SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
28.12.2024
Ozempic funguje. Předepisuje se v léčbě cukrovky 2. typu a podporuje redukci hmotnosti. A to není vše. Nedávný přehledový článek publikovaný v časopise Science pojednával o dalších možnostech jeho využití, včetně kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění jater, duševních a neurologických poruch. A jsou autoři, kteří jej dokonce propagují už i pro prevenci Alzheimerovy demence, neplodnosti nebo závislosti na nakupování. Jak funguje? Napodobuje funkci přirozeně se vyskytujícího hormonu GLP-1, ale má taky i dost nežádoucích vedlejších účinků a stojí nás spoustu peněz. K tomu je třeba si jej týdně píchat. Což takhle na řešení nadváhy namísto drahého léku s riziky zkusit podpořit přímo náš přirozený hormon? Je to možné? Je, a ještě k tomu chutná skvěle.
GLP-1 – glukagon-like peptide (zjednodušeně navrhuji nazývat jej zde hormonem zasycení nebo hubnoucím hormonem) vzniká v tenkém střevě jako reakce na jídlo. Tento přirozený hormon podporuje redukci hmotnosti tím, že zpomaluje trávení v žaludku a zajišťuje pocit sytosti v mozku. K tomu snižuje i glykémii interakcí s hormony inzulinem a glukagonem a omezuje zánětlivost. Výsledkem jeho působení je zlepšení glykémie a kontroly hmotnosti. Lék Ozempic napodobuje tento hormon – obsazuje jeho receptory. Tedy přesvědčí tělo, že v něm je více hormonu GLP-1, než ve skutečnosti je. Hubnoucí hormon si přitom naše těla přirozeně vyrábějí sama. Jediné, co potřebují, jsou správné signály. Tyto signály jsou jednoduché, přirozené a mohou být i chutné.
Strava zásadně přirozeně podporuje tvorbu hubnoucího hormonu. Které složky potravin jej podporují, jak to funguje a jak ho prakticky můžete využívat?
Podle kardiologické studie časopisu JAMA Cardiology potřebuje 140 milionů Američanů, tedy více než polovina dospělých, léky na hubnutí. Nehrozí nám smíření se s postojem, že léky jsou odpovědí na epidemii obezity, a to do té míry, že zapomeneme, že obezita je nemocí životního stylu a životního prostředí a že musíme změnit, jak žijeme a jíme?
Zajištění zdraví, štíhlosti a ideálně i moudrosti polykáním pilulek může znít atraktivně, ale skoro jistě nemůže fungovat. Obezita vychází z nezdravostí, nevhodného prostředí, žití a jedení. K obezitě vede stravování, které podporuje vysokou hladinu cukru v krvi, vysoký inzulín a zánětlivost. Obezita není o tom jíst méně, jak to zde zjednodušeným myšlením „kalorické rovnováhy“ nebo „energetického přebytku“ někteří experti propagují. Obezita je o tom, jak jíst lépe tak, aby nás strava zasytila a vyživila, aby nám chutnala, ne nás strašila.
Dlouhodobým a kauzálním řešením metabolického nezdraví, obezity a nemocí s ní souvisejících je vytváření prostředí, kde budeme skvěle jíst a žít. Chci svět, kde nebudou v nemocnicích automaty plné nezdravostí, kde učitelé a zdravotníci nebudou odměňovat děti bonbony, kde v jídelnách školek, škol a nemocnic nebudou slazené nápoje, kde sportovci a influenceři nebudou propagovat nezdravosti, kde na děti a jejich rodiče nebudou útočit přeslazené a zbytečné speciální dětské produkty a cereální snídaně.
To neznamená, že léky jako GLP-1 nejsou užitečným nástrojem, mohou být pomocí v rámci některé léčby, ale skoro jistě samy o sobě nezajistí zdravá ani krásná těla, To už je na nás. Dělejme to nejlepší.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Muj jídelníček prakticky takto vypadá,ale preze vše mám porad nehoraznou chut na sladkosti a čokoládu což mi hubnutí neustale kazí a jak se motam v zacarovanem kruhu….je to jako závislost na alkoholu nebo cigaretach
V tom případě doporučuji zkusit si před sladkostí zapsat do deníčku proč ji chcete jíst – zkusit hledat skutečné potíže a ty přímo řešit, držím pěsti, Margit
Silne touhy az zavislosti na sladkem pohledem cinske mediciny poukazuji na vyčerpanou slezinu, tedy oslabene traveni. Je potreba vedet, jake potraviny jsou nad vasi travici kapacitu a na chvili je vyradit z jidelnicku, jist lepe stravitelne pokrmy a ty tezke a ochlazujici, coz jsou prave napr syry a jogurt si davat fakt jen minimalne a kdyz uz, tak v ramci tepleho jidla. Ke zlepseni traveni take pomaha koreni a netlaskat nic dalsiho mezi jidly. Tedy jist ciste, pravidelne a ve spravnem dennim rytmu. Pak chute na sladke prestanou.
Konečně článek se správným obsahem. Někdy mám dojem, že příspěvky na internetu stále častěji připomínají politickou debatu v Polsku… Naštěstí stále existuje naděje. Čekám na další!
Též mám závislost na sladkém, ale pokud se strikně držím pravidel Jessie Inchauspé popsané v knížce Pravda o cukru, neovladatelné chutě mizí. Vyzkoušejte, jsem si jistá, že vám to pomůže.
Já mám Ozempic víc než rok a nezhubla jsem bohužel nic.
Pro všechny ostatní shrnutí té knihy je zde v blogu: https://www.margit.cz/jak-udrzet-cukr/