Dna je forma artritidy. Projevuje se opakovanými záněty kloubů. Postižený kloub je oteklý, zarudlý, horký a bolestivý. Základní příčinou je dlouhodobě zvýšená hladina kyseliny močové, která se ukládá v kloubech.
Mezi příčiny dny se řadí genetická dispozice a nevhodná strava. Nemoc se obvykle vyskytuje u jedinců, kteří jsou obézní, často jedí maso a pijí pivo. Ve vyspělých zemích dna postihuje 1 až 2 % populace a její výskyt v posledních letech stoupá. Důvodem je nárůst rizikových faktorů, jako je metabolický syndrom, konzumace alkoholu a produktů slazených fruktózou.
Co je kyselina močová?
Kyselina močová je odpadní produkt purinů, které jsou přirozeně přítomné ve stravě. Dna je metabolická nemoc, při níž není organismus schopen puriny v dostatečné míře odbourávat a dochází k hromadění kyseliny močové. Z těla se kyselina močová vylučuje přes ledviny. Část celkového množství zůstává v organismu a působí jako antioxidant, který ochraňuje hlavně před působením kyslíkových radikálů. Její obsah v těle by proto měl být v optimálních hodnotách. Pokud je dlouhodobě převyšuje, je pravděpodobnost vzniku dny zvýšená.
Dna, podobně jako jiné chronické degenerativní nemoci, nevzniká ze dne na den. Hladina kyseliny močové může být roky vyšší a klouby nemusí bolet, ale její krystalky se v kloubech postupně usazují a narušují je až k prvnímu ataku. Prvním postiženým kloubem bývá nejčastěji palec u nohy a bolest obvykle spustí nadměrná konzumace jídla a alkoholu, únava, stres nebo chirurgický zákrok. Základem léčby je úprava stravy. I po pominutí akutního záchvatu je třeba dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol.
Co je třeba omezit?
Základem běžné terapie je vynechání potravin, ze kterých vzniká kyselina močová. Konkrétně jsou to potraviny, které obsahují více než 40-50 mg purinů na 100 g.
Potraviny s vysokým obsahem purinů
K nejběžnějším zdrojům purinů patří maso z mladých zvířat, zvěřina, smažená a grilovaná masa, uzeniny, masové polévky a vývary, vnitřnosti, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, celozrnné výrobky a alkohol.
Ze zeleniny má vyšší obsah purinů špenát, kapusta, houby, rebarbora, česnek, křen a chřest, ale jsou i studie, které zpochybňují, že by běžná konzumace zeleniny skutečně významně zvyšovala riziko vzniku dny.
Kyselina močová z masa
Nejznámější příčinou zvýšení kyseliny močové je nadměrná konzumace masa. Puriny, které jsou v mase obsaženy, se ale vyplavují do vody, a proto je u masa důležitá jeho úprava. Nejméně riskantní je maso vařené ve větším množství vody, kterou nekonzumujeme.
Alkohol
Konzumace alkoholu zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi a podporuje riziko vzniku ataky.
Potraviny slazené fruktózou
Fruktóza je cukr, který se získává především z kukuřice. Kvůli dotacím na pěstování kukuřice je fruktóza levné sladidlo, které je dnes v americké stravě největším zdrojem kalorií. Fruktóza omezuje odbourávání kyseliny močové v těle, kromě toho také sama o sobě částečně vede k tvorbě kyseliny močové. Zvyšuje tak její hladinu mnohem výrazněji než zmíněné „purinové“ potraviny. Nejvyšší obsah fruktózy z běžně nabízených sladidel obsahuje agávový sirup a vysoce-fruktózový kukuřičný sirup. A samozřejmě vše, co je jimi slazené. Protože všechna běžná sladidla jsou směsí jednoduchých cukrů v různých poměrech, tedy glukózy a fruktózy, je vhodné omezit slazení. Konkrétně je tedy třeba zásadně omezit konzumaci všech průmyslově upravovaných produktů, protože jejich běžným základem jsou cukry.
Kromě toho, že fruktóza zvyšuje produkci kyseliny močové, se podílí na tvorbě triglyceridů a jejich ukládání do jater, což vede k nealkoholové steatóze jater a zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence. V konečném důsledku opět dojde k nadprodukci kyseliny močové. Cukr (sacharóza), zejména fruktóza, také významně zvyšuje zánětlivost v těle a vznik glykovaných proteinů (advanced glycation end products, AGEs). Dochází k procesu urychlení stárnutí. Fruktóza zvyšuje i riziko vzniku inzulinové rezistence a růst tukových buněk okolo vitálních orgánů, které jsou rizikem vzniku celé řady nemocí. Konzumace fruktózy je dnes spojována s následujícími problémy:
- Inzulinová rezistence a obezita
- Vysoký krevní tlak
- Vyšší hladina triglyceridů a LDL cholesterolu
- Vyčerpání vitamínů a minerálních látek
- Nemoci srdce a cév, jater, rakovina, artritida a dna
Děsivým faktem je, že mnohé zdroje koncentrované fruktózy jsou běžně nabízeny v některých prodejných zdravé výživy a lékárnách. Jsou propagovány jako zdravé potraviny, nebo dokonce jako potraviny bez přídavku cukru. To je samozřejmě klamavá reklama. Jako příklady mě napadají Cvrčkova lízátka ze Sklizena, diapotraviny slazené fruktózou ze supermarketů, Zlaté slazení z prodejen zdravé výživy, které se doporučuje pro diabetiky, obézní a nejmenší děti – a přitom je to fruktózový sirup.
Co pomáhá?
U dny je velmi důležité dostat do organismu velké množství vody, aby se mohl pročistit. V pitném režimu dejte přednost alkalickým minerálkám, protože napomáhají alkalizaci moči (ale neovlivňují pH krve, jak mylně tvrdí mnozí zastánci teorie o překyselování organismu). Přispívají k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, snižuje se tak riziko krystalizace kyseliny. Omezte kávu a další nápoje s kofeinem, nepijte sladké nápoje. Vyhýbejte se alkoholu.
Pohyb prospívá i bolavým kloubům
Otok a zatuhnutí kloubů jsou způsobeny krystalky kyseliny močové, bolestivost pak způsobuje probíhající zánět. V historii se dna nazývala nemocí králů, protože často následovala po přebytku jídla a alkoholu. Pohyb a sport mohou omezit vznik ataků dny. Pravidelný pohyb může omezit bolestivost a ztuhnutí kloubů, zvyšovat pohyblivost a normalizovat hladinu inzulinu.
Cvičení je ale třeba vždy přizpůsobit aktuálnímu stavu, nezatěžovat akutně bolestivé klouby, sestavit pohybový program s pomocí fyzioterapeuta.
Jezte potraviny, které snižují riziko dny
Vitamín C, mléčné produkty a pravidelný pohyb snižují riziko nemoci. Předpokládá se, že je to díky snižování rizika inzulinové rezistence. Prospěšné pro prevenci zánětů mohou být i bioaktivní látky z ovoce. K důležitým antioxidantům v něm patří antokyany a bioflavonoidy, které brání vzniku zánětů v těle. Najdete je třeba v banánech, třešních, hruškách, pomerančích a bobulovitém ovoci.
Udržujte zdravou hmotnost
Výskyt dny podporuje nadváha, obezita a přítomnost metabolického syndromu.
Zvládejte stres – dopřejte si relaxaci
Chronický stres zvyšuje citlivost na kortizol a může zvyšovat riziko zánětu v těle.
Vyzujte si boty
Chůze naboso podle některých studií napomáhá řešit ztuhlost svalů a kloubů.
Co doporučuji?
Nejlepší prevence je snížení příjmu fruktózy a alkoholu, zároveň výběr stravy s nižším obsahem všech cukrů. Tím se předejde vzniku inzulinové rezistence a ztučnění jater. Běžný příjem masa a ryb pravděpodobně nemá u zdravých jedinců vliv na vznik dny, protože se při něm také zvyšuje vylučování kyseliny močové.
Dna, kyselina močová – doplnění informací
na základě upozornění od Jakuba Heglase a Michala Arnošta (oběma moc díky) jsem našla tento detailní text k tématu, který výborně doplňuje výše uvedené informace. Text je na už nefunkčním webu, a proto jej takto kompletně kopíruji i se všemi odkazy a autory:
MICHAL ARNOŠT·WEDNESDAY, OCTOBER 18, 2017
Často se tu lidé ptají na zvýšenou kyselinu močovou – jeden z možných příznaků dny. Tohle je asi nejzajímavější ozdrojovaný článek, který jsem na toto téma četl. Bohužel se zdá, že web paleolit.sk ukončil činnost. Proto si sem dovolím dát tento článek, který jsem si zálohoval.
Zdroj:
Loren Cordain: Dna (Lámka) a paleo stravovanie
Zdroj: The paleo Diet Update. January 3, 2010 – Volume 2 Issue 4 (Originally published September 15, 2006) Preklad: Gábor Szendi
Dna je choroba, týkajúca sa 1-2% ľudí žijúcich na západnom type stravovanie s vysokým obsahom uhľohydrátov. Do dnešného dňa žijúca lekárska paradigma hovorí, že túto chorobu spôsobujú stravy s vysokým obsahom purínu. Oproti tomu u ľudí, žijúci na paleolitnom stravovaní, je dna neznáma, a len potom sa stáva častou, keď týto ľudia prejdú na západný spôsob stravovania. V ďalšom, Dr. Cordain poukáže na to, že dnešný výklad dny je úplne mylný. Ľudia, ktorí prejdú na paleolitné stravovanie, môžu očakávať podstatné zlepšenie.
Väčšina paleo-čitateľov dobre pozná metabolický syndróm a päť klasických porúch:
1, vysoký krvný tlak 2, cukrovka II-ho typu ( alebo stav, kt. ju predcháza ) 3, koronárna kalcifikácia ( zvápenatenie vencovej tepny-ateroskleróza) 4, obezita 5, špatné zloženie tukov v krvi (t.j. zvýšená úroveň triglyceridov, zvýšená hladina LDL a znížená hladina HDL cholesterínov).
Ďalšou chorobou, ktorá sa vyskytuje u chorých s metabolickým syndrómom, je choroba dna (1). Z dôsledku toho je občas dna považovaná ako dôsledok inzulínovej rezistencie, ktorá je súčasťou metabolického syndrómu (2). V tejto správe poukážem na to, prečo je dna taká častá choroba pri inzulínovej rezistencii. Snáď ešte dôležitejšie je to, že poukážem aj na to, prečo sú neúčinné dnešné diétne odporúčania, ako návrhy liečenia dna, a ktorá stravovacia stratégia je podstatne lepšia , ktorá zmierňuje, resp. zabraňuje vytvoreniu dna. Túto stravovaciu zásadu nepodporujú len najnovšie praktické skúsenosti, ale aj hromada genetických a evolučných argumentov, ktoré poukazujú na to, ako ľudské genóm, prostredníctvom istých genetických mutácií ľudského organizmu v čase, keď človek začal konzumovať mäso, zabránil vytvoreniu dna.
Podľa zápisov, dna je jedna z najstarších ľudských chorôb, ktorú poznali už aj Egypťania pr.n.l. v r.2640, aj Hypokrates už popísal túto chorobu v 5.-tom storočí pr.n.l. Pôvodne túto chorobu spájali s bohatstvom a blahobytom, preto ju zvykli nazývať „ ako chorobu kráľov a kráľovskou chorobou“(3). Podľa dejepisu, dna znepríjemnila život takým ľuďom ako boli Alexander Veľký, Karol Veľký, HenrikVIII., Benjamin Franklin, Alexander Hamilton, Alfred Lord Tennyson, Voltaire, Isaac Newton, Charles Darwin, Leonardo da Vinci a pod.(4). Historicky dnu spájali s prosperitou, hojnosťou, bahatou stravou a spájali ju s konzumáciou alkoholu. Ako je zvykom, u chorôb, ktoré spôsobuje nevhodné stravovanie, je veľa dôkazov na to, že u prírodných ľudí je dna neznámy pojem, alebo sa vyskytuje veľmi zriedka (5-8), ale aj tí akonáhle prešli na západný spôsob stravovania, výskyt dna začal rýchlo rásť aj u nich (9,10). V súčasnosti dnu už nepovažujú za chorobu blahobytu a hojnosti, ale skôr za dôsledok západného spôsobu stravovania (3,11). Dna, v USA, sa týka aspoň 3,4 milińov ľudí (12).
Dna: základy
Dna je bolestivá choroba, ktorá sa môže týkať ktorého koľvek kĺbu alebo tkaniva tela, ale najčastejšie sa vyskytuje v palci na nohe na strednej časti kĺbov, alebo sa vyskyuje v päte a kolene.
Keď je v krvi úroveň koncentrácie kyseliny močovej príliš veľká ( u mužov>7,0 mg/dl, u žien >6,0 mg/dl), vytvárajú sa kryštáliky kyseliny močovej, ktoré sa uložia v kĺboch, a tak spôsobujú bolesť, napuchnutie a stuhnutosť (11). Neustále ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch, vytvorí dnavé uzliny, ktoré odierajú a poškodzujú s nim susedné časti kostí. Takto bezprostredným dôvodom dny je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi ( hyperurikémia ). Tento fakt poznáme od roku 1859 z knihy Alfreda Garroda s názvom: “Dna a reumatická dna, vlastnosti a ich liečba” ( 4). Možno, milý čitateľ, ešte zaujímavejší je pre vás fakt, že vysoká hladina kyseliny močovej nie je priamym, ale skôr konečným dôsledkom dny.
Hladina kyseliny močovej je taká, ako bankový účet. Finančnú rovnováhu určuje rozdiel medzi príjmom a výdavkami. Podobne, aj hladina úrovne kyseliny močovej závisí od vstupu a výstupu tejto kyseliny z krvného obehu. Úroveň množstva kyseliny močovej v krvi determinuje pečeňou syntetizované množstvo, ktorú potom vpustí do krvného obehu. To, že aké množstvo opustí krvný obeh, určujú obličky s veľkosťou pomeru vylúčenia a od jedného menej rozhodujúceho činiteľa, ktoré predstavujú črevné baktérie, tiež z pomeru vylúčenia kyseliny močovej. U všetkých pacientov s chorobou dna, vo viac než 90%-tách chorobu spôsobuje to, že ich obličky nevedia spracovať to množstvo, ktoré sa nachádza v krvi, t. j. málo a pomalšie vylučujú, než ako sa dostane do krvného obehu prácou pečene (11).
Prešetrime najprv otázku spôsobu, ako sa kyselina močová dostane do krvného obehu. Kyselina močová sa syntetizuje v pečeni, a potom sa dostane do krvného obehu, ale kľúčovou otázkou pri pochopení vytvorenia choroby dna je, že ako vytvorí pečeň kyselinu močovú. Pečeň vytvára kyselinu močovú z purínov. Puríny spájajú nukleové kyseliny v DNS a RNS, a keď DNS a RNS v bunkách sa rozkladajú, puríny sa pretvoria na kyselinu močovú v pečeni a v jednej-dvoch iných tkanivách organizmu. Pečeň dostáva puríny z dvoch zdrojov: 1. zo stravy; 2. z denne odbúrávaných tkanív organizmu. Z celkového denného množstva purínu, dve tretiny pochádzajú rozkladom vlastných tkanív, a jedna tretina prichádza zo stravy (11). Keď celkové ( zo stravy a z vlastným rozkladom tkanív) purínové zaťaženie prekročí kapacitu obličiek, zvýši sa koncetrácia kyseliny močovej, a tým sa zvyšuje riziko výskytu dny.
Prevláda názor, že keď zo stravy, predovšetkým z mäsa a morských živočíchov pochádzajúci purín znížia, to môže spôsobiť zníženie alebo aj predchádzanie symptómov dna (3, 11, 13, 14).
Je zvykom doporučiť množstvo stravy s nizkou úrovňou koncentrácie purínov. Stojí za povšimnutie, že medzi doporučenými stravami s nízkym obsahom purínov figuruje biely chlieb, keksy, cukor a sladkosti, zákusky, torty, ryža, obilniny, zmrzlina a mlieko. Ako onedlho budeme vidieť, tieto potraviny s veľmi nízkym obsahom purínov nezabránia vzniku dny, ale v skutočnosti predstavujú prvotnú príčinu jeho vzniku.
Ďalej, potraviny s takým vysokým obsahom purínov ako sú ryby, mušle, mäso, hydina a vnútornosti, nedoporučené na konzum, majú zhľadiska zníženia obsahu purínov pochybnú terapeutickú hodnotu ( 11 ), lebo klinické výskumy stravy s nízkym obsahom purínu, priniesli veľmi malý pokles ( 1-2 mg/dl ) hladiny purínu v krvi ( 15-17 ).
Hoci stravovací štýl s veľkým obsahom purínu, od ktorého by sme so samozrejmosťou mohli očakávať, že stupňujú symptómy dny, ale v skutočnosti faktom je to, že konzumácia bielkovín znižuje úroveň hladiny kyseliny močovej v krvi tým, že stupňuje vylučovanie kyselin močovej (18). Tento zdanlivo paradoxný efekt je preto možný, lebo obličky stupňujú vylučovanie, keď sa zvýši hladina purínu prijatím stravy (19).
Takže, zlúčme dva a dva. Keď strava, zakladajúca sa na vysokom množstve bielkovín a mäsa, opravdu zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej, a ľudia chorí na dnu majú v 90%- túto chorobu preto, lebo ich obličky vylučujú kyselinu močovú na nízkej úrovni, potom nemá velký zmysel tvrdiť to, že prvotnou príčinou vziku dny je konzumácia mäsa a bielkovín.
Čo doopravdy musíme hľadať je ten stravovací faktor, ktorý naraz zvyšuje syntézu kyseliny močovej v pečeni a zároveň zabraňuje obličkám vylučovanie kyseliny močovej. Bingo! Ktoré môže byť to zázračné jedlo, ktoré splňa obidve naraz? Len pre začiatočníkov: aké sú hlavné zásady západnej stravy? Potraviny z rafinovaných obilnín a rafinované uhlohydráty. Typická západná strava pozostáva typicky zo 40%-tách z tejto stravy (20).
Dna: skutočné dôvody
Už štyridsať rokov vieme, že konzumácia fruktózy alebo infúzia z fruktózy spôsobuje hyperurikémiu (zvýšená hladina močovej kyseliny), (21-24). Lenže táto informácia bola pochovaná v lekárskej odbornej literatúre, preto vedecko-výskummé klinické odporúčenia nedoporučujú chorým na dnu aby zo stravy vynechali konzumáciu uhľohydrátov. V pečeni fruktóza podnecuje syntézu kyseliny močovej, dôsledkom čoho zvyšuje v krvi hladinu kyseliny močovej (24, 25). Len fruktóza má takéto pôsobenie, glukóza ( hroznový cukor ) počas výskumu nezvýšila úroveň kyseliny močovej, kdežto vysoký obsah cukru (cukor z repy, trstiny, a z javoru) zvýšila (26). Pretože stolový cukor, sacharóza, pozostáva z dvoch jednoduchých cukrov – z glukózy a frukózy, a sacharóza počas trávenia sa rozkladá na dva elementárne cukry, z ktorých fruktóza spôsobuje zvýšenú hladinu kyseliny močovej.
V stravovaní v USA, fruktóza má dva zdroje: potraviny a nápoje na báze sirupov fruktózy a sacharózy. Spotreba sacharózy a fruktózy z roka na rok sa zvyšuje.
Fruktóza, či už zo stolového cukru alebo priamo z fruktózy, cez viacstupňové biochemické procesy stupňuje syntézu kyseliny močovej a zabraňuje jej vylučovnie (27), 28). Ďalej, ako aj sacharóza aj fruktóza, z dôvodu ich vysokého GI, spôsobujú chronicky vysokú hladinu inzulínu, dôsledkom toho zase spôsobujú inzulínovú rezistenciu (1). Nespočetné množstvo vyšetrení dokazuje, že inzulín efektívne zabraňuje v obličkáckách vylučovanie kyseliny močovej (29-31).
Všetko dokopy: tieto podstatné a dobre opodstatnené biochemické fakty znamenajú, že sacharóza, fruktóza a všetky uhľohydráty s vysokým GL, ako napr, výrobky z obilnín, zemiakov, zohrávajú centrálnu rolu, pri vytvárení choroby dny. Hyperurikémia tesne naväzuje na metabolický syndróm, lebo obe choroby úzko súvisia s chronicky vysokou úrovňou inzulínu.
Nakoniec je tu ešte jeden diel z puzzle, ktorý uzatvorí rámec súvislostí a dôvodov. Okrem sacharózy, fruktózy a uhľohydrátov s vysokým GL aj nadmerné požívanie alkoholických nápojov taktiež zvyšuje symptómy choroby dny, lebo taktiež sa zúčastňuje na procese produkcie kyseliny močovej a zabraňuje jej vylučovanie (11).
Podporujúce evolučné dôkazy
Všetky stravovacie otázky treba prešetriť aj z evolučnej perspektívy. V prípade choroby dnou, obmedzovanie stravy s vysokým obsahom purínu je úplne v rozpore s tými antropologickými dôkazmi, podľa ktorých najdôležitejšou stravou našich predkov bola živočíšna strava, ktorá predstavovala viac než 50% celkovej dennej energetickej potreby (33, 34). Strava našich predkov z pred 2.5 milińov rokov sa zakladala na báze mäsa a bielkovín. Môžeme sa odvolávať aj na Homo erectus s pred 1.77 miliónov rokov, ktorého strava bola tiež živočížneho pôvodu (36). Ak zamierime na sever, odhliadnúc od niekoľkých mesiacov, celý rok bol nedostatok rastlinnej stravy.
Vo svetle pravekej mäsitej stravy je paradoxné tvrdiť to, že strava s vysokým obsahom purínu môže spôsobiť chorobu dna po tom, keď sme počas 2.5 miliónov rokov jedli veľa mäsa. Najpravdepodobnejší evolučný proces mohol byť taký, že sme dôsledkom prirodzenej selekcie sa stali vhodnými na konzum stravy s vysokým obsahom purínu. Pozrime sa na okamih na dôkazy.
Takmer žiadne zviera nemá chorobu dny, okrem človeka. Vo zvieratách je jeden enzým urikáz, ktorý kyselinu močovú konvertuje na alatoín, ktorý potom obličky s ľahkosťou vylúčia (11). Človek a opice nemajú tento enzým, avšak opice jedia prakticky len rastlinnú stravu, preto napriek vysokej hladiny kyseliny močovej, netrpia na chorobu dny (11).
Ako pračlovek začal konzumovať čoraz viac mäsitej stravy, zrejme sa v ich okruhu rozmnožili prípady dna, ktoré ale sťažovali pohyb, a to zrejme odštartovalo drsnú selekciu medzi členmi s náklonnosťou na chorobu dny. To viedlo k tomu, že sa pred-človek prispôsobil k strave s vysokým obsahom purínu, ináč by bol vymrel.
Ak je to všetko pravda, dá sa to dokázať aj experimentom. Keď jednému chorému na dnu, budeme dávať stravu s vysokým obsahom bielkovín, ale znížime konzumáciu cukru a uhľo- tov s vysokým GL, tak potom čo sa bude diať? Čo nám veští evolučná paradigma? Nuž, pozrime sa na to!
Čerešničkou na torte je vlastne strava ( t.j. klinické vyšetrenie )
Ako v prípade mnohých dogiem týkajúci sa stravovania, tak aj v prípade choroby dny sú dogmy zabetónované. Preto až do roku 2000 nikomu neprišlo na um, že chorých na dnu, skúšali na strave s vysokým obsahom bielkovín a s nízkou glykemickou nasýtenou stravou, skúšajúc to , aký to bude mať dôsledok (41). Vo vyšetrení z 12-tich chorých na dnu, u siedmych z nich nastala normalizácia stavu úrovne kyseliny močovej a signifikančne poklesol výskyt dno-vých záchvatov. Dedukcia autorov bola tá, že užitočné by bolo revidovať diétu v prípade choroby dny.
Úroveň kyseliny močovej a pokles záchvatov dna za 16 týždňov. (Zdroj: Dessein a spol.,2000.)
Použitá literatúra
1. Cordain L, Eades MR, Eades MD. Hyperinsulinemic diseases of civilization: more than just syndrome X. Comp Biochem Physiol Part A 2003;136:95-112.
2. Reaven GM. Syndrome X: 6 years later. J Internal Med 1994;236:13-22.
3. Johnson RJ, Rideout BA. Uric acid and diet – insights into the epidemic of cardiovascular disease. N Engl J Med 2004;350:1071-73.
4. Nuki G, Simkin PA. A concise history of gout and hyperuricemia and their treatment. Arthritis Res Ther. 2006;8 Suppl 1:S1
5. Rose BS. Gout in Maoris. Semin Arthritis Rheum. 1975 Nov;5(2):121-45.
6. Roberts-Thomson RA, Roberts-Thomson PJ. Rheumatic disease and the Australian aborigine. Ann Rheum Dis. 1999 May;58(5):266-70.
7. Aceves-Avila FJ, Baez-Molgado S, Medina F, Fraga A. Paleopathology in osseous remains from the 16th century. A survey of rheumatic diseases. J Rheumatol. 1998 Apr;25(4):776-82.
8. Beighton P, Solomon L, Soskolne CL, Sweet MB. Rheumatic disorders in the South African Negro. Part IV. Gout and hyperuricaemia. S Afr Med J. 1977 Jun 25;51(26):969-72.
9. Tikly M, Bellingan A, Lincoln D, Russell A. Risk factors for gout: a hospital-based study in urban black South Africans. Rev Rhum Engl Ed. 1998 Apr;65(4):225-31.
10. Prior IA, Welby TJ, Ostbye T, Salmond CE, Stokes YM. Migration and gout: the Tokelau Island migrant study. Br Med J (Clin Res Ed). 1987 Aug 22;295(6596):457-61.
11. Fam AG. Gout: excess calories, purines, and alcohol intake and beyond. Response to a uratelowering diet. J Rheumatol. 2005 May;32(5):773-7.
12. Roubenoff R, Klag MJ, Mead LA, Liang KY, Seidler AJ, Hochberg MC. Incidence and risk factors forgout in white men. JAMA. 1991 Dec 4;266(21):3004-7.
13. Choi HK, Atkinson K, Karlson EW, Willett W, Curhan G. Purine-rich foods, dairy and protein intake, and the risk of gout in men. N Engl J Med. 2004 Mar 11;350(11):1093-103.
14. Emmerson BT. The management of gout. N Engl J Med. 1996 Feb 15;334(7):445-51.
15. Clifford AJ, Riumallo JA, Young VR, Scrimshaw NS. Effect of oral purines on serum and urinary uric acid of normal, hyperuricemic and gouty humans. J Nutr 1976;106:428-34.
16. Griebsch A, Zollner N. Effect of ribomononucleotides given orally on uric acid production in man. Adv Exp Med Biol. 1974;41:443-9.
17. Gutman AB, Yu TF. Effect of ribomononucleotides given orally on uric acid production in man. Adv Exp Med Biol. 1974;41:401-5.
18. Matzkies F, Berg G, Madl H. The uricosuric action of protein in man. Adv Exp Med Biol 1980;122A:227-31.
19. Loffler W. Grobner W, Medina R, Zollner N. Influence of dietary purines on pool size, turnover, and excretion of uric acid during balance conditions. Isotope studies using 15N-uric acid. Res Exp Med (Berl). 1982(2):113-123.
20. Cordain L, Eaton SB, Sebastian A, Mann N, Lindeberg S, Watkins BA, O’Keefe JH, Brand-Miller J. Origins and evolution of the Western diet: health implications for the 21st century. Am J Clin Nutr. 2005 Feb;81(2):341-54.
21. Perheentupa J et al. Fructose-induced hyperuricaemia. Lancet 1967;2:52831.
22. Heuckenkamp PU et al. Fructose-induced hyperuricaemia. Lancet 1971;1:808-09.
23. Fox IH et al. Studies on the mechanism of fructose-induced hyperuricemia in man. Metabolism 1972;21:713-21.
24. Raivio KO et al. Stimulation of human purine synthesis de novo by fructose infusion. Metabolism 1975;24:861-9.
25. Seegmillr JE et al. Fructose-induced aberration of metabolism in familial gout identified by 31P magnetic resonance spectroscopy. PNAS 1990;87:8326-30.
26. Fox IH et al. Hyperuricemia and hypertriglyceridemia: metabolic basis for the association. Metabolism 1985;34:741-6.
27. Mayes PA.Intermediary metabolism of fructose. Am J Clin Nutr. 1993 Nov;58(5 Suppl):754S-765S.
28. Yamamoto T, Moriwaki Y, Takahashi S, Nasako Y, Higashino K. Effect of lactate infusion on renal transport of purine bases and oxypurinol. Nephron. 1993;65(1):73-6.
29. Facchini F, Chen YD, Hollenbeck CB, Reaven GM. Relationship between resistance to insulinmediated glucose uptake, urinary uric acid clearance, and plasma uric acid concentration. JAMA. 1991 Dec 4;266(21):3008-11.
30. Muscelli E, Natali A, Bianchi S, Bigazzi R, Galvan AQ, Sironi AM, Frascerra S, Ciociaro D, Ferrannini E. Effect of insulin on renal sodium and uric acid handling in essential hypertension. Am J Hypertens. 1996 Aug;9(8):746-52.
31. Ter Maaten JC, Voorburg A, Heine RJ, Ter Wee PM, Donker AJ, Gans RO. Renal handling of urate and sodium during acute physiological hyperinsulinaemia in healthy subjects. Clin Sci (Lond). 1997 Jan;92(1):51-8.
32. Faller J, Fox IH. Ethanol-induced hyperuricemia: evidence for increased urate production by activation of adenine nucleotide turnover. N Engl J Med. 1982 Dec 23;307(26):1598-602.
33. Cordain L, Eaton SB, Brand Miller J, Mann N, Hill K. The paradoxical nature of hunter-gatherer diets: Meat based, yet non-atherogenic. Eur J Clin Nutr 2002; 56 (suppl 1):S42-S52.
34. Cordain L, Brand Miller J, Eaton SB, Mann N, Holt SHA, Speth JD. Plant to animal subsistence ratios and macronutrient energy estimations in world wide hunter-gatherer diets. Am J Clin Nutr 2000, 71:682-92.
35. Heinzelin J, Clark JD, White T, Hart W, Renne P, WoldeGabriel G, Beyene Y, Vrba E. Environment and behavior of 2.5-million-year-old Bouri hominids. Science 1999; 284:625-29.
36. Rightmire GP, Lordkipanidze D, Vekua A. Anatomical descriptions, comparative studies and evolutionary significance of the hominin skulls from Dmanisi, Republic of Georgia. J Hum Evol. 2006 Feb;50(2):115-41. Epub 2005 Nov 4.
37. Cordain L, Watkins BA, Mann NJ. Fatty acid composition and energy density of foods available to African hominids: evolutionary implications for human brain development. World Rev Nutr Diet 2001, 90:144-161.
38. Oda M, Satta Y, Takenaka O, Takahata N. Loss of urate oxidase activity in hominoids and its evolutionary implications. Mol Biol Evol. 2002 May; 19(5): 640-53.
39. Abadeh S, Killacky J, Benboubetra M, Harrison R. Purification and partial characterization of xanthine oxidase from human milk. Biochim Biophys Acta. 1992 Jul 21;1117(1):25-32.
40. Xu P, LaVallee P, Hoidal JR. Repressed expression of the human xanthine oxidoreductase gene. E-box and TATA-like elements restrict ground state transcriptional activity. J Biol Chem. 2000 Feb 25;275(8):5918-26.
41. Dessein PH, Shipton EA, Stanwix AE, Joffe BI, Ramokgadi J. Beneficial effects of weight loss associated with moderate calorie/carbohydrate restriction, and increased proportional intake of protein and unsaturated fat on serum urate and lipoprotein levels in gout: a pilot study. Ann Rheum Dis. 2000 Jul;59(7):539-43.
Dobrý den, již nějakou dobu se snažím zhubnout, mám cca 8-10 kg navíc a teď v menopauze to jde velmi špatně dolů. Navíc po několikátém jo-jo efektu se již tělu nechce. Zjistila jsem, že mi nedělají dobře sacharidy, lépe se cítím po LCHF, kterou nyní zkouším/začínám.
V návaznosti na výše uvedený článek o dně bych se však ráda zeptala na téma, které mi již nějakou dobu vrtá hlavou, a to je právě zvýšená spotřeba masa u tohoto způsobu stravování a z toho plynoucí možnost onemocnění dnou a při velkém množství bílkovin i možných potíží s ledvinami apod. Mohla byste, prosím, uvést vaše stanovisko k tomuto, nenašla jsem sama žádné. Děkuji vám.
Dobrý den, při LCHF stravě se nijak nemusí zvyšovat příjem bílkovin, ale tuků, tedy není třeba jíst nadbytek masa. Přesto i u lidí, kteří jedí více masa není prokázáno, že by zdravému člověku hrozilo vyšší riziko dny anebo poškození ledvin. Margit
Dobrý den Margit, prosím o Váš názor: je nutné podle Vás, aby můj manžel (32 let) bral denně jednu tabletku léku Milurit 100 kvůli zvýšené hladině kyseliny močové? Nepije alkohol, jí dle doporučení, jednou za rok si dělá očistu pomocí ostropestřce mariánského. Má štíhlou postavu, v práci dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, žádná další omezení kromě nepatrně vyššího cholesterolu, který při preventivní prohlídce jednou má zvýšený, příště zase v normě. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den!
Dobrý den, omlouvám se, ale změnu medikace je třeba probrat s lékařem, který ji předepsal anebo hledat názor jiného lékaře. Takto v rámci online dotazu nemohu zodpovědně řešit, Margit
Dobrý den, paní Slimáková,
je mi něco málo přes 40 let a dle odběrů krve mi zjistili zvýšenou kyselinu močovou v krvi. I když jím dle selského rozumu a z převážně domácích zdrojů. Jíme hodně luštěnin, zeleniny, ovoce, domácí vejce, žítné pečivo. Maso zřídka, kávu nepiji a alkohol příležitostně. Sladíme medem, datlovým sirupem, ale i javorovým sirupem. Jestli jsem pochopila správně, tak tím javorovým sirupem také není dobré přislazovat, jelikož obsahuje hodně fruktozy. Může to způsobit přislazování tímto javorovým sirupem? Co byste mi prosím doporučila v rámci stravování na úpravu kyseliny močové? Když si myslím, že stravování máme v pořádku, i když vím, že je stále co zlepšovat. Musím ještě zhubnout pár kilo a stravu si lépe hlídat. Odběry byli před cca 2 měsíci, ráda bych je za nějaký čas opakovala, abych viděla výsledek. Ještě se zeptám, myslíte si, že i když jsem dle odběrů po hormonální stránce v pořádku, tak ale již delší čas nemenstruuji, asi tak 2 roky, bylo to půl roku po konci kojení. Snažím se stravou dát své tělo do pořádku. Nemáte prosím nějaký tip, ohledně stravování, jak by se zase v mém těle mohla nastartovat ženskost (protože dle mého názoru jsem na přechod ještě mladá a menstruace chrání tělo ženy, před jinými chorobami a prostě k ní patří). Děkuji za odpověď, pokud by bylo třeba mohu doplnit informace. Přeji hezký večer a děkuji za odpověď. Adéla
Dobrý den Adélo, takto nedokáži vysvětlit, co za vaší zvýšenou hladinou kyseliny močové stojí. Zhubnout, jestli řešíte nadváhu má určitě smysl a také odběry zopakovat. Pro podporu hormonálního systému doporučuji vyzkoušet hormonální jógu, jak ji třeba nabízí Hanka zde: https://www.jogahormonalni.cza zde vysvětlujeme ve společném rozhovoru: https://www.jogahormonalni.cz
Margit
Děkuji za informace a cenné odkazy. Mějte krásný den. Roubíčková Adéla
Dobrý den Margit,
přítel již několik let řeší velmi sníženou hybnost palce u nohy a tento rok ještě velikou bolestivost paty. Je mu 33 let a je velmi aktivní sportovec. Strava je myslím celkem v pořádku, ale poměrně hodně využívá doplňky stravy v podobě sacharidových nápojů. Myslíte, že to by mohl být ten problém?
děkuji za vaši reakci a přeji příjemný den
Dobrý den, to jestli jsou sacharidové nápoje hlavní příčinou potíží takto posoudit nemohu, ale v každém případě mohou jen škodit a vysadila bych je, Margit
Dobry den,pani Slimakova,
mam na Vas zdvorily dotaz :
uz par let mne trapi dna, mam cca 470 um/l respekt trapila, nebot nyni beru Milurit. Lekar celostni mediciny, Dr. Šafranek mi radil, ze kdyz se odkyselim, nebude ani dna a potreba brat Milurit.
Ja se snazim mit jakztakz zivotospravu plus doplnky superpotravin jak chia, chlorella, bylinkove caje, vceli pyl a vceli chleb, kustovnice……masa jim malo, tak jednou tydne. Spis si dam treba jakostní 96% sunku…..
Ale mam malo pohybu, mam sedave zamestnani.
A nyni onen dotaz :
Je pravda, ze si tak obden ci kazdy 3. den dam vecer po praci 2 plechovky piva 10*
Vadi mi to ci je to spatné ?
Jine nemoci zatim nemam…..
Moc Vam děkuji predem.
Rad ctu Vase clanky. Zdenek, 60 let
Dobrý den,
článek je skvělý! Chci se zeptat na dnu u sportovců, chlapů z posiloven. Myslela jsem, že u nich je dna z nadměrného množství bílkovin. Myslíte, že i u nich má fruktóza svoji roli? Protože oni si většinou jídelníček hlídají.
Děkuji.
Dobrý den Zdeňku, alkohol určitě při dně vhodný není a doporučila bych minimálně vyzkoušet, jak se stav změní, jestliže jej na pár měsíců zcela vynecháte. Margit
Dobrý den, podle aktuálních dat se zdá, že fruktóza hraje zásadní roli a při zvýšené kyselině močové určitě doporučuji vyzkoušet její omezení ve stravě, Margit
Dobrý den, začal jsem se potýkat s vyšší kyselinou močovou a lehčími příznaky Dny, tak mě článek velmi zaujal. Akorát trochu nevím co zvolit za stravu. V úvodu článku píšete klasické doporučení na Dnu – nízkopurinová strava + nejíst zpracované slazené jídla s fruktózou. V doplnění článku dole pak je ale názor, že tyto bílkovinné jídla zase zvyšují vylučování kys. močové. Ve výzkumu na závěr uváděli, že 7 z 12 lidí se po stravě s nízkým příjmem sacharidů srovnala hladina kys. močové, to je ale téměř 50/50, čili všem to nepomohlo.
Chtěl bych poprosit o radu kam směřovat se stravou? Případně znáte nějaké výživové poradce co se zaměřují na tuto problematiku?
Děkuji Karel
Dobrý den Karle, omlouvám se, ale text pouze shrnuje aktuálně známá fakta. Je na vás a vašem lékaři analyzovat vaše konkrétní rizika a podle nich nastavit tu nejvhodnější individuální stravu, Margit
Dobrý den,
je mi 26 a doktorka mi diagnoatioovala Dnu. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti a mám sposatu otázek. Pro mě je tato nemoc utrpení, protože miluju vše, co by se nemělo jíst (maso a pálivé koření, čokoláda,…) a s tím, co se může mám docela problém (např.mléčné výrobky). Jediné, s čím nemám problém je alkohol, který skoro nepiju. Obezitpi taky netrpím, mám 161 cm a váhu kolem 60. Pocit, že by mě nějak bolely klouby taky nemám.
Teď tedy moje otázky. Jak dlouho tato nemoc trvá? Je to už na celý život, nebo se dá vyléčit? Musím si jídelníček hlídat opravdu celý život, nebo se po nějaké dově může vrátit normálně k masu?
Děkuji za odpověď.
Petra
Dobrý den Petro, omlouvám se, ale v rámci takovéhoto dotazu mohu jen oběcně: jestliže je u vás dna dána stravou, budete muset stále hlídat zdroje kysleiny močové. Jestliže jsou ve hře i jiné faktory, je třeba je zjistit a řešit, Margit
Dobrý den,
chtěl bych znát váš názor na pitný režim, o kterém mluvíte, že je v podstatě jednou z nejdůležitějších věcí při snaze minimalizovat problémy s dnou. Používám ionizační konvici, která mimo odfiltrování chloru, nečistot a těžkých kovů upravuje pH vody na 9+ a opravdu jsem se naučil denně vypít cca 3,5-5l takto upravené vody/ mám 194 cm/ Mimo to si dvakrát denně vyrobím cca 3dcl vodíkové vody. O dně u sebe vím asi 4 roky a za tu dobu jsem mněl 3 záchvaty.
Děkuji za odpověď…..Jiří
Dobrý den Jiří, stále běžněji je i mezi odborníky shoda, že pít se mám, když je žízeň, že žádná restriktivní kontrola počtu litrů vody není třeba. U dny je také třeba dostatečně pít a ideálěm by mělo být, že jste schopen tu potřebu vnímat i bez té nepřirozené kontroly. Ze všeho nejlepší je skutečně pít vodu a filtrace může být také prospěšná, ale exaktně posuzovat přínosy jednotlivých druhů filtrace si nedovoluji, Margit
Dobry deň prajem,
mam jednu otázku,obsahuje vývar len z kosti puriny? na webe sú na to protichodne názory.
Vopre ďakujem
Dobrý den, ano obsahuje, i když se mi nepodařilo dohledat jednoznačnou shodu asi jak mnoho, Margit
Dobrý den paní Slimáková,
byla mně zjištěna vysoká hladina kyseliny močové v krvi. Ráda bych aplikovala příslušná systémová doporučení a opatření, ale bohužel jsem se nikde nedočetla, zdali mohu konzumovat zelené potraviny (chlorelu a ječmen). Údajně mají vyšší obsah purinů, na druhé straně odkyselují a pročisťují organismus tj. nevím, zdali jsou při dně vhodné?
Děkuji za odpověď. Hana
Dobrý den Hanko, s teorií o odkyselení a očustě nesouhlasím, více třeba zde: https://www.margit.cz/nikdo-kysely/
Margit
Dobrý den, Margit,
s Vaším článkem plně souhlasím, i s tím doplňkem pod článkem. Vnučce ve 3 letech diagnostikovali juvenilní artritidu. V podstatě po odmítnutí konvenční léčby a ustavičném hledání pomoci, která by nám nepřišla pro tělíčko drastická, jsme skončili na nízkosacharidové stravě. Co mě ale zaráží, že vnučka cukr nikdy moc nejedla. Byla dlouho kojená. V podstatě byla od malinka hodně na maso, což jsem do té doby nikdy u žádného takhle malého dítěte neviděla. A přesto. Napadá Vás něco? Děkuji za účast.
Dobrý den, Margit,
ráda bych se zeptala jestli je možné při dně užívat spirulinu jako doplněk na redukci váhy.
Děkuji.
Dobrý den, nevidím důvod spirulinu doporučovat, Margit
Je mi 86 roků. První dnavý záchvat jsem měl před 1/2 rokem, bolestí palce nohy, na to ještě koleno v březnu, a lokte tento týden. Vždy šlo o zvláště citlivé místo na kloubu v rozsahu cca 0,5 cm2, na které dobře léčivě působily masti diclofenacu. Podle původní získané informace příčinou údajně byla zvýšená hladina kys, močové, v 1.případě 620, ale ve druhém případě 380.Také jsem se dočetl, že žroutem kys. močové jsou třešně, višně , borůvky ap., takže je v současnosti konsumuji. Tento článek mi ovšem narušil moji snahu jíst toto ovoce, protože současně cca 15 roků trpímcukrovkou II. t.s obsahem G mezi 7 – 8 a pokud jsem pochopil, je zde existence záporná v podobě insulinové resistence. Na mě článek působil tak, že prakticky není známa skutečná příčina dny, resp. faktory ji vyvolávající.(kys. močová, bílkoviny atd.)
Dobrý den, příčiny jsou známe a ve shrnutí textu, je je faktem, že jich je více a u různých lidí mohou být různé, Margit
Dobrý den, prosím je možné nějak získat jídelníček při dně? Mému tatínkovi 1951 ji teď zjistili a nikdo mu neřekl co má dělat. Všude se píše co nesmí jíst a pít, ale co konkrétně může mi není jasné. Stačil by mi jen třeba orientační jídelníček. Nebo když by byl někdo zde tak ochotný a pomohl mi s tím budu moc ráda. Předem velice děkuji Ilona Mocová
Dobrý den Ilono, doporučuji vám požádat lékaře o zajištění konzultace s nutričním terapeutem anebo si takového sama hledat, Margit
Dobry den,
zcela nahodne me pri testech nasli zvysenou kyselinu mocovou v hodnotach pres 300 a tedka posledne pres 550umol. Cozje na zenu do 30 let hodne. Z potravin, ktere maji vysoky obsah purinu jsem konzumovala casteji pouze lusteniny, kavu, horka cokolada. Zadne zachvaty ani potize jsem nemela. Lekarka me predepsala Milurit 200 na jednu tabletu denne. Jim ho 5 paty den a na vaze nam i 3kg vice. Pred menstruaci nejsem, jim i pohybuje se stejne, stejne solim atd… je mozne, ze je to zpusobenom Miluritem ci spatnou funkci ledvin? Byla jsem dnes u lekarky a vse ji rekla a ze zatim to neni treba resit, ze pribrani na vaze muze byt z cehokoliv. Ja se ale dloudobe snazim o redukci hmotnosti celkem uspesne a tedka zacinam panikarit s tim, ze timto tempem mohu za mesic nebo dva nabrat zhubbutych 20 kilo zpatky. V pribalovem letaku jsou jaki vedlejsi ucinky uvedeny otoky atd nicmene vedlejsi ucinky se pisou u vseho vsechny, tak tezko rict… dekuji
Dobrý den, jako hlavní k řešení zde vidím zjistit, proč máte takto nečekaně vysokou hladinu kyseliny močové a cíleně řešit tu příčinu. Pouhé snižování kyseliny močové léky je za mě jen terapie potlačující příčiny problému. Popsaný přírustek na váze je třeba řešit – opět najít příčinu a ne jej bagatelizovat, doporučuji zvážit výměnu lékaře, omlouvám se, ale sama na základě online konzultace nemohu zodpovědně diagnostikovat ani nabízet řešení, Margit
Dobrý den,
děkuji moc za článek.
Jak se díváte na účinky bylinných výluhů (čajů) např. kopřivy, břízy apod. v boji se záchvaty DNA? Jedná se podle Vás o placebo nebo je zde přímá souvislost?
Děkuji
Dobrý den, uvedené čaje jsou diuretické, tedy mohou pomoci ve vylučování kyseliny močové, Margit
V cervnu 2019 sem si nechal udelat celkovy krevni obraz,jak na tom sem,cukr 6.2 oba
cholesteroly krasna norma az sem se divil,zadne puriny nenasli a je mi 53 let,31.10
sem sel na dalsi krevni obraz kvuli kolonoskopii a doktorku malem trefil slak a ja malem
infarkt myokardu,cukr 7.8 a cholesterol hodnoty jako krava a puriny neco prisernyho
je pravda ze nejakej cas sem pil pred druhym obrazem tak to asi potom chlastu a mase
vyskocilo,tak zadny pivo a rum a hold zeleninu a ja snad budu pit caje no hruza.
Dobrý den paní Slimáková, děkuji za Vaši velmi užitečnou práci!
Je mi 45 let. V průběhu cca 5 let jsem pociťoval asi třikrát zhruba tři dny trvající bolestivý kloub na palci a teď novinka docela bolestivý otok paty z vnější strany pod kotníkem.
Jsem bohužel chronicky nemocných a dlouhodobě užívám mj. Budenofalk a Symbicort.
Může se jednat o dnu a mohou zmíněné léky podporovat vznik dny?
Jsem hubený, neodpustím si 2 kávy denně, čokoládu, alkohol příležitostně.
Děkuji Vám za odpověď.
Ondřej
Dobrý den Ondřeji, ano, může jít o příznaky dny, proberte je prosím přímo s vašim lékařem, Margit
Mám 58 r.,cely život som aktívne športoval, cítil som sa skvelo. Pred pár rokmi mi dvakrát operovali lavé koleno, odvtedy málo pohybu, viac alkoholu, pribral som 20 kg. Mám zvýšenú kys. Močovú (cez 13), príšerne má bolia obe kolena a ľavé chodidlo a členok (mám problém zísť dolu schodmi). Denne beriem Milurit 300 ( mesiac ), vyhýbam sa alkoholu a masu a strukovinám, zatiaľ žiadna úľava. Prosím o radu, čomu sa ešte vyhýbať a pod…(feferónkami sa môžu ?)…Ďakujem.
Dobrý den, vyhýbejte se cukru ve všech podobách včetně ovoce a halvně nastavte stravu tak ať i zredukujete nadměrnou hmotnost, Margit
Dobrý den, chci se zeptat, moje strava je hodně přírodní, sním 500g a více zeleniny,ovoce (mrkev, zelí a jablka, a další) a nesladím, piju jen bylink.čaje, vodu. Alkohol nikoli.
Nikdy u mě nebyla zvýšená hladina kys.močové. Až do doby, kdy mi lékař předepsal, a začala jsem užívat léky (ACE inhibitory a pak rilmenidin) Poté začala koncentrace kys.močové z krevních testů stoupat až na hraniční hodnoty. Nyní po měsíci,kdy mám jiné léky na tlak, které by to neměly zvyšovat, jdu na kontrolní odběry.
Chci se zeptat, proč, ač to doktoři ví, předepisují a nutí pacienty užívat léky, které patologicky zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi,např. DIURETIKA (všeho druhu) ACE inhibitory a centrálně působíci látky na tlak.
Kromě toho, také pacienti s jinými chorobami, kteří berou další léky, které také rapidně zvyšují hladinu kys.močové v krvi, na toto nejsou upozorněni.
U mě došlo k tomu, že piju jablečný ocet, odvar z bobkového listu, pravidelně dělám několik ze 7.stupňů očisty podle Cingroše (Sám sobě doktorem) a rozhodně se chci vyhnout užívání preparátů na předpis(na snížení kys.močové v krvi, kvůli poměrně agresívnímu působení těchto látek – alopurinol, a další)
Maso jím opravdu málo, a sladkosti vůbec, a jsem nekuřák. Maximálně se snažím očistit klouby od kryslaků kys.močové (bolesti, ale otoky nejsou) můžete něco doporučit? O čem ještě nevím? Děkuji paní Margit:) uvítám bylinky nebo jakékoli další doporučení (kopřivy jsem se přepila, tak tu ne)
dobrý den, manžel – 60 let, váha 90-95 (už tak 20 let pořád stejně), výška 180 – diagnotstikována dna (oblast kotníku), bere milurit.. sport už nic moc, strava klasická česká včetně piva.. takže se není čemu divit.. prosím jen o upřesnění – i když jsem si článek přečetla, ale asi ne pořádně nebo jsem nechápavá – je tedy lepší omezit bílkoviny nebo cukry?
Dobrý den, děkuji za důvěru, ale nemohu si dovolit posuzovat proč vám lékař jaké léky předepisuje, dělá to na základě vašeho stavu a je třeba otázky řešit přímo s ním. Děkuji za pochopení, Margit
Dobrý den, je třeba se zamyslet na aktuální stravou, co z uvedeného může platit u vás a vyzkoušet všechny vhodná omezení, tedy třeba vedle vnitřností a červeného masa i maximálně omezit slazení a ovoce, Margit
Dobrý den, chci se zeptat zda můžu při zvýšené kyselině močové dodržovat přerušovaný půst. Děkuji
Můžete, obecně není žádné omezení přerušovaného půstu při dně, Margit
Dobrý den,je mi 62 let právě jsem natrefila na tuto stránku a nevím, zda jsem ze všeho moudrá. Posledních pár měsíců nemůžu na klouby, bolí mě kolena (operovaná), ramena, (kalcifikáty) paty (ostruhy), záda – celá páteř. Je pravda, že jsem se v mládí věnovala vrcholově sportovní gymnastice a teď se vše ozývá ve velké míře, ale cítím se pod psa a tak jsem si došla na krevní testy, kde. našli zvýšenou hladinu kys. močové a revm. faktor 23,6. (Píší, že by mělo být 0 – 14) Zatím jsem objednána na revmatologické vyšetření. V těchto článcích čtu, že by se měl omezit cukr. Jsem bohužel zároveň po 4 střevní operaci. Kus tlustého střeva pryč. Mám různé omezení stravy. Neměla bych jíst tmavé pečivo, skoro žádnou zeleninu a ovoce. Nesmím zrníčka, oříšky, zeleninové saláty, dužinu. Můžu si ovšem odšťavnit. Mám problémy s vyprazdňováním a tak dost často používám Laktulozu. Nemůže tento lék zvyšovat hodnoty kys. močové? Vadí odšťavňování zeleniny a ovoce? Před 2 lety než jsem šla na první střevní operaci jsem měla hodnoty v pořádku. Je možné, že i mnoho léků při operacích a různé narkozy a kapačky, infuze toto vše zhoršily? Děkuji Jana
Dobrý den Jano, omlouvám se, ale takto komplikovaný zdravotní stav si nemohu dovolit řešit v rámci online poradny. Prosím požádejte svého lékaře o doporučení ke konzultaci s nutričním terapeutem a přímo vaše otázky proberte, Margit
Dobrý den, děkuji za podrobný článek. Pokud to nevadí ráda se podělím s jedním k tématu, na který jsem nedávno narazila a přišel mi zajímavý: https://jsme.cz/staronova-lecba-dny-extrakt-z-ocunu-jesenniho
Proteinový suplement lze použít při dietě při zvýšené kyselině mocove? Aby se nahradilo to maso a nestradaly svaly? Pokud člověk cvičí a chce mít dostatek bílkovin. Děkuji
Dobrý den, ano, můžete, Margit
Prve dva prekvapive tyzdne v mojom zivote s opuchnutym palcom, tak guglim a guglim, a toto je prvy clanok, ktory mi dava zmysel a ktory som hladal. Internet je zahlteny nizkopurinovymi dietami. Zacinam tusit, kde je pes zakopany.
Dobrý den, článek je moc hezky sepsán. Naše rodina na dnu trpí již po 3. generace a ani mě se onemocnění nevyhnulo, nutno říci, že jsem starší ročník. Máte velkou pravdu, chorobu lze obejít pouze vyváženou stravou. Můj otec byl povoláním řezník a tak bylo normální, že jsme měli masa na talíři více než je třeba. I dnes se snažím o klouby pečovat a celkově dopřávat tělu dostatečný pohyb nebo cviky na protažení, ale i tak to cítím. Bolest se snažím mírnit přírodními bylinnými přípravky, které působí protizánětlivě. Jeden z nich je tady ten gel Herbal Balsam: https://www.medikobio.com/ třeba to někomu pomůže. Kvapilová
Dobrý den mám prosbu včera přišel přítel od doktora že má dnu, nesmí alkohol kávu maso skoro nic , teť jsem se dočetla že aspoň maso vařené jo,nevím jakou moukou můžu zahušťovat ,a jestli asi je lepší zakletka než zásmažka do polívky , vývar ne ale zeleninové a jestli můžu aspoň trošku soli ,a jestli může rozpustnou kávu , mně trapný hlavně co vařit při takové dietě , četla jsem tmavý chleba , mám strach abych mu neubližovala dál děkuji za odpověď
Mileno, nemám sice dnu, ale na zahuštění je lepší než mouka, rozmixovaná zelenina a do polévky nudle z vaječné omelety. Inspiraci hledejte na stránkách které se věnují LCHF, paleo a cukrfree.
Paní Margit lékařka mi předepsala TEZEO 8OHCT a k tomu INDAP. Jiný odborný lékař se zhrozil že nemůžu brát dva odvodňovací léky a zjistil mi zvýšenou hodnota kyseliny močové přes 450 a nasadil Milurit 100.
Může být prosím zvýšená hladina kyseliny močové po půlročním braní těchto dvou léků? Děkuji Jana.
Jano, děkuji za důvěru, ale toto je dotaz, který je třeba řešit přímo s vašimi lékaři, Margit
dobrý den, věnovala jste se někdy tématu pseudo-dny (onemocnění ukládáním krystalů pyrofosfátu vápenatého (CPPD)?
Kde se vzala, tu se vzala, ale teorie o překyselení organizmu je tady a šíří se jak COVID mezi lidmi. Lituji paní Slimákovou, která stále musí ty nepravdy neb polopravdy uvádět na pravou míru.
Nelze zazlívat lidem, kterým nic neříkají jména Henderson, Hasselbach, Siggaard-Andersen nebo Astrup, zapojovat se do laických diskusí na internetových fórech, ale autoři článků nebo dokonce knih o „překyselení“ by si podle mého názoru měli přece jen něco nastudovat z učebnice fyzikální chemie a z biochemie – minimálně z kapitol o acidobazické rovnováze.
Je třeba rozlišovat mezi aktuální hodnotou pH extracelulární tekutiny nebo krve (acidémie nebo alkalémie) a patofyziologickými stavy acidózou a alkalózou. Zdravý organizmus má k dispozici řadu mechanizmů, kterými dovede udržovat své vnitřní prostředí ve správných (fyziologických) mezích. Příjem kyselinotvorných látek v běžné (řekli byste nepříliš zdravé) stravě není pro zdravého člověka větší problém. Nadbytečné vodíkové ionty zodpovědné za kyselost nebo zásaditost tekutin našeho těla jsou spolehlivě likvidovány několika nárazníkovými systémy. Hlavním systémem je systém bikarbonát/kyselina uhličitá, pomáhá mu fosfátový systém (je i v kostech) a dále krevní bílkoviny a hemoglobin. Vodíkové ionty se vážou v krvi na bikarbonáty a plícemi se vylučují z těla jako voda spolu s oxidem uhličitým. Tím se tělo „odkyselí“ a vše zas bude OK. Dalším orgánem k regulaci pH jsou ledviny. Ty zase umějí navázat vodíkové ionty na molekuly primárního fosfátu a změnit ho na sekundární (kyselý) výměnou za ionty vápníku, které zůstanou v těle. Močovina, vzniklá z metabolizovaných bílkovin, může též přijmout ionty vodíku a změnit se na amonný iont. Také ten se vyloučí močí, která je pak pochopitelně kyselá. Pokud jsou v pořádku ledviny, plíce a průdušky, štítná žláza s příštítnými tělísky a netrpíme nedostatkem vitamínů skupiny D atd., tak to takhle funguje bez problémů. Lze to zkontolovat vyšetřením podle Astrupa. pH krve má být 7,4 ± 0,4, pCO2 40± 4 a BE -2 až +2 (záleží na normě té které laboratoře). Je-li tomu tak, tak můžeme být v klidu a pH moči i kolem 5 nás nemusí vzrušovat.
U pacientů s urolithiázou (kaménky) bych nezavrhoval občasné změření pH moči. Je-li hodně nízké, pak hrozí srážení solí kyseliny šťavelové nebo močové ve formě krystalů a jejich narůstání do močových kaménků. Dieta je pak podobná dietě při dně včetně zvýšení příjmu tekutin. Existují i léky pro alkalizaci moči, ale ty bych nechal k použití na doporučení lékaře, především nefrologa nebo urologa podle výsledku rozboru vyloučeného kaménku.
Dovolil jsem si přeložený text a lépe rozčleněný.
Loren Cordain: Dna (Lámka) a paleo stravování
Zdroj: The Paleo Diet Update, 3. ledna 2010, Volume 2 Issue 4 (Původně publikováno 15. září 2006)
Překlad: Gábor Szendi
Dna je nemoc, která postihuje 1-2% lidí na západní stravě s vysokým obsahem sacharidů. Podle současného lékařského výkladu je tato nemoc způsobena stravou bohatou na puriny. Oproti tomu, lidé na paleolitní stravě tuto nemoc neznají, ale často se s ní setkávají po přechodu na západní způsob stravování. Dr. Cordain tvrdí, že dnešní výklad dny je zcela mylný. Lidé, kteří přejdou na paleolitní stravování, mohou očekávat podstatné zlepšení.
Metabolický syndrom a dna
Většina čtenářů paleo dobře zná metabolický syndrom a jeho pět klasických poruch:
Vysoký krevní tlak
Cukrovka II. typu (nebo stav, který jí předchází)
Koronární kalcifikace (ateroskleróza)
Obezita
Špatné složení tuků v krvi (zvýšené triglyceridy, vysoká hladina LDL a nízká hladina HDL cholesterolu)
Další nemocí, která se vyskytuje u pacientů s metabolickým syndromem, je dna. Dna je občas považována za důsledek inzulínové rezistence, což je součást metabolického syndromu. V této zprávě Dr. Cordain vysvětluje, proč je dna tak častá u lidí s inzulínovou rezistencí a proč jsou současná dietní doporučení pro léčbu dny neúčinná. Podle něj existuje stravovací strategie, která je podstatně lepší, zmírňuje nebo zabraňuje vzniku dny.
Historie a příčiny dny
Dna je jedna z nejstarších lidských nemocí, známá už Egypťanům a popsána Hippokratem. Původně byla spojována s bohatstvím a blahobytem, nazývaná „nemoc králů“. Historicky dna trápila slavné osobnosti jako Alexandr Veliký, Karel Veliký, Henrik VIII., Benjamin Franklin, Isaac Newton a další.
Dna je dnes považována za důsledek západního způsobu stravování, nikoliv za nemoc blahobytu. Ve Spojených státech trpí dnou alespoň 3,4 milionu lidí.
Dna je bolestivá nemoc, která se může vyskytnout v jakémkoliv kloubu nebo tkáni těla, nejčastěji však v palci u nohy. Když je hladina kyseliny močové v krvi příliš vysoká, vytváří krystaly, které se ukládají v kloubech, což způsobuje bolest, otok a ztuhlost.
Skutečné důvody dny
Podle Dr. Cordaina strava založená na vysokém obsahu purinů nezpůsobuje dnu. Výzkumy ukazují, že konzumace bílkovin snižuje hladinu kyseliny močové v krvi tím, že zvyšuje její vylučování ledvinami.
Skutečnými viníky jsou sacharóza, fruktóza a rafinované sacharidy. Fruktóza zvyšuje syntézu kyseliny močové v játrech a zabraňuje jejímu vylučování, zatímco chronicky vysoká hladina inzulínu způsobuje inzulínovou rezistenci, což také brání vylučování kyseliny močové.
Další faktor zvyšující riziko dny je nadměrné pití alkoholu, které rovněž zvyšuje syntézu kyseliny močové a brání jejímu vylučování.
Evoluční důkazy
Antropologické důkazy ukazují, že strava našich předků byla založena převážně na mase a bílkovinách. To znamená, že lidský genom se přizpůsobil vysokému příjmu purinů. Většina zvířat netrpí dnou, protože mají enzym urikázu, který rozkládá kyselinu močovou. Lidé a opice tento enzym nemají, což znamená, že naši předci museli projít selekcí, aby se přizpůsobili konzumaci masa bez vzniku dny.
Klinická studie
V roce 2000 byla provedena studie na pacientech s dnou, kterým byla podávána strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým glykemickým indexem. U většiny z nich došlo k normalizaci hladiny kyseliny močové a výraznému poklesu výskytu záchvatů dny.
Rychlé shrnutí
Dna je spojována s vysokým obsahem sacharidů a inzulínovou rezistencí, nikoliv s vysokým obsahem purinů ve stravě. Strava bohatá na bílkoviny a nízký glykemický index může zlepšit symptomy dny. Historické a evoluční důkazy podporují, že naši předci konzumovali převážně maso, což naznačuje, že lidský genom se přizpůsobil vysokému příjmu purinů.
Dobrý den, můžu na dnu domácí lesní med?
Zdravím a díky ze jsem si dle daných komentářů mohl udělat už přesnější odhad čemu se při dně vyhnout,alkohol si dám jen příležitostně,v podstatě jen točené pivko v letních měsících jinak jsem řidič z povolání takže nealko pivo či Radler,čokoládu a různé sladkosti už nekonzumují min.2mesice,několik roků už jim pravidelně zeleninu a sladim už jen třtinovým cukrem ,u masových produktu jsem taky vynechal delší dobu uzeniny,zvěřinu a červené maso také nejím,mám rád i luštěniny,ovoce,poslední týden mám problém s palcem a mimoto mi začalo opuchat i okolí palce a stále to nic moc nezabírá,jinak se snažím brát celkem pravidelně milurit,pravda většinou když cítím napinky bolesti či únavy palce,pijí tekutiny denně cca kolem 2-2,5l,kávu jsem poslední 2tydny také vynechal,jinak pijí 1salek denně,pohybu mám v práci až až a kromě toho často chodím na pěší menší túry po přírodě,takže zhruba tak nějak to mám,můj dotaz by byl a vlastně nikde jsem se to nedozvěděl a přesně nedocetl ,když je dnovy záchvat má se či ne užívat pulinor (100),čemu se vyhýbat ve stravě?pokud jsem pochopil především cukrum ,sladidlum všeobecné?i medu,ten používám jen do čajů..a ten kolchicin,pomaha nějak pozitivně při záchvatech dny?děkuji
Dobrý den, čím méně, tím lépe, med totiž obsahuje mimo jiných sacharidů i fruktózu, Margit
Dobrý den, omlouvám se, ale v rámci webu zde mohu jen obecná doporučení, individuální je třeba probrat přímo s nutričním terapeutem, Margit