SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Co to jsou skutečné potraviny?

5.6.2019

Zpět na výpis článků

Mé základní pravidlo zdravé výživy je jíst skutečně zdravé potraviny. Jaké potraviny to ale vlastně jsou?

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

2 komentáře: “Co to jsou skutečné potraviny?”

  1. Andrea Müllerová napsal:

    Dobrý den Margit, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně stravování skutečnými lokálními potravinami. Dostala jsem nespočet otázek na toto téma, především pak z důvodu, že se sama stravuji absolutně skutečnými potravinami a žádnými průmyslově vyrobenými + co hlavně je to, že veškeré potraviny mám ryze farmářské z našich farem, co jde tak BIO, nebo opravdu jen mini farmářské lokální :) Zeleninu a ovoce vybírám navíc i dle sezony a je mi zkrátka takto dobře už pár let ;))

    Nicméně jsem se setkala s tím, když např. na LC stravě doporučujete lidem jíst hlavně kvalitní tuky a oleje – tak mi byl dán ostrý argument, že sice krásné avokáda, kokosové oleje, olivové oleje apod – ale to přeci NEJSOU naše potraviny, a pokud už se údajně snažíme o skutečně naše lokální produkce, pak nechápou dotyční lidé, že tedy a nač je třeba „tahat“ do jídelníčků nějaké exotické plodiny a podporovat tak dovoz, ačkoliv to klidně může být BIO. Pokud je mým, ale i Vaším, záměrem co nejvíce podporovat lokálnost a vrácení se ke skutečným našim jídlům – pak prý nějaké kokosáky, olivové oleje, kakaobé boby, ořechy (vyjma vlašských a lískových, které tu sami máme) nedávají smysl, totéž např. superpotraviny semínka – např. CHIA, konopná apod..

    Dále jsem se nyní setkala i s útoky od lidí, kteří jedli celý život klasicky průmyslové jídlo, potraviny a jídelníček typu : rohlíky, salámy apod.. – víme :-)) a pak najednou přešli na zdravé skutečné jídlo – bílé smetanové jogurty, kvalitní chléb z kvasu, tvarohy, vločky, celozrnné přílohy apod – že mi začali nadávat, protože měli neustále hlad a necítili se najedeni, nebo měli nějaké zdrav.potíže (zácpy,průjmy) psychicky jim nebylo dobře – no zkrátka mi slušně řečeno bylo, že to radši zůstanou u průmyslových potravin, na kterých jim je dobře, než aby trpěli a zdravotně naopak poklesly.

    Nejčastější argument však i maminek je : Ano, my to vidíme – všude jezte zdravě a skutečné potraviny a pak se vyvíjí poruchy příjmu potravy a sami populární výživoví poradci a lékaři nakonec uznají, že je 100% zdravá strava neexistuje a stejně není dobře a co více, nepotřebujeme, aby nám z dětí vyrostly anorektičky , nebo lidé, kteří mají posedlost v jídle…

    Je podle Vás tedy i toto možné? Jaký byste měla na toto názor a argument na ty výše zmíněné útoky.

    Moc děkuji za ochotu.

  2. Dobrý den, nic z uvedených specialit není nezbytné a pro mnohé je přísnější LC strava terapeutická dieta, kdy platí i jiná pravidla, tedy třeba klidně i více dovozových avokád do vyřešení zdravotních potíží. A olivový olej obecně je za mě spíš lokální potravina. Lidé, kteří mají na skutečné stravě hlad buď nesprávně sestavují jídelníček, jako třeba nedostatek vlákniny a bílkovin nebo stravou zajídají jiné potíže. A to, že neexistuje jediná správná výživa pro všechny souhlas, jediné, co je společné je prospěšnost skutečného jídla a v jeho rámci někdo může jíst i více rostlinou stravu a jiná třeba a i živočišnou.
    Obecně tyto a mnohé další témata detailně vysvětluji na svém školení a jako nejvhodnější prosím přijít na místo, protože je pro mě časově extrémně náročné stále dokola jednotlivě vysvětlovat, díky za pochopení, margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem