SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Jak žít s viry?

1.2.2020

Zpět na výpis článků


Mikrobi jsou všude kolem a najdeme je také uvnitř našich těl. Na sliznicích, v dýchacíchcestách, v močovém a pohlavním systému a nejvíce ve střevech bydlí bakterie, viry, kvasinky a jiné mikroskopické houby, jednobuněční prvoci a další mikroorganismy. Může jich být až sto miliard asi tisíce druhů. Žijí s námi v symbióze. Daří se jim podle toho, co jíme a co děláme. Reagují na léky, které užíváme, a na lidi, se kterými se stýkáme.

Problém s našimi mikroby nastává teprve ve chvíli, kdy dojde k narušení rovnováhy mezi nimi. Právě nerovnováha mikroorganismů a také jejich nedostatek souvisí podle moderní medicíny s nemocemi imunitního systému, s poruchami trávení a s neuropsychiatrickými nemocemi.

Infekční nemoci

Původcem nákazy je sice infikovaný mikroorganismus, ale nemoc vznikne pouze tehdy, pokud přemůže náš vlastní imunitní systém, naruší naši mikrobiální rovnováhu, zjednodušeně když se v našich tělech rychle přemnoží. Pro infekční onemocnění je proto potřebný nejenom pachatel, ale i místo činu – oslabený organismus.

Jak zabránit infekčním nemocem

Prevence před infekčním onemocněním spočívá v ochraně před nositelem infekce (třeba mikrobem nebo virem) a budování funkční obranyschopnosti těla.

Imunitu obecně nejvíc posiluje pobyt v prostředí, které je přirozeně pestré na mikroby, tedy v přírodě, v lese, na zahradě. Našemu tělu i prospěšným mikrobům ve střevech také prospívá zdravá strava.

Jak omezit riziko nákazy v dobách epidemie

Nejlépe uděláme, když se vyhneme místům se zvýšeným rizikem. Tam, kde můžeme být ohrožení, bychom měli maximálně dbát na prevenci přenosu viru. Jaká jsou základní opatření?

  • Nejezděte do rizikových oblastí.
  • Omezte všechny zbytečné cesty a pobyt v místech s větším počtem lidí.
  • Řádně si myjte ruce, používejte mýdlo a horkou vodu.
  • Nedotýkejte se povrchů na veřejnosti.
  • Nesahejte si na obličej, zejména na sliznice.
  • Při kašli a kýchání si zakrývejte nos a ústa kapesníkem nebo celou paží.

Jak snížit závažnost onemocnění

Nemoc nevznikne v okamžiku, kdy se potkáme s jedním virem. Ten si nejdřív musí v našem těle najít vhodné prostředí. Pokud se setká s oslabeným imunitním systémem, začne se v krátké době rychle množit. Nejlepší obranou před vznikem nemoci je proto silný imunitní systém. Sice nemáme žádné zázračné specifické přírodní látky, které by ničily koronavirus (nebo jakýkoliv další virus anebo infekční onemocnění), ale máme celou řadu nespecificky prospěšných potravin a živin, které obranyschopnost podporují. Víme, že obranyschopnost nespecificky podporuje:

  • dostatečný spánek a dobrá nálada, otužování
  • pobyt venku (nejlépe na slunci), procházky v lese, posezení na zahradě
  • vitamín D, nejlépe dlouhodobě ze slunce (v případě suplementu v kombinaci s vitamínem K2)
  • zinek, nejlépe asi v podobě dražé (acetát a glukonát zinku)
  • vitamín C, v případě potřeby vyšších dávek je vhodná  suplementace
  • dále hořčík, selen, železo, měď, kyselina listová, polyfenoly a vitamíny A, E, B2, B6 a B12 (najdete je třeba v bobulovitém ovoci, citrusech, kapustě, cibuli, česneku, špenátu, mrkvi, ve vnitřnostech a vejcích)
  • rostlinné látky s antibiotickým, antioxidačním nebo protizánětlivým působením (třeba česnek, cibule, kurkuma, zázvor, manuka med, propolis, echinacea, omega-3 tuky z ryb, medicinální houby jako reishi, hlíva nebo shiitake)
  • pravidelná konzumace fermentované zeleniny, která posiluje střevní mikrobiom (kysané zelí, kimchi), skvělé jsou i vývary

Jak omezit riziko předání nákazy

Nenavštěvujte starší a oslabené osoby, dokud se riziko nákazy nezmenší. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a dejte se dohromady. Tím nejvíc prospějete sobě i okolí. A pokud máte závažnější potíže, kontaktujte lékaře – při podezření na infekci koronavirem se aktuálně doporučuje zůstat doma a domluvit se na dalším postupu se zdravotníky telefonicky. A určitě vám prospěje také pozitivní přístup. Užijte si, že v čase karantény nechodíte do davů lidí, a využijte čas k odpočinku, čtení, vaření, posezení na zahradě nebo na balkoně.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

12 komentářů: “Jak žít s viry?”

  1. Jana napsal:

    Dobrý den, Margit, děkuji Vám za článek, se vším souhlasím, ale chci se zeptat ještě na roušky, snažíme se je šít a dávat lidem, myslím, že kdyby je nosili všichni lidé, šíření viru se zastaví. A i teď mi rouška připadá jako lepší ochrana než jít např.nakoupit bez ní. Co myslíte Vy? Děkuji za odpověď. Jana

  2. Dobrý den Jano, roušky šíření omezují v rámci mnoha dalších opatření. V doporučením mezinárodních organizací jako třeba WHO anebo americké CDC nejsou dokonce uváděny jako obecně platné doporučení pro všechny (proto je také v textu takto nemám). Přemýšlím proč a napadá mě, že nikdo neřeší správnou manipulaci s nimi, jak dlouze je možné je nosit, jakou ochranu poskytují, když člověk občas potřebuje napít, jí v průběhu dne, vysmrká se – tedy se opakovaně sundávají a nadávají?, jestli zejména po zimě, kdy potřebujeme obnažit kůži neomezují potřebnou tvorbu imunitě prospěšného vitamínu D? V každém případě jako opakovaně uváděné a bez jakýchkoliv otázek jen prospívající doporučení je omezení pohybu, karanténa nemocných a zranitelných a důkladné mytí rukou, a proto je sama takto uvádím jako priority. Margit

    Ještě aktuální doplnění, které potvrzuje moje obavy: „Jednoduché papírové nebo látkové roušky poskytují částečnou ochranu několik desítek minut, přesněji do té doby, než působením vlastního dechu zvlhnou.“ Zdroj: Velký manuál ke koronaviru od expertů z Bulovky: co víme, proč zůstat doma a jak se ochránit
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele?
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele?

  3. dýchání nosem napsal:

    Přehledně sepsané, ještě bych možná přidal doporučení dýchat nosem, což bohužel pro řadu lidí není vůbec samozřejmé. Mimo známých okolností např. většina lidí vůbec netuší co je to oxid dusnatý, jaké má benefity a že se tvoří právě jen při dýchání nosem.

  4. Dotaz napsal:

    Dobrý den paní Margit,
    zajímalo by mě, co je „papírová“ rouška. V práci nám zaměstnavatel poskytuje jednorázové roušky (výrobce Dina-Hitex), které mi nepřipadají jako „papírové“. Spíše je to podobné nějaké netkané textilii, které jsou tuším z polypropylenu. Zkoušela jsem tuto roušku vyvařit, opticky se vůbec nezmění, ale má to vliv na její funkčnost?

    Dále bych se chtěla poradit ohledně mojí maminky – 71 let, před 3 lety po operaci srdce (umělá chlopeň). Je vhodné, aby chodila ven a abychom ji navštěvovali (byť v rukavicích a rouškách) nebo aby chodila k nám na návštěvu (byť máme u nás zdesinfikováno a uklizeno)? Jaký režim by podle Vás měla v této době dodržovat?
    Přeji pěkný den a děkuji předem za odpověď.
    Lenka

  5. Dobrý den Lenko, mamince bych doporučila zůstat doma a kontakt s vámi udržovat před telefon, skype a email jestli je to možné. Ohledně roušek se omlouvám, nejsem odborníkem na materiály, je třeba zeptat se přímo zaměstnavatele, který by měl s rouškami dostat i pokyny k udržování a funkčnosti, Margit

  6. Otazka na imunitu napsal:

    Dobry den.Chci se szeptat,zda treba piti kefiru tez podporuje posileni imunity.Delam si domaci novotny,ale piju i mlecny.Dal se chci zeptat na mount dieu.Je ji 23 let a ma za sebou 2 autoimunitmi nemoci.Cukrovku 1.typu a autoimunitni encefalitidu Nmda.Ted je ok, je zajimave, ze od doby, kdy byla nemocna, od roku 2012,nikdy nemela chripku.Pritom ma oslabenou imunitu.Jak se ma chovat,az skonci karantena,ted vubec nikam nechodi,ale potom musi normalne zit. Dekuji za odpoved a preji hodne zdravi.Katka

  7. Dobrý den Katko, ano, zakysané produkty prospívají střevům a tak i imunitnímu systému. Stále platí uvedená výživová doporučení a více najdete zde na webu v textech o autoimunitních nemocech, jako třeba zde: https://www.margit.cz/autoimunitni-protokol/, Margit

  8. Jan Omasta napsal:

    U koronaviru je problém, že se o něm vyjadřujou lidi, kteří někde něco vyčetli, ale nerozumí tomu. A pak jsou statisíce vyléčených, kteří přehánějí historky jak je koronavirus děsný, aby byli důležití. A mají rozkoš, když vystraší hloupou ovečku. Přitom proti chřipce je to slabý odvar. Uvědomte si že to normální člověk vůbec nenahlásí, aby ho nezavřeli do nějaké karantény. Mnozí také mají pochybnost jestli jim vůbec něco je. Potom když už jsou vyléčení, tak nemohou nikoho nakazit.
    Já bych doporučil postup, který razí Lukašenko v Bělorusku, kde je smrtnost viru nejnižší na světě 0,17%.
    Projev Lukašenka https://youtu.be/kkuEfOQ6IZc
    Školy nechal fungující, sám posílá své děti do školy, nebude zakryvať restorany ili magaziny. Poručil, ať si lidi myjou ruky a chodí do suché! sauny (nelít vodu). V továrně, kde měl projev bylo nastoupených 100 dělníků a všeci bez roušek. Lukašenko totiž na to jde vědecky. Čím rychleji se promoří populace jarní chřipkou, tím dříve vznikne kolektivní imunita společnosti.

  9. dotaz na vitamín D napsal:

    Dobrý den, mám dotaz na vitamín D. Slyšela jsem, že ve starším věku /je mě 71 roků/ se už v těle netvoří vitamín D ze slunce. Kolik vitamínu D spolu s K2 doporučujete?
    Děkuji za odpověď.Marie

  10. Dobrý den Marie, vitamin D se tvoří v každém věku, i když je možné že v rozdílné míře. Určitě tedy stojí za to chodit pravidelně ven a na slunce. Co se týká suplementace: v případě, že máte klinicky zjištěny výrazný deficit, je třeba suplementaci nastavit s lékařem podle zjištěného stavu. V případě, že jste zdravá a jen chcete pro jistotu vitamín D suplementovat, berte přípravek D3 s K2 a v množství doporučeném výrobcem daného přípravku, Margit

  11. Klára Černá napsal:

    Dobry den Margit, rada bych se zeptala na doplneni zinku u deti. Mam syny 5 a 8let, doplnujeme pres zimu D3 + K2 v kapkach, vit C (tablety Camu camu) a premyslim v jake forme ci kterym pripravkem dodat zinek. Dekuji predem za odpoved. Klara

  12. Dobrý den Kláro, u dětí bych jen pravidelně podávala potraviny s vyšším obsahem zinku jako jsou třeba eidam, vejce, ořechy a červené maso. Dokonce i u dospělých bych C a Zn dávala i jen až v době setkání s nemocí nebo občasně. Pouze D (s K2) se nyní zdá být přes zimu prospěšný i dlouhodobě, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem