SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

kaštany jedlé

Hesla od:

kastanyPlody kaštanovníku jedlého obsahují škroby, cukry a bílkoviny, vitamíny B, C a E. Svou výživovou hodnotou předčí brambory. Obsahují také biogenní aminy a neurotransmitery (nervové přenašeče), které jsou nutné k nervovému vedení a svalovým vzruchům. Plody neobsahují lepek, a jsou proto vhodnou náhradou obilovin pro jedince s intolerancí nebo alergií na lepek. V plodech, slupkách, listech i v kůře jsou cenné třísloviny (taniny a bioflavonoidy). Listy se v lidovém léčitelství využívají jako prostředek proti kašli.

Jedlé kaštany se nejčastěji jedí pečené a vařené. Lze z nich připravit polévku, omáčku, nádivku, krémy, pudink, zmrzlinu, dokonce i pivo. Výborný je nasládlý chléb s kaštanovou moukou.

Recept na pečené kaštany

Kaštany vložíme do vody a necháme je několik hodin nasáknout vodou, abychom předešli jejich vysušení během pečení. Pak je osušíme a špičkou nože nařízneme slupku do kříže (do X). Opravdu nezapomeňte kaštany naříznout, jinak se z nich stává bomba, která dokáže v troubě udělat velkou spoušť. Rozložíme je na plech a pečeme 20 minut při teplotě 180–210 °C až se slupka otevře a kaštany jsou na povrchu křehké, ale uvnitř měkké. Horké kaštany pokropíme vodou, zabalíme do starší utěrky a silně stlačíme, aby popraskala slupka. Po cca 5 minutách je můžeme servírovat v přikryté nádobě, aby příliš rychle nevychladly.

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem