SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
22.5.2018
Pak se něco pokazilo, pak se to zlepšilo (tzv. pamlskovou vyhláškou) a teď zase utočí Kazisvět VI., z úřední vůle král. Chce si nacpat své měšce tím, že lobbuje za zrušení zákona, který naše ratolesti chrání před zlým marketingem obřích firem, kterým není nic svaté – ani zdraví malých dětí.
Tak zní pracovní verze skutečného dění. Příběh se neodehrává v pohádce, ale právě teď pod taktovkou našich ministrů bez důvěry. Ministerstvo zemědělství štve, že kvůli pamlskové vyhlášce už nemůže do škol ve velkém dodávat své přeslazené mléčné dezerty. Proto chce, aby program Mléko do škol nepodléhal omezení pamlskové vyhlášky. Ministerstvo školství si z nepochopitelných důvodů myslí, že zatímco děti se mají ve třídách učit, aby jedly zdravě, na chodbách škol je máme pokoušet nabídkou nezdravostí. A tak urychleně a bez původně plánovaného dvouletého testování a vyhodnocení stavu navrhovalo zrušení vyhlášky. Ministerstvo zdravotnictví naštěstí aspoň zastavilo přání ministra Plagy vyhlášku zrušit a jen organizuje její aktualizaci. Jakým směrem?
Výpisky z tajné analýzy nezávislých expertů říkají, že jde o příšerné čtení: spousta věcí se mnohokrát opakuje, jako třeba že vyhláška neohrožuje bezpečnost státu. Je tam také plno demagogických tvrzení jako: „Zpětné zhodnocení dopadů stávající právní regulace ukazuje, že v důsledku ne zcela vhodně nastavených požadavků upravených vyhláškou č. 282/2016 Sb., které se ukázaly být příliš přísné, lze ve školách nabízet a prodávat velmi limitovaný sortiment potravin uváděných na trh a dostupných v běžné maloobchodní síti. Nelze tak prostřednictvím prodeje ve školách adekvátně doplnit případné výživové potřeby zejména těch žáků, kteří nesnídají nebo nejsou z domova vybaveni svačinou. Nelze plně dosáhnout cíle formovat správné výživové návyky žáků.“
Z upravených věcí jsou dobře zdůvodněny ty, které dávají smysl a které byly kritizované už od začátku, jako:
Velmi mizerně je ale zdůvodněné uvolnění limitů na cukry. Chybí snad jen argument, že to pak bude dětem lépe myslet. Zvýšení limitu v nápojích je zdůvodněno tím, že současný limit „paradoxně“ vylučuje nízkoenergetické nápoje, které jsou přitom doporučeny. Nejlepší nízkoenergetický nápoj je ale voda a současný limit lžička cukru (4 g) ve 100 ml je až až.
Největším problémem je rozvolnění limitů u jemného pečiva. Limity byly nastaveny zcela adekvátně. Není pravda, že umožňují jen vánočku. Tvarohové či makové koláče kritéria také splňují. Z přijatelných potravin vypadla kobliha, což je dobře, po aktualizaci ale projde a s ní celá řada dalšího nevhodného jemného (tedy tučného a sladkého) bílého pečiva.
V aktualizaci se také navrhuje výjimka pro program Mléko do škol. Jeho produkty by tedy opět mohly procházet bez limitů. Další úpravy v bodech:
Připravili jsme petici Zastavme útok potravinářských lobbistů na zdraví dětí v českých školách. Požadujeme:
Vaše pomoc. Prosím šiřte, podepište a hlavně nechte podepsat i vaše partnery, rodiče, sousedy, přátele a kolegy. Cílem petice je, abychom o zdraví dětí rozhodovali my rodiče a bez vlivu zájmových skupin.
Moc děkuji za podporu zdravého jídla a zdravého rozumu, Margit
Aktualizace: Pamlsková připomínkové řízení
Po medializaci urychlené a utajené práce na aktualizaci pamlskové vyhlášky a po vydání naší petice http://bit.ly/ZastavmeUtok a této tajné analýzy aktualizace byla aktualizace zveřejněna, některé potíže na které jsme upozornili, jako třeba další snížení obsahu tuků v sýrech z 30 na 20 procent opraveny a nám z MŠMT nabídnuta možnost zapojit se do připomínkového řízení.
Zde je detailní soupis připomínek i návrh na smysluplnou aktualizaci a všem MOC doporučuji přečíst. Je to skvělý materiál, namísto původních snad 20 stran velmi problematického a v praxi skoro nepoužitelného textu nabízíme zdravé řešení na 3 stránkách. Shrnutí:
„Předkládaný návrh aktualizace vyhlášky považujeme za nevhodný a doporučujeme jeho zamítnutí. Původní vyhláška měla být doplněna metodikou s praktickými tipy na vhodný sortiment a zdravé svačiny, po které bylo od začátku voláno, protože z čísel se nikdo nenají. Místo toho byl předložen návrh s upravenými číselnými limity ve prospěch výrobců a v neprospěch zdraví školáků, který vrací do školních automatů a bufetů více cukru.“
http://bit.ly/PVnavrhGlobopol
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
nechceme obézní děti a tučné zisky výrobců nezdravých svačinek
Podepisují.
Chci pro deti opravdove jidlo.
PODEPISUJI!
jsem pro zdraví našich dětí
Chceme zdravé a vitální děti
Podepisuji
Podepisuji
nechci podporovat nesmysly!
Paní Margit, mám na Vás dotaz, nebo spíše poznámku. Podle mého máslo pamlskovou vyhláškou neprošlo. Je snad jedno, jaké množství se na pečivo namaže. Propočet a limity jsou stanoveny na 100g.
Děkuji V. Horáčková
Dobrý den, máslo prošlo, vysvětlení mám v rozhovorech s lékařkou a zástupkyní MŠMZ zde: Zakazuje vyhláška máslo?
Při přípravě svačin (namazané na obložené pečivo, do těsta při pečení atd.) lze máslo použít. Vyhláška pouze limituje obsah nasycených tuků nebo obsah tuků celkem v těchto výrobcích – máslo tedy může být použito v takovém množství, aby limit pro tuky nebyl překročen. Máslo je také výslovně uvedeno mezi vhodnými ingrediencemi v informacích k aplikaci vyhlášky ministerstva. Pokud bychom si to uvedli na příkladu chleba s dvěma plátky sýru Eidam 30% a zeleninou, pak lze na krajíc chleba namazat obvyklou porci 10 g másla, aniž dosáhneme limitu pro tuky. Podle vyhlášky není možné ve školách prodávat pouze samotné máslo (zatímco výživově méně vhodný margarín ano) – tato položka je však celkem zbytečná, protože kostky másla ani krabičky margarínu se ve školách obvykle neprodávají. V původním návrhu tato položka nebyla a dostala se na seznam až po úpravách na základě připomínkového řízení. Je matoucí a na základě ní se zřejmě šíří mylné zvěsti, že máslo nelze při přípravě svačin použít. https://www.margit.cz/boj-pokracuje/
Ano pro zdravé děti – podepsuji
Podepisuji a posílám dále mezi stejně smýšlející kamarádky!
Všem moc děkuji, Margit
Dobrý den,jsem také pro omezení nezdravých potravin do škol.Nejlépe zrušit bufety a automaty ve škole vůbec.Přijde mi zcela normální svému dítěti připravit zdravou svačinu s dostatkem zeleniny nebo ovoce doma sama. Za nás nic takového nebylo a obezita nebyla problém.Na druhou stranu…pracuji jako vedoucí školní jídelny, vyhlášku jsme splňovali již před jejím vydáním,vody jsme prodávali pouze neslazené nebo s minimem cukru,svačinky zejména z tmavého pečiva…ALE, děti mají na svačinky peníze od rodičů a když jsme přestali prodávat i to minimum sladkého(bebe sušenky, bezl.tyčky atd., nosí si z Tesca za ty peníze energetické nápoje a brambůrky.Pokud to nebude zakázáno celoplošně a bude se zboží prodávat, nemá žádná taková vyhláška smysl :-( :-(
Podepisuji.
Podepisuji a rozšiřuji do svého okolí:-) Jako matka jsem udělala spoustu chyb ve výživě své dcery a naštěstí se mi to daří úspěšně napravovat. Děti by měly vědět, jaké jedy jsou v běžné konvenční stravě a měly by mít na výběr i zdravou variantu.
Podepisuji. Děkuji, Margit.
Podepisuji. Děkuji, Margit.
Dobrý den. Platí pamlsková vyhláška pro školní jídelny základní školy? V pátek rozdávali ke dni dětí čokoládové vajíčko plné lentilek. Děkuji.
Dobrý den, ne, školní jídelny se řídí tzv. vyhláškou o Spotřebním koši, kterou už roky doporučuji aktualizovat a i proto ten bod č. 3 v petici: https://e-petice.cz/petitions/zastavme-utok-potravinarskych-lobbistu-na-zdravi-deti-v-ceskych-skolach-1.html
Margit
Hodne zalezi na rodicich, pohybu a priprave chutnych svacin Podpisuji
Spíš by se měly přednostně řešit jiné věci jako stravování dětí v nemocnici, ve školních jídelnách apod. Nechci jídelny plošně pomlouvat, kvalita se různí. Nechápu ale jídla typu žemlovka, hrachová kaše s párkem apod. Taky nechápu proč děti ve školce mají k pití čaj. Co je špatného na vodě? Mně dítě vodu pije bez problému.
Dobrý den,
v uvedeném článku mě pobavila věta: „Nelze plně dosáhnout cíle formovat správné výživové návyky žáků.“, kterou se obhajuje změna pamlskové vyhlášky. Přitom před jejím zavedením bylo argumentováno nutností a odpovědností vést děti v rodinách ke zdravé výživě. Což mi z vlastní zkušenosti přijde téměř nemožné v součinnosti s různými školními a předškolními institucemi. V domácnosti nepoužíváme bílý cukr a výrobky tento obsahující se snažím minimalizovat (což je téměř nemožné). Sladkosti máme v podobě sušeného nepřislazeného ovoce a výrobků z něho. Pijeme pokud možno vodu a případně neslazené čaje. Ovšem po nástupu dítka do jeslí jsem se zhrozila. Děti běžně měly na odpolední svačinku brumíky a dostávaly k pití slazený čaj. Podotýkám, že se jednalo o jesle zřízené obcí. Proti tomuto jsem velmi silně protestovala. Argument: jídlo podávané v jeslích je z potravinového koše a jídelníčky jsou schvalovány hygienikem. Ve školce bohužel o nic lepšího nejde. I zde se pití sladí s odůvodněním, že většina dětí by vodu nepila. Vzhledem k celodennímu pobytu dětí ve školce, kdy stihnou konzumovat minimálně 2 svačinky a oběd, si říkám, jak mohu pozitivně formovat stravovací návyk, když doma se „jen“ snídá a večeří. Ovšem podávání nechutných slazených a barvených mlék v krabičkách je téměř zločinem. Co pak motivace dětí nějakým pamlskem. Toto jednání bohužel najdeme na všech úrovních školství. I v různých soutěžích jsou výhrou cukrovinky. A zde se pak zamýšlím, zda tvrzení „jím, abych žil“ se velmi nenápadně za asistence zástupců vzdělávacích organizací nemění v ono „žiji, abych jedl“. Nechci se ohánět argumenty typu „dříve bylo lépe“. Ono nebylo, pouze nebylo tolik možností a prostředků. Současná obézní populace, dle mého názoru, není výsledkem posledních cca 20-30 let. Jedná se o dlouhodobý vývoj, který až nyní má také vizuální efekt, ne „jen“ zdravotní. Ani za „socíku“ se strava ve školách moc neřešila. Jen po revoluci se rozšířil sortiment nezdravých potravin na úkor potravin přirozených. Ruku v ruce s tím jdou finanční možnosti obyvatel a tím také větší „dopřávání“ dětem a nejen jim. Přeci jen dříve ovoce a zelenina mnohdy byly podpultovým zbožím a lidé tento fakt doháněli snahou pěstovat si vlastní produkty.
Protest proti nevhodným úpravám pamlskové vyhlášky je určitě jeden ze záslužných a důležitých kroků. Osobně se pod něj také podepisuji.