SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
24.4.2018
Na sítích a mezi maminkami žijí svým vlastním životem různé rady, které se týkají výživy v těhotenství. Některá tvrzení jsou nesmyslná, některá doporučení zase úplně zbytečná. Na stravu a i mnohá nevýživová doporučení v období těhotenství se mě také velmi často ptáte, a proto jsem připravila video, ve kterém téma dopodrobna vysvětluji. V tomto textu přidávám shrnutí toho nejdůležitějšího z videa.
Těhotným ženám prospívá úplně stejná zdravá strava jako všem ostatním. Ideální je, když žena dlouhodobě jí kvalitně a ve své zdravé stravě pokračuje i v těhotenství a při kojení. Svým vlastním chováním a vlastními návyky později zdravou stravu přirozeně zprostředkuje svým dětem. V případě, že se vyskytnou zdravotní potíže, je třeba stravu vždy individuálně vyhodnotit a případně cíleně upravit.
Ani pro jedno neznáme příčiny. V případě nevolností v těhotenství se uvažuje o vlivu hormonálních změn, které mohou být způsobeny také změnami hladiny cukru v krvi, resp. změnami v hladině inzulinu. Zmíněné teorii napovídá i o něco častější výskyt těhotenských nevolností u žen diabetiček. Proto je vhodné zkusit omezit sacharidy, tedy místo pojídání keksů, které se obvykle doporučuje, si na svačinku třeba dát kousek tvrdého sýru.
Těhotenské chutě jsou obvykle krátkodobé a nebývají riskantní. Je skvělé, když se těhotná žena snaží zdravě jíst, jak to jen zvládá, ale nemá smysl se trápit, když všechno zrovna nejde podle nejlepších představ. Důležité je, aby se maminka zbytečně nestresovala. Proto prosím nemějte zbytečné výčitky. Každá žena dělá vždycky to nejlepší, co může, chutě jsou běžné u mnoha těhotných žen a téměř vždy jsou pouze přechodné.
Jaké jsou nejtradovanější mýty? Všechna uvedená tvrzení jsou nesmysly, nad kterými není třeba dále ztrácet čas:
Ze všemožných doporučení mě nevíce zaujala ta z webu Těhotenská cukrovka. S drobnými úpravami platí pro úplně každého a jsou zcela v souladu s mými dlouhodobě předávanými doporučeními. Když zdravě jíte, vařte si jako doposud. Vařte jedno jídlo, které je vhodné pro vás, a ostatní ať se solidárně přizpůsobí. Totiž co je vhodné pro vás, je vhodné a zdravé i pro ně. Nejedná se o žádnou speciální dietu. Pro všechna jídla platí tyto obecné zásady:
Jednoznačně doporučuji nechat se otestovat. Rizika testu jsou pouze přechodná a nezávažná, zatímco rizika těhotenství s nediagnostikovanou, a tedy neřešenou těhotenskou cukrovkou jsou pro dítě velmi závažná. O testu stále panuje mnoho mýtů, a proto předávám detailnější vysvětlení od diabetoložky MUDr. Hanky Krejčí:
V povědomí většiny z nás je, že vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky mají zejména ženy s nadváhou či obezitou, nedostatkem pohybu, nevhodnou stravou atd. Těhotenská cukrovka ale nezřídka postihuje i ženy štíhlé, ženy, které se stravují zdravě a sportují. Velkou roli totiž hraje také vrozená dispozice a věk. Po 30. roku postihuje cukrovka až pětinu těhotných žen.
Je test na cukrovku škodlivý?
Kolem testu na cukrovku, tzv. OGTT, koluje řada pochybností, zda není pro ženu a miminko nebezpečný. U zdravé ženy bez cukrovky nepředstavuje vypití sladkého roztoku žádné riziko. U žen, které cukrovku mají, je test zatím jediným způsobem, jak ji odhalit. Ani ony se ale nemusí obávat, protože jednorázově vyšší hladiny cukru jim ani dítěti neublíží. Riziko představují opakovaně zvýšené hodnoty. U více než poloviny žen se dá navíc cukrovka zjistit na základě opakovaně vyšší hodnoty krevního cukru nalačno – těmto ženám by sladký roztok neměl být podán.
Proč je důležité mít jistotu, že cukrovku nemám? Jaká jsou její rizika
Neléčená cukrovka může způsobit nejen komplikace v těhotenství a bezprostředně po porodu, ale pro dítě může mít také dlouhodobé následky. Tyto děti mohou mít od dětství sklon k nadváze a obezitě, vyšší riziko cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku a dalších poruch, které zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění. Je pozorován také vyšší výskyt specifických poruch učení, poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD) nebo poruch autistického spektra.
Jak má test probíhat, aby se na výsledky dalo spolehnout:
Test se správně provádí ráno po 8hodinovém až 10hodinovém nočním lačnění. Pití vody nebo nesladkého čaje není omezeno. Pár dnů před testem není vhodné výrazně měnit způsob stravování, žena má jíst tak, jak se obvykle stravuje – test jí řekne, zda se tak může stravovat i nadále. Pokud probíhá viróza nebo jiné akutní onemocnění, je vhodné test odložit, protože hodnoty by mohly být falešně vyšší. Pro přesnost výsledků je nutné nabírat žilní krev, nikoliv krev z prstu. Po dobu celého testu má žena v klidu sedět (fyzická aktivita rovněž zkreslí výsledek). Nejprve se nabírá krev nalačno a čeká se na výsledek glykémie, proto je vhodné, aby test probíhal přímo v laboratoři. Je-li zvýšená, v testu se nepokračuje a vyšetření má být zopakováno následující den. Opakovaně vyšší glykémie nalačno potvrzují cukrovku. Je-li glykémie nalačno v normě, žena vypije 75 gramů glukózy. Krev se znovu odebírá v 60. a 120. minutě po podání roztoku a cukrovka je vyloučena, jsou-li obě hodnoty v normě. Na vyšetření je dobré vzít si něco na čtení a svačinu – po posledním odběru je vhodné se najíst.
Více na webu Těhotenská cukrovka a ve videu.
Příjem dvou až tří porcí mořských ryb týdně převyšuje případná rizika a můžu ho jen doporučit. Jestliže konzumujete ryby častěji, střídejte druhy a vyhýbejte se těm s vyšším obsahem rtuti, jako je žralok, mečoun, makrela, tuňák, štika, candát nebo okoun.
Jestliže žena dlouhodobě prospívá i na zdravé alternativní stravě, jako je třeba vegetariánství, nebo terapeutické dietě, jako je třeba nízkosacharidová strava, je zpravidla nejvhodnější v takové stravě pokračovat. A naprosto nejlepší by bylo specifika své výživy sdílet i s lékařem a společně domluvit vhodné sledování. Například u veganů a vegetariánů je vhodné stanovit krevní hodnoty vitamínu B12, železa a kyseliny listové.
Aktuálně se za nejvhodnější považuje suplementovat pouze individuálně potřebné živiny, ideálně při klinicky ověřeném deficitu nebo při riziku deficitu na základě stravovacího omezení či nemoci. Příklady, kdy je vhodné zvážit suplementaci:
Doporučení, které bylinky těhotné mohou a kterým se mají vyhýbat, je také spousta. Mnohá z nich si rozporují tak, že nastalému zmatku někdy nerozumí ani odborníci. Už jsem zachytila i doporučení, ať těhotná žena raději vůbec nepije bylinkové čaje. Ve skutečnosti naprostá většina obdobných doporučení není výsledkem rigorózního testování, protože na těhotných se testuje jen zcela výjimečně. Zákazy a omezení jsou proto zpravidla pouhé odhady podle známého působení bylin. Uklidňující je, že neexistuje žádná běžná česká bylina, která by měla tak silný účinek, že může ukončit těhotenství. Je ale mnoho bylin, které zejména při dlouhodobém nebo nadměrném užívání způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují děložní činnost.
Co mohu doporučit, jsou běžné bylinky v běžných množstvích: občas jemný heřmánkový čaj nebo rajčatová omáčka s oreganem budou naprosto v pohodě. Riziku se těhotné ženy nejlépe vyhnou, když se vyvarují nadměrnému a opakovanému užívání bylinek. Bylinkové čaje je vhodné střídat, vařit jemné výluhy. A pokud má žena potřebu jakoukoli bylinku užívat intenzivněji nebo dlouhodobě, je vhodné se předem poradit se specialistou.
Situace je podobná jako u bylinek. Použití naprosté většiny tzv. superpotravin není testováno na těhotných. Mnohá zdravotní tvrzení u těchto specialit jsou však pouze reklamní vyjádření výrobců a prodejců, která slibují zázračné účinky bez rigorózního potvrzení. Téměř jistě nevadí, když si maminka občas zobne chlorelly, když bude do kaše přidávat kustovnici anebo když bude občas popíjet koktejl ze zeleného ječmene. Dlouhodobé intenzivní užívání těchto doplňků ale spíše nedoporučuji.
Obvykle, a bohužel i v nemocnicích, se ženám po zákroku podávají jenom výživově nepřínosné suchary a piškoty. Místo toho se připojuji k našim babičkám, které tradičně doporučovaly kvalitní slepičí vývar. Zajímavé je, že vývar pro nabrání sil po porodu ženám doporučuje i tradiční čínská medicína.
Mnohé kojící maminky se na základě nesmyslných doporučení zbytečně moc omezují. Přitom právě v době kojení potřebuje žena maximum živin. V případě nevysvětlitelných potíží u miminka, které by mohly souviset s výživou maminky, doporučuji detailně si zapisovat jídelníček a aktuální zdravotní potíže dítěte. Jen tak je možné vysledovat případné souvislosti a testovat vliv jednotlivých potravin.
V průběhu těhotenství dojde pod vlivem hormonálních změn k omezení vypadávání vlasů. Efekt přetrvává i první měsíce po porodu. Zhruba 4 až 6 měsíců po porodu se stav vrací k běžnému vypadávání vlasů. Ženy vnímají jen tuto změnu a neuvědomují si, že jde o jen relativní ztrátu vlasů.
Zdravé jídlo je skvělé a určitě prospívá, ale potřebujeme více než jen jíst. Mnohé maminky by určitě dokázaly napsat dlouhý seznam všeho, co by si přály. Odhaduji, že na prvních místech by pro mnohé byl dostatek spánku a času pro sebe. Sama svoji obrovskou potřebu spát ještě nyní, 13 let od posledního porodu, vysvětluji jako dohánění roků, kdy jsem kojila.
Moc doporučuji se v rámci rodiny a bližšího okolí zamyslet a nastavit režim, který pomůže nově nastalé situace zvládnout. Do programu je nutné zařadit prostor pro odpočinek, pobyt venku a pohyb. Tohle všechno posiluje naše zdraví a zlepšuje náladu. Bez zdraví a dobré nálady nemůže dlouhodobě fungovat vůbec nikdo. Zajistit si klid a dobrou náladu znamená zajistit pohodovou maminku svému dítěti.
2000 - 2025 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Dobrý den paní Slimáková,
ohledně jídla v těhotenství mám dotaz, mám intoleranci laktózy, tudíž mléčné výrobky mám buď se sníženým obsahem laktózy ale ne všechny mi sedly a pak hodně ty sójové. Ve videu sóju nikterak nedoporučujete. Může sója hodně ovlivnit zdraví miminka?
Děkuji a hezký den
Gabriela
Dobrý den Gabrielo,
sóju, mimo fermentované, skutečně nedoporučuji a detailní vysvětlení najdete zde: https://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/ Mléko a mléčné produkty nejsou esenciální potraviny a živiny lze zajistit i bez nich. Vedle běžných zdrojů vápníku bych třeba doporučila ořechová a semínková mléka, včetně mléka z máku. Margit
Opět skvělý článek. Díky Margit. ;)
Dobrý den,
také mám dotaz. Na mnoha výrobcích se setkám s větičkou „není vhodné pro těhotné a kojící“. Zajímalo by mne, zda je tato věta používána jen jako ochrana firmy, protože to v tomto směru nijak draze netestovali a výrobek je v zásadě neškodný, nebo zda tato věta vychází z nějakého konkrétního testu. (Například tu mám dračí krev a oregánový olej, které tehotným nedoporučují, když se mi ale nyní objevil opar, na které trpím a obojí mi na ně pomáhá, mám kvůli tomu přestat s aplikací a nechat si opar klidně bujet?)
Dobrý den, testování pro děti a těhotné ženy je skutečně náročné, a běžně jej firmy s doplňky nedělají. Potom musí uvádět tuto větu, Margit
Dobry den, kojim temer 2-lete dite a jsem znovu tehotna (momentalne 10.tt) prve dite je jeste porad zvykle pit docela hodne MM ale mne po kojeni byva nekdy hodne spatne. Myslim si, ze jim zdrave. Neni v mych silach jist vetsi objem potravy, navic myslim si, ze energie mam tak akorat protoze mam aj vahovy prirustek 1kg na koci 10.tt stejne jako u prveho tehotenstvi. Mam vsak dojem, ze kojeni me strasne vysiluje a je duvodem mych nevolnosti, ktere jsem v prvnim tehu vzdy dokazala zahnat kusem syru/sunky/masa. Myslite ze mi muzu chybet nejake mineraly nebo vitaminy? Mela bych se dat na neco otestovat nebo rovnou pridat do stravy nejaky vyzivovy doplnek nebo potraviny? Momentalne beru jen kyselinu listovu.
Dekuji
Dobrý den, v takovémto případě bych jako základ pro zlepšení stavu doporučila už omezit až zastavit kojení, Margit
Dobry den Margit, chtela jsem Vas poprosit o radu, jak se potykat s unavou v tehotenstvi? Jsem momentalne v patem mesici a porad se nemohu unavy zbavit. Dokazu spat i 10h /noc a stravuji se, rekla bych, zdrave. Jim spoustu zeleniny, ovoce a na snidani domaci granolu a bily jogurt nebo ovesne palacinky s bananem, ovocem a orisky. Maso jen kureci a obcas ryby. Vody piju taky dost. Akorat mam ted dost chut na cokoladu (bohuzel tu mlecnou) Vzdycky jsem byla velmi aktivni, sportovni typ (lozeni po skalach, jezdeni na koni, turistika..), ale ted jen posedavam, a veskere normalni aktivity doma (uklizeni..) me vysiluji. Vse okolo meho tehotenstvi je v poradku. Chtela jsem se zeptat, zda vite o nejakem triku, jak unavu zmirnit? Mockrat Vam dekuji za rady! Mejte se krasne! S pozdravem, Judita
Dobrý den Judito, podle toho mála informací mohu jen zkoušet nápady. Zkuste prosím více masa a dalších kvalitních bílkovin, více chodit ven – ne cvičit, ale spíše procházení, ale hlavně stav stále kontrolovat s vaší lékařkou. Takto neobvyklá únava zpravidla bývá v počátku těhotenství a pak až před porodem, ale každá na hormonální změny reagujeme jinak, Margit
Dobru den,
Dekuji za pekny clanek. Inspiroval mne k dotazu na Vas nazor, zdali muze i miminko (jeste nenarozene) ovlivnit tehotenstvi. Jsem po porodu ctvrteho ditete a napada me, jakto ze bylo posledni tehotenstvi jine a jine je i dite. Tri predchozi deti mely stejnou vahu pri narozeni, tedy 3,5 kg a ja koncila u vsech se stejnou vahou na konci tehotenstvi, s celkovym prirustkem 10 kg. Nyni vazilo miminko pri narozeni 4 kg a ja pribrala 25 kg. Miminko je radne pri chuti a za ctyri mesice prerostlo vsechny sourozence v jejich veku o nekolik kilo. A to pouze kojim, nejim sladke, obcas ovoce. V prubehu tehotenstvi jsem opet trpela nevolnostmi a nechutenstvim a hlavne obrovskou unavou a ac jsem se snazila jist stale stejne a dokonce zmensovat porce, vaha naskakovala az desive rychle. Pritom jim zdrave, v podstate dle vasich doporuceni. Varim pro rodinu, takze nemam sanci jist neco jineho. Pohybu jsem s ostatnimi mela dost, a to jsem pridala oproti drivejsim tehotenstvim i plavani…
Tento dotaz dotaz smeruji spise obecne, zdali je mozne, ze nas formuje i takhle neovlivnitelna zalezitost.
Dobrý den, to je zajímavá a obávám se, že ještě neprozkoumaná otázka. Nevím o studiích tohoto typu a tak jem můžeme odhadovat, já bych vsadila na možnost vzájemného ovlivnění. Margit
Dobrý den,
ráda bych se zeptala,jestli existuje nějaký důkaz toho,že by v případě pravidelně braných multivitamínů v těhotenství mělo dítě větší porodní váhu?Každý říká něco jiného.Multivitamíny beru denně,cítím se po nich skvěle a plná energie,ale bohužel kvůli velmi malé postavě mi hrozí,že mi budou porod vyvolávat nebo půjdu na císaře,když bude váhový odhad příliš velký.Mám proto přestat vitamíny brát?
Další věc,která mě zajímá je (ne)dostatek jodu.Kuchyňskou jodovanou sůl vůbec nejíme (pouze mořskou),ale užívám rybí olej z tresčích jater-je v něm nějaký jod?Případně pokud není (v dostatečném množství) mám jej nahrazovat?Čerstvé ryby nejíme vůbec.
Bohužel nemám na koho se obrátit resp.nikdo mi není schopen erudovaně odpovědět,tak budu vděčná za Vaši radu.
Dobrý den, ano některé studie takovouto souvislost naznačovaly, ale multivitamíny se stále těhotným běžně doporučují. Osobně jsem více pro cílenou suplementaci, tedy detailní sledování stavu a užívání jen v opodstatněných případech. Sůl je zpravidla dostatečně obsažena v hotových pokrmech jako sýrech a pečivu, Margit
Dobry den,
mam otazku ohladne OGTT testu. Myslim, ze sa dlhodobo stravujem zdravo (v sulade s vasimi doporuceniami) a som ochotna „preventivne“ stravu upravit tak, ako keby som mala tehotensku cukrovku. Aky ma podla vas v tomto pripade zmysel podstupit tento test?
Vopred dakujem za odpoved,
Katarina
Dobrý den Katarino, riziko je u vás skoro jistě malé, ale na základě aktuálních znalostí o občasném výskytu těhotenské cukrovky i u štíhlých zdravých žen a velké rizikovosti její přítomnosti bez vědomí, si sama nedovolím doporučit test vynechávat, Margit
Dobrý den, Margit, čekám nyní svoje 3. dítě, je mi 36 let. Bohužel již rok trpím chronickým zánětem žaludku a nedaří se mi ho úplně zbavit. Nejvíce mě žaludek trápí po sladkém, téměř ho tedy vynechávám. Nyní bych měla absolvovat test na těhotenskou cukrovku, ale požití půl litru sladké tekutiny mě naprosto děsí a myslím, že by skončilo tak maximálně zvracením. Test jsem absolvovala u obou dětí a cukrovka se ani u jednoho nepotvrdila. (ale je pravda, že u druhého dítěte jsem test snášela již dost špatně). Je možné, že u třetího dítěte by se mi metabolismus tak radikálně změnil, že bych cukrovkou mohla trpět? S gynekoložkou jsem se domluvila pouze na změření hladiny cukru z žilní krve po požití dvou kusů sladkého pečiva. Moc děkuji za vyjádření, Klára
Dobrý den Kláro, těhotenská cukrovka je možná i až u třetího těhotenství, ale v takto vyjímečném případě a zejména, když je to i po dohodě s vaší lékařkou, bych test asi také vynechala, Margit
Dobrý den Margit,
chtěla bych se s Vámi poradit. Než jsem otěhotněla, užívala jsem každý den 2 tablety tohoto multivitamínu: https://www.fitstore.cz/nexgen-pro-90-kapsli/?variantId=16973&gclid=CjwKCAjw-4_mBRBuEiwA5xnFIErSlPPgLVFtusACfEon5zmNLMTAjUAOsL8Nc6MKyLUda92lJPMOzRoCekUQAvD_BwE. Jedná se o velmi kvalitní přípravek, který mi vyhovoval. Výrobce ale nedoporučuje jeho užívání v těhotenství. Je to podle Vás proto, že se výrobce chrání, protože výrobek nebyl pro těhotné ženy testován, nebo byste výrobek opravdu raději v těhotenství nebrala a raději zvolila např. Femibion?
Předem moc děkuji za odpověď.
Markéta
Dobrý den Markéto, tuto otázku je třeba směrovat přímo pro výrobce. Moje vyjádření k těhotenství, včetně suplementace j ezde: https://www.margit.cz/doporuceni-v-tehotenstvi/
Margit
Dobry den, Margit,
Diky za skvele stranky.
Rada bych se zeptala na Vas nazor ohledne uzivani kurkumy v tehotenstvi.
Za tyden mam termin porodu. V minulosti jsem trpela na opakovane zanety dutin a obavam se, ze me to nyni zase postihlo. Mam hnisavou rymu a bolest v krku bez teploty.
Pouzivam solne vyplachy nosu, kloktam slanou vodu, piji hermankovy caj a Vincentku, inhaluji Eukalyptus.. V minulosti mi parkrat pomohl tzv. “Zlaty med”- kurkuma s medem.
Je podle Vas vhodne tyden pred porodem konzumovat kurkumu ve vetsim mnozstvi, prosim? Cetla jsem negativni ohlasy na kurkumu v souvislosti s kojenim a srazenim krve..
Pripadne mela byste nejake dalsi doporuceni, co bych mohla zkusit pro zlepseni stavu, prosim?
Mockrat Vam dekuji za radu.
Dobrý den, omlouvám se, ale nemohu předávát jakékoliv jednoznačné exaktní doporučení k vhodnému množství kurkumy v těhotenství, takto detailní studie nemáme. Skoro jistě však bude běžné dávkování takovéhoto léku – třeba 2 šálky denně v pohodě, Margit
Dobrý den Margit, měla bych na Vás dotaz ohledně LCHF stravy a OGTT testu.
Dlouhodobě se stravuji LC a včera jsem podstoupila test na OGTT. Své lékařce jsem o této stravě řekla, ale ta mne neiformovala, že je nutné alespoň 3 dny před testem jist „běžné“ (pro mne vysoké) dávky sacharidů a to minimálně 150g. Můj příjem je běžně kolem 100g a bylo to tak i před testem. Poslední výsledek mi vyšel 8,6. Tedy mírně zvýšený a lékařka mne plánuje poslat na diabetologii.
Mohl být výsledek ovlivněn stravou? Mezi zahraničními zdroji jsem našla informaci, že může způsobovat falešnou inzulinovou rezistenci. Jak nyní postupovat? Nerada bych, aby do mne lékaři cpali například inzulín, pokud to reálně není potřeba. Přijde mi to nebezpečné.
Moc děkuji
Dobrý den Margit, chtěla bych se zeptat na low carb stravování v těhotenství. Zhruba měsíc se takto stravuji, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Tato strava mi vyhovuje. Citím se lépe. Dá se držet i v těhotenství za předpokladu, že zvýším sacharidy cca na 100g denně, zapojim ovoce a občas nějaké žitné potraviny nebo se mám tomuto stravování radši vyvarovat?
Dobrý den, sacharidy okolo 100g jsou pohodový dietní režim i v těhotenství, aktuálně dokonce vyšla publikace o terapii těhotenské cukrovky LC a tam autorka doporučuje i přísnější LC režim: http://bit.ly/JídloTehCukrovka, Margit
Dobrý den, přiznám, že také vím jen o teoriích, ale praktické zkušenosti s OGTT testem u těhotných žen s LC stravou nemám. Doporučuji požádat o opakování testu a také zkusit měřit pár dnů glykémie v průběhu dne, Margit
Dobrý den, rádi bychom se zeptali co si myslíte o občasném používání chilli omáčky v těhotenství a občasné konzumaci trochu ostřejšího jídla, potravin (např. zázvor atd.).
Moc děkujeme za pěkný článek a Vaše rady.
Dobrý den, umírněná konzumace ostrého, včetně chilli omáčky je v pořádku, Margit
Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost užívání probiotik v těhotenství. Má první dcera měla velké problémy s kolikami. Nakonec jsem skončila 3 měsíce o sucharech/přílohách a vodě, vše ji nadýmalo. Postupně se to zlepšovalo, ale ještě v 1,5 roce jsem jí musela loupat většinu ovoce a zeleniny… Vyzkoušeli jsme OPRAVDU vše až na to, abych probiotika brala já. Teď jsem znovu těhotná a uvažuji, že bych je již v těhotenství začala brát a tělo připravila na kojení. Stalo se mi totiž s dcerou několikrát, že i když některou potravinu již zvládala, tak když jsem si ji dala já, měla opět bolesti bříška. Myslíte si, že je to dobrý nápad? Děsí mě představa, že bude ten malý tvoreček měsíce trpět stejně jako trpěla dcera…
Dobrý den, nejsem si jistá, jestli probiotika skutečně takto mohou pomoci, ale skoro jistě nemohou ublížit, takže za mě to má smyls vyzkoušet, Margit
Dobrý den. Jsem na konci 3.mesice a vůbec nemůžu jíst. Slyšela jsem, že se malé může přestat vyvíjet. Nevíte, po jaké době bez jídla to přijde? Ať se snažím, jak se snažím, nejde to. Děkuji
Dobrý den, běžné nechuti a omezení jídla po dobu pár týdnů v počátku těhotenství zpravidla nejsou problémem, ale jestli už déle skutečně nemůžete vůbec nic, prosím hned konzultujte s vašim lékařem, je možné, že bude třeba zajistit kvalitní suplementaci, Margit
Dobrý den.
Doporučila byste nějakou knihu o těhotenství, včetně stravování?
Knih existuje nespočet, těžké najít tu správnou..
Eva
Dobrý den Evo, za mě k výživě nejlepší web lékařky o těhotenské cukrovce, i bez ní je vhodné stravu řešit popsaným směrem: https://www.tehotenskacukrovka.cz/lecba/
Kniha k těhotenství obecně se omlouvám, téma aktivně nesleduji a tedy si nedovoluji radit, Margit
Dobry den. Chtela bych se zeptat jake by melo byt casove okno bez jidla behem tehotenstvi. Standardne jsem bez jidla 16 hod kazdy den. Zacinam v 9 a koncim v 17 hod. Docetla jsem se, ze v tehotenstvi se to nedoporucuje. Co je v tom pripade optimalni reseni? Dekuji a pozdravuju!
Dobrý den, jsem uživatelka čaje jménem kombucha, který si dělám doma sama. Velmi mi chutná, ale na internetu jsem se dočetla, že není v těhotenství doporučována. Jsem v 10tt, a sem tam neodolám a upijim. Jaký na to máte názor anebo zkušenosti z praxe? Děkuji
Dobrý den, v běžné množství můžete fermentované nápoje včetně kombuchy i v těhotenství, Margit
Dobrý den, v těhotenství je lepší půstování mírnit, sledovat potřeby svého těla, respektovat jej, Margit
Dobrý den Margrit, před týdnem mi zjistili tehotenskou cukrovku, měla jsem hodnoty 4,6-10,4-10 takže opravdu hodně vysoké, čekám třetí miminko, denně už několik let sportuji, mám v sedmém měsíci 63 kg při 170cm, stravovala jsem se pod 200g sacharidu, od minulého týdne jsem snížila na 120g sacharidu kvůli cukrovce a dnes mi na diabetologii řekli ze to mám dane geneticky a sacharidy zvýšit na 260g abych neublížila malému. Jenže mě je při 120g opravdu dobře… je opravdu jistota ze tím miminku neublizim?
Dobrý den, tvrzení o potřebě více sacharidů pro miminko, nechápu. sama bych doporučovala jít cestou snižování, ale pro detailnější vysvětlení a případně i konzultaci doporučuji lékařku, dialektoložku, která téma profesně řeší, zde její web: https://www.tehotenskacukrovka.cz
Margit
Dobrý den Margit,
je v pořádku mít menší výkyvy v jídelníčku? Uvedu příklad:
Včera:
snídaně: jogurt jablko
svačina: žitný chlebíky lučina dobrá šunka paprika rajče okurek
oběd: maso brambory
svačina: tyčinka ovoce
večeře: cuketové placky
Dnes:
Bez teplého jídla.
snídaně: celozrnné pečivo lučina rajče
svačina: jogurt/tvaroh banán
oběd: pečivo gervé jablko
svačina: jablka
večeře: žitný chleba gervé eidem
Děkují mnohokrát!
Ano, samozřejmě, je tyto takto zcela v pohodě, jen bych vzhledem k sezóně přidala na zelenině, Margit
Děkuji mnohokrát Margit za odpověď a ještě poslední dotaz. Co si myslíte o lněném semínku v těhotenství. Jsem 20tt a nejraději si kupuji celozrnné pečivo, ale když není tak vícezrnné pečivo, které právě obsahuje všelijaká semínka a právě i ta lněná. Je to nějak rizikové? Děkují a krásný den.
Dobrý den, v rámci semínkového pečiva skoro jistě není běžné jíst nadbytek semínek a raději než semínko celozrnné stejně doporučuji především kvasové chleby, Margit
Margit, vím, že doporučujete především kvasové chleby ale co si myslíte o špaldové mouce v těhotenství? Děkuji. Simona
Dobrý den Simono, krasové chleby i ze špaldy jsou za mě také v pohodě, Margit
Dobrý den, je možné užívat magnesium threonát v těhotenství ? Vím že, ostatní formy hořčíku se můžou, ale tady si nejsem jistá. Děkuji, Petra
Dobrý den Patro, nenapadá mě proč by magnesium threonát neměl být vhodně v těhotenství. Obecně je u suplementace hořčíkem – v jakékoliv podobě u některých riziko těžšího trávení a v tomto případě je pak vhodný hořčíkový olej, Margit
Dobrý den a co všude zmiňovaný zákaz Sushi nebo tataráku? opravdu se nesmí? nebo je to jen mýtus? děkuji :)
Dobrý den, oboe je určité rizikové z hlediska hygieny, ale jsou u suché bez syrových ryb, Margit
Dobrý den Margit,
je Skyr od Lučiny vhodný v těhotenství?
Děkuji. Simona
ano je
Dobrý den paní Margit,
chtěla bych Vás touto cestou poprosit o Váš názor na pití černého čaje a pražených čekankových káv typu KARO v období těhotenství. Jsem celiak v kombinaci s intolerancí mléčné bílkoviny i cukru. Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, prový čaj samozřejmě běžně můžete, náhrady káv je ty, které nejsou obilovinové, tedy můžete třeba ty z čekanky nebo žaludů. Při celiaků je nevhodná třeba ta z praženého ječmene, Margit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak rizikové je užití šalvěje v těhotenství?
Nyní jsem 21tt a ochutila jsem mleté maso
šalvějí, snedla jsem jednu porci a poté přečetla, že je nevhodná v těhotenství.
Děkuji.
Dobrý den, takovéto výjimečné použití je zcela bez potíží, není důvod nijak dál řešit, Margit
Dobrý den, jsem na počátku těhotenství, asi třetí týden. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu mléčnou čokoládu, grango a kolik procent mají mít tvrdé sýry.
Dobrý den, můžete vše uvedené, jen čokoláda je prospěšnější hořká a lepší než Granko je kakao, Margit
Dobrý den paní doktorko,
předem se omlouvám za dotaz. Určitě podobné dotazy dostáváte často.
Chtěla bych se zeptat zda mohu v těhotenství konkrétně v 2. a 3. trimestru jíst dýni (samozřejmě tepelně upravenou), dále lučinu (jedná se o termizovaný sýr,nejsem si jistá zda je také pasterizovaný)? Mohu konzumovat v těhotenství med? Občas k oslazení čaje nebo kaše, tedy pokud neprojde tepelnou úpravou. Nehrozí z něj nějaká nákaza? Máme med přímo od včelaře.
Dále bych se chtěla zeptat k sušenému ovoci, slunečnicovým a dýňovým seminkům, ořechům. Pokud si kupují bio a nešířené, mohu konzumovat přímo po otevření obalu? Nebo je nutné tepelně upravit? Na obalu informace nebývá tak nevím jestli tam nehrozí nějaká nákaza. Bývají tyto produkty před usušením vůbec řádně umyté?
Ještě bych se chtěla zeptat zda se může občas na oslazení kaše použít javorový sirup?
Na internetu jsou často protichůdné informace, nebývá tam kolikrát ani autor článku, tak jsem poté z těch různých informací zmatená. Vašeho názoru si velmi vážím a děkuji za přínosné články, které píšete.
Předem děkuji za odpověď.
Marie
Dobrý den Marie, základní doporučení jsou zde v textu i videu: https://www.margit.cz/doporuceni-v-tehotenstvi/
Pro osobní konzultaci prosím zavolejte pro domluvení termínu, děkuji, Margit
Dobry den Margit,
pred zhruba rokem mi lekar diagnostikoval diabetes. Diky nizkosacharidove diete (do 100g/den) a domaci strave se mi podarilo po pul roce snizit hodnoty glykemii takrka o polovinu, presto stale byly nad normu (nalacno 6,5-7,6). Nyni jsem ve 3. mesici tehotenstvi, lekar mi pred mesicem diagnostikoval diabetes 1. a uzivam bazalni inzulin pred spanim. Zabralo to na snizeni rannich glykemii. Hodnoty jsou nyni dobre. Presto me lekar nuti do zvyseneho prijmu sacharidu a proto chce pridat jeste inzulin k jidlu. Zkousela jsem zacit jist vice peciva, ryze, lustenin, ale vedlo to k obrovskym vykyvum hodnot hranicicich s hyperglykemii. Rozhodla jsem se tedy v nizkosacharidove diete pokracovat, citim se dobre, jiz vim, ktere potraviny a kdy mi vyhovuji, dost se hybu, stale se pravidelne merim, pridala jsem jen proteinovy chleb, ryzi nebo lusteniny vyjimecne a jablko na svacinu. Presto mam obavy, zda nemohu miminku uskodit nizkym prijmem sacharidu.
Dekuji za odpoved a za Vasi skvelou praci!
Jarka
Dobrý den Jarko, děkuji za napsání. Obecně by vaše strava měla být v pořádku a nejlepší i pro plod. Pro detailnější vysvětlení k tématu doporučuji knih nutriční poradkyně, které přímo řeší nízkosacharidovou stravu v těhotenství: https://www.neslazeno.cz/nichols-2018-to-prave-jidlo-v-tehotenstvi-odpovedi-na-otazky-rozhovor-s-lily-nichols/
Margit
Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se prosím chtěla zeptat, jestli i v případě těhotenství dvojčat doporučujete “intuitivní” stravování, bez počítání kalorického příjmu?
Obecně se celoživotně stravuji podle vašich výživových rad, spis s nízkým příjmem sacharidů. Momentálně jsem v 13tt. Dočetla jsem se, že doporučený energ. příjem při těhotenství dvojčat by měl být až 3000-3500 kcal – 175g prot, 350g sach, 156g tuk (přibližně 2krat tolik, co normálně jím). Je opravdu vhodné se v tomto případě nutit k většímu množství jídla, nebo lze pokračovat tak, jak byl člověk zvyklý doteď?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ne ani v případě těhotenství s dvojčaty nevodím smysl cokoliv nepřirozeně přepočítávat. Vnímejte své tělo, jezte co nejlépe a podle jeho potřeb, Margit
Dobrý den, jaký tuk je nejvhodnější si mazat v těhotenství na chleba?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, i v těhotenství platí zde detailně vysvětlena providla: https://www.margit.cz/mazani-a-smazeni/ Margit