SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Mýtus výběru

8.10.2013

Zpět na výpis článků

Anna Lappé & Food MythBusters

Mýtus výběru aneb jak fast food marketing zasahuje naše děti

Potravinářský průmysl říká, že dělá jenom svou práci a servíruje dětem přesně to, co si samy žádají. Skutečně chtějí naše děti junk food, nebo jim je korporace vnucuje?

  • Jsem moc přísná máma, když trvám na tom, aby mé děti jedly mrkev namísto sýrových křupek?
  • Víte, že potravinářský průmysl jen v USA utratí ročně zhruba dvě miliardy dolarů na reklamy pro děti a teenagery? Jde o reklamy, které říkají dětem, jaká jídla jsou zrovna „in“. To jsou jídla, která mají nízkou výrobní cenu, nepřehlédnutelnou značku a potenciál stát se návykovými.
  • Zájmem rodičů je udržet své děti zdravé. Proti čemu však stojíme?
  • Skvělé krátké video pro děti i rodiče (6 minut, anglicky s českými titulky).

Anna Lappé, autorka tohoto videa, je spisovatelka a zakladatelka Institutu Malá Planeta (Small Planet Institute). Věnuje se problematice potravinových systémů a sama propaguje udržitelný způsob získávání potravin. Ve svém projektu Food MythBusters sdílí pozitivní příběhy udržitelného zemědělství prostřednictvím kreativních filmů, online akčního centra a grasroot akcí.

Anna Lappé je dcerou slavné spisovatelky Frances Moore Lappé, autorky celosvětového bestselleru Diet for a Small Planet, knihy kritizující konvenční zemědělství.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

5 komentářů: “Mýtus výběru”

  1. Andrea Hřivnáčová napsal:

    Dobrý den,
    nedávno se mně kolegyně vrámci debaty o zdravém stravování ptala jak je možné, že se v obchodech prodávají zdraví škodlivé potrainy, např. margaríny – přece kdyby byli zdraví škodlivé, nemohli by se prodávat. Nevím, co jí mám na to odpovědět, myslím že má vlastně pravdu, můžěte mi poradit? Děkuji.

  2. Dobrý den, skvělá otázka, ale měla by být položena zástupcům potravinářského průmyslu anebo Ministerstva zdravotnictví. V každém případě výživová věda se vyvíjí a běžna trvá desetiletí než se zjistí rizika čehokoliv. Skvělými příklady jsou i pesticity jako DDT, které byly původně nabízeny jako zcela neškodné anebo cigarety, které v jejich počátcích doporučovali lékaři k terapii dýchacích cest …

  3. Martina Hitzgerová napsal:

    Zdravím, skvělé video, bohužel jsem nenašla české titulky. Viděla jsem podobné, jeden myslím americký novinář udělal pokus a měsíc se stravoval pouze v mekáči. Celý měsíc byl sledován lékaři, trenéry a jinými specialisty. Po měsíci byl tlustý, rozteklý a všechny kontrolované hodnoty (hmotnost, cholesterol, tlak….) se dramaticky zhoršily. Bohužel nevím název toho videa….

  4. Dobrý den, české titulky si zapnete značkou captions – titulky, která je vedle symbolu hodinek ve spodní liště. M.

  5. kateřina napsal:

    Velmi mě mrzí, že trh je dnes doslova přesycen výrobky, které ohrožují naše zdraví – jídlo, kosmetika, sportovní pomůcky. Od puberty bojuji s bolestí v kloubech hlavně v kolenou, lékaři si nevěděli rady, co se mnou. Až v mých 35 jsem upravila jídelníček, na sport jsem místo polstrovaných gelových a bůhví jakých bot začala používat barefoot boty… a světe div se, moje obtíže, i přes stálou mírnou nadváhu ( BMI 25.9) s níž nejsem schopna dlouhodobě hnout, přestaly.
    Bohužel dnes musí člověk hledat informace, přemýšlet a hodnotit, co škodí a neškodí sám, protože státní orgány v tomto, pod tlakem trhu, selhávají.
    A nemyslím si, že by se tak vždy dělo v důsledku nedostatku informací.
    Proto děkuji paní Margit za práci, kterou dělá, je pro mě zdrojem užitečných informací v této komerční džungli :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem