SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
13.6.2023
Po krokoměrech přišly chytré hodinky a prstýnky, které umí mnohem víc než jen počítat naše kroky. A tak se sledujeme čím dál více. Měříme, jak moc se hýbeme a jak dobře spíme – i když ve skutečnosti spíš jak málo se hýbeme a jak špatně spíme. A teď tu máme také monitory, které sledují naši glykémii. Je to pokrok, zbytečnost nebo užitečnost?
Přenosné mini-monitory (anglicky wearebles, nositelná elektronika), které mohou kontinuálně měřit naše tělesné funkce, mohou být prospěšnější než vyšetření u lékaře. Jak může mini-monitor být lepší než odborník? Problémem vyšetření v ordinaci je, že jsou omezená časem a výjimečností situace. Lékař vám změří krevní tlak nebo glykémii v daném momentu, často i ve stresu z vyšetření. Takové měření nemůže přinést dlouhodobá data, a už vůbec ne data přirozená, která byste získali ve vašem normálním prostředí a při běžných aktivitách. Hodnoty v podobě mnohadenních křivek jsou zpravidla mnohonásobně přínosnější než jedno naměřené číslo.
Kontinuální glukózové monitory (anglicky Continuous glucose monitors, CGM) jsou jedny z nejnovějších rapidně se rozšiřujících přístrojů. Technicky se jedná o senzor, který vypadá asi jako pětikoruna. Senzor se pomocí aplikátoru s minimálně invazivní technikou založenou na mikrojehlách umístí na paži, kde monitoruje a ukládá data o hladině glukózy v intersticiální tekutině (ISF). Hodnoty její koncentrace aktualizuje každou minutu, data ukládá až za 8 hodin a měřené hodnoty posílá do vaší aplikace v telefonu (popřípadě čtečky). Senzor podle vybraného druhu může fungovat až několik týdnů.
Zlepšení kvality života pro diabetiky
Možnost sledovat glykémii pomocí senzoru znamená konec bolestivého měření pomocí testovacích proužků, glukometru a krve. Pacienti mohou sledovat svoji glykémii bez opakovaného píchání se a navíc kontinuálně. Místo jednotlivých měření mají celodenní křivky, a tak i možnost vedle stravy sledovat třeba i vliv sportu a spánku.
Aktuálně v Česku zdravotní pojišťovny plně hradí monitory pro diabetiky 1. typu. Ostatní si mohou přístroj také pořídit, ale zatím si ho musí zaplatit. Je do debaty, jestli detailnější monitoring glykémie nezvyšuje šance na zlepšení výživy, a tak i regresi diabetu 2. typu, a jestli by tedy jeho hrazení pojišťovnami nebylo přínosnější než doživotní platby antidiabetik.
Zpřesnění dat pro individualizaci výživy
Díky snadnému získávání kontinuálních hodnot se podařilo zjistit, že glykemický index je hodnota, která může být i velmi individuálně rozdílná. Podle aktuálních dat se může glykemický index potravin lišit o 20 % v rámci jednotlivce a o 25 % mezi jednotlivci. Personalizovaný jídelníček vytvářený i na základě našich individuálních glykemických reakcí na potraviny může úspěšně snížit glykemii po jídle a její dlouhodobé metabolické důsledky. Zvýšené postprandiální hladiny glukózy v krvi totiž představují hlavní rizikový faktor pro vznik prediabetu a diabetu II. typu, přičemž stávající dietní metody jejich kontroly mají omezenou účinnost. Studie sledující data z CGM zjišťují vysokou variabilitu v reakcích na stejná jídla, což naznačuje, že univerzální dietní doporučení mohou být užitečné relativně omezeně.
Podpora diagnostiky a léčby
Množství parametrů, které dovedou monitory sledovat, se neustále rozšiřuje. Už dnes mnohé z nich zvládají srdeční tep a teplotu, některé i okysličení krve, analýzu spánku a glykémii. Je jen otázkou času, kdy budou přibývat další funkce a kdy bude monitor schopen zachytit různé zdravotní potíže, být základem pro konzultaci s lékařem i pro určení diagnózy a následný monitoring léčby. Monitory tak mohou být velmi užitečným pomocníkem, kterého si nosíme na ruce a který bude ve spolupráci s lékařem udržovat naše zdraví. Už nyní třeba víme, že kontinuální měření glykémie může být prospěšné u kriticky nemocných na jednotkách intenzivní péče, a to bez ohledu na přítomnost diabetu.
Lepší pochopení svého těla a tréninku
Monitory nabízejí možnost, jak lépe chápat souvislosti a vztahy mezi tím, co děláme či neděláme, a jak zkoumat vliv našich jídel, spánku, pohybu a stresu na naše zdraví. Fyzický výkon a regeneraci lze zlepšit, protože znalost vlivu stravy na glykémii může pomoci optimalizovat nutriční strategie před, během a po cvičení.
Rozšířené použití monitorů v běžné populaci zajišťuje obrovské množství dat, a tak i podporu pro další vývoj efektivnějších a levnějších monitorů, lepší výzkum a vyhodnocování jejich dat.
A vedle monitoringu glykemie máme dnes možnost z domu sledovat i své srdce. MyKardi, inovativní monitor zdraví je výsledkem českého startupu z Olomouce. Zakladatelé, mezi nimiž vyniká kardiolog a specialista na arytmie, docent Skála, cítili potřebu vytvořit cenově dostupný a pohodlný nástroj pro dlouhodobý monitoring EKG. Jejich wearable technologie (s hrudním senzorem Polar a aplikací) je pohodlná, využívá umělou inteligenci k analýze EKG křivek a šetří čas lékařů. Momentálně je MyKARDI certifikováno jako zdravotnický prostředek třídy I, který po více než roce na trhu a spolupráci s 60 kardiology, MyKARDI využívá více než 600 uživatelů.
Používání MyKardi je jednoduché. Stačí mít chytrý telefon a speciální hrudní pás. Tento pás bude snímat vaši srdeční aktivitu a pomocí aplikace zaznamenávat všechna potřebná data na cloudové úložiště. Díky pohodlnému, diskrétnímu hrudnímu pásu a uživatelsky jednoduché aplikaci v mobilu můžete měřit EKG odkudkoliv, kdykoliv, v řádech týdnů, měsíců i let. S inteligentními senzory a pokročilým algoritmem poskytuje přesné údaje o srdeční frekvenci, krevním tlaku a dalších klíčových indikátorech. A co je nejlepší, všechny údaje jsou přehledně dostupné v mobilní aplikaci MyKardi, kde si můžete snadno prohlédnout svůj zdravotní profil. Cenné záznamy jsou lékařům skrze službu MyKARDI okamžitě k dispozici včetně uložené dlouhodobé historie, což může být klíčové při určení co nejpřesnější diagnózy. Služba MyKARDI zlepšuje kvalitu života nejen kardiakům, ale každému, kdo chce získat klid a jistotu a stát se svému lékaři aktivním partnerem při péči o své srdce.
Jen v roce 2021 byly podle ministerstva zdravotnictví choroby oběhové soustavy příčinou 41,8 % všech úmrtí v ČR. I přes pevné zdraví a zdravý životní styl je sledování klíčového orgánu v těle prevence, kterou začínají využívat také lidé mladší 60 let a monitor vhodný jako prevence srdečně cévních nemocí.
Máme se všichni a pořád měřit?
Opakovaně říkám, že nejdůležitější je naučit se vnímat a respektovat své tělo, a to stále platí. Glykemické a další monitory jsou pro mě skvělou součástí léčby některých nemocných, pomocníkem pro včasnou detekci abnormální regulace glukózy a zajímavou možností pro sebeoptimalizaci, i když ke zlepšení interpretace údajů CGM je zapotřebí dalších vědeckých studií.
Moje nadšení z wearebles neznamená, že všem doporučuji hned nosit všechny přístroje a neustále se sledovat. Každý bychom měli zvážit, jak jíme, sportujeme, žijeme, kde máme rezervy a jak můžeme podpořit zlepšení v oblastech, které tolik nezvládáme. Až na základě toho bychom se měli rozhodnout, jestli některý z monitorů vyzkoušet. Chytré hodinky jsou už běžnou součástí života mnoha z nás a chytrý prsten je také čím dál oblíbenější – já ho zkouším už druhý rok.
Kontinuální glukózový monitor bych doporučila při nevysvětlitelných problémech s hmotností (poté, co už zdravě jíte) nebo jako podporu při intenzivním sportu. Ačkoli u zdravých skoro jistě není třeba dlouhodobé sledování, i jeden nebo dva týdny mohou být vítanou a dostačující zpětnou vazbou.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
SOUHLAS. Každý, kdo chce být „IN“ a dožít se vysokého věku v dobrém zdraví musí mít:
glukometr – krokoměr – snímač tepovky – sluchátka s relaxační hudbou – placeného trenéra – life coache – suplementační program od (skutečného) odborníka – jídelníček na míru (od skutečného odborníka) – jo, také v kompu AI
Dobrý den, mrzí mě to, ale jednoznačně jste vůbec text nepochopil.
Mně to od pana Fořta přišlo jako ironie.
Dobrý den,Margit.
Nevím jestli mohu napsat sem a nebo jinam.
Nicméně by jsem se chtěla zeptat nebo poprosit o nějakou radu.
co děláš špatně i když takhle na dálku nevím jestli se to bude dát zodpovědět.
Už rok se snažím zhubnout de facto podle vašich instrukcí mám i vaší knížku dvakrát přečtenou.
Je mi 43 let mám lehce sníženou funkci štítné žlázy žádné léky na to neberu.
snažím se dodržovat půst 13 na 11 víc to zatím nedávám .
přes den jim čtyřikrát denně každé jídlo začíná hromadou zeleniny potom bílkoviny tuky malinko sacharidů.
Píšu to do kalorických tabulek sacharidy držím do 100 g na den.
Bílkoviny mám 120 a tuky taky 120.
třikrát týdně cvičím silový trénink běhám skáču přes švihadlo fitbox posilování podle televize No nicméně za rok jsem nezhubla ani deko.
nejsem vyloženě obézní mám nějakých 69 kg na 165 cm výšky ale těch 5 kg bych chtěla dát dolů.
Myslíte že je mi ještě pomoci vůbec nevím co dělám špatně.
Předem a moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, takto na dálku mohu jen hádat a napadá mě třeba, že neléčená nižší funkce štítné žlázy může bránit redukci, Margit
dobrý den,
máte zkušenost/doporučení s nějakým konkrétním zařízením na kontinuální měření cukru? (hodinky samsung a apple jej slibují už několik let a pokud vím, stále nic)
zatím se sleduji prostřednictvím contour.. hledám pohodlnější řešení.
Děkuji
Dobrý den, nejpoužívanější je: https://www.freestylelibre.cz i když u nás zatím jen pro diabetiky a rovnou píšu, že pro zdravé tato aplikace ještě není ideální, změny jsou malé a pro laiky těžko vyhodnotitelné. Sama čekám až bude u nás možné zapojení do ZOE, kde za vás výsledky CGM vyhodnotí: https://zoe.com
Margit