SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
30.5.2013
Kváskové pečivo je lépe stravitelné než jakékoliv pečivo z droždí. Kvašením vznikají prospěšné probiotické bakterie a chléb obsahuje méně pšenice, která je dnes pro mnohé problematická. Pečivo chutná skvěle a je trvanlivější.
Doma už roky jíme téměř výhradně kváskové pečivo, ale jeho příprava byla pro mě dlouho záhadou. Na cestě ke skvělému kváskovému pečivu mi pomohla Veronika Růžičková, která s námi o společně strávených Vánocích upekla úžasný kváskový chléb v kameninové peci. Pečení mi potom podstatně zjednodušilo nakupování kvásku na farmářských trzích přímo od pekaře. Chléb většinou nebyl úplně ideální, ale o to více jsem doma pekla kváskové placičky na slano i na sladko. Koláčky ve formě placiček jsem zdobila tvarohem a povidly.
Moje kváskové pečení dovedl k dokonalosti kurz Lenky Žak, díky kterému jsem se kromě přípravy vlastního kvásku naučila i kváskové pečivo na páře.
Kvásek si dnes můžete koupit na některých farmářských trzích nebo přes kváskovou mapu. Můžete si jej připravit i sami doma. Potřebujete půl hrníčku hladké celozrnné žitné mouky, do které vmícháte teplou vodu, až získáte konzistenci velmi husté kaše. Hrnek necháte stát v kuchyni při pokojové teplotě. Druhý den kvásek jen zamíchejte. Třetí den přidejte stejné množství mouky (půl hrníčku) a teplou vodu, dokud nevznikne hustá kaše. A čtvrtý den už je kvásek hotový. Výroba je v podstatě velmi jednoduchá, ale proces ovlivňuje mnoho faktorů od teploty v místnosti a kvality mouky až po vaši náladu. Vlastní příprava kvásku je proto mnohdy nepředvídatelná.
Když chcete péct z hotového kvásku, odeberte potřebný počet lžic a kvásek doplňte trochou mouky a vody. Po doplnění kvásku stačí jej nechat znovu nakvasit asi osm hodin při denní pokojové teplotě anebo přes noc. Do dalšího pečení jej uchovejte v lednici.
3 lžíce žitného kvásku
300 – 500g hladké celozrnné špaldové mouky
1 lžíce ghí
špetka soli (chuťově nejlepší je černá anebo růžová)
5 lžic ječného sladu (sladěnky)
Po vykynutí si do těsta přidává každý, co rád. Ideálně pár lžic tuku v podobě ghí, možné je dosladit sladěnkou anebo sušeným ovocem. Například rozinky více sladí po nasekání. Vhodné jsou semínka, oříšky, koření jako vanilka, skořice anebo citronová kůra.
Pro zájemce o praktickou výuku slaného i sladkého pečení a napařování z kvásku doporučuji kurzy Lenky Žak http://www.biolenka.cz/kurzy.php
Pečení na páře si můžete vyzkoušet i na kurze Zdravý talíř v teorii a praxi. První víkend v listopadu budu lektorkou tohoto dvoudenního výživného semináře, který pořádám s Janou Lukešovou, vedoucí skvělé prodejny, restaurace a pekárny zdravé výživy Bazalka v Hradci Králové. Kurz proběhne v pobytovém středisku ekologické výchovy Paleta v Oucmanicích (Pardubický kraj) a na programu bude teoretická i praktická výuka zdravé výživy. http://bazalkahk.cz/zdravy-talir-v-teorii-i-praxi/
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Těsto je jednoduché, dělám obdobné, je podobné jako na chleba. Kvásek dělám výhradně špaldový a bez problému :-) Zkusím v páře, to jsem ještě nezkoušela, děkuji za návod.
Včera jsem byla na kurzu u Biolenky a tyto muffiny mi právě kynou – nadchly mě :-)
Lenko, svět je skutečně malý. Kurz Biolenky se mi také moc líbil, jen jsem si tam zapoměla recepty a tak ty své muffiny doma sama vymýšlela, ale já stejně nedokáži příliš vařit podle receptů, a tak mi vždy vyjde něco trochu nového. m.
Skvělé! Pokud byste chtěla, můžu vám ty recepty nakopírovat. Chystám se za Vámi do Frenštátu pod Radhoštěm na přednášku o očkování a dnes jsem se díky tomuto vašemu článku informovala na listopadový víkend, doufám, že na mě zbude místo :-) Děkuji za spousty inspirace a zajímavých rad, děláte skvělou práci!
Lenko, tak to se moc těším, že se už konečně i setkáme a nabídku kopie receptů vítám. Děkuji. Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné upéct muffiny i v troubě.. Nemám takovéto krásné mističky, jen klasickou formu na muffiny.. Děkuji!:)
Dobrý den, muffiny můžete samozřejmě upéct i v troubě. Jinak ty krásné mističky jsou naše hrníčky na čaj, které jsme si dovezli z Číny, kde jsme několik let žili, al určitě jde použít i starší české hrníčky.
Dobrý den,
dozvěděla jsem se, že kváskové pečivo připravujete docela často. Zajímá mě však, zda-li je pečete v běžné troubě (když nepočítám v páře) nebo v domácí pekárně. Máte zkušenosti s pečením kváskového těsta v pekárně a můžete některou doporučit? Děkuji :-)
Dobrý den, kváskové pečivo peču v obyčejné troubě, i když přiznávám, že lépe než chléb mi vychází placičky anebo koláčky. Pekárnu jsem měla před pár lety, ale nijak mi nevyhovovala, protože mám raději klasicky tvarované chleby.
Dobrý den, chtěla jsem Vám moc poděkovat za tento geniální recept – výborný základ a tolik možností obměn. Muffinky peču prozatím v troubě, dětičky na ně stojí frontu ještě než je dám péci a poctivě chodí kontrolovat, jestli už jsou hotové :-) Instinktivně jim dokonce daly přednost před cuketovou buchtou slazenou cukrem, co může potěšit více.. Děkuji!
Jen poznámka k reakci na předchozí dotaz: celozr. žiný kváskový chléb pečeme podle Alemari http://www.varimezdrave.cz/kvaskovy-zitny-celozrnny-chleb/ – vyšel hned napoprvé, a to bez jakýchkoli „kváskových zkušeností“ :-) chutná jak má, a to každá várka – kdyby se Vám třeba tato informace hodila.
Dobrý den, já moc děkuji za předání Vašich zkušeností a doporučení na další web. Margit
Dobrý den, zkoušela jsem muffiny v parním hrnci, mají být hotové suché jako klasicky z trouby nebo vlhké, mazlave? Diky
Dobrý den, na páře vařené muffiny jsou vlhké až mazlavé. Margit