SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU
1.2.2014
Módní diety většinou nemají se zdravím nic společného a dietní potraviny redukují ze všeho nejlépe vaši peněženku.
Potravinářský průmysl vítá speciální diety a nové módní mikroživiny, díky kterým může trh zaplavovat neustále novými zázračnými potravinami se speciální cenou. Pro průmysl je totiž nejziskovější polotovar z těch nejlevnějších surovin, což jsou dnes zpravidla kukuřice a sója ve stovkách variant – od koncentrovaného fruktózového sirupu až po rostlinný proteinový izolát. Levný základ se obohatí nějakou módní živinou anebo sníží o živinu, kterou se zrovna doporučuje omezovat, jako například lepek, cholesterol anebo nasycené tuky. Reklamy i výživoví poradci placení průmyslem nám pak budou desítky let radit, jak jsou například margaríny plné trans tuků zdraví prospěšné. To vše až do okamžiku, kdy zákazník přestane produkt nakupovat. Pak náhle např. Unilever zjistí, že máslo není tak špatné, a začne jej přidávat do Ramy.
Ve skutečnosti jsou dietní potraviny obvykle vysoce průmyslově upravované polotovary s nižším obsahem toho, co je zrovna považováno za nezdravé. O to více obsahují aditiv, aby se vzniklý polotovar dal vůbec jíst. V posledních letech přibývá na pultech obchodů dietních zázraků. Uvedu příklady největších dietních nesmyslů let minulých:
Mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku byly reakcí na tvrzení, že je potřeba jíst méně živočišných tuků a cholesterolu. V procesu jejich přípravy se po homogenizaci a pasterizaci ještě odstraňoval mléčný tuk a s ním i v tucích rozpustné vitamíny A a D. Naopak se běžně přidávalo sušené mléko, které obsahuje zoxidovaný cholesterol (ten, který cévám skutečně škodí). Dalším obvyklým přídavkem byly cukry a škroby – živiny, kterými se přejídáme a které se v našem těle při jejich nadbytku perfektně přeměňují na zásobní tuky. Odtučňováním mléka se snižuje obsah zdraví prospěšných mastných kyselin krátkého řetězce a např. kyseliny palmitové, která omezuje riziko vzniku inzulinové rezistence (základ diabetu) a konjugované kyseliny linolové, která významně snižuje riziko vzniku rakoviny.
Výsledkem jsou polotovary s nadbytečnými cukry a zoxidovaných cholesterolem ochuzené o zdraví prospěšné tuky a vitamíny, kterými se nikdo nenasytí a které bez dochucovadel nijak nechutnají. Tuky, které se přirozeně vyskytují v potravinách, totiž zajišťují delší sytivost a chuť! Bez nich jsme rychleji hladoví a jídlo nám ani nijak nechutná. Proto dietující neustále pojídají drobnosti a nejsou zasycení ani spokojení.
Ke správnému využití glukózy je potřeba inzulin, kterého je při diabetu nedostatek, a proto se diabetikům roky sladily polotovary fruktózou. Jenže dnes víme, že koncentrovaná fruktóza se v játrech přeměňuje na tuky a její nadbytek v dnešní průmyslové stravě stojí za zvyšujícími se počty obézních lidí a jedinců se steatózou jater. Namísto alkoholu si ji vybudovali pitím soft drinks a mléčných koktejlů s koncentrovaným kukuřičným sirupem, jehož základem je fruktóza.
S cílem snižovat množství kalorií se mnohé z nezdravých nápojů namísto cukru vylepšují umělými sladidly. Ve skutečnosti neexistují studie, které by potvrzovaly, že konzumace dietních soft drink napomáhá redukci hmotnosti. Naopak se hromadí ty, jež zjišťují vyšší hmotnost při příjmu soft drinks se sladidly. Umělá sladidla podle zmíněných studií narušují kontrolu chuti k jídlu a jejich konzumenti celkově přijímají více kalorií než konzumenti stejných nápojů slazených cukrem. Jiná studie našla spojitost mezi pravidelným příjmem dietních nápojů a vyšším rizikem srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Další studie potvrdily, že aspartam snižuje inzulinovou senzitivitu více než cukr. Některé práce jeho příjem spojují s vyšším výskytem nádorových onemocnění, jako jsou leukémie a lymfomy.
Dietování je podle mne dodržování nesmyslných redukčních režimů (např. kapustové nebo vajíčkové diety), extrémní omezování množství jídla a jezení dietních nesmyslů namísto skutečných potravin.
Zapomeňte na diety a dietní potraviny. Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. To může být i pohanka, čokoláda anebo chleba s máslem. Pro zajištění zdraví nepotřebuje nikdo žádné polotovary s nápisy jako nízký obsah tuku, málo kalorií nebo cholesterolu. Jediné, co do jídla nepatří, je chemie, aditiva, zbytky léků a zbytky pesticidů. Nejzdravější potraviny jsou ty, které vyrůstají v kvalitní půdě, nejsou polévány pesticidy, jsou ze zdravě krmených a chovaných zvířat. Nikoli ze zvířat, která jsou vykrmována geneticky modifikovanou a Roundupem polévanou sójou a kukuřicí.
2000 - 2024 © PharmDr. Margit Slimáková, Březinova 2, 186 00 Praha 8, IČ: 46219242, DIČ: CZ6962244256, zapsaná v živnostenském rejstříku.
Zásady cookies / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky
Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči. / Web je archivován Národní knihovnou ČR.
Stock Photos provided by Depositphotos
Já tomu strašáku ohledně tuků rozhodně nevěřím a cíleně bych je nevynechávala, ale od známých, co pracují v hotelové kuchyni občas dostanu zdarma odtučněné bílé jogurty a sním je… Opravdu je to tak špatné? Já často slyším, že se tam místo tuků přidávají škroby, ale ve složení jsem nic takového nikdy neviděla – to to tam nemusí být napsané?
Kolik procent tuku by tedy jogurt měl mít? :-) Máte oblíbené značky?
Dobrý den, je pravda, že dnes už některé z odtučněných jogurtů neobsahují přidané škroby, tj. přímo nemusí škodit, ale stále budou méně zdraví prospěšné než neodtučňované jogurty. Ve složení by všechny přísady měly být uvedeny. Sama mám nejraději obyčejné bílé jogurty jako např. jihočeské ve skle, některé bio jogurty, řecký jogurt anebo si připravuji z kultur jogurt doma. m.
Jak je napsáno výše – díky odtučnění jsou pravděpodobně pryč i vitamíny rozpustné v tucích. Co se týče kvality jogurtů – zkuste se podívat na poslední dTest kde podrobný článek o smetaně – není to sice úplně to samé, ale dost podobné :-)
Měli bychom už konečně používat hlavu. Když jogurt stojí 4 Kč a pyšní se novými „vůněmi“, „barvami“, 0% tuku a „údajným ovocem“ je něco někde špatně. Já osobně pokud kupuji jogurt, tak jedině bílý a ten který má kolem 3% tuku. Dívám se na etiketu, jestli je tam jenom mléko a jogurtové kultury nebo cukr, barviva nebo škrob. Jogurt by měl být čistý. Já osobně kupuji buď jogurt johočeský ve skle, dobré jsou i jogurty Hollandia, nyní už nějakou dobu už v bio kvalitě. Určitě je dobrý i bílý od Madety.Neřekla bych, že i pro člověka, který by chtěl zhubnout je problém dát si tento 3% jogurt. Ba naopak. Obsahuje hodně bílkovin, které jsou ve stravovacích systémech pana Havlíčka nebo MUDr. Cajthamlové doporučované a ty jsou podle mémo mínění správné…
Dobrý den, moc nerozumim zmínce o lepku, jako by bezlepková dieta byla možností volby. Tak mimochodem bych se chtěl zeptat, mohou mléčné výrobky, např i ty jogurty obsahovat lepek?
Dobrý den, ano, mnozí vynechávající lepek tak nedělají z důvodů zjištěné celiakie, ale protože je zrovna v mnoha módních dietách doporučován omezovat či vynechávat. Škrob přidávaný do některých mléčných výrobk je kukuřičný anebo bramborový, tedy bezlepkový. M.
Když jsme u škrobu, nalézám na etiketách jogurtů v obsahu většinou modifikovaný škrob (nebo jak se jmenuje-nekupujeme je, tak nevím přesně). Veřejností koluje e-mail, kde je tento škrob považován za hodně škodlivou látku – s obrovskými molekulami, jejichž vliv není na člověku dlouhodobě vyzkoumán a e-mail hodně varuje před modifikovanými škroby. Jaký je váš názor? děkuji. G.
Dobrý den, modifikovaný škrob je v tomto případě fyzikálně a s genetickou modifikací tedy nemá nic společného. Uvedený mail je poplašnou zprávou na kterou jsem reagovala už před pár měsíci v časopise Meduňka. M.
Dobrý den je mi 50 let a od svých 20 se zabývám posilováním , výživou , můřu říct že se za tu dobu prezentovalo ve výživě hodně mýtů ,polopravd a vyloženě špatných doporučení .
Ramě a podobným margarínům ještě „naložím“. Velký problém je u těhto olejů ve velkém nadbytku omega 6 oproti omega 3 mastných kyselinám..
Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální – jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím – musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.
Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 30:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.
Naproti tomu máslo obsahuje přírodní vitamín A a D, a některé prospěšné hormony, dále hodně našemu zdraví prospěšnou kyselinu linolovou (CLA)
Děkuji za výborné doplnění. Margit
Dobrý den, jakožto studentka tradiční čínské medicíny (a dlouhodobý zájemce o zdravou stravu) si dovolím zpochybnit konzumaci jogurtů obecně. Z hlediska TČM (a je to tím pádem ověřeno několika tisíciletími, ne jako u stravovacích módních výstřelků jen pár lety…) je to pro naše zeměpisné klima naprosto nevhodná potravina. Od podzimu do jara by se tělo mělo udržovat teplými (nebo středními či občas horkými) potravinami typu teplých kaší, vařených a dušených jídel atd., protože vnější zima vstupuje do organismu a při oslabení může dojít k napadení vnější škodlivinou (virózy, angíny atd.). Jogurt svým obsahem mléka (jinak já mléko normálně konzumuji, nejsem antimlíkař :-) ) a kvasinek významným způsobem ochlazuje slezinu a celý její okruh (kam patří i žaludek a slinivka), čímž během zimního období výrazně pomáhá k zahlenění organismu (!). Tedy přesně naopak, než je nám výrobci Actimelů a podobných umělotin vnucováno… typickou konzumentkou bílých „zdravých“ jogurtů je žena přes padesát, která si chce udržet váhu, chodí do fitka a „jí zdravě“. Z nízkotučných výrobků a kysaných mléčných výrobků konzumovaných v zimě většinou trpí rýmou a dalšími projevy zahlenění, ale co hlavně – celulitidou (i přes svou štíhlost). Navíc oslabená slezina (jogurty a dalšími faktory: zimou atd.) způsobuje, že i relativně štíhlí lidé nemohou „shodit kila“ na bříšku a nohách. Není tam ovšem tuk, jak se mylně domnívají, ale hlen s tukem. Není od věci zjistit si něco o slzovce, která se už v Česku dostane (nejsem distributorka ;-) ), a používat ji v zimě střídavě s rýží (která nemá ohřívající vlastnosti, ale aspoň je neutrální). Mějte se krásně! Daniela
Naprosto s vámi souhlasím, trefně napsáno. Jogurty s 0% tuku apod. versus výživová hodnota taky 0. Náklady jdou dolů, zisk nahoru. Lidský rozum a zdraví jde dolů.
Dobrý den,
milý pane Kluka, co kdyby jste se příště přesvědčil o skutečných nutričních hodnotách dáných potravin, než něco napíšete? S poměrem mezi omega 3 a 6 souhlasím, ale musím Vám sdělit, že například taková Rama má tento poměr asi 1:2,7 ve prospěch omega 6, tedy téměř ideální. A podobně jsou na tom také spousty podobných výrobků vyšší kvality…
Dobrý den, dovolím si reagovat na Vaši odpověď pro pana Kluka. Rama může mít dnes už jakkoliv slušný poměr mezi PUFA, ale stále je to vysoce průmyslově upravovaný produkt, který ke zdraví nikdo nepotřebujeme. To nejlepší na ní je přídavek másla. M.
Dobrý den,
se zájmem pročítám diskusi. Nejsem žádný odborník, ale můj laický selský rozum mi velí poslouchej své tělo, ono si samo řekne. Jsem zastáncem konzumace jídla připraveného s co nejzákladnější potraviny, na kterou sahalo při výrobě co nejméně „rukou“ a nejraději jím jen to, co si sama připravím, protože vím, jaké suroviny jsem použila. Takže žádné umělé tuky, žádné nízkotučné potraviny, konzervy, polotovary, dochucovadla. Jasně, sardinky nebo tuňáka si doma nepřipravím, takže to jsou jediné konzervy, které kupuji. S tuky to mám vyřešené, žádné umělé margaríny, byť by na ně byla reklama bombastická, pouze kvalitní olivový olej (nejlépe domácí přivezený v létě s dovolené) a v rozumné míře kvalitní máslo či i dokonce doma škvařené sádlo. S blížícím se podzimem mi organismus velí, nejez už tolik syrové zeleniny, na jogurt už nemám chuť, navař mi kvalitní polévku, podus masíčko se zeleninou a dal bych si pohankovou kaši s medem. To na jaře to je jiná, opět přijdou chutě na to, co přes zimu mé tělo odmítalo, čerstvé zeleninové saláty, jogurt či podmáslí. Mám pocit, že si se svou tělesnou schránkou docela rozumím a ona mi to dává najevo tím, že jsem nebyla nemocná ani nepamatuju. Pravda, s přibývajícím věkem a mimořádným stresem mi poslední dobou přibyla nějaká kila navíc, ale zdravou úpravou jídelníčku s pomocí dietní sestry se mi je daří pomalounku shazovat i bez „dietních nízkotučných potravin“. Každý by se měl nad svým stravováním zamyslet, naše tělo není přece odpadkový koš, abychom do něj bezmyšlenkovitě házeli jídlo z rychlých občerstvení, aby nás krmila televizní reklama či abychom utráceli peníze za umělé náhražky.
Dobrý den, zde velmi doporučuji zajímavé i překvapivé informace týkající se prospěšnosti skutečně kvalitního másla – z pastvy na zeleném – díky obsahu esenciálně důležitého vitamínu K2:
http://vyzivujicitradice.cz/2013/02/12/neznamy-vitamin-k2-praskani-tepen-osteoporoza-ledvinove-kameny-ubni-kazy/#&panel1-10
Už asi před padesáti lety mi děda vysvětlil , že když pes ani po tisíci let soužití s člověkem nezapomněl , že je v podstatě mrchožrout a DODNES má v žaludku přebytek kyselin, které mají sloužit k eliminaci bakterií z hnilobného masa , tak stejně ani člověk nemůže nahradit během jedné generace přírodní stravu nějakými chemickými náhražkami.
Člověk prostě má pajšl seřízený na sádlo,máslo,maso a mouku a ovoce jedl pouze v sezonu jeho zrání.
Kdyby měl přežvykovat trávu maštěnou olejem , tak by mu jistě nechyběly v břiše bachor,kniha a čepec jako má dobytek.
A to mi říkal člověk , který měl pouze základní vzdělání , a přesto již v minulém století věděl to , co dnes pracně a lopotně objevují celé týmy vědců po mnohaletých výzkumech.
Mnohokrát jsem si na jeho slova vzpomněl .
Že měl pravdu , dokazuje množství úmrtí právě těch , kteří žili PRÝ zdravě.
Většinou právě ti zdravě se stravující předčasně umírají , nebo trpí různými alergiemi a nemocemi žaludku,jater,slinivky,ledvin – rakovinu nevyjímaje.
Rád bych se zeptal paní doktorky, jestli spatřuje v el. jogurtovači nějaká vyslovená negativa, anebo zda singlovi dokonale postačuje. Když totiž nemám čas se piplat s ruční výrobou, a nerad bych se spoléhal na kupované jogurty, z nichž prakticky žádný 100% nevyhovuje. Pro mléko si chodím do mlékomatu, popř. do bučící dodávky, takže se chystám ho zakoupit, a užívat si tak bezkonkurenční jogurty, na které nemá ani ta nejdražší a nejvychvalovanější značka v sebelepším krámě… Podotýkám, že mám dvouletou, a tu nejlepší zkušenost i s mléčnou kombuchou. Žel, právě zmíněný čas, věnovaný každodenní obsluze rostoucí houbičce, mě přiměl, že jsem ji nakonec – po dvou letech pití senzačního kefíru každý den – byl nucen rozdat úplně. :-(
Předem děkuji za radu!
Dobrý den, jogurtovač je bezva, tady mi jogurty vyhovují, ale sama jsem jej používala několik let v Číně. Měla jsme dokonce jen mechanický, kultury z Německa a bio mléko z Austrálie. Margit
Dobrý den, paní Slimáková,
ve svém článku k jogurtům píšete:“Naopak se běžně přidávalo sušené mléko, které obsahuje zoxidovaný cholesterol (ten, který cévám skutečně škodí)“. Chci se v souvislosti s tím zeptat na sušenou syrovátku, kterou mám ráda a používám ji – neobsahuje také zoxidovaný cholesterol, tj, prochází stejným procesem sušení jako mléko – a se stejným výsledkem?
Děkuji za odpověď a zároveň děkuji i za Vaši nejnovější publikaci s osobní zpovědí (zakoupila mi ji dcera), kterou jsem již zhltla během července a stále se k ní průběžně vracím. Přinesla mi mnoho nových poznatků. Děkuji.
Mir. Velebilová
Dobrý den, sušená syrovátka by měla být v pořádku, ale obecně vždy upřednostňuji čím méně upravené potraviny, proto bych raději i syrovátku čerstvou, Margit