SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
1.11.2014
Blíží se nejvíce stresující období roku. Od listopadu až do Vánoc mnozí ještě zrychlujeme běh po obchodech, ženy navyšují počty hodin strávených u trouby. Několik dnů se přejídáme a následně si slibujeme, že od Nového roku všechno zlepšíme. Po týdnu snažení se většinou vracíme do normálu, kdy zase jen počítáme čas do další oslavy nebo dovolené.
Je možné omezit následky komerčních svátků nebo udělat každý den šťastný bez ohledu na datum? Určitě ano. K tomu nabízím několik praktických doporučení, která lze snadno začlenit do našich všedních dnů.
Vstávejte o něco dříve. Užijte si získaný čas, abyste se rozhýbali u otevřeného okna, proběhli se naboso na zahradě nebo se jen protáhli a připravili snídani o něco poklidněji. Pohodově nastartujte den – namísto ranní honičky po bytě, útěku bez snídaně a doběhu do práce bez toho, že by se vaše tělo a duše vůbec probraly.
Při obědě vypněte veškerou elektroniku, nesledujte žádnou obrazovku a užívejte si jídla. Sebezdravější jídlo, které zhltnete v poklusu nebo bezmyšlenkovitě před děsivými zprávami či hloupými texty, vám nijak neprospěje. Naopak zklidnění při jídle může vést ke zdravějšímu výběru a lepšímu trávení.
Během každého dne je potřeba se hýbat. Nejlépe každou hodinku alespoň nějakou minutu. Vstaňte od počítače, zalejte kytky v kanceláři sobě i kolegům, nechávejte si telefon na sousedním stole nebo ve vedlejší místnosti a vždy k němu vstávejte. Naplánujte nějakou pracovní schůzku ve stoje anebo dokonce na procházce v blízkém parku.
K běžným pohybům ideálně přidejte procházku po práci, jiný den dvacet minut intervalového tréninku. Někdy odházejte sníh a někdy jeďte na vyjížďku na bruslích, skákejte na trampolíně nebo si s dětmi zakopejte do míče.
Zkuste každý den něco nového nebo neobvyklého, i kdyby to měla být naprostá drobnost. Nečekaně zavolejte kamarádce, darujte kolegyni skleničku kysaného zelí z vašeho domácího soudku, přečtěte si báseň anebo udělejte s dětmi táborák na zahradě. Zatančete si v kuchyni mezi vařením, utrhněte si větvičku se šípky, do kalendáře namalujte obrázek nebo rozprašte aroma olej po bytě.
Dopřávejte si pravidelně něco zdravého, co zároveň skvěle chutná. Stačí jen do džbánku s vodou přidat pár lístků voňavé máty, na podzim si za několik minut udělat dezert z pečených jablek, v jídelně nebo restauraci si dopřejte zeleninové jídlo nebo si občas kupte fresh juice.
Každý den před spaním anebo ráno před zahájením práce si připravte svůj „To-do list“, plán na daný den. Nejlépe uděláte, když do něj začleníte několik svých profesních úkolů a přidáte pár privátních cílů – od těch nejběžnějších povinností, jako je rozeslání vánočních přání anebo nalezení receptu na zdravé cukroví, až po netradiční, jako třeba udělat si několik dřepů během dne. Do seznamu si můžete dát i všechna rozhodnutí pro naplnění šesti dalších doporučených zvyků. Přes den poté postupně zvládejte vše naplánované pro práci i pro sebe.
Nejlepším ukončením dne je vyjádření vděčnosti za zvládnuté i prožité. Poděkujte za to, co se povedlo, promyslete, jak své štěstí můžete předávat dále. A jak se těšíte na další den.
Společným bodem všech doporučení je trénink uvědomění vlastních rozhodnutí a aktivit. Módní přehlušení každého momentu zvuky ze sluchátek anebo snímky z obrazovky nám bere možnost vnímat reálný svět, ve kterém se právě pohybujeme. Vnímat vítr, slunce, zpěv ptáků, hluk blížícího se auta anebo třeba volání o pomoc, vůni z blízké pekárny. Vnímat krásné budovy, dobré lidi a místa, která míjíme. Náš svět se mění každým okamžikem a je škoda si jej neužívat. Malé obyčejné chvilky naplní život více než pár hodin blýskavých oslav.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Az na bod plan na den bych souhlasila, odskrtavani polozek co jsem stihla a nestihla mi prijde hloupe a pro mnoho by mohlo byt i stresujici, kazdy prece vi, ze ma jit do prace a pak treba nakoupit…, ale co kdyz se mi vubec nechce, coz takhle to udelat uplne jinak a proti zajetym kolejim(i kdyz uznavam, pokud mam male deti, moc vyskakovat si nemuzu, jist se musi a pravidelne..), jen jsem tim chtela rict, ze clovek je dnes tak stresovan, ze neuskodi i jen tak bloumat ulicemi, chodit tzv. od niceho k nicemu a nebo jen tzv. hledet do blba…to je vlastne taky meditace. Jinak zmineny 6. bod je v rozporu s tim, co pisete v ostatnich bodech, muj nazor
Díky za názor, užívání si času jen tak bez plánu je určitě také dobrý nápad. Do doporučení jsem napsala zásady, které mám vyzkoušené a prospívají mi, včetně bodu č. 6. To do list je při mém náročném programu nezbytný. Každý den mám jinou kombinaci úkolů od vystoupení, přes klienty, pracovní schůzky, psaní až po natáčení a moc mi prospěje se dopředu připravit, jak ten den nejlépe zorganizovat, včetně zařazení mých osobních cílů. Ale je mi jasné, že každý z nás má jinou práci i povahu a takto i postup, jak den zvládá. Uvedená doporučení jsou jen inspirací ode mne. M.
Naprostý souhlas, úžasně napsáno, vše se snažím dodržovat už 10 let -)
no…fajn,ale jak to všechno zvládat na mateřské? třeba jídlo v klidu nepřipadá v úvahu…
uznávám, že to chce více fatazie a plán pro dva, tj. na mateřské jsem mnoho z uvedeného dělala i s dítětem – dětmi, dá se s nimi tančit v náručí, cvičit, strávit spoustu času venku, zahradničit a vařit …
u jídla jsme zpravidla začínali společně, zpočátku jsem se více věnovala dítěti a po jeho dokrmení se snažili jej naučit, že má volno a my právo v klidu pokračovat v jezení
držím pěsti ať to zvládáte, m.
Klárko, vzala jste mi myšlenku při čtení článku, kdy jsem si říkala, že je to krásně napsáno, jen zrovna u mě na mateřské s dvěma dětmi nereálné. Jedno dítě je totiž měsíční a je velmi ale velmi náročné. Takže bych ke každému bodu mohla naspat nějaký komentář proč to prostě teď nejde. Ale poděkovat na konci dne, že jsem ten den přežila, to zvládnu :-).
V tom případě blahopřeji ke zvládnutí bodu č. 7 a držím pěsti ať se postupně podaří přidávat ty další. Sami máme tři děti, z toho první dvě krátce po sobě, žili jsme s nimi v zahraničí bez jakékoliv pomoci babiček, manžel celé dny v práci, takže náročnost pobytu s malými dětmi doma dobře chápu a držím pěsti ať se daří zvládat. M.
Díky za dobré tipy, na to, „jak se nezbláznit“. Naučila jsem se vstávat v 5, a přesně jak píšete, si užívám to ticho a klid (též máme tři děti :-) a než jdu do práce, trochu uklidím, uvařím si dobrý čaj, postarám se o kočky – mám ty svoje ranní rituály moc ráda.
Odškrtávání položek praktikuji i v práci a moc mi to pomáhá, protože co si napíšu, nemusím na to myslet a když vidím na konci dne ten odškrtaný seznam, mám z toho dobrý pocit. Pokud něco nestihnu, připíšu to na druhý den. Taky se snažím každý den dělat něco jinak, někdy jsou to drobnosti, ale vybočím ze stereotypu.
Přeju pěný den!
Inspirativni clanek, dekuji!!!
Take jsem na materske, dve deti, manzel pres tyden mimo domov a jde to. Jitka pise, ze ke kazdemu bodu najde duvody, proc to nejde. Doporucuji zmenit pohled a hledat, jak by to mohlo jit ;-). Vim o cem mluvim. Sama jsem ve sve podstate hodne kriticka a pesimisticka, ale kdyz jsem se zacala ucit divat se na veci z jineho uhlu, strasne se mi ulevilo. Clovek zjisti, ze co bylo do te doby neresitelne, je vlastne strasne jednoduche :-).
Nevím, zda to je mými sympatiemi k paní Margit, ale i tento článek jsem si užila jako laskavé pohlazení. Z podstaty mé povahy (optimista nezdolný rozlítaný) v podstatě intuitivně dodržuji všechny body v článku uvedené, jen je nedodržuji denně. Ale přimlouvám se také za jídlo v klidu bez vyrušování. Díky za článek! těším na další témata!
Margit, děkuji. U vás obdiv i teď, kolik toho zvládáte.
Petro, máte pravdu. Možná si potřebuji všechno i lépe zorganizovat, protože momentálně mám pocit, že není čas vůbec na nic, i když těch 7 zvyků zas tolik času nepotřebují, když nad tím tak přemýšlím. Vypadá to, že se začínám dívat na věci z jiného úhlu pohledu :-).
Také zdravím a myslím si, že nemáte pravdu s tím, že se budete stresovat, že si něco nesplníte a neodškrtnete – naučte se věci nesplněné přesouvat, ONO se to nezblázní a samozřejmě, dávat jim důležitost. Nad splněným se radovat a pochválit se. No a jako učitelka v MŠ jsem se v klidu nenajedla hodně dlouho a možná je to taky tím, že VY maminky na MD nevěnujete příliš času tomu, abyste společně s dětmi v klídku jedly a tím je tak připravovaly na to, že ve třech nám předáte děti, které vnímají jisté rituály. Máte na to mnohem víc času než jsme měly my, Vaše matky. Jídlo jsme Vám připravovaly denně čerstvé, namáčely Vám pokakané plíny, které následně vyvářely, bez automatky, na sporáku, na druhé dítě jsem měla už tatramatku skákačku. Denně jsme s Vámi byly venku, ne v dětském koutku v pizzerii, kde se najíte čehosi s další bandou ukřičenců. No a když dovalíte domů, tak ani dítě nepřipravíte ke spánku – čištění zoubků, čtená pohádka aj. Ráno ve stejném oblečení do školky. Nezapomeňte na to, že Vy/ současné matky / jste šly do MŠ ve dvou letech a uměly jste to, co bylo nutné, aby Vaše máma mohla nastoupit do práce – taky jsme potřebovaly peníze, tak jsme se snažily. Školky byly přeplněné, byly silné ročníky, počůránek, pokakánek zůstával doma. Jenomže Vaše děti vidí pastelky, nůžky, vodovky a jiné zázraky až ve školce. Samozřejmě, pak jste dotčené, když Vám uč, řekne něco, co v žádném případě podle Vás není pravda, protože Vy letíte k psychologovy, protože kámoška tam byla taky a Vaše dítě má vlastně ADHD/ leckteré ani nevíte, co to vůbec je/, ale POZOR, ono to dítě je pouze NEVYCHOVANÉ a proč, protože VY na ně nemáte čas. Nevdáváte se, děti mají jiná jména a co víc jednou do roka nového tátu, když to vyjde na pětiletku, je to zázrak. Nejste všechny stejné, ale bohužel většina ano. Děti špatně mluví, ale Vám je to jedno, hlavně, že si umí pustit počítač a neotravuje. Vy mu ohřejete strouhanou mrkev a jiné, ve flašce, zakonzervované jídlo a hotovo. Většina z Vás nejste schopné ani uvařit chlapovi a tak se nedivte, že neustále vyškrtáváme zmocněné osoby k vyzvednutí Vašich děti ze školky. Přeji všem veselé Vánoce a jděte se podívat někdy za okno školky, která je odvozena od matky, jaká to je šichta, když má jedna pohladit 28 dětí a poslechnout si, co je trápí. A pozor, doma má chlapa, děti, zvířátka a hladit chtějí taky.
Krásně napsáno, Margit :-) díky za inspiraci k vylepšení života!
Jsem naprosto nadšený! Po shlédnutí několika vašich videí a přečtení pár článků se dostat k tomuhle a vidět, že to všechno je od člověka na správném místě, co se má rád :-)
Mějte se báječně!
Úžasné shrnutí. Život je to, co si užijeme sami a darujeme ostatním.