SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Co je nejlepší na mazání a co na smažení?

28.12.2018

Zpět na výpis článků


Naše babičky smažily na sádle a na chleba si mazaly máslo. Pak nám potravinářský průmysl a mnozí odborníci začali zakazovat živočišné tuky. Jako nejlepší řešení nabízeli margaríny a celou řadu nízkotučných potravin. Margaríny mnoho let obsahovaly trans mastné kyseliny, které jsou pro zdraví těmi nejhoršími tukyTrans tuky dnes v margarínech téměř nejsou, ale to automaticky neznamená, že je margarín zdravou potravinou. V nízkotučných potravinách jsou místo tuků většinou škroby, cukry a aditiva, tedy složky, které nikdo nepotřebuje.

Toto byl úvod a přehledový text k jednotlivým tukům a olejům, který jsem napsala před pěti lety. Text jsem nyní aktualizovala. Přidala jsem vyjádření ke kontroverznímu kokosovému oleji a k tepelnému zpracování tuků a olejů, nově řadím tuky od těch tepelně nejstabilnějších a rostlinné oleje s obdobným zdravotním efektem do jedné skupiny, přidala jsem vyjádření k souvislosti mezi tuky a nemocemi srdce a cév.

Nasycené tuky a tepelná stabilita

Pro tepelnou úpravu by se mělypoužívat pouze oleje, které jsou stabilní, neoxidují a nežluknou. Oxidace oleje znamená, že reaguje s kyslíkem, čímž se vytvářejí volné radikály a další škodlivé sloučeniny. Nejdůležitějším faktorem při určování odolnosti oleje vůči oxidaci a žluknutí, a to při vysokéi nízké teplotě, je jeho relativní stupeň nasycení mastnými kyselinami. Nasycené tuky mají v molekulách mastných kyselin pouze jednoduché vazby, zatímco mononenasycené tuky mají jednu dvojnou vazbu v řetězci a polynenasycené obsahují dvě a více dvojných vazeb. Tyto dvojnévazby jsou chemicky reaktivní a citlivé na teplo. Nasycené tuky a mononenasycené tuky jsou poměrně odolné vůči tepelnému působení – na rozdíl od olejů s vysokým obsahem polynenasycených tuků, které by se pro vaření neměly používat.

Nasycené tuky byly označovány desítky let mnoha odborníky jako nezdravé. Tvrzení ale novější a kvalitnější studie nepotvrzují. Nasycené tuky jsou pro lidské lo bezpečným zdrojem energie.

Přehled nejdůležitějších tuků a olejů, řazeno od tepelně nejstabilnějších

Kokosový olej za studena lisovaný 

Mnozí odborníci odmítají kokosový olej pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale studie prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou, tedy částečně ztuženou formu.

Mezi nezávislými odborníky je nerafinovaný kokosový olej řazen mezi nejzdravější oleje. Obsahuje převážně nasycené tuky středního řetězce, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rychle rozkládány na energii – namísto toho, aby se ukládaly do zásoby. Kokosový olej je dobře stravitelný a podle nových studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě.Je obzvláště bohatý na mastnou kyselinu laurovou, která pomáhá zabíjet bakterie a další patogeny. Tuky v kokosovém oleji také mohou mírně zlepšit metabolismus a zvýšit pocit sytosti ve srovnání s jinými tuky.

A co s tvrzeními, že kokosový olej je horší než sádlo, že je to čistý jed? Jde zpravidla jen o výkřiky expertů, kteří ještě žijí v době protitukové hysterie, kdy nás cholesterol a nasycené tuky, tedy máslo, vejce a kokosy měly zabíjet. Ano, kokos zabíjí, jenže tak leda když vám spadne na hlavu, jak sama vysvětluji v blogu na Aktuálně.cz: „Světem už týden létají děsivé zprávy o nebezpečnosti kokosového tuku. Spojuje se s infarktem a mrtvicí, zkrátka nás má zabíjet. Ve skutečnosti však kokos prokazatelně zabije jen toho, komu spadne na hlavu. Takových lidí je přibližně 150 ročně. Je to smutná bilance, každého života je škoda. Jenže uvedený počet je naprosto zanedbatelný v porovnání s miliony lidí, kteří umírají následkem konzumace nezdravé stravy úplně nezávisle na kokosech. Naprostá většina západní populace se v posledních desítkách let nepřejídala kokosy ani nesmažila řízky na kokosovém tuku. Konkrétně od 70. let minulého století, kdy se výrazně zvýšil výskyt obezity a s ní i většiny civilizačních nemocí od srdečně cévních přes cukrovku až po demence, jsme se především čím dál více ládovali cukry, a to mimo jiné kvůli nepodloženým doporučením našich expertů, že je třeba omezovat tuky.“

Pro data založená na studiích doporučuji také shrnutí o zdraví prospěšných účincích kokosového oleje od Medlicker: „Kokosový olej patří mezi několik málo druhů potravin, které s klidným srdcem můžeme označit slovem ‚superpotravina’. Má řadu kladných účinků na vaše zdraví. Mimo jiné například pomáhá při hubnutí, zlepšuje fungování mozku nebo zdraví kůže.

A zde ve zkratce a vtipně v Ultra Spiritual Life episode: Coconut Oil Kills.

Kokosový olej je stálý i při vysokých teplotách, je proto nejvhodnějším tukem pro tepelnou úpravu. Je ideální také pro použití v kosmetice, například na přípravu krémů nebo zubní pasty. Kokosový olej je při pokojové teplotě polotuhý a může vydržet čerstvý celé měsíce až roky. Obsah mastných kyselin: nasycené: 92 %, mononenasycené: 6 %, polynenasycené: 1,6 %.

MásloMáslo obsahuje nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou velmi dobře stravitelné a příznivě ovlivňují střevní prostředí. Jeho mnoholetá kritika pro vysoký obsah nasycených tuků je už přehodnocena máslo je konečně i lékaři rehabilitováno, podobně jako byla v minulosti vejce, která se dnes běžně řadí k superpotravinám.

Máslo obsahuje také drobné množství cukrů a bílkovin, a proto se při vyšších teplotách, například při smažení, připaluje. Pokud se tomu chcete vyhnout, používejte přepuštěné máslo, také známé jako ghí. Ujistěte se, že používáte máslo z mléka krav, které jsou krmeny na pastvě. Takové máslo obsahuje více vitaminů A, E a K2 a dalších živin než máslo z mléka krav, které konzumují obilná krmiva.Důležité je vysoké množství zdraví prospěšné nasycené konjugované kyseliny linolové (CLA) a butyrát. CLA může snížit tělesný tuk, zatímco butyrát působí proti zánětu, zlepšuje zdraví střev a také bylo prokázáno, že dokáže učinit potkany imunními vůči obezitě.

Máslo je ideálním tukem do studené kuchyně, je možné jej použít i na šetrné tepelné úpravy. Pro vyšší teploty je možné použít máslo pouze v tzv. přepuštěné podobě. Přepuštěné máslo (ghí) lze koupit v prodejnách zdravé výživy anebo připravit doma. Přepuštěním dojde k odstranění laktózy a bílkovin a zůstane čistý máselný tuk. Obsah mastných kyselin: nasycené: 68 %, mononenasycené: 28 %, polynenasycené: 4 %.

Olivový olej za studena lisovaný

Olivový olej je považován za klíčovou složku zdravé středomořské stravy. Stejně jako avokádový olej obsahuje i extra panenský olivový olej především zdraví prospěšné mononenasycené mastné kyseliny a je možné jej používat pravidelně. Některé studie ukázaly, že olivový olej zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol a snižuje oxidovaný LDL cholesterol v krevním řečišti.

Studie o olivovém oleji ukazují, že přestože obsahuje mastné kyseliny s dvojitými vazbami, můžete jej k vaření používat, protože je poměrně odolný vůči teplotě. Obsah mastných kyselin: nasycené: 14 %, mononenasycené: 75 %, polynenasycené: 11 %.

Živočišné tuky

Obsah mastných kyselin u zvířat se mění v závislosti na tom, co jedí. Pokud konzumují hodně obilovin, bude jejich tuk plný polynenasycených tuků. Pokud se živí trávou, bude jejich tuk obsahovat více nasycených a mononenasycených tuků. Proto jsou tuky z volně chovaných zvířat skvělou volbou pro vaření. Můžete vyzkoušet sádlo nebo lůj, případně při vaření sesbírat vyškvařený tuk pro pozdější použití. 

Sádlo obsahuje hodně nasycených tuků, ale také mononenasycené tuky (stejně jako např. olivový olej). Patří k přirozeným tukům, které jsou typické pro českou kuchyni. Jeho výhodou je vysoký kouřový bod, pro který je vhodný i pro smažení.

Palmový tuk

Palmový olej pochází z plodů palmy olejové. Obsahuje především nasycené a mononenasycené tuky s malým množstvím polynenasycených tuků. Díky tomu je palmový olej vhodný pro tepelnou úpravu potravin. Nejlepší je červený palmový olej (nerafinovaná podoba). Je také bohatý na vitamin E, koenzym Q10 a další živiny.

Problémem je, že palmový tuk se u nás nejběžněji prodává rafinovaný anebo už jako součást nejrůznějších ultra zpracovaných potravinářských produktů. Rafinace je průmyslová úprava, která zdraví nepřidá, a proto tyto produkty jednoznačně nedoporučuji. Palmový tuk nedoporučuji i z ekologických důvodů, protože jsou pro pěstování palem v Indonésii ničeny původní pralesní porosty a zvířata, která v pralesech žijí.

Avokádový olej

Složení avokádového olejeje podobné jako u olivového oleje. Obsahuje především mononenasycené tuky a menší množství nasycených a polynenasycených tuků. Z toho vyplývá, že mají i stejné použití. Avokádový olej tak můžete použít jak v teplé, tak studené kuchyni.

Řepkový olej (Canola)

Řepkový olej se vyrábí z řepkového semena po odstranění toxické kyseliny erukové. Složení mastných kyselin v kanolovém oleji je poměrně příznivé: většina mastných kyselin je mononenasycená a rovněž obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, a to přímo v ideálním poměru 2:1. Řepkový olej tedy obsahuje oproti běžným rostlinným olejům o něco výhodnější poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, ale i tak jeho konzumace neřeší nadbytek omega 6 mastných kyselin ve stravě, pro řešení problému potřebujeme navyšovat omega jen 3 MK anebo jíst nasycené a mononenasycené MK (proto mé doporučení sádla, kokosového a olivového oleje). Řepkový olej je také většinou pěstován za použití velkého množství agrochemikálií, je vysoce průmyslově upravován a může být geneticky modifikován (mělo by být v EU označeno na obalu). Nedoporučuji jej. 

Oleje z ořechů a arašídový olej

Existuje mnoho olejů vyrobených z ořechů a některé z nich mají skvělou chuť. Jsou však velmi bohaté na polynenasycené tuky, což není vhodné, pokud je chceme používat v teplé kuchyni. Můžete je zahrnout do různých receptů, rozhodně se však vyvarujte jejich použití při smažení nebo jakékoli úpravě při vysoké teplotě. Totéž platí pro arašídový olej. Arašídy ve skutečnosti nejsou ořechy (ale luštěniny), složení jejich oleje je však podobné. Existuje však jedna výjimka, a to je makadamový olej, který obsahuje především mononenasycené tuky (stejně jako olivový olej).

Rybí olej

Rybí olej je velmi bohatý na živočišnou formu omega-3 mastných kyselin, což jsou DHA a EPA. Jedna lžíce rybího oleje může uspokojit denní potřebu těla po těchto důležitých mastných kyselinách. Nejlepší rybí olej pochází z tresky, jelikož je také bohatý na vitamin D3, který chybí v jídelníčku většiny lidí po celém světě. Nicméně z důvodu vysoké koncentrace polynenasycených tuků by se rybí olej nikdy neměl používat k vaření. Nejlépe se používá jako doplněk stravy – jedna polévková lžíce denně. Rybí olej uchovávejte na chladném, suchém a tmavém místě.

Lněný olej

Lněný olej obsahuje množství rostlinné formy omega-3 kyseliny alfa-linolenové (ALA). Mnozí lidé ho používají pro zajištění přísunu omega-3 tuků. Nicméně pokud nejste vegani, pak spíše doporučuji používat rybí olej. Studie ukazují, že lidské lo nedokáže plně přeměnit ALA na aktivní formy EPA a DHA, na něž je rybí olej bohatý. Kvůli velkému množství polynenasycených tuků se lněný olej nehodí pro tepelné úpravy.

Oleje ze semen a tepelně zpracované rostlinné oleje

Průmyslové oleje ze semen a rosltlinné oleje jsou zpravidla vysoce zpracované rafinované produkty, které obsahují příliš vysoké množství omega-6 mastných kyselin. Omega-6 mastných kyselin máme ve stravě většinou nadbytek a vedou k prozánětlivému prostředí v organismu. Nejenže byste s nimi neměli vařit, měli byste se jim rovnou vyhnout. Tyto oleje byly v posledních desetiletích nesprávně médii a mnohými odborníky označovány za „zdravé pro srdce“. Nově získané údaje však ukazují na jejich spojitost s mnoha závažnými nemocemi, jako je onemocnění srdce a rakovina.

K nejběžnějším z olejů, jejichž příjem doporučuji minimalizovat, patříslunečnicový olej, sójový olej, kukuřičný olej, řepkový olej, sezamový olej, olej z hroznových semínek a olej z rýžových otrub. Doplňuji, že mezi slunečnicovými oleji existuje výjimka, je olej s vyšším obsahem kyseliny olejové, tedy s vysokým obsahem omega 9 mastných kyselin, který se nabízí v některých prodejnách zdravé výživy a snáší vyšší teploty.

Studie, která sledovala tyto běžné rostlinné oleje ve Spojených státech, zjistila, že obsahují 0,56 až 4,2 % trans tuků, které jsou toxické a je třeba se jim zcela vyhýbat. Přiznávám, že nevím o studii, která by obsah trans tuků sledovala v olejích běžně nabízených v Česku. Trans tuky u nás však jde stále najít v mnoha průmyslově zpracovaných produktech, k rekordmanům v jejich obsahu patří některá sušená sójová mléka, která jsou dokonce k dostání v některých prodejnách zdravé výživy a v lékárnách. 

Margaríny

Margaríny jsou průmyslově vytvořené tuky. Původně byly hlavním zdrojem trans tuků. Dnešní margaríny už trans tuky téměř neobsahují, ale při současném postupu výroby vznikají tzv. intraesterifikované tuky. Zdravotní dopad intraesterifikovaných tuků není dostatečně zdokumentován a některé studie už naznačují jejich rizikovost. Zásadní nevýhodou margarínů je, že jsou složeny především z omega-6 mastných kyselin, které ispívají k prozánětlivému prostředí v organismu, které je dnes přítomno u mnoha chronických degenerativních onemocnění. Margaríny jsou vysoce průmyslově upravovanou formou tuků a nepříznivá mohou být i aditiva, která se používají při výrobě. Jejich konzumaci nedoporučuji.

Které tuky jsou nejlepší a kterým se vyhnout?

Nejzdravější tuky jsou tuky ze skutečných potravin a oleje, které nebyly tepelně upraveny. K nejlepším zdrojům zdravých tuků patří ryby z volného lovu, vejce a máslo z volně se pasoucích zvířat, ořechy a semínka, avokáda a olivy.

Nejhoršími tuky jsou trans tuky, přesmažené oleje a vysoce průmyslově upravované rosltinné oleje.

Praktická doporučení

K mazání, do salátů anebo pro namáčení chleba používejte máslo a za studena lisované oleje. Pečivo můžete mazat nejen samotným máslem, ale i pomazánkami z nejrůznější zeleniny, luštěnin, vajec anebo rybiček, které se dochucují za studena lisovanými oleji. Namísto mazání doporučuji vyzkoušet i namáčení kousků pečiva do misky s kvalitním olejem. 

Pro šetrné a rychlé orestování zeleniny používejte nerafinované oleje s kouřovým bodem nad 160 ºC. To může být například olivový olej, z tuků ghí a sádlo.

Pro prudké smažení a fritování (pro steak) vybírejte tuky s kouřovým bodem nad 180 ºC. Do této skupiny patří sádlo, palmový tuk a kokosový olej.

Podrobnější abecední seznam olejů a tuků najdete v Encyklopedii.

Tuky a nemoci srdce a cév

Tvrzení, že nasycené tuky od kokosu přes máslo až třeba po vejce způsobují nemoci srdce se rozpadá. Nedávná analýza z Cambridgeské univerzity, která vyhodnocuje 76 studií s více než 650 tisíci účastníky, shrnuje: „Aktuální evidence nepodporuje doporučení pro nízkou konzumaci nasycených tuků.“ Podobnou analýzu se stejnými závěry jsme nedávno publikovali i v rámci think-tanku Globopol.

Mohla bych obsáhle vysvětlovat, že v krvi nám nekoluje jenom hodný a zlý cholesterol, že cholesterol sám o sobě není zlý, ale naopak je nezbytný pro život, dále že tak zvaný zlý LDL cholesterol má několik frakcí, které mají rozdílný vliv, že důležitější než samotný zlý a hodný je poměr mezi nimi a že ještě důležitější je hodnota triglyceridů a hodnota faktorů zánětu, že zvýšení jednoho krevního parametru není totéž jako zvýšení úmrtnosti na cokoliv.
Faktem je, že tohle všechno odborníci v letech, kdy se prováděly studie, na kterých lipidová teorie vzniku nemocí srdce stojí, nevěděli a že srdeční zdraví proto ve světle dnešních znalostí vyhodnocovali velmi zjednodušeně. 
Faktem také je, že je nesmysl z omezených zdrojů a vytržených čísel vyvozovat zásadní závěry a na nich stavět celospolečenská výživová doporučení, která navíc v praxi nefungují. Pro detailnější analýzu souvisejících studií doporučuji třeba tento rozbor.  

Co s tukovými riziky?

Jestliže se živíte sladkostmi, chipsy a slazenými limonádami, v kuchyni jen mícháte hotovky z pytlíků a častěji než tam jste ve fast food restauraci a zelenina je váš nepřítel, tak přídavek i zdraví prospěšného kokosového tuku či jakéhokoliv dalšího tuku k takové katastrofě asi vašemu stavu nepomůže. 
Když jídelníček stavíte na skutečných potravinách a jídlech z nich, nepotřebujete žádné nepřirozené omezování. Klidně tuky včetně toho kokosového jezte, do pralesa choďte s helmou a média čtěte s nadhledem. 
Další skvělé detailní shrnutí tématu najdete třeba ve zprávě „Proč vás nezabije kokosový tuk, ale může vás zabít následování doporučení americké kardiologické asociace“.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

197 komentářů: “Co je nejlepší na mazání a co na smažení?”

  1. Kristýna napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za hezký článek. Ráda bych upozornila na palmový olej, který nejenže není příliš zdravý, na což jste upozornila, ale není až tak úplně košér, protože se palmy se sázejí na vykácených územích po deštných pralesích, a tak vymírá nejen les, ale i orangutani a jiní živočichové… (O tom pojednává např. film Zelená poušť: http://www.youtube.com/watch?v=god62gLOx_4 ) Je-li to možné, zohledněte tuto skutečnost, prosím, ve svých doporučeních.
    Děkuji,
    Kristýna D.

  2. Dobrý den Kristýno,
    děkuji za doplnění informace. Naprosto s Vámi souhlasím, že palmový tuk je z ekologického hlediska katastrofou. V textu toto není uvedeno, protože v něm popisuji pouze zdravotní hledisko konzumace tuků a olejů, ale jste už druhá, kdo mě upozorňuje a informaci proto nyní doplním. Margit

  3. Kristina napsal:

    Dobrý den,
    moc pěkný článek. Chybí mi tu informace o rýžovém oleji, který používám víc než dva roky a který byl doporučován panem Havlíčkem – výživovým poradcem. Víte jak si stojí tento tuk? Vím že se taky nepřepaluje, je vhodný na studenou i teplou kuchyni a hlavně nemá žádnou pachuť jako některé oleje, pro mě třeba olivový, lisovaný za studena, který pro svou specifickou chuť nemám ráda.
    Děkuji za odpověď, hezký den Kristina

  4. Dobrý den Kristíno, otázku k rýžovému oleji jsem před chvílí odpovídala i na dotaz přes Fb, a zde je odpověď:
    Rýžový olej obsahuje vysoké množstvé antioxidancií, včetně vitamínu E a jeho další předností je vysoký bod zakouření. Proto se hodí i ke smažení a celkově se řadí ke zdravějším olejům. Margit

  5. Jana napsal:

    Tato odbornice doporucuje maslo a sadlo? Je smutne ze vsetci myslite len na zdravie a prospesnost pre cloveka a nikto tu nespomenul, ze za maslom a sadlom sa skryva utrpenie, bolest a smrt inych zivych bytosti :(

  6. Dobrý den, toto je článek o zdravotních efektech olejů a tuků na lidský organismus. Význam vegetariánského stravování popisuji zde na webu v jiných textech a především zastávám názor, že rozhodnutí o (ne)konzumaci potravin živočišného původu je privátním rozhodnutím každého z nás. Margit

  7. Dagmar J. napsal:

    Děkuji za skvělý článek, něco takového jsem potřebovala, protože jsem si stále nebyla jistá kokosovým olejem a palmovým tukem. U výrobků vidím hlavní problém v tom, že většina výrobců ve složení napíše prostě jenom rostliný tuk či olej a my nemůžeme přesně poznat, který z tuků tam použili. K pečení jsem dosud používala hlavně máslo, bohužel nepřepuštěné. Díky vašemu článku chybu napravím:-) děkuji

  8. Eva napsal:

    Děkuji za skvělý web, paní Slimáková. Chtěla bych se zeptat, jak poznat kvalitní olivový olej. Zkusila jsem koupit vítězný olivový olej z D-testu: Albert quality,ale má nahořkou příchuť, stejně mi chutná i druhý z testu – Franz Josef. Velmi nerada bych svoje mrňata krmila něčím žluklým, olivového oleje jsem pár lahví využívala a žádný neměl takový hořký „ocas“ jako tyto dva. Může to být normální? Některé oliváče jsou prý nahořklé.
    Díky za odpověď.

  9. Dobrý den, olivový olej skutečně může mít silnější chuť i vůni, v případě nejistoty nejlépe nakupovat v prodejně zdravé výživym, kde by Vám měli být schopni po otevření láhve říct jestli je to takto v pořádku. Obecně je zejména pro děti mnohem chutnější avokádový olej, který je složením podobný olivovému oleji anebo doporučuji kvalitní za studena lisované oříškové oleje, jako např. z vlašských anebo lískových ořechů, které mají příjemnou chuť.

  10. Miroslav M. napsal:

    Dobrý den,
    pro člověka je smutnou skutečností, že je neustále “ poučován “ o zdravosti či škodlivosti těch nebo oněch potravin. Poslední dobou se zajímám o tzv. nízkosacharidovou výživu
    (Wolfgang Lutz, Jan Kwasniewski, Ron Rosedal, ….), která vychází z nedostatečné adaptace
    na obilniny (sacharidy cca 72g/den)! Proto, že 70% energie je kryto tuky, tak mně Váš článek zaujal. Strouhaný kokos si míchám do kysané smetany (16%), a je to pro mne pochoutka. Bohužel článek postrádá informaci o lněném oleji, který obsahuje největší podíl omega 3 (R. Rosedal tvrdí, že u starších lidí nevstřebatelných !!!), tak nevím ? Canola je Kanadská selekce řepkového oleje na maximum omega 9, a minimum kys. erupkové…..kdo ví ?Dýňový olej se doporučuje pro vysoký obsah zinku. Tuky jsou pro člověka nepostradatelné na rozdíl od sacharidů !!!! Zdraví MaMi

  11. Dobrý den,

    děkuji za sdílení Vašich zkušeností. Lněný olej samozřejmě doporučuji a informace o něm i o dýňovém oleji jsou v Encyklopedii, na kterou odkazuje proklik přímo ve článku: http://www.margit.cz/encyklopedie/tuky-a-oleje/
    Margit

  12. Petr D napsal:

    Děkuji za fundované informace. Rád bych se zeptal na olivový olej extrahovaný v pozdější fázi, označovaný jako POMACE OIL či OLIO DI SANSA. Považujete jej za vhodnou alternativu vůči běžným slunečnicovým olejům ke smažení? Obsahují nějaké prospěšné látky, obdobné olivovému oleji Virgin? Děkuji.

