SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Dlouhověkost a nemocnost

30.4.2013

Zpět na výpis článků

Žijeme čím dál déle, ale současně jsme také čím dál více nemocní. Trpíme potížemi, které nám podstatně snižují kvalitu života a kterým se dá předcházet. Řešením naprosté většiny našich onemocnění nejsou léky ani vyšetření, ale naše každodenní chování.

Většina dospělých se dnes, často po desítky let, léčí na tzv. chronická degenerativní onemocnění. Tyto nemoci jsou také nejběžnější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Přitom mnoha chronickým onemocněním se dá předcházet zdravou stravou a pravidelným pohybem.  Už vzniklá onemocnění lze těmito cestami dokonce léčit, nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Důležité varování: s provozovateli webu Densmrti, který ma tuto moji stránku odkazuje nemám nic společného. Jedná se o podvodné zneužití jména a služby takovýchto grázlů samozřejmě nikomu nedoporučuji!

Podíl zánětu na výskytu nemocí

Zánětlivé prostředí v organismu je základem anebo doprovodným znakem mnoha chronických onemocnění a také urychluje stárnutí buněk. Akutní zánět poznáme podle otoku, zarudnutí, bolestivosti, změny funkce postiženého místa a zvýšené teploty. Akutní zánět je smysluplnou reakcí organismu na poškození a vede k urychlenému vyléčení postižené tkáně. Chronický zánět probíhá bez příznaků a akutního postižení, se kterým by mohl být jednoznačně spojován. Je reakcí na dlouhodobě nevhodnou výživu a prostředí v organismu. Chronicky zánětlivé prostředí poškozuje tkáně a podporuje vznik vážných onemocnění, která snižují kvalitu i délku života.

Jak poznáme, že v organismu probíhá zánět?

Mnohé z mediátorů, které se podílejí na zánětu, je možné sledovat. Jako nejsnadněji zjistitelný ukazatel zánětu se nyní udává C-reaktivní protein (CRP), jehož navýšení bez přítomnosti akutního zánětlivého onemocnění svědčí o chronickém zánětu v organismu. Hladina CRP se stanovuje z krve, testování je poměrně levné a běžně se provádí.

Co vede k zánětlivému prostředí?

Nadměrná konzumace prozánětlivých olejů a jednoduchých cukrů. Konkrétně škodí nadbytek omega-6 mastných kyselin anebo tepelně poškozených tuků celkově. Škodlivý je nadměrný příjem jednoduchých cukrů, tj. příjem potravin s izolovanými cukry, a také nadměrný příjem výrobků z bílé mouky.

K zánětu může přispívat i nadměrný stres, který podporuje uvolňování CRP a také snižuje účinnost protizánětlivého kortizolu, který se běžně uvolňuje při stresu.

Fytochemikálie

Fytochemikálie ochraňují organismus rostlin před nepříznivými vlivy a škůdci. V lidském organismu nabízejí celou řadu zdraví prospěšných funkcí, mezi kterými je i ochrana proti zánětu, poškození buněk a tkání. Jejich pravidelný příjem je dnes považován za nezbytnou součást zdravé výživy a podpory dlouhověkosti.

Přesné působení fytochemikálií v ochraně před záněty není plně vysvětleno, ale už je nejrůznějšími studiemi potvrzena např. jejich schopnost podporovat detoxikaci organismu, neutralizovat volné radikály (antioxidační působení), podporovat imunitní systém a posilovat efektivitu vitamínů.

Superpotraviny

Superpotraviny jsou potraviny, které obsahují výjimečně vysoké množství mikroživin včetně fytochemikálií anebo vyšší obsah ojedinělých zdraví prospěšných živin. Z běžnějších potravin se mezi superpotraviny řadí borůvky a další bobuloviny, kokosový tuk, losos, špenát, vlašské ořechy anebo dýně.

Ze specialit k superpotravinám patří plody kustovnice, zelený ječmen a chlorella, nepražené kakaové boby anebo chia semínka.

Cesta ke zvýšení kvality i délky života

Skvělou zprávou je, že protizánětlivá strava je shodná s doporučením výživy pro dlouhověkost. Prakticky doporučuji:

  • denně konzumovat zeleninu a ovoce v dostatečném množství a pestrosti pro zajištění dostatku vitamínů i fytochemikálií,
  • pravidelně přijímat zdravé protizánětlivé tuky, tzn. tuky s převahou omega-3 mastných kyselin,
  • při vaření používat protizánětlivé byliny a koření, jako jsou např. kurkuma, česnek, pažitka, bazalka, skořice anebo zázvor,
  • maximálně omezovat příjem jednoduchých cukrů včetně bílé mouky,
  • omezovat příjem prozánětlivých tuků s převahou omega-6 mastných kyselin a všech vysoce průmyslově upravovaných anebo nadměrným teplem poškozených tuků,
  • omezovat příjem potenciálně škodlivých látek a chemikálií, jako jsou mnohá aditiva a rezidua pesticidů běžně obsažená v potravinách z konvenčního zemědělství a potravinářství.

Co ještě přidává roky

Vedle dobrého jídla k dlouhověkosti přispívá pravidelný nestresující pohyb, život v manželství a dobrý partnerský vztah obecně, děti, vyšší vzdělání, bezpečný sex, nekouření a bohaté sociální kontakty.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

26 komentářů: “Dlouhověkost a nemocnost”

  1. Kateřina napsal:

    Děkuji za přehledný článek! S chronickým zánětlivým onemocněním se setkávám ve svém okolí stále častěji, zejména u žen kolem padesáteho roku.
    Co myslíte jednoduchými cukry? Patří tam i cukry obsažené v ovoci a medu?
    Děkuji.

  2. Dobrý den, za škodlivé považuji nepřirozeně izolované a koncentrované cukry. Prakticky proto doporučuji maximálně omezovat průmyslově upravované potraviny. Přirozeně se vyskytující cukry v ovoci jsou bez potíží. Med je zdravější než cukr, ale podobně jako i další koncentrovaná sladidla, je třeba jej přijímat pouze v omezených množstvích.

  3. Lucie Šidlová napsal:

    Krásný je taky ten závěr, jsem ráda Margit, žes to tam přidala ;-) ikdyž občas si teď nejsem jistá, jestli ty děti roky přidávají…? :-D
    ale jen na okraj – mů muž jí docela hodně zeleniny, ale dost jí taky nesnáší – některé z nějaké žaludeční přecitlivělosti (?) – česnek, syrovou okurku a některé chuťově – celer, řepu, petržel (to je myslím, že na ty chutě nebyl z dětství zvyklý).
    Nemáš nějaký tip, jak se s tím vyrovnat? Moc mě nebaví chystat několik jídel a sobě a dětem tohle všechno vyřazovat nechci…

  4. Lucie, s těmi dětmi je to u nás podobné, občas si asi každý rodič přeje, aby alespoň na chvíli nebyly vidět ani slyšet, ale přesto je většinu času vděčný a šťastný, že je má a že mu vnášejí spoustu radosti do života.
    Co se týká zeleniny není problém pár druhů manželovi vynechat anebo je vyzkoušejte v jiných podobách. Třeba česnek a petržel jen po tepelné úpravě (stačí i krátké osmahnutí na másle, které hodně změní chuť a zlepší stravitelnost) anebo zkoušej navyknout manžela na tyto druhy jejich přidáváním do lisovaných čerstvých ovocných anebo zeleninových šťáv s druhy, které má rád (vždy jen po kousíčku testovaného druhu). Držím pěsti, m.

  5. Honza napsal:

    Dobrý den,
    pěkný článek.
    A otázka zní – proč to lidé nedodržují, když není problém najít dost informací jak žít zdravě a dlouho?

  6. pavla Holikova napsal:

    Dobrý den pani Margit na interetu jsem poslechla přednášku VEGANA nemáme jíst maso, vejce ,mléko, med,maso je škodlivé, protože zvířata jsou ve stresu, v mléku je hnis, vejce jsou měsíčky a med jsou zvratky, tak vlastně se bojím veškerého jídla , poradíte mi?děkuji

  7. Dobrý den, to, že někdo je vegan neznamená, že je také expertem na zdravou výživu a s uvedenými zjednodušenými tvrzeními nesouhlasím. Zásadní je jíst kvalitní potraviny a je jen na Vašem rozhodnutí jestli budete upřednostňovat rostlinné anebo živočišné zdroje, obojí je možné.

  8. Věra napsal:

    Paní Margit,

    může pomoci jako protizánětlivý prostředek smíchání lněného semínka, lněného oleje + tvaroh, tak jak to doporučuje dr. Budwig ?
    Máte s tím zkušenosti ?

    Děkuji za odpověď

  9. Dobrý den, recept Dr. Budwig je především doporučován jako prevence rakoviny, ale určitě lze zařadit do zdravé výživy a bude prospívat i celkově (tedy v případě, že nejste alergická na kravské mléko). Zkušenosti nemám terapeutické, protože jsem ještě nepotřebovala řešit zdravotní potíže, ale několikrát jsem si jej připravoval a chutná dobře.

  10. Nika napsal:

    Dobrý den, děkuji za pro mne aktualni článek. NA jake potraviny bych se měla zaměřit když mám chronicky zanet zaludku? cela rodina jime zdrave, primárně BIO,denne pro deti a sebe varim a me dostihla tato zaludna nerovnováhu v zaludku. Děkuji za odpověd.

  11. Dobrý den, na takto obecnou otázku mohu jen odpovědět, omezení jednoduchých cukrů a zvýšení příjmu protizánětlivých omega 3 mastných kyselin. Ale skutečné poradenství je třeba řešit konzultací s lékařem a výživovým expertem.

  12. Eliška napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na užívání chlorelly v těhotenství. Jestli je to možné? A jestli může nahradit jiné potravinové doplňky s kyselinou listvou apod. Chlorellu užívám dlouhodobě. Děkuji za odpověď. Eliška

  13. Dobrý den Eliško, obecně je možné chlorellu v těhotenství užívat, ale mnohem více bych v tomto období doporučila kvalitní přípravek pro těhotné ženy. Obecně ani nedoporučuji dlouhodobé používání žádného individuálního doplňku. Margit

  14. Eliška napsal:

    Dobrý den Margrit, děkuji za odpověď. Pod pojmem dlouhodobě jsem myslela tak cca 6 měsícu před otěhotněním. čistila sem se:-) Slyšela jsem, že je ji možné užívat i v těhotenství, pokud jsem na ní zvyklá,ale vysoké hodnoty vit A mě trochu znejistily. Mohla bych se ještě zeptat, co doporučujete v těhotenství jako speciální přípravek? Chlorella je zcela přírodní, proto sem se ptala na ni. Jsem fyzioteraput a absolvent vašich přednášek na TČM. Myslím, že moje strava obsahuje téměř vše co má pro běžného člověka, ale nejsem si jistá, jestli to stačí v těhotenství, tak hledám něco, co bych mohla užívat. Kyselinu listovou už zobu. Děkuju moc a moc za odpověď a přeju krásný večer. Eliška

  15. Dobrý den Eliško, užívání před otěhotněním určitě není problém. Ze speciálních přípravků jsem myslela některý z přípravků pro těhotné nabízených v lékárnách. Samostatné užívání kyseliny listové je bezva, ale nezajišťuje kompletně zvýšené požadavky v tonto období. Sama jednotlivé lékárenské preparáty nesrovnávám – vzhledem k neustále se měnící nabídce je to i téměř nemožné, ale doporučuji poradit se přímo s gynekologem, kteří by měli aktuální nabídku znát. Margit

  16. Eliška napsal:

    Ok, děkuju za názor i radu. Fajn večer. Eliška

  17. Iva napsal:

    Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na kokosový cukr. Je to opravdu nejvhodnější, nejzdravější sladidlo?

  18. Dobrý den,
    kokosový cukr je výborné sladidlo s nízkým glykemickým indexem, ale také s vysokou cenou a nízkou sladivostí, která mnohé nutí používat jej ve větších množstvích. Jako nejzdravější sladidlo bych jej nepropagovala. Margit

  19. Vlaďka napsal:

    Dobrý den Margit,
    dočetla jsem se (Dr.Budwig), že rozemleté lněné semínko se musí kombinovat spolu s potravinami bohatými na bílkoviny s obsahem síry a že pokud se tak neučiní, tak se mnohé životní funkce oslabí. My užíváme každodenně rozemleté semínko pouze s ovocnou šťávou. Chtěla jsem Vás poprosit o Váš názor, zda je opravdu nutná přímá konzumace lnu s bílkovinami. Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Vlaďka

  20. Dobrý den Vlaďko, o tvrzení o škodlivosti konzumace lněného semínka bez zdroje bílkovin od Dr. Budwig vím, ale nemám žádnou nezávislou informaci, která by jej potvrzovala. Margit

  21. Markéta napsal:

    Dobrý den Margit,
    děkuju Vám za zajímavé články, psané srozumitelnou formou i pro nás laiky. Chtěla bych Vás požádat o Váš názor na konzumaci mladého ječmene a chlorelly. Užívám je už druhým rokem a jsem s nimi spokojená.Tyto doplňky užívá denně taky moje dvouletá dcera. Zajímalo by mě, zda je vhodné dlouhodobé užívání těchto doplňků stravy (a pokud ne tak proč a v jaké frekvenci bych je měla zařazovat, pokud vůbec jejich konzumaci doporučujete), a zda je vhodné, aby je konzumovalo i malé dítě.
    Ještě bych se Vás chtěla zeptat, zda je vhodné konzumovat Konopný olej lisovaný za studena, který obsahuje omega 6 mastné kyseliny. Děkuji Vám za odpověď a přeju pěkný den. Markéta

  22. Dobrý den Markéto,
    tyto tzv. zelené potraviny obsahují vysoké množství mikroživin a jejich dlouhodobá konzumace je možná, i když podle mne ne úplně pro všechny. Podle TČM nejsou vhodné pro chladné vlhké typy, protože přinášejí vlhkost a chlad do těla. Při každém doplňku však stejně doporučuji po pár týdnech užívání nějaký týden přestávky. Stejné platí i pro Vaši dceru a u dětí bych se více než k pravidelnému užívání čehokoliv přikláněla k občasnému přidání do jídelníčku. Konopný olej lze užívat i pravidelně a doporučuji jej. Margit

  23. Blady napsal:

    Dobry den, mam zacinajici chronickou gastritidu a byva mne hodne spatne. Co mi doporucujete,krome mene soli,cukru,tuku.Koupila jsem si za studena lisovany konopny olej.Je vhodny jej denne uzivat,kdyz nesnasim na zaludek mastne.Dekuji

  24. Dobrý den, omlouvám se, ale v rámci takovéto poradny nemohu řešit individuální dietoterapii, obecně platné zásady zdravé výživy najdete v mnoha textech a videích na mé webu a pro detailnější doporučení konzultujte přímo s lékařem anebo nutričním terapeutem. Margit

  25. Dobrý den paní doktorko,

    opravdu dobrý článek, zejména se mi líbí část o „superporavinách“. Vy se v tom určitě vyznáte, našel jsem na internetu tuto chlorelu, je to dobrá značka? podle toho, co tam píší, tak se zdá, že je kvalitní. https://greeny.cz/produkt/chlorella-fresh-chlorella-pyrenoidosa-250g/
    Myslíte si, že ji mám koupit?
    Děkuji pěkně za odpověď.
    S pozdravem, Vlastimil Horký.

  26. Dobrý den pane Horký, zelené potraviny určitě obsahují dostatek živin, ale k poměru v množství, které se obvykle konzumuje jde obecně uvést, že naše běžné potraviny mohou být i výhodnější než takováto suplementace. Téma detailně řeším v odborném textu: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2016/02/07.pdf, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem