SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Cukr a jeho „zdravé alternativy“

25.2.2015

Zpět na výpis článků

Cukry a sladidla nás lákají v mnoha podobách a každá z nich s sebou nese určitá zdravotní rizika. Jsou alternativní cukry zdravější? Jaké je jejich složení a vliv na zdraví? Naprostá většina sladkostí obsahuje v různých poměrech jednoduché cukry, a to nejčastěji sacharózu, glukózu a fruktózu. Některé méně rafinované varianty sladidel mají i nějaké mikroživiny. Zjednodušeně však platí, že několik minerálů anebo nějaká fytochemikálie z nich nedělají zdravou potravinu. Proto doporučuji hlídat množství jakýchkoliv sladidel, která používáme, mnohem více než hledání alternativ. Přesto pořád dokola dostávám dotazy na jednotlivé druhy cukrů, a proto vám nabízím následující přehled těch základních.

Základní druhy cukrů v přirozených potravinách a sladkostech

Glukóza

Glukóza je monosacharid, který je základem většiny složených sacharidů.  V rostlinách vzniká fotosyntézou a ukládá se v podobě škrobů. V lidském těle je glukóza základním zdrojem energie. Pro přechod glukózy z krve do buněk, kde se rozkládá za vzniku energie, je nezbytný hormon inzulin, který uvolňuje slinivka břišní. Inzulin pomáhá přestupu glukózy do buněk celého těla. Do zásoby je ukládána v podobě glykogenu v játrech a svalech. V případě nedostatku příjmu glukózy potravou si ji organismus dokáže i sám vyrábět v procesu nazývaném glukoneogeneze.

Maltóza je označení pro disacharid, který je složený ze dvou molekul glukózy. Chutná méně sladce, ale metabolizuje se stejně jako glukóza.

Fruktóza

Fruktóza je izomer glukózy. Někdy se označuje také jako levulóza anebo ovocný cukr. Fruktóza je pro někoho hůře stravitelná a může být příčinou nadýmání a průjmu. Někteří odborníci doporučovali fruktózu diabetikům, protože má nižší glykemický index než glukóza a sacharóza. Fruktóza skutečně nezvyšuje hladinu krevního cukru, ale zvyšuje hladinu hormonu gherlinu, který podporuje chuť k jídlu. Také se zdá, že narušuje hladiny minerálních látek v organismu.

Fruktóza je téměř výhradně odbourávána v játrech a podle některých zdrojů její vyšší příjem může zvyšovat riziko vzniku nealkoholické steatózy jater. Při rozkladu fruktózy vzniká i kyselina močová, metabolit podporující prozánětlivé prostředí, jeden z ukazatelů srdečně-cévních nemocí. Pro detailnější vysvětlení rizik nadměrné konzumace fruktózy doporučuji video Dr. Lustiga Cukr: hořká pravda.

Sacharóza – stolní cukr

Sacharóza je disacharid složený ze stejných dílu glukózy a fruktózy. Je to náš obyčejný cukr v cukřenkách. Získává se zejména z cukrové řepy a cukrové třtiny. Glykemický index je okolo 60.

Nejběžnější sladidla

Agávový sirup

Agávový sirup je zpravidla vysoce průmyslově upravovaný produkt získávaný ze sukulentů, jež rostou v Jižní Americe. Pro svůj nízký obsah glukózy má i nízký glykemický index, a to jenom 15. Jenže sirup po zpracování obsahuje přes 75 procent fruktózy, tj. více než (roky kritizovaný) vysoce-fruktózový kukuřičný sirup (HFCS). Na zdravotní rizika koncentrovaného příjmu fruktózy upozorňuje čím dál více odborníků. Je nezbytné vnímat komplexní působení agávového sirupu, ne jen jeden jeho příznivý parametr (nízký GI). Agávový sirup jako sladidlo není možné doporučit.

Ještě detailněji popisuje zdravotní rizika agávového sirupu Dr. Jonny Bowden: „Fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence a významně zvyšuje hladinu triglyceridů, rizikového faktoru srdečně-cévních nemocí. Podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky, nemocí srdce a metabolického syndromu.“

Cukr v ovoci

V ovoci ze všech cukrů zpravidla převyšuje fruktóza, ale je v něm obsažena současně s vlákninou a stovkami mikroživin včetně fytochemikálií. Ovoce patří k potravinám s nejvyšším obsahem mikroživin (včetně antioxidancií). Nevidím důvod, proč příjem ovoce omezovat, a neznám nikoho, kdo by ztloustl anebo onemocněl z přejídání se jablky nebo jahodami.

Čekankový sirup

Sladidlo vyrobené z kořene čekanky. Základem je rozpustná vláknina inulín. Je to polymer složený z desítek molekul fruktózy a zakončený molekulou glukózy. Ve srovnání s běžným cukrem (sacharózou) má asi třetinovou kalorickou hodnotu a podstatně nižší glykemický index.

Inulin prochází nenatrávený žaludkem a tenkým střevem. V tlustém střevě jej rozkládají bakterie. Během této fermentace vznikají mastné kyseliny s krátkými řetězci, ale také plyny, jako jsou oxid uhličitý, vodík a methan. Inulin tedy může mít pozitivní prebiotický efekt, ale může vést i k nežádoucím průjmům a nadýmání. Patří do skupiny látek kvasících ve střevech označovaných zkratkou FODMAP. Konzumace FODMAP sloučenin obvykle neprospívá lidem s narušeným fungováním trávicí soustavy, trpícím plynatostí, průjmy či zácpou, s poškozenou mikroflórou (dysbiózou či SIBO), dráždivým tračníkem (IBS), syndromem propustného střeva a nebo střevními záněty (Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou). Často vede ke zhoršení jejich stavu.

Čekankový sirup tedy může být vhodnějším sladidlem pro osoby s nadváhou, inzulínovou rezistencí a cukrovkou, pokud ale po nich nemají zdravotní obtíže. Nicméně bez ohledu na ostatní možné výhody či nevýhody inulinu a čekankového sirupu se stále jedná o sladidlo, tedy látku udržující a podporující návyk na sladkou chuť. Pozor, do některých sirupů je přidáváno i umělé sladidlo sukralóza.

Datle

Datle jsou skvěle chutnající ovoce, které se pro svůj vysoký obsah cukrů více než k přímé konzumaci hodí ke slazení. Po krátkém namočení je možné datle rozmixovat na pastu pro slazení kaší, koktejlů, raw dezertů anebo pečiva. Přídavkem datlí dodáváte tělu kromě cukrů také slušné množství vlákniny a minerálních látek.

Glukózový sirup/kukuřičný sirup

Glukózový sirup se vyrábí zejména z kukuřice, ale může být získáván i z brambor nebo rýže. Chemicky obsahuje zejména glukózu. Používá se k výrobě sladkostí. Samotná glukóza má glykemický index 100, tento sirup asi 75.

Erythritol

Erythritol je označení pro alkoholický cukr, který se přirozeně vyskytuje v některých fermentovaných potravinách, v hroznech, hruškách nebo melounech. Připravuje se i jako umělé sladidlo. Nejčastěji se prodává pod názvem Truvia. Má jen 6 % kalorií oproti běžnému cukru a přibližně 60-70% sladivost sacharózy. Jeho struktura je obtížně rozložitelná v těle, a proto má jen minimum efektů jiných sacharidů: prochází organismem téměř beze změn, neovlivňuje metabolismus, ale ve větším množství může narušovat trávení. Dosavadní studie na zvířatech i lidech neprokázaly nežádoucí účinky.

HFCS

Vysoce-fruktózový kukuřičný sirup (high fructose corn syrup) se vyrábí z kukuřičného škrobu, ale při výrobě se úmyslně určité procento glukózy přeměňuje na fruktózu. HFCS je hlavním sladidlem mnoha soft drinks, právě vyšší obsah fruktózy je považován za příčinu zdravotních rizik spojovaných s těmito nápoji. Fruktóza nejenže zatěžuje játra, ale také snižuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu a zvyšuje hladinu nevýhodné frakce LDL cholesterolu. HFCS je také kritizován pro některé nálezy vysokého obsahu rtuti, jež pochází z výrobního procesu.

Javorový sirup

Javorový sirup se získává vařením a rafinací šťávy z javorů. Má GI okolo 54 a nízký obsah fruktózy (asi 35 procent). Z mikroživin obsahuje zejména mangan, železo a vápník.

Med

Med se skládá hlavně z fruktózy a glukózy. Nepasterizovaný med má GI okolo 30, ale pasterizovaný až okolo 75. Pasterizací se ničí i některé z cenných mikroživin, které jsou v medu přirozeně obsaženy. Med obsahuje také slušné množství minerálních látek, jako je vápník, železo, hořčík, draslík, zinek a selen.

Melasa

Melasa je vedlejším produktem výroby cukru z cukrové třtiny. Sladká, ale výživově cenná šťáva ze třtiny se vařením koncentruje, přičemž rafinovaný cukr krystalizuje a odstřeďováním se odstraňuje. Výsledkem opakování uvedeného procesu je hustý sirup, který je zbaven většiny cukru, ale obsahuje v koncentrované podobě veškeré cenné látky z cukrové třtiny.

Melasa obsahuje asi jenom 18 až 20 procent cukru, a to většinou ve formě glukózy a fruktózy. Melasa obsahuje asi tři procenta bílkovin (cukr neobsahuje žádné) a malé množství vitaminů B1, B2, B6 a kyseliny pantotenové. Největším pozitivem melasy je vyšší obsah minerálních látek. Melasa je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů železa, dále obsahuje i vápník, chróm, fosfor, draslík, hořčík anebo zinek.

Palmový a kokosový cukr

Palmový cukr je ze šťávy kmenů stromů (podobně jako javorový), kokosový cukr je z květů a má o něco vyšší obsah přirozených mikoživin.  Oba cukry obsahují zejména sacharózu a mají GI 54. Vedle cukrů mají i nějaké minerální látky, například železo, zinek vápník a draslík, několik mastných kyselin krátkého řetězce a nějaké antioxidanty. Mezi sladidly je výjimečný obsah vlákniny inulinu, která může zpomalovat přechod cukru do krve.

Přesto i tyto cukry obsahují zhruba stejné množství kalorií jako obyčejný cukr (sacharóza) a museli byste jich sníst obrovské množství pro zisk smysluplného množství kterékoliv z uvedených mikroživin. Vše uvedené lze mnohem snadněji zajistit příjmem základních potravin. Nepochopitelné je občas se objevující tvrzení, že neobsahují fruktózu, ačkoli obsahují asi 70 – 80 % sacharózy, která je z poloviny tvořena fruktózou.

Při nadměrné konzumaci mohou být příčinou všech zdravotních rizik uváděných u obyčejného cukru – od obezity až po nemoci srdce.  Jak můj zahraniční kolega možná až příliš tvrdě, ale asi realisticky shrnul: „Sladivost je nižší, cena převysoká, výživová hodnota pochybná.“

Sladěnka a další obilné slady

Sladěnka a obilné slady obsahují zhruba stejný podíl glukózy a fruktózy, dále také minerální látky jako železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor, měď a zinek. Sladěnka se zpravidla získává extrakcí z ječmene, má méně sladivou chuť a konzistenci hustého medu.

Stevie

Stevie je rostlinka, jež obsahuje přirozeně sladce chutnající glykosidy. Nulový obsah kalorií, žádná glukóza, fruktóza ani sacharóza a extrémně vysoká sladivost. To zní jako zázrak! Moc se omlouvám, že jej musím vyvrátit.

Podle některých odborníků vede sladká chuť v ústech z potravin, které nedodávají sacharidy, k nepříznivým biochemickým reakcím. Zjednodušeně: sladká chuť ze sacharidů normálně znamená zrychlení přesunu glukózy z krve do buněk, aby bylo v krvi místo na další dávku cukru. Jenže po sladké chuti ze stevie (ani jakýchkoliv umělých sladidel) sacharidy nepřijdou a organismus zůstává ve fázi nižšího obsahu glukózy v krvi (hypoglykémii). Pokles glykémie může být provázen i uvolněním stresových hormonů adrenalinu a kortizolu, které pro vyřešení hypoglykémie mobilizují cukr ze zásob ve svalech a játrech anebo dokonce z bílkovin a tělesných tkání. Nadměrné uvolňování stresových hormonů může nepříznivě ovlivňovat naše adrenální žlázy, tím i celkové zdraví. Následkem je potlačení imunity, prozánětlivé prostředí a hypofunkce štítné žlázy. Vše zde právě uvedené samozřejmě platí i pro ostatní sladce chutnající nesacharidová sladidla a může vysvětlovat, proč konzumace umělých sladidel neřeší nadváhu, jak se ví už roky.

Navíc v případě, že kupujeme stevii v obchodech, může jít o vysoce průmyslově upravovaný produkt s aditivy a zbytkovými chemikáliemi. Tato starost zcela odpadá, jestliže máme stevii v květináči anebo na zahrádce.

Sukralóza

Sukralóza je sladidlo připravované chlorinací sacharózy. Komerčně bývá nejčastěji nabízeno pod názvem Splenda a běžně doporučované pro diabetiky anebo redukující. Hromadí se však evidence, které prokazují, že oba stavy spíše zhoršuje a má celou řadu dalších potenciálních zdravotních rizik.

Některými studiemi je spojována s  poškozováním střevní mikroflóry, jejíž rovnováha je zásadním předpokladem pro zdraví celého organismu. Pokusy na zvířatech i lidech naznačují nárůst hmotnosti, inzulinovou rezistenci a cukrovku druhého typu.

Sušené ovoce

Sušené ovoce je asi nejlepší možností, jak si osladit dezerty i některé pečivo. Jakékoliv sladké nesířené ovoce je možné namočit na chvíli do vody a po změknutí rozmixovat na sladivou polevu pro kaše anebo nasekat do těsta. Například štrůdl se sladkými jablky úplně stačí dosladit rozinkami.

Xylitol

Xylitol je tzv. alkoholický cukr, sladidlo, které se získává třeba z kukuřice nebo březové šťávy. Nemá 0 kcal – z každého 1 gramu xylitolu si vaše tělo vyrobí cca 2,4 kalorie (jinak 1 gram sacharidů = 4 kcal). Je to málostravitelný sacharid, ale pořád sacharid…. Jeho příjem ve vyšším množstvím může vést k trávicím potížím a nověji se spojuje s poškozením střevního mikrobiomu. Není vyzkoušen pro konzumaci u těhotných a kojících žen. Vyjímečnou výhodou tohoto sladidla je jeho schopnost omezovat  růst zubních povlaků a takto i snižovat riziko vzniku zubního kazu.

Sladidla, střevní mikrobiom a krevní glukóza

Právě vyšla studie sledující vliv sladidel na střevní mikrobionem a glykémie. Umělá sladidla podle ní poškozují mikrobiom střev i dutiny ústní a zasahují do regulace krevního cukru.
Z odkazu:  „Konzumace sacharinu a sukralózy u zdravých dospělých narušuje metabolismus glukózy. Tato sladidla a navíc i stévie a aspartam podle studie ovlivňují složeních střevních bakterií. Podle autorů potvrzuje studie jejich teorii, že sladidla ovlivňují mikrobiom. Neměli bychom je považovat za bezpečná, dokud se nepotvrdí opak.“

Snadné řešení slazení

Při výběru sladidel je důležité sledovat celkový obsah cukrů, obsah fruktózy i glykemický index. Tyto hodnoty chceme co nejnižší. Prospěšný bude obsah mikroživin – minerálních látek, vlákniny a fytochemikálií. Úplně nejjednodušší však podle mne bude, pokud se nebudete trápit sledováním chemického složení každého jídla, ale budete dodržovat následující doporučení:

  • Pijte především neslazené čaje a obyčejnou vodu.
  • Omezte nakupování jakýchkoliv sladkostí (polotovarů), a takto hned významně snížíte množství konzumovaných sladidel.
  • Při vaření a pečení doma omezujte množství sladidel v receptech.
  • Vyhýbejte se umělým sladidlům.
  • Pokud budete dodržovat výše uvedená pravidla, zůstaňte v klidu. I sladká chuť je přirozená a její uspokojování v přiměřených mírách je v pořádku.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Diskuze

276 komentářů: “Cukr a jeho „zdravé alternativy“”

  1. Kamila napsal:

    Dle mých poznatků je ještě rozdíl mezi obilnými slady a obilnými sirupy. Slad prochází procesem fermentace, měl by tak mít i více živin a méně jednoduchých cukrů, než ostatní obilné sirupy, které se dají běžně koupit ve zdravých výživách a mají i vyšší GI (datlový, rýžový,špaldový, ječmenný apod. Sirupy mají vyšší sladivost, jsou také o něco dražší, ale pořád mi z toho vychází, že dávat přednost klasickému sladu (sladěnka, sladovit) před obilnými sirupy by mělo být pro naše zdraví lepší. Děkuji za Vaši odpověď na tuto hypotézu :-)

  2. Dobrý den, děkuji za doplnění, máte naprostou pravdu. Slady mají zpravidla o něco nižší GI než sirupy, ale také jsou méně sladivé. M.

  3. Vera napsal:

    Jaky je Vas nazor na slazeni agave sirupem?

  4. K pravidelnému používání jej nedoporučuji, jak je uvedeno v textu i detainěji vysvětluji ve videu: http://www.margit.cz/agave-sirup-omylem-zdrave-vyzivy/

  5. Luďka Staříková napsal:

    Dobrý den paní Slimáková,
    zajímalo by mně, jaké sladidlo by bylo vhodné pro diabetika z pohledu zdravé výživy. Připadá mi, že všechny náhražky jsou velmi nezdravé. Nápoje samozřejmě není nutné sladit, to také nedělám a diabetik nejsem, ale co třeba do pečiva? Je mi jasné, že by ho diabetik neměl mít moc, ale v rozumné míře. Celozrnné nám pocitově připadá sladší, ale přece jen dosladit je třeba. Díky. LS

  6. Dobrý den, u každého diabetika může být odlišná situace a zde mohu odpovídat jen obecně. Ideální možností jsou pečivo a dezerty bez přívavků sladidel, jako třeba jablečný závin se sladkých jablek anebo slazení sušeným ovocem jako rozinkami anbeo jen použítí jen omezeného množství sladů. M.

  7. Zuzana Grigarová napsal:

    Ráda bych se zeptala ještě na kukuřičný sirup – ne HFCS, ale ten, co se dá koupit ve zdravé výživě. Je tam rozdíl oproti HFCS nebo je to jen obchodní finta pro biolidi?
    Děkuji
    ZG

  8. Dobrý den, ten popisuji zde: Glukózový sirup/kukuřičný sirup
    Glukózový sirup se vyrábí zejména z kukuřice, ale může být získáván i z brambor nebo rýže. Chemicky obsahuje zejména glukózu. Používá se k výrobě sladkostí. Samotná glukóza má glykemický index 100, tento sirup asi 75.
    M.

  9. Lucie V. napsal:

    Dobrý den paní Slimáková,
    děkuji za zajímavý článek.
    Narazila jsem na sladidlo Raw Panela, jaký je prosím Váš názor na tento cukr?
    Děkuji L.

  10. Jana napsal:

    Dobrý den Margit,
    co říkáte na karamel (80% sacharozy a 20% cukerný karamel) případně s přídavky bylin (jitrocel, šalvěj, etc.)?
    Děkuji,
    j…

  11. Dobrý den, u nás ji najdete spíše pod názvem rapadura. Vzniká vysušením čerstvě sklizené šťávy z cukrové třtiny a ze základních cukrů je to ta pravděpodobně ta nejlepší možnost. M.

  12. Lucie C. napsal:

    Dobry den Margit, moc dekuji za clanek. Tedy vsechny alternativni sirupy (kukuricny, ryzovy, agavovy, datlovy…..), ktere se daji koupit bezne ve zdravych vyzivach nejsou moc vhodne? A jaky je prosim Vas nazor na repny sirob a nerafinovany trtinovy cukr? Sladkosti, polotovary a slazene napoje uz par let nekupujeme, ale moc rada pecu ruzne kolace a doted jsem cukr nahrazovala ruznymi sirupy ci sladenkou….. Moc dekuji, hezky den. L.

  13. Dobrý den, agávový sirup je svým vysokým obsahem fruktózy vyjímečný, a proto jej běžně nedoporučuji. Všechny ostatní patří do kategorie slady a sirupy, stejně jako i řepný sirup, všechny obsahují i nějaké minerální látky a jsou o trochu vhodnější než obyčejný cukr. Margit

  14. Magdalena napsal:

    Dobrý den, Margit,
    když už se zde komplexně zabýváte sladidly a vlivu na lidské zdraví, věděla byste jak je to s užitím cukru či jiného sladidla jako konzervantu? Myslím do marmelád a sirupů (bylinkových, květových apod.) vyráběných doma. Např. všechny recepty na léčivé sirupy zatím uvádějí svařování s cukrem (např. 1 kg cukru). Existuje jiná konzervace? Jak to dělali naši předci, když cukr nebyl k mání…? Pokud víte, byla bych ráda, kdybyste se s námi o to podělila. Děkuji.

  15. Dobrý den, máte naprostou pravdu, že při výrobě průmyslových i domácích marmelád a sirupů se použává vysoké množství cukru pro chuť a konzervaci. Musím přiznat, že sama jsem ještě detailně neprozkoumala možnosti náhrad, ale vím, že existují postupy používající pro konzervaci namísto cukru špetku soli. Postupy lze najít na internetu při hledání témat jako je třeba zavařování ze solí. M.

  16. Marie Karlová napsal:

    Dobrý den, děkuji za vaše články. K poslednímu bych se ráda zeptala, jaký je rozdíl mezi jednotlivými sirupy, např. kukuřičný, rýžový, švestkový, pšeničný apod. Jsou některé vhodnější? Obsahuje rýžový sirup lepek, když je z rýže? Děkuji.

  17. Dobrý den, v podstatě všechny sirupy mimo agávového, jsou složením dost blízké jako je glukózový/kukuřičný sirup, který v textu popisuji. Zejména z důvodu nejednodného složení si však nedovoluji je řadit do nějakých řebříčků a přesněji hodnotit. Mnoho z nich nelze v datech oficiálních výživových složení vůbec najít.
    Rýžový sirup by měl být bezlepkový, ale není jisté jetli není připravován v provozu s jinými sirupy s lepkem a nemůže tedy obsahovat jeho stopová množství. M.

  18. Miroslav Kmeť napsal:

    Zatiaľ čo množstvo glukózy, fruktózy a GI môžu byť doležitými ukazateľmi, o prospešnosti sladidla rozhodujú veľmi minimálne. Fruktóza napríklad v mede alebo v ovocí má odlišnú fyziologickú odozvu ako izolovaná fruktóza a prírodné sladidlá s obsahom ďalších látok (nie nutne len minerálov) sa budú často chovať v organizme inak ako zpracované sladidlá, aj napriek veľmi podobným pomerom jednoduchých cukrov.

  19. Martina napsal:

    Dobrý den – zajímalo by mne, které produkty byste doporučovala malým dětem? Dávám dcerce do kaše melasu, občas jí něco přilepším javorovým sirupem, ale to ojediněle. Pro sebe sladíme místy třtinovým hnědým cukrem, ale dítku ho nedávám. Děkuji!

  20. Dobrý den, do jednoho roku jsme sladili jen sušeným ovocem a poté už kombinovali více sladidel, jak sama uvádíte. M.

  21. Michaela napsal:

    Dobrý den přeji, děkuji za prima článek. Ráda bych se zeptala jaké alternativy sladidel používáte doma Vy? Co používáte na pečení dezertů? Zmínila jste, že Rapadura je pravděpodobně nejlepší. Patří sem tedy další třinové cukry? Děkuji.

  22. katuki napsal:

    Dobrý den,

    zajímal by mě Váš názor na karamel.

    Děkuji.

  23. Kateřina napsal:

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, jaký je vlastně rozdíl mezi bílým cukrem a cukrem třtinovým.
    Je opravdu zdravější a nebo je to jedno a to samé.
    Děkuji K.

  24. Honza napsal:

    Dobrý den. Mám rád vaše články a moc rád na vás odkazuji. Nicméně dnes poprvé s vámi ne úplně souhlasím. Ta Stevie, ten odkaz co uvádíte, to není postaveno na žádné studii, to je „jen“ článek jedné novopečené nutriční poradkyně. To spíše ona by měla odkazovat na vaše články a myšlenky, ne naopak :) Hrozně bych nerad, aby se toho chytlo více lidí a ti pak následně psali negativně o Stevii s odkazem už právě na vaše jméno. To by byla škoda. Nicméně jedna věc je mimořádně pravdivá, sledujte složení i u té Stevie. Jsou v prodeji i takové „Stevie“, kde je hlavní složkou úplně jiné sladidlo!

  25. Veronika napsal:

    Dobrý den, jaký je Váš názor na ovocné koncentráty (např. od Severofruchtu)? Již rok je dávám do buchet místo cukru a připravuji z nich šťávy. Děkuji, V.

  26. Dana napsal:

    Dobrý den, dezerty sladím sušeným ovocem, ale někde jsem četla, že sušené datle odebírají tělu vápník. Víte o tom něco?
    Děkuji.

  27. Dobrý den, určitě slušná možnost slazení a také je občas používám. M.

  28. Dobrý den, jediná možnost, jak by snad mohli datle snižovat vápník mne napadá pro obsah cukru a to znamená, že totéž může hrozit u všech sladidel, ale o žádných konkrétních datech nevím. M.

  29. Dobrý den, doma nejběžněji kombinujeme slazení sušeným ovocem, javorovým sirupem, sladěnkou a fair trade třtinovým cukrem. Rapadura je mezi cukry vyjímečná. M.

  30. Dobrý den, karamel je tepelně zpracovaný cukr a zdravotně nevidím důvod proč by se jeho účinky měly lišit od účinků cukru. M.

  31. Dobrý den, děkuji za upozornění, ale text jsem nenapsala jen na základě jedné informace. Na možnost uvedených rizik u nesacharidových sladidel jsem narazila už vícekrát a částečně jej naznačují i první odborné práce jako:

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4059820/
    http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2013/the-bittersweet-truth-of-sweet-and-bitter-taste-receptors/

    Vím, že jde o první a ještě nedostatečně potvrzené informace, ale přesto podle mne popusují reálné nebezpečí, a proto jsem informaci předala. Margit

  32. Dobrý den, oba cukry obsahují sacharózu, jen třtinový se zpravidla připravuje šetrnějším způsobem a tak i má vyšší obsah mikroživin. M.

  33. Ludmila Skořepová napsal:

    Dobrý den Margit,
    ráda bych se zeptala na Váš názor, jak často byste zařazovala do jídelníčku v soukromé mateřské školce sladkou zdravou svačinku? Dětem vaří zdravě, ze základních surovin, hlavní jídla včetně polévek jsou slaná, chutě jemné, přirozeně sladké. Děkuji za odpověď.

  34. Dobrý den, sladká svačinka v podobě ovoce by měla být jednou denně a pravidelné zařazení zdravých sladkostí v podobě třeba bílého jogurtu nebo tvarohu s lžící kvalitní marmelády anebo rozinkami anebo medem, popřípadě zdravějšího vlastního pečiva – štrůdlu a pod. také nevidím jako problém a může být i 2x týdně. M.

  35. Jitka Nachtmanová napsal:

    Prosím o radu,čím bych měla sladit, když umělá sladidla nedoporučujete.
    Zatím užívám umělé sladidlo s cukralosou a bez sladké kávy nemohu být.

    Děkuji za odpověď.

  36. Dobrý den, omlouvám se, al epředevším doporučuji promyslet proč byste nemohla být bez sladké kávy. Jsem zastánce hledání cest, které jdou a ne utvrzování se v postoji, že cokoliv nejde. Moje nejlepší doporučení jsou shrnuta v závěru textu. M.

  37. Arnošt Kluka napsal:

    Paní Nachtmanová,
    s tou kávou o nic nejde, pokud si dáte 2x denně kávu s lžičkou cukru tak se nic neděje.
    Jedna lžička cukru má asi 5g tj cca 25 kcal takže v celkovém dennim energetickém příjmu nic.
    Navíc víte co pijete, kofein s cukrem,bez dalších ochucovadel což samo o sobě není žádná katastrofa, někomu i prospívá.
    Daleko větší problém je u cukrů v různých sladkostech ,jako sušenky,oplatky, dokonce i musli
    v obchodech mají s cukry s ochucovadly.

  38. Ryšavá napsal:

    Paní Margit,
    jsem moc ráda ,že jste šla do televizního pořadu Doktorka .Bylo to super. Jinak i já začínám zkoušet kávu bez cukru. Zkouším i Caro od firmy Nestlé.Prošlo by u Vás?
    Podle mého je pro diab.vhodné občas – třeba do té kávy slad.Truvia .
    K sušenému ovoci mám výhradu. Dělala jsem takovou kůru asi měsíční suš.fíky,meruňky,švestky / koupeno pouze ve zdravé výživě / a při kontrole altern.lékařky mi našla ve sřevech plísně, které tam před tím nikdy nebyly. Jsem přesvědčena,že je to po tom sušeném ovoci.Moc Vás zdraví Ryšavá

  39. Dobrý den paní Ryšavá,
    děkuji za napsání. Caro od Nestlé také pijeme a je fajn a sušené ovoce je nejlepší vlastní anebo přímo od českých firem. Margit

  40. Květa napsal:

    Paní Margit, mohla byste prosím doporučit vhodné slazení u dětí? Některé nejsou schopné vypít neslazený nápoj, a pak nepijí skoro vůbec, což je snad ještě horší.
    Děkuji a zdravím

  41. Dobrý den, všechny mé doporučení platí i pro děti a v případě, že neslazené mápoje odmítají je třeba vytrvat a třeba o něco více nabízet tekutiny v podobě ovoce, zeleniny, polévek… Slazení nápojů nepovažuji za řešení. Jako alternativu vody lze zkusit čaje ze sušeného ovoce a šípků, které mají přirozenou sladko-kyselou chuť. Margit

  42. Marek napsal:

    Dobry den, chcem sa opytat ohladom jedneho sladidla kontretne som ho nasiel na tomto portaly http://www.infinityobchod.sk/nahradne-sladidlo-es-sweet

    Pocul som viacero nazorov na dany produkt, no neviem sa rozhodnut, vieto mi prosim poradit vo vybere vhodneho produktu, dobreho sladidla.

    Dakujem, Marek

  43. Dobrý den Marku,
    uvedené sladidlo patří k těm lepším možnostem – jde o kombinaci alkoholického cukru a extraktů že stévie, ale i zde jsem hlavně pro omezování sladké chuti. Margit

  44. Jiří Celba napsal:

    Dobrý den.
    Jaký je Váš názor na syrovátku a její hlavní součást laktózu?

  45. Dobrý den, jedná se o slušně stravitelnou bílkovinu, kterou lze do stravy přidávat, ale není to nezbytné. Laktóza je mléčný cukr , který není vhodné konzumovat při laktózové intoleranci. M.

  46. Hanka napsal:

    Dobrý den,
    mohla byste prosím objasnit škodlivý vliv cukru na játra?
    Děkuji Hanka

  47. Dobrý den, například fruktóza zvyšuje syntézu triglyceridů, které pak ve formě rozpustných lipoproteinových částic kolují krví a spolu s cholesterolem se přenášejí do velkých cév v okolí srdce a tvoří aterosklerotické pláty. Fruktóza tedy poškozuje cévy a způsobuje ischemickou chorobu srdeční. Pokud se triglycerid uloží v játrech, může vést k jejich zvětšení a ztučnění. Margit

  48. Honza Vykysalý napsal:

    Dobrý den,

    děkuji za soupis sladidel, ale chybí nám tam karamel. Sice jste reagovala na komentář výše, ale karamel má jiné chemické složení. Oproti bílému cukru je karamel zásaditý.
    Každopádně platí sladit s mírou a co jde, tak nesladit.

    S pozdravem
    VH

  49. Dobrý den, téma kyselosti a zásaditosti potravin právě připravuji jako samostatný text a budu rozesílat ve Zdravých zprávách 3. května. Margit

  50. Martina Suchá napsal:

    Dobrý den,
    moc jsem ze článku nepochopila, zdali je med vhodný či nikoliv. Máme vlastní včely a sladím medem skoro vše, co vyžaduje sladkou chuť.
    Děkuji. M.S.

  51. Dobrý den, med je vhodný, ale také jen s mírou. M.

  52. Mahulena Okatá napsal:

    Dobrý den Margit,
    mohu se zeptat, čím tedy nahradit bílý rafinovaný cukr při domácím sladkém pečení? Běžně dělám raw deserty, kde sladivost řeším ovocem, někdy si však ráda upeču nějaký ten muffinek či bublaninu a ne vždy chci používat např. banán na doslazení. Nedávno jsem si koupila agávový cukr, ale po shlédnutí Vašeho videa nevím nevím, ačkoli nepeču moc často a jak jsem již psala, všude jinde, pokud je třeba, přidávám ovoce. Med jakožto živočišný produkt v mém případě nepřipadá v úvahu.

    Děkuji a hezký den
    Mahu

  53. Dobrý den Mahu,
    jestliže pečete občas, jde to i s agávovým sirupem, anebo datlový sirup anebo rozmixované datle anebo usušené rozdrcené hrušky. To vše jsou mé oblíbené možnosti. Margit

  54. Monika napsal:

    Dobrý den paní Margit,

    mám otázku. Vysadila jsem cukr, je to tak 10 dní. Před 10 dny jsem jedla sušenky, dorty, cukrovinky, bylo to způsobené hlavně tím, že mi bylo po jednom „dortíčku“ velice špatně. Od doby, kdy jsem přestala jíst rafinovaný cukr, nemám chuť na sladké. Mám intoleranci na mléko. Jím a mám ráda ovoce i zeleninu. Je možné, že po vysazení rafinovaného cukru může mít člověk alergii, začalo mi téct z nosu, stále smrkám, mám různé vyrážky – krupičkovitého typu a gynekologický zánět. Je možné, že je to po tom vysazení, tělo se čistí, nebo že stále jím ovoce, že by protikvasinkovou dietu?

    Děkuji za odpověď, přeji pěkné dny a ať se Vám daří. Monika

  55. Dobrý den Moniko,
    tato spojitost je podle mne málo pravděpodobná, ale nemohu ji ani vyloučit a určitě doporučuji zkusit vydržet a v dietě pokračovat. Margit

  56. mirka napsal:

    dobry den, prosim vas, ked pri peceni pouzivam napr. 85% cokoladu, znamena to, ze 85% je kakao a zvysnych 15% je vsetko ostatne uvedene v zlozeni, cize napr. klasicky biely cukor je tam nieco pod 15%? pri 100g cokolade teda hovorime o menej ako 15g cukru? taketo mnozstvo potom asi ani nemusim riesit, ze? dakujem :) mirka

  57. Dobrý den Mirko, ano, Vaše úvaha je správná a takovéto čokolády také pravidelně jíme. Margit

  58. olga kunstekova napsal:

    Pani Margit,bojujem s koznou plesnou.Nasadila som si dietu bez cukru a bielej muky.Ale nechyba ten cukor organizmu?Co by ste mi este poradila?
    Dakujem olga

  59. Dobrý den Olgo, cukr ani bílá mouka nejsou esenciální potraviny a jejich vyřazení může jen prospět. Margit

  60. Martin napsal:

    Příjde mi, že celý článek o sladidlech má zásadní nedostatky a je zavadějící.

    U stévie uvádíte, že si u nás MŮŽETE zakoupit vysoce upraveny produkt. Pravdou je, že jej VŽDY zakoupíte. Prodej stévie jako potraviny nebo přidané látky do potravin je v EU zcela zakázán. Důvodem je toxicita některých látek ze skupiny steviol-glykosidů, které jsou v rostlině obsaženy. To je důvod proč byla dlouho zakázaná i v USA.

    Dále u xylitolu uvádíte, že není testován na těhotných ženách, ale opak je pravdou. Americká FDA je dokonce doporučeje [1], neboť se prokázalo, že u těhotných a kojících žen výrazným způsobem snižuje množství přenesených bakterií s. mutans z matky na plod/dítě [2].

    1. Silk H, Douglass AB, Douglass JM, Silk L. Oral health during pregnancy. Am Fam Physician . 2008;77(8):1139-1144.

    2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19948944

  61. Dobrý den, děkuji za upozornění na studie o xylitolu, pokusím se nyní dohledat můj zdroj odkud pochází původní informace. V názoru na stevii se však neshodneme. I přes její omezení v EU se třeba už více jak 30 let bezproblémově používá ke slazení v podobě extraktů z celé rostliny v Japonsku a většina nezávislých odborníků použití kompletní rostliny nadřazuje jejím výtažkům.

  62. Katka napsal:

    Dobrý den,
    doma již vůbec nepoužívám bílý cukr. Co jde, sladím sirupy nebo medem. Ale do pečení potřebuji cukr (pokud nechci měnit poměry v receptu a „experimentovat“). Sladím tedy koláče apod. třtinovým cukrem, který je ale o poznání dražší. Má to význam? Je třtinový cukr opravdu lepší?
    Díky moc.

  63. Dobrý den, třitinový cukr je bezva, ale určitě není nezbytný. Klidně slaďte i obyčejným cukrem, hlavní jej používat jej čím dále méně. m.

  64. Marcela napsal:

    Dobrý den, paní Slimáková,

    čím byste mi doporučila ideálně sladit při přechodu na raw stravu?

    Myslíte, že je ideální datlová pasta?

    Moc děkuji!
    Marcela

  65. Dobrý den Marcelo, samozřejmě, že můžete používat i sirupy a slady, včetně datlové pasty, ale vše jen omezeně. Vhodné na slazení jsou i rozinky anebo sušené hrušky a pasty z nich. Margit

  66. Jindra Voláková napsal:

    Dobrý den,
    mohu se zeptat, odkud je vzata uvedená informace o GI medu? Bežně se uvádí hodnota vyšší – kolem 90. A z chemického hlediska nerozumím tomu, proč by měl mít pastovaný a nepastovaný med tak významě odlišný GI.
    Taktéž nepovažuji za správnou informaci o ztátě hodnotných látek pasterizací medu. Základním procesem výroby pastovaného medu je míchání a zabránění krystalizace. Jde o fyzikální proces, bez použití vysokých teplot atd. Během pastování by nemělo docházet k žádnému poškození medu a med by si měl uchovat i všechny důležité látky, jde pouze o změnu konzistence.
    Předem děkuji za odpověď a přeji hezké dny! Jindra

  67. Dobrý den Jindro,
    v příspěvku nepíši vůbec nic o pastování, ale o pasterizaci. Dat, která uvádím čerpám obvykle z mnoh azdrojů a jako příklad mohu doporučit stránku: http://milkforthemorningcake.blogspot.cz/2011/01/raw-honey-lower-glycaemic-index.html,
    kde se k uvedenímu píše: Raw honey generally scores around 30-40 on the index (making it moderate) whilst most commercial honeys seem to score between 55 and 80 on the index which is somewhere between highish and rocket fuel! (source). If the honey has been adulterated with refined glucose then it may be even higher.
    a jako hlavní zdroj uvádí zpráva z Austrálie: A Preliminary Assessment of the Glycemic Index of Honey, A report for the Rural Industries Research and Development. Corporation. S přáním hezkého dne, Margit

  68. Růžena napsal:

    Dobrý den, můžete mi prosim poradit čím nejlépe sladit při vaření a pečení pro rodinu? Mám 3 malé děti a manžel je diabetik I.typu. Dříve ( ještě bez dětí) jsem používala náhradní sladidla. Ta už jsme uplně vyřadili a tak nejčastěji používám stevii v kombinaci s třtinovým cukrem (2/3 stevie a 1/3 cukru). Ale stejňe to na tu cukrovku není nic moc a často mu glykemie vyletí nahoru. No a koláč jen ze stevie nam nechutná nikomu… Díky za radu.

  69. Dobrý den, omlouvám se, ale zde řešení nemám. Pro diabetika, který citlivě reaguje i na nízké množství cukru, nejsou vhodná přirozená sladidla. Je skutečně nezbytné jakékoliv podoby koncentrovaných monosacharidů maximálně omezovat. Margit

  70. Roman napsal:

    Dobrý den, mohu použít ke slazení glukózu jako náhradu cukru? Vím, že sladí méně, ale snad by to byla lepší alternativa než sacharóza. Vadí nějak více slinivce glukóza (cukrovkář nejsem). Jako doplnění mohu sladit medem, melasou případně obilnými sirupy, kde dominuje glukóza ( v těch obilných sirupech), jestli jsem to do dobře pochopil.

    Co si o tom myslíte?

    Děkuji Vám za odpověď.

  71. Dobrý den, slazení glukozou možné je, ale skutečně může v nadbytku zatěžovat slinivku. Ze zdravotního hlediska je nejdležitější omezovat všechny cukry. M.

  72. František napsal:

    Dobrý deň. Pri krvných testoch mi zistili zvýšené hodnoty ALT 2,29 ukat/ l, a AST 0,93 ukat/l, čo sa dá nazvať ako problém. Je možné že to spôsobilo práve užívanie umelých sladidiel na miesto cukru? Môžu mať až tak veľmi nepriaznivý vplyv na pečeň za pomerne krátku dobu? Asi 2 mesiace. Ďakujem.

  73. Dobrý den, ne takto jednoznačné poškození jater si nedovedu představit, i když vysazení umělých sladidel jednoznačně doporučuji. Margit

  74. Martina napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jen pro upřesnění: erythritol, xylitol (nejsou-li brány ty v ovoci) či stévii (mimo samotnou rostlinu) považujete za umělá sladidla? Děkuji.

  75. Dobrý den, ano jsou řazeny mezi umělá sladidla, tzv. alkoholické cukry. Tato skupina je mezi umělými sladidly nejméně riskantní, případné předávkování se projeví trávícími potížemi. Margit

  76. Alena napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor na celozrnné sušenky, ve kterých je místo cukru použita fruktoza. Jsou pak při konzumaci každý den např. dva kusy problém, co se zdraví a hubnutí týče? Nemyslím hubnutí z morbidní obezity, ale když je potřeba třeba 5-6 kg. Předpokládám, že v nich bude použit palmový olej, takže o ně stejně zájem nemám, ale zajímá mne, zda si výživový poradce může dovolit doporučit každodenní konzumaci takovýchto sušenek. Děkuji moc za Váš názor.

  77. Dobrý den, já bych je určitě nedoporučovala. Margit

  78. jana napsal:

    Dobry den, slysela jste uz o kokosovem cukru? Ziskava se z nektaru kvetu kokosovych palem ama mit GI okolo 30. Je sypky a tak by se dal vyuzit tam, kde se pouziva klasicky cukr…peceni…jen s nim zatim nikdo v okoli nema zkusenost. Dekuji

  79. Dobrý den, ano samozřejmě slyšela i zkoušela a přímo v textu se o něm také zmiňuji: Palmový a kokosový cukr

    Palmový cukr je ze šťávy kmenů stromů (podobně jako javorový), kokosový cukr je z květů a má o něco vyšší obsah přirozených mikoživin. Oba cukry obsahují zejména sacharózu a mají GI 35. Vedle cukrů mají i nějaké minerální látky, například železo, zinek vápník a draslík, několik mastných kyselin krátkého řetězce a nějaké antioxidanty. Mezi sladidly je výjimečný obsah vlákniny inulinu, která může zpomalovat přechod cukru do krve.
    Přesto i tyto cukry obsahují zhruba stejné množství kalorií jako obyčejný cukr (sacharóza) a museli byste jich sníst obrovské množství pro zisk smysluplného množství kterékoliv z uvedených mikroživin. Vše uvedené lze mnohem snadněji zajistit příjmem základních potravin. Nepochopitelné je občas se objevující tvrzení, že neobsahují fruktózu, ačkoli obsahují asi 70 – 80 % sacharózy, která je z poloviny tvořena fruktózou.
    Při nadměrné konzumaci mohou být příčinou všech zdravotních rizik uváděných u obyčejného cukru – od obezity až po nemoci srdce. Jak můj zahraniční kolega možná až příliš tvrdě, ale asi realisticky shrnul: „Sladivost je nižší, cena převysoká, výživová hodnota pochybná.“

  80. jana napsal:

    Dekuji za vycerpavajici odpoved na kokosovy cukr.takze to uz asi vychazi lip rapadura, ktera je jeste levnejsi.je to tak? Dekuji moc

  81. Ivana napsal:

    Dobrý den Margit,
    jaká sladidla by jste doporučila kojící matce. Děkuji moc

  82. Dobrý den, nedoporučuji žádná speciální sladidla, jen dodržování doporučení uvedených v závěru článku. Margit

  83. Jarmila napsal:

    Dobrý večer,
    Píšete, že je lepšie nepoužívat žiadne sladidla, ale ja dosť často pečiem a potrebujem niečím prisladit koláče, aby to malo aj chuť. Tak sa chcem opýtať, ktoré mi doporučujete, teda okrem ovocia. Ďakujem

  84. Dobrý den, píši, že nedoporučuji používat žádná umělá sladidla a cukry (anebo jejich alternativy) omezovat. To znamená, že péct doma můžete (a asam ato také pravidelně dělám) jen se snažte použít nižší množství cukrů. Margit

  85. Adam napsal:

    Dobrý den. Nepíše se tu nic o Glukopuru, proč? Je tak špatný? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Je to hroznový cukr…

  86. Dobrý den, glukopur se běžně při vaření nepoužívá, a proto jsem jej neuvedla. Platí pro něj vše, co pro glukózu, tedy jako hlavní problém při nadměrném příjmu vysoké uvolňování inzulinu a přetěžování slinivky břišní. Výhodou je terapeutické podání při hypohlykémii, kterou rychle řeší. Margit

  87. Veronika napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jestli považujete med za vhodné sladidlo k pečení? Máme možnost odebírat med od známého včelaře. Vím, že tepelnou úpravou se z něj ztrácí vitamíny a minerály, to by mi nevadilo, ale někde jsem četla, že při delší tepelné úpravě je med pro tělo špatně stravitelný. Děkuji za váš názor.

  88. Dobrý den, teplem se v medu ničí jeho zdraví prospěšné mikroživiny a tepelná úprava proto není vhodná. Margit

  89. Marta napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za články i za videa, které mi často pomáhají, když si nevím s něčím rady :). Chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na jakonový sirup. Má velmi nízký GI a prý velmi sladký. Není tedy trochu jako stevie? Zatím jsem o něm jen četla. Děkuji Marta

  90. Dobrý den Marto, jedná se o sladidlo obsahující složené cukry a je tedy bližší sladěnce než stévii. Určitě patří k těm nejvhodnějším alternativám. Margit

  91. Lucie napsal:

    Dobrý den,

    díky za tento přehledný a srhnující článek!
    Ráda bych se zeptala, které z těchto sladidel je nejvhodnější třeba do pečení? Nebo to ve výsledku vyjde nastejno s běžným cukrem, protože se teplem zničí veškeré prospěšné látky?
    Děkuji,
    Lucie

  92. Dobrý den Lucie, sama nejraději používám sušenou třtinovou šťávu: http://panpekar.blogspot.cz/2013/05/trtinova-stava-susena.html
    ale skuztečně ty rozdíly jsou spíše o pocitu než složení. Margit

  93. Jitka napsal:

    Dobrý den Margit,
    děkuji za názor na sladidla na bázi stevie. Také jsem si všimla, že zhruba polovina z těchto sladidel je jiná látka (aby se zředila sladivost) a z rostlinky stevie je použit jen vyseparovaný steviosid, u kterého si nemůže být nikdo jistý, jak se vstřebává bez ostatních doprovodných látek v rostlině.
    Stejná situace byla, když se kdysi objevil na trhu aspartam (jak je často tvrzeno – tělu přirozená látka, protože vystupuje v citrátovém cyklu – dnes víme, že o to hůř). Jsem potravinářský technolog a tato situace se opakuje velmi často – něco se vyseparuje z původní rostliny a pak se za pár desítek let zjistí, že to dělá v těle paseku, protože bez doprovodných látek se nemůže vstřebat původními cestami.
    Stévii používali jihoameričtí indiáni tradičně, takže je lety odzkoušená, ale žádný separát z toho nedělali. Maximálně odvar, nebo používali celé jemně mleté listy. Můj názor je, že na tom se ale nedá nic trhnout, takže firmy, které vyrábějí separát, tlačily na povolení v EU pouze na separát – ne na celou rostlinku. Celé listy tudíž nejsou v EU pro vnitřní užití povoleny. (Proto je prodává např. Sonnentor jako koupelovou přísadu – to je vtipné) Přičemž každá bylinka je často ve větším množství nějak lehce toxická. Proto bylinkáři předepisují nejčastěji razantní užívání bylin např. 3 týdny a týden pauza pro regeneraci jater, apod.
    Osobně jemně mleté listy stevie používám do pečení např. v množství půl lžičky jen na doslazení, zbytek další sladivé věci (datle,slady) – právě z důvodu, kdy přijde sladká chuť do úst, aby nebylo tělo zmateno. Díky za možnost vyjádřit svůj názor. Jitka

  94. Dobrý den Jitko, naprosto s Vámi souhlasím, není co dodat. Margit

  95. Irena napsal:

    Dobrý den,
    již dlouhou dobu pátrám po informacích o tucích a cukrech a přiznám se, že je těžké rozlišovat, které informace pocházejí z opravdu nezávislých zdrojů. Každopádně by mě zajímal Váš názor na javorový sirup (mám na mysli pouze čistý, grade A). Z hlediska složení jde převážně o sacharózu, takže hypoteticky nic zázračného. Zaujala mne ale informace o jeho vstřebávání střevní stěnou, což by z hlediska zatěžování organismu mohlo (ale nemuselo) být jistým přínosem. Co si o tom myslíte? Narazila jste na nějakou studii, která by se tímto zabývala? Předem děkuji za reakci. Irena

  96. Dobrý den Ireno, javorový sirup, stejně jako všechny otatní obsahuje zejména jednoduché cukry a tedy pro něj platí přesně to, co pro všechna ostatní sladidla – jen s mírou. O vstřebávání střevní cestou nic z kvalitních zdrojů nevím. Margit

  97. Martina napsal:

    Dobrý den, paní Slimáková, co byste doporučila jako přísadu do marcipánu (mimo mandle).Koketuji s možností rozmixovaných datlí, ale pokud bych jej chtěla bílý, je alternativou např. xylitol? Nejsem si jistá, co to udělá s konzistencí. Poradíte mi?Děkuji

  98. Dobrý den, já používám med, ale je pravda, že ten zbarví. Xylitolu podle mne bude stačit mnohem méně a budete potřeba něčím nastavit pro konzistenci – třeba rýžovou moukou? Nevím, je třeba vyzkoušet. Margit

  99. Iva Dvořáková napsal:

    Dobrý den,
    máte moc pěkné stránky s hodnotným obsahem. Zajímá mě, jestli je mezi slady nějaký jiný, než chuťový rozdíl. Používám ječmený slad a ráda bych vyzkoušela i rýžový slad. Je kvalitnější? Jeho cena je totiž více než dvojnásobná: http://www.bio-kramek.cz/Slad-ryzovy-415g-Sunfood-d199.htm

  100. Dobrý den, děkuji za tuto zpětnou vazbu. Ano, mezi slady jsou výrazné chuťové rozdíly, ječmený je asi nejméně sladce chutnající a nejvzdálenější cukru, ale naopak po zdravotní stránce asi nejvhodnější. Margit

  101. Tomáš napsal:

    Dobrý den paní Slimáková, když si budu pěstovat stévii a budu nezpracovanou chemicky stévií sladit (tedy jejími lístky). Je tento způsob slazení pro lidský organismus škodlivý? Děkuji

  102. Dobrý den, určitě je to jeden z lepších způsobů slazení. Margit

  103. Tomáš napsal:

    Nejdříve děkuji za odpověď. Ale v tom případě paní Slimáková nechápu. Proč když si vezmu sladidlo ze stévie průmyslově vytvořené, tak to tělo zmate, protože tělo či mozek cítí sladkost, protože tam není téměř žádná energie, tak spuštěné procesy bez přísunu sacharidů tělu ubližují (prý tak tělu škodí obecně umělé sladidla a proto jsou minimálně z tohoto důvodu zatracována) a když si vezmu lístky, tak se to neděje? Je to přece opět slazení bez přísunu sacharidů nebo ne? Děkuji

  104. N+ěco podobného se asi děje i při konzumaci lístků stévie, ale požád jde o přirozenější potravinu s komplexním obsahem látek, než konzumace izolovaných stevioglykosidů.

  105. Ondřej Krátký napsal:

    Dobrý den, chtěl bych Vás moc poprosit o názor k nerafinovánému třtinovému cukru např. MUSCOVADO. Hledám alternativu pro výrobu bezové šťávy či pampeliškové sirupu. Mám ji moc rád ale už odmítám používat kila bíleho jedu.
    Děkuji

  106. Dobrý den, je o trošku lepší neý bílý cukr, ale téměr výhradně také složen pouze z jednoduchých cukrů. Margit

  107. Marie Nová napsal:

    Jsem diabetička a chtěla bych si udělat bylinné sirupy, mátový, bezinkový atd. Je nějaká náhrada cukru při výrobě sirupů?

  108. Dobrý den, omlouvám se, ale při cukrovce doporučuji pít jen zcela neslazené nápoje, zdravá sladidla nejsou. Margit

  109. Eliška napsal:

    Dobrý deň,

    Rada by som sa opýtala na Váš názor. Jedná sa o sirup z jakonu, ktorý je odparovaný pri nízkych teplotách. vďaka

  110. Dobrý den, jakonový sirup patří mezi lepší volby, ale také není důvod si s ním neomezeně doslazovat. Margit

  111. Veronika napsal:

    Dobrý den, děkuji za Váš popis sladidel. Jsem majitelka kavárničky a cukrárny s vlastní výrobou dezertů a peču bez zbytečného přeslazování desertů. Do nynějška jsem používala agáve sirup hlavně do raw a veganských desertů a agáve jsem doporučovala pro svůj nízký GI. Ráda jsem se poučila a přizpůsobím tím mou dosavadní výrobu :-)

  112. Monika napsal:

    Dobrý den, Margit,
    od tchyně z Anglie jsem dostala zásilku xylitolu (http://www.totalsweet.co.uk/xylitol.php) – asi v souvislosti s mým tříletým synem a mojí snahou omezovat cukr. Snažila jsem se dopátrat nějakých informací, protože si nejsem jistá, jestli i přes vychvalující komentáře je toto sladidlo, byť v omezené míře (občas samozřejmě upeču nějaký koláč) vhodné pro 3leté dítě..? Na internetu jsem kromě pochvalných komentářů narazila na webu zdravapotravina.cz na zmínku, která mě docela zarazila: „V ČR(celé EU) je používání xylitolu pro potravinářské účinky povoleno s výjimkou dětské výživy“. V jiném webu na poznámku, že „xylitol není cukr přirozený pro lidské tělo“. Velmi si vážím Vašich názorů, které často a ráda studuji, a proto budu vděčná za radu, jak s tím kilogramem xylitolu naložit :-) Moc děkuji! Monika

  113. Dobrý den Moniko,
    sladidla nejsou testována pro děti, a proto to upozornění. Obecně jde o alkoholický cukr a pravděpodobně nijak rizikový, ale nevidám důvod jej používat ke slazení. Margit

  114. Adéla napsal:

    Dobrý den,
    musím se zeptat na Sladěnku. Nejmenovaný prodejce zdravých potravin vyrábí i hodně sirupů a v jednom časopise poskytl jejich složení. Například jejich sirup z ječného sladu má podle nich 2,5 % fruktózy, 9 % glukózy a 39 % maltózy. Opravdu je Sladěnka půl na půl glukóza a fruktóza? Pokud ano, už je pro mě opravdu lepší sáhnout např. po sirupu rýžovém, který fruktózu neobsahuje vůbec. Ptám se, abych věděla, na čem jsem. Děkuji předem za informaci.

  115. Dobrý den, omlouvám se, ale přesné složení jednotlivých produktů neznám, není však důvod nevěřit datům uvedenýcm na obale od výrobce. Margit

  116. Kateřina M. napsal:

    V současné době se mi do rukou dostal sirup z vinné révy, resp. rektifikovaný moštový koncentrát. Tento koncentrát je vyráběn tak, že se z hroznového moštu odstraní voda (pravděpodobně pomocí různých filtrů), bez tepelné úpravy, což by dle mě mělo v sirupu zanechat většinu prospěšných látek, které jsou přímo v hroznovém moštu.
    Je tento mošt vhodný jako sladidlo? zatím jsem zkoušela připad do pár pokrmů pouze na dochucení a bez problémů, sirup je čirý, bez vůně, pouze sladká chuť.
    Předem děkuji za Váš názor.

  117. Dobrý den, ano, hroznový koncentrát a podobně také jablečný a hruškový jsou vhodná sladidla. Margit

  118. Stáňa napsal:

    Dobrý den, z výše uvedeného vyplývá, že sladit „zdravě“ nelze. Neříkám, že chci konzumovat kila cukrů, ale bez sladké chuti si život představit neumím :-(
    Co prosím Vy osobně považujete za nejlepší variantu pro slazení s minimem vedlejších efektů?
    Děkuji

  119. Dobrý den, klidně třeba sušenou třtinovou šťávu, ale řešení je stále hlavně v množství. Margit

  120. Klára napsal:

    Dobrý den, paní Margit,

    co si myslíte o sirupech pro děti proti kašli, které vedle účinné přírodní látky obsahují cukr? Mému ročnímu synovi podávám 3x denně lžičku sirupu a říkám si, že mu kromě prospěšných látek dávám do těla cukry, které mu v nemoci moc nepomůžou… :)

    Děkuji Vám za znázor,
    Klára

  121. Dobrý den Kláro, ideální to není, ale těch pár lžic terapeutického sirupu v roce bych nijak neřešila. Margit

  122. Lenka napsal:

    Dobrý den, pročetla jsem článek i celou diskuzi a zajímá mĕ, jestli tedy játrům nevadí fruktóza obsažena v ovoci, když vadí ta v agávovém sirupu. Ne že bychom konzumovali tuny ovoce, ale když už chceme slazený čaj, dáváme si do nĕj trošku domácího filtrovaného zavařeného jablečného moštu. Mošt zavařuji i ředĕný výluhem z kvĕtů bezu bez cukru, před konzumací ředíme. Také jablečným koncentrátem mírnĕ sladím přesnídávky z kyselejšího ovoce. Je to pro malé dítĕ vhodné? Dĕkuji za odpovĕď.

  123. Dobrý den, fruktóza konzumovaná v ovoci nevadí, protože tím se skutečně v podstatě není možné dlouhodobě přejídat. Slazení jablečným sirupem v takto omezeném množství také bude v pohodě i pro dítě, jen bych moc doporučovala zkusit čaje bez jakéhokoliv doslazování, jde o vybudování návyku pít neslazené nápoje. Margit

  124. Irena T. napsal:

    Dobrý den,
    mohu se prosím zeptat na Váš názor na maltodextrin? Narážím na něj velmi často a to i v kaších určených pro kojence (např. Kozí kaše). Předem děkuji za reakci. Irena

  125. Dobrý den Ireno, maltodextrin je složený cukr, který se v tělo snadno a velmi rychle rozkládá na glukózu a vede tedy i k uvolňování inzulinu se všemi možnými riziky. Margit

  126. Lucie N. napsal:

    Dobrý den,
    doporučila byste tuto Stévii ke slazení jako náhražka cukru při vytváření domácích cukrovinek či pečení? – http://www.novysro.cz/stevia-50-ml-pv489.html
    nebo tuto fruktozu? – http://www.dedekkorenar.cz/zbozi-a-produkty/fruktoza-p139.html

    Děkuji za názor.
    Lucie

  127. Dobrý den Lucie, fruktózu ke slazení jednoznačně nedoporučuji, už jsem se k ní několikrát vyjadřovala, jako třeba i zde: https://www.youtube.com/watch?v=75nEpU4TbeA
    Stévii použít lze, i když nejlépe snižovat množství jakéhokoliv sladidla. Margit

  128. Kateřina napsal:

    Dobrý den, jak se stavite k cekankovemu sirupu? Nechci sladit sacharozou, hlavně kvůli dětem většinou kombinují slazeni ovocem a přidám bud rýžový sirup nebo agave. Dnes jsem tento sirup objevila a ve složení byl navíc jen karamel, co myslíte? Nebo je to sirup hlavně z fruktózy? Dekuji

  129. Dobrý den, sladivost tohoto sirupu také zajišťuje sacharosa, glukoza a fruktoza. Margit

  130. Tom napsal:

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na detekci sladidel jazykem. Narazil jsem na dva protichůdné názory. Jeden tvrdí, že tělo člověka nerozpozná jestli jí umělá sladidla a protože při jejich konzumaci cítí sladkost, tak si tělo myslí, že jí cukry (sacharidy). A protože sladidla nenesou praktický žádnou energii, tak to tělu nějakým způsobem ubližuje. A druhá názor je přesně opačný, že jazyk dokáže rozeznat i když ji umělé sladidla a předá tuto informaci mozku. A tím pádem nemůže dojít k předchozímu, že by tělo špatně reagovalo na umělé sladidla tím, že by si myslelo, že ji klasické cukry (sacharidy). Jak to teda opravdu je? Děkuji

  131. Dobrý den, já se setkala s informací, že sladká chuť v ústech znamená očekávání sacharidů a přijde mi to tato i logické, protože umělá sladidla zde máme pár posledních let. M.

  132. Konrád Kopečný napsal:

    Vážená paní Slimáková,
    děkuji za výborný článek i za trpělivost se kterou opakovaně odpovídáte. :-)
    V současnosti už se hodně mluví o G-F sirupu, ale ten pořád jde jen o invertní cukr. Bohužel kšeft nás bude zdravotně ohrožovat mnohem více, než doposud. Od září 2017 padají kvóty na sirupy s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) z 700 000 tun se v EU dostaneme na 3 000 000 tun a budeme na tom s fruktózou v nápojích a potravinách jako USA. Tlustí a nemocní.
    https://www.agra-net.com/agra/foodnews/beverages/soft-drinks/eu-hfcs-production-to-increase-threefold-when-sugar-quotas-end-in-2017-217590.htm
    Zdravotní aspekt je sice zmíněn, ale „přímá souvislost s obezitou nebyla potvrzena“. Tak to nekupte a necpěte lidem, když je to tak levné – jen 20% ceny cukru.

  133. Michaela U. napsal:

    Dobrý den, nevím jestli tento dotaz v diskuzi již zazněl, protože je hooodně dlouhá a obdivuji, že na každý dotaz zodpovíte :) Mě by zajímalo, jak je na tom čekankový sirup, jestli stejně jako všechny ostatní nebo je v něčem lepší? A je tento vhodný pro děti? Myslím jestli je lepší dát dítěti nějakou sušenku doma pečenu s tímto sirupem nebo je už lepší piškot z obchodu? děkuji a přeji krásný den

  134. Dobrý den, čekankový sirup obsahuje více vlákniny než jiná sladidla, ale stále je to sladidlo. K použití pro děti je vhodný a souhlasím, že domácí sušenka či cokoliv dalšího je zpravidla mnohem lepší než kupované vysoce průmyslově upravovaé potraviny. Margit

  135. Franta Flos napsal:

    Dobrý den, paní doktorko,
    žil jsem v představě, že různé malé sladkosti (lžička medu) trochu domácí zavařeniny, kousek čokolády 2x -3x denně nenese v sobě tolik energie aby to mělo mít vliv na moji váhu a že ta kila na víc mám díky sedavému zaměstnání. Z přednášek na vaší TV jsem dospěl k závěru, že právě ta udržovaná hladinka insulinu je asi ten pravý problém. Zkouším to tedy eliminovat, ale zatím je to krátce abych mohl dělat závěry. Jen jsem došel k tomu, že když se po 4 – 5 dnech dostanu k džemu (meruňkové s angreštem dělám skvělé :-) tak už mám takový absťák, že se neudržím a sním 1/2 skleničky. Jak to je v případě takového šrapnelu pro tělo? Dokáže všechno zpracovat, nebo jen udělám paseku ve střevní mikroflóře? Nebo to je ještě horší?
    Děkuji a mějte se krásně.

  136. Dobrý den, omezování každodenního opakovaného příjmu sladkostí je určitě skvělé, al eneprospívá ani nárazově vysoká dávka. Ideální by bylo vyladit jídelníček tak, ať vás takovéto chutě nepřepadají. Zkuste na úkor sacharidů přidat kvalitní tuky a v každím jídle mít i bílkoviny. Margit

  137. Eva napsal:

    „Adrenální žlázy“ budou patrně adrenal glands, tedy nadledvinky.

  138. Naďa Suchá napsal:

    Dobrý den.
    Děkuji za článek. Nedávno jsem zachytila rozhovor se slečnou Janinou Černou, která po mnoha neúspěšně zažitých dietách nastoupila cestu „Cukrfree.“ I vy v jednom článku odkazujete na nějakého profesora, který se dal stejnou cestou. Tedy – vynechat i tzv. pomalé cukry – škroby, takže i cokoliv z mouky – těstoviny, bulgur, kuskus, dále rýži, brambory atd. Jaký je Váš názor na tato doporučení? Děkuji za odpověď. Naďa

  139. Dobrý den Naďo, knihu Janiny Černé mohu jen doporučit a k tématu nízkosacharidového stravování najdete u mě na webu mnoho aktuálních textů s detailnějším vysvětlením. Margit

  140. Zuzana napsal:

    Dobrý den jaky mate nazor na Datlovy sirup? Dekuji Zuzana

  141. Míra napsal:

    Dobrý den, jak je na tom sirup z jakonu? Děkuji.

  142. Miri napsal:

    Dobrý den, Margit, myslím si, že ze všech sladidel je nejlepší prostě méně sladit, zvyknout si na méně sladkou chuť. Mně osobně stačí třeba obyčejné vločky zalít vodou a nechat nabobtnat a bez velkých problémů je pak sním, přijde mi, že leckteré potraviny – hlavně obilniny, jsou přirozeně sladké, většina lidí potřebuje všechno něčím vylepšovat, dochucovat, pokud si dám na kaši banán, borůvky, sirup, arašídové máslo a třeba kakao, už ani nevím, že jím vločky. Také mne zaráží, že spousta lidí si myslí, že když buchtu osladí medem místo cukru ve stejném množství, že tělu bůhví jak prospěje, ale je to pořád sladkost. Nebo nyní tak moderní různé moučníky „bez cukru“, kam se dá pět banánů atd., ok, je to asi ovoce, ale zase je tam hodně fruktózy a toho taky příliš není dobré jíst. Mám doma na slazení bílý cukr, med, hnědý cukr a vystačím s kilovkou cukru i medu na celý rok a to většinu sní návštěvy nebo malé množství dám do moučníku, pokud peču. Co si o tom myslíte? Mně leckteré ovoce přijde sladké až až a třeba i do musli s tím sušeným spíš šetřím.

  143. Miri napsal:

    ještě mne zaujal komentář týkající se maltodextrinu – určitě jde o jednoduchý cukr, který se rychle rozloží, ale četla jsem, že se v těle chová jaksi jinak, než zacharóza, že přeci jen energii dodává delší dobu a postupněji, proto je obsažen i v přípravcích pro sportovce. Ne že bych jej kupovala a sladila jím, ale pokud je v jinak přijatelném produktu obsažen, nebála bych se ho. Můj názor jenom :-) Nevnucuji

  144. Dobrý den, u maltodextinu je zásadní jak byl vyroben, podle toho může být výhodný anebo i horší než glukóza (vyšší GI) – k tématu už mám připravené video, kde vysvětluji detailněji – publikuji během pár týdnů. Margit

  145. Jan 34 napsal:

    Dobrý den,

    řeší se tu maltodextrin, co si myslíte o tomto
    maltodextrin DE-6 z voskové kuřice
    měl by mít podstatně pomalejší uvolňování, co se týká využití tak jako sacharid na doplnění energie po fitness nebo jiném náročném tréninku.
    Děkuji
    Jan

  146. Dobrý den Honzo, u maltodextrinu záleží na způsobu výroby (jak vysoké GI má, jestli více jak glukóza anbeo je funguje více jako rezistentní škrob)a to já z názvu nepoznám. Zkuste dotaz směřovat na výrobce anebo odborníky na technologii potravin. Zcela obecně nijak suplementaci cukrů nedoporučuji – lépe vše ze skutečných potravin. Margit

  147. Marta napsal:

    Dobrý den,
    snažím se vyhnout nevhodné fruktóze, mohu dětem dávat kukuřičný sirup?
    Děkuji

  148. Dobrý den, kukuřičný sirup také obsahuje více fruktozy a není důvod jej doporučovat. Margit

  149. Iveta napsal:

    Dobry den, dnes jsem koupila ve zdrave vyzive dobroslad jako nahradu cukru- udelala jsem dle vaseho nazoru dobre? :-)

  150. Dobrý den, pžiznávám, že nevím, co dobrosled je – jedná se o nějakou obchodní značku a takto nepoznám složení, ale zcela obecně, důležitější než hledat náhrady je snižovat potřebu doslazovat čímkoliv.
    Margit

  151. Dana napsal:

    Dobrý den, paní Margit,
    lékař mi sdělil intoleranci na sacharózu a laktózu. Ostatní cukry trávím v pořádku. Blíží se Vánoce, oželím vše, kromě „vosáků“, to je pro mne spojeno s hezkými chvílemi z dětství. Mohu se zeptat, čím by jste nahradila cukr v nich obsažený? Myslela jsem na fruktózový cukr, ale po přečtení článku se začínám bát i té fruktózy :) Moc Vám děkuji a přeji hezký adventní čas. Dana

  152. Dobrý den Dano, sacharóza obsahuje glukózu a fruktózu. Jestli je správně, to co píšete, tak fruktózu také ne a jen mohu dodat, že strava bez slazení, může jen prospívat. Margit

  153. Michaela napsal:

    Dobry den Margit, rada bych se vas zeptala na nazor slazeni dezertu datlovym a jinym ovocnym pyre. Jiz delsi dobu takto sladim, ale po precteni knihy doktora Roberta Lustiga – Cukr nas zabijak mam velky otaznik. Pise tam totiz o skodlivosti trendu smoothie. Jelikoz se veskera vlaknina rozmixuje na cimprcampr, tak pote uz jen vypijeme obrovske mnozstvi fruktozy bez vlakniny, ktera jinak v celistvem ovoci pomaha fruktozu spravne stravit. Ma otazka tedy zni neni datlova a jina mixovana pasta ze suseneho ovoce totez? Neni to pak horsi nez obavana sacharoza atd? Dekuji moc za odpoved. Preji pekny den.

  154. Dobrý den, horčí to není, protože je to pasta z ovoce a tedy obsahuje i mnohem více než jen cukr. Margit

  155. Soňa napsal:

    Dobrý den, Margit, objevila jsem výrobek, který je mírně přislazen kokosovým cukrem, je tedy z hlediska zdravý tak nějak normální? Většinou jsem k těm přírodním sladidlům dost skeptická, protože právě, jak správně píšete výše, třeba populární agáve sirup má mnoho fruktozy, které se všichni snažíme vyhýbat a brojíme proti slazení nápojů fruktozovým sirupem, ale na druhou stranu spousta lidí sahá po např. Agáve sirupu, který je to samé, ne-li horší skoro…, platí tedy, že kokosový cukr je z toho chemického hlediska vlastně roven cukru – sacharóze, jen má nižší GI díky obsahu Inulinu? Kvůli minerálům ho vyhledávat samozřejmě nechci, to je nesmysl (souhlas :-)) děkuji! Soňa

  156. Soňa napsal:

    ještě bych se zeptala na poslední dobou často zmiňovaný a chválený čekankový sirup, sladím opravdu málo, ale přeci jen si něco dosladím, je čekankový sirup dobrý, má nějaké výhody? Je to vlastně vláknina? dát ho třeba lžičku na kaši? co nemusím, opravdu ani nesladím, ale někde je to trochu třeba :-) díky S

  157. Dobrý den Soňo, ano, kokosový cukr také obsahuje stejné monosacharidy jako obyčejný bílý cukr, ale je méně sladivá, má tedy i menší glykemický obsah a nějaké příznivé látky. tedy o něco lepší volba. Margit

  158. Čekankový sirup je skutečně zajímavý produkt se slušným obsahem vlákniny a nízkým glykenickým indexem, ale vybírala bych jen ten bez obsahu umělého sladidla sukralózy. Pozor: aktuálně většina čekankových sirupů sukralozu obsahuje. Margit

  159. Soňa napsal:

    Dobrý den, Margit, moc děkuji, jen mne zarazilo, že sukralóza je umělé sladidlo, myslela jsem si, že přírodního původu. Děkuji

  160. Soňa napsal:

    Dobrý den, ještě jednou ano, omlouvám se, článek jsem si pořádně přečetla a fakta o sukraloze uvádíte. Se sladidly celkově moc problém nemám, protože jednoduše sladím méně, přiznám se, že použiji klidně i bílý cukr v malém množství a dále pak třtinový, případně med, nebo javorový sirup, jinak mi stačí vesměs ovoce, ranní kaše třeba vůbec nedoslazuji, stačí mi arašídové či mandlové máslo, kávu jedině bez cukru i mléka. Zeptám se ještě, v okolí se často setkávám s názorem „no ale je to bez cukru, jen s medem“ nebo v rodině příbuzní pijí spousta jablečného moštu, s tím, že „je to bez cukru, jen jablka“, ala myslím si, že ani se sladkými věcmi z přírody to není dobré přehánět, mám pravdu? Obecně bych cukr nijak nenahrazovala, spíše omezila…

  161. Jaroslava Medunová napsal:

    Dobrý den,
    ráda bych přidala svůj postřeh k problematice konzervace marmelád a zavařeného ovoce cukrem. Na základě svých konzervačních pokusů bych se odvážila tvrdit, že cukr ke konzervaci marmelád či ovoce není vůbec potřeba. Asi před dvěma lety, když bylo hodně velmi sladkých třešní, jsem vyrobila marmelády z nich – některé byly jen povařené třešně, v některých byl ještě navíc pektin (bez cukru) – spíš jen pro zvláčnění produktu. Marmelády vydržely a vůbec se nezkazily celé dva roky. Stejně tak jsem asi před třemi lety zavařila vypeckované třešně a našla jsem ještě letos dvě zastrčené skleničky – byly naprosto v pořádku – a musím říct, že oba produkty byly vynikají, slaďoučké. Naproti tomu mnohé zavařeniny s cukrem se zkazily celkem záhy. Řeči o konzervaci zavařenin cukrem beru tedy spíš jako fámy, jestli se něco zkazí nebo ne bych s obsahem cukru vůbec nespojovala :-). Jarka

  162. Jaroslava Medunová napsal:

    Dobrý den, ještě bych se Vás ráda zeptala na Váš názor na tzv. karobový sirup. Je dost drahý, ale uvádějí u něj hodně vysoký obsah vápníku. Chutná hodně podobně jako melasa. Předpokládám, že to bude něco z hledisku sacharidů podobného, jako javorový sirup….? Jarka M.

  163. Dobrý den Jarko, přiznávám, že složení – obsah sacharidů jsem nenašla, ale jeho sladká chuť bude dána sacharidy, Margit

  164. Václav napsal:

    Zdravím, máte tam chybu,
    Erythritol není sladší než sacharóza, už vůbec ne šedesátkrát. Myslím, že se ani neprodává pod náyvem Truvia. Truvia by měla být ze Stevie.

  165. Dobrý den, moc děkuji za upozornění. Číselný údaj byl skutečně překlepem a je opraven. Truvia je však správně, zde třeba odkaz zdroje: Erythritol, the main ingredient in Truvía® Natural Sweetener: https://www.truvia.com/health/research/erythritol, Margit

  166. Eliška Svatošová napsal:

    Dobrý den, děkuji za váš informativní článek! Měla bych otázku na kokosový sirup, platí pro něj to samé co pro kokosový cukr? Děkuji, přeji pěkný den.

  167. Dobrý den, ano, jde v podstatě o totéž, Margit

  168. Mariana napsal:

    dobrý den, chci se zeptat, jestli je lepší používat sladidlo stévii v přírodní formě, tedy si ji vypěstovat, nebo jsou lepší přípravky se stévií?
    https://www.rawstore.cz/sladidla/

  169. Dobrý den nejlepší je pěstovat si rostlinku, Margit

  170. Lenka napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaký cukr je vhodný ke slazení pro batolata a malé děti? Zatím jim nedávám žádné přislazené nápoje, přesnídávky a kaše. „Sladím“ pouze banány a dalším ovocem, občas dostanou kousek pečené buchty atp. Ale až budou větší čím je nejlepší začít sladit? A do některých pokrmů ovoce ke slazení nelze použít (omáčky, kynuté těsto).
    Děkuji za odpověď

  171. Dobrý den, ideálně je pokračovat v nedoslazování jakýmikoliv sladidly. Jakmile začneme sladit, učíme dítě na nepřirozeně sladkou chuť a to ji bude více a více požadovat. V případě, že chcete sladit, platí i pro díte vše uvedené ve shrnutí tohoto blogu. Margit

  172. Kateřina Cíhová napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně slazení domácími povidly. Na jednu stranu jsou krásně slaďoučká a jejich jedinou složkou jsou švestky (případně nějaké to koření). Ale na druhé straně se chudinky švestky pečou vážně hodně dlouho – neztratí tak veškeré hodnotné láky? Jedná se tedy pořád o zdravý způsob přislazování – samozřejmě v omezené míře.

  173. Dobrý den,třeba vláknina v pohodě zůstává a chuť je skvělá, takže za mě jen doporučení, Margit

  174. Nikol napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaký konkrétní sirup byste mi doporučila na proteinové lívance. Obecně vůbec nesladím , ale na lívancích si jej odpustit nemohu, používala jsem agávový, ale ten nedporučujete. V těchto věcech jsem laik, proto bych Vás ráda poprosila o nejvhodnější konkrétní alternativu sirupu.
    Děkuji za odpověď

  175. Dobrý den, zkuste třeba javorový sirup, ale i ten střídmě, Margit

  176. Dragulová napsal:

    Dobrý den,

    jaký máte názor na čekankový sirup viz zde https://www.eshop.kaumy.cz/cekankove-sirupy já ho používám pro mně i máho prcka (4 roky)… zatím jsme spokojená :)

  177. Dobrý den, zrovna tento sirup podle popisu složení obsahuje i přídavek umělého sladidla – sukralózy a tu určitě nedoporučuji. Samotný čekankový sirup se zdá být lepší verzí sladidla.

    Složení: extrakt z kořene čekanky (min. 98%), zvlhčující látka glycerol, karamel, sukralóza (0,01%).
    https://www.eshop.kaumy.cz/e-shop/cekankovy-sirup-original-1-2c2kg-detail

    Margit

  178. Fr. Gulasz napsal:

    Dobrý den, ještě bych si dovolil doplnit informaci o Erythritolu (E968). Čistý Erythritol je obsažen v produktech Sukrin (psáno se „S“ na začátku) – viz např. zde: https://www.sukrin-shop.net/sladidla-sukrin/
    Podle výrobce má dokonce nulové glykemické hodnoty a sladivost jen málo nižší, než běžný cukr (75 %). Oproti Truvia je tedy ještě lepší, myslím např. pro diabetiky.
    Vyzkoušel jsem a chuťově je cukru velmi blízký, jen mírně „větrový“, nebo jak to popsat.
    Ještě otázka:
    Co jsem tak vyhledal na webu o erythritolu, tak by neměl mít žádné kalorie. Takže vámi zmíněná Truvia (uvádíte 6 % kalorií oproti cukru) zřejmě není čistý erythritol.
    Chápu to správně?

  179. Dobrý den,
    základem sladidla Truvia je erytritol, doplněný stévií. Margit

  180. Mária napsal:

    Dobrý deň, p. doktorka,
    čím si má sladiť žena s tehotenskou cukrovkou stravu? Vyhovuje stévia 100 %-ná alebo xylitol?

  181. Dobrý den, při cukrovce je nejvhodnější přejít na nízkosacharidovou stravu, jak je vysvětlena třeba zde: http://www.cukrpodkontrolou.cz anbeo zde: https://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidelnicku-vhodneho-pro-pacientky-s-tehotenskou-cukrovkou. Omezené slazení stévií nebo xylitolem možné je, ale nejlép naučit nse na jen přirozeně sladké potraviny, Margit

  182. Helena napsal:

    Dobrý den, potřebuji poradit, čím sladit při intoleranci fruktozy. K doslazení kaší tedy nemohu používat ovoce. Zatim používám rýžový sirup, ten fruktozu neobsahuje. Občas chci něco upéct, ale nevím, čím nejlépe nahradit cukr.

  183. Dobrý den, ideálně asi zkusit sladké recepty bez cukru jako třeba najdete na cukrfree.cz, Margit

  184. Lenka Novotná napsal:

    Dobrý den.
    Ve slożení mnoha průmyslově vyráběných potravin je obsažen glukozo-fruktozový sirup, což předpokládám je onen vysoce fruktozový sirup. Poslední dobou se však ve složení některých potravin začal obětovat glukózový sirup. Je to pouze reklamní trik, nebo někteří výrobci skutečně mohou používat glukózový sirup, který tolik nezatěžuje játra?
    Předem děkuji za odpověď.

  185. Dobrý den, ne glukózový sirup obsahueje o něco více glukózy než fruktózový sirup. Margit

  186. Hana napsal:

    Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu veľa výrobcov označuje brezový cukor xylitol ale je tam rozdiel ci to je vyrobené z brezy alebo z kukurice ale to nepíše ani jeden výrobca, kukurica väčšinou pochádza z Číny kde je chemický postrekovana atď tak xylitol z nej asi nebude to isté ako xylitol z brezovej kôri. Neviem ako si vybrať pravý brezový cukor a ci nieje lepšie používať klasický med co ma aj minerály nie len prázdne kalórie?
    Pan Bukovský píše o tom toto a už vôbec neviem ci to je dobre alebo nie
    http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1850889_dr-bukovsky-vyvratil-mytus-o-brezovom-cukre
    Za upresnenie informácií o brezovom cukre vám vopred dakujem

  187. Dobrý den, o získávání xylitou z kukuřice z Číny jsem nevěděla a nedokáži poradit, jak zjistit původ jestliže na balení nebude uveden. Med je pro mě především lék a ke každodenímu slazení jej také nedoporučuji, Margit

  188. Terezie Bílková napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaké sladidlo byste doporučila pro 2,5 roční dítě? Neslazený čaj nechce pít, tak hledám něco, co by nějak extrémně nezvyšovalo vznik zubního kazu. Zatím jsem se dočetla o stévii (že prý i vznik zubního kazu potlačuje?) a čekankovém sirupu.
    Děkuji za odpověď.

  189. Dobrý den, jsem jednoznačně pro podávání jen neslazených nápojů – voda, čaje, voda s bylinkama, citronem, sušeným nebo čerstvým ovocem, Margit

  190. Lucie Hlavová napsal:

    Dobrý den,
    moc se mi líbí Vaše články a chtěla bych se zeptat, čím je vhodné sladit při pečení, když nechci používat žádný cukr nebo sladidla v podobě erythritolu a stévie. Většinou sladím vše domácím medem, ale ten se při pečení znehodnocuje. Chtěla bych použít sladidlo, které je tzv.“nejmenší zlo“.
    Předem děkuji za odpověď.
    Hlavová

  191. Dobrý den, právě v textu vysvětluji, že u sladidel nejde ani tak o druh jako o množství, použijte cokoliv, ale snažte se snižovat potřebné množství, Margit

  192. Prosím o Váš názor. Podrobně se už několik let zabývám alternativami cukru. Z mého více jak čtyřletého průzkumu mezi zákazníky je v populaci dospělých cca třetina! lidí, kteří jsou diabetiky nebo z jiných důvodů nemohou cukr ani med. Pro ně v naší malé výrobně mám celou řadu výrobků se sladidly z rostliny Stévie, kde je jí ale do 0,5%, tj. odporná chuť stévie není vůbec cítit, ale je tu vysoká sladivost. Výrobky jsou sladké, i když obsahují jen kolem 20% přidaného sladidla. Takto to jde u džemů a ovocných nektarů, které se ošetří varem nebo pasterací na vyšší teplotu. Co ale s vícebylinnými sirupy, které jsou účinné právě proto, že část bylin se zpracovává macerací, tj. za studena?? Tady stévie selhává, protože nemá konzervační schopnost a ze sirupu na kašel slazeného stévií jsem měla akorát hodně „rychlých špuntů“.
    Po důkladné rešerši dalších sladivých alternativ jsem dospěla k názoru, že u sirupů zpracovaných za studena prostě alternativa k cukru NENÍ! I třtinový cukr je jen lepší cukr, výrobek je navíc hnědý, je o několikrát dražší a má jinou chuť. Prosím o Váš názor! Já jsem prošla celou řadu odborných článků a videí o různých alternativách, chvíli jsem uvažovala o melase, ale ta má velký vliv na chuť s sladí méně. Po xylitolu můžete mít průjem…

    Jako závěr mi prozatím vychází následující: U doplňků stravy, které vyrábím z bylinných směsí a kterých užíváme 2-3 lžíce denně (např. víebylinný sirup na kašel), je cukr menší zlo než slazení např. fruktózou,…

  193. Dobrý den souhlasím, že u slazených sirupů je cukr asi nejlepší možností, dále mě napadá med anebo namísto sirupů připravovat alkoholické kapky, Margit

  194. Martina napsal:

    Dobry den muzu se zeptat na Vas nazor na cekankovy sirup ? Zda je vhodny z vyzivoveho hlediska a vhodny i k redukci vahy ?
    dekuji moc

  195. Dobrý den, čekankový sirup se zdá být vhodnou variantou, skutečně obsahuje především sladce chutnající vlákninu. Jen pozor některé produkty jsou se sukralosou, Margit

  196. Haky napsal:

    Dobrý den, a co je tedy nejlepší sladidlo které se dá používat? Díky

  197. Dobrý den, nejlepší řešení je učit se vnímat a potřebovat méně sladkou chuť, je celkem jedno ze kterého sladidla, Margit

  198. Pavel napsal:

    Dobrý den, neviděl jsem tu vyjádření k YACON sirupu, jaký máte názor? Tipuju to něco jako čekankový, jen podstatně dražší.. Díky:)

  199. Dobrý den, ano, je to také sladidlo postavené na inulinu, jen se zdá, že na trhu jsou různé produkty a není v mých možnostech je všechny sledovat a hodnotit, Margit

  200. Eva napsal:

    Dobrý den Margit. Právě jsem objevila cekankovy sirup jako snad „nejzdravější“ sladidlo a také náhradu tuku naprikæad v pečení. Hledala jseþ o něm informací zde, ale myslim, že v seznamu není, prosím, jaký máte názor na cekankovy sirup? Dekuji

  201. Dobrý den, k čekankovému sirup s eopakovaně vyjadřuje zde v komentářích, ano je to vhodná možnost, Margit

  202. Simona napsal:

    Dobry den,
    Pouzivam asi tyden Xylitol, do peceni tedy. Dneska, po konzumaci vafli s kokosovou, mandlovou moukou a orechy, vejci, kakaem a skorici jsem do cca hodiny zacala mit velkou plynatost a do dalsi hodiny krece ve strevech a cele to skoncilo dramatickym prujmem.
    Myslite, ze za to muze prave ten Xylitol ?
    Myslite, ze mam komplet vysadit ? Nebo zvykat na toto sladidlo ?
    Dekuji.

  203. Dobrý den, ano xylitol může vést k trávícím potížím, doporučuji zkusit jej zcela vysadit, Margit

  204. Andrea napsal:

    Dobrý den,
    prosím, mohla bych poprosit o nějaké podrobnosti ohledně Panely – sušené třtinové šťávy.
    Děkuji

  205. Dobrý den, je to z 99 procent sacharóza, tedy jen o něco méně čistěný běžný cukr, Margit

  206. Eva napsal:

    Dobrý den, mám na vás dotaz ohledně čekankového sirupu, jenž je v poslední době velmi diskutovaným. Jak je možné, že může sirup obsahovat vlákninu?? Chápu že samotná čekanka může obsahovat deklarované množství ale ČIRÝ SIRUP, kde byl použit pouze extrakt z čekanky? Absolutně nerozumím tomu, jak se v sirupu může vyskytovat tak obrovské množství vlákniny 71g /100g výrobku!!!!!.
    Nemluvě o tom, že označení sirup se má používat pro koncentrovaný roztok cukrů a v tomto případě obsahuje pouze 5 g cukru. Logicky, aby byl tento výrobek tak sladký musí obsahovat uměla sladidla která nejsou pro naše zdraví nijak zdravá. Ale stále by sirup byl velmi špatným označením výrobku.

    Děkuji za odpověď

  207. Karel napsal:

    Dobrý den,
    jaká je Váš názor na Palatinose (isomaltulózu)?
    Děkuji

  208. Dobrý den, děkuji za bezva doplnění a přiznávám, že sama neznám odpovědi. Je to pro dotaz na potravinářské technology a výrobce. Vím jen, že některé produkty se skutečně doplňují sukralosou a ty jednoznačně nedoporučuji, Margit

  209. Dobrý den, patří pod alkoholické cukry, Margit

  210. Radek Fryzelka napsal:

    Dobrý den, jaký máte prosím názor na pšeničný sirup v BIO kvalitě. Rádi bychom s ním konzervovali čerstvé bylinné šťávy – vznik bylinných sirupů. Jde nám o zdravější alternativu oproti cukru. Je to z hlediska prospěšnosti opravdu vhodnější? Jde o to, že cena takového sirupu oproti cukru je 5 x větší.To by nám nevadilo, ale musí to mít opravdu zdravotní přínos pro uživatele. Jde nám o kvalitu a zdraví zákazníků a již dlouho hledáme vhodnou alternativu místo cukru. Zkoušíme i med, tam je ale problém o zničení prospěšných látek i při šetrné konzervaci 80C. Předem Vám děkujeme za Váš názor.

  211. Dobrý den, žádnou prospěšnost nevidím, za mě nejlépe zůstat u méně čistěného třtinového a snažit se o snižování jeho množství v produktech, Margit

  212. Kristýna napsal:

    Dobrý den paní Slimakova,

    jaký mate prosím názor na cekankovy sirup? Děkuji.

  213. Odpověď je v komentářích pod tímto článkem.

  214. Matěj napsal:

    Dobrý den. Na trhu se objevili sladidlo s názvem čekankový sirup, který má ve složení sukraloza a vím, že byste ho určitě nedoporučila. Našel jsem však i takzvaný čekankový sirup pro děti, který již umělá sladidla nemá ve složení. Mohla byste mi prosím říci víc o tomto produktu? Děkuji

  215. Dobrý den, vyjadřuji se v odpovědích na předcházející komentáře, Margit

  216. Eva napsal:

    A jaký názor máte na čekankový sirup?

  217. Tereza napsal:

    Dobrý den Margit,

    čím prosím „osladit“ bublaninu, či jiné buchty?

    Nemyslím tím posypku na povrchu moučníku, ale něco, co dám do buchty.

    S pouhým ovocem uvnitř bublaniny to nějak není ono.

    Používám kvalitní bio špaldovou a pšeničnou polohr. mouku.

    Bez cukru buchta nemá výraz, ale určitě na 2 hrnky mouky 300 g cukru je hodně.

    Děkuji vám. Tereza

  218. Dobrý den Terezo, klidně i běžným třtinovým cukrem, zásadní je množství, Margit

  219. už odpovídám v komentářáích výše

  220. Milada napsal:

    Dobrý den, používám xylitol a javorový sirup. Mám celiakii. Myslíte, že xylitol a javorový sirup neškodí při onemocnění celiakií? Děkuji, Milada

  221. Dobrý den Milado, přímo riziko pro celiakii nejsou, Margit

  222. Anna napsal:

    Dobrý den, je stévie nebezpečná v těhotenství?

  223. Dobrý den, v běžném množství, tedy občas k doslazení, není mezi rizikovými látkami ani v těhotenství, Margit

  224. Eva napsal:

    Dobrý den, děkuji za článek, moc pomohl. Dětem někdy peču, sladila jsem banánem, ale dětem to přestalo chutnat. Myslíte, že jsou tedy lepší namočené datle či rozinky? Je ještě nějaká další možnost, jak osladit prirozene a zdravé? Ještě jsem používala datlovym sirup, ale ten tedy taky vynechám. Cukr naší rodině nedělá dobře a hlavně takový, který zvyšuje GI a chutě k jídlu. V tuto chvíli jsme převážně na nizkosacharidove stravě, ale jime ovoce (snažíme se v menším množství), časem přejdeme na vyváženou stravu.

  225. Dobrý den, vše je o množství, domácí méně slazené buchty a dezerty jsou vždy lepší než kupované sladkosti, Margit

  226. Darina Špringerová napsal:

    Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu……pátý měsíc držím proteinovou dietu kvůli redukci váhy z důvodu bolestí kloubů. Váha se mi snížila o 12 kg, zároveň už měsíc se mi váha stojí. Celou dobu sladím jen stévií, bojím se použít jiné sladidlo kvůli jo-jo efektu. Teď jsem se ve Vašem článku dočetla, že stévie není úplně nejlepší dlouhodobé sladidlo. Jaké sladidlo by jste mi doporučila, aby to neovlivnilo vzestup váhy? ( při tom sportuji, nemám diabetes ani nemoci oběhové soustavy).
    Děkuji a přeji úspěšný den.
    D.

  227. Jana napsal:

    Dobrý den,
    u již zmiňovaného čekankového sirupu je obsah sukralozy 0,01%. Tak nepatrné množství
    opravdu škodí? Mně připadá, že je větší problém přepalovaný karamel, kterého je tam více.
    Děkuji za odpověď. Jana

  228. Dobrý den, takovéto množství skoro jistě ne, mě osobně jdE i o princip – podobně jako nikdy nechodím do McDonalds také nikdy nekupuji nic se sladidly, Margit

  229. Dobrý den, neuste si jistá co myslíte pod proteinovou dietou, jestliže nepotřebujete omezovat cukry, můžete jakékoliv mimo umělých sladidel, zásadní je množství. Osobně bych, al epři redukci hmotnosti doporučila vůbec ničím nesladit – zkrátka cukr jen ve skutečných potravinách, a to až do dosažení požadované hmotnosti, Margit

  230. Stanislava B. napsal:

    Vážená paní Slimáková,
    děkuji za zajímavý článek o cukrech, takové informace jsem hledala a zde našla pěkně pohromadě.. Ještě bych se Vás ráda zeptala, jaký je rozdíl mezi melasou z cukrové třtiny a cukrové řepy z výživového hlediska, když se na to podívám z pohledu ekologického, tak přece jen ta z cukrové řepy sem neputuje přes půl světa..
    Moc Vám děkuji za odpověď,
    S pozdravem Stanislava B.

  231. Dobrý den Stanislavo, produkty z cukrové třtiny jsou bežněji méně čistěné, ale v podobě melasy, by měl být obsah odbobný, Margit

  232. Stévie a xylitol napsal:

    Dobrý den,
    byl mi doporučen preparát (výživový doplněk) na podporu plodnosti a užívání v 1.trimestru těhotenství, ráda bych se zeptala na přítomnost sladidel xylitol a stévie v tomto doplňku, je to v pořádku? Na internetu jsem se dočetla o tom, že obě látky nejsou povoleny v potravinách u dětí a rovněž se nedoporučují těhotným a kojícím ženám, je tomu tak?
    Děkuji za odpověď

  233. Kynuté těsto napsal:

    Dobrý den.Jsem diabetik teprve krátce.Můžete mi poradit čím nahradit cukr v kynutém těstě aby vykynulo droždí? Chci si na Vánoce upéct zdravější vánočku ze špaldové mouky.Děkuji. Věra

  234. Dobrý den, pro vykynutí droždí by měla stačit i jen lžíce cukru nebo medu, když nebudete přidávat další cukr tak asi nebude problém, Margit

  235. Dobrý den, prosím řiďte se upozorněními v balení doplňku, v případě, ž by nebyl vhodý pro těhotné ženy, musí to být uvedeno, Margit

  236. Dobry den, chtela bych se zeptat, zda jste slysela o cukru monosacharid tagatoza? Udajne tento cukr nezpusobuje zubni kaz, je vhodny pro diabetiky a ma mene kalorii :) Dekuji Kristyna

  237. Dobrý den Kristýno, jedná se o sladidlo, s omezenou využitelností v těle, a proto skutečně nevede k zubnímu kazu i má nižší glykemický index, Margit

  238. Gretina napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda čekankové slazeni může způsobovat i v malém množství nadýmání a pohyb střev. Pociťujeme to s kolegyní po každém užití. Někdy to končí i prujmem. Ale užíváme ho málo a nepravidelně. Děkuji Gretina

  239. Dobrý den Gretino, čekankový sirup obsahuje vlákninu a skutečně může vést ke střevním potížím, Margit

  240. Tonda napsal:

    Dobrý večer, při silovém tréninku v jídelníčku mám napsáno použít 30g Maltodextrin. Moc se mi do této chemie nechce. Není lepší použít podobné množství medu, když má velmi podobné hodnoty? Děkuji Tonda

  241. Dobrý den Tondo, pravděpodobně ano, ale nerada bych zasahovala do vaší domluvy s trenérem. Obecně sama nejsem zastáncem ládování sacharidy a to ani v rámci sportu, prosím proberte více s tím, kdo vám doporučil, Margit

  242. Sirup z agave napsal:

    Dobrý den,
    začala jsem se zajímat o sirupy ke slazení a celkem mě znepokojuje, jak je nevhodný sirup z agáve.. koupila jsem si jej nedávno v domnění, že dělám něco lépe a dávám si ho pravidelně (cca 14 dni) ke snídani (cca jednu malou lžičku) do jogurtu společně s vločkami.. během dne si ještě dám něco sladkého.. mám teď obavy aby se mi neorzvinula cukrovka, doufám tedy že po 14ti dnech pravidelné konzumace sirupu z agave cukrovka nehrozí..? Jaký sirup doporučujete? Zatím jsem na každý četla dost negativ, nedokážu se zorientovat. Děkuji.

  243. Dobrý den, po dvou týchnech slazení čímkoliv se jistě cukrovka nerozvine. Co nedoporučuji je nekupovat jakýkoliv další agávový sirup. Vše ke slazení je vysvětleno zde v textu a obecně ke zdraví a prevenci v mnoha dalších textech na webu, prosím projděte je, Margit

  244. Cekanov sirup napsal:

    Dobry den, jaky mate nazor na Cekankovy sirup? Vyrabi ho napr. Heinz a za me to je nejlepsi sladidlo co se chuti tyce (zadny ocas) a slozenim mi prijde take ok.Dekuju

  245. Dobrý den, čekankový sirup se u nás objevil až po publikaci tohoto blogu, a proto se k němu vyjadřuji opakovaně zde v komentářích, je to skutečně liší možnost. Jeho základem je vláknina inzulín. Pouze nedoporučuji produkty, které jsou doplněny umělým sladidlem sucralosou – je třeba zkontrolovat složení na přední straně produktů to označené není, Margit

  246. Kukuřičný škrob za syrova napsal:

    Dobrý den,
    je možné konzumovat kukuřičný škrob bez tepelné úpravy za syrova?
    Děkuji.

  247. Dobrý den, ne, nedovedu si to představit, Margit

  248. Slazeni pro kojici maminky napsal:

    Dobry den, jake slazeni byste doporucila pri kojeni? Behem kojeni mam chut na sladke vice nez obvykle, organismus chce asi doplnit energii. Maly ma necele dva tydny a jiz trpi na koliku.
    Vim, ze cukr se nedoporucuje, med je pro miminka alergen a totez plati o mnohem exotickem ovoci. Rada bych si upekla domaci moucnik. Chtela jsem zvolit stevii, ale vas clanek me zviklal.
    Dekuji za rady

  249. Dobrý den, med je riskantní pouze pro malé děti, vy jej i při kojení můžete a platí to, co je uvedeno v textu. mezi cukry nejsou zásadní rozdíly, důležité je množství to omezujte, Margit

  250. agávový sirup napsal:

    Dobrý den, je 5-7g dávka agávového sirupu denně nadměrná a bude tak docházet k ukládání do tuků? obecně se cukru vyhýbám, ale lžičku si téměř každý den do bílého jogurtu rád dám. Děkuji za odpověď a případné rady.

  251. Dobrý den, omlouvám se, ale nejde takto vytrženě z kontextu tvrdit, co se u koho jak uloží, je to trochu jako byste se ptala, ale jedna cigareta je v pořádku? Agávový sirup totiž žádný přínos nemá, jen rizika, Margit

  252. Bára napsal:

    Dobry den, zajímal by me vás názor na prirodni nerafinovany repny cukr? Dekuji za odpoved.

  253. Nika napsal:

    Dobrý den, paní Slimáková,

    ráda bych se zeptala, jestli podle nejnovějších výzkumů (poznatků) stále platí, že xylitol poškozuje střevní mikrobiom? (Někde jsem četla, že příznivě působí na střevní mikroflóru a dokonce by neměl vadit ani při plísňových a kvasinkových onemocnění a naopak by je měl eliminovat např. ve střevě). Nikde se této informace nemůžu dopátrat. Jestliže informace, že xylitol poškozuje střevní mikrobiom stále platí je lepší v této souvislosti konzumovat erythriol?

    Dále píšete, že xylitol není vyzkoušen u těhotných a kojících žen. Je u této skupiny nějaká změna?

    Ptám se na všechny tyto otázky, jelikož článek byl publikovaný před 6 lety.

    Mockrát děkuji za Vaši odpověď.

  254. Dobrý den, máte pravdu, že když jsem nyní téma vyhledávala, tak informace o možném poškození střevního mikrobovu jsou staré, nověji nepotvrzené. Možné použití i proti kvasinkové diety vychází z toho, že jím nahradíte běžný cukr, který kvasinky podporuje. To, že není testován u těhotných žen trvá, Margit

  255. Gabriela napsal:

    Dobrý den, pochopila jsem prosím z Vašeho článku správně, že erythritol je zdravější než xylitol? Děkuji za odpověď!

  256. Dobrý den, tato sladidla jsou na tom podobně, Margit

  257. Dobrý den, myslím, že to vyplývá z textu, je to jen o špetku lepší než rafinovaný bílý cukr, Margit

  258. Helena napsal:

    Dobrý den paní doktorko,
    prosím o vysvětlení jakým mechanismem dochází po požití stévie/píšete,že podobně u všech umělých sladidlech/k zrychlení přesunu glukozy do buněk a tudíž následné hypoglykémii,když obsah glukozy u stevie je nulový.Dojde tedy k vyplavení insulinu i na základě chem.látky steviosid nebo tento proces přesunu glukozy do buněk vyvolá pouze emoce/sladká chuť/?A pokud jen emoce,tak to také přes vyplavení inzulinu nebo jiným mechanismem?
    Děkuji za odpověď.Helena

  259. Daniela napsal:

    Dobrý den paní Margit, doporučila byste pro výrobu nápoje Kombuchy používat třtinový cukr, nebo klidně bílý? Po přečtení článku mi to přijde úplně jedno… jelikož pár makroživin je zanedbatelných. Předem děkuji za odpověď.

  260. Dobrý den, ano, přiznávám, že rozdíl je minimální, Margit

  261. Petra Machačková napsal:

    Dobrý den,
    jaké sladidlo byste „doporučila“ pro dítě ve věku od roku a dál? Cukr nedávám, když něco chci upéct synovi, sladím ovocem, ale přeci jen někdy je potřeba upéct nějakou klasiku, ale nechci synovi říkat „Ne ty nesmíš“, když návštěva může. Ráda bych tedy osladila méně a nějakou zdravější alternativou, než klasickým bílým cukrem. Moc děkuji a přeji příjemný den Petra

  262. Dobrý den Petro, běžný třtinový cukr, jen bych jej používala čím méně to jde, Margit

  263. Jana napsal:

    Dobrý den, pokud si můžu vybrat vybrat výrobek, ve kterém je glukózový sirup, sirup z invertního cukru, nebo obyčejný cukr, mám dávat přednost výrobku s obsahem obyčejného cukru? Předem moc děkuji za odpověď.

  264. Dobrý den, ano i když zásadní je množství, Margit

  265. Věra napsal:

    Dobrý den,

    děkuji za Váš článek. Je to dost šokující o těch cukrech a čert, aby si na trhu vybral, co je vhodného pro naše zdraví…Mám prosím otázku, jak je na tom prosím řepný přírodní cukr…(Moje rodina je klasická a slady jim nechutnají, vyžadují tradiční chutě). Jinak jsem pochopila, že krom slazení ovoce žádná možnost není ideální. (já tedy používám xylitol, řepný a kokosový – brala jsem to, že je to lepší varianta než běžný cukr, že aspoň mají nějaké přidané hodnoty, ale z Vašeho článku vyplývá, že snad vůbec). A ještě otázka, je datlový sirup, stejný co do účinku jako datlová pasta?
    Pravda je, že moc nechápu, že stejně neškodí ovoce, když to jsou sacharidy… Děkuji za odpověď a reakci.

  266. Dobrý den, běžné cukry a sladidla mají skutečně podobný efekt, protože obsahují stejné cukry. Ovoce obsahuje navíc vlákninu, vodu a mikroživny, musíme jej kousat a tedy nikdy nedostaneme do těla nárazově takové množství jednoduchých cukrů, Margit

  267. Eva napsal:

    Dobry den, rada bych vedela jaky je vas nazor na sladidlo Dia chrom, ktere pouzivam jiz nekolik let, a jsem zdesena z novych poznatku jak jsou velmi nevhodna,denne pouzivam asi 8 tablet, dekuji za odpoved, Klanicova

  268. Dobrý den, je to aspartan se sucralosou, není žádný důvod jej doporučovat, téma umělých sladidel vysvětluji třeba zde: https://www.margit.cz/umela-sladidla/
    Margit

  269. Kateřina Žurková napsal:

    Dobrý den. Mohu se zeptat, jaký máte názor na sušený glukozový sirup z kukuřice v kojeneckém mléku (NAŠE MLÉKO 1 POČÁTEČNÍ VÝŽIVA Z KOZÍHO MLÉKA)? Předem děkuji za Vaši odpověď.

  270. Dobrý den, nejsme zastáncem umělé kojenecké výživy v žádné podobě a jestliže podávat tak jen když do 1 roku není možné kojit. Později už není žádné potřeba a glukozový sirup se mi samozřejmě také nelíbí, ale to je jen obecné vyjádření, neznám vaši situaci, Margit

  271. Andrea napsal:

    Pokud mohu doporučit všem, kteří se snaží přestat sladit, nebo omezovat cukry apod.. Zkuste postupně vyřazovat slazení všude, kam dáváte cukr a nesnažte se to ale nahrazovat jinými „zdravými“ náhražkami (agáve, javorový sirup, stévie, med..) ani umělá sladidla. Zkuste se zpočátku třeba i víc zaměřit na sladší ovoce, to by Vám mohlo pomoci , postupně odezní však i to.

    Je to stejné jako u soli, kořeni s glutamáty a oleji. Věřte, že to jde Já sama mohu potvrdit ze své osobní zkušenosti, protože jsem už téměř 10 let naprosto bez cukru ( POZOR -> NE VŠAK KOMPLETNÍCH SACHARIDŮ z celozrnných příloh a luštěnin a čerstvé zeleniny a jednoduchého ovoce !) , slazení, koření a přidaného solení a olejů a jde to Jakmile si postupně zvyknete na čerstvou a přirozenou chuť, pak poznáte co skutečně jak chutná a to, že to zpočátku „nevoní a nechutná“ je jen zvyk.
    Samozřejmě, že nikoho nenutím, aby si nesolil a nekořenil maso( to už mám já skutečně vyšší dívčí level) , ale rozhodně se neodnaučíte tím, že budete nahrazovat slazení jinak. T
    o nikam dlouhodobě nevede , nicméně to jde a držím palce všem a určitě potvrzuji tvrzení od Margit, neboť skutečné ZÁKLADNÍ POTRAVINY a jejich PŘIROZENÁ CHUT!

  272. Martina K napsal:

    Hezký den, ráda bych se zeptala na Váš názor na manuku. Slyšela jsem v jednom rozhovoru zaobírajicím se funkční medicínou, že je vhodná proti kvasinkám, oproti cukru, který naopak překyseluje a tvoří tak vhodný prostor pro kvasinky. Děkuji moc :)

  273. Dobrý den, manuka je med s prokázaným antimikrobním působením a patří spíš užívat jako lék, píšu i ní třeba v souvislosti se svojí lékárničkou: https://www.margit.cz/osobni-receptar/
    A k nesmyslnosti teorií o překyselení pak zde: https://www.margit.cz/nikdo-kysely/ A téma cukrů a ostatních sladidlel také detailně probírám na webu i v knihách, Margit

  274. Kamila napsal:

    Dobrý den, Margit, mohu znát Váš názor na tento syrovátkový protein? Obsahuje např. sukralózu a stévii, což asi není ideální, avšak i ze zdravých potravin protein údajně nejsme schopni doplnit v dostatečném množství. Děkuji, Kamila
    https://www.bodyplus.cz/bodyplusfoodsuplement-mailna-bila-coko/

  275. Dobrý den Kamilo, jim přesvědčena, že stravou jde zajistit dostatek bílkovin a zrovna produkty se sukralosou určitě nedoporučuji, Margit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňme ve spojení!

Kompletní kontakty

A určitě nezapomeňte na odběr mého newsletteru, aby vám neuniklo nic důležitého ze světa zdraví:

Zdravé zprávy emailem