  13. Dobrý den, olivový olej z pozdější fáze lisování (z pokrutin) je vhodný ke smažení, ale kvalitou ( obsahem zdraví prospěšných látek) se už podobá ostatním běžným rostlinným olejům. Proto je možné jej používat jako vhodnou alternativu, ale např. kokosový tuk anebo ghee bych upřednostnila.

  14. Dana napsal:

    Miroslav M. se zmínil o nedostatečné adaptaci na obiloviny. Jiní zase obiloviny doporučují jíst i několikrát denně, vždy samozřejmě doplněné o zeleninu např. dušenou aj. Člověk má v tom vážně zmatek.
    Můj jídelníček: např.: ráno obilná kaše (např. ovesná, kukuřičná….) s ovocem a oříšky nebo zeleninou, na oběd rýže (bulgur, kuskus, quinoa….) a podušená zelenina, trochu luštěninové omáčky, kousek syrové zeleniny a na večeři např. pohankové palačinky s nějakou pomazánkou např. z tofu, tempehu nebo zeleniny, zeleninový salát, apod.
    Jaký je Váš názor na obiloviny?
    Děkuji.

  15. Dobrý den,
    obiloviny ve své přirozené podobě, jak sám konzumujete, určitě patří mezi zdravé potraviny. Obiloviny v podobě rohlíků a dalšího pečiva anebo nejrůznějších sušenek a sladkých musli do zdravé výživy nepatří. Váš jídelníček je dosti založen na obilovinách a sama bych doporučovala přidat o něco více i zdroje bílkovin, ale na jistotu nemohu takto zjednodušeně podávat konkrétní doporučení ke změně a v případě, že vám strava vyhovuje i se cítíte dobře, není třeba měnit. Margit

  16. Dana napsal:

    Paní Margit, děkuji za Váš názor. Můžete mi prosím říct, jakým bílkovinám dáváte přednost Vy? Můžete naznačit z čeho se skládá Váš jídelníček?
    Děkuji.

  17. Dobrý den, z eticko ekologických důvodů jsem asi 25 let vegetariánem. Bílkoviny proto získávám především z luštěnin, ořechů, semínek, vajíček a zakysaných mléčných výrobků. Margit

  18. oksana napsal:

    dobry den,moc zajimavy clanek,posledni dobu se snazim pouzivat jen za studena lisovane oleji a GHI naprosto miluji,jaky mate nazor na olej CACHA INCHI puvodem z Peru? ma nejdokonalejsi podil omega 3 k omega 6 nenasycenym kyselinam:-)

  19. Dobrý den,
    Cacha Inchi určitě patří k těm nejlepším rostlinným olejům. Má super vysoký obsah omega 3 mastných kyselin a vitamínu E. Jeho zvláštností je i vysoký obsah aminokyseliny tryptofan, která je v organismu používána k tvorbě mediátoru spokojenosti – serotoninu. Složením tuků jej lze přirovnat k oleji ze lněných semínek.

  20. Lucia napsal:

    Dobry den,
    neviem kam mam zaradit moju otazku, ale rada by som sa vas spytala, ci poznate stranku, pripadne knihu vyzivujici tradice a ak ano, aky na nu mate nazor.
    Konkretne asi najviac k otazke postavenia masla a zivocisnych vyrobkov vo vyzive. ak som z danej stranky spravne pochopila, ide o nenahraditelne potraviny..
    velmi pekne dakujem
    s pozdravom

  21. Dobrý den, ano, tuto teorii znám a četla jsem knihu v originále. Myslím si, že kvalitní máslo a maso jsou zdraví prospěšné součásti jídelníčku, ale nesouhlasím s názorem, že zcela nezbytné, jak dokazují i miliony lidí skvěle prospívajících i bez konzumace masa anebo másla. Hlavní problém u těchto dvou potravin nyní vidím v kvalitě, která je běžně dostupná. Margit

  22. Lucia napsal:

    Vdaka za odpoved.
    este si dovolim jednu otazku, radu. ako mozu vegetariani nahradit kolagen, ktori ludia inak prijimaju z zivocinych vyrobkov, masokostnych vyvarov a pod.? kedze ja na maso velmi nie som, naozaj by ma zaujimalo ako ho mozem doplnit. kvoli elasticite koze, a celkovo tkaniv a organov. velmi pekne dakujem za odpoved ako aj za inspirujuce clanky a nazory.

  23. Dobrý den, kolagen je bílkovina, kterou umí náš organismus vytvářet, a proto není nezbytnou součástí výživy. Důkležité je přijímat živiny ze kterých se kolagen tvoří a z těch hlavních to jsou: vitamín C (zelenina a ovoce), měď (luštěniny) a hořčík (ořechy).

  24. Lubka napsal:

    Paní Margit, chtěla jsem se zeptat na váš názor na používání olejů do salátů ze syrové zeleniny. Podle tvrzení MUDr. Vlaďky Strnadelové může olej, kterým polijeme zeleninu, škodit našemu zdraví, protože se se syrovou zeleninou nespojí.

  25. Dobrý den, v tomto případě s tvrzením MUDr. Strnadelové nesouhlasím. přídavek oleje – tuků k zelenině naopak doporučuji jako prospěšný, protoře podpoří využitelnost vitamínů rozpustných v tucích. Margit

  26. misa napsal:

    Dobry den, dekuji za skvěle stránky! Bylo by prosím možné uvést konkretni studie na téma zdravotní prospěšnosti kokosoveho oleje? Dekuji

  27. Dobrý den, já děkuji za ocenění stránek a dovolím si odkázat na souhrnný článek o prospěšnosti kokosového oleje s odkazy na více studií:
    http://authoritynutrition.com/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil/

  28. Eva napsal:

    Dobry den,Margit! Dekuji za vase clanky,krasne spojuji zaklad s hlubsi biochemii.Musim priznat,ze i po prostudovani nevim.ktery olej zvolit ba objemnejsi smazeni,napr. lusteninove karbenatky.Avokadovy,kokosovy olej ci ghi jsou spise drazsi varianty.Co pouzivate v techto propadech vy?Ghi mi chuti pasuje spise k palacinkam.Dekuji za odpoved a at se dal dari!

  29. Dobrý den Evo, sama v těchto případech používám kokosový olej naebo olej Bio olej na pečení a smažení od firmy Bioline, který nabízejí prodejny zdravé výživy a DM drogerie. Margit

  30. Kristýna napsal:

    Dobrý den, Margit,

    mola bych mít dotaz? Jaký tuk používáte na pečení? Tuším, že ideální varianta by bylo ghí. Existuje i nějaký rostlinný tuk, který byste doporučila? Používala jsem alsan bio (složení: palmový tuk, kokosový tuk, řepkový olej), ale po přečtení několika článků o palmovém oleji si nejsem jeho vhodností jistá. Děkuji za odpověď.

  31. Dobrý den,
    na pečení používám máslo, kokosový tuk anebo Bio olej na smažení a pečení (jedná se o směs rostlinných olejů), který nabízejí prodejny zdravé výživy. M.

  32. Jarda napsal:

    Dobrý den, budu-li věřit výrobci, tak tento řepkový olej by měl být asi schůdný (?) http://www.vog.cz/index.php?page=rapso . Ještě bych se rád zeptal k lněnému oleji jako zdroji omega3 kyselin, nebude pro muže po zánětu prostaty vhodnější konopný olej díky fytoestrogenům? Děkuji.

  33. Dobrý den, podle obsahu omega 3MK bude stále lněný olej lepší, podle obsahu zinku nejlepší dýňový olej a pro fytoestrogeny skutečně ten konopný. Takže nejlépe kombinovat. Margit

  34. Hana napsal:

    Dobrý den Margit, poradíte prosím, co mazat na chleba v případě bezmléčné diety? Myslím na každodenní použití pod marmeládu nebo šunku. Nyní používám margarín, který bych ráda odbourala. Děkuji. Hanka

  35. Dobrý den Hanko,
    úplně nejlépe je namísto kombinace máslo a něco, dávat pomazánky, které můžete připravovat z vajec, rybiček, luštěnin a zeleniny. Jako náhrada másla jde někdy použít ořechové máslo anebo tzv. jáhlové máslo. Recept najdete např. na: http://www.diety-recepty.cz/cz/menu/76/diety-recepty-tipy-rady/recepty-a-vareni/clanek-774-jahlove-maslo/ a v něm uvedené pomazánkové máslo nahradíte ořechových máslem. Margit

  36. Petr napsal:

    Dobrý den,

    děkuji za pěkně zpracované informace. Rád bych se zeptal k tomu řepkovému oleji. Máte na mysli obyčejný, který stojí cca.35 Kč/l nebo za studena lisovaný? Někde jsem totiž četl o řepkovém za studena lisovaném oleji, že je z hlediska cenných látek (nedokážu teď říct kterých), téměř srovnatelný s olivovým olejem. A tuto informaci jsem slyšel i jinde. Donedávna jsme kupovali v Lidlu tento olej a cenově (40Kč/0,5l) oproti olivovému, který se pohybuje minimálně za dvojnásobek ceny to je velký rozdí v ceně a je i mnohem chutnější. Má příjemnou oříškovou chuť. Bohužel už ho několik měsíců nemají a nevědí, jestli ho budou opět prodávat. V drogeriích Droxi, DM… se dá také koupit, ale asi za 59Kč/0,5l. I tak je to stále o dost levnější, než olivový olej. Přitom všechny tyto řepkové oleje jsou myslím dokonce v Bio kvalitě. Co byste mi prosím k tomu řekla? Děkuji

  37. Dobrý den,
    přiznávám, že sama nedokáži posuzovat kvalitu jednotlivých druhů olejů v obchodech, ale zde na webu je vyhodnocuji jako celek z dostupných informací. Máte pravdu, že s pohledu chemického složení – poměrů jednotlivých druhů mastných kyselin, je řepkový olej blízký oleji olivovému a v bio kvalitě by měl být i šetrně zpracován.
    Běžný řepkový olej je však často vysoce průmyslově upravován a celosvětově je jej čím dál více z geneticky modifikované řepky.

  38. Ivan Lexa napsal:

    mám dotaz, jak se zbavit rostlinných olejů po smažení. Lze je nalít do např. kompostu, nebo, cos nimi.

    děkuji, Ivan Lx.

  39. Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz, který si dovolím odpovědět pomocí ekologického institutu Veronika:
    Úplně nejlepší varianta, jak podobnému typu odpadu předcházet, je vůbec ho nevytvářet. Pokud už odpad vznikl, je třeba s ním zodpovědně naložit. Použitý kuchyňský olej z domácností spadá do oblasti komunálního odpadu. Je biologicky rozložitelný a jako takový je možné jej zkompostovat, budeme-li dodržovat určitá pravidla: zásadní je nelít olej do kompostu v tekuté formě a velkých objemech (mohlo by dojít ke kontaminaci půdy a spodních vod), nejlepší řešení je nechat olej nasáknout do přírodního sorbentu typu piliny, kartonový papír, ubrousky a tento materiál následně vložit do kompostu.
    Pokud je pro Vás varianta kompostování problematická, existují další možnosti, jak se použitých potravinářských olejů a tuků zodpovědně zbavit. Více na: http://www.veronica.cz/?id=12&i=413 Margit

  40. Lucia L napsal:

    Dobrý den pani Slimakova. Sme vegetariani a mame rocne dievcatko. Okolie na nas tlaci aby sme jej davali aspon rybí tuk. Hladala som vhodnu rastlinnu alternativu a rozhodujem sa medzi lanovym a konopnym olejom. Pricom podla roznych clankov lanovy olej vraj nieje vhodny na dlhodobe uzivanie. Mozete mi prosim poradit ktory olej by bol pre dceru vhodny a ake mnozstvo? Rada by som jej ho pridavala do ranajkovych obilnych kasi? Dakujem

  41. Dobrý den, nejvhodnější bude používat kombinaci více zdrojů omega 3 mastných kyselin a to v potravinách, olejích i případných doplňcích, jako se nabízejí např. na: http://www.vitalvibe.eu/cs/21-omega-mastne-kyseliny. M.

  42. Vlaďka napsal:

    Dobrý den paní Slimáková, ráda bych se Vás zeptala na vhodnost každodenního užívání lněného oleje (1 čaj.lžička) u diabetiků a zda mohu dávat 1/2 lžičky i 10-ti letému dítěti? Moc děkuji.

  43. Dobrý den, ano, uvedená množství jsou v obou případech určitě možná. M.

  44. IVANKA napsal:

    MOJE MAMINKA I TATÍNEK ZAŽILI VÁLKY ALE SÁDLA SE NEVZDALI MAMINKA MĚLA TĚŽKOU VROZENOU VADU SRDCE PROTO SE DOŽILA JEN 55 LET ALE TATÁNEK JÍ DO DNES VEPŘOVÁ KOLENA 2X TÝDNĚ SÁDLO MILUJE A ROSTLINÉ MARGARÍNY NEJÍ NEBOť NA NĚ NENÍ ZVYKLÝ JE ČILÝ, NEMÁ SKLEROZU , MILUJE ŽIVOT ,HRACHOVKU, SÁDLO, A KOLENA JAKO OVAR A JE MU VÁŽENÍ 91 LET

  45. Radka napsal:

    Dobrý den, jaký máte prosím názor na pomazánkové máslo a lučinu? Dávám dceři na chleba raději než máslo, tak nevím jestli dělám dobře.

  46. Dobrý den, oba produkty jsou minimálně průmyslově upravované mléčné výrobky a považuji je za vhodné doplnění jídelníčku. M.

  47. Olinka napsal:

    Já používám jedině olivový olej terra creta, který je výborný snad ke všemu. Hlavně si z něj ale také připravujeme zálivku na salát abchom ještě ted pres zimu zhubly s dcerou nějaké to kilíčko a v létě se mohly spokojeně slunit :), Dcera si ho dává i na konečky vlasů a má je moc hezké.

  48. Edita Staniszewská napsal:

    Dobrý den, paní Slimáková,
    chtěla jsem se zeptat na Váš názor na rybí oleje. Ty čištěné jsou rafinované a prý způsobují rakovinu, plus se k nim přidávají umělé vitamíny – to o nich píší hlavně zastánci Weston Price, kteří tvrdí, že jediný zdravý rybí olej je ten fermentovaný z tresčích jater. Ten jsem užívala doteď asi rok, ale je příšerně hořký a podezřívám, že je tudíž žluklý. Firma, která ho vyrábí se dušuje, že není a že provádí testy na těžké kovy apod., a že jim vždy přicházejí výsledné hodnoty 0. Udělala jsem si ale malý průzkum a zjistila, že jejich zdrojem jsou ryby z oblastí, které kontaminované jsou, což potvrzují testy jiných firem, které odtamtud čerpají. Byla bych Vám vděčná za jakékoli informace, nebo názor. Rybí olej užívat chci, ale nechci si tím přivodit více potíží než užitku. Děkuji.

  49. Dobrý den, fermentovaný olej z tresčích jater by skutečně měl být výborným zdrojem, ale nemohu posuzovat kvalitu, přípravku, který jste užívala. Jako ještě vhodnější zdroj omega 3MK však mnozí zahraniční odborníci doporučují mořský olej z korýše krunýřovky, který nabízí třeba zde: http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-kril-olej-pro-dospele-krill-olej.html

  50. Edita Staniszewská napsal:

    Děkuji za odpověď. Používala jsem ten doporučovaný od Weston Price (od Green pasture), ale je právě vždy příšerně hořký a to nepřipadá jen mně.Není to snad známka žluklosti? A můžete mi ještě prosím říct Váš názor na ty čištěné rybí oleje? To jsou totiž všechny ty u nás prodávané. Jsou opravdu rakovinotvorné? Děkuji.

  51. Hořká chuť podle mne není v pořádku a čistěné rybí oleje nedokáži spojit s rakovinou, ale také je pro vysoké riziko žluknutí a tím i zdravotní riziko nijak nedoporučuji.

  52. Edita Staniszewská napsal:

    Ale ten Mercoly Krill olej je také rafinovaný. To nevadí? To je totiž podle Weston Price také špatné.

  53. Problém podle mne není problém jen obecně rafinace, ale je třeba posuzovat kompletní způsob získávání oleje, zpracování, uchovávání a k doporučením Dr. Mercoly mám důvěru, i když samozřejmě jistotu za jiné produkty nemohu předávat.

  54. Eliška napsal:

    Dobrý den, jaký je Váš názor na tento kokosový olej? http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/ProductDetail/ProductDetail/2002120845655. Mají ho též v Makru za 144 Kč/1 litr.
    Podle popisu je rafinovaný. Myslíte, že i tak vhodnější na smažení než např. řepkový nebo slunečnicový olej a má tedy smysl ho kupovat? Je mi jasné, že nejlepší je BIO kvalita, ale bio kokosový olej v prodejnách zdravé výživy vyjde cca na 670 Kč/l a to je opravdu hodně. Díky za odpověď.

  55. Dobrý den, přiznávám, že si nejsem jistá a právě i levná cena je podezřelá. Omezeně asi nebude problém, ale běžně bych jej nepoužívala. Margit

  56. Simona napsal:

    Dobrý večer,jaký olej byste doporučila 8.letému dítěti na podporu soustředění a koncentrace.
    děkuji

  57. Dobrý den, ze všeho nejlépe jíst tučné ryby a kvalitnáí vejce, z olejů konopný, lněný a z vlašských ořechů. Margit

  58. Lenka Stehlíková napsal:

    Dobrý den, Margit. Děkuji Vám za tento i další články týkající se zdravé výživy – už několikrát mi informace od Vás pomohly zorientovat se v komplexní problematice zdravého stravování. V současné době řeším téma olejů v kuchyni – studená kuchyně není problém, při vyšších teplotách je to horší. Když to zvládnu – udělám přepuštěné máslo, ale ráda bych měla k dispozici i jinou alternativu. Přemýšlím o kokosovém oleji, ale odrazuje mě údajná kokosová chuť i vůně nerafinované varianty. Existuje nějaký kokosový olej nerafinovaný – bez výrazné kokosové vůně? A pokud ne – je rafinovaná varianta opravdu o tolik horší? Jak si vede např. ve srovnání s přepuštěným máslem? Děkuji za vyjasnění a přeji hodně úspěchů profesních i všech ostatních :-) Lenka Stehlíková

  59. Dobrý den Lenko,
    Sama nejvíce používám kokosový tuk, jeho chut lze snadno ovlivnit použitím koření a vůně je intenzivní při přípravě, ale v hotovém jídle už téměř není cítit. Přednost dávám nerafinovanému i když nedokáži jednoznačně vyjádřit, jak hodně je kvalitnější. Další variantou je kvalitní sádlo. Margit

  60. Šárka napsal:

    používám kokosový olej, a to hlavně na suché ruce a popraskané rty a pomáhá mi. Ale pravda je, že záleží na tom, o jaký olej se jedná, jestli je kvalitní. Nejvíce se mi osvědčil tenhle http://www.lekarna.cz/es-bio-kokosovy-olej-250ml/

  61. Maxmilian Linhart napsal:

    Dobry den,
    Pouzivam kokosovy olej RAW BIO VIRGIN za studena lisovany do teple I studene kuchyne od firmy KULAU.
    Dale olivove oleje panenske a maslo.
    Mam mirne zvyseny krevni tlak.
    Mam neco menit?Cetl jsem na FB od nejake doktorky ze kokosovy olej neni pro zdravy vhodny.tak uz tedy nevim.
    U nas v Nemecku je doporucovan.
    Dekuji za odpoved.Max Linhart

  62. Dobrý den, myslím, že vše děláte v pořádku, detailněji se k hypertenzi vyjadřuji v První pomoci: http://www.margit.cz/pomoc/hypertenze/
    Margit

  63. polakovamonika napsal:

    Dobrý den vždy jsem si myslela ze po používání sádla se musí automaticky nabrat na váze..23roku varim a sádlo sem nepouzila nikdy-jak je to tedy u sádla uloží se do tukových zásob?:-) :-)

  64. Dobrý den, každý nadbytek tuků se může ukládat, ale stejně tak anebo dnes možná ještě běžněji se v podobě tuků ukládá nadbytek cukrů, který běžně konzumujeme. Margit

  65. Kateřina napsal:

    Chci se zeptat na Váš názor ohledně kombinace oleje s bodem zakouření do 160, např olivový extra virgin a přepuštěné máslo. Má tato kombinace a tedy přidání přepuštěného másla vliv na bod zakouření? Ráda bych měla v pokrmu širší spektrum mastných kyselin ale nerada bych, aby jídlo bylo přepálené. Děkuji.

  66. Dobrý den, obávám se, že při kombinaci se automaticky nezvyšuje bod zakouření směsi a je třeba počítat s bodem zakouření citlivějšího tuku. Margit

  67. Karel Učík napsal:

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal, jak to je s užitím margarínu na pečení ke smažení.
    Konkrétně Stella extra – primárně na pečení; my jej mylujeme na smažení tzv. vinných klobás.
    Děkuji za odpověď
    ku – Olomouc

  68. Dobrý den, margaríny nedoporučuji a zrovna tento je dokonce založen na palmovém tuku. Margit

  69. Lucie napsal:

    Já mám hodně dobré zkušenosti s koksem na vaření od firmy finefoods.cz. Nejenomže je bez vůně, přídavných barvív a konzervantů, proto ho miluji, že si ho mohu přidat do jakéhokoliv jídla ale je i za super peníze a ve skle.

    http://www.finefoods.cz/

  70. Mirek napsal:

    Na http://www.dobrotaprozdravi.cz/nejmasovejsi-jed-repkovy-olej-ukroji-nam-10-let-ze-zivota/
    autor mj.uvádí jako nezdravé,toxické tuky a oleje,kromě řepkového také např.slunečnicový.
    lněný,konopný,rybí,lososový a ze sardinek ! Dosti mě překvapil konopný…..?
    Docela bych znal Váš názor na tento článek,i obecně na celý web a jeho autora.
    Díky moc a zdravím: Mirek

  71. Dobrý den Mirku, stránky jsem jen rychle prolétla, nelíbí se mi, mezi potvrzenými informacemi jsou i poplašné zprávy a k odmítnátí webu mě přesvědšil odstavec:

    Důkazy asi na 3 odstavce jsem musel skrýt, aby je někdo nepovolaný neokopíroval. Naleznete je v knize Stále mladí, svěží a plní energie.

    Naznačuje, že autor zná asi nějaké tajemné zásadní zprávy o které se, ale podělí jen s těmi, co koupí jeho publikaci.
    Margit

  72. Čert napsal:

    Dobrý den,

    komu tedy věřit? :( Všichni jste kapacity v oboru.

    http://blog.kaloricketabulky.cz/2014/09/mudr-marie-skalska-je-kokosovy-olej-skutecne-tak-zdravy-jak-se-rika/

  73. Mirek napsal:

    Dobrý den paní Margit,
    jsem zvědavý na Vaši odpověď ohledně kokosového oleje od Čerta a ještě mám dotaz
    na kukuřičný olej.Jsou rafinované na tepelnou úpravu,dále za studena lisované na
    studenou kuchyni a ještě z kukuřičných klíčků.A v tisku jsem se dočetl že podle
    malého výzkumu v USA je kukuřičný olej ještě lepší než olivový-ale určitě by měl
    také být bez GMO.Ve vašem článku o tucích se o kukuřičném nezmiňujete.
    Díky za info a přeji hezké léto:
    M i r e k

  74. Dobrý den Mirku, kokosový olej od čerta – to nechápu. Kukuřičný olej je asi nejbližší slunečnicovému a tedy není proč doporučovat. Margit

  75. Gabriela napsal:

    Dobry den, ohledne kokosoveho oleje jsou na trhu s informacemi velmi protichudne nazory, napr. skupina Vim, co jim, ktera oznacuje potraviny v beznych obchodech, do niz patri i pan Havlicek z poradu Jste to,co jite, primo od kokosoveho oleje velmi silne odrazuji i ve svych videich na internetu. Jako pouhy laik si nemohu prospesnost ci neprospesnost nijak overit, jen tim, ze se priklonim bud k tomu nebo k tomu nazoru. Vase clanky se mi libi, ale ted jsem jeste vic zmatena jestli KO ano nebo ne. Obcas ho pridavam do peceni, kdyz nemam maslo a snazim se oleje a tuku vubec pouzivat minimum, mam velmi dobre neprilnave panve a nadobi, kde se nemusi tuk pouzivat skoro vubec,ale stejne se pouzivani nevyhnu, tak patram po co nejlepsi variante. Dekuji, Gabriela

  76. Dobrý den Gabrielo, s těmito tvrzeními pana Havlíčka nesouhlasím. Vím co jím je skupina placená a organizovaná potravinářským průmyslem. Detailní vysvětení najdete zde:
    http://www.mozaikapotravin.cz/2016/07/kdo-to-je-ten-kdo-co-ji-pije.html
    Margit

  77. Ola napsal:

    Doporučuji vyzkoušet Super Kokos od herbamedicusu, je výborný jak na pleť tak i na vaření :-) používám ho denně a jsem s ním spokojená :-)

  78. Eva Benek napsal:

    Pěkný den paní Margit

    Děkuji za Vaši práci, velmi nás obohacujete Vašimi informacemi. Ráda bych se Vás zeptala či požádala o informaci, kde bych nalezla odkaz na studie, které uvádí konzumaci nerafinovaného kokosového oleje z hlediska nasycených mastných kyselin jako zdraví přínosné. Víte lidé se na toto téma často ptají, sledují rozporuplné informace v TV a proto je třeba mít v rukávu řádné argumenty. Děkuji Vám.

  79. Dobrý den, k tématu nasycených MK právě připravujeme v rámci Globopolu zdroje nejlepších studií, po zpracování zveřejníme. Margit

  80. Stáňa napsal:

    Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, co použít při alergii na mléko, četla jsem výše radu Hance s jáhlovým máslem, ale bohužel luštěniny velmi špatně trávím.
    Jaká je prosím vhodná alternativa másla i pro malé dítě? máme celiakii a alergie na mléko a soju. Dcera vyžaduje máslo, celkově nám chybí možnost „něco“ namazat na pečivo. Zeleninové pomazánky mi nechce jíst.
    Moc děkuji

  81. Naďa napsal:

    Dobrý večer paní Margit. Když slunečnicový olej obsahuje více omega-6 mastných kyselin, kterých máme ve stravě nadbytek, platí to i o konzumaci slunečnicových semínek? Nebo vláknina v nich obsažená zastíní nedostatky poměru kyselin v nich obsažených?

  82. Dobrý den, v tom případ doporučuji namísto mazání mastit olejem do kterého si pečivo namáčíte anbeo zkusit ořechová másla. m.

  83. ano, platí, m.

  84. Naďa napsal:

    Dobrý den. Na trhu se objevuje rostlinné máslo z jader meruňkových pecek. Pamatuji se, když jsme byly děti, rozbíjely jsme pecky z broskví a jedly jadérka, ale když jsme chtěly jadérka z meruněk, babička říkala, že jsou jedovatá a obsahují kyanid. A ani těch z broskví jsme neměly sníst hodně. Nebo jsou ta v rostlinném másle nějak tepelně upravená a kyanid už neobsahují? Četla jsem i mail, kde tvrdí, že se jadérky z meruněk léčí i rakovina.

  85. Dobrý den, meruňková jádra prodávaná ke konzumaci a produkty z nich by měly být ze sladkých jader, tedy bez kyanidu. Margit

  86. Zuzana napsal:

    Milá Margit,
    v souvislosti se zdravými tuky bych ráda znala Váš názor na slunečnicová semínka. Jinde na webu píšete, že slunečnicový olej moc nedoporučujete, platí to i pro semínka? Dále bych se Vás ráda zeptala na názor na ječnou mouku, někdy jí používám 1/5 do těsta na žitný kváskový chleba a nebo z ní peču sladké pečivo. Je podle Vás vhodná? Děkuji!

  87. Dobrý den, slunečnicová semínka také obsahují dost omega 6MK, ale jako celek je mohu doporučit. Ječná mouka je také bez potíží a pro zpestření bezVA. Margit

  88. Petra napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na ten kokosový olej. Lze dohledat hodně protichůdné názory. Např. zde se vyloženě nedoporučuje, je uvedeno i proč vč. odkazů na zdroje. Jak to tedy je? Je kokosový tuk zdraví prospěšný a může se používat často, anebo je lepší se mu naopak vyhnout? Děkuji.
    http://www.profitinstitut.cz/Kokosovy_tuk_ANO_ci_NE_Odborne_vyzivove_hodnoceni_kokosoveho_tuku-114

  89. Eva napsal:

    Dobrý den, o bambuckem másle jsem na vašem krásném webu nic nenašla. Doporucujete ho? Jsem zacatecnice ve zdravé výživě, chtěla bych vědět hned všechno, existuje nějaký vas manuál nebo zakladni zasady pro začátečníky? Mám malé děti a chtěla bych naučit babičky necpat je sladkosti, ale je to beh na dlouhou trať.děkuji

  90. Dobrý de, omlouvám se, ale základní informace už na webu jsou a postupně zpracovávám další texty – orávě aktualizuji i stránku Zdravé kuchyně a Encyklopedii, tak prosím o trpělivost. Margit

  91. Vladka napsal:

    Dobry den, Margit, co si myslite o ryzovem oleji? Je siroce dostupny a rika se o nem, ze ma tez vysoky bod zakoureni. Navic v pokrmu nezanechava zadnou pachut. Moc diky za Vas nazor.

  92. Dobrý den, platí o něm totéž, co o ostaních tepelně upravených olejích jako je slunečnicový, kukuřičný sójivý… Margit

  93. Petra napsal:

    Dobrý den,
    výše jsem posílala odkaz na článek, ve kterém se kokosový olej nepovažuje za zdravý. Zde posílám ještě jeden odbornější a zajímal by mě Váš názor. Zaujal mě ten odstavec o délce řetězce mastných kyselin. http://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/03/je-kokosovy-tuk-skutecne-superpotravina.pdf

  94. Martin napsal:

    Dobrý den,velmi si vážím Vašich stránek i Vás a často zde nacházím odpovědi na své otázky.Po shlédnutí nekolika videií pana dr. Bukovského a jeho rozhovoru s předními odborniky z USA,jsem přiznám se hodně vykolejený ,hlavně co se týká jejich názoru na nasycené tuky a jejich úplné vyřazení z jídelníčku.S ostatnímí názory absolutně souhlasím,až na to vyřazení kokosáku,másla,sádla…Absolutně rozdílný názor má např. David Frej v knize ,,Tučné superpotraviny a oleje,,nebo naši přední výživáři Jaroslav Orlík,Petr Fořt,Ivan Mach a vím že i Vy…Posílám odkazy na rozhovory a prosím o Váš názor.Odkazy zde https://www.youtube.com/watch?v=xwOd3VUqQx8 ,nebo zde https://www.youtube.com/watch?v=S9QmG5TyMzQ.Děkuji Martin

  95. Dobrý den Martine, Dr. Bukovský a tito odborníci z USA jsou na prvním místě propagátoři vegeariánství a veganství a tomuto cíly přizpůsobují svá doporučení a přesvědčení a já s jejich tvrzenámi nesouhlasím. Téma nasycených mastných kyselin jsme detailně zpracovali s nezávislámi kolegy v rámci Globopolu: https://www.globopol.cz/pdf.php?x=1 Margit

  96. Martina napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na olej z hroznových jader, zda je vhodný, či ne :)
    Děkuji za odpověď. M.

  97. ne, není, Margit

  98. Denisa napsal:

    Dobry den, rada by som sa spytala na kokosovy olej a ghee (doma vyrobene). Oba som chcela pouzit na omastenie panvice pri peceni palaciniek. Male mnozstvo som dala na rozohriatu panvicu a v oboch pripadoch zacal tuk velmi stiplavo smrdiet. Zapach bol tak intenzivny, ze som musela varnu dosku vypnut a poriadne vyvetrat. V pripade ghee by som brala do uvahy, ze som ho mozno dostatocne „nevycistila“, ale v pripade kokosoveho oleja, ktory by mal zniest vysoku teplotu najlepsie zo vsetkych olejov si to vysvetlit neviem…mohlo ist o nekvalitny produkt? Pripadne moze takto kokosovy olej reagovat ak je stary? Vopred Vam dakujem.

  99. Honza Markovič napsal:

    Milá paní doktorko, už jsem se chystal napsat svůj dotaz na ne-, poly- a mastné kyseliny, ale naštěstí jsem se dočetl až do konce, kde nabízíte ke stažení onu na jaře slíbenou publikaci, s kolegy z Globopolu, jako masivní přehled všech možných autorů po letech. Úžasná práce, gratuluji! A děkuji za tak užitečnou publikaci. Jen bych možná do patičky (popř. nahoru – místo písmene G) doplnil stránkování, kvůli odkazům a případným citacím… ;-)
    Ať se Vám daří ve Vaší náročné a hluboce smysluplné práci!

  100. Dobrý den, nedokáži vysvětlit, kde je problém, nic takového jsem ještě nezažila. Kokosový tuk běžně skutečně snáší vysoké teploty a sama jej pravidelně používám. Margit

  101. Pavlína S. napsal:

    Dobrý den,

    nejdříve bych ráda poděkovala za stručný, ale jasně srozumitelný a přehledný článek. Prosím jen o upřesnění ohledně kokosového oleje – kouřový bod u tohoto oleje EXTRA PANENSKÉHO je dle výzkumů pouhých 177°C, což je podobné jako u extra panenského olivového oleje, ale ten na prudké smažení není doporučován, kokosový doporučujete. Rafinovaný kokosový olej má sice vyšší kouřový bod, ale zase je to rafinovaný olej. Jak je to tedy,prosim? Předem děkuji za odpověď.

  102. Dobrý den, stanovení kouřových bodů se často podle zdroje liší, ale máte pravdu, že aktuálně se u kokosového panenského uvádí relativně nižší na prudké smažení bude vhodnější rafinovaný kokosový olej. Stále mi kokosový tuk vychází jako jeden z nejprospěšnějších do studené i teplé kuchyně. Margit

  103. Dobrý den, s názory pana inženýtra Bráta (mimochodem mnohaletého propagátora margarínů a poradce firmy Unilever) a paní inženýrky Dostálové nesouhlasím. ke kokosovému oleji jsem postupně zde na webu a na FB předávala už mnoho odborných studií, které mé doporučení podkládají. Margit

  104. Aneta napsal:

    Dobrý den, prosím mohla byste mi vysvětlit jak je to s tím kokosovým olejem…jak poznám, který je a nebo není rafinovaný? Kupuji kokosový olej již pár let a nikdy jsem nezaznamenala rozdíl. Také by mě zajímalo jestli je vhodný na pokožku, moje kožní lékařka tvrdí, že všechny oleje dlouhodobě kůži vysušují, ale na internetu si ho zase každý vychvaluje. Předem děkuji za odpověď.

