SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Kolikrát denně máme jíst?

30.11.2016

Zpět na výpis článků

Jak náš metabolismus, hmotnost a případně i rizika vzniku diabetu ovlivňuje počet denních jídel a kolik jídel nejvíce prospívá?

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

12 komentářů: “Kolikrát denně máme jíst?”

  1. Tomáš Horňák napsal:

    S Dr. Slimákovou sa dá súhlasiť. 2 jedlá denne úplne stačia. Uvedomme si tiež fakt, že náš živočíšny druh sa vyvíjal státisíce možno až milióny rokov. Za ten čas sa všetky telesné funkcie vrátane metabolizmu vyvinuli tak, aby zabezpečili dlhodobé prežitie druhu. Naši prapredkovia boli plodožrúti a jedli len vtedy, ak niečo našli. Počas oddychu, teda hlavne v noci sa vo svaloch, pečeni a v podkožnom tuku uložilo toľko energie, že mohli bez problémov od rána (samozrejme bez raňajok) fungovať. Ako podotkla Dr. Slimáková, novodobé stravovacie odporúčania (desiata, olovrant …) sú podsunuté šikovným marketingom potravinárskeho priemyslu.
    Preto – netreba sa báť nejesť raňajky a prvé jedlo si dať až na obed a večeru si dať bohatú. Takisto občas nejesť celý deň je taktiež zdraviu prospešné, pretože umožňuje telu zbaviť sa nepotrebnej záťaže bez nutnosti spracovávať novu.

  2. Anna H. napsal:

    Dobrý den,

    můžu se prosím zeptat jaký je Váš názor na propagovaný životní styl panem Fořtem 5:2 při jezení 3x denně? Vcelku se mi ta myšlenka (5:2) líbí, tedy 2 dny v týdnu jíst střídměji s mnohem nižším energetickým příjmem a 5 dní v týdnu jíst normálně (tedy nepřejídat se).
    Nedokážu si však představit, jestli to pro tělo není moc velký „záhul“ najednou jíst 3x denně a ještě ke všemu 2 dny střídměji. Aby to pak tělo nevyhodnotilo tak, že si musí energii a tuky schovávat na horší časy.

  3. Dobrý den, určitě je možný i takováto postup. Sama jsem ale zastáncem najití si individuálně vhodného jídelníčku a režimu, nemám příliš ráda vzorové diety. Margit

  4. Lenka napsal:

    Dobrý den paní Margit,
    jím 5-6x denně, s váhou problém nemám. Jím svačiny z důvodu, že snídám, obědvám a večeřím do polosyta, nemám ráda příliš plný žaludek. Žila jsem v domnění, že je to tak správně. Myslíte, že bych dle Vašeho doporučení měla svačiny omezit nebo takto mohu pokračovat, když mi to tak vyhovuje a nemám zdravotní problémy ?

  5. Dobrý den, jestliže vám takto režim vyhovuje, není důvod jej měnit. Margit

  6. Věra napsal:

    Dobrý den paní Margit. Viděla jsem vaše video ze stačí 3 jídla denně. Chci se zeptat zda se dá takto dobře zhubnout. Nebo doporučujete při hubnutí více jídel. Chci změnit své stravovací návyky a zhubnout. Děkuji Vera

  7. Dobrý den Věro, omezení počtu jídel společně s omezením sacharidů může být základem efektivní redukce, určitě jsem pro to vyzkoušet, jsou lékaři, kteří dokonce někdy léčí obezitu i pomocí tzv. přerušovaného půstu, kdy se třeba jí jen 2 jídla denně, Margit

  8. Inzulin napsal:

    Dobrý den, Margit, moc dekuji za vaše videa, chci zeptat, zda se inzulin uvolňuje i po Kávě nebo zeleném ječmenu smíchaný s vodou?ten totiž piju mezi jidly, kromě toho piju pouze vodu případně jednou za čas čaj, a občas mám prave chuť na tu kávu, a zajímá mě, zda ho take zvedne. Pak se chci zeptat, zda inzulin se uvolní, ikdyz bych večer chtěla mlsat samotnou okurku?(ne pravidelně, ale když se třeba déle sedí, má člověk taky chuť si něco dat) mám prave k cukrovce sklony, a dodržují ta 3jidla denně z kvalitních surovin.
    dekuji moc za odpověď
    Katka

  9. Dobrý den Katko, neslazená káva i zelený ječmen jsou v pohodě, dokonce v čase půstu můžete i samotný vývar. Okurku asi také i když bych spíš doporučila navýšit výživnost jídel, takl ať se v čase půstu skutečně nic nejí, Margit

  10. Eliška napsal:

    Dobrý den, už nějakou dobu vás sleduju a jste pro mě velkou inspirací. Vaši Velmi osobní knihu o zdraví jsem zhltla na posezení, a ačkoliv se s některými názory ne zcela ztotožňuju, respektuju je, nebo k nim tokem času dospěju. :-) Teď jsem nově sama u sebe zavedla místo pěti jídel denně pouze tři jídla. Já totiž strašně ráda jím a u těch pěti porcí mi přišlo, že jím jen takové drobky. Takhle se pořádně nadlábnu a jsem příjemně najedená takových pět hodin, pak už pomalu chystám další chod. Vychází mi to krásně – od večeře od snídaně nic nejím, jen piju a tělu je dobře. Jen se zeptám, jak moc zatěžuju slinivku, když si dávám mezi chody lungo s plnotučným mlékem? Dávám si ho do kávy cca 50 ml. Bohužel mi to tak chutná a asi nejsem tak úplně ochotná se toho vzdát.

  11. Přirozenost napsal:

    Dobrý den Margit,
    Rozhodl jsem se změnit stravovací návyky a rozhoduji se mezi třemi jídly za den (snídaně,oběd,večeře) a přerušovaným půstem 8/16.
    Nejde o zdravotní problém, nic takového, možná jen o menší redukci váhy a přirozenější stravovací návyk.
    Co je podle Vás zdravější a co účinnější?
    Děkuji,
    Radek

  12. Dobrý den Radku, i s ohledem na společenskou roli jídla mi v našich podnínlách jako nejvhodnějí přijdou 3 denní jídla, s tím, že občas příležitostně vynecháte třeba sbídani nebo večeři. Intenzivní IF není třeba, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem