SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
23.10.2024
Metabolické zdraví lze definovat jako optimálními hodnoty pěti ukazatelů: hladiny cukru v krvi, triglyceridů, cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě (HDL), krevního tlaku a obvodu pasu, a to bez užívání léků. Kdybychom chtěli ještě detailnější definici, mohli bychom mezi parametry přidat třeba i hmotnost, faktory zánětu, jako třeba hodnotu CRP nebo hladinu vitamínu D, a funkčnost našich mitochondrií.
Toto je základ, který zajišťuje nejen prevenci chronických nemocí, ale i prevenci mnoha psychiatrických nemocí, přeneseně tedy našeho zdraví, pohody a výkonnosti. Úplně stejné ukazatele zásadně rozhodovaly i o rizikovosti viru covid-19, tedy nedávné pandemie. Skvělou zprávou je, že zlepšení mnoha z uvedených ukazatelů je možné dosáhnout už během několika týdnů. Proč jsme to nedělali a ani jsme se o to nesnažili, je pro mě záhadou. Doporučení a restrikce mnoha politiků a expertů (podporovanéběžnými médii) dokonce metabolické zdraví zásadně zhoršovala.
Jak zajistit metabolické zdraví? Metoda je dostupná a dobře známá. Pořád dokola je to o skutečném jídle, o dostatku pohybu a spánku, o pohodě a přírodě, o přátelích… Tématu se detailně věnuje i nedávno vydaná kniha Good Energy, ze které jsem připravila výpisky nejdůležitějších témat a doporučení.
Autorkou knihy je Dr. Means, stanfordská lékařka a spoluzakladatelka společnosti Levels Health, praktické strategie pro přirozené zvýšení hladiny energie. Metabolické zdraví, v knize označované jako „dobrá energie“, je podle ní klíčové pro udržení skvělého duševního a fyzického zdraví. Zahrnuje efektivní fungování našich buněk, které jsou při různých základních činnostech závislé na energii z ATP (adenosintrifosfátu), a to od syntézy bílkovin přes opravy a regulaci DNA, transport živin až po metabolismus.
Mitochondrie jsou buněčné organely, které jsou životně důležité pro přeměnu naší potravy na využitelnou energii (ATP). Pokud nemají správné podmínky a zdroje nebo jsou přetíženy škodlivými látkami, nemohou produkovat dostatek ATP. To vede ke špatné funkci buněk, v konečném důsledku pak ke špatnému zdraví. Moderní životní styl a způsob stravování však naše mitochondrie poškozuje. Příklady, co všechno mitochondriím škodí:
Jíst bychom měli skutečné jídlo. Autorka zdůrazňuje potřebu zajistit dostatek bílkovin, fermentovaných potravin, vlákniny a mikroživin, konkrétně klade důraz na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Co se týká sacharidů, upozorňuje na potřebu udržení stabilní hladiny cukru v krvi. Za tímto účelem doporučuje:
Správný spánek reguluje hormony, metabolismus, hmotnost a snižuje riziko onemocnění. Vystavení přirozenému světlu během dne zvyšuje citlivost na inzulín a hladinu serotoninu, které pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a zlepšují kontrolu hladiny glukózy. Špatný spánek ovlivňuje funkci mitochondrií, oxidační stres a záněty.
Svaly spalují přebytečnou glukózu bez inzulínu. Konkrétně zvyšují vstup vápníku do buněk, čímž zvyšují produkci ATP a stimulují AMPK*. Tím dochází také ke zvýšení spalování tuků, příjmu glukózy a produkce mitochondrií.
*AMPK neboli 5′ adenosinmonofosfátem aktivovaná proteinkináza je enzym, který hraje roli v homeostáze buněčné energie, zejména při aktivaci příjmu a oxidace glukózy a mastných kyselin při nedostatku buněčné energie.
Bez ohledu na stravu, cvičení nebo kvalitu spánku může vysoká hladina stresu negovat všechny ostatní přínosy pro zdraví. Jinými slovy i skvělé jídlo zhltané v nepohodě může ubližovat. Zvládání stresu je zásadní pro udržení zdraví buněk a celkové pohody.
Nejzákladnější je vyhodnocení parametrů tzv. metabolického syndromu, které se běžně i při kontrolních vyšetřeních sledují. Metabolický syndrom znamená přítomnost tří a více z těchto poruch (hodnoty jsem upravila z amerických na evropské):
Možností je mnoho a každý z nás si může vytvořit své vlastní návyky, které mu prospívají. Co je naprosto zásadní a společné pro všechny, je skutečné jídlo, pohyb, pohoda, spánek, příroda a přátelé. Je už ale individuální, jestli třeba v rámci skutečného jídla budeme vybírat skutečné potraviny z především rostlinné stravy nebo jestli se posuneme více ke stravě živočišné, jak je běžné u paleo nebo nízkosacharidových jedlíků. Otužovat se někdo můžeme lednovými koupelemi v jezírku, jinému bude stačit si z pěti svetrů, které na sobě obvykle nosí, jeden ubrat. Pohoda pro někoho může být meditace, pro jiného četba knih nebo psaní deníků. Sama každému doporučuji začít základními zdravými návyky a vnímat a respektovat své individuální potřeby, návyky a chutě. Péči o své tělo a duši bychom měli nastavovat individuálně podle svých potřeb.
Protože proti nám stojí průmysl, který vydělává na nezdravostech. Odolávat všem nástrahám od koblih až po eskalátory stojí spousty energie. Vyžaduje to být rebel. A co zásadně pomáhá, je zdravé prostředí. Vytvářejte si jej kolem sebe, inspirujte se u těch, co to zvládají. Buďte tam, kde vás podporují. Vyhýbejte se lidem, prostředí a médiím, které vám škodí. Držím pěsti, ať se vám to daří.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Na článku není co rozporovat. Jen nejsem přesvědčen o úplnosti informací. Stále mi chybí to zásadní: pití, pitný režim a hydratace. Omezení metabolismu jen na stravování je životu vzdálený redukcionismus. Jak se všechny ty živiny a mikronutrienty dostanou do buňky? Jak působí navíc běžné tekutiny jako pivo, víno, alkohol, káva, ovocné šťávy bez vlákniny atd.? Bez jídla vydržíme měsíc nebo déle, bez vody možná ani ne 3 dny. Redukovat metabolismus na jídlo mi připadá jako jezdit na bicyklu bez předního kola. Někdo to dokáže.
Dobrý den, u pití není co řešit, pít se má voda a jiné neslazené nápoje a ideálně, když je žízeň. Téma opakovaně vysvětluji na vystoupeních i na sítích. Margit