  105. Dobrý den, u nerafinovaného je to na obale a v popisku napsáno, hledejte: lisovám za studena nebo extra virgin, a na kůži je skutečně vhodný, Margit

  106. Sylva Wernerová napsal:

    Dobrý den, v poslední době je nabízen na trhu slunečnicový olej na pečení a smažení, protože se prý nepřepaluje Po lisování prochází dezodorací a má proto velmi jemnou vůni a chuť. Snáší i velmi vysoké teploty (až do 210 C° ), aniž by se přepaloval. Jaký na to máte názor, není to jen komerční reklama? Děkuji za odpověď.

  107. Dobrý den, zano existuje i kvalitní slunečnicový.Tento slunečnicový olej není jako ty běžné ze supermarketu, má totiž zcela jiné složení a je vyroben z tzv. High Oleic Sunflower semínek. Jeho složení mastných kyselin je velmi podobné olivovému oleji, převažují zde tzv. MUFA, tedy mononenasycené mastné kyseliny, které jsou méně náchylné k oxidaci a mají příznivý vliv na naše zdraví . Obsah těchto dobrých tuků je v oleji kolem 70-80%. Olej bych doporučila jako alternativu ke zdravým tukům typu ghee, sádlo (ideálně z pastvených zvířat) či olivovému oleji. Lze ho využít zejména na tepelnou úpravu, včetně smažení, protože má vysoký kouřový bod. Margit

  108. Jana napsal:

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jestli je znám nějaký rozdíl ve značkách kokosového oleje – Alnatura, Wolberry, Health link.. na všech se píše bio panenský – takže je jedno, kterou značku zvolím? Může mít třeba každá značka jiný zdroj kokosů, v jiné oblasti apod..

    Předem děkuji.

  109. Dobrý den, sama mom také jen informace z balení produktu, ne vlastní laboratoř, která by produkty mohla analyzovat, takže je to spíš o vaší chuti, ceně, Margit

  110. J. K. napsal:

    Dobrý den,
    naprosto souhlasím s prospěšností vajec a másla. Na smažení je nejlepší olivový olej, ale ne extra-virgin, jak píšete. Extra-virgin je zdravější, ale hodí se spíše do sálátů. Možná u rychlého restování je to možné, ale dost o tom pochybuji. Jinak s názory ve vašem článku souhlasím.

  111. Karolina Šubrtová napsal:

    Dobrý den, paní Margit.
    Dcera má alergii na BKM (bílkovina kravského mléka). Z toho důvodu nemůže jíst ani máslo, pouze ghí, ale to jí nechutná. Nyní zvažuji, čím nahradit máslo ve vánočním cukroví. Mám mnoho receptů se sušeným ovocem a bez másla, ale chceme péct i linecké, a tam je nějaký tuk potřeba. Mě napadá jen kokosový tuk. Napadá vás ještě jiná vhodná alternativa? Moc děkuji a zdravím. Karolina

  112. Dobrý den Karolíno, jako nejvhodnějšé mě napadá kokosový tuk – skvěle zvládá vysoké teploty a má i příjemnou chuť a vůni, Margit

  113. Martina napsal:

    Dobrý den, zmiňujete, že nedoporučujete používat běžný řepkový olej kvůli průmyslovému zpracování, což chápu. Co si ale myslíte o používání bio řepkového oleje lisovaného za studena? Je také nevhodný? Například na restování nebo jeho použití za studena. Děkuju za odpověď.

  114. Dobrý den, řepkový olej je stále poměrně hodně průmyslově upravovaný a proto jej spíš nedoporučuji. Tento text právě aktualizuji a do měsíce zde bude více informací k tukům a olejům, Margit

  115. Eva napsal:

    Dobrý den, používám v kuchyni pouze extrapanenský olivový olej téměř na všechno víc než 20 let, občas do pečení kokosový. Je fakt, že málo jíme smažená jídla, ale třeba bramboráky dělám na oliváči a mají úžasnou chuť. Upekla jsem již mockrát koláč nebo bábovku s oliváčem (extrapanenským kvalitním!) a nikdo to nepoznal. Extrapanenské olivové oleje zásadně nekupuji v běžných obchodech (ani v zahraničí), vždy je nutné kontrolovat původ!. Vozí se oleje ze severní Afriky, které se míchají s italskými oleji a prodávají jako extrapanenské italské. Extrapanenský olivový olej může být hořký a štiplavý, záleží na odrůdě oliv, čím je „ostřejší“, tím více antioxidantů obsahuje. Kvalitní extrapanenský olivový olej voní po olivách, posekané trávě. Výše jsem viděla dotaz na olej z pokrutin – v podstatě do toho, co zbude po vylisování oliv, se přidají chemické látky a znovu se lisuje. Získaný „olej“ se upraví chemicky – vůně, barva. Já osobně silně nedoporučuji. Taktéž bych nepoužila řepkový, hlavně z etických důvodů. Lískooříškový olej mám, používám např. na vločky s jablkem ráno, úžasně voní. Ráda Vás čtu, přemýšlím o jídle stejně jako Vy. S úctou, Eva

  116. Klara napsal:

    Dobry den, Margit, dekuji Vam za aktualizaci clanku!
    Rada bych se zeptala, zda je podle Vas jeste v poradku pect domaci susenky na 180 stupnu s neprepustenym maslem? Uvadite do 160 stupnu ok, myslite, ze je tech 170-180 stupnu pri peceni uz nese zdravotni rizika? Pripravuji tak susenky detem… Dekuji Vam za odpoved

  117. Dobrý den, samozřejmě záleží i na délce pečení, ale skoro jistě vždy to bude lepší verze než margaríny a oleje. Margit

  118. Kristyna napsal:

    Dobrý den Margit , chtěla bych se vás zeptat jaky olej/ tuk byste doporučila přidávat do jídel 9 měsíčnímu batolatku? Děkuji Kristyna

  119. Dobrý den Kristýno, ze všeho nejvíce bych také doporučila přirozeně tučné potraviny jako třeba vejce, ořechová másla, plnotučné jogurty… a z izolovaných tuků, platí vše uvedené v textu, máslo, ghee, kokosový tuk, za studena lisované oleje. detailně výživu dětí vysvětluji zde ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=pgCF-dbuN-A&t=867s

    Margit

  120. Pavla Malošová napsal:

    Dobrý den, supr článek.Poprosím o radu, jaký olej použít na výrobu domácí majonézy, děkuji. Pavla

  121. Dobrý den Pavlo, ideální je olivový, avokádový i za studena lisované ořechové – zásadní je chuť, aby vám vyhovovala, tedy třeba z olejových méně aromatický anebo majon=zu něčím výraznějším (jako třeba česnekem, hořčicí, …) dochutit, Margit

  122. Janka napsal:

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je ako najvhodnejšia alternatíva použitia tuku ghí pri pečení napr. piškót pre vyše ročné dieťa na cca 170st., cca 10 až 15 min., takisto pečenie v rúre zeleninových placiek s pridaním póru opraženého na olivovom oleju do zeleninového základu placiek,
    velmi pekne ďakujem za odpoveď.

  123. Zuzana Nováčková napsal:

    Dobrý den, Margit, děkuji za zajímavé články a pěkná videa, moc ráda Vás sleduji. Chtěla bych se zeptat, jaké tuky používat při vysoké hladině triglyceridů v krvi? Mám genetické dispozice po matce a bohužel při zavedení LCHF stravy mi okamžitě triglyceridy vyletěly na čtyřnásobek limitu. Jinak mi tento typ stravování vyhovuje, chtěla bych hodně zhubnout a touto stravou mi to jde, ale teď úplně nevím, jak z toho ven, samozřejmě bych se rána vyhnula lékům. Děkuji za odpověď a přeji úspěšný nový rok. Zuzana

  124. Andrea napsal:

    Skvělý článek.Můžete prosím doporučit nějaký kvalitní rybí olej? Takový ten v kapslích pro děti asi není moc vhodný že? Děkuji

  125. Dobrý den, zkuste kokosový olej nebo sádlo, Margit

  126. Dobrý den Zuzano, time omezení živočišných potravin – tuků při LC stravě vysvětluji zde: https://www.margit.cz/jak-na-veganskou-ketogenni-stravu/ Margit

  127. Dobrý den, ruby tuk úplně nejlépe z ryb. V doplňcích skutečně nemusí být slušné kvality, jen se omlouvám, sama nemám značky otestované, tak abych doporučovala, které jsou nejlepší, Margit

  128. Radka napsal:

    Děkuji Margit za krásné ujasnění. To, že tuky v podobě másla a sádla mohu potvrdit. Naše rodina a jejich předci na tom vyrůstali a dožili se u přes velkou dřinu úctyhodného věku. Kolikrát jsem mámu proklínala, když jsem ke svačině měla denně chleba se sádlem, doma starostí o zvířata a každou sezonu lopotění na zahradě. Kromě pečiva jsme měli vše domácí. Díky tomu vidím ten podstatný rozdíl, jak nyní vypadají a žijí spolužáci, kteří nosili moderní svačinu s uherákem a nebo sladké a tyhle dnes už výhody neměli.
    Akorát jsem myslela, že slunečnicový olej je ok. Tak tohle ještě pošéfujem :) díky za dokonalé vysvětlení.

  129. Ondra napsal:

    Dobrý den,

    fascinuje mě, jak třeba na kokosový olej mohou být tak rozdílné názory.
    Poslední histerický negativní výkřik jsem četl na novinkách, https://www.novinky.cz/veda-skoly/481743-horsi-nez-sadlo-cisty-jed-odbornici-se-predhaneji-s-odsudky-kokosoveho-oleje.html
    kde i výzkumný odborník z IKEMu tvrdí, že je jednou z největších zdravotních fake news a jeho masné kyseliny podporují vznik a rozvoj aterosklerózy.

    Vysvětlujete si to opravdu jen „starou“ protitukovou školou?

    Studie tam citované jsou tedy založeny na nějakém chybném předpokladu? Např na těch částěčně ztužených formách?
    Lze vůbec zkoumat/prokázat, zda nasycené mastné kyseliny jsou příčinou infarktu?

    Jen že se pak těžko orientuje čemu věřit.

    Knihu máme, je super:)

    Díky

  130. Dobrý den, ano, tvrzení o škodlivosti nasycených MK a tedy i třeba kokosového tuku se skutečně roky učila a zakládala jen na hypotéze, detailně vše vysvětlují texty na které odkazuji a sami jsme v rámci Globopolu vloni dávali dohromady: https://www.globopol.cz/2018/05/01/strucne-prehledy-nasycene-mastne-kyseliny/
    Zatímco třeba v USA už se státní doporučení upravovala, v EU a tedy ani u nás ještě ne a jak se zdá, ještě nějaký rok bude trvat, ale obdobně tomu bylo i s trans tuky v margarínech. Margit

  131. Jiří Skalák napsal:

    Dobrý den,
    že se lněný nebo konopný olej nehodí na tepelnou úpravu, vím již dlouho, ale nikde jsem se ještě nedočetl, zda je také problém, když se lněné semínko, buď v celku nebo namleté, přidá do chleba nebo sušenek, které se následně upečou. Protože takto lněné semínko často používám, docela by mě to zajímalo.

  132. Dobrý den, konkrétní odborná data k tomuto dotazu nemám, myslím, že přínosem v takovémto případě je zejména obsah vlákniny a to poškození oleje relativně malé, Margit

  133. Karolína Václavíková napsal:

    Add řepkový olej: kyselina eurová? Nemá tam bejt 22-uhlíkatá eruková?
    A proč zas ty superpotraviny? Vždyť je to jen marketingový termín, ne?

  134. Dobrý den, děkuji za upozornění na překlep – opraveno. A pojem superpotravina je samozřejmě i zneužíván, ale pro označování výživově přínosných skutečných potravin je za mě v pořádku, Margit

  135. Jana napsal:

    Zdravím paní Margit, článek je zajímavý, jen mi ve výčtu chybí olej z hroznových semínek, který ráda používám. Zajímám mě, jak je na tom tento olej, kam se lepší ho použít a jestli je nějak zdraví prospěšný. Děkuji, Jana

  136. Jirka napsal:

    Dobrý den. V článku doporučujete omezit mimo jiné i sezamový olej. Co je na něm špatného? Docela jsem si ho oblíbil na ovesnou kaši.

  137. Dobrý den Jano, olej z hroznových jader má nadbytek omega 6MK a ty naprostá většina z nás potřebuje omezovat – protože jíme málo omega 3MK, které s nimi potřebují být v poměru. Margit

  138. Dobrý den, nedoporučuji jej, protože obsahuje nadbytek 6MK: https://nutritiondata.self.com/facts/fats-and-oils/511/2
    Margit

  139. Šárka napsal:

    Dobrý den, máme rádi tresčí játra ve vlastním oleji (Island) – je to vhodná potravina nebo si tím spíš škodíme? Děkuji za doporučení.

  140. Dobrý den, třesčí játra ve vlastním oleji jsou přímo superpotravinou – zdrojem skvělých tuků i mnoha vitamínů, Margit

  141. Zdenek napsal:

    Hezký článek plný užitečných informací.
    Rád bych se zeptal na podrobnosti ohledně kakaového másla, které jsem v pojednání nenašel, nebo možná přehlédl. Děkuji.

  142. Dobrý den, kakaové máslo skutečně uvedené nemám, protože se běžně v kuchyni nepoužívá. Obsahuje asi 60 procent nasyvené mastné kyseliny a asi 30 procent mononenasycené MK, detailně zde: https://nutritiondata.self.com/facts/fats-and-oils/570/2
    Margit

  143. Milada Ledvinová napsal:

    Díky, paní Margit, nechávám si od vás radit už dlouhá léta (knížky a časopisy), a musím sdělit, že jste pro mě autorita č. 1. Odborné znalosti a zdravý rozum.
    Přeji úspěšný rok 2019!
    Milada

  144. Dobrý den Milado, moc děkuji za milá slova a také vám přeji úspěšný nový rok! Margit

  145. Kateřina napsal:

    Dobrý den,
    měla bych dotaz ohledně pečiva. Často se doporučuje tmavé pečivo, ale dočetla jsem se, že toto pečivo je jen přibarvované, ale jinak se od bílého pečiva příliš neliší. Také některé druhy pečiva prezentované v supermarketech jako celozrnné jsou rozpékány ze zmrazeného polotovaru a nevím, jestli to je dobré. Které pečivo bych tedy měla vybírat?
    Děkuji za odpověď.

  146. Dobrý den, mnoho tmavého nebo tzv. celozrnného pečiva je skutečně především z bílé mouky. Z pečiva sama proto doporučuji jen kváskové, to šidit nejde, často je aspoň částečně ze žitné mouky, časti i nějaký podíl celozrnné, bez aditiv a fermentace je příznivý proces, Margit

  147. jarka Kuchyňková napsal:

    Děkuji za úžasný a skvěle vysvětlující článek o tucích. Přeji úspěšný Nový rok a nám spoustu takovýchto článků od Vás.

  148. Michaela Raclavská napsal:

    Dobrý de, ráda by jsem se zeptala jestli doporučujete jíst dospívajícím 15 let pravidelně tedy 5 až 6 jídel i když nemá hlad a nebo jíst pouze když má?

  149. Dobrý den, ne jíst když není hlad není třeba. Mohou stačit i jen tři jídla, ale samozřejmě za předpokladu, že třeba neřešíte podvýživu nebo poruchu příjmu stravy, Margit

  150. Martin Gažák napsal:

    Dobrý den. Mohu se zeptat co je to bod zakouření a jaký je u kokosového panenského oleje?

  151. Dobrý den, bod zakouření je teplota, kdy se olej začne přepalovat, tedy už není vhodný ke konzumaci. Oleje s vysokým bodem zakouření přesahují rozmezí 177-190 °C. Bod zakouření kokosového oleje je 177–200 °C, Margit

  152. Iva Malá napsal:

    Dobrý den, chtěla bych znát Váš názor na ostropestřecový olej používaný jen pro studenou kuchyni, zde jsem názor nenašla.Děkuji za odpověď

  153. Dobrý den, data k poměru omega 3 a 6 mastných kyselin se mi nepodařilo najít. Nepředpokládám, že by byl smysluplný zdroj omega 3, cenný je obsah látek ochraňujících játra, takže jako doplňek za studena lisovaný bezva volba, Margit

  154. Viera napsal:

    Dobrý deň, zaujímavý pekný článok, preklikala som všetky linky, mala pocit, že som zorientovaná.
    Potom som otvorila stránkyMUDr. Bukovského, ktorý kokosový olej potopil, ako argument použil analýzu
    z Nového Zélandu od Dr. Eyersa, kde uvádza, že kys. laurová je vlastne škodlivá pre nás, pretože sa správa ako dlhoreťazcová.

  155. Dobrý den, s doporučeními Dr. Bukovského nesouhlasím, jeho postoj proti kokosovému oleji vychází z jeho vegetariánského přesvědčen (o rizikovosti masa, tedy nasycených tuků) a pro svoji podporu si vybírá, co se mu hodí, Margit

  156. Zuzana napsal:

    Dobrý den, některé z olejů, jejichž příjem doporučujete minimalizovat, např. sezamový a slunečnicový, jsem našla ve složení tělových olejů jedné známé značky přírodní kosmetiky. Znamená to, že vstřebáním do pokožky tyto oleje tělu neškodí? Děkuji.

  157. Dobrý den, text je o olejích coby potravinách, kosmetice se sama detailněji nevěnuji, Margit

  158. Zuzana napsal:

    Dobrý den,
    takže i když tepelně upravují pokrm je vhodnější používat za studena lisované oleje? Pořád v tom nemam jasno, protože přece stejně se pro vaření olej zahřívá. Děkuji za odpověď

  159. Dobrý den, ne to ne, jen oleje obecně (mimo výjimek jako je olivový) nejsou ideální na tepelnou úpravu, používejte stabilnější tuky jako je sádlo nebo kokosový olej, Margit

  160. Gábina napsal:

    Dobrý den, můžu se zeptat, jaký doporučujete rybí olej (na užívání i pro děti)? A je na místě dětem (4 a 2 roky) podávat vigantol nebo hledat jiný zdroj vitamínu D, případně K2. Vím, že nejlepší jsou ze stravy, ale obávám se, že jich (zvláště K2) nemají dost. Díky za inspirativní články i knihu

  161. Dobrý den, omlouvám se, ale není v much možnostech jednotlivě zkoušet a zodpovědně vyhodnocovat jednotlivé doplňky. Ideální stav je kvalitní strava, která zajistí vše potřebné, jakoukoliv suplementaci bych podávala jen na základě skutečné potřeby – tedy na doporučení lékaře, který děti zná. V případě suplementace vitamínem D je kombinace s K2 vhodná, Margit

  162. Eda napsal:

    Dobrý den
    dva dotazy olivový olej pro tepelnou úpravu – to je ten olej z pokrutin nebo to může být i panenský jakýkoliv za studena lisovaný?
    Kokosový olej – musí být tekutý nebo i to co je v tuhém stavu
    Omlouvám se nějak jsem to z článku nepochopil
    mockrát děkuji

  163. Dobrý den, i panenský olivový jde používat v téplé kuchyni, ale je to zbytečné, stačí i ten z pokrutin. O tuhosti kokosového rozhoduje jen teplota, kde jej skladujete, je to stále jeden druh oleje, Margit

  164. Viera napsal:

    Dobrý den.
    Dr Bukovsky je přední lékař obezitolog ktery vede ambulanci klinicke vyzivy. Rozhodne nepropaguje veganstvi, jak zde pisete a to, ze je sam vegetarian ( btw.pokud mi je znamo, konzumuje ryby) je jeho vec- rozhodně žádnému ze svych pacientů, u kterých léčí obezitu, vegetarianstvi nepodsouva. O fungovani lidskeho těla a vyzive tudiz vi jakozto clovek s patricnym vzdelanim mnoho. Ing. Havlíček ma vystudovanou technologii vyzivy a tudíž o tom take mnohé ví. Byla bych proto byt vámi velmi opatrná na osočování odborniku s tim, ze ten kona pod vlivem potravinářského prumyslu a tamten propaguje vegetarianstvi ( btw kokosovy olej neni zivocisni potravina, takze dr Bukovsky asi vi, co tvrdi a ma to vedecky podložené). Ja sama jako lekar jsem nasla na vasem webu dost laickych a nesmyslnych tvrzeni. Neshazujte zde, prosim, odborniky, kteri maji na vyzivu vzdelani a v tomto oboru mnoholetou praxi a zkusenost, t.j. maji stovky úspěšně lecenych pacientu v oblasti vyzivy.

  165. Dobrý den paní doktorko, k jednotlivým tvrzením z vašeho vyjádření:

    Odpověď, že s názory odborníka nesouhlasím a vysvětlení proč, nepovažuji za osočování. Sama se dokonce zde na webu nikdy jmenovitě nevyjadřuji k jiným odborníkům.

    Dr. Bukovský se sám prohlašuje za vegetariána, a to v mnoha běžně dostupných zdrojích. Nevím o tom, že by měl vystudovanou specializaci obezitologie, nic takovéhoto nelze v dostupných zdrojích dohledat.

    Petr Havlíček se v posledních letech výživově posunul – třeba ustoupil od doporučování prospěšnosti svačin a rizikovosti tuků. Nyní jsme výživově v podstatě ve shodě, jak detailně probíráne ve společnm videu: O zdravém stravování s výživovým specialistou Petrem Havlíčkem
    https://www.youtube.com/watch?v=uauZq2L14KU

    A už máme domluveno i další společné natáčení, takže kokosový tuk přidávám do bodů k opakovanému vysvětlení.

    Moje kritika vyjádření Petra je 3 roky stará a spojená s jeho působením ve společnosti – zájmové skupině potravinářského průmyslu Vím, co jím, na kritice této organizace a jejich doporučení stále trvám, zde vysvětlení proč: Kdo to je ten, kdo Ví, co jí a pije? http://www.mozaikapotravin.cz/2016/07/kdo-to-je-ten-kdo-co-ji-pije.html

    Máte pravdu, že kokosový tuk není živočišná potravina a taky to nikde takto nevyjadřuji. Jen propojuji mnohaletou kritiku živočišných potravin pro jejich nasycené MK, a s tím často související kritiku tropických tuků jako je kokosový olej, které také obsahují vyšší množství nasycenýmch MK.

    Překvapujeme mě, že jste mezi komentáři nenašla a neprostudovala odkaz na aktuálně nejrozáhlejší přehled o zdravotním vlivu nasycených MK: https://www.globopol.cz/2018/05/01/strucne-prehledy-nasycene-mastne-kyseliny/

    Svá vyjádření k problematice živočišných tuků a tropických tuků podkládám odkazem na uvedený rozsáhlý přehled výsledků nejkvalitnějších studií a vy reagujete: „asi vi, co tvrdi a ma to vedecky podložené“

    Ad údajně laická a nesmyslná tvrzení, takto bez konkrétníh příkladů není možné smysluplně reagovat,

    Pro další lékařská nezávislá vyjádření s odkazy na desítky studií doporučuji třeba toto shrnutí ke kokosovému oleji: https://cs.medlicker.com/1232-kokosovy-olej

    Margit

  166. Pavel Michl napsal:

    Dobrý den,
    měl bych dotaz – když rostlinné oleje nejsou vhodné na tepelnou úpravu (kvůli polynenasyceným kys.), rovněž nedoporučujete třeba arašídové máslo na tepelnou úpravu (dáváme do zel.směsi), nebo ořechová mléka (z kešu mléka děláme vařenou jáhlovou kaši). Jaký je váš názor? Děkuji za odpověď

  167. Dobrý den, přídavek ořechového mléka nebo máslo do kaše je něco jiného než pečení – smažení na rostlinném oleji, Margit

  168. Hana M. napsal:

    Dobrý den, přijměte můj obdiv za Vaší práci. Chtěla jsem se zeptat na Váš názor na pečení z ořechových mouk? Není vysoká teplota na ořechy zcela nevhodná a netvoří se škodlivé látky? Peču si celozrnný žitný kvasový chléb (jiné pečivo nejíme) který hojně posypávám semeny (dýňové a drcené lněné) a občas udělám clafoutis z mandlové mouky, jinak moučníky peču z celozrnné špaldy.. A pak jaký tuk by jste zvolila do granoly? Používám máslo, občas smíchám s oliváčem, ale vzhledem k teplotě ho asi vyměním dle článku za kokosový extra virgin olej? Jinak na veškerou tepelnou úpravu používám ghee z másla, které kupujeme na Vysočině u lidí, co mají jednu kravku a je to skvělé. Teď mám 3 měsíčního syna, zatím plně kojeného, ale za chcíli začnou příkrmy, a proto chci ještě zodpovědněji dbát na výživu. Moc Vás zdravím a ať se daří!

  169. Dobrý den, vysoká teplota skutečně není pro ořechy a ořechové mouky to nejlepší. V omezeném množství – třeba na posypání anebo při pečení za nižší teploty to bude méně rizikové. Do granoly jde vše, co píšete, opět závisí na výšce teploty při které pečete. Margit

  170. Renata napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak doplnit správně omega 3, když mě to táhne k veganství? Nechce se mi brát doplňky, ale nevím, jestli je vůbec možné to zvládnout z přirozené veganské stravy. Jestli se denní dávka dá pokrýt hrstí vlašských ořechů, nebo třeba lněnými semínky, chia, a kvalitní olivový olej do jídla? Kolik čeho je třeba? Zatím jsem takovou informaci nikde nenašla, snad jsem nic nepřehlédla. Moc Vám děkuji za odpověď :-)

  171. Dobrý den, musím přiznat, že není možné jednoznačně odpovědět. Rostlinné zdroje obsahují pouze prekurzory omega 3 mastných kyselin a jejich přeměna je vysoce individuální – nikdo vám nemůže předem s jistotou říct, jestli po vás bude dostačující, Margit

  172. Renata napsal:

    Děkuji za odpověď. Je možné nechat se v tomto směru nějak otestovat, zda je moje tělo schopno omega 3 z prekurzorů dostatečně vyrobit? A ještě by mě zajímalo, zda by se skóre příjmu omega 3 u veganského směru zlepšilo přidáním ghí do ranní obilné kaše? Je to asi jediné z mléka co mi nedělá problém. Moc děkuji :-)

  173. Dobrý den, ne takovéto testování se běžně nenabízí a skóre nejlépe zlepšíte zásadním omezením příjmu omega 6MK, tedy běžných rostlinných olejů a margarínů a polotovarů, které je obsahují. Máslo je především zdrojem nasycených MK a do poměru omega 3 a 6 nezasahuje, stejně tak je v pohodě kokosový tuk a olivový olej obsahující převážně omega 9MK, Margit

  174. Lucie Havlíčková napsal:

    Naše děti mají rády nejvíce smažená jídla, jako jsou hranolky, řízky atd… Na hranolky jsem si už koupila friťák, kde stačí dát jen málo oleje. Ale nevím jak vyřešit smažení, jak smažíte řízek, aby neplaval v oleji?

  175. dotaz na rostlinný olej napsal:

    Dobrý den, paní Margit.
    V poslední době jsem si velmi oblíbila olej z para ořechů. Užívala jsem ho jako doplněk stravy v dávce necelá 1 lžíce denně. Jde o tento produkt:
    https://www.grizly.cz/parafood-para-orechovy-olej-bio-250-ml
    Olej je tu normálně doporučován do kuchyně a pro vnitřní užití. Najednou jsem však narazila na stránku, kde se olej z para ořechů vůbec nedoporučuje k vnitřnímu užití. Píše se o tom v závěru textu:
    https://www.rehabilitace.info/zdrave-oleje/olej-z-para-orechu-a-jeho-ucinky-na-zdravi-a-krasu/
    Mám brát vážně tyto informace?
    Jaký jiný rostlinný olej s obsahem omega – 3 bych mohla bez obav dlouhodoběji užívat jako lék a doplněk stravy?
    Mnohokrát děkuji. Iva

  176. Dobrý den, tvrzení z webu rehabilitace nechápu, olej se běžně používá i ke konzumaci, více třeba zde: https://www.healthline.com/nutrition/brazil-nuts-benefits#section1
    Margit

  177. Dobrý den, řízek je maso obalované v mouce a za mě žádná vhodná potravina ani kdyby se nesmažilo, maso raději upravujte na grilu nebo pečte, Margit

  178. Kokos napsal:

    Dobrý den, paní doktorko, dovolil bych si polemizovat. Dozvěděl jsem se že zdravější je kokosové mléko. A že kokosové výrobky nejsou ke každodenní konzumaci. Znáte pana doktora Igora Bukovskeko? Ten to nedoporučuje. Já že svého pohledu citlivého jedince se k tomu přikláníme když to způsobí bolest , migrénu, malátnost? Tak buď člověk co prodělal cévní problém může a nemusí to pocítit. Mě to působí problém jako třezalka nebo gingo Bílina. U mě silná dávka rozbolela hlava ne tolik
    jako kokos nebo třezalka prosím o reakci více webu encyklopedia.akv.sk

  179. Dobrý den, pan doktor Bukovský je především vegetarián a jako výživa obhájce svého stravovacího směru. Vaše potíže jsou možné, ale neznamenají, že všem kokosový tuk nebo třezalka všem vadí, Margit

  180. Žába napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za článek. Inspiroval mě k výrobě domácího ghí :-). Bohužel jsem byly od malička odchování na slunečnicovém oleji ze supermarketu. Na obalu není uveden způsob výroby, ale vzhledem k ceně dost pochybuji o jeho kvalitě. Navíc moje maminka má již nemocné srdíčko. Ráda bych ji přiměla ke zdravějšímu stravování. Já osobně mám ráda dušenou zeleninu i maso. Nicméně ostatním členům rodiny více chutná smažené. Chtěla bych znát Váš názor na dmbio slunečnicový olej:

    https://www.dm.cz/dmbio-slunecnicovy-olej-p4058172275685.html

    Měl by být za studena lisovaný, ale o podílu kyselin olejové žádné informace neudávají. Je tedy také nevhodný ?
    A ještě mám dotaz na oříšková másla. Moc mi chutnají. Myslela jsem si, že stoprocentní oříškové máslo je zdraví prospěšné. Na internetu se však často udává, že jeho množství by mělo být omezené například na čtyři lžičky za den. Je to pravda ?
    Přeji krásný den. ;-)
    Budu ráda, pokud odpovíte.

  181. Dobrý den, z obalu produktu vyčtu jen, že je v bio kvalitě, to je fajn, ale složení jednotlivých mastných kyselin také nevím, proto jej nemohu doporučit. Zkuste na tepelnou úpravu raději olivový olej z pokrutin, ghee, kokosový tuk nebo sádlo. Ořechová másla obsahují hodně energie, a proto asi někteří doporučují jejich omezování, za mě přirozeně omezují svojí výživnosti, že se s nimi příliš nedá přejídat, Margit

  182. KPslunicko napsal:

    Dobrý den,

    kupila jsem si Lněný olej v BIO kvalitě z DM, ale teď jsem četla, že je potřeba jej skladovat celou dobu v chladu, jinak může mít naopak škodlivé účinky na zdraví. V DM ho v chladničce neměli a já doma také ne, zatím jsem neotevřela. Tak teď nevím, jestli ho vůbec otevírat, příp. co s ním?

    Děkuji

  183. Dobrý den, skladování v chladu je ideál, ale nezbytné zejména po otevření oleje, Margit

  184. Pavlína napsal:

    Dobrý den, Margit – na otestování cibulky do základu jídla lze použít olivový olej extra panenský? Používám ty nejkvalitnější v kuchyni téměř na všechno spolu s kokosovým a bio sádlem. Pokud ten olivový přidám tedy např.do pečení, už je to špatně? Děkuji

  185. Dobrý den, olivový je na tepelnou úpravu v pořádku i když na šetrné orestování cibulky jde použít i přepuštěné máslo, margit

  186. Lenka napsal:

    Dobrý den,
    prosím o vysvětlení – rýžový olej a olej z rýžových otrub je to samé?
    Druhý dotaz – pokud jsem správně porozuměla, rýžový olej nedoporučujete, patří mezi rostlinné oleje s nevhodným poměrem? V obchodě se zdravou výživou mi ho naopak doporučovali na tepelnou úpravu?
    Děkuji.

  187. Dobrý den, ano olej se v rýži nachází ve slupce, a proto se vždy jedná o Rice brain oil – česky olej z rýžových otrub. Doporučování na tepelnou úpravu je správné, snáší o něco vyšší teploty než třeba běžně používaný slunečnicový olej. To ale neznamená, že je vhodnější než stabilní oleje s nasycenými mastnými kyselinami a s převahou mononenasycených kyselin, které k tepelné úpravě doporučuji. Podobně jako ostatní rostlinné oleje má vysoký obsah omega 6 MK, a proto je nedoporučuji. Konkrétně je poměr mega 6:3 asi 20:1. Margit

  188. Romana napsal:

    Dobrý den,
    Možná se nyní budu ptát jako úplný imbecil, ale mám v tom trochu zmatek. Ráda bych se zeptala jaký nejvhodnější tuk, olej použít na smažení. Normálně používám sádlo a střídám s rýžovým olejem.
    V článku jsem se dočetla, že k nejběžnějším z olejů, jejichž příjem doporučuji minimalizovat, patří slunečnicový olej, sójový olej, kukuřičný olej, řepkový olej, sezamový olej, olej z hroznových semínek a olej z rýžových otrub. Pak ale 24.4.2013 odpovídáte:Rýžový olej obsahuje vysoké množství antioxidancií, včetně vitamínu E a jeho další předností je vysoký bod zakouření. Proto se hodí i ke smažení a celkově se řadí ke zdravějším olejům. Margit
    Tak teď nevím. Chtěla jsem proto použít panenský kokosový, ale tam mi vadí kokosové aroma třeba na řízkách. Tak jsem tedy chtěla použít rafinový bez kokosového aroma -taky není moc doporučován.
    Můžete mi to jen shrnout a vypíchnout 1 vhodný Předem moc děkuji

  189. Dobrý den, omlouvám se za nejasná vyjádření. Rýžový olej vyšší teplotu snese, al také jako ostatní běžné rostlinné oleje obsahuje především omega 6 mastné kyseliny, a proto jej nijak nedoporučuji. Na smažení řízků je nejlepší sádlo, Margit

  190. Martin napsal:

    Dobrý den, tresčí játra v konzervě tedy budou obsahovat oxidovaný olej, jelikož konzerva byla „uvařena“?

  191. Dobrý den, ne to si nemyslím, i když lépe takovýto dotaz poslat potravinářskému technologovi, Margit

  192. Jana Hanáková napsal:

    Dobrý den, zajímala by mě uhlíková stopa sádla z běžného českého chovu vs z českého biochovu vs bio kokosového oleje extra panenského z Filipín. Je to možné někde zjistit?

  193. Jana Hanáková napsal:

    No, pohledala jsem, a to vepřové tu uhlíkovou stopu bude mít pravděpodobně vyšší.

  194. Eva Kilingerová napsal:

    Dobrý den, Margit, je vhodný olej na smažení cibulky nebo pečení masa olivový z pokrutin, i když je ve složení uvedeno, že se jedná o rafinovaný olej? Existuje vůbec na trhu olivový olej z pokrutin, který není rafinovaný? Nebo je lepší použít panenský olivový olej. Ale při pečení masa v troubě je teplota 200 °Dekuji

  195. Dobrý den, ano na smažení se dobře hodí i rafinovaný olivový, ale panenský jde také používat, je to hlavně otázka ceny, Margit

  196. isis napsal:

    dobrý den nikde nemohu najít nic o bambuckem másle zda je zdravé?
    máte někde info?

  197. Dobrý den, bambucké máslová se běžně používá v kosmetice, a proto se mu nevěnuji, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem