SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
Pocit sytosti je pocit uspokojení a příjemné plnosti po jídle, který potlačuje hlad a brání dalšímu jídlu. Je ovlivňován centrální nervovou soustavou, zejména hypotalamem a některými neurotransmitery. Pocit sytosti je důležitý pro kontrolu tělesné hmotnosti, protože omezuje přejídání a zbytečné svačinkování. Zdá se, že změněná signalizace sytosti vycházející především z gastrointestinálního traktu vede k rozvoji obezity a diabetu 2. typu.
Pocity chuti k jídlu a sytosti zahrnují složité interakce mezi hormony z gastrointestinálního traktu do hypotalamu a následnou zpětnou vazbou. V hypotalamu se nacházejí specifické oblasti, v nichž hormony vzájemně působí a vyvolávají pocity chuti k jídlu a sytosti, které vedou ke konzumaci jídla nebo pocitu sytosti. Prostřednictvím interakce ghrelinu a leptinu může hypotalamus regulovat pocit hladu a sytosti, což vede k energetické homeostáze. Sytost / hlad jsou hormonálně řízeny především Ghrelinem a Leptinem, které vysílají signály do různých jader v hypotalamu pro příjem potravy. Nerovnováha nebo dysregulace těchto hormonů může drasticky ovlivnit energetickou homeostázu organismu.
Mezi nejlepší potraviny s vysokým obsahem sytých látek, které vám pomohou cítit se co nejpohodlněji plní a spokojení při co nejmenším počtu kalorií, patří kuřecí stehna s kůží, chřest, měkkýši (krevety, krabi, humři atd.), špenát, tofu, brokolice, vejce, vepřová panenka, fazole pinto, obyčejný řecký jogurt, zelené fazolky, ryby (losos, pstruh, platýs, halibut, sardinky, okoun atd.), steaky, rajčata a tvaroh.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos