, protože vlastně díky tomuto „doporučení“, kdy si jako má člověk dopřát vše, protože to je v pohodě a není třeba se toho vzdát, mi přijde že lidé ale nevnímají životní styl a zdravou stravu skutečně, ale stále jen a pouze jako dietu. Upřímně totiž si myslím a i já sama to tak vnímám, že pokud přeci dělám pro sebe to dobré a chci žít kvalitně, stravovat se kvalitně, tak přeci stále a nevidím pak důvod, abych něco dělala na 80 % s tím, že si tam někam můžu dát i něco jiného. Proč by to člověk vlastně měl vůbec chtít a takto myslet? Bohužel se setkávám stále s tím, že toto doporučují a zastávají i známí výživoví poradci i nutriční poradci a upřímně to nechápu..
Popravdě mi přijde, že toto je rozšíření z té oblasti právě fitness a cvičení, kdy se drží nějaké restrikce a diety na formu a následně pak se lidé odmění. Tohle ale za mě nemá nic společného se zdravým životním stylem, kvalitní stravou a přístupem ke kvalitnímu jídlu. To samé to zdravé vs. nezdravé. No, popravdě si nemyslím, že třeba sušenky, nebo hranolky či párek bude zdravý, to přeci není pravda, ale v tomto pojetí je to tak bráno. Čili z 80 % jez kvalitně, ale tak 1x týdně si dát párek, nebo hranolky ti neublíží. Dobře, ale proč by to vlastně vůbec měl člověk chtít dělat? Nějak mi uniká pointa tohoto přístupu, ale je pravda, že Já jsem už hodně uvědomělá v oblasti životního stylu a stravy :) , ale i tak :-(. Popravdě, nebylo by lepší se na toto vykašlat a pro všechny spíš vést k tomu a spíš se zaměřit na to, že chci žít kvalitně a nepotřebuji to k životu? Možná pak se zjistí, že ti, kdo tento „styl“ potřebují, tak asi úplně spokojení ve svém životě nejsou, nebo nejedí dostatečně tak, že mají pak potřebu „ulétávat“ na tom nezdravém. ;) Děkuji za názor.
Dobrý den, přiznávám, že také nechápu. Sama doporučuji skutečné jídlo, v rámci kterého jde dopřávat si cokoliv, tedy i kvalitní čokoládu, kafe se smetanou, domácí dezerty nebo svíčkovou Vše jde dělat bez aditiv a bez bílé mouky, bez nebo s minimem doslazování…. Vše takovéto za mě prospívá a nepotřebuji dělit na zdravé a nezdravé. Je jen skutečné jídlo a ultrazpracované a to nemám důvod jíst, Margit
Dobrý den, paní Slimáková,
děkuji za inspirující četbu; Jaký je prosím Váš názor na fermentované salámy typu fuet. Maso je to sušené na vzduchu, fermentované, bez uzení. Lze takovou potravinu považovat za relativně zdravou/bezpečnou?
Dobrý den, přiznávám, že produkt neznám, zásadní v salámech je jejich složení, Margit